مخبر - 1398/11/25 - یادداشت نشریه قرار| ادلب و تهدیدات بلند مدت علیه ترکیه

یادداشت نشریه قرار| ادلب و تهدیدات بلند مدت علیه ترکیه
رجب طیب اردوغان در شرایطی نیروهای بشار اسد را به حمله هوایی و زمینی تهدید کرده که حریم آسمان سوریه در کنترل روسیه است و هر گونه حمله هوایی ترکیه می تواند هزینه های سنگینی به دنبال بیاورد.
یادداشت نشریه قرار| ادلب و تهدیدات بلند مدت علیه ترکیه

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم٬ اگر چه تنش و درگیری در شمال غربی سوریه و در ادلب تا اندازه ای فرونشسته اما هنوز هم زمینه های تنش بین نیروهای نظامی آنکارا و دمشق از بین نرفته و درگیری های اخیر٬ بر روابط آنکارا – مسکو نیز تاثیر منفی بر جای گذاشته است.

در چنین شرایطی تحلیلگران و نویسندگان رسانه های وابسته به اتاق فکر حزب عدالت و توسعه٬ دولت را به درگیری و حمله به سوریه تشویق کرده و فضا را حماسی می کنند.

اما تحلیل گران دیگری نیز هستند که به شکل واقع گرایانه با توصیف ابعاد واقعی پیامدهای جنگ و حمله٬ وضعیت موجود را کالبد شکافی می کنند. یکی از این تحلیل گران٬ طاها آک یول نویسنده و تحلیل گر روزنامه قرار است.

آک یول که از تحلیل گرن پیشکسوت روزنامه های حریت و ملیت بوده و قبلاً تا حد مشهودی حامی اردوغان و حزب عدالت و توسعه بود٬ حالا در روزنامه ای قلم می زند که بیشتر به خط فکری عبدالله گل رئیس جمهور سابق و احمد داوود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه نزدیک است و مطالبی انتقادی علیه سیاست های دولت اردوغان منتشر می کند.

آک یول٬ از روزنامه نگاران محقق و علاقه مند به تاریخ است و تاکنون چندین کتاب در حوزه های تاریخی مهم عثمانی٬ لوزان و جمهوری٬ به رشته تحریر درآورده است. آک یول در یادداشت «ادلب و تهدیدات دراز مدت علیه ترکیه»٬ به بررسی وضعیت کنونی و سناریوهای پیش رو پرداخته است:

وقتی که اردوغان٬ سوریه را تهدید می کند

از دو روز پیش٬ ادلب تا حد قابل توجهی رنگ آرامش به خود گرفته و خبری از غرش هواپیما و صدای توپ و تانک نیست و درگیری ها٬ دست کم در شرایط فعلی٬ متوقف شده اند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در واکنش به کشته شدن نظامیان ترکیه در ادلب٬ به تندی سوریه را تهدید کرده و گفت: «در هر جایی به نیروهای سوریه حمله کرده و آنها را می زنیم.» ظاهراً این تهدید٬ موثر و کارگر افتاده و حالا خبری از درگیری نیست.

حالا فضای حاکم بر ادلب٬ به گونه ای است که گویی از همان اول هم٬ اسد و پوتین به دنبال همین نتیجه فعلی بودند و به آن چه که می خواستند رسیدند. یعنی توانستند کنترل بزرگراه مواصلاتی دمشق به حلب را به تمامی در اختیار بگیرند.

اما خوب... مساله ادلب٬ فقط ابعاد نظامی ندارد و در حوزه دیپلماسی هم تلاش هایی صورت گرفت که البته نتیجه نداد. مثلاً هیات نظامی روسیه به آنکار سفر کرده و دوبار با مقامات سیاسی٬ امنیتی و نظامی ترکیه گفت وگو کردند اما این دیدارها نتیجه و دستاوردی بدنبال نداشت و حالا قرار است خلوصی آکار وزیر دفاع و هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت به مسکو بروند و باز هم مذاکره کنند.

همه این ها نشان دهنده این است که مساله ادلب بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می شد.

مذاکره بر سر این بود: همه در همان نقاط قبلی خود بمانند. کسی پیشروی نکند تا درگیری صورت نگیرد. ... آیا این نتیجه حاصل شد؟ مشخص نیست. اما آن چه پیدا و هویداست٬ تهدید اردوغان علیه دولت سوریه است که به مقامات دمشق اعلام کرده تا پایان ماه جاری میلادی به مرزهای توافق سوچی بازگردند.

اردوغان دقیقاً گفته: «باید تا پایان ماه جاری میلادی٬ نیروهای اسد به همان نقاط قبلی توافق شده در سوچی بازگردند و مراکز دیده بانی ما در همان نقاط بمانند. اگر چنین اقدامی صورت نگیرد و بخواهند جلو بیایند٬ به شکل هوایی و زمینی٬ هر اقدامی که لازم باشد انجام می دهیم و بدون تردید آنها را خواهیم زد.»

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در شرایطی نیروهای بشار اسد را به حمله هوایی و زمینی تهدید کرده که حریم آسمان سوریه در کنترل روسیه است و هر گونه حمله هوایی ترکیه می تواند هزینه های سنگینی به دنبال بیاورد.

آیا به خاطر برتری هوایی روسیه در حریم هوایی سوریه٬ ترکیه فقط از موشک٬ توپ های دور زن و راکت استفاده خواهد کرد یا نه؟ مشخص نیست. بهتر است چنین مسائلی را به متخصصین دفاعی واگذار کنیم.

پوتین چه گفته بود؟

برای بحث در مورد خطرات احتمالی حمله هوایی ترکیه به سوریه٬ می توان اظهارات قدیمی ولادیمیر پوتین را به خاطر آورد.

پوتین در سال 2015 میلادی در گفت وگو با اسپوتنیک اعلام کرد:«ترکیه به طور مداوم٬ حریم هوایی سوریه را نقض کرده است. اگر مایل است٬ یک بار دیگر به همین روال ادامه دهد. چرا که حالا سیستم دفاع موشکی روسیه از حریم آسمان سوریه مراقبت می کند. روسیه کشوری نیست که هواپیمای جنگنده اش را پایین بیاندزاند و بعد٬ منطقه را ترک کند و به خانه بازگردد.»

ظاهراً بشار اسد هم با اتکا به همین اظهارات پوتین دست به پیشروی زده و علیه ترکیه قدرت نمایی کرده است. اما در هر حال٬ نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که مهم ترین معضل نظامی و دفاعی در این پرونده٬ گروه های تروریستی و افراطی هستند که کل معادلات را به هم ریخته اند.

مهم ترین اختلاف نظر روسیه و ترکیه در میدان سوریه٬ بحث تعریف گروه های تروریستی است.

زمانی که ترکیه هواپیمای سوخوی روسیه را پایین انداخت٬ پوتین٬ حزب عدالت و توسعه را به حمایت از گروه های تروریستی اسلام گرا متهم کرد. حالا هم مسکو تقریباً همان اتهامات را تکرار می کند و معتقد است که ترکیه بدون در نظرگرفتن تعهداتی که در سند سوچی بر عهده گرفته٬ از گروه های تروریستی محافظت می کند و بشار اسد هم به همین بهانه به شکل مداوم و گسترده٬ حمله می کند.

بر اساس سند توافق سوچی٬ ترکیه متعهد شده بود که النصره و باقیمانده های آن یعنی هیات تحریر الشام را به عنوان گروه های تروریست بشناسد و زمینه را برای خروج آنان از ادلب فراهم کند.

البته همین جا باید به این نکته هم اشاره شود٬ این ترکیه بود که توانست قلعه مهم داعش یعنی الباب را آزاد کرده و داعش را در آنجا از بین ببرد. اما در ادلب٬ لحاظ کردن مرز و تفاوت بین گروه های مخالف و گروه های تروریست افراطی بسیار دشوار و پیچیده است و نمی توان به راحتی محل تجمع این نیروها را از هم جدا کرد. مشکل اینجاست که از دید دمشق و مسکو٬ مخالفین سوری تحت حمایت آنکارا نیز تروریست به شمار می آیند و این همان چیزی است ک مساله ادلب را بسیار غامض و پیچیده کرده است.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در مورد گروه های افراطی گفت: «برخی گروه های افراطی٬ خودسر و کله خراب٬ با اقدامات خود به رژیم اسد بهانه حمله می دهند و ما در برابر آنان نیز سکوت نخواهیم کرد.»

پوتین و اردوغان در جستجوی یک راه میانه

حالا و پس از توصیف واقعیت های میدانی ادلب٬ باید پرسید: آیا در این میدان٬ امکان سازش و توافق وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت: قطعاً ترکیه و روسیه به دنبال آن نیستند که در ادلب٬ کارشان به رویارویی بکشد.

از دید پوتین٬ سوریه عبارت است از روسیه ای که در شرق مدیترانه واقع شده است! روسیه ای که با یک دنیا پول و تسلیحات از بشار اسد حمایت کرده و کنترل مسیر مواصلاتی حلب به دمشق را در اختیار گرفته٬ به راحتی از آن منطقه بیرون رانده نخواهد شد. شک نکنیم٬ ولادیمیر پوتین خونسردی که ما می شناسیم٬ به دقت و به شکل حساب گرانه قدم برداشته است. این را هم از یاد نبریم که پوتین٬ با روابط گسترده ای که با ترکیه برقرار کرده٬ منافع سیاسی و اقتصادی فراوانی به دست آورده و نمی خواهد این منافع را از دست دهد. بنابراین٬ پوتین و اردوغان در جستجوی یک راه میانه خواهند بود.

سخنان اردوغان نشان می دهد که با وجود تهدیدات تند و قاطعانه٬ همواره راهی برای سازش هم وجود دارد. به عنوان مثال در ماجرای عملیات چشمه صلح٬ هدف اولیه ایجاد یک گستره 440 کیلومتری تا مرز عراق بود اما بعدها با پادرمیانی روس ها به یک گستره 120 کیلومتری اکتفا کرده و آتش بس را پذیرفتیم.

در ادلب نیز٬ راه میانه می تواند عبارت باشد از کنترل نیروهای کله خراب و خودسر از یک سو و قدرت گرفتن نسبی اسد از سوی دیگر. در این میان ترکیه نیز با خطر ورود یک میلیون آواره جدید٬ روبرو نخواهد شد.

البته دعا می کنیم شرایط بهتری فراهم شود و انشاالله توافقات بهتری هم حاصل شود. اما در پایان٬ نباید از کنار این واقعیت مهم بگذریم که مهم ترین تهدید درازمدت علیه ترکیه در سوریه٬ همان 12 تا 15 هزار تروریست ساکن ادلب هستند که هم در گزارش سازمان ملل و هم از سوی خود ترکیه٬ به عنوان تروریست شناسایی شده اند.

طاها آک یول نویسنده و تحلیل گر روزنامه قرار

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
بشار اسد   سوریه   روسیه   ادلب   رجب طیب اردوغان   حمله هوایی  
اخبار مرتبط
حملات هوایی مسکو به حومه ادلب در پاسخ به هدف گیری گشتی روسیه و ترکیه
ایسنا
سفیر روسیه: توافق های پوتین و اردوغان به مهار تنش در ادلب کمک کرد
ایسنا
اردوغان مجددا دولت سوریه را تهدید کرد
بلاغ مازندران
رایزنی پوتین و بشار اسد درباره وضعیت ادلب
دنیای اقتصاد
افزایش تنش بین روسیه و ترکیه در سوریه
ساعت 24
حمله مرگبار جنگنده های سوریه و روسیه به یک پست دیدبانی ترکیه
صبح تهران
اردوغان از برگزاری نشست چهارجانبه درباره ادلب خبر داد
صدا و سیما
نشست سران چهار کشور درباره اوضاع ادلب
تقریب نیوز
درخواستی که ترامپ از روسیه درباره بشار اسد دارد
خبرآنلاین
آیا اوضاع ادلب باعث تیرگی روابط روسیه-ترکیه خواهد شد؟
عصر امروز
حمله جنگنده های روسیه به مقر تروریست ها در ادلب سوریه
مشرق نیوز
نشست آتی اردوغان و پوتین احتمالا اسد و همتای ترکیه ای اش را پای میز بنشاند
پانا
حملات هوایی روسیه و سوریه علیه گروه تروریستی تحریر الشام
ایرنا
حملات هوایی روسیه و سوریه علیه مواضع تروریستها در حومه ادلب
مهر نیوز
سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
رویداد 24
اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهداف خود ناامید شده اند
ایرنا
اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حزب جمهوری خلق برای حل بحران سوریه
صدا و سیما
ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
ایسنا
دیدار اردوغان با لیندسی گراهام
مردم نیوز
اردوغان: آمریکا رایگان تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
باشگاه خبرنگاران
اردوغان: آمریکا تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
دنیای اقتصاد
مذاکرات تلفنی لاوروف و دبیرکل سازمان ملل
تسنیم
بیانیه مشترک روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا / حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند
ایران آنلاین
تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
آریا
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
خرداد نیوز
اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
فرتاک نیوز
رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
العالم
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه منتشر شد
خبرآنلاین
پوتین: تلاش های ایران، روسیه و ترکیه ثبات را به سوریه بازگرداند
ایرنا
جزئیات دیدار روحانی با اردوغان در آنکارا
ایران آنلاین
روحانی: جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
افکار نیوز
روحانی: افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
ایسنا
چه مقاماتی پوتین را در سفر به ترکیه همراهی می کنند
ایرنا
رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
ایرنا
اظهارات تازه اردوغان درباره اس400
خبرآنلاین
نماینده پوتین با بشار اسد درباره اجلاس سه جانبه آنکارا گفت وگو کرد
ایرنا
از برجام تا سوریه روی میز مذاکره
ایرنا
خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
آنا نیوز
دیدارجداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
ناطقان نیوز
دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
نبض نفت
اخبار مرتبط
bltایسنا : حملات هوایی مسکو به حومه ادلب در پاسخ به هدف گیری گشتی روسیه و ترکیه
bltایسنا : سفیر روسیه: توافق های پوتین و اردوغان به مهار تنش در ادلب کمک کرد
bltبلاغ مازندران : اردوغان مجددا دولت سوریه را تهدید کرد
bltدنیای اقتصاد : رایزنی پوتین و بشار اسد درباره وضعیت ادلب
bltساعت 24 : افزایش تنش بین روسیه و ترکیه در سوریه
bltصبح تهران : حمله مرگبار جنگنده های سوریه و روسیه به یک پست دیدبانی ترکیه
bltصدا و سیما : اردوغان از برگزاری نشست چهارجانبه درباره ادلب خبر داد
bltتقریب نیوز : نشست سران چهار کشور درباره اوضاع ادلب
bltخبرآنلاین : درخواستی که ترامپ از روسیه درباره بشار اسد دارد
bltعصر امروز : آیا اوضاع ادلب باعث تیرگی روابط روسیه-ترکیه خواهد شد؟
bltمشرق نیوز : حمله جنگنده های روسیه به مقر تروریست ها در ادلب سوریه
bltپانا : نشست آتی اردوغان و پوتین احتمالا اسد و همتای ترکیه ای اش را پای میز بنشاند
bltایرنا : حملات هوایی روسیه و سوریه علیه گروه تروریستی تحریر الشام
bltمهر نیوز : حملات هوایی روسیه و سوریه علیه مواضع تروریستها در حومه ادلب
bltرویداد 24 : سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltایرنا : اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهداف خود ناامید شده اند
bltصدا و سیما : اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حزب جمهوری خلق برای حل بحران سوریه
bltایسنا : ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
bltمردم نیوز : دیدار اردوغان با لیندسی گراهام
bltباشگاه خبرنگاران : اردوغان: آمریکا رایگان تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
bltدنیای اقتصاد : اردوغان: آمریکا تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
bltتسنیم : مذاکرات تلفنی لاوروف و دبیرکل سازمان ملل
bltایران آنلاین : بیانیه مشترک روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا / حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند
bltآریا : تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
bltخرداد نیوز : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
bltفرتاک نیوز : اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
bltالعالم : رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
bltخبرآنلاین : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه منتشر شد
bltایرنا : پوتین: تلاش های ایران، روسیه و ترکیه ثبات را به سوریه بازگرداند
bltایران آنلاین : جزئیات دیدار روحانی با اردوغان در آنکارا
bltافکار نیوز : روحانی: جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
bltایسنا : روحانی: افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
bltایرنا : چه مقاماتی پوتین را در سفر به ترکیه همراهی می کنند
bltایرنا : رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
bltخبرآنلاین : اظهارات تازه اردوغان درباره اس400
bltایرنا : نماینده پوتین با بشار اسد درباره اجلاس سه جانبه آنکارا گفت وگو کرد
bltایرنا : از برجام تا سوریه روی میز مذاکره
bltآنا نیوز : خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
bltناطقان نیوز : دیدارجداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
bltنبض نفت : دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.