مخبر - 1399/04/10 - بررسی عوامل اصلی بیابان زایی در ایران

بررسی عوامل اصلی بیابان زایی در ایران
کردوانی گفت: مالچ نفتی که از سال 1342 و از کشور لیبی وارد ایران شده، باعث می شود تا بیابان های ایران وسیع تر شوند.
بررسی عوامل اصلی بیابان زایی در ایران

خبرگزاری شبستان، گروه اجتماعی، هادی دهقانی: با توجه به افزایش گرد و غبار در کشور که تا چند سال پیش منشأ آنها کشورهای همسایه و خارجی بود ولی چند سالی است برخی از نقاط داخلی نیز خود به کانونی برای تولید گرد و غبار و ریزگرد تبدیل شده اند که راهکار مسئولان برای مقابله با این ریزگردها مالچ پاشی می باشد. در خصوص نقش مالچ پاشی در بیابان زایی در کشور با پروفسور «پرویز کردوانی» کویر شناس و چهره برجسته جغرافیا در ایران به گفت و گو نشسته ایم که ماحصل آن را می خوانید.

آقای کردوانی به نظر شما با توجه به افزایش بارندگی ها آیا می توان گفت ایران وارد دوره ترسالی شده و دیگر نیازی به مالچ پاشی برای مقابله با گرد و غبار نخواهیم داشت؟

به نظر من بارندگی ها تمام شده است و نباید فکر کرد که ما وارد دوره ترسالی شده ایم چرا که مجدد وارد دوره کم آبی می شویم و با توجه به پیش بینی هایی که می شد در خصوص افزایش بارندگی ها آب خشک بسیاری از سدها خالی شد که این امر می تواند در تشدید کم بآبی در ایران تاثیر بسیاری داشته باشد.

پس به نظر شما همچنان برای مقابله با ریزگردها باید به دنبال مالچ پاشی در ایران باشیم؟

مالچ نفتی رای مقابله با بیابان زایی در ایران از سال 1340 تاکنون مورد استفاده قرار می گیرد و از سال 1342 ایران از کشور لیبی ماده مالچ نفتی را وارد کرد که مالچ نفتی برای حفاظت از پوشش خاک و توسط انگلیسی ها در ایران مورد استفاده قرار گرفت. به نظر من کشورهایی که از لحاظ نفتی غنی هستند، قوی نیستند و باید این کشورها از لحاظ علمی نیز غنی شوند.

با توجه به معایب مالچ نفتی و اثرات مخرب زیست محیطی آن جنابعالی طرحی را برای جایگزینی با آن ارایه کردید. در این خصوص بیشتر توضیح می دهید؟

سال آتی من 90 ساله می شوم و نظریه خودم را در خصوص کویرهای نمک زا دارم. در خصوص نظریه من در مورد ریزگردها در سال 97 روزنامه ها نوشتند که ایده پروفسور کردوانی در زادگاه اش گرمسار اجرا می شود و این ایده در یک سال در مسیر گرمسار به قم اجرا شد ولی پس از یک سال اجرای آن متوقف شد. این طرح در 13/4/97 شروع شد و 9/4/98 تمام شد. هرچند مقامات دولتی نیز در مراسم آغاز این طرح حضور داشتند اما متاسفانه بنا به دلایلی شاهد گسترش آن در ایران نبودیم. در این طرح هزینه ها نسبت به مالچ نفتی بسیار کمتر بود به صورتی که ما با انتقال ریگ برای هر هکتار هفت میلیون تومان هزینه می کردیم ولی در صورتی که مالچ نفتی پاشیده شود، هزینه آن 50 میلیون تومان در هکتار می باشد که این طرح به مالچ ریگی پروفسور کردوانی معروف شد، هرچند سازمان ملل نیز در توصیه نامه خود برای مقابله با بیابان زدایی اعلام کرده که باید از محصولات محلی استفاده کرد که هم ارزان تمام شود و هم تاثیرات و مسایل زیست محیطی نداشته باشد و یک بار برای همیشه انجام شود، در حالی که مالچ نفتی دوره سه و نیم ساله دارد و باید مجددا مالچ پاشی انجام شود.

برای مقابله با ریزگردها آیا نیاز است برای مقابله با ریزگردها آیا لازم است تا همه مناطق ایران مالچ پاشی شوند؟

مناطقی که پوشش قلوه سنگی دارند، نباید مالچ پاشی شوند مانند یزد و دشت هایش، اردکان، خوی و بیابانک که در دو طرف آلودگی است و هیچ گرد و غباری ندارند و اطراف سد پیشین چابهار نیز نیازمند مالچ پاشی نیست.

مالچ نفتی چه مسایل و مشکلاتی را دارد که استفاده از آن را توصیه نمی کنید؟

مالچ نفتی دارای 13 عیب می باشد. در ابتدا باید گفت مالچ نفتی ماده های مشتق شده از نفت است که خود آن را نباید در بیابان ها ریخت چرا که پس از آن مسایل زیست محیطی دارد. ابتدا مالچ را باید به قیر سفت تبدیل کرد و سپس مجددا با ماده ممزوج کننده باید استفاده شود و به صورت گرم بر روی زمین پاشیده شود و در کنار آن نیاز است تا کارخانه ای برای آن ساخته شود تا تبدیل به قیر داغ شود و وقتی منطقه ای مالچ پاشی می شود، سراسر منطقه سوخته را شاهد خواهیم بود و با توجه به اینکه مالچ سیاه و داغ است، ضریب حرارتی منطقه را بالا می برد و تمام موجودات خاکی در محل را می کشد و باعث می شود تا گیاهان نیز از بین بروند. معایب مالچ نفتی آن قدر زیاد است که در تاریخ 24 فروردین 99 و در روستای کوثر دشت آزادگان خوزستان محیط زیست جلوی مالچ پاشی منطقه را برای مقابله با بیابان زایی گرفت چرا که باعث کشته شدن موجودات ضعیف می شد و در کنار آن چند وقت پیش نیز رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ایران گفت برای یک سال از مالچ پاشی استفاده نمی کنیم و از همه اساتید دانشگاه ها و کارشناسان دعوت کرد تا نظرات خود را در این زمینه بدهند.

وقتی مالچ پاشی در زمین صورت می گیرد شاهد جابجایی توده ها در منطقه خواهیم بود و در مالچ فلزات سنگین مثل سرب وجود دارد و در کنار آن بارندگی های انجام شده در مناطق مالچ پاشی شده قدرت نفوذ به زمین را ندارند و بلا استفاده باقی می مانند و در کنار آن هیچ موجودی نیز نباید روی آن راه برود مثل ریگان کرمان که شخص و ماشین نباید بر روی آن راه بروند. در کنار آن بوی بد مالچ از دیگر معایب آن است و مشکل ترین قسمت کار نیز این است که شما پس از 3 تا 4 سال باید منطقه را مجددا مالچ پاشی نمایید که با توجه به هزینه 50 میلیونی آن برای هر هکتار می توان گفت هزینه بالایی می باشد.

پس به نظر جنابعالی برای حفاظت از محیط زیست و مقابله با ریزگردها باید چه کار کرد؟

برای ریزگردها کردوانی می گوید باید ریگ پاشی انجام شود و همچنین برای تپه های ماسه ای که ماسه های روان حرکت می کنند باید دو کار انجام داد، اول آنکه جلوی حرکت ماسه روان گرفته شود و جاهایی که ماسه روان دارند، باید آن را مستحکم کرد تا حرکت نکنند.

چرا در 10 سال اخیر شاهد وجود ریزگردها در داخل کشور می باشیم؟

با توجه به کم شدن بارندگی ها و خشک شدن بسیاری از زمین های کشاورزی و بسیاری از تالاب ها و دریاچه ها هم اکنون ایران نیز قطب کانونی برای ریزگردها تبدیل شده است در حالی که در 10 سال قبل ریزگردها از کشورهای همسایه مانند عراق و عربستان می آمدند ولی امروزه در بسیاری از روستاهای خود ایران نیز با ریزگردها مواجه هستیم.

آیا وضعیت همه ایران یکسان است یا می توان نقطه به نقطه طرح های متفاوتی را اجرا کرد؟

بله ایران باید به صورت چند مرحله ای دیده شود، مثلا برای جاهایی که ماسه ای است باید از مخلوط رس و ماسه برای تثبیت آنجا استفاده کرد و جاهایی که نیز حرکت ماسه وجود دارد باید با ریگ و قلوه سنگ بتوانیم جلوی حرکت ماسه ها را بگیریم ولی در خوزستان اصلا نباید این کار را کرد چرا که خوزستان را می توان با ایجاد پوشش بوته ای گیاهی، علفی احیا کرد و لازم نیست تا هزینه زیادی در آنجا صورت گیرد چرا که با ایجاد پوشش گیاهی خوزستان را برای یک بار برای همیشه می توانیم احیا کنیم و در سوسنگرد نیز با کندن دو متر می توان به آب رسید و علف ها را آبیاری کرد و باید با اجرای این طرح در یک منطقه ببینیم اگر جواب بدهد، آن را به صورت عملی انجام دهیم.

برخی اعتقاد دارند که استفاده از مالچ زیستی می تواند جایگزین مالچ نفتی شود، این مسئله را تایید می کنید؟

حالا که با مخالفت های بسیار استفاده از مالچ نفتی منتفی شده است، نباید به سمت استفاده از مالچ زیستی برویم چرا که در مالچ ها مالچ زیستی امکان استفاده از آن را در هزاران هکتار برای مقابله با بیابان زدایی ندارد. به نظرم تمام چیزهایی که ما داریم مانند ماشین و صنعت منشأ آن در خارج است ولی همان گونه که قنات در دنیا به نام ایران شناخته شده است طرح مقابله با ریزگردها می تواند از ایران به دنیا برود و این طرح با استقبال مواجه شود.

پایان پیام/55
منبع خبر : شبستان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیابان   بیابان زایی  
اخبار مرتبط
افتتاح پروژه مقابله با بیابان زایی در بمرود شهرستان زیرکوه
صدا و سیما
پیشروی کویر و بیابان در جهان
پارسینه
خطر بیابان شدن گلستان
آفتاب
بیابان زدایی به جای بیابان زایی
تابناک
تصاویر/ بحرانی بنام بیابان
صراط
بحرانی به نام بیابان
تابناک
عکس/ بحران بیایان
مشرق نیوز
بیابان شدن گلستان جدی است
ایرنا
کاهش 65 درصدی اعتبارات بیابان زدایی
خبرگزاری دانشجو
اجرای طرح مقابله با بیابان زایی در 10 درصد بیابان های خراسان جنوبی
صدا و سیما
بیابان در کمین قم
صدا و سیما
اجرای 11 طرح مطالعاتی باهدف مهار بیابان ها درخراسان شمالی
صدا و سیما
آغاز عملیات بیابان زدائی، نهالکاری در اراضی بیابانی شهرستان آرادان
مرآت نیوز
مقابله با بیابان زایی تشدید شد
شهر فردا
اجرای عملیات های بیومکانیکی بیابان زایی در سیریک
صدا و سیما
ترسیب کربن، مبارزه علیه فقر و بیابان زایی
ایرنا
احداث سدهای زیرزمینی در چند نقطه کشور
تسنیم
61 درصد وسعت کشور را مناطق خشک و فراخشک تشکیل می دهد / افزایش 1.6 درجه دمای کشور طی 40 سال اخیر
باشگاه خبرنگاران
افتتاح 730 پروژه آبخیز و آبخوان داری برای کنترل سیلاب
ایرنا
موردی جدید به عجایب هفتگانه اضافه شد+ تصاویر
شیعه نیوز
موردی جدید به عجایب هفتگانه اضافه شد/ پدیده ای زیبا و حیرت انگیز با میلیون ها هکتار وسعت
شریان
محل گنج های علاءالدین نگین امروز ایران زمین
ایرنا
ناهمگون بودن اعتبارات بیابان زدایی با وسعت بیابانهای طبس
صدا و سیما
خارشتر و همه مزایای آن
ناطقان نیوز
اعتبارات مقابله با بیابان زایی؛ ناکافی است
ایسنا
تولید علوفه ارزان کشور در خراسان جنوبی
خراسان تایمز
خارشتر و همه مزایای آن...
ایسنا
"فرونشست" محصول دست برد انسان به طبیعت/ "تاغ" چگونه به تثبیت شن کمک می کند؟
مرآت نیوز
40 هزار هکتار از زمین های کهگیلویه و بویراحمد بیابان شد
مهر نیوز
آغاز بهره برداری از 14 پروژه منابع طبیعی وآبخیزداری در کنارک
مهر نیوز
محیط زیست البرز به شدت آسیب پذیر و شکننده است
برنا نیوز
17 طرح منابع طبیعی در همدان بهره برداری می شود
ایرنا
امید به احیای جنگل های زاگرس
ایرنا
ضرورت اجرای طرح های بیابان زدائی در شهرستان پیشوا
مهر نیوز
بهبود منابع آبی کشور با تقویت استارت آپ ها
ایسکانیوز
فرسایش خاک در ایران 8 تا 12 تن است/ توسعه و بهبود منابع آبی با حمایت از شرکت های دانش بنیان
خبرگزاری دانشجو
تقویت منابع آبی کشور با حمایت از دانش بنیان ها سرعت می گیرد
ایرنا
توسعه منابع آب با حمایت از استارتاپ ها تقویت می شود/بالابودن مصرف انرژی در رژیم غذایی ایرانیان
ایسنا
ترکیه جنگ آبی را کلید زد/ سد " ایلیسو " چگونه نفس خاورمیانه را تنگ می کند؟/ آیا عراق و سوریه بیابان می شود و ایران هم در گرد و غبار فرو می رود؟
دیده بان ایران
توسعه جنگل کاری در دهلران تاثیر به سزایی در کاهش دمای این منطقه خواهد داشت
شبستان
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : افتتاح پروژه مقابله با بیابان زایی در بمرود شهرستان زیرکوه
bltپارسینه : پیشروی کویر و بیابان در جهان
bltآفتاب : خطر بیابان شدن گلستان
bltتابناک : بیابان زدایی به جای بیابان زایی
bltصراط : تصاویر/ بحرانی بنام بیابان
bltتابناک : بحرانی به نام بیابان
bltمشرق نیوز : عکس/ بحران بیایان
bltایرنا : بیابان شدن گلستان جدی است
bltخبرگزاری دانشجو : کاهش 65 درصدی اعتبارات بیابان زدایی
bltصدا و سیما : اجرای طرح مقابله با بیابان زایی در 10 درصد بیابان های خراسان جنوبی
bltصدا و سیما : بیابان در کمین قم
bltصدا و سیما : اجرای 11 طرح مطالعاتی باهدف مهار بیابان ها درخراسان شمالی
bltمرآت نیوز : آغاز عملیات بیابان زدائی، نهالکاری در اراضی بیابانی شهرستان آرادان
bltشهر فردا : مقابله با بیابان زایی تشدید شد
bltصدا و سیما : اجرای عملیات های بیومکانیکی بیابان زایی در سیریک
bltایرنا : ترسیب کربن، مبارزه علیه فقر و بیابان زایی
bltتسنیم : احداث سدهای زیرزمینی در چند نقطه کشور
bltباشگاه خبرنگاران : 61 درصد وسعت کشور را مناطق خشک و فراخشک تشکیل می دهد / افزایش 1.6 درجه دمای کشور طی 40 سال اخیر
bltایرنا : افتتاح 730 پروژه آبخیز و آبخوان داری برای کنترل سیلاب
bltشیعه نیوز : موردی جدید به عجایب هفتگانه اضافه شد+ تصاویر
bltشریان : موردی جدید به عجایب هفتگانه اضافه شد/ پدیده ای زیبا و حیرت انگیز با میلیون ها هکتار وسعت
bltایرنا : محل گنج های علاءالدین نگین امروز ایران زمین
bltصدا و سیما : ناهمگون بودن اعتبارات بیابان زدایی با وسعت بیابانهای طبس
bltناطقان نیوز : خارشتر و همه مزایای آن
bltایسنا : اعتبارات مقابله با بیابان زایی؛ ناکافی است
bltخراسان تایمز : تولید علوفه ارزان کشور در خراسان جنوبی
bltایسنا : خارشتر و همه مزایای آن...
bltمرآت نیوز : "فرونشست" محصول دست برد انسان به طبیعت/ "تاغ" چگونه به تثبیت شن کمک می کند؟
bltمهر نیوز : 40 هزار هکتار از زمین های کهگیلویه و بویراحمد بیابان شد
bltمهر نیوز : آغاز بهره برداری از 14 پروژه منابع طبیعی وآبخیزداری در کنارک
bltبرنا نیوز : محیط زیست البرز به شدت آسیب پذیر و شکننده است
bltایرنا : 17 طرح منابع طبیعی در همدان بهره برداری می شود
bltایرنا : امید به احیای جنگل های زاگرس
bltمهر نیوز : ضرورت اجرای طرح های بیابان زدائی در شهرستان پیشوا
bltایسکانیوز : بهبود منابع آبی کشور با تقویت استارت آپ ها
bltخبرگزاری دانشجو : فرسایش خاک در ایران 8 تا 12 تن است/ توسعه و بهبود منابع آبی با حمایت از شرکت های دانش بنیان
bltایرنا : تقویت منابع آبی کشور با حمایت از دانش بنیان ها سرعت می گیرد
bltایسنا : توسعه منابع آب با حمایت از استارتاپ ها تقویت می شود/بالابودن مصرف انرژی در رژیم غذایی ایرانیان
bltدیده بان ایران : ترکیه جنگ آبی را کلید زد/ سد " ایلیسو " چگونه نفس خاورمیانه را تنگ می کند؟/ آیا عراق و سوریه بیابان می شود و ایران هم در گرد و غبار فرو می رود؟
bltشبستان : توسعه جنگل کاری در دهلران تاثیر به سزایی در کاهش دمای این منطقه خواهد داشت
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.