مخبر - 1399/04/10 - مناسب ترین فاصله سنی برای ازدواج چقدر باید باشد؟

مناسب ترین فاصله سنی برای ازدواج چقدر باید باشد؟
یک روانشناس گفت که نمی توان درباره عدد دقیق فاصله سنی زوجین قانون یکسانی برای همه افراد صادر کرد، اما یقینا تناسب سنی از جمله موازین اساسی در ازدواج است.
مناسب ترین فاصله سنی برای ازدواج چقدر باید باشد؟

به گزارش «تابناک» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، فرشته سادات شجاعی روانشناس خانواده و درمانگر درباره اهمیت فاصله سنی در ازدواج، اظهار کرد: ازدواج امر مقدسی است که بین زن و مرد انجام می شود و موجب تشکیل خانواده می شود، مهم ترین نکته ای که قبل از ازدواج باید در نظر بگیریم این است که تمامی مسائل را به خوبی بسنجیم و معیارهای خود را در نظر بگیریم تا بر اساس آن ها بهترین انتخاب را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه یکی از معیارهای مهم برای ازدواج تفاوت سنی است، گفت: آیا می دانید مناسب ترین فاصله سنی برای ازدواج چقدر باید باشد؟ اگرچه نمی توان درباره عدد دقیق فاصله سنی زوجین و نقش آن در موفقیت و شکست زندگی زناشویی قانون یکسانی برای همه افراد صادر کرد، اما یقینا تناسب سنی از جمله موازین زیربنایی و اساسی در ازدواج است که بی توجهی به آن، زمینه ساز بسیاری از کج خلقی ها و ناسازگاری ها در زندگی زناشویی خواهد شد.

این روانشناس ادامه داد: باور سنتی در جامعه ایران این است که پسر باید از دختر برای ازدواج بزرگ تر باشد، از جهاتی دارای نقاط قابل توجه علمی و منطقی است؛مانند بلوغ زودرس جسمی و جنسی و عاطفی و عقلانی اجتماعی در زن، رضایتمندی جنسی در حال و آینده زوج، دوران کوتاه باروری در زن و، اما نقطه ضعف اساسی این باور هم، توجه نکردن به تغییرات مختصات زمان و مکان، تغییر نگرش ها، سلایق ها و خواسته ها در نسل های رو به جلو است.

شجاعی با بیان اینکه دوره ای که مردان 10 تا 20 سال از زنان بزرگ تر بودند گذشته است، افزود: در حال حاضر چیزی که در ازدواج های امروزی بیشتر به چشم می خورد تفاوت سنی هم سن و یا بزرگتر بودن دختر از پسر است. فاصله سنی مناسب میان زن و شوهر را می توان 3-4 سال افزایش سن مرد نسبت به زن در نظر گرفت، البته این بدان معنا نیست که اگر یکی دو سال به این سنین افزوده و یا از آن کاسته شود، حتماً نباید ازدواجی انجام گیرد.

وی تصریح کرد: معمولا تفاوت سنی در ازدواج بیش از 10 سال به مرور ممکن است باعث تغییر نقش ها شود، این تغییر نقش ها دو صورت کلی دارد. نقش استاد، شاگردی و نقش والد، فرزندی. همسرانی که از لحاظ سنی بزرگتر هستند و این اختلاف بیش از ده سال است ممکن است به دلیل تجارب بیشتر و رفتارهای محتاطانه نقش همسری شان کمرنگ شود و نقش های استادی و والدی جایگزین و پررنگ شود، احتمال بروز این مشکل برای زوجینی که تفاوت سنی کمتری دارند خیلی کم است.

بزرگ تر بودن مرد برای ازدواج

این روانشناس اضافه کرد: مرد ایرانی با خاصیت مردسالارانه ای که از گذشته در اطراف خود دیده و شنیده، مدیر بودن در خانواده و حرف آخرزدن را تعریفی از خود می داند. حضور زنان در جامعه و فعالیت های اجتماعی آنها، توجه بیشتر آن ها به تحصیلات و ارتقای علم و به دست آوردن موقعیت هایی برتر تا حدودی باعث تغییر سن ازدواج شده و به همین خاطر است که در جامعه امروز زنانی که از همسران خود بزرگ تر هستند، بیشتر از قبل دیده می شوند.

بزرگ تر بودن زن برای ازدواج

شجاعی بیان کرد: اگرچه هنوز مساله بزرگ بودن زن از مرد چه از نظر فرهنگی و چه از نظر اجتماعی در جامعه ما پذیرفته شده نیست، اما نمی توانیم برای همه افراد، نسخه های واحد و یکسانی بپیچیم. کسانی که مخالف بزرگ تر بودن زن هستند معمولا دلایل زیر را برمی شمارند: ترس از اینکه این ازدواج ها بعد از مدت کوتاهی با شکست مواجه شود؛ به ویژه اگر این ازدواج به خاطر موقعیت مادی زن صورت گرفته باشد، همیشه مورد توجه است. زنی که چند سال بزرگ تر باشد، معمولا انتظار دارد همسرش هم همانند او فکر کند و مسائل را بسنجد، ولی وقتی با چیزی غیر از این مواجه می شود، این فاصله را بیشتر درک می کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، مردی که با زن بزرگ تر از خودش ازدواج می کند، ممکن است پس از چند سال زندگی، با تحلیل رفتن جسم زن، احساس ناخوشایندی پیدا کند و شاید به فکر جدایی و یا ازدواج دوم بیفتد و… درحالی که این احتمال ها تنها مختص به زن هایی نیست که از شوهرانشان بزرگ ترند بلکه ممکن است در رابطه سایر زن ها با شوهرانشان نیز اتفاق بیفتد.

این روانشناس با بیان اینکه مشکل عدم درک مطلوب یکدیگروجود فاصله سنی زیاد موجب آن می شود که زن و شوهر نتوانند به خوبی یکدیگر را درک نمایند، اضافه کرد: عدم تناسب در توانایی های جسمی طرفین:وقتی که فاصله سنی بین زن و شوهر زیاد باشد، هر یک در دوره ای از زندگانی به سر می برند که به لحاظ قوت و توان با همسر خود تفاوت های عمده دارند، مثلاً زنی که هجده سال دارد، در دوران جوانی به سر می برد و همسر او که در 34 سالگی است، دو برابر او سن دارد. گاه این خستگی از طرف همسر جوان به خوبی مورد تجزیه وتحلیل قرار نمی گیرد و به حساب کم کاری شوهر گذاشته می شود، این امر عاملی برای برانگیختگی او شود و در نتیجه محیط امن خانه تبدیل به فضایی ناامن و غیر قابل تحمل می شود.

شجاعی درباره امر و نهی پیوسته فرد بزرگتر، گفت: به دلیل داشتن تجربه، خود را ملزم می داند که مدام به همسر خود امر و نهی کند که همیشه مبتنی بر حق نیست، بلکه سلیقه نیز در آن سخت دخیل است موجبات ناراحتی همسر را فراهم می آورد. فرد بزرگتر احساس می کند که باید فرد کوچکتر را تربیت کند.

وی اضافه کرد: فرد کوچکتر دچار نوعی کمرویی رنج آور است و نمی تواند به راحتی مشکلات خود را با همسر خویش در میان بگذارد؛ لذا حرف های ناگفته در این خانواده ها بسیار است، سخنان ناگفته بر دل فرد رنجیده سنگینی می کند و گاه به فضای بیرون از خانه کشیده شده، برای دیگران مطرح می شود و این امر مورد قبول و پذیرش فرد بزرگتر نیست. چون تخلیه روانی صورت نمی گیرد، سلامت روانی فرد کوچکتر در معرض خطر قرار می گیرد.

امتیاز دادن برای جذب طرف مقابل

این روانشناس با اشاره به اینکه دادن امتیازات بیش از حد به طرف مقابل، ادامه داد: در این نوع خانواده ها، معمولاً مشکل دیگر این است که فرد بزرگتر برای این که فرد کوچکتر را جذب کند و زندگی تداوم یابد، باید مدام به او امتیازاتی بدهد که وی را به دوام زندگی دلگرم کند، اما هر کس قادر نیست که مدام چنین امتیازاتی بدهد، زیرا گاه دادن این نوع امتیازها برای فرد بزرگتر غیر قابل تحمل و یا غیر ممکن می گردد و بدین ترتیب از انگیزه طرف مقابل برای ادامه زندگی می کاهد.

شجاعی خاطرنشان کرد: روان شناسان، هم بنا بر تجربه های بالینی و هم با تکیه بر پژوهش های فراوانی که در حوزه رضایت زناشویی وجود دارد، می توانند با مشاوره و انجام تست های روان شناسی به شما بگویند که آیا با یکدیگر هم خوانی دارید یا خیر و آیا در نتیجه این ازدواج شاد و راضی خواهید بود یا خیر. این نکته به خصوص وقتی که نگران اختلاف سنی با همسرتان هستید، بیشتر اهمیت پیدا می کند. مشاوره پیش از ازدواج می تواند به شما بگویدکه آیا تفاوت میان شما و نامزد بالقوه تان مشکل ساز خواهد شد یا خیر.

منبع خبر : تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از «تابناک» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
روان شناس  
اخبار مرتبط
فرهاد مجیدی در نقش روانشناس قایدی + عکس
شمانیوز
آسیب های روانی پدیده «سلبریتیسم» در جامعه
مهر نیوز
چگونه اشتباهاتمان را جبران کنیم
شیعه نیوز
استخدام روانشناس برای مهدی قایدی!
افکار نیوز
افراد"کامل گرا"چه ویژگی دارند؟
ناطقان نیوز
ردّ پای کودکی فرد در دست به زن داشتن او در بزرگسالی
باشگاه خبرنگاران
ابتکار: آسیب کرونا تنها بهداشتی و اقتصادی نیست
ایسنا
راهکارهای کلیدی حمایت از کودکان در روزهای کرونایی/ بچه ها را در معرض اخبار ناامید کننده قرار ندهید
عصر هامون
عواقب مجرد ماندن چیست؟
ناطقان نیوز
ترمیم شکاف نسل ها با پایین آمدن سن ازدواج
قدس آنلاین
مهارت «نه» گفتن را قبل از صدمه خوردن بیاموزید
تیتر یک
علل بروز رفتارهای پرخطر در نوجوانان
راه دانا
چگونه در ایام کرونا برای کنکور کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی آماده شویم
میگنا
مشکلات روحی کودکان، قبل از تولد را بررسی کنید!
نی نی بان
راهکار شکست فوبیای کرونا
انتخاب
شیوع روانشناس نماها همزمان با شیوع کرونا
افکار نیوز
تبعات ازدواج با مرد شکاک
تیتر شهر
ارائه خدمات روانشناسی به بازماندگان اموات کرونایی
میگنا
چطور در دام روان شناس های زرد نیفتیم؟
روز پلاس
فرگوسن غیر از 4 نفر از همه انتقاد می کرد
مردم نیوز
نکاتی که باید درباره ازدواج با مردی که قبلا نامزد داشته بدانیم
شریان
برگزاری نخستین جلسه دفاع مجازی از رساله دکتری تخصصی رشته روانشناسی
میگنا
اقدامات حفاظتی و مراقبتی قبل، حین و بعد از زلزله + اینفوگرافی
خبرگزاری دفاع مقدس
تست شخصیت شناسی؛ تا چه اندازه روحیه حساس و زودرنجی دارید؟ + پاسخنامه
نصف جهان
راه پیشنهادی روانشناسان برای تربیت بهتر فرزندان
پارسینه
جدیدترین عکس مجری خوش حجاب تلویزیون
شریان
 پوشش بیمه ای خدمات روانشناسی سرمایه گذاری است نه از بین بردن بودجه
ایسنا
نوش دارو دارانی با جایگاه نامشخص در کشور
ایسنا
راهکار هایی برای کاهش اختلافات خانوادگی در زمان قرنطینه
میزان
کمک روان شناسی آرسنال به بازیکنان در قرنطینه
ورزش 3
مستعان: ورزش کم هزینه ترین ابزار سلامت است
ایرنا
مقالات فصلنامه روانشناسی بالینی، دوره 11، شماره 3 منتشر شد
سیویلیکا
انتشار مقالات چهارمین همایش ملی علمی،پژوهشی روانشناسی و علوم تربیتی
سیویلیکا
انتشار پیامک همسرآزاری پیامدی جز افزایش نگرانی ندارد/ جلوی عطسه های ترس را بگیریم
جهانبین نیوز
چرا زوجین به یکدیگر دروغ می گویند؟
پارس نیوز
راه اندازی سامانه خود ارزیابی روانشناختی در بهزیستی آذربایجان شرقی
ایرنا
نگاهی به مهم ترین اخبار کرونایی قم
ایرنا
برنده واقعی در برابر کرونا کیست؟
تابناک
ارائه خدمات روان شناسی با سامانه 4030
میگنا
راه اندازی سامانه «خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در بحران ویروس کرونا»
ایران خبر
اخبار مرتبط
bltشمانیوز : فرهاد مجیدی در نقش روانشناس قایدی + عکس
bltمهر نیوز : آسیب های روانی پدیده «سلبریتیسم» در جامعه
bltشیعه نیوز : چگونه اشتباهاتمان را جبران کنیم
bltافکار نیوز : استخدام روانشناس برای مهدی قایدی!
bltناطقان نیوز : افراد"کامل گرا"چه ویژگی دارند؟
bltباشگاه خبرنگاران : ردّ پای کودکی فرد در دست به زن داشتن او در بزرگسالی
bltایسنا : ابتکار: آسیب کرونا تنها بهداشتی و اقتصادی نیست
bltعصر هامون : راهکارهای کلیدی حمایت از کودکان در روزهای کرونایی/ بچه ها را در معرض اخبار ناامید کننده قرار ندهید
bltناطقان نیوز : عواقب مجرد ماندن چیست؟
bltقدس آنلاین : ترمیم شکاف نسل ها با پایین آمدن سن ازدواج
bltتیتر یک : مهارت «نه» گفتن را قبل از صدمه خوردن بیاموزید
bltراه دانا : علل بروز رفتارهای پرخطر در نوجوانان
bltمیگنا : چگونه در ایام کرونا برای کنکور کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی آماده شویم
bltنی نی بان : مشکلات روحی کودکان، قبل از تولد را بررسی کنید!
bltانتخاب : راهکار شکست فوبیای کرونا
bltافکار نیوز : شیوع روانشناس نماها همزمان با شیوع کرونا
bltتیتر شهر : تبعات ازدواج با مرد شکاک
bltمیگنا : ارائه خدمات روانشناسی به بازماندگان اموات کرونایی
bltروز پلاس : چطور در دام روان شناس های زرد نیفتیم؟
bltمردم نیوز : فرگوسن غیر از 4 نفر از همه انتقاد می کرد
bltشریان : نکاتی که باید درباره ازدواج با مردی که قبلا نامزد داشته بدانیم
bltمیگنا : برگزاری نخستین جلسه دفاع مجازی از رساله دکتری تخصصی رشته روانشناسی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اقدامات حفاظتی و مراقبتی قبل، حین و بعد از زلزله + اینفوگرافی
bltنصف جهان : تست شخصیت شناسی؛ تا چه اندازه روحیه حساس و زودرنجی دارید؟ + پاسخنامه
bltپارسینه : راه پیشنهادی روانشناسان برای تربیت بهتر فرزندان
bltشریان : جدیدترین عکس مجری خوش حجاب تلویزیون
bltایسنا :  پوشش بیمه ای خدمات روانشناسی سرمایه گذاری است نه از بین بردن بودجه
bltایسنا : نوش دارو دارانی با جایگاه نامشخص در کشور
bltمیزان : راهکار هایی برای کاهش اختلافات خانوادگی در زمان قرنطینه
bltورزش 3 : کمک روان شناسی آرسنال به بازیکنان در قرنطینه
bltایرنا : مستعان: ورزش کم هزینه ترین ابزار سلامت است
bltسیویلیکا : مقالات فصلنامه روانشناسی بالینی، دوره 11، شماره 3 منتشر شد
bltسیویلیکا : انتشار مقالات چهارمین همایش ملی علمی،پژوهشی روانشناسی و علوم تربیتی
bltجهانبین نیوز : انتشار پیامک همسرآزاری پیامدی جز افزایش نگرانی ندارد/ جلوی عطسه های ترس را بگیریم
bltپارس نیوز : چرا زوجین به یکدیگر دروغ می گویند؟
bltایرنا : راه اندازی سامانه خود ارزیابی روانشناختی در بهزیستی آذربایجان شرقی
bltایرنا : نگاهی به مهم ترین اخبار کرونایی قم
bltتابناک : برنده واقعی در برابر کرونا کیست؟
bltمیگنا : ارائه خدمات روان شناسی با سامانه 4030
bltایران خبر : راه اندازی سامانه «خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در بحران ویروس کرونا»
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.