مخبر - 1398/10/29 - واکنش «لاریجانی» به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان

واکنش «لاریجانی» به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان
رییس مجلس شورای اسلامی در انتقاد از علت های بیان شده در مورد رد صلاحیت نامزد های انتخاباتی از جانب شورای نگهبان گفت: مطلبی از جانب سخنگوی شورای نگهبان از سوی رسانه ها منتشر شد که علت رد صلاحیت را سوء استفاده اقتصادی بیان می کرد. این مطلب درست نیست.
واکنش «لاریجانی» به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان

خبرگزاری ایسنا: علی لاریجانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) در نطق پیش از دستور مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور مردم تهران در نماز جمعه اخیر گفت: شرایط کشور می طلبید که مقام معظم رهبری تحلیل جامعی از وقایع اخیر برای ملت ارائه کند. روز جمعه همگی از مطالب عمیق و ارزشمند ایشان بهره مند شدند. دست خدا را در این اعتماد ملی می توان مشاهده کرد که با همه تلخی های اخیر آگاهی بالای ملت چگونه این ستم آمریکایی را به اراده قدرت ملی و انقلابی بدل کرد. باید قدر این همت ملت و رهبری خردمند را دانست.

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از مردم تهران و تشکر از مقام معظم رهبری اظهار کرد: با همه شهدای حادثه غم انگیز سقوط هواپیمای اوکراینی و جانباختگان حادثه تشییع سردار قاسم سلیمانی در کرمان همدردی می کنم. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پیگیر همه زوایای این دو حادثه خواهد بود.

لاریجانی ضمن تشکر از هیات های مرکزی و نظارت در انتخابات در مورد نظرات این هیئات در مورد رد صلاحیت بعضی نمایندگان فعلی و ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از جانب سخنگوی شورای نگهبان مطلبی در رسانه ها منتشر شد که عمده ردصلاحیت ها را مربوط به سوء استفاده های اقتصادی می دانست. این مطلب درست نیست چرا که نامه های ارسال شده هیات نظارت به نمایندگان به بند هایی اشاره دارد که اقتصادی نیستند. البته برای بعضی نمایندگان اینگونه بوده است، چرا باید مطلب درست منعکس نشود که بیگانگان از آن سوء استفاده کرده و نظام را متهم به فساد کند.

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به فق های شورای نگهبان و حقوق دانان گفت: از شما درخواست می کنم که در این بخش داوری لازم را داشته باشید تا حقوق افراد نادیده گرفته نشود. براساس قانون، نظرات مرجع چهارگانه می تواند ملاک باشد و گزارش های غیر از این مسیر می تواند از جانب افراد و با اغراض خاصی ارائه شود و تشخیص صحت آن نیازمند زمان است که در این مقطع کوتاه عملی نیست، ولی می تواند فضای قضاوت را مشوش کند.

وی ادامه داد: تردیدی نیست که اگر محکمه ای در مورد فساد در پرونده کسی چه مالی و چه غیر از آن نظر داده باشد، همگان تابع آن خواهند بود، اما اگر صرف گزارش از مرجعی باشد باید اتقان آن را بررسی کرد تا گزارش اولیه و خامی نباشد و با آبروی افراد بازی نشود. از طرف دیگر اگر سیستم های اطلاعاتی در مورد نمایندگان مجلس مطلبی داشتند بهتر آن بود که در طول این چهار سال اطلاعات را در میان می گذاشتند تا اصلاح شود نه این که نزدیک انتخابات آن را یک جا مطرح کنند. البته وزارت اطلاعات در چند مورد که شاید در حد انگشتان دست هم نباشد، مطالبی را درباره ی برخی به اینجانب دادند و بنده هم به افراد متذکر شدم و آنان نیز از طریق وزارت اطلاعات پیگیری کردند تا صحت مطالب روشن شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در مورد گزارش هایی که وزارت اطلاعات راجع به برخی نمایندگان به او داده است، تاکید کرد: این گزارش ها به هیچ وجه در حد و اندازه رد صلاحیت نبوده و اگر بوده حداقل به بنده منتقل نشده است. پس بزرگنمایی اشکالات اقتصادی هم خسارت حیثیتی به افراد می زند و هم به کشور لطمه وارد می کند. در اظهارات هیات مرکزی آمده است که مبنا بر عقاید سیاسی نبوده است که مبنای درستی برای انتخابات صحیح است، اما در استناد به بند هایی از ماده 29 که به نوعی التزام عملی به نظام است باید دقت داشت. بنده که با برخی آقایان چهار سال، با برخی هشت سال و با بعضی 12 سال همکاری روزانه داشتم عدم التزام عملی به نظام را در اکثر قریب به اتفاق نمایندگان تایید نمی کنم.

لاریجانی اضافه کرد: بار ها دیده ام که همکارانم با دقت تام از حریم نظام دفاع کرده اند مثل مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در مقابل ستم آمریکایی ها که در طرحی سه فوریتی بررسی شد و به اتفاق آرا تصویب شد. در موارد دیگر هم بنده شاهد روحیه دفاع از هویت ملی و انقلابی و حقوق ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران بوده ام البته ممکن است در اظهارات بعضی خطا هایی صورت گرفته باشد. این خطا ها را باید در کنار اقدامات درست و همراه با مسئولیت ملی قرار داد و ارزیابی کرد و برای چنین ارزیابی نیازمند اطلاعات دقیق تر از عملکرد نمایندگان است. در این گونه موارد شورا های نظارت هرگونه همکاری از مدیریت مجلس بخواهند ارائه خواهد شد تا پرونده همکاران به نحو دقیق تری بررسی شود.

وی در ادامه سخنان خود «عدم احراز صلاحیت» بعضی از نمایندگان را به صلاح ندانست و گفت: در شرایط فعلی کشور به صلاح نیست دیدید که رییس جمهور نااهل آمریکا چه سوء استفاده ای از این قضیه کرد. اگرچه تعداد زیاد نامزد ها و زمان کوتاه بررسی مشکلاتی را برای هیات مرکزی و هیات نظارت ایجاد کرده است که امیدواریم در بررسی شورای نگهبان حتی المقدور مرتفع شود. هرچه در این زمینه تلاش شود و عدم احراز ها کاهش یابد به حضور بیشتر ملت در انتخابات کمک می کند که در شرایط فعلی انقلاب ضرورت دارد.

لاریجانی در مورد حرکت سه کشور اروپایی در مساله ی هسته ای ایران گفت: تاسف آور است که یکی از وزرای کشور های اروپایی با صراحت اعلام کرده که آمریکا آن ها را تهدید کرده که اگر از ماشه استفاده نکنند تعرفه واردات اتومبیل به آمریکا را 25 درصد افزایش می دهد لذا اروپایی ها در این مسیر قرار گرفته اند. واضح است که مشکل در رفتار ایران نیست که بار ها خود اروپایی ها، آمریکا را سرزنش کرده اند مشکل در تهدید آمریکاست.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مشکل در تهدید آمریکاست که یک کشور قدرتمند اقتصادی اروپا را به رفتاری غیرعادلانه و حقارت آمیز وادار کرده است. ایران اهل تهدید نیست بیش از یک سال و اندی از رفتار خصمانه آمریکا در مساله هسته ای می گذرد و اروپا صرفا بیانیه سیاسی داده است. مدت ها جمهوری اسلامی ایران مدارا کرد و هم اکنون با صراحت اعلام می کنیم که اگر اروپا به هر دلیلی رفتار غیرعادلانه در استفاده از ماده 37 توافق نامه هسته ای داشته باشد آنگاه جمهوری اسلامی ایران تصمیم جدیدی در همکاری با آژانس خواهد گرفت و طرح آن در مجلس آماده است. ما شروع کننده این امر نخواهیم بود، ولی متناسب با اقدام شما بهتر است عادلانه رفتار کنیم.

منبع خبر : فردا نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مجلس شورای اسلامی   سخنگوی شورای نگهبان   رد صلاحیت  
اخبار مرتبط
شاهد مشارکت 50 درصدی در انتخابات خواهیم بود/ نمی توانیم دلایل رد صلاحیت نامزد ها را اعلام کنیم
رویداد 24
تعیین 29 فروردین 99 برای برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس
خبرگزاری دانشجو
مرحله دوم انتخابات مجلس 29 فروردین برگزار می شود
دنیای اقتصاد
روند رد صلاحیت یک نامزد انتخابات مجلس یازدهم + اسناد
فرارو
عارف: انقلابی تر از اصلاح طلبان کسی سراغ نداریم/ انحصارگرایی محکوم به شکست است
ساعت 24
آخرین تعداد داوطلبان تایید شده انتخابات 98
صبحانه با خبر
محمود صادقی: ترکیب مجلس یازدهم با اکثریت قاطع اصولگرا خواهد بود/ اصلاح طلبان برای حدود 30 کرسی امکان رقابت دارند/ مجلس نه تنها در راس امور نیست بلکه در جریان امور هم نیست
روز نو
محمود صادقی: اصلاح طلبان با این وضعیت، امکان شرکت در انتخابات به صورت ارائه لیست را ندارند
انتخاب
ذوالنور: رد صلاحیت ها به هیچ وجه سیاسی نیست
فردا نیوز
ذوالنور: رد صلاحیت ها به هیچ وجه سیاسی نیست / مجلس فعلی شفاف نیست
تسنیم
انصاری: طنز انتخابات است که لیست اصلاح طلبان را اصولگرایان تعیین می کنند
بهار نیوز
هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند
مردم نیوز
هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند +اسامی
خبرگزاری دانشجو
هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند+ اسامی
فارس
افزایش 2 هزار نفری تایید صلاحیت شدگان/ 8 نماینده رد صلاحیت شده، تایید شدند
فارس
شورای نگهبان طرح نظارت بر تامین مالی فعالیت های انتخاباتی را تایید کرد
خبرگزاری حوزه
طرح شفافیت تامین مالی فعالیت های انتخاباتی با شرع مقدس و قانون اساسی مغایرت ندارد
ایسنا
ماجرای این90 نفر
روز نو
مجلس آینده یک دست و پرتنش خواهد بود
اعتدال
دروغ های شاخدار رد صلاحیت شده ها برای فرار از تعقیب قضائی!
بلاغ مازندران
رسیدگی به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده نامزدی انتخابات
صدا و سیما
درخواست رسید پرداخت وجوهات شرعی از داوطلبان!
آریا
عضو شورای شهر تهران مدعی شد: تماس شورای نگهبان با نامزدها برای انصراف از رقابت در انتخابات
شورا آنلاین
توضیحات کدخدایی درباره رد صلاحیت 92 نماینده
خبر دنا
زاکانی: برخی به بهانه مشارکت بیشتر مردم نمی خواهند سلامت کاندیداها بررسی شود
فارس
جزئیات مهم از دلایل ردصلاحیت نمایندگان/ از ارتباطات نامتعارف شرعی تا تلاش برای تبرئه متهمان در حوزه قاچاق
اقتصاد نیوز
رد صلاحیت یک نماینده تلاش برای تبرئه متهمان قاچاق!
صبحانه با خبر
دلیل رد صلاحیت یک نماینده
فردا نیوز
توضیحات کدخدایی درباره دلایل رد صلاحیت برخی نمایندگان فعلی؛ از حمایت از قاچقچیان تا ارتباطات غیرمتعارف
الف
جزئیات علل رد صلاحیت برخی نمایندگان مجلس
صدا و سیما
جزئیات ردصلاحیت نمایندگان فعلی: از تلاش برای تبرئه متهمان در حوزه قاچاق و ارتباطات نامتعارف شرعی تا رانت خواری و خرید چند هکتار اراضی مرغوب
خبرآنلاین
جزئیاتی مهم از ردصلاحیت نمایندگان فعلی: از تلاش برای تبرئه متهمان در حوزه قاچاق و ارتباطات نامتعارف شرعی تا رانت خواری و خرید چند هکتار اراضی مرغوب
خبرآنلاین
جزئیات دلیل رد صلاحیت یک نماینده مجلس از زبان کدخدایی
دنیای اقتصاد
بیان سوء استفاده اقتصادی برای رد صلاحیت درست نیست
تیتر شهر
دفاع لاریجانی از نمایندگان رد صلاحیت شده
دنیای اقتصاد
توضیحات لاریجانی درباره ردصلاحیت نمایندگان فعلی
تجارت امروز
انتقاد لاریجانی به رد صلاحیت برخی نمایندگان
بازار نیوز
واکنش رئیس مجلس به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان
پول نیوز
فیلم | واکنش علی لاریجانی به علت رد صلاحیت نمایندگان فعلی و ادوار مجلس
خبرآنلاین
لاریجانی: اینکه کدخدایی گفته علت ردصلاحیت بسیاری نمایندگان، اقتصادی بوده، درست نیست / گزارش های وزارت اطلاعات به هیچ وجه در حد و اندازه رد صلاحیت نیست؛ اگر بوده حداقل به من منتقل نشده / عدم التزام عملی به نظام را در اکثر قریب به اتفاق نمایندگان تایید نمی کنم
خبر داغ
اخبار مرتبط
bltرویداد 24 : شاهد مشارکت 50 درصدی در انتخابات خواهیم بود/ نمی توانیم دلایل رد صلاحیت نامزد ها را اعلام کنیم
bltخبرگزاری دانشجو : تعیین 29 فروردین 99 برای برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس
bltدنیای اقتصاد : مرحله دوم انتخابات مجلس 29 فروردین برگزار می شود
bltفرارو : روند رد صلاحیت یک نامزد انتخابات مجلس یازدهم + اسناد
bltساعت 24 : عارف: انقلابی تر از اصلاح طلبان کسی سراغ نداریم/ انحصارگرایی محکوم به شکست است
bltصبحانه با خبر : آخرین تعداد داوطلبان تایید شده انتخابات 98
bltروز نو : محمود صادقی: ترکیب مجلس یازدهم با اکثریت قاطع اصولگرا خواهد بود/ اصلاح طلبان برای حدود 30 کرسی امکان رقابت دارند/ مجلس نه تنها در راس امور نیست بلکه در جریان امور هم نیست
bltانتخاب : محمود صادقی: اصلاح طلبان با این وضعیت، امکان شرکت در انتخابات به صورت ارائه لیست را ندارند
bltفردا نیوز : ذوالنور: رد صلاحیت ها به هیچ وجه سیاسی نیست
bltتسنیم : ذوالنور: رد صلاحیت ها به هیچ وجه سیاسی نیست / مجلس فعلی شفاف نیست
bltبهار نیوز : انصاری: طنز انتخابات است که لیست اصلاح طلبان را اصولگرایان تعیین می کنند
bltمردم نیوز : هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند
bltخبرگزاری دانشجو : هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند +اسامی
bltفارس : هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند+ اسامی
bltفارس : افزایش 2 هزار نفری تایید صلاحیت شدگان/ 8 نماینده رد صلاحیت شده، تایید شدند
bltخبرگزاری حوزه : شورای نگهبان طرح نظارت بر تامین مالی فعالیت های انتخاباتی را تایید کرد
bltایسنا : طرح شفافیت تامین مالی فعالیت های انتخاباتی با شرع مقدس و قانون اساسی مغایرت ندارد
bltروز نو : ماجرای این90 نفر
bltاعتدال : مجلس آینده یک دست و پرتنش خواهد بود
bltبلاغ مازندران : دروغ های شاخدار رد صلاحیت شده ها برای فرار از تعقیب قضائی!
bltصدا و سیما : رسیدگی به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده نامزدی انتخابات
bltآریا : درخواست رسید پرداخت وجوهات شرعی از داوطلبان!
bltشورا آنلاین : عضو شورای شهر تهران مدعی شد: تماس شورای نگهبان با نامزدها برای انصراف از رقابت در انتخابات
bltخبر دنا : توضیحات کدخدایی درباره رد صلاحیت 92 نماینده
bltفارس : زاکانی: برخی به بهانه مشارکت بیشتر مردم نمی خواهند سلامت کاندیداها بررسی شود
bltاقتصاد نیوز : جزئیات مهم از دلایل ردصلاحیت نمایندگان/ از ارتباطات نامتعارف شرعی تا تلاش برای تبرئه متهمان در حوزه قاچاق
bltصبحانه با خبر : رد صلاحیت یک نماینده تلاش برای تبرئه متهمان قاچاق!
bltفردا نیوز : دلیل رد صلاحیت یک نماینده
bltالف : توضیحات کدخدایی درباره دلایل رد صلاحیت برخی نمایندگان فعلی؛ از حمایت از قاچقچیان تا ارتباطات غیرمتعارف
bltصدا و سیما : جزئیات علل رد صلاحیت برخی نمایندگان مجلس
bltخبرآنلاین : جزئیات ردصلاحیت نمایندگان فعلی: از تلاش برای تبرئه متهمان در حوزه قاچاق و ارتباطات نامتعارف شرعی تا رانت خواری و خرید چند هکتار اراضی مرغوب
bltخبرآنلاین : جزئیاتی مهم از ردصلاحیت نمایندگان فعلی: از تلاش برای تبرئه متهمان در حوزه قاچاق و ارتباطات نامتعارف شرعی تا رانت خواری و خرید چند هکتار اراضی مرغوب
bltدنیای اقتصاد : جزئیات دلیل رد صلاحیت یک نماینده مجلس از زبان کدخدایی
bltتیتر شهر : بیان سوء استفاده اقتصادی برای رد صلاحیت درست نیست
bltدنیای اقتصاد : دفاع لاریجانی از نمایندگان رد صلاحیت شده
bltتجارت امروز : توضیحات لاریجانی درباره ردصلاحیت نمایندگان فعلی
bltبازار نیوز : انتقاد لاریجانی به رد صلاحیت برخی نمایندگان
bltپول نیوز : واکنش رئیس مجلس به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان
bltخبرآنلاین : فیلم | واکنش علی لاریجانی به علت رد صلاحیت نمایندگان فعلی و ادوار مجلس
bltخبر داغ : لاریجانی: اینکه کدخدایی گفته علت ردصلاحیت بسیاری نمایندگان، اقتصادی بوده، درست نیست / گزارش های وزارت اطلاعات به هیچ وجه در حد و اندازه رد صلاحیت نیست؛ اگر بوده حداقل به من منتقل نشده / عدم التزام عملی به نظام را در اکثر قریب به اتفاق نمایندگان تایید نمی کنم
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.