مخبر - 1398/11/29 - آمریکایی ها دچار سرگیجه سیاسی شده اند

آمریکایی ها دچار سرگیجه سیاسی شده اند
به گزارش ایران خبر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سفر دو روزه خود به سوریه و لبنان، در کنفرانسی خبری در جمع خبرنگاران لبنانی شرکت کرد و به پرسش های آنان پاسخ گفت. وی در ابتدای این نشست خبری درباره سفرش به لبنان گفت: در جریان این سفر و گفتگوهایی که با مقامات لبنان داشتم، متوجه شدم ...
آمریکایی ها دچار سرگیجه سیاسی شده اند

آمریکایی ها دچار سرگیجه سیاسی شده اند

به گزارش ایران خبر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سفر دو روزه خود به سوریه و لبنان، در کنفرانسی خبری در جمع خبرنگاران لبنانی شرکت کرد و به پرسش های آنان پاسخ گفت.

وی در ابتدای این نشست خبری درباره سفرش به لبنان گفت: در جریان این سفر و گفتگوهایی که با مقامات لبنان داشتم، متوجه شدم که لبنان از شرایط سخت در حال عبور است. خوشحالم که دولت جدید تشکیل شده و امیدوارم که دولت جدید در لبنان بتواند مشکلات را حل کرده و امور را به دست بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی از آمادگی جمهوری اسلامی برای کمک به دولت لبنان در حل مسائل این کشور خبر داد.

ترور، اقدام نازلی است و وقتی کشوری به آن دست می زند که خود را ناتوان از هر اقدام دیگری می بیند

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره جزئیات کمک ایران به دولت لبنان اظهار داشت که ایران حمایت خود از دولت این کشور را مخفی نکرده و مذاکرات جامع صورت گرفته، انواع کمک ها در زمینه های اقتصادی، صنعتی و تجاری را دربر می گیرد.

وی درباره سیاست های تروریستی دولت آمریکا در منطقه نیز افزود: در مسئله ترور تردیدی نیست که اکثر کشورها این سیاست ناشیانه را محکوم کردند. شهید حاج قاسم سلیمانی شخصیت بزرگی بود و ترور ایشان اقدامی عادی نبود. ترور در این سطح نشان دادکه آمریکا از موضع ضعف دست به این اقدام زده است؛ چراکه ترور، اقدام نازلی است و وقتی کشوری به آن دست می زند که خود را ناتوان از هر اقدام دیگری می بیند.

رئیس مجلس عنوان کرد: کسانی که در مسائل امنیتی ورود دارند، می دانند که ترور کردن کار سختی نیست. کار کثیفی است؛ ولی آمریکایی ها به انتهای خط رسیده اند و برای همین دست به این گونه کارهای بزدلانه می زنند. در عین حال این ترور برای آمریکایی ها نتیجه ای نداشت، زیرا خروشی که مردم داشتند و عکس العملی که نسبت به این امر نشان دادند، حاکی از آن بودکه ترور، مورد پسند هیچ کسی نیست.

لاریجانی بر عزم ایران به ادامه خط مقاومت تاکید کرد و با تایید نقش آمریکا در برخی ناآرامی های منطقه، یادآور شد: دوستان لبنانی ما خیلی عاقلانه با این پدیده مواجه شدند و مسائل خود را حل کردند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اهداف سفر منطقه ای خود و ارتباط آن با هماهنگی بین نیروهای مقاومت، تصریح کرد: برای هماهنگی بین نیروهای مقاومت، احتیاج به سفر نیست. در عین حال در این سفر ما با دوستان محور مقاومت چه در سوریه و چه در لبنان گفتگو داشتیم و امیدواریم در روزهای آینده خبرهای پیروزمندانه بیشتری بشنویم.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال قطع کمک های امریکا به لبنان در صورت ارسال کمک های ایران به این کشور، ادامه داد: ما به عنوان دوست مردم لبنان، آمادگی خود را برای کمک اعلام می کنیم؛ ولی اجبار نمی کنیم. اجبار روش ایران نیست، روش آمریکایی هاست. ملت لبنان ملت رشید و مقاومی است، ما سال های طولانی در کنار هم بوده ایم و وظیفه داریم بگوییم که می توانیم به شما کمک کنیم. بنابراین رفتاری خیرخواهانه را دنبال می کنیم.

لاریجانی تاکید کرد که آمریکایی ها تنها می خواهند تسلط صهیونیست ها بر منطقه را دنبال کنند.

به نظر من آمریکایی ها دچار سرگیجه سیاسی شده اند

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اعتراضات در عراق و لبنان و ارتباط این رویدادها با عملکرد دولت ها در این دو کشور، به ناآرامی ها در فرانسه اشاره کرد و گفت: تظاهرات و اعتراض در کشورهای مختلف ازجمله فرانسه وجود دارد. چرا این اعتراضات با هم مرتبط نمی شود؟ چرا مدام تلاش می شود مسائل منطقه به ایران ربط داده شود؟

رئیس مجلس افزود: به نظر من آمریکایی ها دچار سرگیجه سیاسی شده اند. من دلیل ناراحتی آمریکایی ها را درک می کنم، چرا که پارلمان عراق اخراج آمریکایی ها را تصویب کرده است. ما حق را به مردم عراق می دهیم و دلیلی ندارد که کشوری بیاید در عراق پایگاه بزند و بدون نظر عراق، مهمان این کشور را ترور کند؛ معلوم است که این اقدامات عکس العمل در پی دارد. هر کشور و هر ملتی که غیرت ملی داشته باشد، نسبت به این رفتارهای ستمگرانه واکنش نشان می دهد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها باید رفتارشان را عوض کنند، زیرا ملت های منطقه برده آمریکا نیستند و اینکه مثلاً داماد ترامپ به وزرای خارجه منطقه تلفن بزند و تاکید کند که بعد از رسوایی موسوم به معامله قرن، این مواضع را با این محورها بگیرید، فضاحت بار است.

اگر حزب الله نبود، اسرائیل جنایت های بزرگتری برای مردم لبنان رقم می زد

خبرنگار دیگری در این نشست از لاریجانی درباره شبهه تروریستی نامیده شدن حزب الله لبنان از سوی سازمان های بین المللی و شایعه مذاکره ایران با این گروه برای تغییر برخی مواضع سوال کرد که رئیس مجلس کشورمان پاسخ داد: اینکه گفتید حزب الله از سوی سازمان های جهانی تروریست اعلام شده است، حرف درستی نیست. این فقط ترامپ مجنون است که حزب الله را تروریست خوانده است. ما نشنیده ایم که کشورهای دیگر حزب الله را تروریست اعلام کنند. حزب الله فرزند مردم لبنان است و جلوی ظلم، تعرض و تجاوز اسرائیل به لبنان را گرفته و این سرمایه ای بزرگ برای لبنان به شمار می رود.

وی ادامه داد: شما ببینید در کشورهای دیگر نام حزب الله را با چه عظمتی یاد می کنند. اگر آدمی مثل ترامپ، تهمتی به حزب الله می زند، نباید روحیه تان خراب شود. بسیاری از ملت های جهان به وجود حزب الله افتخار می کنند. اگر حزب الله نبود، اسرائیل جنایت های بزرگتری برای مردم لبنان رقم می زد.

رئیس مجلس با بیان اینکه آمریکا تا یک ملت را ذلیل نکند، چیزی به آن ملت نمی دهد، اظهار داشت: شما همسایه خود فلسطین را ببینید، مگر گروهی از فلسطینی ها وارد مذاکره نشدند، مگر توافق اسلو را قبول نکردند، پس چرا همان توافق اجرا نشد؟

یک تعداد کشورهای شرور در دنیا هستند که تروریست خلق می کنند

لاریجانی با بیان اینکه مشکل لبنان تنها به دست ملت لبنان و نه هیچ کشور دیگری حل می شود، تاکید کرد: ملت لبنان اگر روی پای خود ایستاد، می تواند سربلند باشد، ولی اگر دست به سوی برخی کشورهای منطقه دراز کرد، همچنان محتاج آنها خواهد ماند.

در ادامه این کنفرانس خبری از لاریجانی درباره شایعه مذاکرات محرمانه مسکو و واشنگتن برای کاهش نفوذ ایران در سوریه سوال شد که وی پاسخ داد: ما به دنبال نفوذ در هیچ کشوری نیستیم. یک تعداد کشورهای شرور در دنیا هستند که تروریست خلق می کنند. یک روز در افغانستان و یک روز با ایجاد داعش در عراق. شما هم در لبنان از حضور تروریست ها زخم خورده اید. در برابر اینها شماری از کشورها و نیروهای فداکار هستند که با تروریست ها مبارزه می کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان اضافه کرد: ما شبانه و دزدانه وارد عراق و سوریه نشدیم. دولت سوریه و دولت عراق از ما خواست که کمکشان کنیم و ما کمک کردیم. البته حزب الله هم به دولت سوریه کمک کرد تا تروریست ها را شکست دهند. ولی ما در سوریه پایگاه برای خودمان نزدیم که بگوییم درآنجا نفوذ داریم. مبانی فکری ما این نیست که جایگزین یک نظام ارباب رعیتی بین المللی دیگر شویم. لذا اینکه گفتید آمریکا و روسیه با یکدیگر توافق کرده اند از اساس اشتباه است، زیرا ما به دنبال نفوذ نیستیم که آنها بخواهند دراین خصوص توافق کنند.

متاسفانه عربستان و امارات فکر می کنند با قدرت نظامی می توانند مسائل را حل کنند

در سوال دیگری، یکی از خبرنگاران درباره جنگ یمن پرسشی را مطرح کرد که لاریجانی پاسخ داد: داستان یمن داستان غم انگیزی است. مردمی با تمدن و با ریشه گرفتار رفتاری بدخیم شده اند و هر روز بر سرشان بمب می ریزند. من چند بار به یمن سفر کرده ام و از نزدیک با مردم آنجا آشنا هستم. فقر دارند؛ اما ملت رشید و بسیار با شرفی هستند. به همین دلیل در این چند سال ایستادگی کرده اند.

وی افزود: ما از ابتدا گفتیم مسئله یمن باید از طریق گفتگوی سیاسی حل شود. متاسفانه عربستان و امارات فکر می کنند با قدرت نظامی می توانند مسائل را حل کنند. ولی ما همچنان با طرف های مختلف برای حل مساله یمن در حال گفتگو هستیم. به همین دلیل برخی از نیروهای یمنی هم در حال مذاکره اند که امیدواریم به نتیجه برسد. من این مطلب را روشن بگویم که جمهوری اسلامی در مسائل منطقه به طور عام معتقد است همه چیز باید از طریق گفتگوی سیاسی حل شود.

رئیس مجلس همچنین در پایان این نشست از توافقات علمی میان دانشگاه های ایران و لبنان استقبال کرد و گفت که این تبادلات علمی در دستور کار دو کشور قرار دارد.

منبع خبر : ایران خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
لبنان   آمریکا   سوریه   روزه   سرگیجه   مجلس شورای اسلامی   علی لاریجانی  
اخبار مرتبط
سفر منطقه ای لاریجانی؛ فاز اقتصادی همکاری با دمشق و پیام حمایت ایران از دولت جدید لبنان
تسنیم
لاریجانی مطرح کرد: تاکید مقامات سوری بر نقش مهم ایران در مبارزه با تروریسم
خبرگزاری دانشجو
ترور سردار سلیمانی نشان داد که آمریکا به آخر خط رسیده است / اعلام آمادگی ایران برای کمک به حل مسائل لبنان
شبستان
لاریجانی: ترور کردن کار سختی نیست، کار کثیفی است/ وظیفه داریم بگوییم می توانیم به لبنان کمک کنیم
صبا ایران
روایت لاریجانی از تماس تلفنی فضاحت بار داماد ترامپ با وزرای خارجه منطقه /شایعه مذاکرات محرمانه مسکو و واشنگتن درباره ایران صحت دارد؟
ساعت 24
رئیس مجلس وارد تهران شد
بلاغ مازندران
آمریکایی ها دچار سرگیجه سیاسی شده اند
مردم نیوز
ترور سردار سلیمانی نشان داد که آمریکا به آخر خط رسیده است
حزب الله نیوز
آمریکا می خواهد تسلط صهیونیست ها بر منطقه را دنبال کنند/ترور سردار سلیمانی نشان داد که آمریکا به آخر خط رسیده است
تقریب نیوز
لاریجانی:آمریکا دچارسرگیجه سیاسی شده است
مردم سالاری
توسعه همکاری با سوریه و لبنان
صدا و سیما
تلاش خواهیم کرد که روابط دوجانبه ایران و لبنان، روابط ممتازی باشد
تقریب نیوز
لاریجانی در بیروت: ایران همواره تلاش کرده لبنان کشوری مستقل و آزاد باشد
تابش کوثر
آمریکا فقط به دنبال نفت سوریه است/ سوری ها نیاز به قیّم ندارند
حزب الله نیوز
یادواره شهدای دانشجو و مدافع حرم آمل برگزار شد
تسنیم
وزیر خارجه لبنان تروریستی خواندن حزب الله را رد کرد
العالم
نتیجه تجاوز به کشور قطعا انهدام و اسارت خواهد بود/ با کشورهای منطقه دشمنی نداریم
فانوس نیوز
نتیجه تجاوز به کشور قطعا انهدام و اسارت خواهد بود
صراط
نتیجه تجاوز به کشور قطعا انهدام و اسارت خواهد بود/ با کشورهای منطقه هیچ دشمنی نداریم
جامعه مهندسین
سرلشکر باقری: نتیجه تجاوز به کشور قطعا انهدام و اسارت خواهد بود/ با کشورهای منطقه دشمنی نداریم
هم اندیشی
ایران اجازه بازی با خلیج فارس برای ناامن سازی منطقه را نمی دهد
جوان آنلاین
گام های بلند یمن در جهت به زانو درآوردن ائتلاف سعودی
خبرگزاری خانه ملت
نتانیاهو به دنبال تداوم تنش در کشور های اسلامی است
خبرگزاری خانه ملت
نماینده مجلس: راهبرد ناامن سازی منطقه از قدیمی ترین راهبردهای آمریکا و رژیم صهیونیستی است
مثلث
کوچک ترین تحرک اسرائیل علیه نوار غزه باعث سرنگونی این رژیم می شود
خبرگزاری خانه ملت
عربستان با شکست در یمن دنبال خروج آبرومندانه است/ پیشنهادی که با مخالفت صریح امام خمینی(ره) مواجه شد
آنا نیوز
سناریوسازی اسرائیل برای جنگ علیه ایران؟
آفتاب
روحانی :گام سوم ایران از جمعه اجرایی می شود
سرمد نیوز
حسن روحانی رسما اعلام کرد :گام سوم ایران از جمعه اجرایی می شود
نامه نیوز
حسن روحانی: ممکن است به تعهدات برجامی برگردیم
مثلث
فشار های پشت پرده آمریکا علیه ایران
فرارو
سرمقاله «کیهان»: به راهبرد رهبری برگردید
جوان آنلاین
پاسخ مقاومت به تجاوز لبنان/ تحرکات مقاومت در حفظ امنیت منطقه است
خبرگزاری خانه ملت
روند ضعف رژیم صهیونیستی بر اثر استمرار محور مقاومت شکل گرفت
شبستان
صهیونیستها تحمل درگیری چند روز را ندارند
آریا
مشارکت صهیونیستها در مهندسی تروریسم نمایان شده است
آریا
لاریجانی : همه را هم تحریم کنید، اتفاقی نمی افتد
سیمرغ
آمریکایی ها از فرط توهم دچار تناقض گویی های ابلهانه شده اند
عصر پرس
اظهارات کنایه آمیز لاریجانی خطاب به انگلیس درباره نفتکش گریس 1
آفتاب
اسرائیل وارد لبنان شود نابودی اش را بطور زنده پخش خواهیم کرد
شعار سال
اخبار مرتبط
bltتسنیم : سفر منطقه ای لاریجانی؛ فاز اقتصادی همکاری با دمشق و پیام حمایت ایران از دولت جدید لبنان
bltخبرگزاری دانشجو : لاریجانی مطرح کرد: تاکید مقامات سوری بر نقش مهم ایران در مبارزه با تروریسم
bltشبستان : ترور سردار سلیمانی نشان داد که آمریکا به آخر خط رسیده است / اعلام آمادگی ایران برای کمک به حل مسائل لبنان
bltصبا ایران : لاریجانی: ترور کردن کار سختی نیست، کار کثیفی است/ وظیفه داریم بگوییم می توانیم به لبنان کمک کنیم
bltساعت 24 : روایت لاریجانی از تماس تلفنی فضاحت بار داماد ترامپ با وزرای خارجه منطقه /شایعه مذاکرات محرمانه مسکو و واشنگتن درباره ایران صحت دارد؟
bltبلاغ مازندران : رئیس مجلس وارد تهران شد
bltمردم نیوز : آمریکایی ها دچار سرگیجه سیاسی شده اند
bltحزب الله نیوز : ترور سردار سلیمانی نشان داد که آمریکا به آخر خط رسیده است
bltتقریب نیوز : آمریکا می خواهد تسلط صهیونیست ها بر منطقه را دنبال کنند/ترور سردار سلیمانی نشان داد که آمریکا به آخر خط رسیده است
bltمردم سالاری : لاریجانی:آمریکا دچارسرگیجه سیاسی شده است
bltصدا و سیما : توسعه همکاری با سوریه و لبنان
bltتقریب نیوز : تلاش خواهیم کرد که روابط دوجانبه ایران و لبنان، روابط ممتازی باشد
bltتابش کوثر : لاریجانی در بیروت: ایران همواره تلاش کرده لبنان کشوری مستقل و آزاد باشد
bltحزب الله نیوز : آمریکا فقط به دنبال نفت سوریه است/ سوری ها نیاز به قیّم ندارند
bltتسنیم : یادواره شهدای دانشجو و مدافع حرم آمل برگزار شد
bltالعالم : وزیر خارجه لبنان تروریستی خواندن حزب الله را رد کرد
bltفانوس نیوز : نتیجه تجاوز به کشور قطعا انهدام و اسارت خواهد بود/ با کشورهای منطقه دشمنی نداریم
bltصراط : نتیجه تجاوز به کشور قطعا انهدام و اسارت خواهد بود
bltجامعه مهندسین : نتیجه تجاوز به کشور قطعا انهدام و اسارت خواهد بود/ با کشورهای منطقه هیچ دشمنی نداریم
bltهم اندیشی : سرلشکر باقری: نتیجه تجاوز به کشور قطعا انهدام و اسارت خواهد بود/ با کشورهای منطقه دشمنی نداریم
bltجوان آنلاین : ایران اجازه بازی با خلیج فارس برای ناامن سازی منطقه را نمی دهد
bltخبرگزاری خانه ملت : گام های بلند یمن در جهت به زانو درآوردن ائتلاف سعودی
bltخبرگزاری خانه ملت : نتانیاهو به دنبال تداوم تنش در کشور های اسلامی است
bltمثلث : نماینده مجلس: راهبرد ناامن سازی منطقه از قدیمی ترین راهبردهای آمریکا و رژیم صهیونیستی است
bltخبرگزاری خانه ملت : کوچک ترین تحرک اسرائیل علیه نوار غزه باعث سرنگونی این رژیم می شود
bltآنا نیوز : عربستان با شکست در یمن دنبال خروج آبرومندانه است/ پیشنهادی که با مخالفت صریح امام خمینی(ره) مواجه شد
bltآفتاب : سناریوسازی اسرائیل برای جنگ علیه ایران؟
bltسرمد نیوز : روحانی :گام سوم ایران از جمعه اجرایی می شود
bltنامه نیوز : حسن روحانی رسما اعلام کرد :گام سوم ایران از جمعه اجرایی می شود
bltمثلث : حسن روحانی: ممکن است به تعهدات برجامی برگردیم
bltفرارو : فشار های پشت پرده آمریکا علیه ایران
bltجوان آنلاین : سرمقاله «کیهان»: به راهبرد رهبری برگردید
bltخبرگزاری خانه ملت : پاسخ مقاومت به تجاوز لبنان/ تحرکات مقاومت در حفظ امنیت منطقه است
bltشبستان : روند ضعف رژیم صهیونیستی بر اثر استمرار محور مقاومت شکل گرفت
bltآریا : صهیونیستها تحمل درگیری چند روز را ندارند
bltآریا : مشارکت صهیونیستها در مهندسی تروریسم نمایان شده است
bltسیمرغ : لاریجانی : همه را هم تحریم کنید، اتفاقی نمی افتد
bltعصر پرس : آمریکایی ها از فرط توهم دچار تناقض گویی های ابلهانه شده اند
bltآفتاب : اظهارات کنایه آمیز لاریجانی خطاب به انگلیس درباره نفتکش گریس 1
bltشعار سال : اسرائیل وارد لبنان شود نابودی اش را بطور زنده پخش خواهیم کرد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.