مخبر - 1399/03/03 - "پاستیل"بخوریم یا نخوریم؟

"پاستیل"بخوریم یا نخوریم؟
پاستیل بر خلاف تبلیغات زیاد و تنوع در طعم و رنگ آن، از نظر دانش تغذیه و متخصصان این حوزه فاقد خواص غذایی بوده و مضرات بسیاری برای بدن به همراه دارد و هیچ توصیه ای درباره مصرف آن نمی شود.
"پاستیل"بخوریم یا نخوریم؟

ناطقان: تنوع محصولات و تنقلات مختلف در فروشگاه های مواد غذایی و سوپرمارکت ها و تبلیغات رنگارنگ و مداوم آنها به اشکال مختلف، باعث تحریک افراد به ویژه کودکان و نوجوانان برای خرید و مصرف آنها شده است.
پاستیل ها یکی از این تنقلات است که مورد توجه بسیاری از افراد به ویژه کودکان و نوجوانان قرار گرفته است و در قالب طعم دهنده های مختلف میوه ای و... عرضه می شود.
این ماده به ظاهر سهل الهضم و مقوی، مضرات و آسیب های بسیاری را به بدن وارد کند و از نظر علم تغذیه هیچ خاصیت غذایی به همراه ندارد.
سید مرتضی صفوی ، متخصص تغذیه در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره «مصرف پاستیل توسط افراد مختلف»، اظهار داشت: پاستیل اسنکی است که به عنوان میان وعده ای بدون چربی، بدون مواد نگهدارنده و محتوی 100 درصد ویتامین C با میوه های طبیعی برچسب می خورد و کاملاً سالم به نظر می رسد، اما در واقع اینگونه نیست.
وی ادامه داد: براساس یک مطالعه جدید، هشتاد و پنج درصد از اسنک های میوه ای که به فروش می رسند، مقدار شکر بیشتری از صمغ میوه دارند؛ بعضی 14.6 گرم شکر در فقط یک سهم در مقایسه با تنها 7 گرم در یک سهم توت فرنگی دارند.
طعم های میوه ای و نوشابه ای پاستیل ها فقط به دلیل اسانس و طعم دهنده های مصنوعی است و هیچ فرقی بین پاستیل نوشابه ای و میوه ای وجود ندارد
این متخصص تغذیه افزود: پاستیل ها به دلیل طرح و اندازه های کوچک شان به نظر کم کالری و بی ضرر می آیند و حتی شاید خیلی ها فکر کنند که آنها سالم تر از چیپس و پفک هستند، اما واقعیت این است که با وجود اندازه کوچک هر پاستیل، کالری هر 100 گرم آن تقریباً با کالری 100 گرم چیپس یکی است.
صفوی یادآور شد: البته کالری انواع پاستیل ها با توجه به اندازه و طرز تهیه متفاوت آن در کارخانه های مختلف متفاوت است و معمولاً کالری آن براساس وزن و ترکیباتی مثل شکر و روغنی که در آن وجود دارد، محاسبه می شود، اما می توان گفت در هر 100 گرم آن بین 300 تا 500 کیلو کالری انرژی وجود دارد که با میزان کالری موجود در یک وعده غذایی برابری می کند.
وی تصریح کرد: به نظر می رسد پاستیل به دلیل بدون چربی بودن و احتمالاً کالری کمتر آن از سایر انواع شکلات ها از جمله شکلات های شیری بهتر باشد. همچنین با وجود اینکه گهگاه یک یا دو پاستیل بخوریم هیچ مشکلی برای سلامتی مان ندارد، اما خوردن زیاد پاستیل موجب دریافت مقادیر بسیار زیاد انرژی و عمدتاً به صورت شکر می شود.
این متخصص تغذیه خاطر نشان کرد: پاستیل ها با اینکه طعم های میوه ای دارند، اما در حقیقت بدون ویتامین و مواد معدنی هستند؛ یعنی به عبارت دیگر ارزش تغذیه ای بسیار ناچیزی دارند.
صفوی متذکر شد: پاستیل در واقع تماماً شکر است؛ هر یک مشت پاستیل (17، 18 عدد) حاوی 21-22 گرم شکر بوده که معادل حدود 5.5 قاشق مرباخوری شکر است. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند زنان و مردان به ترتیب روزانه بیش از 6 و 9 قاشق مرباخوری شکر مصرف نکنند؛ بنابراین مقدار شکر پاستیل در مقایسه با این توصیه بسیار قابل توجه به نظر می رسد؛ چرا که مصرف شکر بیش از مقدار توصیه شده، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و چاقی را به طور محسوسی افزایش می دهد.
شاید خیلی ها فکر کنند که استیل سالم تر از چیپس و پفک لست، اما واقعیت این است که با وجود اندازه کوچک هر پاستیل، کالری هر 100 گرم آن تقریباً با کالری 100 گرم چیپس یکی است
وی بیان داشت: اگر 18-17 عدد پاستیل بخوریم در حدود 2 تا 3 گرم پروتئین به بدن مان می رسد که تقریباً یعنی 4-6 درصد از پروتئین مورد نیاز روزانه یک خانم یا آقای بالغ را تأمین می کند؛ ژلاتین موجود در پاستیل از نوع ژلاتین حیوانی است و ژلاتین در واقع نوعی پروتئین بی کیفیت است و میزان پروتئین موجود در پاستیل بسیار کمتر از پروتئین گوشت، شیر و تخم مرغ و... است و بسیاری از اسیدهای آمینه ضروری را ندارد.
این متخصص علوم تغذیه ابراز داشت: بنابراین پروتئینی نامرغوب است که نسبت به سایر پروتئین ها ارزش غذایی بسیار پایینی دارد و منبع خوبی برای تأمین کلسیم و سایر ریزمغذی های مورد نیاز بدن نیست. طعم های میوه ای و نوشابه ای و... پاستیل ها هم فقط و فقط به دلیل اسانس و طعم دهنده های مصنوعی است و هیچ فرقی بین پاستیل نوشابه ای و میوه ای وجود ندارد.
صفوی یادآور شد: هریک مشت پاستیل تقریباً هیچ ویتامین و ماده معدنی مهمی برای بدنتان تأمین می کند؛ مثل آهن، کلسیم و ویتامین C؛ در نتیجه وقتی حدود یک مشت پاستیل می خوریم با اینکه حدود 110 تا 140 کالری انرژی دریافت می کنیم، اما اصلاً ویتامین و مواد مغذی دیگری همراه آن به بدن خود نمی رسانیم.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن با مصرف این میزان کالری، در واقع جا را برای مصرف سایر غذاهای مقوی تنگ کرده و اینها را جایگزین آن مواد مغذی مفید می کنیم؛ مثلاً اگر به جای نوش جان کردن یک عدد سیب، یک مشت پاستیل بخوریم به مقدار زیادی پتاسیم، ویتامین ث و فیبر را که قرار بود با خوردن آن سیب به بدن ما برسد را از دست خواهیم داد.
این متخصص تغذیه افزود: باید اضافه کنیم که خوردن گهگاه پاستیل آسیب چندانی به سلامتی و رژیم غذایی شما وارد نمی کند و بهتر است آنها را در همان حد «سالی یا ماهی یک بار» مصرف کنیم تا اینکه به عنوان جزئی از اجزای دائمی رژیم غذایی ما باشند؛ ضمناً اگر خواستید روزی پاستیل بخورید، بهتر است مقدار کالری دریافتی از آن را هم در رژیم غذایی خود محاسبه کنید تا آن روز بیشتر از مقدار معمول انرژی دریافت نکنید.
وی خاطر نشان کرد: در کل، بهتر است جایگزین سالم تری همچون میوه های تازه یا ماست میوه ها را جایگزین پاستیل کنید؛ چراکه از طرفی همان مقدار شکر و طعم شیرین را دریافت خواهید کرد که دوست داشته اید ماده غذایی شیرین مصرف کنید و از طرف دیگر هم مقدار قابل توجهی ویتامین و مینرال را به بدن خود می رسانید.
صفوی ادامه داد: رژیم شناسان تغذیه پیشنهاد می کنند کودکان به جای مصرف این اسنک ها، میوه تازه و سبزیجات مثل هویج، کره بادام زمینی روی سیب و ماست کم چرب مصرف کنند. خواندن لیست محتویات روی بسته های مواد غذایی راهی برای فهمیدن سلامت اسنک های میوه ای و سایر غذاهاست.
این متخصص تغذیه اضافه کرد: افراد به دنبال محصولاتی باشند که یا هیچ رنگ و طعم دهنده مصنوعی ندارند یا محتویات آن به میزان حداقل است و از میوه های طبیعی که معمولاً برندهای ارگانیک هستند درست شده باشند. بسته بندی اسنک میوه ای معمولاً وجود یک سهم میوه را در داخل آن پیشنهاد می دهد، اما محققان این را نوعی بسته بندی را گمراه کننده می دانند.
وی افزود: والدین معتقدند که انتخاب غذای سالم و بدون مواد گیج کننده افزوده شده با توجه به ادعاهای گمراه کننده تولید کنندگان غذا سخت است؛ اما به طور کلی، میوه های فرآوری نشده سالم تر از اسنک های میوه ای فرآوری شده و نوشیدنی های میوه ای هستند؛ چرا که شامل ویتامین ها، مواد معدنی، آب و فیبر بوده و باعث پوسیدگی مخرب دندان که امروزه در کودکان می بینیم، نمی شوند.
صفوی بیان داشت: والدین باید تا حد امکان فرزندان خود را تشویق به خوردن میوه تازه به جای مصرف پاستیل و یا نوشیدن آبمیوه کنند. مواد معدنی فیبر زیادی در پوست میوه ها وجود دارد و احساس سیری بیشتری از خوردن و جویدن تا نوشیدن و قورت دادن ایجاد می شود؛کما اینکه فقط به دلیل آنکه یک اسنک، ارگانیک است، نمی توان گفت سالم است.
علیرضا یارقلی، متخصص طب سنتی در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس درباره مصرف پاستیل،گفت: در خصوص مصرف پاستیل چند موضوع مطرح شده است.
وی ادامه داد: ابتدا نوع هضم این ماده است؛ دوم اینکه نمی دانیم ماده اولیه آن چیست؛ یعنی نوع ژلاتین موجود در آن و سومین موضوع اینکه گفته می شود در این ماده غذایی ویتامین c وجود دارد، اما این موضوع نیز موثق نیست.
وی با اشاره به فرآینده تهیه و ساخت پاستیل، بیان داشت: توصیه ای درباره مصرف پاستیل نمی کنم.
مردم و به ویژه والدین باید به این نکته مهم توجه کنند که بسته بندی تنقلات مختلف مانند پاستیل ها و رنگ های فریبنده آن باعث تحریک فرزندان نسبت به مصرف آن شده؛ در حالی که فاقد ارزش غذایی است و نبایدفریب تبلیغات غیرواقعی این مواد قرار گیرند و با آگاه ساختن فرزندان خود نسبت مضرات این مواد و جایگزین کردن آنها با میوه های مختلف به سلامت فرزندان خود توجه جدی داشته باشند.
منبع: فارس برچسب ها: پاستیل ، خواص غذایی ، توصیه
منبع خبر : ناطقان نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تغذیه   پاستیل   متخصصان   مضرات   تبلیغات  
اخبار مرتبط
پاستیل برخلاف تصور رایج مفید نیست، مضر است!
سایت جماران
«پاستیل» بخوریم یا نخوریم؟
سلامت نیوز
واکنش وزارت بهداشت به حاشیه های پیش نویس یک سند
بلاغ مازندران
مقابله با کرونا با تغذیه سالم
ایرنا
مردم از مصرف خودسرانه مکمل ها پرهیز کنند/کبد چرب و سردرد و تهوع از عوارض اشباع ویتامین هاست
ملیت
مواد غذایی به ظاهر سالم که در واقع بسیار مضر هستند
تندرست نیوز
بلغور جو دوسر را در وعده صبحانه بگنجانید
هفت صبح
تبلیغات بازرگانی، تنها مشکل برنامه های کودک نیست
ایرنا
کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست
ایسنا
نوشیدنی برای کودکان، بایدها و نبایدهای آن
نی نی بان
اسباب بازی برای کودکان، چه ویژگی دارد؟
نی نی بان
این دو اپلیکیشن اندرویدی را همین الان حذف کنید!
شریان
مراقب کمبود ویتامین D3 باشید
سلامت نیوز
اینستاگرام تبلیغات لاغری و جراحی زیبایی را محدود می کند
عصر ایران
بیماری که ریه ها را به آتش می کشد
شفا آنلاین
همه چیز درباره کار در دبی و فرصت های شغلی این کشور
ستاره
خوردن فست فود در بارداری، مجاز است؟
نی نی بان
چرا نوشابه خور حرفه ای شدیم؟
اعتدال
اختلاط برنج خیانت در غذای مردم است
تابناک
ویتامین های ضروری زنان، قبل و دوران بارداری
نی نی بان
برنزه کردن زیر ذره بین سلامت
خرداد نیوز
9 باور اشتباه که یک عمر همراه ما بوده است
شریان
پول بهتر است یا بچه؟
شیعه نیوز
حالِ سینما متاثر از وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه است
خبرگزاری خانه ملت
کدام روغن ها ناسالم و خطرناک هستند؟
شیعه نیوز
هیدروپونیک فراتر از یک کِشت
ایرنا
چه روغن هایی در بازار ایران "ناسالم و خطرناک" هستند؟/ تراریخته بودن بیش از 90 درصد "روغن های مایع"
نصف جهان
راه های پیشگیری از چاقی
پارسینه
ممنوعیت فروش دارو در داروخانه اینترنتی
صبحانه با خبر
برخورد با کودکان زورگو، نکاتی برای والدین
نی نی بان
ممنوعیت فروش دارو در داروخانه های آنلاین
دنیای اقتصاد
ظرف هایی که شایستگی مظروف را ندارند!
ایکنا
ابتلا به سرطان روده در بین جوانان جهان افزایش یافته است
پانا
ابتلا به این سرطان در بین جوانان افزایش یافته/ آمارهای جهانی چه می گوید؟
خبرآنلاین
ایرانی ها چطور نوشابه خور حرفه ای شدند؟
ایران جیب
آش دوغ طعمی ناب از دستان پرمهر بانوان آذربایجان غربی+تصاویر
تسنیم
علی مطهری: مردم ما از نظر اجتماعی و سیاسی رشد کرده اند و نیازی به ارسال پارازیت نیست
دیده بان ایران
22 درصد مدارس کردستان مجوز ایجاد پایگاه تغذیه سالم دارند
ایرنا
مشهد پایلوت خودروهای برقی می شود؟
ایسنا
«معجزه قرن» معجزه نمی کند!
پارسینه
اخبار مرتبط
bltسایت جماران : پاستیل برخلاف تصور رایج مفید نیست، مضر است!
bltسلامت نیوز : «پاستیل» بخوریم یا نخوریم؟
bltبلاغ مازندران : واکنش وزارت بهداشت به حاشیه های پیش نویس یک سند
bltایرنا : مقابله با کرونا با تغذیه سالم
bltملیت : مردم از مصرف خودسرانه مکمل ها پرهیز کنند/کبد چرب و سردرد و تهوع از عوارض اشباع ویتامین هاست
bltتندرست نیوز : مواد غذایی به ظاهر سالم که در واقع بسیار مضر هستند
bltهفت صبح : بلغور جو دوسر را در وعده صبحانه بگنجانید
bltایرنا : تبلیغات بازرگانی، تنها مشکل برنامه های کودک نیست
bltایسنا : کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست
bltنی نی بان : نوشیدنی برای کودکان، بایدها و نبایدهای آن
bltنی نی بان : اسباب بازی برای کودکان، چه ویژگی دارد؟
bltشریان : این دو اپلیکیشن اندرویدی را همین الان حذف کنید!
bltسلامت نیوز : مراقب کمبود ویتامین D3 باشید
bltعصر ایران : اینستاگرام تبلیغات لاغری و جراحی زیبایی را محدود می کند
bltشفا آنلاین : بیماری که ریه ها را به آتش می کشد
bltستاره : همه چیز درباره کار در دبی و فرصت های شغلی این کشور
bltنی نی بان : خوردن فست فود در بارداری، مجاز است؟
bltاعتدال : چرا نوشابه خور حرفه ای شدیم؟
bltتابناک : اختلاط برنج خیانت در غذای مردم است
bltنی نی بان : ویتامین های ضروری زنان، قبل و دوران بارداری
bltخرداد نیوز : برنزه کردن زیر ذره بین سلامت
bltشریان : 9 باور اشتباه که یک عمر همراه ما بوده است
bltشیعه نیوز : پول بهتر است یا بچه؟
bltخبرگزاری خانه ملت : حالِ سینما متاثر از وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه است
bltشیعه نیوز : کدام روغن ها ناسالم و خطرناک هستند؟
bltایرنا : هیدروپونیک فراتر از یک کِشت
bltنصف جهان : چه روغن هایی در بازار ایران "ناسالم و خطرناک" هستند؟/ تراریخته بودن بیش از 90 درصد "روغن های مایع"
bltپارسینه : راه های پیشگیری از چاقی
bltصبحانه با خبر : ممنوعیت فروش دارو در داروخانه اینترنتی
bltنی نی بان : برخورد با کودکان زورگو، نکاتی برای والدین
bltدنیای اقتصاد : ممنوعیت فروش دارو در داروخانه های آنلاین
bltایکنا : ظرف هایی که شایستگی مظروف را ندارند!
bltپانا : ابتلا به سرطان روده در بین جوانان جهان افزایش یافته است
bltخبرآنلاین : ابتلا به این سرطان در بین جوانان افزایش یافته/ آمارهای جهانی چه می گوید؟
bltایران جیب : ایرانی ها چطور نوشابه خور حرفه ای شدند؟
bltتسنیم : آش دوغ طعمی ناب از دستان پرمهر بانوان آذربایجان غربی+تصاویر
bltدیده بان ایران : علی مطهری: مردم ما از نظر اجتماعی و سیاسی رشد کرده اند و نیازی به ارسال پارازیت نیست
bltایرنا : 22 درصد مدارس کردستان مجوز ایجاد پایگاه تغذیه سالم دارند
bltایسنا : مشهد پایلوت خودروهای برقی می شود؟
bltپارسینه : «معجزه قرن» معجزه نمی کند!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.