مخبر - 1398/11/25 - یادداشت نشریه قرار| ادلب و تهدیدات بلند مدت علیه ترکیه

یادداشت نشریه قرار| ادلب و تهدیدات بلند مدت علیه ترکیه
رجب طیب اردوغان در شرایطی نیروهای بشار اسد را به حمله هوایی و زمینی تهدید کرده که حریم آسمان سوریه در کنترل روسیه است و هر گونه حمله هوایی ترکیه می تواند هزینه های سنگینی به دنبال بیاورد.
یادداشت نشریه قرار| ادلب و تهدیدات بلند مدت علیه ترکیه

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم٬ اگر چه تنش و درگیری در شمال غربی سوریه و در ادلب تا اندازه ای فرونشسته اما هنوز هم زمینه های تنش بین نیروهای نظامی آنکارا و دمشق از بین نرفته و درگیری های اخیر٬ بر روابط آنکارا – مسکو نیز تاثیر منفی بر جای گذاشته است.

در چنین شرایطی تحلیلگران و نویسندگان رسانه های وابسته به اتاق فکر حزب عدالت و توسعه٬ دولت را به درگیری و حمله به سوریه تشویق کرده و فضا را حماسی می کنند.

اما تحلیل گران دیگری نیز هستند که به شکل واقع گرایانه با توصیف ابعاد واقعی پیامدهای جنگ و حمله٬ وضعیت موجود را کالبد شکافی می کنند. یکی از این تحلیل گران٬ طاها آک یول نویسنده و تحلیل گر روزنامه قرار است.

آک یول که از تحلیل گرن پیشکسوت روزنامه های حریت و ملیت بوده و قبلاً تا حد مشهودی حامی اردوغان و حزب عدالت و توسعه بود٬ حالا در روزنامه ای قلم می زند که بیشتر به خط فکری عبدالله گل رئیس جمهور سابق و احمد داوود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه نزدیک است و مطالبی انتقادی علیه سیاست های دولت اردوغان منتشر می کند.

آک یول٬ از روزنامه نگاران محقق و علاقه مند به تاریخ است و تاکنون چندین کتاب در حوزه های تاریخی مهم عثمانی٬ لوزان و جمهوری٬ به رشته تحریر درآورده است. آک یول در یادداشت «ادلب و تهدیدات دراز مدت علیه ترکیه»٬ به بررسی وضعیت کنونی و سناریوهای پیش رو پرداخته است:

وقتی که اردوغان٬ سوریه را تهدید می کند

از دو روز پیش٬ ادلب تا حد قابل توجهی رنگ آرامش به خود گرفته و خبری از غرش هواپیما و صدای توپ و تانک نیست و درگیری ها٬ دست کم در شرایط فعلی٬ متوقف شده اند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در واکنش به کشته شدن نظامیان ترکیه در ادلب٬ به تندی سوریه را تهدید کرده و گفت: «در هر جایی به نیروهای سوریه حمله کرده و آنها را می زنیم.» ظاهراً این تهدید٬ موثر و کارگر افتاده و حالا خبری از درگیری نیست.

حالا فضای حاکم بر ادلب٬ به گونه ای است که گویی از همان اول هم٬ اسد و پوتین به دنبال همین نتیجه فعلی بودند و به آن چه که می خواستند رسیدند. یعنی توانستند کنترل بزرگراه مواصلاتی دمشق به حلب را به تمامی در اختیار بگیرند.

اما خوب... مساله ادلب٬ فقط ابعاد نظامی ندارد و در حوزه دیپلماسی هم تلاش هایی صورت گرفت که البته نتیجه نداد. مثلاً هیات نظامی روسیه به آنکار سفر کرده و دوبار با مقامات سیاسی٬ امنیتی و نظامی ترکیه گفت وگو کردند اما این دیدارها نتیجه و دستاوردی بدنبال نداشت و حالا قرار است خلوصی آکار وزیر دفاع و هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت به مسکو بروند و باز هم مذاکره کنند.

همه این ها نشان دهنده این است که مساله ادلب بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می شد.

مذاکره بر سر این بود: همه در همان نقاط قبلی خود بمانند. کسی پیشروی نکند تا درگیری صورت نگیرد. ... آیا این نتیجه حاصل شد؟ مشخص نیست. اما آن چه پیدا و هویداست٬ تهدید اردوغان علیه دولت سوریه است که به مقامات دمشق اعلام کرده تا پایان ماه جاری میلادی به مرزهای توافق سوچی بازگردند.

اردوغان دقیقاً گفته: «باید تا پایان ماه جاری میلادی٬ نیروهای اسد به همان نقاط قبلی توافق شده در سوچی بازگردند و مراکز دیده بانی ما در همان نقاط بمانند. اگر چنین اقدامی صورت نگیرد و بخواهند جلو بیایند٬ به شکل هوایی و زمینی٬ هر اقدامی که لازم باشد انجام می دهیم و بدون تردید آنها را خواهیم زد.»

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در شرایطی نیروهای بشار اسد را به حمله هوایی و زمینی تهدید کرده که حریم آسمان سوریه در کنترل روسیه است و هر گونه حمله هوایی ترکیه می تواند هزینه های سنگینی به دنبال بیاورد.

آیا به خاطر برتری هوایی روسیه در حریم هوایی سوریه٬ ترکیه فقط از موشک٬ توپ های دور زن و راکت استفاده خواهد کرد یا نه؟ مشخص نیست. بهتر است چنین مسائلی را به متخصصین دفاعی واگذار کنیم.

پوتین چه گفته بود؟

برای بحث در مورد خطرات احتمالی حمله هوایی ترکیه به سوریه٬ می توان اظهارات قدیمی ولادیمیر پوتین را به خاطر آورد.

پوتین در سال 2015 میلادی در گفت وگو با اسپوتنیک اعلام کرد:«ترکیه به طور مداوم٬ حریم هوایی سوریه را نقض کرده است. اگر مایل است٬ یک بار دیگر به همین روال ادامه دهد. چرا که حالا سیستم دفاع موشکی روسیه از حریم آسمان سوریه مراقبت می کند. روسیه کشوری نیست که هواپیمای جنگنده اش را پایین بیاندزاند و بعد٬ منطقه را ترک کند و به خانه بازگردد.»

ظاهراً بشار اسد هم با اتکا به همین اظهارات پوتین دست به پیشروی زده و علیه ترکیه قدرت نمایی کرده است. اما در هر حال٬ نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که مهم ترین معضل نظامی و دفاعی در این پرونده٬ گروه های تروریستی و افراطی هستند که کل معادلات را به هم ریخته اند.

مهم ترین اختلاف نظر روسیه و ترکیه در میدان سوریه٬ بحث تعریف گروه های تروریستی است.

زمانی که ترکیه هواپیمای سوخوی روسیه را پایین انداخت٬ پوتین٬ حزب عدالت و توسعه را به حمایت از گروه های تروریستی اسلام گرا متهم کرد. حالا هم مسکو تقریباً همان اتهامات را تکرار می کند و معتقد است که ترکیه بدون در نظرگرفتن تعهداتی که در سند سوچی بر عهده گرفته٬ از گروه های تروریستی محافظت می کند و بشار اسد هم به همین بهانه به شکل مداوم و گسترده٬ حمله می کند.

بر اساس سند توافق سوچی٬ ترکیه متعهد شده بود که النصره و باقیمانده های آن یعنی هیات تحریر الشام را به عنوان گروه های تروریست بشناسد و زمینه را برای خروج آنان از ادلب فراهم کند.

البته همین جا باید به این نکته هم اشاره شود٬ این ترکیه بود که توانست قلعه مهم داعش یعنی الباب را آزاد کرده و داعش را در آنجا از بین ببرد. اما در ادلب٬ لحاظ کردن مرز و تفاوت بین گروه های مخالف و گروه های تروریست افراطی بسیار دشوار و پیچیده است و نمی توان به راحتی محل تجمع این نیروها را از هم جدا کرد. مشکل اینجاست که از دید دمشق و مسکو٬ مخالفین سوری تحت حمایت آنکارا نیز تروریست به شمار می آیند و این همان چیزی است ک مساله ادلب را بسیار غامض و پیچیده کرده است.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در مورد گروه های افراطی گفت: «برخی گروه های افراطی٬ خودسر و کله خراب٬ با اقدامات خود به رژیم اسد بهانه حمله می دهند و ما در برابر آنان نیز سکوت نخواهیم کرد.»

پوتین و اردوغان در جستجوی یک راه میانه

حالا و پس از توصیف واقعیت های میدانی ادلب٬ باید پرسید: آیا در این میدان٬ امکان سازش و توافق وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت: قطعاً ترکیه و روسیه به دنبال آن نیستند که در ادلب٬ کارشان به رویارویی بکشد.

از دید پوتین٬ سوریه عبارت است از روسیه ای که در شرق مدیترانه واقع شده است! روسیه ای که با یک دنیا پول و تسلیحات از بشار اسد حمایت کرده و کنترل مسیر مواصلاتی حلب به دمشق را در اختیار گرفته٬ به راحتی از آن منطقه بیرون رانده نخواهد شد. شک نکنیم٬ ولادیمیر پوتین خونسردی که ما می شناسیم٬ به دقت و به شکل حساب گرانه قدم برداشته است. این را هم از یاد نبریم که پوتین٬ با روابط گسترده ای که با ترکیه برقرار کرده٬ منافع سیاسی و اقتصادی فراوانی به دست آورده و نمی خواهد این منافع را از دست دهد. بنابراین٬ پوتین و اردوغان در جستجوی یک راه میانه خواهند بود.

سخنان اردوغان نشان می دهد که با وجود تهدیدات تند و قاطعانه٬ همواره راهی برای سازش هم وجود دارد. به عنوان مثال در ماجرای عملیات چشمه صلح٬ هدف اولیه ایجاد یک گستره 440 کیلومتری تا مرز عراق بود اما بعدها با پادرمیانی روس ها به یک گستره 120 کیلومتری اکتفا کرده و آتش بس را پذیرفتیم.

در ادلب نیز٬ راه میانه می تواند عبارت باشد از کنترل نیروهای کله خراب و خودسر از یک سو و قدرت گرفتن نسبی اسد از سوی دیگر. در این میان ترکیه نیز با خطر ورود یک میلیون آواره جدید٬ روبرو نخواهد شد.

البته دعا می کنیم شرایط بهتری فراهم شود و انشاالله توافقات بهتری هم حاصل شود. اما در پایان٬ نباید از کنار این واقعیت مهم بگذریم که مهم ترین تهدید درازمدت علیه ترکیه در سوریه٬ همان 12 تا 15 هزار تروریست ساکن ادلب هستند که هم در گزارش سازمان ملل و هم از سوی خود ترکیه٬ به عنوان تروریست شناسایی شده اند.

طاها آک یول نویسنده و تحلیل گر روزنامه قرار

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بشار اسد   سوریه   روسیه   ادلب   رجب طیب اردوغان   حمله هوایی  
اخبار مرتبط
حمله مرگبار جنگنده های سوریه و روسیه به یک پست دیدبانی ترکیه
پارسینه
اردوغان از برگزاری نشست چهارجانبه درباره ادلب خبر داد
صدا و سیما
درخواستی که ترامپ از روسیه درباره بشار اسد دارد
خبرآنلاین
کرملین، ترکیه را به عدم رعایت توافق سوریه متهم کرد
دیده بان روسیه
آیا اوضاع ادلب باعث تیرگی روابط روسیه-ترکیه خواهد شد؟
عصر امروز
بهانه تازه اردوغان
مردم سالاری
پیش بینی عطوان از احتمال حضور بشار اسد در نشست پوتین و اردوغان
خبرآنلاین
حملات هوایی روسیه و سوریه علیه گروه تحریر الشام
انتخاب
حضور بیش از 35 هزار تروریست در ادلب/ حملات هوایی سوریه و روسیه به النصره
تسنیم
سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
رویداد 24
اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حزب جمهوری خلق برای حل بحران سوریه
صدا و سیما
اردوغان: آمریکا رایگان تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
باشگاه خبرنگاران
اردوغان: آمریکا تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
دنیای اقتصاد
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان اجلاس آنکارا
تابناک
روحانی: بحران سوریه باید با راهکارهای صلح آمیز و از سوی مردم منطقه حل و فصل شود
آفتاب
حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
رویداد 24
افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
شبستان
بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
العالم
روحانی: افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
پارسینه
پوتین: با ایران بر سرافزایش پرداخت ها با ارزهای ملی به توافق رسیدیم
ایرنا
پوتین و اردوغان توافق کردند
اقتصاد نیوز
دیدار روحانی با پوتین و اردوغان
دنیای اقتصاد
بیانیه مشترک سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه
افکار نیوز
رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
العالم
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
بهار نیوز
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
ایسنا
روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
فارس
جزئیات دیدار روحانی با اردوغان در آنکارا
ایران آنلاین
رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
ایرنا
اسد در جریان دستورکار نشست امروز کشورهای ضامن روند آستانه قرار گرفت
ایران آنلاین
بشار اسد در جریان دستور کار اجلاس امروز آنکارا قرار گرفت
تسنیم
اظهارات تازه اردوغان درباره اس400
خبرآنلاین
از برجام تا سوریه روی میز مذاکره
ایرنا
دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا/ بررسی اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه
تیتر یک
دیدارجداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
ناطقان نیوز
دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
موج رسا
ترکیه موشک های پاتریوت می خواهد
خبرآنلاین
امریکا دوست یا دشمن ترکیه؟
صدا و سیما
قلیچداراوغلو: مبارزه با تروریست ها حق سوریه است
ایسنا
هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
ایسنا
اخبار مرتبط
bltپارسینه : حمله مرگبار جنگنده های سوریه و روسیه به یک پست دیدبانی ترکیه
bltصدا و سیما : اردوغان از برگزاری نشست چهارجانبه درباره ادلب خبر داد
bltخبرآنلاین : درخواستی که ترامپ از روسیه درباره بشار اسد دارد
bltدیده بان روسیه : کرملین، ترکیه را به عدم رعایت توافق سوریه متهم کرد
bltعصر امروز : آیا اوضاع ادلب باعث تیرگی روابط روسیه-ترکیه خواهد شد؟
bltمردم سالاری : بهانه تازه اردوغان
bltخبرآنلاین : پیش بینی عطوان از احتمال حضور بشار اسد در نشست پوتین و اردوغان
bltانتخاب : حملات هوایی روسیه و سوریه علیه گروه تحریر الشام
bltتسنیم : حضور بیش از 35 هزار تروریست در ادلب/ حملات هوایی سوریه و روسیه به النصره
bltرویداد 24 : سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltصدا و سیما : اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حزب جمهوری خلق برای حل بحران سوریه
bltباشگاه خبرنگاران : اردوغان: آمریکا رایگان تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
bltدنیای اقتصاد : اردوغان: آمریکا تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
bltتابناک : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان اجلاس آنکارا
bltآفتاب : روحانی: بحران سوریه باید با راهکارهای صلح آمیز و از سوی مردم منطقه حل و فصل شود
bltرویداد 24 : حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltشبستان : افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
bltالعالم : بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltپارسینه : روحانی: افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
bltایرنا : پوتین: با ایران بر سرافزایش پرداخت ها با ارزهای ملی به توافق رسیدیم
bltاقتصاد نیوز : پوتین و اردوغان توافق کردند
bltدنیای اقتصاد : دیدار روحانی با پوتین و اردوغان
bltافکار نیوز : بیانیه مشترک سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه
bltالعالم : رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
bltبهار نیوز : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه
bltایسنا : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
bltفارس : روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltایران آنلاین : جزئیات دیدار روحانی با اردوغان در آنکارا
bltایرنا : رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
bltایران آنلاین : اسد در جریان دستورکار نشست امروز کشورهای ضامن روند آستانه قرار گرفت
bltتسنیم : بشار اسد در جریان دستور کار اجلاس امروز آنکارا قرار گرفت
bltخبرآنلاین : اظهارات تازه اردوغان درباره اس400
bltایرنا : از برجام تا سوریه روی میز مذاکره
bltتیتر یک : دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا/ بررسی اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه
bltناطقان نیوز : دیدارجداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
bltموج رسا : دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
bltخبرآنلاین : ترکیه موشک های پاتریوت می خواهد
bltصدا و سیما : امریکا دوست یا دشمن ترکیه؟
bltایسنا : قلیچداراوغلو: مبارزه با تروریست ها حق سوریه است
bltایسنا : هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.