مخبر - 1399/04/09 - احتمال جریمه سنگین ایران در نزاع گازی

احتمال جریمه سنگین ایران در نزاع گازی
با توجه به کاهش جدی تولید گاز از میادین پارس جنوبی در سال های آینده و همچنین ظرفیت بالای ترکمنستان برای تولید گاز، وزارت نفت می تواند از گاز ارزان ترکمنستان برای افزایش توان صادرات و نقش آفرینی در بازار گاز استفاده کند.
احتمال جریمه سنگین ایران در نزاع گازی

به گزارش مشرق، کشور ترکمنستان چهارمین دارنده منابع گازی دنیا است و با توجه به اینکه به دریا دسترسی ندارد امکان صادرات گاز این کشور به صورت LNG وجود ندارد. در نتیجه تنها مسیر این کشور، صادرات گاز از طریق خط لوله به کشورهای همسایه است. شرایط این کشور از لحاظ صادرات گاز به همسایگان نیز زیاد جالب نیست زیرا ازبکستان و قزاقستان که در همسایگی ترکمنستان قرار دارند خود دارای منابع گازی هستند.

بیشتر بخوانید: ناکامی وزارت نفت در صادرات LPG نوش داروی وزارت نفت پس از فرصت سوزی در بازار منطقه چرا طرح صادرات گاز ایران به 18 کشور اجرایی نشد؟

روسیه نیز یکی دیگر از همسایگان ترکمنستان است که خود دارنده بیشترین منابع گازی است و از گاز ترکمنستان در برخی ماه ها بسته به افزایش تقاضا و کاهش عرضه برای صادرات به اروپا استفاده می کند. افغانستان نیز تا به حال واردات گازی از ترکمنستان نداشته است و منابع مالی خاصی هم برای این کار در اختیار ندارد. در این بین ایران می تواند ذیل برنامه جامع تبدیل شدن به هاب گازی منطقه به عنوان یک گزینه جدی برای واردات گاز از ترکمنستان و صادرات آن به کشورهای دیگر مطرح باشد.

البته در سال های اخیر ماجرای صادرات گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند از طریق خط لوله تاپی مطرح شده است و چندین بار تفاهم نامه های آن نیز امضا شده است. ترکمنستان خط لوله در کشور خود را احداث کرده است و احداث آن در افغانستان نیز در حال پیگیری است و حتی عربستان نیز اعلام کرده که در این خط لوله سرمایه گذاری خواهد کرد. خط لوله تاپی بدترین اتفاقی است که می تواند برای ما اتفاق بیفتد زیرا هم ایران را از بازار گاز شرقی حذف می کند و هم گزینه واردات از ترکمنستان و تبدیل شدن به هاب گازی منطقه را تحت الشعاع قرار می دهد.

*چرا واردات گاز از ترکمنستان به نفع ایران بود؟

نکته جالب توجه اینکه 70 درصد از درآمدهای دولت ترکمنستان از منابع گازی حاصل می شود. یعنی از لحاظ درآمد ارزی کاملا به صادرات گاز وابسته است. در دهه 90 میلادی دو بار بین ترکمنستان و روسیه نزاع گازی شکل گرفت که در این ماجرا روسیه به تعهداتش در قبال خرید گاز از ترکمنستان عمل نکرده و پول گاز را به این کشور پرداخت نمی کرد. در نتیجه روسیه یک شریک تجاری غیرقابل اطمینان برای ترکمنستان محسوب شد. در این راستا از سال 1997 ترکمنستان صادرات گاز به ایران را از طریق خط لوله کردکوی-کرپچه آغاز کرد. حجم گاز صادراتی نیز 6 میلیارد متر مکعب در سال تعیین شده بود و قرار بود به مدت 25 سال تا 2021 میلادی واردات گاز این کشور صورت بگیرد.

همچنین در سال های آینده ترکمنستان خط لوله دیگری نیز برای صادرات گاز به ایران اضافه کرد و حجم صادراتی گاز به ایران را به سالانه 12 میلیارد متر مکعب رساند. در همین سال ها ایران نیز صادرات گاز خود به ترکیه را کلید زد. در ابتدا ایران قصد داشت که برای تامین نیاز به گاز در استان های شمالی، گاز را از جنوب به استان خراسان منتقل کند ولی با واردات گاز از ترکمنستان نیاز داخلی استان های شمالی کشور برطرف شده و ایران توانست گاز معادل را برای صادرات به ترکیه کنار بگذارد.

در این بین واردات گاز از ترکمنستان و صادرات گاز به ترکیه برای ایران درآمد بالایی به همراه داشت زیرا از طرفی گاز را به قیمتی پایینی از ترکمنستان خریداری کرده و نیاز استان های شمالی را تامین میکرد و از طرف دیگر گاز معادل را با قیمت بالا به ترکیه صادرات کرده و بدین ترتیب برای کشور درآمدزایی به همراه داشت.

*زنگنه نزاع گازی ایران با ترکمنستان را کلید زد

در زمستان سال 86 با توجه به افزایش قابل توجه قیمت نفت، ترکمنستان تلاش کرد تا با اعمال فشار به ایران درصدی بر قیمت گاز صادراتی به این کشور را افزایش دهد. در این راستا کشور در زمستان 86 با قطعی گاز از طرف ترکمنستان مواجه شد و این موضوع شروع چالش های گازی بین ایران و ترکمنستان بود.

در سال 2006 چینی ها برای واردات گاز از ترکمنستان وارد مذاکره با این کشور شدند و با اعطای 8 میلیارد دلار به ترکمنستان میادین گازی منطقه آمودریا را توسعه دادند. در این راستا 3 خط لوله 5 هزار کیلومتری از ترکمنستان تا شانگهای چین توسط چینی ها احداث شد تا این کشور به مصرف کننده گاز ترکمنستان تبدیل شود. در این بین همه هزینه های انجام شده برای واردات گاز از ترکمنستان به صورت اقساطی از هزینه خرید گاز این کشور توسط چین پرداخت شد.

در مقایسه با صادرات گاز به ایران و روسیه، عملا درآمد خاصی از صادرات گاز به چین نصیب ترکمنستان نمی شود. در این بین روسیه بعد از اتمام قرارداد با ترکمنستان حاضر به تمدید قرارداد با این کشور نشد. قرارداد گازی ایران و ترکمنستان نیز به دلایلی متوقف شد و در حال حاضر چین در حال احداث چهارمین خط لوله خود از ترکمنستان است.

در این راستا سیدعلی نصر کارشناس انرژی می گوید: «با توسعه میادین پارس جنوبی و احداث خطوط لوله تا مناطق شمالی کشور، ایران عملا نسبت به گاز ترکمنستان بی نیاز شد اما می توانست در چارچوب برنامه جامع تبدیل شدن به هاب گازی منطقه واردات گاز از ترکمنستان را ادامه دهد. اما متاسفانه از سال 95 بیژن زنگنه وزیر نفت نزاع گازی با ترکمنستان را آغاز کرد و طلب مالی ترکمنستان از ایران را مورد پذیرش قرار نداد. در این بین ترکمن ها طبق بندی که در قرارداد گازی ما با ترکمنستان وجود داشت صادرات گاز به ایران را قطع کردند».

* اشتباه استراتژیک زنگنه در بی توجهی نسبت به بازار گازی ترکمنستان

وی در ادامه اظهار داشت: «در حالی که ما می توانستیم از گاز ترکمنستان استفاده کنیم و در این بازار با گاز ترکمنستان نقش آفرینی داشته باشیم، بیژن زنگنه به بدترین شکل ممکن با ترکمنستان برخورد کرد و اعلام کرد که ما به گاز ترکمنستان نیازی نداریم. در همین بین روس ها قرارداد واردات گاز از ترکمنستان مجددا منعقد کردند».

نصر همچنین خاطرنشان کرد: «همچنین در حال حاضر چین هم احداث خط لوله چهارم گازی برای واردات گاز از ترکمنستان را به طور جدی پیگیری می کند و ما به علت بی تدبیری وزارت نفت گاز ترکمنستان را به عنوان یکی از ابزارهای نقش آفرینی در منطقه از دست داده ایم. حالا هم که خبری از شکست ایران در دادگاه در نزاع گازی با ترکمنستان مطرح شده است احتمالا خسارت های ناشی از تصمیمات آزمون و خطایی وزارت نفت چندین برابر شود و احتمال جریمه چندین میلیارد دلاری ایران وجود دارد».

شایان ذکر است که در روزهای گذشته برخی اخبار مبنی بر شکست ایران از ترکمنستان در نزاع گازی بین دو کشور منتشر شده است. در این راستا ظاهرا حکم داوری شکایت گازی ترکمنستان علیه ایران صادر شده، اما هنوز این حکم ابلاغ نشده است. اخبار غیر رسمی حکایت از این دارد که براساس این حکم ایران محکوم شده و موظف به پرداخت جریمه است، البته شرکت ملی گاز ایران نسبت به این رای صادر شده اعتراض کرده است.

جذابیت بازار گاز ترکمنستان در حدی است که چین از هزاران کیلومتر آن سو تر برای واردات گاز از ترکمنستان اقدام می کند اما وزارت نفت نتوانسته است از گاز کشوری که در بیخ گوش ایران قرار دارد در بازار گازی منطقه استفاده کند. در نتیجه پیشنهاد می شود وزارت نفت با از سرگیری مذاکرات گازی با ترکمنستان، از ظرفیت این کشور بدون مرز آبی برای صادرات گاز به منطقه استفاده کند.

پروفایل تولید گاز ایران از میادین پارس جنوبی نشان می دهد که تولید گاز در سال های آینده با کاهش جدی مواجه خواهد شد و از طرفی ترکمنستان ظرفیت بالایی برای تولید گاز دارد و وزارت نفت می تواند از گاز ارزان ترکمنستان برای افزایش توان صادرات و نقش آفرینی در بازار گاز استفاده کند.

منبع: فارس
منبع خبر : مشرق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
صادرات   ترکمنستان   گازی   بازار   پارس جنوبی   تولید گاز  
اخبار مرتبط
اشتباه استراتژیک زنگنه در بی توجهی به ظرفیت ترکمنستان/احتمال جریمه سنگین ایران در نزاع گازی
افکار نیوز
احتمال جریمه سنگین ایران در نزاع گازی
مشرق نیوز
جنگ خاموش - 18| یک غفلت بزرگ و 50 میلیارد دلاری که از دست رفت/ چرا طرح صادرات گاز ایران به 18 کشور اجرایی نشد؟
خراسان تایمز
سیل به فاز 13 پارس جنوبی آسیب وارد نکرد
باشگاه خبرنگاران
گازی که به صنایع نرسید
جوان آنلاین
صادرات محموله صادراتی گاز مایع فاز 19 پارس جنوبی از بورس انرژی
تسنیم
فرصت مناسب بخش خصوصی برای بازسازی شبکه برق سوریه
برق نیوز
مردم چه زمانی بهبود اقتصادی را تایید می کنند؟
شهر فردا
پیگیری طرح های توسعه ای منطقه ویژه پارس در عسلویه
برنا نیوز
پیگیری طرح های توسعه ای منطقه ویژه پارس در عسلویه با حضور وزیر نفت
خبرگزاری شانا
مسیر اصلی گاز روسیه به اروپا به خطر افتاد
ایسنا
دست انداز همسایه ها
ایران آنلاین
درس "اقتصاد مقاومتی" یانکی ها به مدیران نفتی
تسنیم
نسوختن مشعل های گاز در میادین مشترک تا سه سال آینده
صدا و سیما
زنگنه: با وجود تحریم ها تولید و صادرات ادامه دارد / تولید گاز ایران، قطر را پشت سر خواهد گذاشت
خبرآنلاین
40 میلیارد دلار سرمایه لازم برای جهش دوم و سوم در صنعت پتروشیمی
مهر نیوز
احتمال کشف ذخایر جدید گاز در خلیج فارس
نبض نفت
احتمال کشف ذخایر جدید گاز در خلیج فارس/ حفاری چاه های اکتشافی در دستور کار قرار گرفت
تسنیم
تحریم هست، فقط بدهکار می شویم
ایران آنلاین
امضا قرارداد توسعه میدان گازی بلال
آریا
شرکت چینی عملا در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی حضور ندارد
آریا
ضرورت ورود دستگاه های امنیتی به انتشار اسناد محرمانه نفتی
خبرگزاری شانا
ناتوانی تحریم در توقف صنعت نفت ایران/ زنگنه: هر 2 هفته یک افتتاح یا قرارداد جدید داریم
تسنیم
موانع سیاسی تنها مانع مقابل سفر گاز ایران به اروپا
اقتصادگردان
زنگنه: هر 2 هفته یک قرارداد جدید داریم
مشرق نیوز
زنگنه: هر 2 هفته یک افتتاح یا قرارداد جدید داریم
قدس آنلاین
امضای قرارداد افزایش 500 میلیون فوت مکعبی گاز در کشور
ایرنا
همسایه گرایی راهبرد عبور از تحریم
ایران آنلاین
فاز جدی مذاکره با اروپا برای صادرات گاز
شعار سال
فاز جدی مذاکره با اروپا برای صادرات گاز/ یونان، اولین مقصد در قاره سبز
اقتصاد نیوز
فرصت برای پیشگیری از افت تولید پارس جنوبی زیاد نیست
خبرگزاری شانا
ذخایر گاز ایران تا چه زمانی پاسخگو است؟
جهان نیوز
ذخایر گاز ایران تا چه زمانی پاسخگوی مصرف است؟
ایرنا
اولین محموله سنگ نمک از بندر انزلی صادر شد
میزان
میدان گازی بلال، سهم ایرانی ها می شود
تیک نیوز
میدان گازی بلال به ایرانی ها سپرده می شود
بانکداری ایرانی
میدان گازی بلال سهم ایرانی ها می شود
خبرآنلاین
توسعه میدان مشترک بلال توسط شرکت ایرانی
ایرنا
«آروماتیک»ها در هلدینگ خلیج فارس تعطیل می شوند؟
تابناک
توقف تولید «پارازایلین» پتروشیمی بوعلی سه ساله شد
خبرگزاری دانشجو
اخبار مرتبط
bltافکار نیوز : اشتباه استراتژیک زنگنه در بی توجهی به ظرفیت ترکمنستان/احتمال جریمه سنگین ایران در نزاع گازی
bltمشرق نیوز : احتمال جریمه سنگین ایران در نزاع گازی
bltخراسان تایمز : جنگ خاموش - 18| یک غفلت بزرگ و 50 میلیارد دلاری که از دست رفت/ چرا طرح صادرات گاز ایران به 18 کشور اجرایی نشد؟
bltباشگاه خبرنگاران : سیل به فاز 13 پارس جنوبی آسیب وارد نکرد
bltجوان آنلاین : گازی که به صنایع نرسید
bltتسنیم : صادرات محموله صادراتی گاز مایع فاز 19 پارس جنوبی از بورس انرژی
bltبرق نیوز : فرصت مناسب بخش خصوصی برای بازسازی شبکه برق سوریه
bltشهر فردا : مردم چه زمانی بهبود اقتصادی را تایید می کنند؟
bltبرنا نیوز : پیگیری طرح های توسعه ای منطقه ویژه پارس در عسلویه
bltخبرگزاری شانا : پیگیری طرح های توسعه ای منطقه ویژه پارس در عسلویه با حضور وزیر نفت
bltایسنا : مسیر اصلی گاز روسیه به اروپا به خطر افتاد
bltایران آنلاین : دست انداز همسایه ها
bltتسنیم : درس "اقتصاد مقاومتی" یانکی ها به مدیران نفتی
bltصدا و سیما : نسوختن مشعل های گاز در میادین مشترک تا سه سال آینده
bltخبرآنلاین : زنگنه: با وجود تحریم ها تولید و صادرات ادامه دارد / تولید گاز ایران، قطر را پشت سر خواهد گذاشت
bltمهر نیوز : 40 میلیارد دلار سرمایه لازم برای جهش دوم و سوم در صنعت پتروشیمی
bltنبض نفت : احتمال کشف ذخایر جدید گاز در خلیج فارس
bltتسنیم : احتمال کشف ذخایر جدید گاز در خلیج فارس/ حفاری چاه های اکتشافی در دستور کار قرار گرفت
bltایران آنلاین : تحریم هست، فقط بدهکار می شویم
bltآریا : امضا قرارداد توسعه میدان گازی بلال
bltآریا : شرکت چینی عملا در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی حضور ندارد
bltخبرگزاری شانا : ضرورت ورود دستگاه های امنیتی به انتشار اسناد محرمانه نفتی
bltتسنیم : ناتوانی تحریم در توقف صنعت نفت ایران/ زنگنه: هر 2 هفته یک افتتاح یا قرارداد جدید داریم
bltاقتصادگردان : موانع سیاسی تنها مانع مقابل سفر گاز ایران به اروپا
bltمشرق نیوز : زنگنه: هر 2 هفته یک قرارداد جدید داریم
bltقدس آنلاین : زنگنه: هر 2 هفته یک افتتاح یا قرارداد جدید داریم
bltایرنا : امضای قرارداد افزایش 500 میلیون فوت مکعبی گاز در کشور
bltایران آنلاین : همسایه گرایی راهبرد عبور از تحریم
bltشعار سال : فاز جدی مذاکره با اروپا برای صادرات گاز
bltاقتصاد نیوز : فاز جدی مذاکره با اروپا برای صادرات گاز/ یونان، اولین مقصد در قاره سبز
bltخبرگزاری شانا : فرصت برای پیشگیری از افت تولید پارس جنوبی زیاد نیست
bltجهان نیوز : ذخایر گاز ایران تا چه زمانی پاسخگو است؟
bltایرنا : ذخایر گاز ایران تا چه زمانی پاسخگوی مصرف است؟
bltمیزان : اولین محموله سنگ نمک از بندر انزلی صادر شد
bltتیک نیوز : میدان گازی بلال، سهم ایرانی ها می شود
bltبانکداری ایرانی : میدان گازی بلال به ایرانی ها سپرده می شود
bltخبرآنلاین : میدان گازی بلال سهم ایرانی ها می شود
bltایرنا : توسعه میدان مشترک بلال توسط شرکت ایرانی
bltتابناک : «آروماتیک»ها در هلدینگ خلیج فارس تعطیل می شوند؟
bltخبرگزاری دانشجو : توقف تولید «پارازایلین» پتروشیمی بوعلی سه ساله شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.