مخبر - 1398/11/24 - شاخص ارزی به بالای مرز 14 رفت و برگشت

شاخص ارزی به بالای مرز 14 رفت و برگشت
روز چهارشنبه، روند دلار در زمستان 98 ترک خورد و برای اولین بار در این فصل ساعاتی را در کانال 14 هزار تومانی سپری کرد. از اول دی ماه تمام نوسانات شاخص ارزی به کانال 13 هزار تومانی محدود شده بود. برخی فعالان اعتقاد دارند مرز 14 هزار تومانی اهمیت زیادی برای معامله گران فنی بازار دارد و شکست آن می ...
شاخص ارزی به بالای مرز 14 رفت و برگشت

آفتاب نیوز :

در پنجمین روز هفته، قیمت دلار از مرز 14 هزار تومانی برای ساعاتی عبور کرد، ولی در اواخر روز از آن عقب نشست. به گفته فعالان، در مقطعی از پنجمین روز هفته، معامله گران در بازار آزاد اسکناس آمریکایی را حتی با قیمت 14هزار و 60 تومان به متقاضیان عرضه می کردند؛ ولی حدود ساعت 4 بعدازظهر قیمت این ارز تا عدد 13 هزار و 990 تومان عقب نشینی کرده بود.

بررسی روند دلار در ماه های اخیر نشان می دهد که بازار در 8 ماه گذشته تنها یک بار توانسته بود بالای مرز 14 هزار تومانی به کار خود پایان دهد و فردای همان روزی که مرز 14 هزار تومان را شکست، به کانال 13 هزار تومانی بازگشت. در مقطع فعلی، قیمت حتی یک روز نتوانست بالای مرز یاد شده باقی بماند تا برخی از فعالان از این مرز، به نام مقاومت حساس دلار یاد کنند، جایی که فروش های بازیگران فنی افزایش پیدا می کند و قیمت ظرفیت رشد بیشتری را از خود نشان نمی دهد. آخرین بار که دلار توانسته بود با قدرت از این مرز عبور کند، به اوایل اردیبهشت سال جاری بازمی گردد که دلار تقریبا دو هفته پس از آن توانست وارد کانال 15 هزار تومانی شود و حتی تا سطح 15 هزار و 700 تومانی بالا رفت. تمام این اتفاق ها هم در 20 روز ابتدایی اردیبهشت ماه رخ داده بود. با این حال، به رغم افزایش نوسانات در روزهای اخیر فاصله زیادی با هیجان اردیبهشت ماهی وجود دارد. در واقع، در طول سال 98 بازار مرزشکنی های زیادی به خود دیده است ولی به نظر می رسد شکست مرز 14 و 15 هزار تومانی از سایر مرزها برای معامله گران دشوارتر بوده است.

شاخص ارزی به بالای مرز 14 رفت و برگشت

برخلاف ناکامی دلار برای ورود به کانال جدید ، دیروز سکه تمام بهار آزادی توانست وارد کانال 5 میلیون و 100 هزار تومانی شود. سکه روز گذشته توانست 35 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت برساند و به بهای 5 میلیون و 115 هزار تومان برسد. رشد بهای سکه در شرایطی صورت گرفت که بهای طلای جهانی نیز تا ساعت 3 بعدازظهر رشد خاصی نداشت.

دوران هیجان دلار؛ کانال شکنی های پیاپی
میزان مرزشکنی های بازار در یک دوره زمانی می تواند نشانه خوبی برای سنجش سطح هیجانات بازار باشد. وقتی آمارها را بررسی می کنیم، می بینیم که هیجانی ترین دوره بازار در سال 98 در همان سه ماه اول سال رقم خورده است؛ به خصوص در 50 روز ابتدایی که قیمت از ابتدای کانال 13 هزار تومانی حرکت و به یکباره از کانال 14 هزار تومانی عبور کرد و پس از آن به مرز 15 هزار تومانی و نزدیکی کانال 16 هزار تومان سرک کشید. این دوره افزایشی ترین زمان بازار در سال 98 بود. پس از آن در نیمه دوم بهار 98 جهت بازار تغییر کرد و این بار مرزهای حمایتی دلار یک به یک شکسته شدند. در فاصله بین 22 اردیبهشت تا انتهای خردادماه، قیمت از مرزهای 15 و 14 هزار تومانی عقب نشست و به ابتدای کانال 13 هزار تومانی نزدیک شد. اولین ماه تابستان، زمانی بود که دلار دو مرز مهم روانی حمایتی را شکست. اوضاع همچنان به کام کاهشی ها بود و اسکناس آمریکایی برخلاف انتظار بسیاری از معامله گران در آن مقطع زمانی از دو مرز 13 و حتی 12 هزار تومانی پایین رفت. تمام این اتفاقات هم طی 25 روز ابتدایی تیرماه رخ داد.

دوران ثبات بازار

از 26 تیر تا 23 آبان سال 98 خبری از مرزشکنی نبود و شاخص ارزی در این بازه زمانی در کانال 11 هزار تومانی نوسان کرد. این دوره باثبات ترین بازه زمانی در بازار ارز بود. در این مقطع، قیمت دلار بیشتر رویه کاهشی داشت و حتی در دو مقطع نزدیک بود به کانال 10 هزار تومانی سرازیر شود، ولی هر بار با افزایش خریدها در کانال 11 هزار تومان باقی ماند. به نظر می رسد تحت تاثیر همین مقاومت ها در مرز 10 هزار تومانی بود که چنین حسی در بازار پدید آمد که قیمت از این پس پایین تر نخواهد رفت و جسارت خرید را بیشتر کرد.

دوران رشد ملایم

از اواخر آبان کم کم جهت بازار دلار تغییر کرد و قیمت به تدریج توانست وارد کانال های 12 و 13 هزار تومانی شود. بازار در اواخر آبان از کانال 11 هزار تومانی عبور کرد و وارد کانال 12 هزار تومانی شد. با شروع زمستان قیمت در کانال 13 هزار تومانی قرار گرفت و حدود 55 روز در این کانال نوسان کرد. در روزهای سپری شده زمستان تنها یک روز دلار بالای کانال 14 هزار تومانی به کار خود پایان داد و به سرعت از آن پایین رفت. به این ترتیب، می توان گفت زمستان امسال زمانی برای زندانی شدن دلار در کانال 13 هزار تومانی بوده است. با این حال، آنچه در روزهای اخیر مشاهده می شود، تلاش زیاد گروهی از معامله گران برای شکست مرز 14 هزار تومانی است. برخی از نوسان گیران سعی می کنند، پیرامون احتمال رفتن به لیست سیاه FATF جوسازی کنند و عده دیگری باور دارند، معامله گران سعی می کنند با بزرگنمایی پیرامون اخبار سیاسی قیمت ها را بالاتر ببرند.

دوگانه های متناقض در آستانه مرز 14

برخی از فعالان باور دارند، روند افزایشی روزهای اخیر در نهایت منجر به شکست مرز 14 هزار تومانی خواهد شد. از نگاه این گروه، رشد قیمت دلار در روزهای اخیر حالتی پیوسته و نسبتا باثبات داشته و خبری از رشدهای هیجانی نبوده است. برخی از معامله گران چنین الگوی رشدی را در بازار باثبات تر می دانند و معتقدند اگر قیمت به یکباره صعودی شود، احتمال بازگشت آن به نرخ های پایین تر بسیار بیشتر است. در شرایط فعلی، از نظر آنها، معامله گران خودشان را با روند افزایشی قیمت هماهنگ کرده اند و اصلاحات قیمتی کاهشی نیز در مسیر افزایشی صورت گرفته است، در نتیجه کمتر امکان غافل گیری بازار وجود دارد. این در حالی است که زمانی که قیمت به یکباره رشد شدیدی را تجربه می کند، عده زیادی از معامله گران ضرر می کنند. ضرر آنها محرکی است که تلاش کنند قیمت را به سطوح پایین تر بازگردانند. در این میان، عده دیگری از فعالان باور دارند، بازار در روزهای اخیر از دستان بازارساز خارج نشده است. از نظر آنها بازارساز به دنبال آن است که یکبار دیگر نوسان گیران را دچار ضرر کند. در واقع از نگاه آنها بازارساز به نوسان گیران اجازه می دهد که تا حدی قیمت ها را بالا ببرند و بعد با فروش از نرخ های بالاتر آنها را دچار ضرر می کند. نوسان گیران که این بار در قیمت های بالا اقدام به خرید کرده اند، مدتی توان تاثیرگذاری شان در بازار پایین می آید.

آنچه مسلم است و بیشتر معامله گران بر آن توافق دارند این است که بازار ارز در مرز حساسی قرار گرفته است و در صورتی که بتواند از آن با قدرت عبور کند، فضای جدیدی در معاملات شکل خواهد گرفت. ماندن دلار زیر مرز 14 هزار تومانی به معنای ادامه همان روندی است که از ابتدای زمستان آغاز شده است. در این میان، دیروز صرافی های بانکی نیز قیمت خود را 100 تومان بالا بردند و به 13 هزار و 700 تومان رساندند.

شاخص ارزی به بالای مرز 14 رفت و برگشت

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
منبع خبر : آفتاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از «آفتاب» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ماه تمام   معامله گران   بازار   شاخص ارزی  
اخبار مرتبط
صف های چهار میلیون تومانی در فردوسی
اخبار بانک
هنگامه تردید در بازار دلار؟
دنیای اقتصاد
گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ دلار حریف سطح مقاومتی نشد/ سکه عقب نشینی کرد
اقتصاد نیوز
گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر جهت دلار برخلاف انتظار معامله گران/ پیروی سکه از ارز داخلی و طلای جهانی
اقتصاد نیوز
گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر روند دلار برخلاف انتظار معامله گران/ تحریک سکه از کانال طلای جهانی
اقتصاد نیوز
مقاومت حساس در بازار دلا ر
فرارو
مرز حیاتی در بازار سکه
اخبار بانک
روند صعودی سکه قطع شد / اولین کاهش دلار در آذرماه
رویداد 24
چشم دلاری ها به خارج بازار
آفتاب
چشم معامله گران دلار به خارج بازار
ایران جیب
قیمت دلار؛ چشم دلاری ها به خارج بازار
فرارو
گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ رشد اندک قیمت ها با نیم نگاه بازار به نیویورک
اقتصاد نیوز
مکث معامله گران در بازار ارز
ایران جیب
گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ عقب نشینی آرام دلار و سکه در نخستین روز پاییز
اقتصاد نیوز
سرگذشت دلار در دو نیم سال
اقتصاد آزاد
قیمت دلار دوشنبه اول مهرماه 98/ افت 20 درصدی قیمت دلار نسبت به یک سال قبل/ آغاز فروش ارز اربعین در صرافی ها
تابناک
دلار به افزایشی ها وفا نکرد
بانکداری ایرانی
حرکت صعودی سکه با امید به طلای جهانی
ایران جیب
گزارش نهایی «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ روند معکوس قیمت دلار و سکه
اقتصاد نیوز
واکنش اندک قیمت دلار به اخبار
ایران جیب
تعداد فروشنده های دلار در بازار ارز افزایش یافت
اقتصاد نیوز
رفت و برگشت آرام قیمت دلار
ایران جیب
مقاومت دلار در کانال 11 هزار تومان
اخبار بانک
مقاومت دلار در کانال 11 هزار تومان/افزایش تعداد فروشنده ها در بازار ارز
خبرآنلاین
گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ عقب نشینی سکه به مرز حساس بازار در سایه سومین ریزش متوالی دلار
اقتصاد نیوز
خبرهای سیاسی جدید، انتظارات بازار را تغییر داد فشار کاهشی به قیمت دلار؟
اقتصاد آزاد
فشار کاهشی به قیمت دلار؟
فرارو
نگاهی به تحولات اقتصادی ایران و جهان  
خبرآنلاین
واکنش بازار دلار ارز به اخراج بولتون چه بود؟
تجارت امروز
حرکت دلار به سوی مرز حمایتی
ایران جیب
تاکتیک بازارساز یا تغییر انتظارات ارزی
بانکداری ایرانی
واکنش دلار به اجرای گام سوم
صدای ایران
واکنش آرام دلار به اخبار+جدول
جنوب نیوز
شاخص ارزی زیر سطح 11هزار و 500 باقی ماند
بانکداری ایرانی
بررسی واکنش دلار به گام سوم برجامی ایران
اقتصاد نیوز
واکنش آرام دلار به اخبار
فرارو
الاکلنگ قیمتی در بازار ارز؟
دنیای اقتصاد
دامنه مجاز نوسان قیمت دلار
ایران جیب
دامنه مجاز نوسان دلار
فرارو
گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ بی تفاوتی بازار به درگیری منطقه ای/محدوده نوسانات کاهش یافت
اقتصاد نیوز
اخبار مرتبط
bltاخبار بانک : صف های چهار میلیون تومانی در فردوسی
bltدنیای اقتصاد : هنگامه تردید در بازار دلار؟
bltاقتصاد نیوز : گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ دلار حریف سطح مقاومتی نشد/ سکه عقب نشینی کرد
bltاقتصاد نیوز : گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر جهت دلار برخلاف انتظار معامله گران/ پیروی سکه از ارز داخلی و طلای جهانی
bltاقتصاد نیوز : گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر روند دلار برخلاف انتظار معامله گران/ تحریک سکه از کانال طلای جهانی
bltفرارو : مقاومت حساس در بازار دلا ر
bltاخبار بانک : مرز حیاتی در بازار سکه
bltرویداد 24 : روند صعودی سکه قطع شد / اولین کاهش دلار در آذرماه
bltآفتاب : چشم دلاری ها به خارج بازار
bltایران جیب : چشم معامله گران دلار به خارج بازار
bltفرارو : قیمت دلار؛ چشم دلاری ها به خارج بازار
bltاقتصاد نیوز : گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ رشد اندک قیمت ها با نیم نگاه بازار به نیویورک
bltایران جیب : مکث معامله گران در بازار ارز
bltاقتصاد نیوز : گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ عقب نشینی آرام دلار و سکه در نخستین روز پاییز
bltاقتصاد آزاد : سرگذشت دلار در دو نیم سال
bltتابناک : قیمت دلار دوشنبه اول مهرماه 98/ افت 20 درصدی قیمت دلار نسبت به یک سال قبل/ آغاز فروش ارز اربعین در صرافی ها
bltبانکداری ایرانی : دلار به افزایشی ها وفا نکرد
bltایران جیب : حرکت صعودی سکه با امید به طلای جهانی
bltاقتصاد نیوز : گزارش نهایی «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ روند معکوس قیمت دلار و سکه
bltایران جیب : واکنش اندک قیمت دلار به اخبار
bltاقتصاد نیوز : تعداد فروشنده های دلار در بازار ارز افزایش یافت
bltایران جیب : رفت و برگشت آرام قیمت دلار
bltاخبار بانک : مقاومت دلار در کانال 11 هزار تومان
bltخبرآنلاین : مقاومت دلار در کانال 11 هزار تومان/افزایش تعداد فروشنده ها در بازار ارز
bltاقتصاد نیوز : گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ عقب نشینی سکه به مرز حساس بازار در سایه سومین ریزش متوالی دلار
bltاقتصاد آزاد : خبرهای سیاسی جدید، انتظارات بازار را تغییر داد فشار کاهشی به قیمت دلار؟
bltفرارو : فشار کاهشی به قیمت دلار؟
bltخبرآنلاین : نگاهی به تحولات اقتصادی ایران و جهان  
bltتجارت امروز : واکنش بازار دلار ارز به اخراج بولتون چه بود؟
bltایران جیب : حرکت دلار به سوی مرز حمایتی
bltبانکداری ایرانی : تاکتیک بازارساز یا تغییر انتظارات ارزی
bltصدای ایران : واکنش دلار به اجرای گام سوم
bltجنوب نیوز : واکنش آرام دلار به اخبار+جدول
bltبانکداری ایرانی : شاخص ارزی زیر سطح 11هزار و 500 باقی ماند
bltاقتصاد نیوز : بررسی واکنش دلار به گام سوم برجامی ایران
bltفرارو : واکنش آرام دلار به اخبار
bltدنیای اقتصاد : الاکلنگ قیمتی در بازار ارز؟
bltایران جیب : دامنه مجاز نوسان قیمت دلار
bltفرارو : دامنه مجاز نوسان دلار
bltاقتصاد نیوز : گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ بی تفاوتی بازار به درگیری منطقه ای/محدوده نوسانات کاهش یافت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.