مخبر - 1399/04/09 - گزارش|جنگ مخفی آمریکا در لبنان/ تحرکات خبیثانه برای حذف حزب الله از صحنه سیاسی

گزارش|جنگ مخفی آمریکا در لبنان/ تحرکات خبیثانه برای حذف حزب الله از صحنه سیاسی
آمریکا با استفاده ابزاری از اقتصاد و تکیه بر سیاست تشویق و ارعاب در این زمینه? یک جنگ مخفی را در لبنان سازماندهی می کند که این امر مستلزم هوشیاری ملت و دولت لبنان است.
گزارش|جنگ مخفی آمریکا در لبنان/ تحرکات خبیثانه برای حذف حزب الله از صحنه سیاسی

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم٬ 45 سال قبل در چنین روزهایی لبنان درگیر یک جنگ داخلی بود که 15 سال به طول انجامید و نزدیک به 120 هزار نفر قربانی بر جای گذشت و حتی تا سال 2012 حدود 76 هزار لبنانی همچنان آواره بودند. از زمان امضای «توافق طائف» که به این جنگ پایان داد لبنانی ها با تجربه ها ودرس های سختی که از جنگ مذکور گرفته بودند مصمم شدند دیگر هرگز اجازه مداخله نیروهای خارجی در اوضاع کشورشان را نداده و با صلح کنار یکدیگر زندگی کنند.

در آن زمان مردم لبنان با چشمان خود دیدند که مداخلات خارجی کشورشان را به چه آشوبی کشانده است و بنابراین پس از آن همواره از فتنه و جنگ داخلی بر حذر بوده اند. آنها همچنین اکنون نیز می بینند که ردپای طرف های خارجی در بحران های داخلی کشورهایی مانند سودان و الجزایر و لیبی و یمن آنها را در چه وضعیت اسفناکی قرار داده است.

بوی فتنه های خارجی در خیابان های بیروت

این روزهای لبنان و بوی فتنه های خارجی که در خیابان ها و برخی محافل این کشور به مشام می رسد شاید بی شباهت به دوره آغازین جنگ داخلی 15 ساله این کشور نباشد. موج سواری طرف های ذینفع خارجی بر جریان های داخلی لبنان از ابتدا یک موضوع تثبیت شده در این کشور بوده و هنگام بروز اتفاقات مهم صراحتا خود را نشان می دهد.

لبنان از چند ماه گذشته با چالشی مواجه شد به نام بحران اقتصادی! بحرانی که شرایط این کشور را به یک مرز غیرقابل پیش بینی رساند: از استعفای ناگهانی دولت سعد حریری تا قرار دادن لبنان در آستانه یک انفجار داخلی!

احزاب سیاسی و ملت آگاه لبنان به خوبی می دانستند که بحران اقتصادی این کشور ریشه در گذشته های دور داشته و مربوط به سه دهه قبل است؛ بنابراین روزهای نخستین آغاز اعتراضات مردمی لبنان در 17 اکتبر 2019 تظاهرات های این کشور به شکل عادی پیش می رفت و معترضان خواهان محاکمه فاسدان و بازگرداندن اموال غارت شده کشورشان بودند. اما پس از گذشت چند هفته با نفوذ عناصر خارجی و سیگنال های غربی به دل تظاهرات ها روند اعتراضات تحریف و منجر به بروز بحران های دیگر سیاسی و اجتماعی در این کشور شد.

پس از تشکیل دولت جدید لبنان با نخست وزیری «حسان دیاب» که بر عکس نخست وزیر سابق گرایش های خارجی ندارد٬ امید می رفت اوضاع داخلی لبنان به تدریج آرام شود.

اما دوره دولت جدید لبنان با نوسان های جدید نیز همراه شد. تحریکات خارجی برای شورش علیه این دولت در روزهای نخست تشکیل آن٬ درواقع مقدمه ای برای بروز یک فتنه بزرگتر با اهداف گسترده تر در راستای منافع محور صهیونیستی-آمریکایی در منطقه بود.

فتنه ای که طی ماه گذشته با هدایت گروه های وابسته به آمریکا تحت عنوان اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی در حال شکل گیری بود٬ در راستای هدف سنتی محور مذکور در لبنان یعنی نابودی حزب الله سازماندهی شده بود که علی رغم تلاش ها و هزینه های فراوان طرف های ذینفع به نتیجه نرسید.

پروپاگاندای تبلیغاتی آمریکا با ادعای حمایت های گسترده مالی از لبنان

بحث اقتصاد در سراسر جهان همواره بزرگترین نقطه ضعف و نیز قوت ملت ها و دولت ها بوده؛ به این معنا که اغلب احتمال بروز آشوب یا چالش در کشوری با قدرت اقتصادی بالا بسیار کمتر از کشوری با توان اقتصادی ضعیف است و می توان گفت ریشه همه انقلاب ها و شورش ها در جهان همواره به وضعیت اقتصادی برمی گردد.

متاسفانه این موضوع در جهان امروز تبدیل به یک اهرم فشار در خدمت کشورهای بزرگ علیه دولت های کوچکتر شده و تلاش می کنند روند رسیدن به اهدافشان را از مسیر اقتصاد دنبال کنند. اتفاقی که امروز در لبنان افتاده نیز همین است؛ ایالات متحده همواره صراحتا اعلام کرده که مردم لبنان باید میان یک زندگی با رفاه اقتصادی و حمایت از حزب الله یک گزینه را انتخاب کنند. واقعیت این است که بخش بزرگی از بحران اقتصادی لبنان علاوه بر فساد مسئولان این کشور٬ ماهیت آمریکایی دارد. بحث تحریم های غیرقانونی و ظالمانه ایالات متحده علیه طرف های مخالف با سیاست های آن گریبان گیر لبنان نیز شده و واشنگتن با تحت فشار قرار دادن دولت و ملت این کشور تلاش می کند حزب الله را از صحنه سیاسی لبنان کنار بزند.

آمریکا حزب الله را برای ملت لبنان عامل بحران اقتصادی این کشور معرفی کرده و همانند وعده ای که به افغانستان داده بود و این کشور را به اوج شکوفایی رساند! به لبنانی ها نیز همان وعده را در ازای تضعیف و سپس نابودی مقاومت این کشور می دهد. البته هم پیمانان منطقه ای واشنگتن نیز در این راه برای آن کم نمی گذارند؛ هفته گذشته امارات متحده عربی صراحتا اعلام کرد که اگر لبنان حزب الله را محدود نکند این کشور نمی تواند هیچ کمکی به آن در حل بحران اقتصادیش بکند.

اصلی که آمریکا برای اجرای برنامه های خود در لبنان به آن تکیه کرده سیاست «تشویق و ارعاب» است. درحالی که ایالات متحده پیش از این همواره لبنان را تهدید به تحریم های جدید می کرد٬ پس از اینکه «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله تاکید کرد برای نجات اقتصادی و مالی کشور باید به جای قرار گرفتن تحت قیمومیت موسسات جهانی و غربی٬ به شرق روی بیاوریم٬ موضع آمریکا تغییر کرد.

«دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه در مصاحبه مطبوعاتی اخیر خود در واکنش به این سخن سید نصرالله بارها تاکید کرد که ایالات متحده اولین کشور در ارائه کمک های مالی به لبنان است.

شنکر سخنان خود را با ارقام مشخصی آغاز و ادعادهایی از 750 میلیون دلاری که واشنگتن در سال 2019 در قالب کمک های اقتصادی به بیروت ارائه کرده بود و نیز 25 دلاری که در 2020 برای مقابله با ویروس کرونا به آن داده بود مطرح کرد.

ماهیت کمک های آمریکا به لبنان چیست؟

اما واقعا ماهیت کمک های آمریکا به لبنان که شنکر منتش را بر سر مردم این کشور می گذارد چیست و نیز مبلغ واقعی آن چه قدر است و در کجا هزینه می شود؟

طبق گزارش بودجه مالی آمریکا برای فعالیت های خارجی که کنگره در سال 2019 منتشر کرد٬ میزان کمک های ایالات متحده به لبنان در سه سال گذشته به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. کاهش حجم این کمک ها هم در بخش ارتش و هم اقتصاد لبنان به وضوح دیده می شود.

در اواخر 2019 دولت آمریکا اعلام کرد قصد دارد 105 میلیون دلار از کمک های نظامی به ارتش لبنان را که در سپتامبر همان سال بلوکه شده بود آزاد کند و اجرای آن را تا 2020 به تعویق انداخت.

صرف نظر از ارائه این کمک ها و شروطی که برای آن تعیین شده بود٬ 750 میلیون دلاری که دیوید شنکر از آن صحبت می کند هرگز در هیچ گزارش رسمی ثبت نشده و در واقع مجموع همه کمک هایی که ایالات متحده طی سه سال گذشته به لبنان ارائه کرده 463 میلیون دلار است.

اگر تفاوت اعداد میان گزارش های رسمی آمریکا و اظهارات دیوید شنکر را کنار بگذاریم ، مبلغ ادعایی که این مقام آمریکایی در مورد آن صحبت می کند به هیچ وجه با نیاز هیچ یک از بخش های حیاتی در لبنان مطابقت ندارد و نمی توان آن را با آنچه کشوری مانند چین می تواند در چارچوب سرمایه گذاری های خود هزینه کند مقایسه کرد.

اما این اشتباه آماری در سخنان شنکر به عنوان یک دیپلمات آمریکایی که سابق بر این از کارشناسان اندیشکده واشنگتن در سیاست های خاور نزدیک بود نمی تواند تصادفی باشد؛ بلکه این ادعا در راستای یک هدف بود: جلوگیری از ایجاد جایگزین برای آمریکا در لبنان.

تحولات موجود در لبنان نشان داد که جریان های خارجی به دنبال تحقق اهداف سیاسی خود با بهره برداری از حضور مردم در خیابانها بودند. اما مواضع گذشته مسئولان آمریکایی شکی را باقی نمی گذارد که آمریکا و متحدانش در تحقق اهداف خود در منطقه از طریق قدرت سخت افزاری و تحریم های اعمال شده ضد لبنان شکست خورده اند و این بار تلاش دارند اهداف خود را از طریق رویکردهای نرم افزاری جبران کنند.

راهبرد آمریکا برای مقابله با حزب الله و حذف آن از عرصه سیاسی

در حال حاضر آمریکا در روند تقابل خود با حزب الله لبنان دو فرضیه را مطرح کرده است:

اول اینکه تشدید تحریم ها ضد حزب الله و دولت لبنان به مرور زمان تاثیرگذار باشد و بتواند حزب الله را از مواضع و سیاست ها و نقش نظامی خود باز دارد.

دوم اینکه فشارها از طریق مردم و جریان های سیاسی و اقتصادی به حزب الله افزایش پیدا کند تا آنها را به تنش در عرصه داخلی بکشاند و به این ترتیب آمریکا بتواند فضای داخلی و بین المللی برای متهم کردن حزب الله فراهم نماید.

در همین راستا «دورتی شیا» سفیر زن آمریکا در بیروت روز جمعه گذشته در اظهاراتی تلویزیونی ادعا کرد که حزب الله مانع حل بحران اقتصادی لبنان است و «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله ثبات لبنان را تهدید می کند.

احضار سفیر آمریکا به وزارت خارجه لبنانلبنان| واکنش علمای بیروت به تحرکات فتنه جویانه سفیر آمریکالبنان| استقبال حزب الله از حکم قاضی لبنانی علیه سفیر آمریکااما در پی این اظهارات، «محمد مازح» قاضی پرونده های اضطراری در منطقه «صور» در جنوب لبنان با صدور حکمی سفیر آمریکا را از هر گونه اظهار نظر رسانه ای منع کرد و همه رسانه های لبنانی یا خارجی که در لبنان فعالیت می کنند را از هرگونه مصاحبه با سفیر آمریکا یا هرگونه صحبتی با او به مدت یک سال منع کرد. بر اساس این حکم، در صورت تخلف رسانه ها در لبنان از حکم مزبور، مجازات یک سال توقیف فعالیت و پرداخت 200 هزار دلار جریمه نقدی در نظر گرفته شده است. قاضی لبنانی بر اساس شواهد حاکی از مصاحبه سفیر آمریکا با شبکه عربی الحدث این حکم را صادر کرد که در آن، «شیا» اظهاراتی موهن و تفرقه افکنانه علیه ملت لبنان بیان کرده بود که موجب تعمیق شکاف مذهبی و طائفه ای در لبنان شده و خطری برای صلح و امنیت لبنان است.

پس از آن نیز شخصیت ها و نهادهای رسمی لبنان نیز از این اقدام محمد مازح استقبال کردند و در نهایت سفیر واشنگتن به وزارت خارجه لبنان احضار شد.

به این ترتیب می توان گفت که سیاست آمریکا تلاش دارد این نوع جنگ را در لبنان مخفی نگه دارد، اما اینگونه اقدامات لبنانی ها نشان می دهد که احزاب و مسئولان این کشور به خوبی از توطئه های محور صهیونیستی-آمریکایی آگاه هستند.

در پایان ملت و دولت و همه مسئولان لبنانی باید طبق تجارب تلخی که از جنگ داخلی 15 ساله دارند٬ با هوشیاری اجازه تکرار این بحران را در کشورشان ندهند.

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
لبنان   آمریکا   اقتصاد  
اخبار مرتبط
واکنش جهانگیری به تحریم های لبنان از سوی آمریکا
اقتصاد نیوز
اعلام آمادگی آمریکا برای کمک به لبنان
اقتصاد نیوز
واکنش لبنان به ادعای ترامپ درباره علت انفجار در بیروت
اقتصاد نیوز
این تصاویر می گویند آمریکا در انفجار بزرگ لبنان دست داشته است؟+عکس
اقتصاد نیوز
جنگنده های آمریکایی در آسمان لبنان
اقتصاد نیوز
چینی ها ناجی لبنان می شوند؟
انتخاب
آمریکا می خواهد مردم را برابر دولت سوریه قرار دهد/ آمریکا جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ایران، سوریه و لبنان راه انداخته است
برنا نیوز
قاضی ساکت کننده سفیر آمریکا: فردا استعفا می کنم اما وجدانم آسوده است
اقتصاد نیوز
واکنش عجیب چین به سخنان تحریک آمیز آمریکا
اقتصاد نیوز
تحرکات خبیثانه آمریکا برای حذف حزب الله از صحنه سیاسی
مشرق نیوز
لبنان سفیر آمریکا را احضار کرد
اقتصاد نیوز
کودتای آمریکا علیه حزب الله لبنان
جام نیوز
اقتصاد لبنان گرفتار مهره های آمریکایی
مردم نیوز
هزاران بیمار کرونایی در اروپا و آمریکا در خیابان ها رها شده اند
اقتصاد نیوز
شرکت «KROLL» در لبنان؛ ابزار آمریکا برای ضربه به اقتصاد بیروت
مردم نیوز
چرا تظاهرات لبنان دوباره آغاز شد/ دستور سفارت آمریکا: به بهانه اقتصاد مردم را به خیابان بکشانید و به حزب الله فحش بدهید
تابش کوثر
بدون عنوان
هم اندیشی
چرا تظاهرات لبنان دوباره آغاز شد/ دستور سفارت آمریکا: به بهانه اقتصاد مردم را به خیابان بکشانید و به حزب الله فحش بدهید +عکس
مشرق نیوز
وزیر دارایی فرانسه: کمک به لبنان را به اقدامات آمریکا علیه ایران پیوند نزنید
ایرنا
محسن رضایی: انتقام سخت تا اخراج آمریکایی ها از منطقه ادامه دارد
خرداد نیوز
پروژه مشترک آمریکاوعربستان برای فروپاشی لبنان
اقتصاد نیوز
انتقام سخت تا اخراج آمریکایی ها از منطقه ادامه دارد
ایسنا
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: انتقام سخت تا اخراج آمریکایی ها از منطقه ادامه دارد
دیپلماسی ایرانی
یک مقام سپاه: بهترین انتقام اخراج آمریکا از منطقه است
اقتصاد نیوز
افزایش پرواز هواپیماهای اسرائیل بر فراز لبنان
اقتصاد آنلاین ایران
پاسخ قاطع «جبران باسیل» به درخواست حذف حزب الله
خبرگزاری دانشجو
نظر حزب الله درباره تشکیل دولت تکنوکرات در لبنان / مداخله آمریکا منحصر به اقتصاد نیست
خبرگزاری دانشجو
شورش علیه عوام گرایی
دیپلماسی ایرانی
تجمع دربرابر کنسولگری آمریکا در لبنان
اقتصاد نیوز
آیا اعتراضات ایران ادامه آشوب های عراق و لبنان است؟
اقتصاد نیوز
نقشه آمریکا برای هدایت اعتراضات لبنان علیه حزب الله
اقتصاد نیوز
وزیر خارجه لبنان در هاروارد: حزب الله بخشی از دولت است
تابناک
سفر معاون وزیر خزانه داری آمریکا به بیروت، اعلام جنگ علیه لبنان است
ایرنا
تجربه های دفاع مقدس پیش زمینه تحقق گام دوم انقلاب
مهر نیوز
سفر دستیار وزیر خزانه داری آمریکا به لبنان برای نظارت بر تحریم ها
باشگاه خبرنگاران
سفر مقام آمریکایی به بیروت برای نظارت بر تحریم های لبنان
صدا و سیما
سفر دستیار وزیر خزانه داری آمریکا به لبنان
افکار نیوز
دلیل لحن ترامپ درباره ایران
اعتدال
توصیه دلسوازنه سیدحسن نصرالله به سعودی ها و اماراتی ها
شبکه الکوثر
سردار نجات: گفتمان مقاومت در برابر سازش پیروز است
تابناک
اخبار مرتبط
bltاقتصاد نیوز : واکنش جهانگیری به تحریم های لبنان از سوی آمریکا
bltاقتصاد نیوز : اعلام آمادگی آمریکا برای کمک به لبنان
bltاقتصاد نیوز : واکنش لبنان به ادعای ترامپ درباره علت انفجار در بیروت
bltاقتصاد نیوز : این تصاویر می گویند آمریکا در انفجار بزرگ لبنان دست داشته است؟+عکس
bltاقتصاد نیوز : جنگنده های آمریکایی در آسمان لبنان
bltانتخاب : چینی ها ناجی لبنان می شوند؟
bltبرنا نیوز : آمریکا می خواهد مردم را برابر دولت سوریه قرار دهد/ آمریکا جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ایران، سوریه و لبنان راه انداخته است
bltاقتصاد نیوز : قاضی ساکت کننده سفیر آمریکا: فردا استعفا می کنم اما وجدانم آسوده است
bltاقتصاد نیوز : واکنش عجیب چین به سخنان تحریک آمیز آمریکا
bltمشرق نیوز : تحرکات خبیثانه آمریکا برای حذف حزب الله از صحنه سیاسی
bltاقتصاد نیوز : لبنان سفیر آمریکا را احضار کرد
bltجام نیوز : کودتای آمریکا علیه حزب الله لبنان
bltمردم نیوز : اقتصاد لبنان گرفتار مهره های آمریکایی
bltاقتصاد نیوز : هزاران بیمار کرونایی در اروپا و آمریکا در خیابان ها رها شده اند
bltمردم نیوز : شرکت «KROLL» در لبنان؛ ابزار آمریکا برای ضربه به اقتصاد بیروت
bltتابش کوثر : چرا تظاهرات لبنان دوباره آغاز شد/ دستور سفارت آمریکا: به بهانه اقتصاد مردم را به خیابان بکشانید و به حزب الله فحش بدهید
bltهم اندیشی : بدون عنوان
bltمشرق نیوز : چرا تظاهرات لبنان دوباره آغاز شد/ دستور سفارت آمریکا: به بهانه اقتصاد مردم را به خیابان بکشانید و به حزب الله فحش بدهید +عکس
bltایرنا : وزیر دارایی فرانسه: کمک به لبنان را به اقدامات آمریکا علیه ایران پیوند نزنید
bltخرداد نیوز : محسن رضایی: انتقام سخت تا اخراج آمریکایی ها از منطقه ادامه دارد
bltاقتصاد نیوز : پروژه مشترک آمریکاوعربستان برای فروپاشی لبنان
bltایسنا : انتقام سخت تا اخراج آمریکایی ها از منطقه ادامه دارد
bltدیپلماسی ایرانی : دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: انتقام سخت تا اخراج آمریکایی ها از منطقه ادامه دارد
bltاقتصاد نیوز : یک مقام سپاه: بهترین انتقام اخراج آمریکا از منطقه است
bltاقتصاد آنلاین ایران : افزایش پرواز هواپیماهای اسرائیل بر فراز لبنان
bltخبرگزاری دانشجو : پاسخ قاطع «جبران باسیل» به درخواست حذف حزب الله
bltخبرگزاری دانشجو : نظر حزب الله درباره تشکیل دولت تکنوکرات در لبنان / مداخله آمریکا منحصر به اقتصاد نیست
bltدیپلماسی ایرانی : شورش علیه عوام گرایی
bltاقتصاد نیوز : تجمع دربرابر کنسولگری آمریکا در لبنان
bltاقتصاد نیوز : آیا اعتراضات ایران ادامه آشوب های عراق و لبنان است؟
bltاقتصاد نیوز : نقشه آمریکا برای هدایت اعتراضات لبنان علیه حزب الله
bltتابناک : وزیر خارجه لبنان در هاروارد: حزب الله بخشی از دولت است
bltایرنا : سفر معاون وزیر خزانه داری آمریکا به بیروت، اعلام جنگ علیه لبنان است
bltمهر نیوز : تجربه های دفاع مقدس پیش زمینه تحقق گام دوم انقلاب
bltباشگاه خبرنگاران : سفر دستیار وزیر خزانه داری آمریکا به لبنان برای نظارت بر تحریم ها
bltصدا و سیما : سفر مقام آمریکایی به بیروت برای نظارت بر تحریم های لبنان
bltافکار نیوز : سفر دستیار وزیر خزانه داری آمریکا به لبنان
bltاعتدال : دلیل لحن ترامپ درباره ایران
bltشبکه الکوثر : توصیه دلسوازنه سیدحسن نصرالله به سعودی ها و اماراتی ها
bltتابناک : سردار نجات: گفتمان مقاومت در برابر سازش پیروز است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.