مخبر - 1399/03/02 - کاهش 2.4 درصدی نرخ تورم سالانه

کاهش 2.4 درصدی نرخ تورم سالانه
نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 29.8 درصد رسیده که این عدد نسبت به ماه قبل، 2.4 واحد درصد کاهش را نشان می دهد.
کاهش 2.4 درصدی نرخ تورم سالانه

به گزارش تیترشهر : منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ماه ١٣٩٩ به عدد 21 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 21 درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردهاند.

نرخ تورم نقطه ای اردیبهشت ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل 1.2 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش 1.3 واحد درصدی به 12 درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش 1 واحد درصدی به 25.7 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 21.3 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل ١.١ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 19.3 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.2 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ١٣٩٩ به 2.5 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٤ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٠.٤ درصد و ٣.٥ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 2.6 درصد است که نسبت به ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1 واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به 29.8 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.4 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری 29.7 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل ٢.٢ واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 30.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3.1 واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «نان و غلات» (انواع برنج خارجی)، گروه «میوه و خشکبار» (لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب، پرتقال)، و گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر) می باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع اتومبیل سواری)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (لوازم خانگی و ظروف آشپزخانه) و گروه «تفریح و فرهنگ» (تبلت، لپ تاپ و تجهیزات رایانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم چنین گروه «سبزیجات» (پیاز، بادمجان، فلفل دلمه ای، خیار و گوجه فرنگی) و گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ماه ١٣٩٩ برای دهک های مختلف هزینه ای از 28 درصد برای دهک اول تا 31.9 درصد برای دهک دهم است.

منبع: ایرنا برچسب ها: اقتصاد کشور ، تورم ، نرخ تورم ، شاخص قیمت ، تورم سالانه
منبع خبر : تیتر شهر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.