مخبر - 1399/04/10 - مسجدی که مروج جشن های دهه کرامت در بازار تهران است

مسجدی که مروج جشن های دهه کرامت در بازار تهران است
مسجد ملک همه ساله با برگزاری جشن های دهه کرامت، مسابقات و جلسات سخنرانی و کمک مومنانه به محرومان به ترویج فرهنگ و سیره رضوی در بین اهالی بازار تهران اقدام می کند. البته مواسات و همدلی های اهالی این خانه خدا مستمر است و به مقطعی خاص محدود نمی شود.
مسجدی که مروج جشن های دهه کرامت در بازار تهران است

خبرگزاری شبستان، گروه مسجد و کانون های مساجد: بازار تهران دارای گذرهای تاریخی متعددی است که هر یک خاطرات زیادی را در سینه خود دارند ضمن اینکه از معماری جالبی هم برخوردار هستند. گذر عباس آباد در نزدیکی کوچه حمام قدیمی «چال» از جمله این گذرها است که البته شهرت خود را بیش از همه مدیون مسجد ملک است. این مسجد توسط حاج آقا مهدی ملک ساخته و توسط نوه اش، حاج آقا حسین ملک بازسازی شد. از نکات جالب درباره این مسجد است که سالیان درازی، غسالخانه در زیرزمین این مسجد فعال بود تا اینکه پس از توسعه بهشت زهرا(س) و تمرکز تمام کارهای مربوط به اموات در آن، این غسالخانه، تعطیل شد و پس از چند سال جای خود را به آشپزخانه داد.

این مسجد که جزو موقوفات خاندان ملک است و قدمتی در حدود 200 سال دارد، با حضور آیت الله سید مهدی انگجی در دهه 30 شمسی به عنوان امام جماعت در آن، صاحب اعتباری دوباره شد. پس از درگذشت این روحانی، سید علی انگجی فرزند وی که تحصیل کرده حوزه علمیه قم بود در سال 1343 جانشینش شد.

این جانشینی ماجرای جالبی دارد. آقا سید مهدی که درگذشت، آیت الله العظمی سید احمد خوانساری بر پیکرش نماز خواند و آقا سید علی چندی امامت مسجد ملک را برعهده گرفت هرچند بنای ماندن در این خانه خدا را برای زمانی طولانی نداشت.

سفارش امام خمینی (ره) در پی درخواست آیت الله العظمی خوانساری

آیت الله العظمی خوانساری از انگجی درخواست کرد که جانشین پدر در مسجد ملک شود ولی وی تصمیم در این باره را به دیدارش با امام خمینی (ره) و کسب تکلیف از رهبر کبیر انقلاب منوط کرد. آقا سید علی به نجف رفت و پس از زیارت حرم حضرت امام علی (ع) به دیدار حاج آقا روح الله رفت و امام خمینی (ره) به وی گفتند که با توجه به اوضاع کشور بهتر است در تهران بماند و این طور شد که آیت الله انگجی از هجرت به نجف اشرف منصرف شد.

آیت الله انگجی طی 56 سالی که امام جماعت مسجد ملک است توانست موجب توسعه فضای فیزیکی و گسترش برنامه های عبادی، خدماتی و فرهنگی این مسجد شود. جلسات درس خارج فقه و اصول آیت الله سید مهدی انگجی به مدت ده سالی که وی امام جماعت این مسجد بود در این مسجد برگزار می شد و پس از وی کرسی درس آقا سید علی در این خانه خدا پهن شد. روحانیون و طلاب از نقاط مختلف شهر خود را به مسجد ملک و البته به دلیل قرار داشتن در دل بازار، به سختی می رساندند تا از قوت علمی استاد بهره مند شوند.

این جلسات علمی تا اواخر دهه هشتاد برگزار می شد که با بروز بیماری قلبی برای سید علی انگجی تعطیل شد. پس از آن جلسات تفسیر قرآن مسجد ملک که پیش از این روزهای یکشنبه و سه شنبه در این خانه خدا برگزار می شد رونق بیشتری یافت.

اول فقه، سپس کسب و کار

یکی از سنت های رایج در مساجد بازار برگزاری کلاس آموزش احکام شرعی به ویژه در حوزه کسب و کار است و بر همین اساس، این کلاس روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 8 تا 9 صبح در مسجد ملک برگزار می شود تا به فرموده حضرت علی بن ابی طالب (ع) درباره لزوم فراگیری احکام فقه پیش از شروع به کار عمل شود.

یکی از سنت هایی که مسجد ملک به نوعی پایه گذار آن است قرائت زیارت مخصوص امام رضا (ع) در روزهای چهارشنبه و پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر است. این سنت ریشه در سیره بزرگان دارد. علامه مجلسی در این باره نوشته است: زیارت حضرت رضا (ع) در روزهای مقدس اسلامی افضل است؛ خصوصا روزهایی که اختصاص به آن حضرت دارد. مثل روز ولادت (11 ذی القعده) و روز شهادت آن حضرت (مطابق مشهور آخر ماه صفر)؛ سپس از کتاب اقبال مرحوم سید بن طاووس استحباب زیارت آن حضرت(ع) را در روز 23 ذی القعده (طبق روایتی روز شهادت آن حضرت) نیز نقل می کند.

همین برنامه جالب در مسجد ملک باعث شد وقتی موضوع دهه کرامت در کشور مطرح شد یکی از نخستین مساجدی که در اجرای جشن ها و برنامه های آن پیشگام شد این مسجد بود. همه ساله از روز نخست دهه کرامت یعنی اول ذی القعده که مصادف است با سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س)، کریمه اهل بیت (ع) تا یازدهم این ماه، یعنی سالروز ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، مراسم سخنرانی و مولودی خوانی در این مسجد برگزار می شود. همچنین پایگاه مقاومت بسیج این مسجد مسابقه کتاب خوانی با موضوعاتی همچون آشنایی با سیره و معارف رضوی و تاریخ زندگی حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار می کند و هر سال به هشت نفر از برگزیدگان جوایز ارزشمند مادی و معنوی اهدا می شود.

کمک مستمر مومنانه به نیازمندان

از اقدامات دیگر مسجد ملک در دهه کرامت، تهیه و توزیع بسته های ارزاق همراه با محصولات فرهنگی با محوریت معرفی شخصیت عظیم الشان حضرت امام رضا (ع) است که امسال به دلیل همزمان شدن با دوره شیوع ویروس کرونا تعداد این بسته ها افزایش یافته و قرار است بیش از 200 بسته ارزاق میان نیازمندان توزیع شود.

از برنامه های دیگر مسجد ملک در زمینه ترویج دهه کرامت، اهدای جوایز به پدرانی است که نام دخترشان، فاطمه یا معصومه و نام پسرشان، رضا باشد. امسال نیز چند روز پیش از دهه کرامت این موضوع از طریق پایگاه بسیج مسجد ملک اطلاع رسانی شد تا پدران در روز ولادت امام رضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) با همراه داشتن شناسنامه خود و فرزند یا فرزندان شان بتوانند از این جوایز بهره مند شوند.

کرامت اهالی مسجد ملک محدود به دهه کرامت یا اسفندماه و ماه رمضان نمی شود بلکه مجموعه خیریه این مسجد، هر ماه به 150 خانواده نیازمند با اولویت زنان سرپرست خانوار، کمک های نقدی و غیر نقدی اهدا می کند. این مسجد در دوره شیوع ویروس کرونا بسته های ارزاق به تعدادی از کارگران بازار تهران تقدیم کرد تا سفره این افراد خالی نماند.

سخنرانی کوتاه برای رعایت حال کسبه

توجه به وضعیت نمازگزاران مسجد ملک شامل زمان سخنرانی نیز می شود به طوری که جلسات سخنرانی و مذهبی این مسجد و مداحی آن هیچ گاه بیشتر از 45 دقیقه نمی شود تا کارگران به کار خود برسند. انگجی ضمن توجه به این نکته، همه روزه یک ساعت قبل از اذان و نیم ساعت پس از پایان نماز و برنامه های روزانه، در دفتر مسجد ملک حاضر می شود تا پاسخگوی سوالات مردم شود.

توجه به حال نمازگزاران و سایر گروه های مردم سنت تمام کارگزاران مسجد ملک است به طوری که حبیب افضلی، خادم این مسجد نیز همیشه با روی خوش میزبان مردم است. ذکر این نکته لازم است وقتی در سال 1366 خادم این مسجد توسط اعضای گروهک تروریستی منافقین به شهادت رسید، آقا حبیب، خادم این مسجد شد.

میتینگ سیاسی، ممنوع

مسجد ملک در کنار تمام فعالیت های مذهبی اش جزو پرچم داران مبارزه با شاه بود و اعلامیه های امام خمینی (ره) از این مسجد به دست کسبه بازار تهران و مردم برخی نقاط دیگر کشور می رسید. جنگ تحمیلی که آغاز شد نیز اهالی این مسجد در جبهه ها حضور یافتند و بیش از 140 نمازگزاران مسجد ملک جزو شهدا و جانبازارن پرافتخار کشورمان شدند. امروزه نیز این خانه خدا مرکز انقلابی گری است البته به گفته آیت الله انگجی، هیچ گاه اجازه داده نشده که این مسجد پاتوق احزاب و جریان های سیاسی شود.

انگجی در این باره به خبرنگار شبستان گفت: زمانی یکی از شخصیت های سیاسی با بنده تماس گرفت و گفت برای نماز ظهر و عصر به مسجد ملک می آیند و ما نیز استقبال کردیم. ابتدا در دفتر مسجد پذیرای وی شدیم و وی از بنده مکررا درخواست کرد که بین دو نماز چند کلمه ای خود را برای مردم معرفی کند تا به وی رای بدهند ولی من مخالفت کردم. بین دو نماز نیز این درخواست خود را تکرار کرد که باز نیز مخالف شد. همین موضوع باعث شد آن شخصیت سیاسی که در آن دوره انتخابات رای هم نیاورد، از بنده بسیار ناراحت شود و دیگر نه به مسجد ملک آمد و نه تماسی با من گرفت.

سخن آخر اینکه، نام مسجد ملک با عزاداری پرشور در تاسوعا و عاشورا، یک دهه شادی مومنانه در ماه ذی القعده، و کمک مومنانه مستمر به نیازمندان پیوند خورده است و امام جماعت آن جزو رکوردداران در امامت جماعت یک مسجد است. در واقع در سراسر شهر تهران تعداد ائمه جماعاتی که بیش از 50 سال امام جماعت یک مسجد بودند، بیش از 50 نفر نیست که انگجی، امام جماعت مسجد ملک از جمله آنها است.

پایان پیام/397
منبع خبر : شبستان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بازار تهران   خانه خدا   دهه کرامت   مروج   سیره   ترویج فرهنگ   کمک مومنانه   مواسات  
اخبار مرتبط
سومین مرحله ی تهیه و توزیع کمک مومنانه توسط مهندسین جهادی استان قم
خبرگزاری بسیج
اهدا بسته معیشتی به همت پایگاه اباذر قم
خبرگزاری بسیج
اهدا 120 بسته معیشتی به خانواده های کم بضاعت
خبرگزاری بسیج
تاسی به سیره حضرت معصومه (س) در دهه کرامت موردتوجه قرار گیرد
قم نیوز
مسجد محوریِ بزرگداشت دهه کرامت در منطقه 13 پایتخت/ ترویج نذر فرهنگی با راه اندازی میز مطالعه
شبستان
پایگاه اینترنتی کتابخوان رضوی افتتاح شد
صدا و سیما
استاندار تهران: دهه کرامت فرصت ارزشمندی برای ترویج سیره و فرهنگ اهل بیت (ع) است
میزان
خیز بلند مازندرانی ها برای درخشش در رزمایش مومنانه چهارم/کمک به نیازمندان این بار با اهدای خون
راه دانا
کمک مومنانه بدون خط و خطوط سیاسی زیبا و ارزنده است
قم نیوز
نیاز امروز جامعه به دست گیری از یکدیگر و پیروی از فرهنگ کریمانه
مهر نیوز
خدمات مساجد بازار تهران در ایام مقابله با کرونا
شبستان
جشنواره داستان کوتاه «در خانه» فراخوان داد
خبرگزاری کتاب ایران
مساجد «فاطمه الزهرا(س)»؛ نمونه های موفق در تحقق مسجد تراز اسلامی
شبستان
شماره 9 فصلنامه «اسلام پژوهان» منتشر شد
رسانیوز
گود زورخانه، مبدا ترویج اخلاق در ورزش است
ایسنا
برنامه های برون مرزی کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در 26 کشور برگزار می شود
شبستان
سیره ائمه اطهار (علیه السلام) در زنده نگه داشتن عاشورا
شیعه نیوز
تلاش مجلس برای تخصیص بودجه اختصاصی به مراسم اربعین
رادیو گفتگو
میزبانی کانون های مساجد از همایش «شیرخوارگان حسینی»/ پیامی که از مسجد به جهان مخابره می شود
شبستان
اجرای طرح بصیرت عاشورایی در 350بقعه متبرکه
صدا و سیما
ایلام، مهرماه میزبان اختتامیه جشنواره ملی عقیق و ارغوان است
ایرنا
41 برگزیده جشنواره کتابخوانی رضوی در ارومیه معرفی شدند
ایرنا
روحانی در جلسه هیات دولت: باید با دنیا حرف بزنیم/ وظیفه دولت سر دادن شعار نیست
نواندیش
روحانی: باید با دنیا حرف بزنیم
ناطقان نیوز
روحانی: برخی درباره خارج افکار نامتعادلی دارند!
نامه نیوز
روحانی: تضادی بین استفاده از توان داخلی با برقراری روابط خارجی وجود ندارد
خرداد نیوز
وظایف دولت از نگاه رئیس جمهور
خبرگزاری حوزه
برگزاری ورک شاپ در جشنواره مریوان مدرسه موقت تئاتر خیابانی است
ایرنا
جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی در ارومیه برگزار می شود
ایکنا
275 اثر به چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی ارسال شده است
ایرنا
افتتاح 8 پروژه تولیدی و کارآفرینی هفته دولت در مازندران
تیتر امروز
ترویج فرهنگ مهدویت و معارف شیعه مهم ترین مسئولیت انتشارات جمکران است
تسنیم
38 اثر به بخش نهایی جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان راه یافت
ایرنا
برترین های جشنواره کتابخوانی رضوی در سبزوار تجلیل شدند
ایرنا
کسب رتبه نخست شهرستان جیرفت در نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی استان کرمان 
شبستان
نهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در کرمانشاه به کار خود پایان داد
تسنیم
هشت هزار تَن از قم در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند
ایرنا
سمن های حوزه گردشگری همدان ترویج فرهنگ اسلامی را اولویت بدانند
مهر نیوز
جشنواره کتابخوانی رضوی تجلی امید است
صدا و سیما
بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند
خبرگزاری ایلنا
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری بسیج : سومین مرحله ی تهیه و توزیع کمک مومنانه توسط مهندسین جهادی استان قم
bltخبرگزاری بسیج : اهدا بسته معیشتی به همت پایگاه اباذر قم
bltخبرگزاری بسیج : اهدا 120 بسته معیشتی به خانواده های کم بضاعت
bltقم نیوز : تاسی به سیره حضرت معصومه (س) در دهه کرامت موردتوجه قرار گیرد
bltشبستان : مسجد محوریِ بزرگداشت دهه کرامت در منطقه 13 پایتخت/ ترویج نذر فرهنگی با راه اندازی میز مطالعه
bltصدا و سیما : پایگاه اینترنتی کتابخوان رضوی افتتاح شد
bltمیزان : استاندار تهران: دهه کرامت فرصت ارزشمندی برای ترویج سیره و فرهنگ اهل بیت (ع) است
bltراه دانا : خیز بلند مازندرانی ها برای درخشش در رزمایش مومنانه چهارم/کمک به نیازمندان این بار با اهدای خون
bltقم نیوز : کمک مومنانه بدون خط و خطوط سیاسی زیبا و ارزنده است
bltمهر نیوز : نیاز امروز جامعه به دست گیری از یکدیگر و پیروی از فرهنگ کریمانه
bltشبستان : خدمات مساجد بازار تهران در ایام مقابله با کرونا
bltخبرگزاری کتاب ایران : جشنواره داستان کوتاه «در خانه» فراخوان داد
bltشبستان : مساجد «فاطمه الزهرا(س)»؛ نمونه های موفق در تحقق مسجد تراز اسلامی
bltرسانیوز : شماره 9 فصلنامه «اسلام پژوهان» منتشر شد
bltایسنا : گود زورخانه، مبدا ترویج اخلاق در ورزش است
bltشبستان : برنامه های برون مرزی کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در 26 کشور برگزار می شود
bltشیعه نیوز : سیره ائمه اطهار (علیه السلام) در زنده نگه داشتن عاشورا
bltرادیو گفتگو : تلاش مجلس برای تخصیص بودجه اختصاصی به مراسم اربعین
bltشبستان : میزبانی کانون های مساجد از همایش «شیرخوارگان حسینی»/ پیامی که از مسجد به جهان مخابره می شود
bltصدا و سیما : اجرای طرح بصیرت عاشورایی در 350بقعه متبرکه
bltایرنا : ایلام، مهرماه میزبان اختتامیه جشنواره ملی عقیق و ارغوان است
bltایرنا : 41 برگزیده جشنواره کتابخوانی رضوی در ارومیه معرفی شدند
bltنواندیش : روحانی در جلسه هیات دولت: باید با دنیا حرف بزنیم/ وظیفه دولت سر دادن شعار نیست
bltناطقان نیوز : روحانی: باید با دنیا حرف بزنیم
bltنامه نیوز : روحانی: برخی درباره خارج افکار نامتعادلی دارند!
bltخرداد نیوز : روحانی: تضادی بین استفاده از توان داخلی با برقراری روابط خارجی وجود ندارد
bltخبرگزاری حوزه : وظایف دولت از نگاه رئیس جمهور
bltایرنا : برگزاری ورک شاپ در جشنواره مریوان مدرسه موقت تئاتر خیابانی است
bltایکنا : جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی در ارومیه برگزار می شود
bltایرنا : 275 اثر به چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی ارسال شده است
bltتیتر امروز : افتتاح 8 پروژه تولیدی و کارآفرینی هفته دولت در مازندران
bltتسنیم : ترویج فرهنگ مهدویت و معارف شیعه مهم ترین مسئولیت انتشارات جمکران است
bltایرنا : 38 اثر به بخش نهایی جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان راه یافت
bltایرنا : برترین های جشنواره کتابخوانی رضوی در سبزوار تجلیل شدند
bltشبستان : کسب رتبه نخست شهرستان جیرفت در نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی استان کرمان 
bltتسنیم : نهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در کرمانشاه به کار خود پایان داد
bltایرنا : هشت هزار تَن از قم در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند
bltمهر نیوز : سمن های حوزه گردشگری همدان ترویج فرهنگ اسلامی را اولویت بدانند
bltصدا و سیما : جشنواره کتابخوانی رضوی تجلی امید است
bltخبرگزاری ایلنا : بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.