مخبر - 1399/04/10 - قطعی آب تابستان امسال سراغ کدام شهر ها می رود؟

قطعی آب تابستان امسال سراغ کدام شهر ها می رود؟
تابستان هرسال با افزایش مصرف آب برخی شهرها با قطعی یا کاهش کیفیت آب مواجه می شوند.
قطعی آب تابستان امسال سراغ کدام شهر ها می رود؟

به گزارش «تابناک» به نقل از باشگاه خبرنگاران، صحبت از شبکه های است که آب شرب را ناقص بدست مشترکین میرسانند براساس این گزارش این نقص در انتقال که فرسودگی شبکه آب را به همراه دارد در کشورهای پیشرفته حدود 15 درصد است در حالی که این رقم در ایران بیشتر است.

به دلیل وجود تجهیزات فرسوده آبی بخش اعظمی از آب کشور هدر می رود البته این مساله در همه جای دنیا صدق می کند به همین دلیل نیز راهکارهای متععدی برای این موضوع درنظر گرفته شده است، در ایران نیز از سال های پیش سیاست مدیریت فشار در شبکه های آب شهری دنبال می شود برای مثال شب ها که مصرف آب به حداقل می رسد، فشار شبکه ها بالاتر می رود و وقتی فشار بالا می آید احتمال پرت آب بیشتر می شود و اکنون در شبکه های آب، شیرهای تنظیم فشاری تعبیه کرده ایم که فشار را در ساعات روز تنظیم می کند.

بر اساس گفته های حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در خصوص بهسازی شبکه های توزیع فرسوده آب، در همه دنیا بعد از احداث زیرساخت ها از محل درآمدهای آن سازمان، اقدام به تعمیر و نگهداری زیرساخت ها می کنند، اما به دلیل آنکه تعرفه های شرکت آب و فاضلاب تعرفه های مخفف است این اتفاق نمی تواند بیفتد.

وی با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب کشور برای بازسازی تاسیسات متکی به اعتبارات دولتی است و این مساله به دلیل تعرفه هایی است که برای شرکت وضع شده است، تصریح کرد: ستاد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور یک طرح را آماده کرده است تا از امکانات بخش خصوصی جهت کاهش آب بدون درآمد استفاده شود. در این زمینه بخش خصوصی، خود نسبت به کاهش پرتی آب اقدام و آبی را که جمع آوری و ذخیره می کند، شرکت آب و فاضلاب به قیمت تمام شده از بخش خصوصی خریداری می کند که این طرح در جهت کاهش پرتی آب و کاهش آب بدون درآمد انجام می شود.

بر اساس این گزارش 12 درصد جمعیت روستایی کشور در ابتدای انقلاب اسلامی از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار بودند، اینک به 81.9 درصد رسیده است متاسفانه برخی از خطوط دارای فرسودگی هستند که این فرسودگی سالانه میلیون ها لیتر مترمکعب آب آشامیدنی هدر می رود آن هم در شرایطی که در مقابله با بحران کم آبی تیتر اصلی سخنان مقامات دولتی است.

کاهش هدر رفت آب در کشور

رضا اردکانیان وزیر نیرو در گفت وگویی، در خصوص میزان هدر رفت آب در کشور گفت: در اصل مصرف صحیح و درست مصرف آب باید سرلوحه قرار گیرد به طوری که اگر بیش از میزان مصرف استفاده شود هدر رفت آب صورت می گیرد.

او ادامه داد: طبیعا بیشترین حجم آب که مورد هدر رفت قرار می گیرد در بخش کشاورزی است همچنین در بخش شرب و بهداشت هم هدر رفت وجود دارد.

وزیر نیرو افزود: متاسفانه در تهران به دلیل فرسودگی شبکه آب هدر رفت آب زیاد است و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته باید برای جلوگیری از هدر رفت آب سرمایه گذاری سنگینی صورت گیرد که البته در حال حاضر برای جلوگیری از هدر رفت آب از منابع داخلی استفاده می کنیم.

اردکانیان گفت: در گذشته میزان هدر رفت آب 30 درصد بوده، ولی امروز این رقم به 15 درصد رسیده است، ولی این رقم هم هنوز جای کار دارد که کمتر شود، در برخی از موقعیت ها هم هزینه های زیادی باید صورت گیرد که البته اولویت ما در بخش آب شرب و بهداشتی است که باید کنترل شود.

باتوجه به شرایط کم آبی در کشور انتظار می رود راهکارهای جدی تری برای نوسازی این شریانات اصلی در کشور اتخاذ شود، این در حالی است که میزان هدر رفت آب در کشور حدود 11.8 درصد است، ولی طبق آمار جهانی میانگین آن در کشورهای در حال توسعه 16.1 درصد است.

هزینه های هنگفت برای باسازی خطوط لوله آب

در این میان سیدزاده مدیرکل دفتر مصرف و نظارت بر کاهش هدر رفت آب و فاضلاب کشور در گفت وگویی، گفت: اگر در بخش شهری و روستایی تفکیک شود حدود 51 و 45 هزار کیلومتر در بخش شهری و روستایی لوله کشی فرسوده فرسودگی داریم.

او ادامه داد: در شبکه های توزیع به دلیل اینکه از جنس لوله های مختلفی استفاده می شود و هرکدام عمر مفیدی دارند و یکی از دلایل فرسودگی و یا فرسوده شدن آن عدم معقولیت مواد این لوله ها است و این امر باعث فرسودگی خطوط لوله اب می شود.

مدیرکل دفتر مصرف و نظارت بر کاهش هدر رفت آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: فعالیت باسازی خطوط لوله آب زمان و هزینه بر است و بخش خصوصی در این زمینه کمتر ورود کرده است.

سیدزاده گفت: به طور کلی باید خطوط انتقال آب باسازی و نشت یابی شوند تا از هدر رفت آب در کشور چه در بخش توزیع و کشاورزی جلوگیری شود.

تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب در در گفت وگویی، گفت:هدر رفت آب بستگی به الگوی کشت دارد به طوری که راندمان آبیاری در بخش غرق آبی پایین است، ولی درجاهایی مانند آبیاری قطره ای میزان هدر رفت آب زیاد است.

در مجموع راندمان آب در بخش کشاورزی پایین است به طوری که در این زمینه برنامه وطرح هایی در دست اقدام است ما باید از توسعه کشت در زمینه های جدید جلوگیری کنیم که بتوانیم بهره وری را بالا ببریم.

در مجموع باید گفت میزان آب بدون درآمد در شهر تهران تنها 23 درصد است که برای این میزان نیز هزینه ای از سوی شرکت آب و فاضلاب دریافت نمی شود، البته اقدامات شش سال گذشته شرکت آب و فاضلاب استان تهران در بازسازی شبکه های فرسوده و بازسازی تاسیسات منجر به کاهش سالانه یک درصد آب بدون درامد شده است البته باید گفت که برای کاهش هر یک درصد از هدر رفت واقعی آب نیاز به 400 میلیارد تومان است.

میزان هدر رفت از تاسیسات و شبکه در شهرهای بزرگ دنیا هنوز به کمتر از شش درصد کاهش نیافته، زیرا این کار به سرمایه گزاری کلان نیاز دارد و شاید توجیه اقتصادی نداشته باشد که در این حوزه هزینه شود.
فرسودگی 40 درصدی شبکه خطوط انتقال آب

در این باره محمدرضا بختیاری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در در گفت وگویی، با اشاره به میزان هدر رفت آب در تهران گفت: حدود 10 سال پیش هدر رفت آب در استان تهران 30 درصد بود، ولی باتوجه به تدابیر اندیشیده شده این رقم به 23 درصد رسیده است.

او ادامه داد:تفاوت آب تولیدی و مصرفی ما حدود 23 درصد است، ولی طبق استانداردهای جهانی باید ما این رقم را به 15 درصد برسانیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران بیان کرد: در واقع برنامه که وزارت نیرو به ما اعلام کرده است که باید این 23 درصد را به 15 درصد برسانیم و با این روشی که در پیش داریم امیدواریم این رقم محقق شود.

بختیاری اضافه کرد: سال گذشته حدود 8 دهم درصد میزان هدر رفت آب کمترشده و تا آخر امسال باید به 29 درصد میزان کاهش هدررفت آب برسانیم.

او ادامه داد: متاسفانه 40 درصد شبکه آب تهران فرسوده است که بالای 55 سال قدمت دارند و هرسال حدود 400 میلیارد تومان فقط هزینه نیاز است که این بخش ترمیم شود تا میزان هدررفت آب کاهش پیداکند. بختیاری افزود: امیدواریم امسال چیزی بالغ بر 9 درصد کاهش شبکه هدررفت آب را داشته باشیم.

در شرایط فعلی باید با یک اجماع با هدف افزایش بهره وری در حوزه عرضه و تقاضا مساله آب را ساماندهی کنیم، چراکه تنها در این صورت است که می توان مشکل آب را برطرف کرد.

منبع خبر : تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از «تابناک» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
کیفیت آب  
اخبار مرتبط
حسگری که کیفیت آب استخر را کنترل می کند
ایران آنلاین
دادستان کرج به مشکل قطع آب برخی مناطق ورود کرد
تیتر یک
10 سد آذربایجان غربی به سامانه پایش آنلاین مجهز می شود
ایرنا
افزایش مصرف آب در تهران کیفیت را کم نکرد
الف
آب تهران به «روتا ویروس» آلوده نیست
خبرگزاری دانشجو
آب تهران سالم است
ایرنا
سد گتوند نباید ساخته می شد
خبر خودرو
پروژه خط دوم انتقال آب از سد درود زن، کیفیت آب شهر شیراز را تضمین می کند/ساخت بیش از100پروژه در استان فارس توسط قرارگاه خاتم الانبیا
شیرازه
قطعی آب سراغ کدام شهر ها می رود؟
تیتر20
قطعی آب، سراغ کدام شهر ها می رود؟
خبر خودرو
قطعی آب تابستان امسال سراغ کدام شهر ها می رود؟
پارسینه
آب کدام شهرها امسال قطع می شود؟
اقتصاد نیوز
قطعی آب تابستان امسال سراغ کدام شهرها می رود؟
خبرآنلاین
مدیرعامل آبفا: مشکل آب حسن آباد فشافویه تا 18 ماه آینده رفع می شود
فارس
در فاضلاب خام تهران ویروس کرونا نیست
بهار نیوز
کیفیت آب ایذه مطلوب اعلام شد
خوزنیوز
رئیس جمهور شروع مجدد خط دوم انتقال آب به یزد را در دستور کار قرار دهد/کیفیت آب شهرستان های تفت و میبد بسیار پایین است
خبرگزاری بسیج
اردکانیان: روزانه کیفیت آب کنترل می شود
ایسنا
کرونا و تاثیر آن بر کاهش آلایندگی آب
ایسنا
در غیزانیه چه می گذرد؟
صبحانه با خبر
ماهیان زرد پر تاثیری در کاهش کیفیت آب سد شیرین دره خراسان شمالی ندارند
ایرنا
آب شرب روستای خورخوره سلماس هیچ آلودگی ندارد
ایرنا
فردا؛ چهلمین سد ساخته شده در دولت تدبیر و امید افتتاح می شود
ایران خبر
افزایش فشار در شبکه توزیع و ارتقاء کیفیت آب رشت
خبرگزاری ایلنا
ترکیبات آب تهران برای مقابله با کرونا چه تغییری کرده است؟
خبرآنلاین
پایش یکساله محیط زیست برای سلامت آب دو رودخانه خلیل آباد
صدا و سیما
کیفیت آب قربانی پرمصرف ها می شود
اقتصادگردان
کیفیت آب سد یامچی ارتقاء می یابد
ایرنا
قولی افزایش کیفیت آب در جنوب شرق تهران
تابناک
کیفیت آب به صورت شبانه روزی رصد می شود
خبرگزاری ایلنا
کیفیت آب جنوب تهران با شمال یکسان می شود/ تهران فقیرترین استان در منابع آبی
ایسنا
چالش های منابع آب زیرزمینی مازندران
صدا و سیما
بهبود کیفیت آب روستاهای غرب شعیبیه شوشتر
صدا و سیما
کیفیت آب روستاهای غرب شعیبیه شوشتر بهبود می یابد
ایسنا
شهروندان گیلان از سلامت آب شرب مطمئن باشند؟
ایسنا
انجام عملیات آبخیز داری در 197 هراز هکتار اراضی کردستان
ایسنا
طرح بهبود کیفیت آب در آبادان اجرایی شد
صدای فردا
تامین آب شهر ششتمد پایانی بر 40 سال تنش آبی
ایرنا
نگران نباشید؛ باران تاثیری در کیفیت آب تهران ندارد
خبر داغ
باران تاثیری در کیفیت آب تهران ندارد
بهار نیوز
اخبار مرتبط
bltایران آنلاین : حسگری که کیفیت آب استخر را کنترل می کند
bltتیتر یک : دادستان کرج به مشکل قطع آب برخی مناطق ورود کرد
bltایرنا : 10 سد آذربایجان غربی به سامانه پایش آنلاین مجهز می شود
bltالف : افزایش مصرف آب در تهران کیفیت را کم نکرد
bltخبرگزاری دانشجو : آب تهران به «روتا ویروس» آلوده نیست
bltایرنا : آب تهران سالم است
bltخبر خودرو : سد گتوند نباید ساخته می شد
bltشیرازه : پروژه خط دوم انتقال آب از سد درود زن، کیفیت آب شهر شیراز را تضمین می کند/ساخت بیش از100پروژه در استان فارس توسط قرارگاه خاتم الانبیا
bltتیتر20 : قطعی آب سراغ کدام شهر ها می رود؟
bltخبر خودرو : قطعی آب، سراغ کدام شهر ها می رود؟
bltپارسینه : قطعی آب تابستان امسال سراغ کدام شهر ها می رود؟
bltاقتصاد نیوز : آب کدام شهرها امسال قطع می شود؟
bltخبرآنلاین : قطعی آب تابستان امسال سراغ کدام شهرها می رود؟
bltفارس : مدیرعامل آبفا: مشکل آب حسن آباد فشافویه تا 18 ماه آینده رفع می شود
bltبهار نیوز : در فاضلاب خام تهران ویروس کرونا نیست
bltخوزنیوز : کیفیت آب ایذه مطلوب اعلام شد
bltخبرگزاری بسیج : رئیس جمهور شروع مجدد خط دوم انتقال آب به یزد را در دستور کار قرار دهد/کیفیت آب شهرستان های تفت و میبد بسیار پایین است
bltایسنا : اردکانیان: روزانه کیفیت آب کنترل می شود
bltایسنا : کرونا و تاثیر آن بر کاهش آلایندگی آب
bltصبحانه با خبر : در غیزانیه چه می گذرد؟
bltایرنا : ماهیان زرد پر تاثیری در کاهش کیفیت آب سد شیرین دره خراسان شمالی ندارند
bltایرنا : آب شرب روستای خورخوره سلماس هیچ آلودگی ندارد
bltایران خبر : فردا؛ چهلمین سد ساخته شده در دولت تدبیر و امید افتتاح می شود
bltخبرگزاری ایلنا : افزایش فشار در شبکه توزیع و ارتقاء کیفیت آب رشت
bltخبرآنلاین : ترکیبات آب تهران برای مقابله با کرونا چه تغییری کرده است؟
bltصدا و سیما : پایش یکساله محیط زیست برای سلامت آب دو رودخانه خلیل آباد
bltاقتصادگردان : کیفیت آب قربانی پرمصرف ها می شود
bltایرنا : کیفیت آب سد یامچی ارتقاء می یابد
bltتابناک : قولی افزایش کیفیت آب در جنوب شرق تهران
bltخبرگزاری ایلنا : کیفیت آب به صورت شبانه روزی رصد می شود
bltایسنا : کیفیت آب جنوب تهران با شمال یکسان می شود/ تهران فقیرترین استان در منابع آبی
bltصدا و سیما : چالش های منابع آب زیرزمینی مازندران
bltصدا و سیما : بهبود کیفیت آب روستاهای غرب شعیبیه شوشتر
bltایسنا : کیفیت آب روستاهای غرب شعیبیه شوشتر بهبود می یابد
bltایسنا : شهروندان گیلان از سلامت آب شرب مطمئن باشند؟
bltایسنا : انجام عملیات آبخیز داری در 197 هراز هکتار اراضی کردستان
bltصدای فردا : طرح بهبود کیفیت آب در آبادان اجرایی شد
bltایرنا : تامین آب شهر ششتمد پایانی بر 40 سال تنش آبی
bltخبر داغ : نگران نباشید؛ باران تاثیری در کیفیت آب تهران ندارد
bltبهار نیوز : باران تاثیری در کیفیت آب تهران ندارد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.