مخبر - 1399/03/03 - بن سلمان چگونه در یک شب سرنوشت ساز، دست به مجموعه ای از تسویه حساب های باورنکردنی زد؟

بن سلمان چگونه در یک شب سرنوشت ساز، دست به مجموعه ای از تسویه حساب های باورنکردنی زد؟
شورای بیعت به عنوان مکانیزمی برای انتقال قدرت از یک پادشاه به پادشاهی دیگر در عربستان سعودی در نظر گرفته شده بود، اما این مکانیزم در سال 2017 اجرایی نشد. اکنون محمد بن سلمان که در چارچوبی خارج از این مکانیزم روی کار آمد، می خواهد مخالفان خود را کنار بزند.
بن سلمان چگونه در یک شب سرنوشت ساز، دست به مجموعه ای از تسویه حساب های باورنکردنی زد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : بن سلمان چگونه در یک شب سرنوشت ساز، دست به مجموعه ای از تصفیه حساب های باورنکردنی زد؟

میدل ایست آی نوشت: شورای بیعت به عنوان مکانیزمی برای انتقال قدرت از یک پادشاه به پادشاهی دیگر در عربستان سعودی در نظر گرفته شده بود، اما این مکانیزم در سال 2017 اجرایی نشد. اکنون محمد بن سلمان که در چارچوبی خارج از این مکانیزم روی کار آمد، می خواهد مخالفان خود را کنار بزند.


به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: سه سال پیش، چنین شب هایی، محمد بن سلمان، شاهزاده ای که کم ترین اعتقادات مذهبی را در عربستان دارد، نقشه خود را برای برکناری پسر عموی بزرگ خود یعنی محمد بن نایف عملی کرد. در نتیجه خودش ولیعهد شد و سوگند وفاداری را از بقیه خانواده گرفت.


سه سال پیش، محمد بن سلمان، شاهزاده جوان در اوج قدرت خود بود. او طی کودتای کاخ، تاج و تخت را به دست آورد. بعضي از اعضاي خانواده که بن سلمان بعداً آنها را به زندان انداخت، به مكه آمدند تا قبل از دیگران دست او را ببوسند. مکه پر از افرادی بود که بن سلمان را ستایش می کردند. او پادشاهی ثروتمند بود و اراده خود را به یمن تحمیل می کرد. در تمام جهان این داستان خیالی منتشر شد که یک فرد اصلاح طلب سردمدار تغییر و نوسازی نه تنها در یک کشور عقب مانده مانند عربستان بلکه در کل منطقه شده است.


امروز و برای اولین بار طی ده ها سال، مکه خالی است. پشت هتل های مجللی که کعبه را احاطه کرده اند، هزاران کارگر مهاجر در زاغه ها با وضعیت بهداشتی نامناسب، زباله های ریخته شده در خیابان ها، عدم دسترسی به سیستم پزشکی و بالاترین میزان آلودگی به کووید 19 به چشم می خورد که کشور را به تعطیلی کشانده است.


دیگر نمی توان انکار کرد که پادشاهی تحت کنترل بن سلمان، پول، نفوذ، قدرت و دوستان خود را از دست داده است.


مکه نمادی برای بقیه کشورها است. اما تنها در پنج سال گذشته، کل بدهی خارجی عربستان سعودی از کمتر از 12 میلیارد دلار در سال 2014 به 183 میلیارد دلار در پایان سال 2019 رسیده است. در همین مدت، ذخایر نقدی این کشور از 732 میلیارد دلار به 499 میلیارد دلار کاهش یافت و ضرر 233 میلیارد دلاری برای کشور به همراه آورد.


در اکتبر سال 2018، بن سلمان اعلام کرد که صندوق ثروت تحت مالکیت وی یعنی صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان نزدیک به 400 میلیارد دلار دارایی دارد و تا سال 2020 از 600 میلیارد دلار پیشی خواهد گرفت. این در حالی است که امروز این صندوق فقط 320 میلیارد دلار ارزش دارد.


گفتنی است، بخشی از این مبالغ برای احیای مشاغل و صنعت در عربستان و اطمینان از بهره مندی سعودی ها از استاندارد زندگی مناسب کافی خواهد بود. اما، ملت با دوره طولانی ریاضتی روبرو است، در حالی که حاکمان این کشور همچنان با تجملات غیرقابل تصور زندگی می کنند.


از زمان قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی، بن سلمان در واشنگتن یا در حقیقت هر پایتخت اروپایی به شخصه غیر قابل قبول است. به طوریکه رئیس جمهور آمریكا، دونالد ترامپ هر بار كه او را به عنوان دوست خود معرفی می كند، سونامی انتقادات را به سمت خودش می کشد. مهم اینکه، به دستور وی حداقل 20 شاهزاده بعد از یک سری از پاکسازی ها در زندان هستند.


استقبال از بن سلمان در لندن، واشنگتن یا سیلیکون ولی، جایی که در آن از افراد به خوبی استقبال می شود، امروزه تصوری غیر ممکن است.


بله، او در ماه نوامبر میزبان جی 20 در ریاض خواهد بود. البته اگر اجازه ی برگزاری این نشست به خاطر کرونا ویروس داده شود. اما با توجه به سقوط بهای نفت، قرار گرفتن ملت وی در لیست افرادی که توسط آن گروه به دقت وضعیتشان مورد بررسی قرار می گیرد، اعتبار بن سلمان از بین خواهد رفت.


البته اگر سه سال پیش به کسی می گفتید که روزی پایتخت کشورهای جهان بر اثر شیوع یک ویروس خالی می شوند، کمتر کسی حرفتان را باور می کرد. همچنین تعداد معدودی نیز معتقد بودند که کاهش ثروت سعودی بسیار سریع اتفاق خواهد افتاد.


واقعاً سه سال پیش در آن شب چه اتفاقی افتاد و چرا بن سلمان بعد از به دست آوردن قدرت، دست به پاکسازی زد و افراد خاندان خود را هدف قرار داد؟


شورای مرده
شایسته است که برای فهم موضوع وقت بگذاریم و به بررسی مجدد آن شب دراماتیک در سه سال پیش بپردازیم. در آن زمان، به ما گفتند كه بن نایف از همه پستهای خود کنار گذاشته شد و بن سلمان با رأی شورای بیعت كه توسط پادشاه قبلی یعنی عبدالله تأسیس شده بود، به قدرت رسید. این اتفاق در سپیده دم اتفاق افتاد. ویدئویی ناخوشایند از بن سلمان منتشر شد که دست بن نایف را می بوسید.


اما اکنون می دانیم که این کمیته نشستی ترتیب نداده و رأی گیری انجام نشده است، بلکه از طریق تلفن آراء گرفته شده بود. به عبارت دیگر، رأی گیری حتی بر اساس قوانین انجام نشده است.


گفتنی است، این شورا در سال 2006 با حكم ویژه ای ایجاد شد. این به معنای اصلاحات اساسی برای سلطنت مطلق و بدون قانون اساسی با هدف تغییر نحوه تعیین پادشاهان آینده بود. روشی که در آن از نوعی اجماع که ممکن است درست باشد، استفاده می شود. اعضای این شورا توسط پسران بنیانگذار پادشاهی یعنی عبدالعزیز یا فرزندان آنها مشخص می شوند. دو کرسی دیگر که هرگز پر نشده است توسط پادشاه و ولیعهد منصوب می شوند. به این ترتیب، تمامی اعضای این شورا افرادی از خاندان سعودی هستند.


اما این پروژه قبلاً مرده بود. ملک عبدالله خود را از این روند معاف کرد و قبل از این که بتواند در چارچوب آن فعالیت کند، درگذشت. سه ولیعهد به نامهای سلطان بن عبدالعزیز، نایف بن عبدالعزیز و سلمان بن عبدالعزیز بدون دخالت شورای بیعت منصوب شدند.


با این وجود، ملک عبدالله قصد داشت تا از ساز و کاری برای منصوب کردن فرزند خود، شاهزاده موتیب به عنوان نسل بعدی حاکمان استفاده کند. او نتوانست این کار را انجام دهد، بنابراین وی پست جدیدی تحت عنوان معاون ولیعهد ایجاد کرد. برنامه او این بود که سلمان را به عنوان ولیعهد برکنار و شاهزاده مقرن را در آن مقام مستقر کند و معاونت او را هم به موتیب بدهد. او قبل از اینکه بتواند این اقدامات را سامان دهد، درگذشت.


شکست مفتضحانه
هنگامی که سلمان به تخت سلطنت رسید، ابتدا مقرن را به ولیعهدی و محمد بن نایف را به عنوان معاون او برگزید. سه ماه بعد، بن نایف جایگزین مقرن شد و بن سلمان به عنوان معاون ولیعهد منصوب شد.


به همین ترتیب، آن شب سرنوشت ساز در سه سال پیش اولین آزمایش بزرگ شورای بیعت بود. البته شورا یک شکست مفتضحانه خورد. این شورا پیش از این رئیس خود، مشعل بن عبدالعزیز را از دست داده بود که در ماه مه سال 2017 درگذشت و کسی جایگزین وی نشد.


گفته شد که از 34 عضو شورا، 31 نفر به بن سلمان رأی دادند، اما این کار از طریق تلفن انجام شد. به احتمال زیاد، برکناری بن نایف و منصوب کردن بن سلمان به سمت ولیعهد غیرقانونی و به صورت نامشروع انجام شد.

منبع خبر : انتخاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
محمد بن سلمان آل سعود   انتقال قدرت   بیعت   کار آمد   عربستان سعودی  
اخبار مرتبط
بن سلمان چگونه در یک شب سرنوشت ساز، دست به مجموعه ای از تسویه حساب های باورنکردنی زد؟
آوای خزر
بازداشت اعضای خانواده مشاور ولیعهد سابق عربستان/ بن سلمان نسل ولیعهد سابق را ساقط می کند؟
تیک نیوز
پایان ائتلاف محمد بن سلمان و محمد بن زاید در یمن
شیعه نیوز
امیر خالد منزوی، آخرین قربانی بن سلمان
العالم
دعوت بن سلمان از الکاظمی برای سفر به عربستان
شبکه الکوثر
محمدبن سلمان بدترین رهبر جهان است
رسانیوز
پوتین با ترامپ و ولیعهد عربستان با محور توافق اوپک پلاس گفت وگوی تلفنی کرد
دیده بان روسیه
بن سلمان تسلیم می شود و جنگ نفت را متوقف خواهد کرد؟
العالم
فرار مقام اطلاعاتی سابق عربستان به کانادا
اطلاعات روز
یک شاهزاده دیگر قربانی تلاشهای بن سلمان برای نشستن بر تخت پادشاهی
صدا و سیما
فیلم| هیات بیعت چالش بزرگ بن سلمان برای رسیدن به پادشاهی سعودی
جام نیوز
پدر و پسر شاید با هم بروند!
مشرق نیوز
گاردین ابعاد تازه ای از دستگیری شاهزادگان سعودی را فاش کرد
خبرآنلاین
بحران جانشینی در عربستان و کودتای بن سلمان
نامه نیوز
ماموریت سلبریتی های لس آنجلسی برای بن سلمان
رویداد 24
حمله تند اکبر گنجی به اپوزیسیون خارج نشین به بهانه شیوع کرونا در ایران /ما کارمند رسمی پروپاگاندای دولت ترامپ و محمد بن سلمان هستیم...
ساعت 24
فیلم/ ریخت و پاش بن سلمان برای سلبریتی آمریکایی
صراط
نتانیاهو و بن سلمان دیدار خواهند کرد
باشگاه خبرنگاران
اسرائیل هیوم: نتانیاهو و بن سلمان ممکن است دیدار کنند
مشرق نیوز
کاخ سفید از اظهارنظر درباره نقش بن سلمان در هک تلفن مالک آمازون طفره رفت
افکار نیوز
واکنش بن سلمان به حمله موشکی تلافی جویانه ایران
فردا نیوز
تصاویر/ نمایشگاه خودروی ریاض
جنوب نیوز
آغازی بر پایان ثروتمندترین کشور جهان عرب
صبا ایران
رابطه پنهانی بن سلمان باهنرپیشه آمریکایی+عکس
خیبر انلاین
هرآنچه باید از شکنجه گاه های مخوف بن سلمان بدانید!
اخرین نیوز
ارتباط زمین گیر شدن عربستان در یمن و ترور محافظ شخصی ملک سلمان/ چرا بن سلمان دستور قتل بادیگارد پدرش را داد؟
رجانیوز
مُهرِ پایان بر تاریخ مصرفِ بن سلمان؟!
روز نو
رویترز: عربستان پیشنهاد انصارالله را برای آتش بس بررسی می کند/ بن سلمان به دنبال خروج آبرومندانه از یمن است
قدس آنلاین
شاهزاده های سعودی از بن سلمان به ستوه آمده اند
رسانیوز
بن سلمان: ترامپ باید با روحانی دیدار کند
صدای ایران
اعتراف صریح بن سلمان به قتل وحشیانه خاشقجی «این قتل تحت نظارت من انجام گرفت»
بلاغ مازندران
ماموریت ترامپ و بن سلمان به نخست وزیر پاکستان برای گفتگو با ایران
نواندیش
افت قیمت نفت درپی کاهش توجه به اختلال عربستان
اقتصادگردان
چرا ادعای سعودی ها درباره زمان بازسازی آرامکو غیرواقعی است؟
فارس
ظریف:ایران آغازگر هیچ جنگی نخواهد بود/پهپاد آمریکایی بر فراز آبهای ایران سرنگون شد/ترامپ نسبت به لغو دائمی تحریم های ایران اقدام کند
دنیای اقتصاد
رهبر فوق العاده هوشمند ایران چگونه ترامپ را شکست داد؟/ آیت الله خامنه ای، موفق ترین رهبر خاورمیانه در 75 سال گذشته است
هم اندیشی
بحران سوخت در عربستان بعد از حمله اخیر یمنی ها به «آرامکو»
تیتر شهر
سید حسن نصرالله: آل سعود پایان عمر خود را طی می کند
افکار نیوز
فایننشال تایمز: حمله آرامکو ضربه ای به طرح بن سلمان بود
العالم
سکوت ریاض و ابوظبی در برابر تظاهرات ضد السیسی در مصر
خبر داغ
اخبار مرتبط
bltآوای خزر : بن سلمان چگونه در یک شب سرنوشت ساز، دست به مجموعه ای از تسویه حساب های باورنکردنی زد؟
bltتیک نیوز : بازداشت اعضای خانواده مشاور ولیعهد سابق عربستان/ بن سلمان نسل ولیعهد سابق را ساقط می کند؟
bltشیعه نیوز : پایان ائتلاف محمد بن سلمان و محمد بن زاید در یمن
bltالعالم : امیر خالد منزوی، آخرین قربانی بن سلمان
bltشبکه الکوثر : دعوت بن سلمان از الکاظمی برای سفر به عربستان
bltرسانیوز : محمدبن سلمان بدترین رهبر جهان است
bltدیده بان روسیه : پوتین با ترامپ و ولیعهد عربستان با محور توافق اوپک پلاس گفت وگوی تلفنی کرد
bltالعالم : بن سلمان تسلیم می شود و جنگ نفت را متوقف خواهد کرد؟
bltاطلاعات روز : فرار مقام اطلاعاتی سابق عربستان به کانادا
bltصدا و سیما : یک شاهزاده دیگر قربانی تلاشهای بن سلمان برای نشستن بر تخت پادشاهی
bltجام نیوز : فیلم| هیات بیعت چالش بزرگ بن سلمان برای رسیدن به پادشاهی سعودی
bltمشرق نیوز : پدر و پسر شاید با هم بروند!
bltخبرآنلاین : گاردین ابعاد تازه ای از دستگیری شاهزادگان سعودی را فاش کرد
bltنامه نیوز : بحران جانشینی در عربستان و کودتای بن سلمان
bltرویداد 24 : ماموریت سلبریتی های لس آنجلسی برای بن سلمان
bltساعت 24 : حمله تند اکبر گنجی به اپوزیسیون خارج نشین به بهانه شیوع کرونا در ایران /ما کارمند رسمی پروپاگاندای دولت ترامپ و محمد بن سلمان هستیم...
bltصراط : فیلم/ ریخت و پاش بن سلمان برای سلبریتی آمریکایی
bltباشگاه خبرنگاران : نتانیاهو و بن سلمان دیدار خواهند کرد
bltمشرق نیوز : اسرائیل هیوم: نتانیاهو و بن سلمان ممکن است دیدار کنند
bltافکار نیوز : کاخ سفید از اظهارنظر درباره نقش بن سلمان در هک تلفن مالک آمازون طفره رفت
bltفردا نیوز : واکنش بن سلمان به حمله موشکی تلافی جویانه ایران
bltجنوب نیوز : تصاویر/ نمایشگاه خودروی ریاض
bltصبا ایران : آغازی بر پایان ثروتمندترین کشور جهان عرب
bltخیبر انلاین : رابطه پنهانی بن سلمان باهنرپیشه آمریکایی+عکس
bltاخرین نیوز : هرآنچه باید از شکنجه گاه های مخوف بن سلمان بدانید!
bltرجانیوز : ارتباط زمین گیر شدن عربستان در یمن و ترور محافظ شخصی ملک سلمان/ چرا بن سلمان دستور قتل بادیگارد پدرش را داد؟
bltروز نو : مُهرِ پایان بر تاریخ مصرفِ بن سلمان؟!
bltقدس آنلاین : رویترز: عربستان پیشنهاد انصارالله را برای آتش بس بررسی می کند/ بن سلمان به دنبال خروج آبرومندانه از یمن است
bltرسانیوز : شاهزاده های سعودی از بن سلمان به ستوه آمده اند
bltصدای ایران : بن سلمان: ترامپ باید با روحانی دیدار کند
bltبلاغ مازندران : اعتراف صریح بن سلمان به قتل وحشیانه خاشقجی «این قتل تحت نظارت من انجام گرفت»
bltنواندیش : ماموریت ترامپ و بن سلمان به نخست وزیر پاکستان برای گفتگو با ایران
bltاقتصادگردان : افت قیمت نفت درپی کاهش توجه به اختلال عربستان
bltفارس : چرا ادعای سعودی ها درباره زمان بازسازی آرامکو غیرواقعی است؟
bltدنیای اقتصاد : ظریف:ایران آغازگر هیچ جنگی نخواهد بود/پهپاد آمریکایی بر فراز آبهای ایران سرنگون شد/ترامپ نسبت به لغو دائمی تحریم های ایران اقدام کند
bltهم اندیشی : رهبر فوق العاده هوشمند ایران چگونه ترامپ را شکست داد؟/ آیت الله خامنه ای، موفق ترین رهبر خاورمیانه در 75 سال گذشته است
bltتیتر شهر : بحران سوخت در عربستان بعد از حمله اخیر یمنی ها به «آرامکو»
bltافکار نیوز : سید حسن نصرالله: آل سعود پایان عمر خود را طی می کند
bltالعالم : فایننشال تایمز: حمله آرامکو ضربه ای به طرح بن سلمان بود
bltخبر داغ : سکوت ریاض و ابوظبی در برابر تظاهرات ضد السیسی در مصر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.