مخبر - 1399/01/07 - بورسیه تحصیلی به چه کسانی می رسد؟

بورسیه تحصیلی به چه کسانی می رسد؟
در این دانستنی تحصیلی به بررسی مفهوم و شرایط بورسیه تحصیلی پرداخته شده است.
بورسیه تحصیلی به چه کسانی می رسد؟

به گزارش «شیعه نیوز»، افزایش قیمت ارز و هزینه های بالای زندگی در بسیاری از کشور های خارجی باعث شده که بسیاری از افراد متقاضی تحصیل در دانشگاه های خارجی، به جای آن که علاقه ای داشته باشند تا پول خود را صرف هزینه های سرسام آور تحصیل و زندگی در خارج از کشور کنند، به فکر اخذ بورسیه های تحصیلی از دانشگاه های مختلف بیفتند.
تعریف بورسیه تحصیلی

بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی به کمک های مالی گفته می شود که از سوی دانشگاه ها و مراکز آموزشی به دانشجویان داده شده و دانشجو نیازی به بازپرداخت آن ندارد. در واقع دانشگاه محل تحصیل هیچ گونه هزینه ای را از دانشجو دریافت نکرده و در عین حال هزینه های وی را (بسته به مقدار بورسیه) پرداخت می کند. بورسیه های تحصیلی، معمولا توسط دانشگاه ها، دولت ها، افراد خیر و موسسات نیکوکاری و علمی ارائه می شوند تا فرصت تحصیل قشر های مختلف دانشجویان از هر کشوری فراهم شده و تحصیل از دانشجویان کم درآمد دریغ نشود.
انواع بورسیه

بورسیه های تحصیلی بر اساس فعالیت هایی که در کنار تحصیل بر عهده دانشجو گذاشته می شوند، به دوسته بورسیه بدون انجام فعالیت جانبی و بورسیه به همراه فعالیت جانبی تقسیم می شوند.

الف) بورسیه بدون انجام فعالیت جانبی

به طورکلی بورسیه های بدون انجام فعالیت جانبی می توانند هزینه های تحصیل یک دانشجو را به طور کامل پوشش داده و حتی تمامی هزینه های زندگی او را نیز متقبل شوند. چنین بورسیه هایی که اصطلاحا full fund (فول فاند) خوانده می شوند مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار داشته و به علت تقاضای بالا برای دریافت آنها، رقابت شدیدی میان دانشجویان برای اخذشان وجود دارد.

گذشته از فول فاندها، بورسیه های بدون انجام فعالیت جانبی به صورت های مختلف دیگری نیز به دانشجویان تعلق می گیرند؛ مثلا، porital fund که به صورت درصدی یا پولی به دانشجو تعلق می گیرند (مثلا 50 درصد هزینه ها یا ماهانه مبلغ 500 دلار). این نوع بورسیه ها کلیه هزینه های دانشجو را پوشش نداده، اما کمک شایانی به وی جهت فراهم کردن نیازهایش خواهند کرد.

بورسیه به همراه فعالیت جانبی

بورسیه هایی که به صورت سالانه ارائه می شوند و برای تمدید آن ها باید درخواست مجدد داد و … همگی ذیل بورسیه های بدون فعالیت جانبی قرار دارند.
اصلی ترین بورسیه ها

الف) بورسیه عادی و یا فلوشیپ تحصیلی:

بورسیه عادی که معمولا به آن بورسیه تحصیلی گفته می شود، برای تشویق افراد به ادامه تحصیل به آن ها اعطا می شود. معمولا برای گرفتن این نوع بورسیه شرایط تحصیلی قابل قبولی نیاز است و دانشگاه ها برای تمدید این نوع کمک هزینه، شرایط خاصی دارند؛ مثلا اینکه معدل هر ترم دانشجو باید بالاتر از 3 (از 4 نمره) باشد. این کمک مالی به همه رده های دانشگاهی و همه رشته های درسی تعلق می گیرد. اما میزان اختصاص آن به دوره دکتری بیش از سایر مقاطع است. این نوع بورسیه ها حتی گاهی اوقات هزینه های زندگی یک دانشجو را نیز پوشش می دهند.

ب) جایزه

بورسیه Awards به معنی جایزه یا پاداش است. این دسته همه نوع جایزه را شامل می شود و هیچ محدودیتی ندارد، ولی معمولا مبالغ ابن جایزه ها زیاد نیست و نمی تواند تمامی هزینه دانشگاه را تامین کند و تنها بخش از هزینه های آن را پوشش می دهد. معممولا این جایزه ها را به صورت مبلغ نقدی پرداخت می کنند و به حساب دانشجو واریز می کند (برعکس وام تحصیلی و بورسیه عادی که به حساب دانشگاه محل تحصیلی ریخته می شود). گاهی هم این جوایز، نقدی نیست؛ مانند بن خرید کتاب، هزینه شرکت در کنفرانس های بین المللی.

ج) وام تحصیلی:

وام تحصیلی به این صورت است که از بانک یا یک مرکز خصوصی که هزینه های تحصیل دانشجو را متقبل شده است، وامی مستقیما به حساب دانشگاه پرداخت می شود که تنها در برگیرنده شهریه و هزینه های تحصیلی دانشگاه است. معمولا وجود یک ضامن برای اخذ این نوع وام ها الزامی است. نکته قابل توجه در این مورد این نوع از کمک هزینه های تحصیلی این است که وام تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق نگرفته و تنها در اختیار شهروندان کشور ارائه دهنده وام است.

د) حذف شهریه و تحصیل رایگان

حذف شهریه تنها شامل شهریه دانشگاه می شود و ممکن است دانشجو به صورت کامل یا به صورت نسبی از پرداخت شهریه معاف شود. دانشگاه ارائه دهنده این امتیاز حتما به صورت دقیق میزان این معافیت را مشخص می سازد. این سیستم تشویقی بیشتر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دنبال می شود و کمتر در مقطع دکتری به چشم می خورد.
بورسیه و کمک هزینه تحصیلی همراه با انجام فعالیت

در این موارد برخلاف بورسیه های بدون انجام فعالیت، کمک هزینه هایی که به دانشجو داده می شود، لزوما در قبال فعالیتی است که دانشجو انجام داده و در غیر این صورت هیچ هزینه ای به او پرداخت نمی شود. مهمترین انواع این صورت از بورسیه ها عبارتند از:

1) دستیار تدریس و یا TA

فردی که به عنوان TA برگزیده می شود وظایف خاصی برعهده دارد از جمله: نمره دادن، کمک به دانشجویان جهت برطرف کردن مشکلات درسی، تصحیح برگه های امتحانی و…. دریافت عنوان TA به تسلط دانشجو به زبان انگلیسی (به خصوص توانایی speaking)، توانایی تدریس و تسلط وی بر دروس مورد نظر استاد مشاور بستگی دارد. معمولاً دانشگاه های مختلف کلاس ها و یا دوره هایی برای دانشجویان خارجی متقاضی TA ارائه می دهند.

بسیاری اوقات بنا به نظر استاد مشاور و دانشگاه مقصد، دانشجویی که به عنوان TA برگزیده شده است، از برخی از هزینه ها مثل شهریه، خوابگاه و … معاف می شود. برای مثال، در برخی دانشگاه های آمریکا وقتی دانشجویی دستیار استاد باشد، شهریه ای به دانشگاه پرداخت نکرده و حقوقی که دریافت می کند، کفاف زندگی او را می دهد.

نکته قابل توجه در این رابطه آن است که فرصت های TA غالبا به دانشجویان کارشناسی ارشد و به خصوص دانشجویان دکتری تعلق می گیرند و دانشجویان مقطع کارشناسی نباید انتظار داشته باشند به عنوان TA انتخاب شوند.

2) دستیار تحقیق و یا RA

دستیار تحقیق که به عنوان دستیار آزمایشگاه خوانده می شود، در واقع به عنوان دست راست استاد مشاور در انجام تحقیقات، نگارش مقالات و … شمرده می شود و از سوی وی حقوق دریافت می کند. نکته با اهمیت در این رابطه، شباهت موضوعی میان پروژه ای است که دانشجو با تخصص استاد خود دارد. (در واقع تنها در صورت شباهت موضوعات است که این امتیاز به دانشجو تعلق می گیرد.)

3) کارآموزی:

کارآموزی که Internship خوانده می شود، به نوعی کار پاره وقت به حساب رفته که دانشجو در حین تحصیلش آن را در شرکت یا موسسه ای خارج از دانشگاه خود انجام می دهد.

به علت هزینه های پایینی که به کارآموزان تعلق می گیرد، شرکت های مختلف علاقه زیادی دارند تا به سراغ دانشگاه ها رفته و افراد شاغل به تحصیل را برای دوره کارآموزی به اشتغال خود در آورند. حقوق کارآموزی با اینکه نسبتا پایین است، اما هزینه های یک دانشجو را به مقدار خوبی تحت پوشش قرار داده و از TA و RA درآمدزاییِ بیشتری دارد.

دانشجویان در هنگام ارسال تقاضای پذیرش اعلام می کتتد که خواهان دریافت کمک هزینه تحصیلی هستند. در این موارد دانشگاه مقصد پرونده دانشجو را برای دریافت کمک هزینه مورد بررسی قرار داده و در صورت موافقت با درخواست او، میزان کمک هزینه و شرایط آن را را در برگه پذیرش ابلاغ می کند.

در برخی از دانشگاه ها و در بعضی رشته های خاص، اساتید دارای بودجه های ویژه ای برای پروژه های خود هستند و باید بخشی از این بودجه را به دانشجویان خود به عنوان RA (دستیار آزمایشگاه که در بالا مفصلا توضیح داده شد) پرداخت کند. در این گونه موارد دانشجو باید به دنبال استاد راهنمایی باشد که بودجه کافی را داشته و از آن مهتر، در زمینه تخصصی دانشجو به تحقیق و پژوهش مشغول باشد. در اینجا نیز بورسیه تحصیلی با موافقت دانشگاه، دانشجو تعلق می گیرد. مقدار این کمک هزینه تحصیلی بسته به شرایط استاد، میزان بودجه وی و … دارد.

همچنین دانشجویان پس از پذیرش و شروع تحصیل خود، می توانند برای سال های آتی و ترم های بعد از دانشگاه محل تحصیل خود یا موسسات خارج از دانشگاه که بورسیه می دهند، تقاضای کمک هزینه تحصیلی کنند. در این گونه موارد، وضعیت علمی دانشجو در دانشگاه، رضایت اساتید وی و … تاثیر بسزایی در تعلق بورسیه تحصیلی به وی دارند.

منبع خبر : شیعه نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تحصیلی   بورسیه   تشیع  
اخبار مرتبط
روش جادویی و سریع درصدگیری
شیعه نیوز
برکات همنامی مساجد و کانون های مسجدی با امام هادی(ع)
شیعه نیوز
آزمون ورودی جامعه الزهرا به 29 فروردین 99 موکول شد
شیعه نیوز
36 هزار کودک بازمانده از تحصیل تحت آموزش قرار گرفتند
شیعه نیوز
شرط پرداخت وام شهریه به دانشجویان شاغل
شیعه نیوز
سگ های ولگرد شناسنامه دار می شوند
شیعه نیوز
حمایت بریتانیا از بهبود تحصیلی دختران در افغانستان
شیعه نیوز
برگزاری نشست آشنایی با فرصت های مطالعاتی آلمان و بورسیه های موسسه تبادلات آکادمیک
ایرنا
اهدای بورسیه به یاد جان باختگان سانحه هواپیما
بهار نیوز
اعطای بورسیه تحصیلی به یاد جانباختگان پرواز ایران- اوکراین
صبحانه با خبر
اهدای بورسیه تحصیلی به یاد نخبگان از دست رفته/نماد جان باختگان دانشگاه شریف طراحی می شود
ایسنا
بهترین روش گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان چیست؟
مهر نیوز
نتایج تکمیل ظرفیت مراکز تخصصی حوزه علمیه اعلام شد
شیعه نیوز
اطلاعیه بورسیه تحصیلی دانشجویی مشترک انجمن جهانی دامپزشکی (WVA) و شرکت (MSD) در سال 2020
حکیم مهر
عفونت گوش کودکان باعث افت تحصیلی می شود
شیعه نیوز
اعیاد اسلامی به تقویم مدارس در بالتیمور افزوده شد
شیعه نیوز
1400 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی بورسیه می شوند
خبرگزاری دانشجو
محمود صادقی: لیست آقازاده های بورسیه ای در اختیار قوه قضائیه قرار گرفت
فرارو
محمود صادقی: لیست 98 نفره اسامی آقازاده های بورسیه ای در اختیار قوه قضائیه قرار گرفت
مثلث
رئیسی با فساد علمی برخورد کند
عصر امروز
100 نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند
شهدای ایران
اعزام دانشجو بر مبنای آزمون و معرفی استاد انجام می شود
خبر خودرو
لیست 100 نفره آقازاده های بورسی در دست آقای نماینده/ممانعت از حضور کارگران هفت تپه در پارلمان
وانا نیوز
موضوع بورسیه ها میراث دولت قبلی است
ایران آنلاین
وزیر علوم: 800 نفر از بورسیه های خارج فاقد شرایط بورسیه بودند
ملیت
صادقی: 100 نفر از آقازاده ها بورسیه گرفتند
بانکداری ایرانی
صادقی: 100 نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند/ «رئیسی» با فساد علمی برخورد کند
آفتاب
محمود صادقی: 100 نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند
الف
محمود صادقی: 100 آقازاده و آقا بورسیه تحصیلی گرفته اند!
نامه نیوز
یک نماینده مجلس مطرح کرد؛ لیست 100 نفره آقازاده های بورسی
اقتصاد نیوز
صادقی: 100 آقازاده و آقا بورسیه تحصیلی گرفته اند
انتخاب
100نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند/ "رئیسی" با فساد علمی برخورد کند
ناطقان نیوز
نماینده تهران از پاسخ وزیر علوم درباره علت صدور احکام بورسیه ها قانع شد
باشگاه خبرنگاران
لیست 100 نفره آقازاده های بورسی در دست آقای نماینده/ممانعت از حضور کارگران هفت تپه در پارلمان/گلایه از صداوسیما از تریبون مجلس
دنیای اقتصاد
رئیس قوه قضاییه با فساد علمی در دانشگاه ها برخورد کند
فارس
100 نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند/ «رئیسی» با فساد علمی برخورد کند
قدس آنلاین
مروری بر سیر معنوی فیلسوف فرانسوی که تشیع را برگزید
مشرق نیوز
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص زمان انجام مصاحبه ازآن دسته از داوطلبان آزمون سراسری سال1398 که در زمان اعلام نتایج نهایی برای آنها یکی از کدهای 11، 12، 14، 15 ،17 ،18 ،19، 20، 21 ، 22 ،23 ، 24، 25، 26، 29 و 30 اعلام گردیده است
آریا
جزئیات مصاحبه عملی پذیرفته شدگان کنکور اعلام شد
دنیای اقتصاد
مدیرکل آموزش و پرورش تهران خبر داد: آغاز تحصیل 104 هزار دانش آموز کلاس اولی در تهران
پانا
اخبار مرتبط
bltشیعه نیوز : روش جادویی و سریع درصدگیری
bltشیعه نیوز : برکات همنامی مساجد و کانون های مسجدی با امام هادی(ع)
bltشیعه نیوز : آزمون ورودی جامعه الزهرا به 29 فروردین 99 موکول شد
bltشیعه نیوز : 36 هزار کودک بازمانده از تحصیل تحت آموزش قرار گرفتند
bltشیعه نیوز : شرط پرداخت وام شهریه به دانشجویان شاغل
bltشیعه نیوز : سگ های ولگرد شناسنامه دار می شوند
bltشیعه نیوز : حمایت بریتانیا از بهبود تحصیلی دختران در افغانستان
bltایرنا : برگزاری نشست آشنایی با فرصت های مطالعاتی آلمان و بورسیه های موسسه تبادلات آکادمیک
bltبهار نیوز : اهدای بورسیه به یاد جان باختگان سانحه هواپیما
bltصبحانه با خبر : اعطای بورسیه تحصیلی به یاد جانباختگان پرواز ایران- اوکراین
bltایسنا : اهدای بورسیه تحصیلی به یاد نخبگان از دست رفته/نماد جان باختگان دانشگاه شریف طراحی می شود
bltمهر نیوز : بهترین روش گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان چیست؟
bltشیعه نیوز : نتایج تکمیل ظرفیت مراکز تخصصی حوزه علمیه اعلام شد
bltحکیم مهر : اطلاعیه بورسیه تحصیلی دانشجویی مشترک انجمن جهانی دامپزشکی (WVA) و شرکت (MSD) در سال 2020
bltشیعه نیوز : عفونت گوش کودکان باعث افت تحصیلی می شود
bltشیعه نیوز : اعیاد اسلامی به تقویم مدارس در بالتیمور افزوده شد
bltخبرگزاری دانشجو : 1400 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی بورسیه می شوند
bltفرارو : محمود صادقی: لیست آقازاده های بورسیه ای در اختیار قوه قضائیه قرار گرفت
bltمثلث : محمود صادقی: لیست 98 نفره اسامی آقازاده های بورسیه ای در اختیار قوه قضائیه قرار گرفت
bltعصر امروز : رئیسی با فساد علمی برخورد کند
bltشهدای ایران : 100 نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند
bltخبر خودرو : اعزام دانشجو بر مبنای آزمون و معرفی استاد انجام می شود
bltوانا نیوز : لیست 100 نفره آقازاده های بورسی در دست آقای نماینده/ممانعت از حضور کارگران هفت تپه در پارلمان
bltایران آنلاین : موضوع بورسیه ها میراث دولت قبلی است
bltملیت : وزیر علوم: 800 نفر از بورسیه های خارج فاقد شرایط بورسیه بودند
bltبانکداری ایرانی : صادقی: 100 نفر از آقازاده ها بورسیه گرفتند
bltآفتاب : صادقی: 100 نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند/ «رئیسی» با فساد علمی برخورد کند
bltالف : محمود صادقی: 100 نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند
bltنامه نیوز : محمود صادقی: 100 آقازاده و آقا بورسیه تحصیلی گرفته اند!
bltاقتصاد نیوز : یک نماینده مجلس مطرح کرد؛ لیست 100 نفره آقازاده های بورسی
bltانتخاب : صادقی: 100 آقازاده و آقا بورسیه تحصیلی گرفته اند
bltناطقان نیوز : 100نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند/ "رئیسی" با فساد علمی برخورد کند
bltباشگاه خبرنگاران : نماینده تهران از پاسخ وزیر علوم درباره علت صدور احکام بورسیه ها قانع شد
bltدنیای اقتصاد : لیست 100 نفره آقازاده های بورسی در دست آقای نماینده/ممانعت از حضور کارگران هفت تپه در پارلمان/گلایه از صداوسیما از تریبون مجلس
bltفارس : رئیس قوه قضاییه با فساد علمی در دانشگاه ها برخورد کند
bltقدس آنلاین : 100 نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند/ «رئیسی» با فساد علمی برخورد کند
bltمشرق نیوز : مروری بر سیر معنوی فیلسوف فرانسوی که تشیع را برگزید
bltآریا : اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص زمان انجام مصاحبه ازآن دسته از داوطلبان آزمون سراسری سال1398 که در زمان اعلام نتایج نهایی برای آنها یکی از کدهای 11، 12، 14، 15 ،17 ،18 ،19، 20، 21 ، 22 ،23 ، 24، 25، 26، 29 و 30 اعلام گردیده است
bltدنیای اقتصاد : جزئیات مصاحبه عملی پذیرفته شدگان کنکور اعلام شد
bltپانا : مدیرکل آموزش و پرورش تهران خبر داد: آغاز تحصیل 104 هزار دانش آموز کلاس اولی در تهران
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.