مخبر - 1399/01/06 - روسیه برای لغو تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران تلاش کند

روسیه برای لغو تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران تلاش کند
سفیر ایران در مسکو در مصاحبه با نشریه «اکسپرت» روسیه ضمن تشریح وضعیت شیوع بیماری کرونا در ایران تحریم های ظالمانه امریکا را مانع غلبه جهانی بر این بیماری دانست و خواستار لغو این تحریمها به منظور مقابله موثر تر با این بحران جهانی شد.
روسیه برای لغو تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران تلاش کند

به گزارش ایسنا، متن مصاحبه کاظم جلالی با این نشریه روسی به شرح زیر است:

سوال: در حال حاضر متاسفانه ایران پس از چین و ایتالیا از نظر مبتلایان و درگذشتگان در مقام سوم قرار دارد، به نظر شما علت این تعداد زیاد چیست؟

پاسخ: بله درست گفتید. کرونا پدیده ای است که هنوز همه ابعاد آن شناخته شده نیست و کار بر روی مسیرهای انتقال و شیوه های فراگیری آن ادامه دارد. ظاهرا وجود بیماری های زمینه ای میزان آسیب پذیری افراد را افزایش می دهد.

متاسفانه رشد شیوع بیماری در ایران زیاد است. خوشبختانه نظام بهداشتی ایران در سطح بالایی در منطقه قرار دارد و کادر درمانی در ایران خدمات ارزنده ای را نه تنها در داخل کشور، بلکه در منطقه ارائه می دهند. اما در موضوع مقابله با بیماری کرونا شرایط متفاوت می باشد. حجم بالای افراد مبتلا غافلگیر کننده می باشد و ظرفیت درمانی و بهداشتی در حالت حداکثری مورد استفاده قرار می گیرد اما نمی تواند پاسخگوی بیماران باشد. بنابراین، علاوه بر تامین نیازهای رو به افزایش مراکز درمانی موجود، لازم است اقداماتی برای ایجاد ساختمان ها و تامین تجهیزات و داروی جدید صورت گیرد. متاسفانه تحریم های ظالمانه آمریکا مانعی جدی در تامین مالی و تهیه امکانات ایجاد کرده است. توجه این واقعیت به خوبی آشکار می کند تا چه اندازه تحریم ها شرایط رسیدگی به بیماران را سخت کرده و تعداد قربانیان را افزایش داده است.

سوال: در وضعیتی که ملت ایران شرایط سختی را طی می کند، آمریکا تحریم های جدیدی را علیه ایران برقرار می کند، چرا؟

پاسخ : این خط مشی دولت آمریکا در تعاملاتش با سایر کشورها می باشد. دولت آمریکا بصورت ناجوانمردانه ای تلاش دارد از شرایط سخت مردم ایران در وضعیت ایپدمی کرونا و تحریم برای به زانو در آوردن ایران و رسیدن به اهداف نامشروع سیاسی بهره ببرد. این اقدام ممکن است به یک نسل کشی برنامه ریزی شده بینجامد که مسئولیت آن با دولت آمریکاست و سکوت جامعه جهانی نیز بسیار دردناک است.

در واقع، ایالات متحده سعی دارد با استفاده از فشارهای مختلف ملت ها و کشورهای مستقل را تسلیم خواسته های نامشروع خود کند و در این راستا، چنانچه روش های عادی پاسخگو نباشد، از روش های غیر متعارف و غیر قانونی استفاده می کند. این دقیقا چیزی است که در مورد ایران در حال اجرا است.

سوال: به طور کلی تا چه حد آمریکا و تحریم ها مقصر این تعداد کشته در ایران است؟

پاسخ: بخش زیادی از این تعداد تلفات انسانی ناشی از تحریم هاست زیرا هم توان اقتصادی دولت در مقابله با کرونا را بشدت کاهش داده و هم ورود دارو و اقلام بهداشتی را تحریم کرده است.

همانطور که توضیح دادم به اندازه ای که در میزان خدمات رسانی به بیماران اختلال و مانع ایجاد کند ، تحریم های آمریکا می تواند آمار قربانیان را افزایش دهد و عمق فاجعه زمانی مشخص می شود که بخشی از جمعیت دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی را نداشته باشد و تلاش ما این است تا از بروز یک فاجعه بشری جلوگیری نماییم.

سوال: کدام تحریم ها مشخصا مانع از مبارزه ایران با کرونا هستند؟

پاسخ: بببنید. وقتی شرکت های حمل و نقل تحریم هستند و امکان بیمه محموله های وارداتی حتی دارو وجود ندارد و انتقال پول در شبکه بانکی امکان پذیر نیست، در نتیجه تجارت همه اقلام با مشکل جدی مواجه می شود. مستثنی بودن اقلام دارویی نیز نیرنگی بیش نیست.

سوال: ایران می گوید آمریکا باید تحریم ها را لغو کند، اروپا نیز باید به رعایت آنها خاتمه دهد، به چه دلیل باید آمریکایی ها این کار را بکنند؟ بعید است رنج مردم ایران در محاسبات آنها جایی داشته باشد، منفعت عملی آنها از لغو تحریم ها در چیست؟

پاسخ: درست است آمریکا برای دستیابی به اهداف و تامین منافع خود تحریم ها را وضع کرد و به فشار حداکثری خود ادامه می دهد. اما صحبت ما با جامعه بین المللی می باشد. موضوع تحریم های یک جانبه یک عمل غیر قانونی از بعد حقوق بین الملل و حقوق بشر می باشد. چنانچه بپذیریم مقابله جامعه جهانی به عاملان جنگ جهانی اول و دوم ضرورت داشت، بنابراین، امروزه تنها محکومیت اقدامات غیرقانونی آمریکا در خروج از تعهدات بین المللی و گسترش دامنه قوانین ملی خود در سطح جهانی کافی نیست و نیازمند اقدام عملی می باشد. این انتظار مردم ایران منطقی و قانونی می باشد و جامعه بین الملل می تواند حقوق از دست رفته آن ها را بازگرداند. آمریکا باید به تعهدی که در برجام داده و پشتوانه قطعنامه شورای امنیت را دارد باز گردد بخصوص که اکنون این اپیدمی نه تنها مردم ایران را تحت تاثیر قرار داده بلکه تحریم ها به گسترش ایپدمی از طریق ایران کمک می کند.

سوال: روسیه از ایران حمایت کرده و از آمریکا خواسته است که تحریم ها را متوقف کند، آیا از مسکو انتظار دارید اقدامات فعال تری در این راستا انجام دهد؟ اگر چنین است چه اقداماتی؟

پاسخ: طبیعتا ما از دولت دوست خود انتظار داربم فعال تر در این زمینه اقدام کند و در شورای امنیت به همراه دیگر اعضا بر آمریکا فشار وارد سازد تا دست از تحریم های غیر قانونی و ظالمانه بخصوص در این وضعیت فاجعه بار بشری دست بردارد.

بخشی از این اقدامات می تواند در چارچوب همکاری دوجانبه باشد و این موضوع در دستورکار همکاری دو کشور قرار دارد و لازم است موانع موجود برطرف شود. بخشی دیگر نیز می تواند در چارچوب سازمان های بین المللی برای محکومیت اقدامات یکجانبه و رفع موانع موجود باشد. روسیه خود قربانی این تحریمهای ظالمانه است.

سوال: آیا ایران از امکان حقوقی طرح شکایت علیه آمریکا به دلیل اقداماتی که در نتیجه آن مردم ایران رنج می برند، یا علیه اروپا به دلیل عدم اجرای تعهداتی که بر عهده گرفته و انجام نداده است برخوردار است؟

پاسخ: بله. جمهوری اسلامی ایران سعی کرد از ظرفیت های حقوقی برای محکومیت اقدامات غیرقانونی ایالات متحده استفاده کند و چنانجه به یاد داشته باشید حدود یک سال پیش شکایت ایران علیه آمریکا در دادگاه بین المللی لاهه مطرح و در حکم نهایی تصریح شد که تحریم های آمریکا بر خلاف توافقات دوجانبه قبلی دو کشور می باشد و محدودیت های آمریکا نمی تواند در بخش تولیدات کشاورزی و مایحتاج غذایی مردم ایران اجرا شود. اما مشکل جامعه بین المللی بیشتر در اجرای قوانین بین المللی است که بسیاری از کشورها آن ها را نقض می نماید. بنابراین انتظار است دول عضو سازمان ملل چاره ای برای رفع این مشکل بیندیشند.

سوال: ایران در آینده قصد دارد چگونه با کرونا مبارزه کند؟ با توجه به ابعاد موضع غیر سازنده غرب، آیا می توان انتظارات مشابهی از چین داشت؟

پاسخ: ایران سعی دارد با حداکثر توان خود با این بیماری مقابله کند، ولی نیازمند کمک های سایر کشورها است. سیستم درمانی ایران در حال تلاش برای مهار این بیماری است و کار بر روی یافتن دارو و واکسن کرونا در داخل کشور ادامه دارد و ما منتظر راه حل خارجی ننشسته ایم ولی باید توجه داشت که اکنون آمریکا که اروپا نیز به این بیماری گرفتار شده اند و این به مشکل بشریت تبدیل شده و همه باید در مقابله با کرونا متحد شده و تخاصمات سیاسی را در این تقابل وارد نکنیم. چین یکی از اعضای مهم و کلیدی سازمان ملل است و همچون روسیه می تواند نقش اساسی خود را ایفاء کند.

سوال: آیا کانون اصلی آلودگی در ایران کشف شده است؟

منشا اصلی آلودکی از خارج وارد کشور شده ولی در برخی شهرها زودتر خود را نشان داده است ولی اکنون این موضوع چندان در مقابله با کرونا اهمیت ندارد.

سوال: آمار حداقل و تقریبی خسارت کرونا به ایران چقدر است؟

پاسخ: در حال حاضر نه تنها ایران بلکه همه کشورها درگیر مقابله با این بیماری همه گیر هستند و قطعا پس از این مرحله برآوردها صورت خواهد گرفت . در حال حاضر در این خصوص آمار دقیقی در دسترس نیست . اما با توجه به تحریمهای ظالمانه امریکا بر علیه ملت ایران این خسارت ها بیشتر از سایر کشورها خواهد بود چرا که جمهوری اسلامی ایران همزمان با دو معضل کرونا و تحریم های امریکا در حال مقابله و مبارزه می باشد . و به یاری خداوند و پشتوانه مردم در این آزمون هم سربلند خواهیم بود.

سوال: نقش روحانیت در مبارزه با کرونا ویروس در ایران چیست؟

روحانیت با نفوذ خود تلاش دارد توجه مردم را به دستورالعمل های مراکز مسئول جلب کند و بخصوص تعطیلی مراکز مذهبی و عدم برگزاری مراسم مذهبی بیانگر نقش مهم و مثبت روحانیت در مقابله با گسترش کرونا بوده است.

روحانیون هم در جامعه ایران به مانند سایر اقشار نقش موثری را در مقابله با این بیماری ایفا کرده اند . این نقش شامل تقویت روحیه مقاومت، همدلی و همبستگی مردم تا ارایه کمک به بیماران با حضور در بیمارستها و مراکز درمانی را شامل می شود . در شرایطی که جامعه تحت هجمه سنگین رسانه ای با هدف آشفتگی و هرج و مرج عمومی هست، روشنگری عمومی صحیح روحانیت در چگونگی مقابله با کرونا و نقش آفرینی فعال و تلاش برای حفظ آرامش معنوی جامعه بسیار کارساز بوده است.

سوال: به نظر شما چه کسی مقصر این بیماری همه گیری کرونا ویروس است؟ ما این را نمی دانیم، یعنی در این شیوع و وحشت، نخبگان جهانی،WHOیا افرادی که بهداشت را فراموش کردند؟

پاسخ: منشاء کرونا محل تردید است اینکه یک ویروس جهش یافته است که بصورت طبیعی ایجاد شده و فراگیر شده یا ساخت آزمایشگاه های آمریکایی است. این امر نیازمند بررسی های تخصصی است ولی اولویت کنونی مهار آن در سطح جهان است.

آنچه که در حال حاضر اهمیت دارد همکاری و همبستگی همه کشورها برای مقابله با این ویروس خطرناک جهانی است. همه کشورهای جهان در حال حاضر درگیر این بحران جهانی و به تعبیری جنگ جهانی می باشند لذا به باور بنده مقصر آنهایی هستند که با وضع تحریمهای ظالمانه و غیر انسانی مانع روند مقابله با این بیماری جهانی می شوند. وجود این اپیدمی در گوشه ای از جهان برای هیچ کشوری مصونیت نخواهد آورد و جامعه جهانی موظف به همکاری با یکدیگر برای ریشه کنی این بیماری می باشد. وضع و تشدید تحریم های امریکا علیه ایران روند مقابله با این بیماری را دچار اخلال خواهد کرد .

سوال: به نظر شما جهان از این رویداد و شیوع ویروس کشنده و خطرناک کرونا چه درسی باید بگیرد؟

پاسخ: این اتفاقات به جهان می آموزد که مقابله با ظلم و بلایا تنها در سایه همدلی و همکاری فراگیر همه کشورها میسر خواهد بود و مقابله با بحرانهای مشترک بشری نیازمند همدلی واقعی همه کشورها و ملتها است.

انتهای پیام

منبع خبر : ایسنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آمریکا   روسیه   شیوع   لغو تحریم   مسکو   ویروس کرونا   بحران  
اخبار مرتبط
وام 50 میلیارد دلاری دولت هم ایرلاین های آمریکایی را نجات نمی دهد!
ایسنا
تاکید مجدد روسیه بر لزوم لغو تحریم های آمریکا علیه ایران
مشرق نیوز
زاخارووا: وضعیت پیرامون کرونا در ایران پیامد تحریم های یکجانبه آمریکاست
ایرنا
سفیر ایران در مسکو: روسیه برای لغو تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران تلاش کند
نامه نیوز
روسیه برای لغو تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران تلاش کند
آفتاب
روسیه: جنگ ها در جهان به دلیل کرونا متوقف شوند
تابناک
روسیه آماده کمک به مقابله با کرونا در آمریکاست
مهر نیوز
روسیه به آمریکا پیشنهاد کمک داد
خبرآنلاین
اعلام آمادگی روسیه برای کمک به آمریکا در مقابله با کرونا
ساعت 24
روسیه خواستار لغو فوری تحریم های آمریکا علیه ایران شد
مشرق نیوز
کاظم جلالی: تحریم ها گویای رفتار غیرانسانی آمریکا با مردم ایران است
تسنیم
:: مسکو - مخالفت روسیه با تحریم های آمریکا ضد ایران
صدا و سیما
جلالی: آمریکا باید پاسخگوی اقداماتش علیه ایران باشد
آفتاب
سفیر ایران: آمریکا باید پاسخگوی تاثیر تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران باشد
ایرنا
مخالفت روسیه با تحریم های آمریکا ضد ایران
دیپلماسی ایرانی
درخواست روسیه از آمریکا درباره ایران
فرارو
روسیه خواستار لغو تحریم های ضد ایرانی آمریکا شد
راه دانا
مخالفت جدی مسکو با تحریم های ضد ایرانی آمریکا
مثلث
روسیه در آماده باش کامل قرار گرفت
ایرنا
تداوم تحریم های آمریکا در شرایط فعلیجان انسان های زیادی را به خطر انداخته است
خبرگزاری ایلنا
نامه نگاری کاظم جلالی با سفرای خارجی مقیم روسیه برای نادیده گرفتن تحریم های دارویی
ایسنا
منت گذاری آمریکا روی سر ایرانیان!
ناطقان نیوز
‍ گفت وگوی سفیر ایران با مقامات پارلمانی روسیه در مورد ضرورت لغو تحریم های ایران
شبستان
گفت وگوی سفیر ایران با مقامات پارلمانی روسیه در مورد ضرورت لغو تحریم ها ایران
نامه نیوز
پمپئو: سخت کوشانه برای مردم ایران تلاش کردیم!
خبرآنلاین
گفت وگوی سفیر ایران با مقامات پارلمانی روسیه در مورد ضرورت لغو تحریم های ایران
دیده بان روسیه
آغاز بکار صندوق 4 میلیارد دلاری روسیه برای تثبیت اقتصاد
مهر نیوز
درخواست روسیه از آمریکا برای لغو تحریم های ایران
اقتصاد نیوز
روسیه خواستار لغو تحریم های ضد ایرانی آمریکا بخاطر کرونا شد
ایرنا
کرملین: دلیلی برای اعلام وضعیت فوق العاده در روسیه وجود ندارد
ایرنا
سفر ایتالیایی ها به روسیه منع شد
ایرنا
پیشنهاد روسیه درباره حفظ توافقات اوپک پلاس
پارسینه
چرا روسیه اهمیتی به سقوط قیمت نفت نمی دهد؟
ایرنا
بحران در آمریکا| آمادگی بیمارستان ها برای 96 میلیون مبتلا به کرونا و مرگ نیم میلیون نفر
بوشهر 24
ایروفلوت تعداد پروازهای خود را به ایران کاهش داد
ایرنا
کرونا همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ را هم لغو کرد
ایرنا
بیمار کرونایی اشتباهی از قرنطینه مرخص شد! +عکس
حزب الله نیوز
عکس/ بیمار کرونایی اشتباها از قرنطینه مرخص شد!
صراط
دانشمند روس: بروز بیماری کرونا بر اثر اقدام آمریکا یا اشتباه چین ادعای بی اساس است
ایرنا
مخالفت روسیه با تلاش دیپلماتیک عربستان در برابر شیوع کرونا
دیده بان روسیه
اخبار مرتبط
bltایسنا : وام 50 میلیارد دلاری دولت هم ایرلاین های آمریکایی را نجات نمی دهد!
bltمشرق نیوز : تاکید مجدد روسیه بر لزوم لغو تحریم های آمریکا علیه ایران
bltایرنا : زاخارووا: وضعیت پیرامون کرونا در ایران پیامد تحریم های یکجانبه آمریکاست
bltنامه نیوز : سفیر ایران در مسکو: روسیه برای لغو تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران تلاش کند
bltآفتاب : روسیه برای لغو تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران تلاش کند
bltتابناک : روسیه: جنگ ها در جهان به دلیل کرونا متوقف شوند
bltمهر نیوز : روسیه آماده کمک به مقابله با کرونا در آمریکاست
bltخبرآنلاین : روسیه به آمریکا پیشنهاد کمک داد
bltساعت 24 : اعلام آمادگی روسیه برای کمک به آمریکا در مقابله با کرونا
bltمشرق نیوز : روسیه خواستار لغو فوری تحریم های آمریکا علیه ایران شد
bltتسنیم : کاظم جلالی: تحریم ها گویای رفتار غیرانسانی آمریکا با مردم ایران است
bltصدا و سیما : :: مسکو - مخالفت روسیه با تحریم های آمریکا ضد ایران
bltآفتاب : جلالی: آمریکا باید پاسخگوی اقداماتش علیه ایران باشد
bltایرنا : سفیر ایران: آمریکا باید پاسخگوی تاثیر تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران باشد
bltدیپلماسی ایرانی : مخالفت روسیه با تحریم های آمریکا ضد ایران
bltفرارو : درخواست روسیه از آمریکا درباره ایران
bltراه دانا : روسیه خواستار لغو تحریم های ضد ایرانی آمریکا شد
bltمثلث : مخالفت جدی مسکو با تحریم های ضد ایرانی آمریکا
bltایرنا : روسیه در آماده باش کامل قرار گرفت
bltخبرگزاری ایلنا : تداوم تحریم های آمریکا در شرایط فعلیجان انسان های زیادی را به خطر انداخته است
bltایسنا : نامه نگاری کاظم جلالی با سفرای خارجی مقیم روسیه برای نادیده گرفتن تحریم های دارویی
bltناطقان نیوز : منت گذاری آمریکا روی سر ایرانیان!
bltشبستان : ‍ گفت وگوی سفیر ایران با مقامات پارلمانی روسیه در مورد ضرورت لغو تحریم های ایران
bltنامه نیوز : گفت وگوی سفیر ایران با مقامات پارلمانی روسیه در مورد ضرورت لغو تحریم ها ایران
bltخبرآنلاین : پمپئو: سخت کوشانه برای مردم ایران تلاش کردیم!
bltدیده بان روسیه : گفت وگوی سفیر ایران با مقامات پارلمانی روسیه در مورد ضرورت لغو تحریم های ایران
bltمهر نیوز : آغاز بکار صندوق 4 میلیارد دلاری روسیه برای تثبیت اقتصاد
bltاقتصاد نیوز : درخواست روسیه از آمریکا برای لغو تحریم های ایران
bltایرنا : روسیه خواستار لغو تحریم های ضد ایرانی آمریکا بخاطر کرونا شد
bltایرنا : کرملین: دلیلی برای اعلام وضعیت فوق العاده در روسیه وجود ندارد
bltایرنا : سفر ایتالیایی ها به روسیه منع شد
bltپارسینه : پیشنهاد روسیه درباره حفظ توافقات اوپک پلاس
bltایرنا : چرا روسیه اهمیتی به سقوط قیمت نفت نمی دهد؟
bltبوشهر 24 : بحران در آمریکا| آمادگی بیمارستان ها برای 96 میلیون مبتلا به کرونا و مرگ نیم میلیون نفر
bltایرنا : ایروفلوت تعداد پروازهای خود را به ایران کاهش داد
bltایرنا : کرونا همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ را هم لغو کرد
bltحزب الله نیوز : بیمار کرونایی اشتباهی از قرنطینه مرخص شد! +عکس
bltصراط : عکس/ بیمار کرونایی اشتباها از قرنطینه مرخص شد!
bltایرنا : دانشمند روس: بروز بیماری کرونا بر اثر اقدام آمریکا یا اشتباه چین ادعای بی اساس است
bltدیده بان روسیه : مخالفت روسیه با تلاش دیپلماتیک عربستان در برابر شیوع کرونا
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.