مخبر - 1399/04/10 - نگاه اربعین به امام زمان(عج) است نه عزاداری و زیارت صرف/جلوه های جهانی اربعین باید بررسی شود

نگاه اربعین به امام زمان(عج) است نه عزاداری و زیارت صرف/جلوه های جهانی اربعین باید بررسی شود
مطهری نژاد از آغاز دومین فعالیت «مدرسه» اربعین خبر داد و گفت: هدف ما این است که اربعین را از حیث معرفتی و شناخت عمیق تر و دقیق تر به عنوان یک پدیده نوین الهی از یک سو و از سوی دیگر به عنوان یک پدیده نوین جهانی بررسی کنیم.
نگاه اربعین به امام زمان(عج) است نه عزاداری و زیارت صرف/جلوه های جهانی اربعین باید بررسی شود

به گزارش خبرنگار گروه قرآن و معارفخبرگزاری شبستان، مطالعه هستی شناسانه اربعین فراتر از دلالت های متنی، تاریخی و اجتماعی، حاکی از یک جریان عظیم آیاتی در گستره عالم مادی است. مبتنی بر این ماهیت آیاتی، فرایند تام شوندگی نور الله و سامانه رفعت جوامع انسانی به سوی ارتفاعات عالم بر مدار نظام امامت قابل مطالعه است و باید هر گونه تغییرات اجتماعی را از این حیث بررسی کرد بر همین اساس با توجه به نیازی که در حوزه فعالین اربعین احساس می شد، «مدرسه اربعین معرفتی مهارتی» تشکیل شد لذا در این خصوص با دکتر «سید مجید مطهری نژاد»، رئیس کمیته علمی رویداد روشنا و مدیر مدرسه معرفتی مهارتی اربعین دانشگاه امام صادق(ع) گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود.

در خصوص راه اندازی و جزییات مدرسه اربعین معرفتی مهارتی توضیح دهید؟

دانشگاه امام صادق (ع) سال گذشته، نخستین مدرسه تابستانه اربعین را با دو رویکرد معرفتی و کاربردی طراحی کرد و خوشبختانه استقبال خوبی هم صورت گرفت لذا با توجه به نیازی که در حوزه فعالین اربعین احساس می شد بر آن شدیم که مدرسه تابستانه را به صورت پیوسته و جدی تر دنبال کنیم؛ بر همین اساس دومین مدرسه تابستانه اربعین، فعالیت خود را از 18 تیر ماه آغاز کرده و تا اواخر مرداد ماه ادامه خواهد داد.

هدف از راه اندازی مدرسه اربعین در دانشگاه امام صادق(ع) چیست؟

اصلی ترین برنامه و هدفی که ما در مدرسه اربعین به دنبال آن هستیم، این است که بتوانیم با افرادی که در فضای اربعین به عنوان فعالان اربعینی حضور دارند و گروه های مختلف را راهبری می کنند، مساله اربعین را از حیث معرفتی و شناخت عمیق تر و دقیق تر به عنوان یک پدیده نوین الهی از یک سو و از سوی دیگر به عنوان یک پدیده نوین جهانی گفت و گو و بررسی کنند. غالبا بحث اربعین از منظرهای مختلفی مورد توجه قرار می گیرد و بسیاری از افراد ممکن است در یک نگاه تقلیلی نسبت به فضای اربعین آن را به عنوان یک منسک دینی و آیین تاریخی مورد توجه قرار دهند که البته این موضوع هم حتما یک متون درستی است یا به عنوان یک پدیده اجتماعی و سیاسی مناسب با وضعیت جدید عراق، ایران و منطقه مورد توجه قرار دهند که این هم می تواند در جای خود درست باشد، اما همه مطالعات و بررسی هایی که در حوزه اربعین مبتنی بر یک نگرش عمیق تر تمدنی و یک نگاه الهیاتی شکل گرفته، این مفهوم را برای ما روشن می کند که اربعین های جدید اگرچه زاویه های تاریخی،اجتماعی، سیاسی و موضوعاتی از این جنس را در دل خود دارند اما یک پدیده بزرگ الهیاتی و خدایی هست و بیانگر نظام برنامه های الهی در مسیر حرکت جبهه حق به سمت امر ظهور و مهدویت می باشد لذا اگر ما از این منظر به عنوان یک آیه الهی و درجه ای از تام شدن نور الله در این دوران به اربعین توجه کنیم، حتما نوع ورود ما به فضای اربعین، نوع فعالیت ها، برنامه ها و ارتباطات ما متفاوت خواهد بود و صرفا در فعالیت های مناسکی که پیش از این با آن ارتباط داشتیم، بسنده و خلاصه نخواهیم کرد.

در واقع ما نبایستی اربعین را دوباره یک فضای صرفا زیارتی یا صرفا عزاداری تعریف کنیم، اگرچه این مفاهیم در دل آن جا دارد اما در حال رقم زدن یک اتفاق بزرگ تر است، اینکه جامعه بتواند نگاهش را به سمت امام عالم به عنوان حرکت در بخشی از برنامه ای که امام قرار داده با آن برنامه همراهی کند و بدون هیچ گونه تجملات و اضافاتی، همه وجود خود را به سمت امام تعریف کند؛ این تعریف، تعریفی است که بایستی از این حیث در فضای اندیشه فعالان اربعین ما نهادینه و بر اساس آن برنامه های خود را طراحی کنند؛ بر همین اساس ما مدرسه اربعین را در دو حیطه معرفتی و کاربردی مهارتی تعریف کردیم.

چه سرفصل هایی برای آموزش فعالان اربعین در مدرسه اربعین تعریف شده است؟

با توجه به حوزه های مختلف در این مدرسه، سرفصل های مشترکی برای گروه های مختلف حاضر در این فضا تعریف کرده ایم. سرفصل های مشترک، 12 ساعت است که بین همه گروه، چهار پودمانی که برای مدرسه تعریف کردیم، این چهار سرفصل به طور مشترک میان همه آنها ارایه می شود و بعد از آن این گروه ها در چهار پودمان تخصصی ثبت نام خواهند کرد. این چهار گروه شامل آینده شناختی و مطالعه تمدنی اربعین، گروه ارتباطات میان فرهنگی و بین المللی در فضای اربعین، تولیدات هنری و رسانه ای اربعین و گروه حکمرانی و فناوری های اجتماعی در میدان اربعین است که بر هر کدام از این حوزه ها 10 ساعت مباحث تخصصی و 10 ساعت مباحث کاربردی تعریف شده است؛ ضمن اینکه علاوه بر این چهار گروه برای همه گروه ها هم حدود 20 ساعت آموزش زبان عربی با لهجه عراقی در نظر گرفتیم که مجموعا 50 ساعت در هر پودمان می شود.

در حوزه کاربردی در قالب گروه های پودمانی سعی کردیم یک بخش تجربه نگاری داشته باشیم؛ مثلا تجربه نگاری تولیدات محتوایی و مستندسازی اربعین یا تجربه نگاری حوزه مشارکت و خدمات رسانی که در کنار این فضای تجربه نگاری ها هم، کارگاه های ایده پردازی مناسب با آن پودمان را طراحی کردیم. این افراد علاوه بر اینکه در فضای معرفتی و مهارتی رشد می کنند در صورتی که بتوانند ایده های شایسته و جذابی در حوزه تخصصی و مطالعاتی در این کارگاه ها ارایه دهند، همزمان در پایان دوره وارد رویداد نوآوری اربعین ما تحت عنوان روشنا می شوند که در اختتامیه آن رویداد حضور یافته و ایده های خود را ارایه خواهند داد.

با توجه به بحران کرونا کلاس های مدرسه اربعین به چه صورتی برگزار می شود؟

همه کلاس ها به صورت مجازی برگزار می شود. اما احتمال دارد جلسه نهایی، ارایه ایده ها در رویداد روشنا به صورت حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود؛ ضمن اینکه آن هم دقیقا مشخص نیست.

این آغاز دومین فعالیت مدرسه اربعین است آیا خروجی سال گذشته این مدرسه را احصا کردید که چه نتایج و دستاوردهایی به همراه داشته است؟

سال گذشته حدود 40 نفر از مخاطبان اربعین در این مدرسه حضور پیدا کردند که اغلب از این فضا رضایت داشتند. افراد و گروه هایی که وارد فضای اربعین می شوند، همواره با سوالات و مسایل مختلفی روبرو می شوند؛ ضمن اینکه ما سال گذشته به صورت تخصصی و چند رشته ای برنامه ای نداشتیم و صرفا یک فضای مشترک بین همه گروه ها حاکم بود اما جمع بندی هایی که ما بر اساس فرم های ارزیابی داشتیم، حکایت از رضایت افراد داشت. در عین حال پیشنهادات و نظراتی را به لحاظ بهینه شدن این برنامه ها مد نظرشان بود که امسال آنها را لحاظ خواهیم کرد.

کلاس های مدرسه اربعین در فضای مجازی به صورت آنلاین برای همه گروه ها برگزار می شود و برگزارکنندگان این برنامه سازمان بسیج دانشجویی، هیئت انصار القائم و دانشگاه امام صادق (ع) با محوریت اندیشکده اربعین دانشگاه امام صادق (ع) است. برنامه ها در عین حالی که به صورت آنلاین ارایه می شوند، همزمان به صورت آفلاین هم در سامانه هایی که سازمان بسیج دانشجویی دارد، بارگزاری می شود که اگر شرکت کنندگان به هر دلیلی نتوانستند به صورت آنلاین در جلسه حضور داشته باشند از طریق آفلاین از جلسه بهره مند شوند. برنامه های هر کدام از پودمان ها هم یک روز در هفته (صبح تا ظهر) و برنامه های زبان هم دو جلسه در هفته به صورت مشخص برای افراد مشخص ارایه می شود.

پایان پیام/35
منبع خبر : شبستان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
زیارت   امام زمان عجل الله   معرفتی   عزاداری  
اخبار مرتبط
امام صادق(ع) از مسیر ترویج مناسک و مراسم های عزاداری پایه تبلیغ دین را بنا نهادند
ایسنا
راهبردهای هفتگانه امام صادق برای پاسداشت نهضت حسینی و قیام عاشورا
رسانیوز
آیت الله مجتبی تهرانی/ دل امام زمان(ع) را به درد نیاوریم
عصر امروز
درخواست آیت الله صافی گلپایگانی از مردم ایران
فردا نیوز
زیارت آل یاسین با ترجمه فارسی
شبکه الکوثر
علوی تهرانی: امام زمان (عج) 313 یار تنوری می خواهد
پایگاه وارث
مقصود از خون گریه کردن در زیارت ناحیه مقدسه چیست؟
شیعه نیوز
مراسم عزاداری و قرائت زیارت از بعید رسول اکرم (ص) در لردگان برگزار شد+تصاویر
جهانبین نیوز
ساقط کردن پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش انگلیسی نگاه عزت به حکومت اسلامی بخشید
فارس
هشتم ربیع الاول تعطیل رسمی شد
فرارو
مخالفت مطهری با تعطیلی هشتم ربیع الاول/روشن نیست عزاست یا جشن
آفتاب
علامه مصباح:روحانیون به مردم مراجعه کنند
خیبر انلاین
مطهری: روشن نیست هشتم ربیع الاول عزاست یا جشن
دنیای اقتصاد
نمایندگان با حذف تعطیلی 8 ربیع الاول مخالفت کردند
مهر نیوز
مسئولیت طلاب معرفت آموزی و آموختن آن به دیگران است
خبرگزاری حوزه
موکب مسجد جمکران در مسیر نجف به کربلا مستقر می شود
ایرنا
10 شب 10 منبر| صراف: اهمیت شناخت وقایع سال 61 / شباهت امتحان کوفیان با امتحانات آخرالزمان
فارس
واکنش نماینده بیرجند به توهین مجری شبکه مبتذل به مراسم عزاداری
اقتصاد نیوز
آیا ایرانی ها هم به خونخواهی امام حسین قیام کردند؟
عقیق
دولتی ها اجازه دهند اربعین مردمی بماند
عقیق
پیشنهاد پناهیان به جاماندگان اربعین!
عقیق
پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین/ هر کاری بدون ایران ابتر است
تسنیم
نهضت اربعین پیوندی میان کربلا و ظهور
آریا
جنگ تحمیلی استعدادهای بسیاری را شکوفا کرد/ اربعین بستر ظهور منجی عالم بشریت است/سیستم امام جمعه خدمت به مردم است
اوشیدا
قدرت مقاومت عراق درحال گسترش است/ هر کاری بدون ایران ابتر است
مهر نیوز
پیشنهاد پناهیان به جاماندگان اربعین
خبرگزاری دانشجو
اربعین را به «احساس خوب» تقلیل ندهید
فرتاک نیوز
اربعین را به «احساس خوب» تقلیل ندهید/ پیشنهاد پناهیان به جاماندگان اربعین
فارس
حکایت ارادتی به سیدالشهدا (ع) از جنس باران در دل حسینیه ایران+تصاویر
فارس
روش های بسیار مجرب برای توسل به حضرت ام البنین (س)
ستاره
آیت الله وحید خراسانی: عزاداران سید الشهدا (ع) در قیامت با خود امام محشور می شوند
فارس
خروج آمریکا از برجام باید پایان اندیشه لیبرالی در کشور باشد
خراسان تایمز
ما به کنار رفتن بولتون قانع نیستیم، روزی می رسد که ترامپ را محاکمه کنیم/ لزوم تشکیل جبهه قدرتمند انقلاب در فضای سایبری
رهیاب نیوز
حضور یک هزار و 200 موکب دار عراقی در همایش تکریم خدام اربعین در قم
ایرنا
تهران| 700 میلیون ریال از موقوفات دماوند صرف محرومیت زدایی شد
تسنیم
تولید و پخش بیش از 20 هزار دقیقه برنامه با موضوع محرم از صدا و سیمای فارس
صدا و سیما
برنامه های آستان حضرت معصومه(س) در سومین هفته محرم
ایکنا
اعلام برنامه های آستان حضرت معصومه(س) در سومین هفته ماه محرم
خبرگزاری حوزه
نیروی انتظامی یک نیروی دینی ،ارزشی و ولایی است
آریا
حادثه عاشورا به یاد ماندنی و فراموش نشدنی است
جهانبین نیوز
اخبار مرتبط
bltایسنا : امام صادق(ع) از مسیر ترویج مناسک و مراسم های عزاداری پایه تبلیغ دین را بنا نهادند
bltرسانیوز : راهبردهای هفتگانه امام صادق برای پاسداشت نهضت حسینی و قیام عاشورا
bltعصر امروز : آیت الله مجتبی تهرانی/ دل امام زمان(ع) را به درد نیاوریم
bltفردا نیوز : درخواست آیت الله صافی گلپایگانی از مردم ایران
bltشبکه الکوثر : زیارت آل یاسین با ترجمه فارسی
bltپایگاه وارث : علوی تهرانی: امام زمان (عج) 313 یار تنوری می خواهد
bltشیعه نیوز : مقصود از خون گریه کردن در زیارت ناحیه مقدسه چیست؟
bltجهانبین نیوز : مراسم عزاداری و قرائت زیارت از بعید رسول اکرم (ص) در لردگان برگزار شد+تصاویر
bltفارس : ساقط کردن پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش انگلیسی نگاه عزت به حکومت اسلامی بخشید
bltفرارو : هشتم ربیع الاول تعطیل رسمی شد
bltآفتاب : مخالفت مطهری با تعطیلی هشتم ربیع الاول/روشن نیست عزاست یا جشن
bltخیبر انلاین : علامه مصباح:روحانیون به مردم مراجعه کنند
bltدنیای اقتصاد : مطهری: روشن نیست هشتم ربیع الاول عزاست یا جشن
bltمهر نیوز : نمایندگان با حذف تعطیلی 8 ربیع الاول مخالفت کردند
bltخبرگزاری حوزه : مسئولیت طلاب معرفت آموزی و آموختن آن به دیگران است
bltایرنا : موکب مسجد جمکران در مسیر نجف به کربلا مستقر می شود
bltفارس : 10 شب 10 منبر| صراف: اهمیت شناخت وقایع سال 61 / شباهت امتحان کوفیان با امتحانات آخرالزمان
bltاقتصاد نیوز : واکنش نماینده بیرجند به توهین مجری شبکه مبتذل به مراسم عزاداری
bltعقیق : آیا ایرانی ها هم به خونخواهی امام حسین قیام کردند؟
bltعقیق : دولتی ها اجازه دهند اربعین مردمی بماند
bltعقیق : پیشنهاد پناهیان به جاماندگان اربعین!
bltتسنیم : پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین/ هر کاری بدون ایران ابتر است
bltآریا : نهضت اربعین پیوندی میان کربلا و ظهور
bltاوشیدا : جنگ تحمیلی استعدادهای بسیاری را شکوفا کرد/ اربعین بستر ظهور منجی عالم بشریت است/سیستم امام جمعه خدمت به مردم است
bltمهر نیوز : قدرت مقاومت عراق درحال گسترش است/ هر کاری بدون ایران ابتر است
bltخبرگزاری دانشجو : پیشنهاد پناهیان به جاماندگان اربعین
bltفرتاک نیوز : اربعین را به «احساس خوب» تقلیل ندهید
bltفارس : اربعین را به «احساس خوب» تقلیل ندهید/ پیشنهاد پناهیان به جاماندگان اربعین
bltفارس : حکایت ارادتی به سیدالشهدا (ع) از جنس باران در دل حسینیه ایران+تصاویر
bltستاره : روش های بسیار مجرب برای توسل به حضرت ام البنین (س)
bltفارس : آیت الله وحید خراسانی: عزاداران سید الشهدا (ع) در قیامت با خود امام محشور می شوند
bltخراسان تایمز : خروج آمریکا از برجام باید پایان اندیشه لیبرالی در کشور باشد
bltرهیاب نیوز : ما به کنار رفتن بولتون قانع نیستیم، روزی می رسد که ترامپ را محاکمه کنیم/ لزوم تشکیل جبهه قدرتمند انقلاب در فضای سایبری
bltایرنا : حضور یک هزار و 200 موکب دار عراقی در همایش تکریم خدام اربعین در قم
bltتسنیم : تهران| 700 میلیون ریال از موقوفات دماوند صرف محرومیت زدایی شد
bltصدا و سیما : تولید و پخش بیش از 20 هزار دقیقه برنامه با موضوع محرم از صدا و سیمای فارس
bltایکنا : برنامه های آستان حضرت معصومه(س) در سومین هفته محرم
bltخبرگزاری حوزه : اعلام برنامه های آستان حضرت معصومه(س) در سومین هفته ماه محرم
bltآریا : نیروی انتظامی یک نیروی دینی ،ارزشی و ولایی است
bltجهانبین نیوز : حادثه عاشورا به یاد ماندنی و فراموش نشدنی است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.