مخبر - 1397/10/16 - تظاهرات جدید به سمت کاخ ریاست جمهوری سودان {

تظاهرات جدید به سمت کاخ ریاست جمهوری سودان
سودانی امروز در ادامه اعتراض های خود نسبت به سیاست های دولت «عمر البشیر» در برابر کاخ ریاست جمهوری تظاهرات می کنند.
تظاهرات جدید به سمت کاخ ریاست جمهوری سودان

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از المصر العربیه، یکی از گروههای مدنی سودان که تعدادی از تظاهرات ها را برگزار کرده است، از مردم سودان خواست تا راهپیمایی جدیدی را امروز(یکشنبه 16 دی 1397) به سمت کاخ ریاست جمهوری در راستای موج اعتراض ها ضد افزایش قیمت ها برگزار کنند.

درخواست برگزاری تظاهرات دربرابر کاخ ریاست جمهوری با عزل «محمد ابوزید مصطفی» وزیر بهداشت از سمتش به علت افزایش قیمت دارو همزمان شده است؛ «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان «الخیر النور» را جایگزین وی کرد.

سودان از 19 دسامبر 2018 به علت افزایش قیمت نان و گرانی شاهد تحرکات اعتراض آمیز بوده است، اما به سرعت ها اعتراض ها به تظاهرات ضد حکومت البشیر تبدیل شد.

تجمع متخصصان سودان شامل پزشکان، مدرسان، مهندسان در بیانیه ای اعلام کردند که ما از هوادارانمان می خواهیم تا از چهار نقطه مختلف در خارطوم به سمت کاخ ریاست جمهوری حرکت کنند.

این تجمع تعدادی از تظاهرات های مشابه را در طول هفته های گذشته برگزار کردند، اما نیروهای ضد شورش با گاز اشک آور به متفرق کردن آنها اقدام کرده است.

پس از کشته شدن 19 نفر از جمله دو نیروی امنیتی، البشیر روز یکشنبه گذشته از پلیس خواست تا از زور ضد تظاهرکنندگان استفاده نکند.

برهمین اساس، «معتز موسی» نخست وزیر سودان در دیدار با روسای رسانه های این کشور گفت: مخالف استفاده از زور، خشونت و انزجارطلبی در فرآیند سیاسی هستیم و این عمل غیر اخلاقی است.

موسی تاکید کرد: تنها راه برون رفت برای سودانی از این بحران سیاسی است است که انتخابات آزاد و شفاف سال 2020 انجام شود.

در همین حال، پلیس سودان روز گذشته در تعدادی از مناطق خارطوم مستقر شده است و نیروهای امنیتی و اطلاعات رهبران مخالفان و فعالان و روزنامه نگاران را بازداشت می کنند.

اقتصاد سودان با مشکلاتی از جمله کمبود ارز خارجی و افزایش نسبت تورم روبه رو است.

گفتنی است، سازمان عفو بین الملل تاکنون تعداد کشته شدگان در تظاهرات های اعتراض آمیز ضد البشیر را 37 نفر اعلام کرده است.

پایان پیام/44

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
} |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.