مخبر - 1398/10/24 - آیا بعد از سردار سلیمانی عراق تجزیه می شود؟

آیا بعد از سردار سلیمانی عراق تجزیه می شود؟
با ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، توسط آمریکا، شکاف های قومی و مذهبی در عراق بار دیگر عیان شد. گزارش های رسانه ای حاکی از این است که به منظور جلوگیری از اخراج نیرو های آمریکایی از عراق توسط گروه های سیاسی شیعی، بار دیگر ایده تاسیس یک منطقه یا اقلیم فدرال در استان های سنی نشین عراق مطرح ...
آیا بعد از سردار سلیمانی عراق تجزیه می شود؟

به گزارش تابناک به نقل از فرارو- تقریبا دو ماه قبل از ترور سردار سلیمانی، عراق درگیر بحران سیاسی کم سابقه ای بود. نخست وزیر این کشور تحت فشار اعتراضات گسترده، استعفا کرده بود، ولی گروه های سیاسی شیعی از اجماع بر سر یک نخست وزیر جدید عاجز ماندند. حال، اگر چه بعد از ترور سردار سلیمانی، ظاهرا میان تشکل های سیاسی شیعی وحدت حاصل شد، اما این بار بحران سیاسی به شکلی دیگر ظاهر شد.

مسئله ترور سردار سلیمانی و پاسخ ایران و گروه های عراقی به این مسئله، به طور موقت بحران تشکیل کابینه را به حاشیه راند. اکنون پس از فروکش کردن تنش ها میان ایران و آمریکا، گام هایی برای حل این بحران برداشته شده است. در پی ناکامی چند ائتلاف بزرگ پارلمانی در معرفی یک نخست وزیر جدید و قابل قبول، برخی گروه های سیاسی شیعی پیشنهاد می دهند که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق، مجددا از پارلمان رأی اعتماد بگیرد.

اما همزمان با برداشتن گام هایی برای حل بحران تشکیل دولت، چالش سیاسی دیگری پدیدار شده و آن، بحث اخراج نیرو های آمریکایی از عراق است.
همزمان با افزایش تلاش های گروه های شیعی عراق برای اخراج آمریکا، رهبران سنی ایده قدیمی تاسیس منطقه فدرال در استان های سنی نشین غرب عراق را مطرح کردند.

تک و پاتک از قم تا ابوظبی
در روز های اخیر، گروه های سیاسی شیعی و سنی عراقی با هدف بررسی اوضاع سیاسی عراق در چند کشور منطقه جلساتی برگزار کردند. یکی از این جلسات در قم برگزار شد و تعدادی از سران گروه های سیاسی و شبه نظامی عراق مانند مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، هادی عامری، رئیس سازمان بدر، اکرم الکعبی، رئیس جنبش «النجباء»، لیث خزعلی، معاون رئیس گروه «عصائب اهل الحق» و ابو الآء الولائی، رئیس «گردان های سید الشهدا»، حضور داشتند.

نصر الشمری، سخنگوی النجباء، به خبرگزاری رسمی عراق، گفته است هدف جلسه قم، که روز یک شنبه برگزار شد، «تشکیل یک جبهه مقاومت واحد برای اخراج نیرو های آمریکایی و تمام نیرو های بیگانه از عراق است.» به گفته الشمری، حاضران در این نشست به توافق رسیدند که تلاش ها در این زمینه هماهنگ باشد.

الشمری افزود گروه های مقاومت عراقی برای دولت و پارلمان مهلتی جهت پایان دادن به حضور نیرو های بیگانه از راه های دیپلماتیک و سیاسی تعیین کرده اند. الشمری گفته این مهلت نباید بدون پایان باشد.

مسئله اخراج نیرو های آمریکایی از عراق، مسئله جدیدی نیست. قبلا هم مطرح شده بود، ولی به جایی نرسید. اما با ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس، نایب رئیس حشد الشعبی، اخراج نیرو های آمریکایی از عراق به طور جدی مطرح شد. پارلمان عراق، در اقدامی قابل توجه، طرحی برای خارج کردن نیرو های آمریکایی از عراق تصویب کرد که دولت عادل عبدالمهدی در حال پیگیری آن است.

به رغم اینکه بعد از ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، برخی گروه های عراقی قول دادند پاسخ کوبنده نظامی به آمریکا بدهند، اما عملیات نظامی این گروه ها برای اخراج آمریکایی ها هنوز شروع نشده است. منابع سیاسی به روزنامه الاخبار لبنان، نزدیک به حزب الله، گفته اند که سران عراقی در نشست قم فقط بر سر اتخاذ یک موضع واحد در خصوص ضرورت اخراج نیرو های بیگانه از عراق توافق کردند. به گفته این منابع، مقاومت علیه نیرو های بیگانه زمانی آغاز می شود که پاسخ آمریکا به درخواست دولت عراق مبنی بر تعیین زمان خروج نیرو های آمریکایی مشخص شود. ماهیت این پاسخ، مشخص خواهد کرد که آیا گروه های عراقی، روش های دیپلماتیک را کنار می گذارند یا نه. گروه پارلمانی الفتح، (شامل نمایندگان حشد الشعبی) هشدار داده است که تعلل امریکا در خروج از عراق، به تقابل نظامی با آن منجر خواهد شد.

از سوی دیگر، آمریکا هیچ علاقه ای به خروج از عراق نشان نمی دهد و حتی عراق را به اعمال تحریم های شدیدتر از ایران تهدید کرده است. دولت عبدالمهدی در حال پیگیری طرح اخراج آمریکایی هاست. اما منابع بلندپایه عراقی در دفتر عبدالمهدی به روزنامه الرأی کویت گفته اند که آمریکا به دولت و پارلمان عراق توجه نمی کند و از همین رو «بدون شک خودش را درگیر جنگ خواهد کرد. چون بدون درگیری های خونین (از عراق) عقب نشینی نخواهد کرد.»

این تحولات در حالی رخ داد که عبدالمهدی از سوی پارلمان مامور اجرایی کردن طرح اخراج آمریکایی ها شده است. در همین راستا، عبدالمهدی از مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، خواسته است که نمایندگانی جهت تنظیم برنامه خروج نیرو های آمریکایی به عراق اعزام کند. اما پمپئو در پاسخ گفته که آمریکا از عراق خارج نخواهد شد. فراتر از این، دونالد ترامپ تلویحا عراق را به توقیف درآمد های نفتی آن در صورت عدم پرداخت هزینه ساخت پایگاه آمریکایی تهدید کرده است.

ظاهرا آمریکا برای جلوگیری از اجرایی شدن مصوبه پارلمان عراق در خصوص اخراج نیرو های آمریکایی تحرکات غیرعلنی دیگری نیز انجام می دهد. گروه های عراقی نزدیک به آمریکا، مانند کرد ها و عرب های سنی، از حضور در جلسه ای که در آن، طرح اخراج آمریکایی ها تصویب شد، خودداری کردند. این گروه ها، ظاهرا تصمیم اخراج آمریکایی ها را اقدامی از جانب شیعیان می دانند.

پس از این اقدام، رهبران سنی عراق ایده تاسیس یک منطقه فدرال در غرب عراق را دنبال کردند. در روز های اخیر، سیاستمداران سنی عراق در برخی کشورها، از جمله امارات، نشست هایی با هدف بررسی ایده تاسیس یک منطقه فدرال در غرب عراق بررسی کرده اند. روزنامه العرب، چاپ لندن، به نقل از منابع آگاه مدعی شد که رهبرانی مانند محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان، جمال الکربولی، رئیس حزب الحل، احمد الجبوری، استاندار سابق استان صلاح الدین گفتگو هایی در خصوص تاسیس منطقه فدرال انجام می دهند.

محافل رسانه ای نزدیک به محور مقاومت می گویند هدف از تاسیس منطقه فدرال در غرب عراق، تضمین تداوم حضور آمریکا در این کشور است. چرا که هم اکنون، پایگاه آمریکایی عمدتا در استان های کردنشین و سنی نشین عراق مستقر هستند و آمریکا در مناطق شیعه نشین حضور چشمگیری ندارد. در نتیجه، چنانچه، استان های سنی نشین عراق به یک منطقه فدرال تبدیل شوند، توانایی دولت مرکزی در پیگیری اخراج آمریکایی ها، کمتر خواهد شد.

به هر حال، عراق در بحبوحه بحران تشکیل دولت، با چالش جدیدی مواجه شده که ممکن است تمامیت ارضی آن را به خطر بیندازد. آمریکایی ها برای جلوگیری از عملی شدن مصوبه پارلمان، دست به کار شده و با رهبران سنی عراق تماس هایی برقرار می کنند. دیدار چند روز پیشِ دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، با الحلبوسی در امارات، از جمله این تماس هاست. اما باید دید که آیا آمریکا موفق می شود که طرح اخراج نیرو های خود از عراق را به روش های سیاسی خنثی کند یا اینکه کار به درگیری های نظامی کشیده خواهد شد.

منبع خبر : تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   آمریکا   مذهبی   نیروی قدس سپاه   اقلیم   گروه های سیاسی  
اخبار مرتبط
توضیحات سفیر ایران در بغداد درباره سفر سردار قاآنی به عراق
قدس آنلاین
آمریکا می خواهد شرافت نمایندگان شیعه را ببرد
عصر امروز
داعش در عراق احیا می شود
برنا نیوز
النجباء: آمریکا درصدد احیای داعش برای تجزیه عراق است
العالم
سردار قاآنی کنار فرمانده مقاومتی که آمریکا برایش جایزه 10 میلیون دلاری گذاشته
شریان
الفتح: «برهم صالح» در پی تحمیل اراده آمریکا به فراکسیون های عراق است
خبرگزاری دفاع مقدس
تلاش رئیس جمهور برایتحمیل اراده آمریکا به عراق
اقتصاد نیوز
عضو پارلمان عراق: آمریکا علیه نظام دموکراتیک عراق توطئه می کند
روز پلاس
آمریکا علیه نظام دموکراتیک در عراق توطئه می کند
خبرگزاری دفاع مقدس
نقشه آمریکا برای کودتا در عراق | ماجرای مانور نظامی جدید آمریکا در امارات
همشهری آنلاین
نقش سردار سلیمانی در حل اختلاف احزاب عراقی
اتاق خبر
برخی مقام های اطلاعاتی عراق در ترور شهید سلیمانی با آمریکا همکاری داشتند
خبرگزاری ایلنا
آیا عراقی ها توان اخراج نیروهای آمریکا از کشورشان را دارند؟ / روزی که 140 هزار نظامی آمریکایی، عراق را ترک کردند
مشرق نیوز
ساز ماندن امریکا در عراق از اقلیم کوک شد
جوان آنلاین
تلاش پنتاگون برای کوچک نمایی در مساله مجروحان حمله موشکی ایران
شبکه الکوثر
ایجاد اقلیم سنی در عراق؛ طرحی آمریکایی برای دور کردن بغداد از تهران
خبرگزاری دفاع مقدس
مخالفت عشائر الانبار با پروژه آمریکایی ایجاد اقلیم سنی در عراق
خبرگزاری دفاع مقدس
نقشه آمریکا برای تجزیه عراق به 7 اقلیم
خبرگزاری دانشجو
آمریکا به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه افکنی میان ایرانی ها با کُردهای عراق است
تسنیم
آیا عراقی ها می توانند غرامت توافقات امنیتی آمریکا را بپردازند؟
دنیای اقتصاد
آیا آمریکایی ها از عراق خارج می شوند؛ پیام تظاهرات روز جمعه چه بود؟
خبرآنلاین
تجزیه عراق، راهبرد آمریکا برای فرار از مات شدن در غرب آسیا/ سناریوی واشنگتن برای تشکیل اقلیم «سنی، شیعی و کردستان» در عراق چیست؟ + نقشه میدانی و عکس
مشرق نیوز
رسانه چینی ترور سردار سلیمانی را مایه بی آبرویی آمریکا دانست
ایرنا
جزئیات نشست فتنه گرانه امارات برای تجزیه عراق
تسنیم
ائتلاف سائرون: آمریکا باعث عقب ماندگی عراق شده است
خبرگزاری دانشجو
آیا بعد از سردار سلیمانی عراق تجزیه می شود؟
خبر دنا
شیخ نعیم قاسم: «سید حسن نصرالله» انتقام خون سردار سلیمانی را خواهد گرفت
فارس
تجاوزگری آمریکا گروه های عراقی را برای انتخاب نخست وزیر متحد کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
حاج قاسم پس از حمله موشکی سپاه در گلزار شهدا آرام گرفت +عکس
روز پلاس
(تصاویر) خاکسپاری شبانه پیکر سردار سلیمانی
فرارو
ابراز ارادت یمنی ها به سردار شهید مقاومت؛ این بار در «ذمار»
بلاغ مازندران
ابراز ارادت یمنی ها به سردار شهید مقاومت
افکار نیوز
پایان محدودیت های برجام/ قیامت در برزخ انتقام/ قیام سپاه قدس/ گام اول پایان آمریکا در عراق
شریان
واشنگتن در پی جلب حمایت اعضای ناتو از تحرکاتش در عراق
خبرگزاری ایلنا
انتخاب زمان ترور فرمانده سپاه قدس به دلیل نزدیکی به زمان استیضاح رئیس جمهور آمریکا بود/ آمریکا می خواهد مجددا عراق را اشغال کند
خبرگزاری ایلنا
شهادت سردار سلیمانی، خطای بزرگ راهبردی ترامپ
ایرنا
واکنش آلمان به شهادت سردار سلیمانی
ملیت
تجمع اعتراضی مقابل دفتر سازمان ملل در تهران، در پی شهادت سردار سلیمانی
ایسنا
عادل عبدالمهدی: حمله هوایی آمریکا نقض حاکمیت عراق است
پارسینه
تاوان خون سلیمانی زوال اسرائیل و خون المهندس، پایان حضور آمریکا در عراق است
رسانیوز
اخبار مرتبط
bltقدس آنلاین : توضیحات سفیر ایران در بغداد درباره سفر سردار قاآنی به عراق
bltعصر امروز : آمریکا می خواهد شرافت نمایندگان شیعه را ببرد
bltبرنا نیوز : داعش در عراق احیا می شود
bltالعالم : النجباء: آمریکا درصدد احیای داعش برای تجزیه عراق است
bltشریان : سردار قاآنی کنار فرمانده مقاومتی که آمریکا برایش جایزه 10 میلیون دلاری گذاشته
bltخبرگزاری دفاع مقدس : الفتح: «برهم صالح» در پی تحمیل اراده آمریکا به فراکسیون های عراق است
bltاقتصاد نیوز : تلاش رئیس جمهور برایتحمیل اراده آمریکا به عراق
bltروز پلاس : عضو پارلمان عراق: آمریکا علیه نظام دموکراتیک عراق توطئه می کند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : آمریکا علیه نظام دموکراتیک در عراق توطئه می کند
bltهمشهری آنلاین : نقشه آمریکا برای کودتا در عراق | ماجرای مانور نظامی جدید آمریکا در امارات
bltاتاق خبر : نقش سردار سلیمانی در حل اختلاف احزاب عراقی
bltخبرگزاری ایلنا : برخی مقام های اطلاعاتی عراق در ترور شهید سلیمانی با آمریکا همکاری داشتند
bltمشرق نیوز : آیا عراقی ها توان اخراج نیروهای آمریکا از کشورشان را دارند؟ / روزی که 140 هزار نظامی آمریکایی، عراق را ترک کردند
bltجوان آنلاین : ساز ماندن امریکا در عراق از اقلیم کوک شد
bltشبکه الکوثر : تلاش پنتاگون برای کوچک نمایی در مساله مجروحان حمله موشکی ایران
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ایجاد اقلیم سنی در عراق؛ طرحی آمریکایی برای دور کردن بغداد از تهران
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مخالفت عشائر الانبار با پروژه آمریکایی ایجاد اقلیم سنی در عراق
bltخبرگزاری دانشجو : نقشه آمریکا برای تجزیه عراق به 7 اقلیم
bltتسنیم : آمریکا به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه افکنی میان ایرانی ها با کُردهای عراق است
bltدنیای اقتصاد : آیا عراقی ها می توانند غرامت توافقات امنیتی آمریکا را بپردازند؟
bltخبرآنلاین : آیا آمریکایی ها از عراق خارج می شوند؛ پیام تظاهرات روز جمعه چه بود؟
bltمشرق نیوز : تجزیه عراق، راهبرد آمریکا برای فرار از مات شدن در غرب آسیا/ سناریوی واشنگتن برای تشکیل اقلیم «سنی، شیعی و کردستان» در عراق چیست؟ + نقشه میدانی و عکس
bltایرنا : رسانه چینی ترور سردار سلیمانی را مایه بی آبرویی آمریکا دانست
bltتسنیم : جزئیات نشست فتنه گرانه امارات برای تجزیه عراق
bltخبرگزاری دانشجو : ائتلاف سائرون: آمریکا باعث عقب ماندگی عراق شده است
bltخبر دنا : آیا بعد از سردار سلیمانی عراق تجزیه می شود؟
bltفارس : شیخ نعیم قاسم: «سید حسن نصرالله» انتقام خون سردار سلیمانی را خواهد گرفت
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تجاوزگری آمریکا گروه های عراقی را برای انتخاب نخست وزیر متحد کرد
bltروز پلاس : حاج قاسم پس از حمله موشکی سپاه در گلزار شهدا آرام گرفت +عکس
bltفرارو : (تصاویر) خاکسپاری شبانه پیکر سردار سلیمانی
bltبلاغ مازندران : ابراز ارادت یمنی ها به سردار شهید مقاومت؛ این بار در «ذمار»
bltافکار نیوز : ابراز ارادت یمنی ها به سردار شهید مقاومت
bltشریان : پایان محدودیت های برجام/ قیامت در برزخ انتقام/ قیام سپاه قدس/ گام اول پایان آمریکا در عراق
bltخبرگزاری ایلنا : واشنگتن در پی جلب حمایت اعضای ناتو از تحرکاتش در عراق
bltخبرگزاری ایلنا : انتخاب زمان ترور فرمانده سپاه قدس به دلیل نزدیکی به زمان استیضاح رئیس جمهور آمریکا بود/ آمریکا می خواهد مجددا عراق را اشغال کند
bltایرنا : شهادت سردار سلیمانی، خطای بزرگ راهبردی ترامپ
bltملیت : واکنش آلمان به شهادت سردار سلیمانی
bltایسنا : تجمع اعتراضی مقابل دفتر سازمان ملل در تهران، در پی شهادت سردار سلیمانی
bltپارسینه : عادل عبدالمهدی: حمله هوایی آمریکا نقض حاکمیت عراق است
bltرسانیوز : تاوان خون سلیمانی زوال اسرائیل و خون المهندس، پایان حضور آمریکا در عراق است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.