مخبر - 1398/10/29 - واکنش «لاریجانی» به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان

واکنش «لاریجانی» به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان
رییس مجلس شورای اسلامی در انتقاد از علت های بیان شده در مورد رد صلاحیت نامزد های انتخاباتی از جانب شورای نگهبان گفت: مطلبی از جانب سخنگوی شورای نگهبان از سوی رسانه ها منتشر شد که علت رد صلاحیت را سوء استفاده اقتصادی بیان می کرد. این مطلب درست نیست.
واکنش «لاریجانی» به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان

خبرگزاری ایسنا: علی لاریجانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) در نطق پیش از دستور مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور مردم تهران در نماز جمعه اخیر گفت: شرایط کشور می طلبید که مقام معظم رهبری تحلیل جامعی از وقایع اخیر برای ملت ارائه کند. روز جمعه همگی از مطالب عمیق و ارزشمند ایشان بهره مند شدند. دست خدا را در این اعتماد ملی می توان مشاهده کرد که با همه تلخی های اخیر آگاهی بالای ملت چگونه این ستم آمریکایی را به اراده قدرت ملی و انقلابی بدل کرد. باید قدر این همت ملت و رهبری خردمند را دانست.

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از مردم تهران و تشکر از مقام معظم رهبری اظهار کرد: با همه شهدای حادثه غم انگیز سقوط هواپیمای اوکراینی و جانباختگان حادثه تشییع سردار قاسم سلیمانی در کرمان همدردی می کنم. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پیگیر همه زوایای این دو حادثه خواهد بود.

لاریجانی ضمن تشکر از هیات های مرکزی و نظارت در انتخابات در مورد نظرات این هیئات در مورد رد صلاحیت بعضی نمایندگان فعلی و ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از جانب سخنگوی شورای نگهبان مطلبی در رسانه ها منتشر شد که عمده ردصلاحیت ها را مربوط به سوء استفاده های اقتصادی می دانست. این مطلب درست نیست چرا که نامه های ارسال شده هیات نظارت به نمایندگان به بند هایی اشاره دارد که اقتصادی نیستند. البته برای بعضی نمایندگان اینگونه بوده است، چرا باید مطلب درست منعکس نشود که بیگانگان از آن سوء استفاده کرده و نظام را متهم به فساد کند.

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به فق های شورای نگهبان و حقوق دانان گفت: از شما درخواست می کنم که در این بخش داوری لازم را داشته باشید تا حقوق افراد نادیده گرفته نشود. براساس قانون، نظرات مرجع چهارگانه می تواند ملاک باشد و گزارش های غیر از این مسیر می تواند از جانب افراد و با اغراض خاصی ارائه شود و تشخیص صحت آن نیازمند زمان است که در این مقطع کوتاه عملی نیست، ولی می تواند فضای قضاوت را مشوش کند.

وی ادامه داد: تردیدی نیست که اگر محکمه ای در مورد فساد در پرونده کسی چه مالی و چه غیر از آن نظر داده باشد، همگان تابع آن خواهند بود، اما اگر صرف گزارش از مرجعی باشد باید اتقان آن را بررسی کرد تا گزارش اولیه و خامی نباشد و با آبروی افراد بازی نشود. از طرف دیگر اگر سیستم های اطلاعاتی در مورد نمایندگان مجلس مطلبی داشتند بهتر آن بود که در طول این چهار سال اطلاعات را در میان می گذاشتند تا اصلاح شود نه این که نزدیک انتخابات آن را یک جا مطرح کنند. البته وزارت اطلاعات در چند مورد که شاید در حد انگشتان دست هم نباشد، مطالبی را درباره ی برخی به اینجانب دادند و بنده هم به افراد متذکر شدم و آنان نیز از طریق وزارت اطلاعات پیگیری کردند تا صحت مطالب روشن شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در مورد گزارش هایی که وزارت اطلاعات راجع به برخی نمایندگان به او داده است، تاکید کرد: این گزارش ها به هیچ وجه در حد و اندازه رد صلاحیت نبوده و اگر بوده حداقل به بنده منتقل نشده است. پس بزرگنمایی اشکالات اقتصادی هم خسارت حیثیتی به افراد می زند و هم به کشور لطمه وارد می کند. در اظهارات هیات مرکزی آمده است که مبنا بر عقاید سیاسی نبوده است که مبنای درستی برای انتخابات صحیح است، اما در استناد به بند هایی از ماده 29 که به نوعی التزام عملی به نظام است باید دقت داشت. بنده که با برخی آقایان چهار سال، با برخی هشت سال و با بعضی 12 سال همکاری روزانه داشتم عدم التزام عملی به نظام را در اکثر قریب به اتفاق نمایندگان تایید نمی کنم.

لاریجانی اضافه کرد: بار ها دیده ام که همکارانم با دقت تام از حریم نظام دفاع کرده اند مثل مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در مقابل ستم آمریکایی ها که در طرحی سه فوریتی بررسی شد و به اتفاق آرا تصویب شد. در موارد دیگر هم بنده شاهد روحیه دفاع از هویت ملی و انقلابی و حقوق ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران بوده ام البته ممکن است در اظهارات بعضی خطا هایی صورت گرفته باشد. این خطا ها را باید در کنار اقدامات درست و همراه با مسئولیت ملی قرار داد و ارزیابی کرد و برای چنین ارزیابی نیازمند اطلاعات دقیق تر از عملکرد نمایندگان است. در این گونه موارد شورا های نظارت هرگونه همکاری از مدیریت مجلس بخواهند ارائه خواهد شد تا پرونده همکاران به نحو دقیق تری بررسی شود.

وی در ادامه سخنان خود «عدم احراز صلاحیت» بعضی از نمایندگان را به صلاح ندانست و گفت: در شرایط فعلی کشور به صلاح نیست دیدید که رییس جمهور نااهل آمریکا چه سوء استفاده ای از این قضیه کرد. اگرچه تعداد زیاد نامزد ها و زمان کوتاه بررسی مشکلاتی را برای هیات مرکزی و هیات نظارت ایجاد کرده است که امیدواریم در بررسی شورای نگهبان حتی المقدور مرتفع شود. هرچه در این زمینه تلاش شود و عدم احراز ها کاهش یابد به حضور بیشتر ملت در انتخابات کمک می کند که در شرایط فعلی انقلاب ضرورت دارد.

لاریجانی در مورد حرکت سه کشور اروپایی در مساله ی هسته ای ایران گفت: تاسف آور است که یکی از وزرای کشور های اروپایی با صراحت اعلام کرده که آمریکا آن ها را تهدید کرده که اگر از ماشه استفاده نکنند تعرفه واردات اتومبیل به آمریکا را 25 درصد افزایش می دهد لذا اروپایی ها در این مسیر قرار گرفته اند. واضح است که مشکل در رفتار ایران نیست که بار ها خود اروپایی ها، آمریکا را سرزنش کرده اند مشکل در تهدید آمریکاست.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مشکل در تهدید آمریکاست که یک کشور قدرتمند اقتصادی اروپا را به رفتاری غیرعادلانه و حقارت آمیز وادار کرده است. ایران اهل تهدید نیست بیش از یک سال و اندی از رفتار خصمانه آمریکا در مساله هسته ای می گذرد و اروپا صرفا بیانیه سیاسی داده است. مدت ها جمهوری اسلامی ایران مدارا کرد و هم اکنون با صراحت اعلام می کنیم که اگر اروپا به هر دلیلی رفتار غیرعادلانه در استفاده از ماده 37 توافق نامه هسته ای داشته باشد آنگاه جمهوری اسلامی ایران تصمیم جدیدی در همکاری با آژانس خواهد گرفت و طرح آن در مجلس آماده است. ما شروع کننده این امر نخواهیم بود، ولی متناسب با اقدام شما بهتر است عادلانه رفتار کنیم.

منبع خبر : فردا نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «فردا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
مجلس شورای اسلامی   سخنگوی شورای نگهبان   رد صلاحیت  
اخبار مرتبط
شورای نگهبان صحت انتخابات دور دوم مجلس را تایید کرد
نماینده
ایرادات شورای نگهبان برطرح مالیات برخانه های خالی
خیبر انلاین
انتخابات میان دوره ای مجلس همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود
فارس
نماینده رد صلاحیت شده از پنجره وزارت کشور به مجلس برگشت!
بلاغ مازندران
روایت علی مطهری از برخورد تندش با عضو شورای نگهبان
مثلث
ترقی: نمایندگان ردصلاحیت شده به دنبال انتقام از انقلاب و نظام هستند / تئوری اصلاحات به بن بست رسیده است
خبرگزاری دانشجو
منتخبان فارس در کدام کمیسیون های مجلس یازدهم حضور خواهند داشت؟
حافظ نیوز
سوال معنادار علی مطهری از سخنگوی شورای نگهبان
آفتاب
مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس در چه حوزه هایی برگزار می شود
ملیت
تایید کامل صحت انتخابات مجلس
ناطقان نیوز
شورای نگهبان صحت مرحله اول انتخابات مجلس را تایید کرد/ احتمال تغییر در زمان برگزاری مرحله دوم
بلاغ مازندران
کنایه های معنادار علی مطهری به سخنگوی شورای نگهبان: چرا به مسائل مسائل انتخابات آلرژی پیدا کرده اید؟ /قلبتان بطور کامل سیاه نشده است
خبرآنلاین
انتقاد کدخدایی به طرح دوفوریتی مجلس/ وسط بحران کرونا چه چیز واجب تر از اصلاح قانون انتخابات؟!
ملیت
کنایه معنادار علی مطهری به آیت الله جنتی و کدخدایی
خبرآنلاین
موافقت شورای نگهبان با برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس در 21 شهریور
تقریب نیوز
صحت انتخابات از سوی شورای نگهبان تایید شد
خبرگزاری دانشجو
نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان
پانا
شاهد مشارکت 50 درصدی در انتخابات خواهیم بود/ نمی توانیم دلایل رد صلاحیت نامزد ها را اعلام کنیم
رویداد 24
شورای نگهبان در بررسی صلاحیت جناح های سیاسی با چشم بسته قضاوت می کند/ با هزینه های نامتعارف تبلیغاتی برخورد می کنیم
حزب الله نیوز
شورای نگهبان تایید صلاحیت تعدادی از نمایندگان رد صلاحیت شده را تکذیب کرد
خبر داغ
نسبت دادن رد صلاحیت به ائمه جمعه جایگاه شورای نگهبان را تضعیف می کند
ایرنا
روند رد صلاحیت یک نامزد انتخابات مجلس یازدهم + اسناد
خبر داغ
یک نماینده زن اصلاح طلب دیگر هم ردصلاحیت شد
تیتر امروز
زمان دریافت شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده پایان یافت
پانا
محمود صادقی: ترکیب مجلس یازدهم با اکثریت قاطع اصولگرا خواهد بود/ اصلاح طلبان برای حدود 30 کرسی امکان رقابت دارند/ مجلس نه تنها در راس امور نیست بلکه در جریان امور هم نیست
روز نو
محمود صادقی: اصلاح طلبان با این وضعیت، امکان شرکت در انتخابات به صورت ارائه لیست را ندارند
انتخاب
انصاری: طنز انتخابات است که لیست اصلاح طلبان را اصولگرایان تعیین می کنند
بهار نیوز
هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند
مردم نیوز
هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند +اسامی
خبرگزاری دانشجو
هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند+ اسامی
فارس
2 هزار داوطلب دیگر انتخابات مجلس تایید صلاحیت شدند
598
افزایش 2هزار نفری تایید صلاحیت شدگان/ حدود 8 نماینده رد صلاحیت شده، تایید شدند
روز پلاس
افزایش 2 هزار نفری تایید صلاحیت شدگان/ 8 نماینده رد صلاحیت شده، تایید شدند
فارس
شورای نگهبان طرح شفافیت و نظارت مالی انتخاباتی را تایید کرد
آفتاب
اگر کسی به چراغ قرمز گاهی بی اعتنایی می کند از التزام عملی به نظام ساقط نمی شود
رویداد 24
تایید طرح شفافیت تامین مالی فعالیت های انتخاباتی در شورای نگهبان
فرتاک نیوز
مطهری: مجلس باید از همه اقشار نماینده داشته باشد نه اینکه 290 آیت الله وارد مجلس کنیم / نماینده ای در 13 سالگی به جبهه رفته؛ 8 سال اسیر بوده و 50 درصد جانبازی دارد، اما با گزارش محلی رقبایش، رد صلاحیت شده / در مجلس اول، مجاهدین خلق هم کاندیدا داشتند؛ مگر مردم اشتباه کردند؟
انتخاب
غوغای سیاسی روی دیگرِ رد صلاحیت های اخلاقی و مالی/ آدرس غلط روحانی و لاریجانی با چه هدفی صورت گرفته است؟+آمار
هم اندیشی
ماجرای این90 نفر
روز نو
توضیح کدخدایی از تخلفات برخی نمایندگان ردصلاحیت شده؛ از دریافت رشوه برای قاچاق سیگار تا دلالی در پرونده گوشت های یارانه ای
تسنیم
اخبار مرتبط
bltنماینده : شورای نگهبان صحت انتخابات دور دوم مجلس را تایید کرد
bltخیبر انلاین : ایرادات شورای نگهبان برطرح مالیات برخانه های خالی
bltفارس : انتخابات میان دوره ای مجلس همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود
bltبلاغ مازندران : نماینده رد صلاحیت شده از پنجره وزارت کشور به مجلس برگشت!
bltمثلث : روایت علی مطهری از برخورد تندش با عضو شورای نگهبان
bltخبرگزاری دانشجو : ترقی: نمایندگان ردصلاحیت شده به دنبال انتقام از انقلاب و نظام هستند / تئوری اصلاحات به بن بست رسیده است
bltحافظ نیوز : منتخبان فارس در کدام کمیسیون های مجلس یازدهم حضور خواهند داشت؟
bltآفتاب : سوال معنادار علی مطهری از سخنگوی شورای نگهبان
bltملیت : مرحله دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس در چه حوزه هایی برگزار می شود
bltناطقان نیوز : تایید کامل صحت انتخابات مجلس
bltبلاغ مازندران : شورای نگهبان صحت مرحله اول انتخابات مجلس را تایید کرد/ احتمال تغییر در زمان برگزاری مرحله دوم
bltخبرآنلاین : کنایه های معنادار علی مطهری به سخنگوی شورای نگهبان: چرا به مسائل مسائل انتخابات آلرژی پیدا کرده اید؟ /قلبتان بطور کامل سیاه نشده است
bltملیت : انتقاد کدخدایی به طرح دوفوریتی مجلس/ وسط بحران کرونا چه چیز واجب تر از اصلاح قانون انتخابات؟!
bltخبرآنلاین : کنایه معنادار علی مطهری به آیت الله جنتی و کدخدایی
bltتقریب نیوز : موافقت شورای نگهبان با برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس در 21 شهریور
bltخبرگزاری دانشجو : صحت انتخابات از سوی شورای نگهبان تایید شد
bltپانا : نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان
bltرویداد 24 : شاهد مشارکت 50 درصدی در انتخابات خواهیم بود/ نمی توانیم دلایل رد صلاحیت نامزد ها را اعلام کنیم
bltحزب الله نیوز : شورای نگهبان در بررسی صلاحیت جناح های سیاسی با چشم بسته قضاوت می کند/ با هزینه های نامتعارف تبلیغاتی برخورد می کنیم
bltخبر داغ : شورای نگهبان تایید صلاحیت تعدادی از نمایندگان رد صلاحیت شده را تکذیب کرد
bltایرنا : نسبت دادن رد صلاحیت به ائمه جمعه جایگاه شورای نگهبان را تضعیف می کند
bltخبر داغ : روند رد صلاحیت یک نامزد انتخابات مجلس یازدهم + اسناد
bltتیتر امروز : یک نماینده زن اصلاح طلب دیگر هم ردصلاحیت شد
bltپانا : زمان دریافت شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده پایان یافت
bltروز نو : محمود صادقی: ترکیب مجلس یازدهم با اکثریت قاطع اصولگرا خواهد بود/ اصلاح طلبان برای حدود 30 کرسی امکان رقابت دارند/ مجلس نه تنها در راس امور نیست بلکه در جریان امور هم نیست
bltانتخاب : محمود صادقی: اصلاح طلبان با این وضعیت، امکان شرکت در انتخابات به صورت ارائه لیست را ندارند
bltبهار نیوز : انصاری: طنز انتخابات است که لیست اصلاح طلبان را اصولگرایان تعیین می کنند
bltمردم نیوز : هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند
bltخبرگزاری دانشجو : هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند +اسامی
bltفارس : هشت نماینده ای که پس از رد صلاحیت، تایید شدند+ اسامی
blt598 : 2 هزار داوطلب دیگر انتخابات مجلس تایید صلاحیت شدند
bltروز پلاس : افزایش 2هزار نفری تایید صلاحیت شدگان/ حدود 8 نماینده رد صلاحیت شده، تایید شدند
bltفارس : افزایش 2 هزار نفری تایید صلاحیت شدگان/ 8 نماینده رد صلاحیت شده، تایید شدند
bltآفتاب : شورای نگهبان طرح شفافیت و نظارت مالی انتخاباتی را تایید کرد
bltرویداد 24 : اگر کسی به چراغ قرمز گاهی بی اعتنایی می کند از التزام عملی به نظام ساقط نمی شود
bltفرتاک نیوز : تایید طرح شفافیت تامین مالی فعالیت های انتخاباتی در شورای نگهبان
bltانتخاب : مطهری: مجلس باید از همه اقشار نماینده داشته باشد نه اینکه 290 آیت الله وارد مجلس کنیم / نماینده ای در 13 سالگی به جبهه رفته؛ 8 سال اسیر بوده و 50 درصد جانبازی دارد، اما با گزارش محلی رقبایش، رد صلاحیت شده / در مجلس اول، مجاهدین خلق هم کاندیدا داشتند؛ مگر مردم اشتباه کردند؟
bltهم اندیشی : غوغای سیاسی روی دیگرِ رد صلاحیت های اخلاقی و مالی/ آدرس غلط روحانی و لاریجانی با چه هدفی صورت گرفته است؟+آمار
bltروز نو : ماجرای این90 نفر
bltتسنیم : توضیح کدخدایی از تخلفات برخی نمایندگان ردصلاحیت شده؛ از دریافت رشوه برای قاچاق سیگار تا دلالی در پرونده گوشت های یارانه ای
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.