مخبر - 1399/04/10 - فعال شدن 7 صندوق جسورانه بورسی در سازمان بورس

فعال شدن 7 صندوق جسورانه بورسی در سازمان بورس
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، محسن نوتاش با بیان اینکه کسب وکارهای نوپا برای آنکه فعالیت خود را آغاز کنند، نیاز به تامین مالی دارند، افزود: این شرکت ها از آنجایی که نوپا هستند، دریافت تسهیلات از بانک ها و نهادهای مالی دیگر مانند صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب تسهیلات و وام نمی تواند برای ...
فعال شدن 7 صندوق جسورانه بورسی در سازمان بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، محسن نوتاش با بیان اینکه کسب وکارهای نوپا برای آنکه فعالیت خود را آغاز کنند، نیاز به تامین مالی دارند، افزود: این شرکت ها از آنجایی که نوپا هستند، دریافت تسهیلات از بانک ها و نهادهای مالی دیگر مانند صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب تسهیلات و وام نمی تواند برای آنها موثر باشد؛ چرا که این نوع شرکت ها در ابتدای راه هستند؛ از این رو این شرکت ها به دنبال جذب سرمایه هستند.

وی یکی از مسیرهای جذب سرمایه در بازار سرمایه را صندوق های جسورانه بورسی (VC) یا (Venture Capital Fund) دانست و اظهار کرد: این صندوق ها نوعی صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستند که پول را از سرمایه گذارانی که قصد دارند سرمایه خود را در حوزه های کسب و کارهای نوپا، شرکت های دانش بنیان و یا استارتاپ ها سرمایه گذاری کنند، جمع می کنند و به پروژه های استارتاپی سرمایه گذاری می کنند.

نوتاش با بیان اینکه این صندوق ها تحت نظر بورس می توانند داخل شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها سرمایه گذاری کنند، ادامه داد: درصد بالایی از سرمایه های این صندوق ها به سرمایه گذاری بر روی سهام پروژه های نوپا اختصاص داده می شود.

مدیر ارتباط با مشتری صندوق نوآوری و شکوفایی در پاسخ به این سوال که سرمایه گذاری جسورانه بورسی برای چه افرادی موثر است، توضیح داد: سرمایه این صندوق ها برای افرادی است که ریسک پذیری بالایی را قبول کنند، در قبال اینکه امید داشته باشند در آینده بازگشت سرمایه خوبی خواهند داشت، ضمن آنکه به سرمایه گذاری در کسب و کارهای فناورانه نوپا نیز علاقه داشته باشند.

وی با اشاره به مزایای سرمایه گذاری جسورانه، گفت: برای سرمایه گذاران علاوه بر آنکه ریسک بالایی را باید قبول کنند، از آنجایی که سرمایه گذاری بر روی فناوری است، قطعا بازدهی بالایی برای فرد سرمایه گذار نیز دارد و ریسک هایی که این صندوق ها قبول می کنند، علاوه بر ریسک های سیستماتیک داخل بورس، ریسک های مرتبط به هر یک از پروژه ها نیز هست.

نوتاش با بیان اینکه این صندوق ها تحت نظر بورس و طبق قوانین بورس راه اندازی می شوند، یادآور شد: این صندوق ها دارای شورای سرمایه گذاری هستند و این شورا طرح های فناورانه را مورد بررسی قرار می دهند و هر طرحی که از نظر آنها مناسب باشد، اقدام به سرمایه گذاری بر روی آنها خواهند کرد.

وی از حضور و فعال شدن 7 صندوق جسورانه بورسی در سازمان فرابورس خبر داد و گفت: علاوه بر آن تعدادی دیگر از این صندوق ها مراحل نهایی دریافت مجوزها را طی می کنند و هر کدام از صندوق های جسورانه دارای مجوز می توانند سرمایه ای را از بازار سرمایه، جذب و داخل طرح های استارتاپی سرمایه گذاری کنند.

نوتاش با اشاره به نقش صندوق نوآوری و شکوفایی در فعالیت های صندوق های جسورانه بورسی، خاطر نشان کرد: صندوق نوآوری به دو شکل می تواند با صندوق های جسورانه بورسی همکاری کند؛ یکی از این اشکال این است که در تاسیس این نوع صندوق ها مشارکت کنیم. یعنی این صندوق همانند سایر سرمایه گذاران مبلغی حداکثر تا 40 درصد سرمایه صندوق های جسورانه آورده داشته باشد تا این صندوق ها تشکیل شود تا صندوق های جسورانه بتوانند در پروژه های مختلف سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون این صندوق در تاسیس 5 صندوق جسورانه بورسی مشارکت داشته است، گفت: از این طریق سرمایه های صندوق نوآوری به عنوان بخش دولتی محرک و جاذبه ای می شود تا سایر بخش های اکوسیستم نوآوری، سرمایه های خود را وارد کسب و کارهای دانش بنیان کنند.

مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری و شکوفایی، هم سرمایه گذاری را شکل دوم همکاری این صندوق با صندوق های جسورانه بورسی عنوان کرد و افزود: اگر صندوق جسورانه ای تشکیل شده باشد، ولی صندوق نوآوری و شکوفایی جزو سهامداران آن نباشد، می توانیم در قالب "هم سرمایه گذاری" کنیم. صندوق نوآوری از نظر قانونی این امکان را دارد که اگر یک صندوق جسورانه بورسی قصد داشت بر روی پروژه ای سرمایه گذاری کند، ما نیز به همان میزان در آن پروژه سرمایه گذاری کنیم.

رسیدن به طرح های با فناوری پیشرفته از مسیر حمایت از طرح های متوسط

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از طرح های فناورانه متوسط و کوچک، اظهار کرد: بسیاری از طرح هایی که به صندوق های جسورانه بورسی معرفی می شوند، طرح های استارتاپی هستند که بزرگ نیستند و سرمایه گذاری های صورت گرفته بر روی آنها در واقع سرمایه گذاری بر روی آینده این پروژه ها است، ولی به آنها نمی توان لفظ فناوری های متوسط را اطلاق کرد. سطح فناوری با سایز شرکت ها متفاوت است؛ از این رو ممکن است برخی از استارتاپ ها فناوری های بالایی داشته باشند، ولی صندوق های جسورانه بورسی این طرح ها را از لحاظ میزان فروش بررسی می کنند.

به گفته وی، ممکن است برخی از طرح هایی را که صندوق های جسورانه بورسی بر روی آنها سرمایه گذاری می کند، فناوری بالایی نداشته باشند، ولی بازار خوبی داشته باشند و بازار به محصولات آنها نیاز داشته باشد.

نوتاش با تاکید بر اینکه هدف از راه اندازی صندوق های بورسی سرمایه گذاری بر روی مگا پروژه ها نیست، گفت: این صندوق ها به سراغ سرمایه گذاری بر روی طرح هایی با رقم های پایین تر، ولی با ریسک بالاتر می روند، ضمن آنکه این پروژه های کوچک محرکی برای توسعه بازار فناوری های کشور هستند و فناوری ها الزاما در داخل پروژه های بزرگ متولد نمی شوند.

همکاری صندوق نوآوری در غیر دانش بنیان ها

نوتاش با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی در ردیف خدمت "هم سرمایه گذاری" الزام دارد که بر اساس اساسنامه این صندوق، سرمایه ها به سمت شرکت های دانش بنیان هزینه شود، تاکید کرد: ولی از نظر دستورالعملی، زمانی که قرار است در راه اندازی صندوق های جسورانه مشارکت داشته باشیم، چون این صندوق ها نهادی مجزا هستند، صندوق نوآوری می تواند در صندوق های جسورانه سرمایه گذاری کند و این صندوق ها می توانند به حیطه حمایت از طرح های استارتاپی و فناور ورود کنند. در این صورت صندوق نوآوری مستقیما در شرکت های استارتاپی سرمایه گذاری نمی کند، ولی اعتبارات صندوق نوآوری از طریق تامین مالی که در صندوق های جسورانه انجام می شود، اهرم خواهد شد.

ورود مستقل شرکت ها به بورس یا صندوق های جسورانه

مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص حضور شرکت های دانش بنیان در فرابورس، توضیح داد: اگر شرکتی به بلوغ رسیده باشد، می تواند IPO (عرضه عمومی اولیه سهام شرکت در بورس) و وارد فرابورس شود و قیمت گذاری کند و عرضه شود. ولی وقتی صحبت از استارتاپ ها می شود، یعنی تامین شرکت های نوپایی که ایده آنها شکل گرفته و تا بالغ شدن فاصله زیادی دارند.

وی اضافه کرد: از این رو این شرکت ها برای گام اول سرمایه ای از سرمایه گذار دریافت کرده و ایده شکل می گیرد و محصول ساخته و وارد بازار می شود و در گام بعدی برای رشد می توانند تسهیلات دریافت کنند و یا جذب سرمایه گذار داشته باشند و در گام سوم بعد از اینکه شرکت به حدی از بلوغ رسید و محصول تجاری سازی شد، شرکت ها می توانند، IPO و مستقیما وارد بازار سرمایه شوند.

به گفته نوتاش، هیچ شرکتی نمی تواند از طریق صندوق های جسورانه IPO شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
منبع خبر : خبرگزاری دانشجو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تسهیلات   نهادهای مالی   نوپا   بانک ها   صندوق نوآوری و شکوفایی   تامین مالی  
اخبار مرتبط
پرداخت 440 میلیارد تومان تسهیلات به صندوق های پژوهش و فناوری/حمایت کامل از ساخت نمونه سازی
ایسنا
رییس اتاق کرمان: تامین مالی صنایع کوچک جهش تولید را محقق می کند
ایرنا
همتی: با «طرح گام» تورم را کنترل می کنیم؛ بدون آنکه نقدینگی در جامعه ایجاد شود/ «گام» راهگشای تولید کشور خواهد بود
تابناک
طرح های در آستانه بهره برداری برای اعطای تسهیلات تکمیلی در اولویت قرار گیرند
آریا
چگونه وام بگیریم؟
مشرق نیوز
وحدت: صف درخواست خدمات در صندوق نوآوری و شکوفایی با کمک صندوق های پژوهش و فناوری کاهش یافته است
سیتنا
کاهش صف درخواست خدمات با کمک صندوق های فناوری
ایسنا
چگونه وام بگیریم؟/ معرفی تسهیلات بدون ضامن
ملیت
رونق بازار سیاه پولی در سایه اخذ مالیات بر ارزش افزوده مضاعف
ایران اکونومیست
سیاست نرخ بهره منفی چگونه کار می کند؟
بهار نیوز
رتبه بندی بانک ها تا پایان امسال
صدا و سیما
گذری بر صنعت بانکداری اسلامی در پاکستان
ایبنا
مساله نقدینگی و هدایت آن
پانا
نقدینگی چگونه کنترل و هدایت شود؟
بانکداری ایرانی
هشدار یک نهاد بین المللی نسبت به آماده نبودن جهان برای گسترش بیماری های فراگیر
سلامت نیوز
افزایش 33.9 درصدی تسهیلات پرداختی سرمایه در گردش بنگاه ها
شعار سال
2 هزار و 188 میلیارد ریال به بانک های خصوصی تسهیلات پرداخت شد
باشگاه خبرنگاران
پرداخت 2188.4 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی
شبستان
تسهیلات بانک عامل مسکن به بخش غیر مسکن هدایت نشود
خبرگزاری ایلنا
خطرهای تاسیس بانک دولتی جدید برای اقتصاد ایران
اقتصاد نیوز
آغاز فاز جدید همکاری های بانک ملت و صندوق نوآوری و شکوفایی
آریا
بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی
ایران اکونومیست
تسهیلات 500 میلیون تومانی به شرکت های دانش بنیان پرداخت می شود
سایت جماران
صدور 5 هزار میلیاردی ضمانت نامه برای دانش بنیان ها/برنامه برای افزایش ظرفیت بازار سرمایه
شعار سال
توافق اعطای تسهیلات بانک شهر برای اجرای پروژه های شهری مشهد
شمانیوز
راه نجات اقتصاد کشور در تقویت فناوری و دانش بنیان ها است
ایرنا
ستاری: اقتصاد سنتی از جوان 20 ساله استارتاپی می بازد
الف
اقتصاد سنتی از جوان 20 ساله استارتاپی می بازد/بانک ها نمی مانند
ایسنا
همتی: عملیات بازار باز از اواخر شهریور اجرا می شود
بازار نیوز
همتی : نحوه امهال وام تغییر می کند
خوزنا
صندوق نوآوری؛ فرصتی طلایی برای رونق تولید است
بلاغ مازندران
اصلاح نظام بانکی نیازمند عزم جدی در همه سطوح
آریا
کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
سازه نیوز
اصلاح قطار درحال حرکت صنعت خودرو/سرمایه 100 میلیون دلاری صندوق ضمانت صادرات ایران
شبستان
تامین مالی ارزان توسط نظام بانکی
شمانیوز
دژپسند: بانک داری باید از بنگاه داری فاصله بگیرد
جوان آنلاین
شتاب افزایشی تورم کنترل شده است/ اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
ملیت
بیش از 260.7 هزار میلیارد ریال به بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط تسهیلات داده شد
پانا
وزیر اقتصاد: بانک ها از بنگاه داری فاصله بگیرند
ناطقان نیوز
رشد تدریجی تولیدات صنعتی در کشور/ کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
تسنیم
اخبار مرتبط
bltایسنا : پرداخت 440 میلیارد تومان تسهیلات به صندوق های پژوهش و فناوری/حمایت کامل از ساخت نمونه سازی
bltایرنا : رییس اتاق کرمان: تامین مالی صنایع کوچک جهش تولید را محقق می کند
bltتابناک : همتی: با «طرح گام» تورم را کنترل می کنیم؛ بدون آنکه نقدینگی در جامعه ایجاد شود/ «گام» راهگشای تولید کشور خواهد بود
bltآریا : طرح های در آستانه بهره برداری برای اعطای تسهیلات تکمیلی در اولویت قرار گیرند
bltمشرق نیوز : چگونه وام بگیریم؟
bltسیتنا : وحدت: صف درخواست خدمات در صندوق نوآوری و شکوفایی با کمک صندوق های پژوهش و فناوری کاهش یافته است
bltایسنا : کاهش صف درخواست خدمات با کمک صندوق های فناوری
bltملیت : چگونه وام بگیریم؟/ معرفی تسهیلات بدون ضامن
bltایران اکونومیست : رونق بازار سیاه پولی در سایه اخذ مالیات بر ارزش افزوده مضاعف
bltبهار نیوز : سیاست نرخ بهره منفی چگونه کار می کند؟
bltصدا و سیما : رتبه بندی بانک ها تا پایان امسال
bltایبنا : گذری بر صنعت بانکداری اسلامی در پاکستان
bltپانا : مساله نقدینگی و هدایت آن
bltبانکداری ایرانی : نقدینگی چگونه کنترل و هدایت شود؟
bltسلامت نیوز : هشدار یک نهاد بین المللی نسبت به آماده نبودن جهان برای گسترش بیماری های فراگیر
bltشعار سال : افزایش 33.9 درصدی تسهیلات پرداختی سرمایه در گردش بنگاه ها
bltباشگاه خبرنگاران : 2 هزار و 188 میلیارد ریال به بانک های خصوصی تسهیلات پرداخت شد
bltشبستان : پرداخت 2188.4 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی
bltخبرگزاری ایلنا : تسهیلات بانک عامل مسکن به بخش غیر مسکن هدایت نشود
bltاقتصاد نیوز : خطرهای تاسیس بانک دولتی جدید برای اقتصاد ایران
bltآریا : آغاز فاز جدید همکاری های بانک ملت و صندوق نوآوری و شکوفایی
bltایران اکونومیست : بورس، بهترین شکل اقتصاد مردمی
bltسایت جماران : تسهیلات 500 میلیون تومانی به شرکت های دانش بنیان پرداخت می شود
bltشعار سال : صدور 5 هزار میلیاردی ضمانت نامه برای دانش بنیان ها/برنامه برای افزایش ظرفیت بازار سرمایه
bltشمانیوز : توافق اعطای تسهیلات بانک شهر برای اجرای پروژه های شهری مشهد
bltایرنا : راه نجات اقتصاد کشور در تقویت فناوری و دانش بنیان ها است
bltالف : ستاری: اقتصاد سنتی از جوان 20 ساله استارتاپی می بازد
bltایسنا : اقتصاد سنتی از جوان 20 ساله استارتاپی می بازد/بانک ها نمی مانند
bltبازار نیوز : همتی: عملیات بازار باز از اواخر شهریور اجرا می شود
bltخوزنا : همتی : نحوه امهال وام تغییر می کند
bltبلاغ مازندران : صندوق نوآوری؛ فرصتی طلایی برای رونق تولید است
bltآریا : اصلاح نظام بانکی نیازمند عزم جدی در همه سطوح
bltسازه نیوز : کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
bltشبستان : اصلاح قطار درحال حرکت صنعت خودرو/سرمایه 100 میلیون دلاری صندوق ضمانت صادرات ایران
bltشمانیوز : تامین مالی ارزان توسط نظام بانکی
bltجوان آنلاین : دژپسند: بانک داری باید از بنگاه داری فاصله بگیرد
bltملیت : شتاب افزایشی تورم کنترل شده است/ اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور
bltپانا : بیش از 260.7 هزار میلیارد ریال به بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط تسهیلات داده شد
bltناطقان نیوز : وزیر اقتصاد: بانک ها از بنگاه داری فاصله بگیرند
bltتسنیم : رشد تدریجی تولیدات صنعتی در کشور/ کاهش بیشتر قیمت مسکن در راه است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط




 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.