مخبر - 1399/04/09 - ترجمه کتاب خاطرات بولتون؛ آغاز تندرویهای ترامپ علیه ایران و تروریست دانستن سپاه

ترجمه کتاب خاطرات بولتون؛ آغاز تندرویهای ترامپ علیه ایران و تروریست دانستن سپاه
بولتون در این کتاب خاطرات که بارها از سوی دولت آمریکا تهدید شد جلوی انتشار آن گرفته میشود به بسیاری از وجوه نادیده مدیریت ترامپ در کاخ سفید پرداخته شده است...
ترجمه کتاب خاطرات بولتون؛ آغاز تندرویهای ترامپ علیه ایران و تروریست دانستن سپاه

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، کتاب خاطرات جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی ترامپ، جنجال و سر و صدای زیادی در کل دنیا به پا کرده است. بولتون در این کتاب خاطرات که بارها از سوی دولت آمریکا تهدید شد جلوی انتشار آن گرفته میشود به بسیاری از وجوه نادیده مدیریت ترامپ در کاخ سفید پرداخته شده است. به دلیل اهمیت این کتاب در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل، بخش هایی ار این کتاب در اختیار علاقمندان قرار می دهد.

... روز بعد «شان اسپایسر[1]» در اعتراض به منصوب کردن «آنتونی اسکاراموچی[2]» به عنوان مدیر ارتباطات کاخ سفید استعفا کرد و «سارا سندرز[3]» به عنوان جانشین اسپایسر تعیین شد. یک هفته بعد ترامپ پریباس را اخراج و «جان کلی[4]» را که در آن زمان وزیر امنیت میهن و ژنرال سابق چهار ستاره بود به عنوان رئیس ستاد کاخ سفید منصوب کرد. در روز دوشنبه 31 جولای کلی، اسکاراموچی را اخراج کرد. در نیمه ماه اوت، جدال ها بر سر نظر ترامپ درباره تظاهرات نئونازی ها در شارلوتسویل ویرجینیا بالا گرفت. او بنن را در 18 اوت اخراج کرد. یعنی این همان چیزی است که دانشکده های تجارت در مورد مدیریت سازمان های بزرگ یاد می دهند؟ چیزی که اتفاق نمی افتاد، وجود هر نوع نشانه در کاخ سفید برای رفتن به سمت استراتژی من درباره ایران بود که قبل از این آن را به بنن داده بودم، بود. زمانی که درخواست ملاقات با ترامپ را مطرح کردم، وسترهوت پیشنهاد داد که اول تیلرسون را ببینم که ازنظر من تلف کردن وقت هر دوی مان بود. مشکوک بودم که تلاش های کلی برای بردن نظم به کارهای کاخ سفید و محدود کردن آنارشی موجود در اتاق بیضی، به غیراز سایر اقدامات دیگر، منتهی به لغو امتیازات «ورود» من به کاخ سفید شده باشد. فکر کردم که شرم آور است اجازه دهم برنامه من برای ایران، ویران شود. بنابراین به «ریچ لوری[5]»، سردبیر نشنال ریویو پیشنهاد دادم تا طرح را منتشر کند که او هم این کار را در روزهای پایانی ماه اوت انجام داد. جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بلافاصله برنامه من را «شکستی بزرگ» برای واشنگتن خواند. می دانستم که در مسیر درستی هستم. بیشتر رسانه های واشنگتن بااین حال به جای تمرکز بر روی محتوای برنامه من، در مورد از دست دادن دسترسی ام به ترامپ نوشتند؛ احتمالاً به این دلیل که فتنه های درون کاخ را بیشتر از سیاست می شناختند. کوشنر به من پیام داد که بگوید «کاخ سفید همیشه از آمدن تو استقبال می کند.» در حقیقت کوشنر مرا دعوت کرد تا روز 31 اوت با او ملاقات کنم تا در مورد طرح صلح خاورمیانه اش که به زودی از آن رونمایی می کرد و مسئله ایران صحبت کند. بعد از وقفه ای طولانی فکر نمی کردم این جلسه، اتفاقی باشد.

رسانه ها گزارش دادند که مشاوران ترامپ از او خواسته اند که از تأیید پایبندی ایران به تعهداتش خودداری کند اما ایالات متحده همچنان در توافق باقی بماند. ازنظر من این مسئله تحقیر خودمان بود.

بااین وجود هنوز هیچ حرفی از طرف ترامپ نبود و در همین حال صدور تأییدیه پایبندی ایران به تعهداتش که هر 90 روز یک بار انجام می گرفت، باید اجرا می شد و موعد بعدی ماه اکتبر بود. کاخ سفید اعلام کرد که ترامپ سخنرانی مهمی را در تاریخ 12 اکتبر خواهد داشت بنابراین خجالت را کنار گذاشتم و با وسترهوت تماس گرفتم و درخواست ملاقات با ترامپ را مطرح کردم. تا آن زمان گزارش شده بود که تیلرسون ترامپ را «یک احمق لعنتی» خوانده است که البته از انکار صریح این موضوع هم خودداری کرد. شایعاتی به گوش می رسید که «کلی» می خواهد از سمت ریاست ستاد کاخ سفید استعفا دهد و پمپئو جایگزین او خواهد شد گرچه این شایعه هم وجود داشت که پمپئو قرار است جایگزین مک مستر شود. من هنوز بر روی مسئله ایران متمرکز بودم و یادداشت دیگری برای هیل نوشتم و امیدوار بودم که جادو دوباره عمل کند. جادو در روز نهم اکتبر عمل کرد؛ همان روزی که با کوشنر نهار می خوردم. باوجوداینکه در مورد طرحش برای خاورمیانه و ایران گفت وگو کردیم، چیزی که واقعاً نظرش را جلب کرد عکسی از ورود پرزرق وبرق رابرت مولر، قائم مقام دادستان کل به ساختمانی بود که دفتر Super Pac من (کمیته اقدام سیاسی) در آنجا قرار داشت.

ترامپ خودش موضوع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را پیش کشید و پرسید که آیا باید آن را جزو گروه های تروریستی خارجی بنامد و آن را تحت تحریم ها و مجازات ها و محدودیت های دیگری قرار دهد یا نه. من او را ترغیب کردم که این کار را انجام دهد

ایده تروریستی دانستن سپاه از کجا آمد؟

رسانه ها گزارش دادند که مشاوران ترامپ از او خواسته اند که از تأیید پایبندی ایران به تعهداتش خودداری کند اما ایالات متحده همچنان در توافق باقی بماند. ازنظر من این مسئله تحقیر خودمان بود اما موافقان توافق آن قدر ناامید بودند که حاضر بودند این مسئله مهم در تأیید رئیس جمهور را از دست بدهند اما همچنان از توافق حفاظت کنند. ترامپ بعدازظهر روز 12 اکتبر با من تماس گرفت (سخنرانی اش به روز جمعه سیزدهم موکول شده بود). او گفت: «من وتو در این توافق با هم هستیم. ممکن است تو سرسخت تر از من باشی اما با هم در مورد این مسئله توافق داریم.» جواب دادم که از بحث های مطبوعات می توانم ببینم که احتمالاً قرار است پایبندی ایران به توافق را تأیید نکند اما همچنان در قرارداد هسته ای بماند که بازهم ازنظر من قدمی روبه جلو است. از او خواستم اجازه بدهد که در مورد جزییات این مسئله در زمان دیگری صحبت کنیم. ترامپ گفت: «صد درصد، صد درصد مطمئنم که این دیدگاه توست. من همه چیزهایی که میگویی را به دقت تماشا می کنم.» از او خواستم سطری در سخنرانی اش اضافه کند که توافق تحت بررسی دوباره به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته است و ممکن است هرلحظه آمریکا آن را فسخ کند (بنابراین بازه زمانی 90 روزه از بین می رفت و دیگر نیازی به انتظار برای رسیدن به موعد مقرر دیگری برای عقب نشینی از برجام نبود و دیگر لازم نبود به جای اینکه از لغو قرارداد صحبت کنیم، همان طور که موافقان می گفتند، از میزان پایبندی به تعهدات حرف بزنیم.) بعدازاین درباره نوع بیان و ادبیاتی که ترامپ قرار است به دیگران دراین باره صحبت کند، بحث کردیم. بعدازاین، ترامپ خودش موضوع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را پیش کشید و پرسید که آیا باید آن را جزو گروه های تروریستی خارجی بنامد و آن را تحت تحریم ها و مجازات ها و محدودیت های دیگری قرار دهد یا نه. من او را ترغیب کردم که این کار را انجام دهد چراکه این گروه بود که مسئولیت و کنترل اصلی برنامه هسته ای ایران و برنامه های موشک های بالستیک را در دست داشته و پشتیبانی گسترده ای از تروریسم اسلام رادیکال چه سنی و چه شیعه دارد. ترامپ گفت که شنیده است ایران به احتمال زیاد از این مسئله – تعیین سپاه به عنوان گروه تروریستی- به شدت عصبانی می شود و ممکن است ضربات سختی علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه به کار ببرد که بعدازآن فهمیدم این مسئله موضع متیس دراین باره بوده است. بااین حال جوابش گمراه کننده بود. اگر هم چنین مسئله ای صحت داشت، راه حلش این بود که باید حفاظت بیشتری از نیروهایمان در منطقه داشته باشیم و یا عقب نشینی هایی انجام دهیم تا تمرکزمان را بر روی تهدید اصلی ایران بگذاریم. مشخص شد که دو سال زمان لازم بوده است که سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی خارجی شناسایی شود که این تأخیر نشان از قدرت بالای بروکراسی در کشور داشت. ترامپ همچنین گفت که فکر می کند باید چیزی درباره کره شمالی بگوید که من او را ترغیب کردم که این کار را انجام دهد. روز جمعه، او گفت: «افراد زیادی هستند که اعتقاددارند ایران در حال معامله با کره شمالی است. من به آژانس های اطلاعاتی دستور می دهم که تحلیل های بیشتری انجام داده و تجزیه وتحلیل دقیقی فرای آنچه قبلاً بررسی شده است را انجام دهند.»

خوشحال شده بودم. گفتم که مشتاقانه منتظر دیدنش هستم و ترامپ گفت: «حتماً»

انتقال سفارت به اورشلیم، آن طور که «کارشناسان» منطقه ای هم پیش بینی کرده بودند، بحرانی را هم در «خیابان عربی[7]» ایجاد نکرد. بسیاری از کشورهای عربی توجه خود را به سمت تهدید واقعی که ایران بود و نه اسراییل جلب کرده بودند.

کشورهای عربی بی تفاوت در قبال فلسطین

(کمی بعد در ماه نوامبر هم زمان با روز تولدم که معتقدم کاملاً هم تصادفی بوده است، ترامپ شمال[6] را به لیست دولت های حامی تروریسم که دولت بوش به اشتباه آن را حذف کرده بود، بازگرداند). فکر می کردم که تماس تلفنی ترامپ چهار برنامه را به مقصد رسانده است:1) در سخنرانی ترامپ مطرح شد که توافق ایران در حال بررسی و مرور دوباره به صورت مداوم بوده و ایالات متحده هر زمان که بخواهد از آن بیرون می آید، 2) موضوع ارتباط ایران با کره شمالی را به خوبی مطرح کرده است، 3) این را کاملاً مشخص کرده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باید جزو سازمان های تروریستی در نظر گرفته شود و 4) تمدید تعهدی برای من بود که با این مسئله می توانستم هر وقت که بخواهم ترامپ را ببینم. ازقضا صحبت کردن ترامپ با من پای تلفن باعث شده بود که هرکسی که درون اتاق بیضی قرار داشت این موضوعات برایش روشن شود. درواقع می دانستم که اگر در دولت بودم کار بیشتری می توانستم انجام دهم و فقط از راه دور، چند ساعت قبل از سخنرانی، طرف مشورت قرار نمی گرفتم. کوشنر مرا در روز 16 نوامبر به کاخ سفید برد تا درباره طرح صلح خاورمیانه اش بحث کنیم. تشویقش کردم که به جای دنبال کردن برنامه هیلی برای اصلاح شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از آن بیرون برویم (فصل 8 را ببینید). زمانی که علیه شورا در سال 2006 رأی دادم، یک تظاهر تمام عیار و به اندازه همان سلف خود بی ارزش بود. من همچنین حامی کم کردن کمک ها به آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی بودم که برای کمک به پناهندگان فلسطینی تأسیس شده اما در طول دهه های گذشته به جای سازمان ملل به بازوی دستگاه فلسطینی تبدیل شده است. کوشنر دو بار به من گفت که من خیلی بهتر از مدیریت فعلی می توانم وزارت خارجه را اداره کنم. در روزهای ابتدایی ماه دسامبر ترامپ برای عمل به یکی از وعده هایش در سال 2016، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسراییل پذیرفت و اعلام کرد که سفارت آمریکا را به آنجا منتقل می کند. او چند روز پیش از این مسئله با من تماس گرفت و من حمایت خودم را اعلام کردم؛ گرچه پیش از آن هم تصمیم خود را گرفته بود. مدت های زیادی بود که این اتفاق باید می افتاد و البته آن طور که «کارشناسان» منطقه ای هم پیش بینی کرده بودند، بحرانی را هم در «خیابان عربی[7]» ایجاد نکرد. بسیاری از کشورهای عربی توجه خود را به سمت تهدید واقعی که ایران بود و نه اسراییل جلب کرده بودند. در ماه ژانویه ایالات متحده کمک های خود به بنگاه آنروا (آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل برای فلسطینیان) را کم کرد و سهم خود را از 125 میلیون دلار پیش بینی شده، به 60 میلیون دلار کاهش داد که درواقع به یک ششم از بودجه پیش بینی شده سال 2018 میلادی که 400 میلیون دلار بود، تبدیل شد.

استراتژی پیوند دادن ایران به کره شمالی

ترامپ دوباره در روز هفتم دسامبر مرا به کاخ سفید دعوت کرد. در لابی بال غربی نشسته بودم و درخت بزرگ کریسمسی را که آنجا بود با تحسین تماشا می کردم که ترامپ بعد از یک جلسه با رهبران کنگره، به همراه چاک شومر و نانسی پلوسی از در وارد شد. همه با هم دست دادیم و رهبران مختلف شروع به عکس گرفتن در مقابل درخت کریسمس کردند. همان طور که در حال تماشا بودم، جان کلی آرنجم را گرفت و گفت: «بیا از اینجا بریم و به جلسه مان برگردیم.» به اتاق بیضی رفتیم و ترامپ هم بلافاصله آمد. با هم حال و احوال کردیم و بعد پنس از ما جدا شد و من و کلی در مقابل ترامپ که پشت میز رزولوت نشسته بود، نشستیم. من از انتقال سفارت به اورشلیم استقبال کردم و به سرعت به سمت بحث های مرتبط با ایران و کره شمالی برگشتیم. برخی از ارتباطات بین این دو کشور سرکش را توضیح دادم که شامل فروش موشک های اسکاد کره شمالی به ایران در طول 25 سال گذشته و آزمایش موشکی مشترکشان در سال 1998بود (که وقتی با اعتراض ژاپن همراه شد، پیونگ یانگ بعدازاینکه موشک پرتابی از شبه جزیره، در شرق ژاپن در اقیانوس آرام فرود آمد، برای مدتی موقت توقف آزمایش های این چنینی را اعلام کرد.) و دیگر اهداف مشترکشان در توسعه حامل های سلاح برای تسلیحات هسته ای بود. در خصوص توانایی های هسته ای، عبدالقدیر خان، تکثیرکننده سلاح های هسته ای در پاکستان به هر دو کشور تکنولوژی ابتدایی غنی سازی اورانیوم را (که این تکنولوژی را هم برای پاکستان از کمپانی اروپایی اورنکو دزدیده بود) فروخته بود و همچنین طراحی های سلاح های هسته ای را (که در ابتدا چین برای پاکستان فراهم کرده بود) در اختیارشان قرار داده بود. کره شمالی در حال ساخت راکتور برای سوریه در سال 2007 بوده و تقریباً ایران آن را حمایت مالی می کرد که اسراییل آن را نابود کرد و من توضیح دادم که ایران اگر بخواهد و تابه حال هم این کار را انجام نداده باشد، می تواند به راحتی هر چه می خواهد از کره شمالی بخرد.

ترامپ پرسید: «به نظرت شانس جنگ با کره شمالی چقدر است؟ پنجاه- پنجاه؟ گفتم که همه این ها به چین بستگی دارد اما احتمالاً پنجاه – پنجاه است. ترامپ رو به کلی کرد و گفت: «او با تو موافق است».

تلاش بولتون برای حمله آمریکا به کره شمالی

تهدید دستیابی کره شمالی به سلاح های هسته ای قابل حمل، خود را به طرق گوناگون نشان داده بود. اولاً، استراتژی بستگی به تحلیل نیت ها و توانایی ها دارد. خواندن نیات و پیش بینی آن ها کار سختی است اما توانایی ها معمولاً آسان تر ارزیابی می شوند (حتی باوجوداینکه تأیید کنیم که اطلاعات ما کامل نیست) اما چه کسی می خواهد روی اینکه واقعاً در ذهن رهبران تنها دیکتاتوری کمونیستی وراثتی دنیا چه می گذرد، شرط بندی کند؟ آن هم در شرایطی که شواهد کاملاً آشکاری در تشریع روند توسعه توانایی های موشکی و هسته ای در این کشور وجود دارد؟

ثانیاً، کره شمالی هسته ای می تواند از کشورهای غیرهسته ای پیرامونش مانند ژاپن و کره جنوبی اخاذی کند (جایی که ما تعداد زیادی از نیروهایمان را مستقر کرده ایم) و حتی می تواند از ایالات متحده، به خصوص در زمان یک رئیس جمهور ضعیف یا سست، باج بگیرد. این خطرات فقط از خطر حمله اول ناشی نمی شود. اگر نخواهیم به انگیزه های تکثیر سلاح در آسیای شرقی و جاهای دیگر که ناشی از پیونگ یانگ هسته ای است، اشاره ای بکنیم این خطرات صرفاً از در اختیار داشتن این سلاح ها ناشی می شود. ثالثاً، شمال نشان داده است که تمایل این را دارد که هر چه در دست دارد را به هرکسی که پول نقد داشته باشد بفروشد. بنابراین خطرات تبدیل شدنش به آمازون هسته ای[8] مسئله بی اهمیتی نیست.

توضیح دادم که چرا و چگونه حمله پیشدستانه به برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی می تواند کارگر باشد و چگونه می توانیم از بمب های معمولی عظیم الجثه علیه توپخانه پیونگ یانگ در شمال منطقه غیرنظامی شده که سئول را تهدید می کند، استفاده کنیم و میزان تلفات را به طرز چشمگیری کاهش دهیم. همچنین توضیح دادم که چرا ایالات متحده با گذاشتن فرض بر اینکه چین اقدام چشمگیری انجام نمی دهد، با سرعت تمام به سمت یک انتخاب دوگانه پیش می رود که یا کره شمالی با بمب های هسته ای اش را به حال خود رها کند و یا اینکه به سمت استفاده از نیروی نظامی علیه این کشور برود.

تنها گزینه های جایگزین دیگر رفتن به دنبال اتحاد شبه جزیره کره تحت کنترل کره جنوبی و یا تغییر رژیم در شمال بود که هر دو به همکاری چین نیاز داشتند که ما حتی هنوز از آن ها درخواست چنین همکاری ای را هم نکرده بودیم. ترامپ پرسید: «به نظرت شانس جنگ با کره شمالی چقدر است؟ پنجاه- پنجاه؟ گفتم که همه این ها به چین بستگی دارد اما احتمالاً پنجاه – پنجاه است. ترامپ رو به کلی کرد و گفت: «او با تو موافق است».

نارضایتی ترامپ از تیلرسون

در جریان این گفت وگو که حدود سی وپنج دقیقه به طول انجامید، ترامپ نارضایتی خود از تیلرسون را مطرح کرد و گفت که به نظر نمی رسد او کنترلی بر روی وزارت خارجه داشته باشد. ترامپ پرسید چرا این طور است و جواب دادم دلیلش این است که تیلرسون موقعیت های شغلی زیردستش را با مقاماتی که سیاست های دولت را به اجرا می گذارند، پر نکرده است و به همین دلیل اسیر دست کسانی شده که تنها به کارمندی و افزایش درجه خود فکر می کنند. علاوه بر این توضیح دادم که چرا وزارت خارجه به دلیل تمایلش به جهت دهی و اداره امور خارجی به تشخیص و صلاحیت خود، نیاز به «انقلاب فرهنگی» به خصوص در یک دولت جمهوری خواه دارد. در طول توضیحاتم ترامپ و کلی به علامت تأیید سرشان را تکان می دادند. ترامپ از کلی پرسید که فکر می کند تیلرسون چه کار اشتباهی انجام می دهد و کلی گفت که تیلرسون به دنبال این است که همه تصمیمات را خودش بگیرد. موافقت کردم اما گفتم که قدرت نمایندگی باید در دست کسی قرار بگیرد که فرد مناسب برای نمایندگی باشد. کلی با گفتن «نمایندگی به همراه نظارت» با حرفم موافقت کرد. بعد ترامپ به کلی گفت: «جان بالا و پایین وزارت را می شناسد.» کلی با علامت سر حرفش را تأیید کرد. فکر کردم چقدر جالب است که ترامپ حرفی از مک مستر نزد. وقتی جلسه ملاقاتمان تمام شد، ترامپ گفت: «تو هنوز هم برای گرفتن پُست درست در دولت آماده ای، نه؟» خندیدم و گفتم: «برای پُست درست، بله». زمانی که به لابی بال غربی بازمی گشتیم، کلی گفت: «این آدم عاشق توست. بعدازاینکه همه ی روز اینجا هستیم، شب هم طرف های ساعت 9 و نیم به من زنگ می زند و می گوید جان بولتون را در تلویزیون دیدی؟» به کلی گفتم که اگر کمک دیگری بود، با من تماس بگیرد و ساختمان را ترک کردم.

یک هفته قبل از کریسمس یک بار دیگر با کوشنر جلسه ای 40 دقیقه ای در مورد طرح صلح خاورمیانه داشتم و تماس های دیگری را هم در آن ماه با هم ردوبدل کردیم. به غیراز این تماس های گاه به گاه، بقیه ماه آرام بود. سال نو مبارک!

[1] Sean Spicer

[2] Anthony Scaramucci

[3] Sarah Sanders

[4] John Kelly

[5] Rich Lowry

[6] کره شمالی

[7] «خیابان عربی» یکی از عبارت های قدیمی برای بیان افکار عمومی مردم در جهان عرب است. این عبارت به معنای طرز فکر مردم در کشورهای عربی است و نه چیزی که دولت های عربی فکر می کنند. (م)

[8] اشاره به سایت خریدوفروش اینترنتی آمازون. (م)

سیاست پارسی

منبع خبر : جام نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
کاخ سفید   کتاب خاطرات   تروریست   دونالد ترامپ   دولت آمریکا  
اخبار مرتبط
کیم، احساسات ترامپ را جریحه دار کرد!
بولتن نیوز
اعمال دوباره تحریم ها برای تغییر رژیم در ایران
بولتن نیوز
کلید خوردن پایان برجام با توافق ترامپ و اروپا
بولتن نیوز
ترس ترامپ از روس ها در حمله به سوریه
بولتن نیوز
تهدید اصلی ایران است، سوریه مسئله ای انحرافی است
بولتن نیوز
ترجمه کتاب خاطرات بولتون؛ آغاز تندرویهای ترامپ علیه ایران و تروریست دانستن سپاه
نامه نیوز
آغاز تندرویهای ترامپ علیه ایران و تروریستی دانستن سپاه
بولتن نیوز
از قدرت نمایی کوشنر تا استعفای بنن
بولتن نیوز
حدیث آرزومندی بولتون برای ورود به کاخ سفید
بولتن نیوز
ترامپ چگونه اعضای دولت خود را انتخاب کرد؟
بولتن نیوز
چرا تحریم های جدید آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
شعار سال
تبعات واقعی دور جدید تحریم آمریکا علیه بانک مرکزی ایران چیست؟
اقتصاد آزاد
چراتحریم های جدید آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
نصف جهان
چراتحریم های آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
اتاق خبر
ترامپ و تعیین نرخ امنیت وسط دعوای آرامکو
ایرنا
مارک اسپر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم اما...!
بهار نیوز
ظریف: پمپئو از صدور ویزا طفره می رود/ ترامپ: اجازه می دهم آنها بیایند
ایران آنلاین
مهمان آمریکایی افق نو: حرم امام رضا حس ویژه ای برایم داشت/ به اسلام علاقه دارم/ بولتون غده سرطانی کاخ سفید بود
مشرق نیوز
سی ان ان: ترامپ اعتراف کند که خروج از برجام اشتباه بود
نامه نیوز
ترامپ راهی برای کاهش تنش ها با ایران پیدا نکند، ریسک بروز یک درگیری گسترده افزایش پیدا خواهد کرد / در ماه های آینده احتمالا شاهد افزایش درگیری ها و حملات خواهیم بود
روز نو
جاسوسی تل آویو از کاخ سفید لو رفت
خبرگزاری حوزه
جاسوسی تل آویو از واشنگتن در دوران ریاست جمهوری ترامپ
میزان
جاسوسی تل آویو از واشنگتن در دوران ترامپ
مشرق نیوز
فشار حداکثری ترامپ علیه ایران رو به فروپاشی است
مشرق نیوز
واقعیت برکناری بولتون/ صلح طلبی ترامپ یا پذیرش حقیقت وضعیت کنونی آمریکا؟
باشگاه خبرنگاران
اخراج بولتون چه تاثیری در اجرای سیاست های دولت آمریکا درباره ایران دارد؟
تسنیم
تهران خواهان مذاکره با واشنگتن درباره یک توافق جدید است
شعار سال
ترامپ: ایران کشور متفاوتی شده و آنها دوست دارند توافق کنند
ایران آنلاین
اهداف ترامپ از تغییر مسیر مذاکرات صلح افغانستان
ایرنا
رایزنی ها در واشنگتن برای استقرار نیروهای تحت امر سیا
بولتن نیوز
رایزنی ها در واشنگتن برای استقرار نیروهای تحت امر سیا در افغانستان
ایسنا
ظریف از کدام «انقلابیِ زیرکولر» سخن می گوید؟
مشرق نیوز
اولویت آمریکا توقف فعالیت های ایران در منطقه است / آیا امارات با خرید گروه های فشار، تا چه حد می تواند در سیاست های واشنگتن اثرگذار باشد؟
انتخاب
تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران؛تحریم 10 شخص حقیقی و حقوقی
ایرنا
آمریکا دنبال منصرف کردن ایران از پیگیری منافع ملی است
بولتن نیوز
آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است
الف
لزوم بازنگری راهبرد آمریکا درباره جهان
صدا و سیما
دولت آمریکا مستحق انحلال است/ تو باید از سوی هر کشوری با افراد رنگین یا سیاه پوست منع شوی
تیتر یک
فایننشال تایمز: ظریف یکی از زیرک ترین دیپلمات های دنیاست
ایران آنلاین
بدون عنوان
صدای فردا
اخبار مرتبط
bltبولتن نیوز : کیم، احساسات ترامپ را جریحه دار کرد!
bltبولتن نیوز : اعمال دوباره تحریم ها برای تغییر رژیم در ایران
bltبولتن نیوز : کلید خوردن پایان برجام با توافق ترامپ و اروپا
bltبولتن نیوز : ترس ترامپ از روس ها در حمله به سوریه
bltبولتن نیوز : تهدید اصلی ایران است، سوریه مسئله ای انحرافی است
bltنامه نیوز : ترجمه کتاب خاطرات بولتون؛ آغاز تندرویهای ترامپ علیه ایران و تروریست دانستن سپاه
bltبولتن نیوز : آغاز تندرویهای ترامپ علیه ایران و تروریستی دانستن سپاه
bltبولتن نیوز : از قدرت نمایی کوشنر تا استعفای بنن
bltبولتن نیوز : حدیث آرزومندی بولتون برای ورود به کاخ سفید
bltبولتن نیوز : ترامپ چگونه اعضای دولت خود را انتخاب کرد؟
bltشعار سال : چرا تحریم های جدید آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
bltاقتصاد آزاد : تبعات واقعی دور جدید تحریم آمریکا علیه بانک مرکزی ایران چیست؟
bltنصف جهان : چراتحریم های جدید آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
bltاتاق خبر : چراتحریم های آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
bltایرنا : ترامپ و تعیین نرخ امنیت وسط دعوای آرامکو
bltبهار نیوز : مارک اسپر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم اما...!
bltایران آنلاین : ظریف: پمپئو از صدور ویزا طفره می رود/ ترامپ: اجازه می دهم آنها بیایند
bltمشرق نیوز : مهمان آمریکایی افق نو: حرم امام رضا حس ویژه ای برایم داشت/ به اسلام علاقه دارم/ بولتون غده سرطانی کاخ سفید بود
bltنامه نیوز : سی ان ان: ترامپ اعتراف کند که خروج از برجام اشتباه بود
bltروز نو : ترامپ راهی برای کاهش تنش ها با ایران پیدا نکند، ریسک بروز یک درگیری گسترده افزایش پیدا خواهد کرد / در ماه های آینده احتمالا شاهد افزایش درگیری ها و حملات خواهیم بود
bltخبرگزاری حوزه : جاسوسی تل آویو از کاخ سفید لو رفت
bltمیزان : جاسوسی تل آویو از واشنگتن در دوران ریاست جمهوری ترامپ
bltمشرق نیوز : جاسوسی تل آویو از واشنگتن در دوران ترامپ
bltمشرق نیوز : فشار حداکثری ترامپ علیه ایران رو به فروپاشی است
bltباشگاه خبرنگاران : واقعیت برکناری بولتون/ صلح طلبی ترامپ یا پذیرش حقیقت وضعیت کنونی آمریکا؟
bltتسنیم : اخراج بولتون چه تاثیری در اجرای سیاست های دولت آمریکا درباره ایران دارد؟
bltشعار سال : تهران خواهان مذاکره با واشنگتن درباره یک توافق جدید است
bltایران آنلاین : ترامپ: ایران کشور متفاوتی شده و آنها دوست دارند توافق کنند
bltایرنا : اهداف ترامپ از تغییر مسیر مذاکرات صلح افغانستان
bltبولتن نیوز : رایزنی ها در واشنگتن برای استقرار نیروهای تحت امر سیا
bltایسنا : رایزنی ها در واشنگتن برای استقرار نیروهای تحت امر سیا در افغانستان
bltمشرق نیوز : ظریف از کدام «انقلابیِ زیرکولر» سخن می گوید؟
bltانتخاب : اولویت آمریکا توقف فعالیت های ایران در منطقه است / آیا امارات با خرید گروه های فشار، تا چه حد می تواند در سیاست های واشنگتن اثرگذار باشد؟
bltایرنا : تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران؛تحریم 10 شخص حقیقی و حقوقی
bltبولتن نیوز : آمریکا دنبال منصرف کردن ایران از پیگیری منافع ملی است
bltالف : آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است
bltصدا و سیما : لزوم بازنگری راهبرد آمریکا درباره جهان
bltتیتر یک : دولت آمریکا مستحق انحلال است/ تو باید از سوی هر کشوری با افراد رنگین یا سیاه پوست منع شوی
bltایران آنلاین : فایننشال تایمز: ظریف یکی از زیرک ترین دیپلمات های دنیاست
bltصدای فردا : بدون عنوان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.