مخبر - 1398/10/24 - آیا بعد از سردار سلیمانی عراق تجزیه می شود؟

آیا بعد از سردار سلیمانی عراق تجزیه می شود؟
با ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، توسط آمریکا، شکاف های قومی و مذهبی در عراق بار دیگر عیان شد. گزارش های رسانه ای حاکی از این است که به منظور جلوگیری از اخراج نیرو های آمریکایی از عراق توسط گروه های سیاسی شیعی، بار دیگر ایده تاسیس یک منطقه یا اقلیم فدرال در استان های سنی نشین عراق مطرح ...
آیا بعد از سردار سلیمانی عراق تجزیه می شود؟

به گزارش تابناک به نقل از فرارو- تقریبا دو ماه قبل از ترور سردار سلیمانی، عراق درگیر بحران سیاسی کم سابقه ای بود. نخست وزیر این کشور تحت فشار اعتراضات گسترده، استعفا کرده بود، ولی گروه های سیاسی شیعی از اجماع بر سر یک نخست وزیر جدید عاجز ماندند. حال، اگر چه بعد از ترور سردار سلیمانی، ظاهرا میان تشکل های سیاسی شیعی وحدت حاصل شد، اما این بار بحران سیاسی به شکلی دیگر ظاهر شد.

مسئله ترور سردار سلیمانی و پاسخ ایران و گروه های عراقی به این مسئله، به طور موقت بحران تشکیل کابینه را به حاشیه راند. اکنون پس از فروکش کردن تنش ها میان ایران و آمریکا، گام هایی برای حل این بحران برداشته شده است. در پی ناکامی چند ائتلاف بزرگ پارلمانی در معرفی یک نخست وزیر جدید و قابل قبول، برخی گروه های سیاسی شیعی پیشنهاد می دهند که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق، مجددا از پارلمان رأی اعتماد بگیرد.

اما همزمان با برداشتن گام هایی برای حل بحران تشکیل دولت، چالش سیاسی دیگری پدیدار شده و آن، بحث اخراج نیرو های آمریکایی از عراق است.
همزمان با افزایش تلاش های گروه های شیعی عراق برای اخراج آمریکا، رهبران سنی ایده قدیمی تاسیس منطقه فدرال در استان های سنی نشین غرب عراق را مطرح کردند.

تک و پاتک از قم تا ابوظبی
در روز های اخیر، گروه های سیاسی شیعی و سنی عراقی با هدف بررسی اوضاع سیاسی عراق در چند کشور منطقه جلساتی برگزار کردند. یکی از این جلسات در قم برگزار شد و تعدادی از سران گروه های سیاسی و شبه نظامی عراق مانند مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، هادی عامری، رئیس سازمان بدر، اکرم الکعبی، رئیس جنبش «النجباء»، لیث خزعلی، معاون رئیس گروه «عصائب اهل الحق» و ابو الآء الولائی، رئیس «گردان های سید الشهدا»، حضور داشتند.

نصر الشمری، سخنگوی النجباء، به خبرگزاری رسمی عراق، گفته است هدف جلسه قم، که روز یک شنبه برگزار شد، «تشکیل یک جبهه مقاومت واحد برای اخراج نیرو های آمریکایی و تمام نیرو های بیگانه از عراق است.» به گفته الشمری، حاضران در این نشست به توافق رسیدند که تلاش ها در این زمینه هماهنگ باشد.

الشمری افزود گروه های مقاومت عراقی برای دولت و پارلمان مهلتی جهت پایان دادن به حضور نیرو های بیگانه از راه های دیپلماتیک و سیاسی تعیین کرده اند. الشمری گفته این مهلت نباید بدون پایان باشد.

مسئله اخراج نیرو های آمریکایی از عراق، مسئله جدیدی نیست. قبلا هم مطرح شده بود، ولی به جایی نرسید. اما با ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس، نایب رئیس حشد الشعبی، اخراج نیرو های آمریکایی از عراق به طور جدی مطرح شد. پارلمان عراق، در اقدامی قابل توجه، طرحی برای خارج کردن نیرو های آمریکایی از عراق تصویب کرد که دولت عادل عبدالمهدی در حال پیگیری آن است.

به رغم اینکه بعد از ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، برخی گروه های عراقی قول دادند پاسخ کوبنده نظامی به آمریکا بدهند، اما عملیات نظامی این گروه ها برای اخراج آمریکایی ها هنوز شروع نشده است. منابع سیاسی به روزنامه الاخبار لبنان، نزدیک به حزب الله، گفته اند که سران عراقی در نشست قم فقط بر سر اتخاذ یک موضع واحد در خصوص ضرورت اخراج نیرو های بیگانه از عراق توافق کردند. به گفته این منابع، مقاومت علیه نیرو های بیگانه زمانی آغاز می شود که پاسخ آمریکا به درخواست دولت عراق مبنی بر تعیین زمان خروج نیرو های آمریکایی مشخص شود. ماهیت این پاسخ، مشخص خواهد کرد که آیا گروه های عراقی، روش های دیپلماتیک را کنار می گذارند یا نه. گروه پارلمانی الفتح، (شامل نمایندگان حشد الشعبی) هشدار داده است که تعلل امریکا در خروج از عراق، به تقابل نظامی با آن منجر خواهد شد.

از سوی دیگر، آمریکا هیچ علاقه ای به خروج از عراق نشان نمی دهد و حتی عراق را به اعمال تحریم های شدیدتر از ایران تهدید کرده است. دولت عبدالمهدی در حال پیگیری طرح اخراج آمریکایی هاست. اما منابع بلندپایه عراقی در دفتر عبدالمهدی به روزنامه الرأی کویت گفته اند که آمریکا به دولت و پارلمان عراق توجه نمی کند و از همین رو «بدون شک خودش را درگیر جنگ خواهد کرد. چون بدون درگیری های خونین (از عراق) عقب نشینی نخواهد کرد.»

این تحولات در حالی رخ داد که عبدالمهدی از سوی پارلمان مامور اجرایی کردن طرح اخراج آمریکایی ها شده است. در همین راستا، عبدالمهدی از مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، خواسته است که نمایندگانی جهت تنظیم برنامه خروج نیرو های آمریکایی به عراق اعزام کند. اما پمپئو در پاسخ گفته که آمریکا از عراق خارج نخواهد شد. فراتر از این، دونالد ترامپ تلویحا عراق را به توقیف درآمد های نفتی آن در صورت عدم پرداخت هزینه ساخت پایگاه آمریکایی تهدید کرده است.

ظاهرا آمریکا برای جلوگیری از اجرایی شدن مصوبه پارلمان عراق در خصوص اخراج نیرو های آمریکایی تحرکات غیرعلنی دیگری نیز انجام می دهد. گروه های عراقی نزدیک به آمریکا، مانند کرد ها و عرب های سنی، از حضور در جلسه ای که در آن، طرح اخراج آمریکایی ها تصویب شد، خودداری کردند. این گروه ها، ظاهرا تصمیم اخراج آمریکایی ها را اقدامی از جانب شیعیان می دانند.

پس از این اقدام، رهبران سنی عراق ایده تاسیس یک منطقه فدرال در غرب عراق را دنبال کردند. در روز های اخیر، سیاستمداران سنی عراق در برخی کشورها، از جمله امارات، نشست هایی با هدف بررسی ایده تاسیس یک منطقه فدرال در غرب عراق بررسی کرده اند. روزنامه العرب، چاپ لندن، به نقل از منابع آگاه مدعی شد که رهبرانی مانند محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان، جمال الکربولی، رئیس حزب الحل، احمد الجبوری، استاندار سابق استان صلاح الدین گفتگو هایی در خصوص تاسیس منطقه فدرال انجام می دهند.

محافل رسانه ای نزدیک به محور مقاومت می گویند هدف از تاسیس منطقه فدرال در غرب عراق، تضمین تداوم حضور آمریکا در این کشور است. چرا که هم اکنون، پایگاه آمریکایی عمدتا در استان های کردنشین و سنی نشین عراق مستقر هستند و آمریکا در مناطق شیعه نشین حضور چشمگیری ندارد. در نتیجه، چنانچه، استان های سنی نشین عراق به یک منطقه فدرال تبدیل شوند، توانایی دولت مرکزی در پیگیری اخراج آمریکایی ها، کمتر خواهد شد.

به هر حال، عراق در بحبوحه بحران تشکیل دولت، با چالش جدیدی مواجه شده که ممکن است تمامیت ارضی آن را به خطر بیندازد. آمریکایی ها برای جلوگیری از عملی شدن مصوبه پارلمان، دست به کار شده و با رهبران سنی عراق تماس هایی برقرار می کنند. دیدار چند روز پیشِ دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، با الحلبوسی در امارات، از جمله این تماس هاست. اما باید دید که آیا آمریکا موفق می شود که طرح اخراج نیرو های خود از عراق را به روش های سیاسی خنثی کند یا اینکه کار به درگیری های نظامی کشیده خواهد شد.

منبع خبر : تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   آمریکا   مذهبی   نیروی قدس سپاه   اقلیم   گروه های سیاسی  
اخبار مرتبط
ائتلاف النصر، زمزمه ها برای ایجاد اقلیم سنی در عراق را تایید کرد
العالم
«محمد الحلبوسی» پشت پرده تجزیه عراق
خبرگزاری دفاع مقدس
زمزمه های ایجاد اقلیم سنی در عراق شنیده می شود!
خبرگزاری دانشجو
آیا بعد از سردار سلیمانی عراق تجزیه می شود؟
خبر دنا
زمزمه هایی برای ایجاد اقلیم سنی در عراق
اقتصاد نیوز
انتقام خون سردار سلیمانی را سید حسن نصرالله خواهد گرفت
خبرگزاری دانشجو
شیخ نعیم قاسم: «سید حسن نصرالله» انتقام خون سردار سلیمانی را خواهد گرفت
فارس
حمله موشکی ایران به مواضع آمریکا مکمل تصمیم عراق در اخراج آمریکا از منطقه بود
عصر هامون
تجاوزگری آمریکا گروه های عراقی را برای انتخاب نخست وزیر متحد کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
(تصاویر) خاکسپاری شبانه پیکر سردار سلیمانی
فرارو
تعلیق پرواز برخی خطوط هواپیمایی عربی به بغداد
فرارو
ابراز ارادت یمنی ها به سردار شهید مقاومت
افکار نیوز
پایان محدودیت های برجام/ قیامت در برزخ انتقام/ قیام سپاه قدس/ گام اول پایان آمریکا در عراق
شریان
جای سردار سلیمانی لو نرفت، او یک هدف در دسترس بود/ ترامپ چطور تصمیم به ترور فرمانده سپاه قدس گرفت؟
رویداد 24
عادل عبدالمهدی: حمله هوایی آمریکا نقض حاکمیت عراق است
پارسینه
واکنش گوترش به شهادت سردار سلیمانی
مهر نیوز
تاوان خون سلیمانی زوال اسرائیل و خون المهندس، پایان حضور آمریکا در عراق است
رسانیوز
العامری خواستار اتحاد گروه های سیاسی عراق برای اخراج آمریکا شد
فارس
فصل جدید سپاه آغاز شد/ شادی لحظه ای آمریکایی ها و صهیونیست ها به عزا تبدیل خواهد شد
ایسنا
سردار سرلشکر قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس در عراق به شهادت رسید/ حمله امریکا به کاروان الحشد الشعبی در بغداد
الف
زمینه دومین اخراج امریکا
جوان آنلاین
تصاویر/ راهپیمایی ضد آمریکایی در عراق
صراط
برنامه امریکا برای حمله بعثی-داعشی به عراق
جوان آنلاین
جزئیات طرح آمریکا برای آغاز جنگی خانمان سوز در عراق
هم اندیشی
بارزانی: کمک آمریکا به بغداد و اربیل ضروری است
ایران آنلاین
حمایت آمریکا و جامعه بین الملل از عراق و اقلیم کردستان ضروری است
خبرگزاری ایلنا
فیلم | در خیابان های عراق چه می گذرد؟
همشهری آنلاین
نچیروان بارزانی: کُردهای عراق قدردان نیروهای آمریکا هستند!
حزب الله نیوز
معترضان عراقی خواستار پایان دخالت آمریکا در امور کشورشان هستند
ایرنا
مقایسه امروز ما با کشورهای منطقه نشان از موفقیت های انقلاب اسلامی دارد
ایرنا
سرنوشت کلیساهای متروکه در آمریکا
صدا و سیما
امام خمینی؛ نظریه پرداز و معمار بزرگ نهضت اسلامی
ایرنا
مشروح گفتگوی دبیرکل حزب الله با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای
صدا و سیما
طرح صلح حوثی ها و ادعاهای ناروای رسانه های معاند
دیپلماسی ایرانی
پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین
پایگاه وارث
پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین/ هر کاری بدون ایران ابتر است
تسنیم
جمهوری اسلامی ایران فصل الخطاب تمام معادلات منطقه ای است
خبرگزاری حوزه
قدرت مقاومت عراق در حال گسترش است/ هر اقدامی در منطقه بدون ایران ابتر است
فارس
نقش نیروهای تابع سپاه قدس در حمله به تاسیسات سعودی
افکار نیوز
مثلث قدرت در منطقه غرب آسیا و تهدیدات آن برای استکبار
خبرگزاری دفاع مقدس
اخبار مرتبط
bltالعالم : ائتلاف النصر، زمزمه ها برای ایجاد اقلیم سنی در عراق را تایید کرد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : «محمد الحلبوسی» پشت پرده تجزیه عراق
bltخبرگزاری دانشجو : زمزمه های ایجاد اقلیم سنی در عراق شنیده می شود!
bltخبر دنا : آیا بعد از سردار سلیمانی عراق تجزیه می شود؟
bltاقتصاد نیوز : زمزمه هایی برای ایجاد اقلیم سنی در عراق
bltخبرگزاری دانشجو : انتقام خون سردار سلیمانی را سید حسن نصرالله خواهد گرفت
bltفارس : شیخ نعیم قاسم: «سید حسن نصرالله» انتقام خون سردار سلیمانی را خواهد گرفت
bltعصر هامون : حمله موشکی ایران به مواضع آمریکا مکمل تصمیم عراق در اخراج آمریکا از منطقه بود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تجاوزگری آمریکا گروه های عراقی را برای انتخاب نخست وزیر متحد کرد
bltفرارو : (تصاویر) خاکسپاری شبانه پیکر سردار سلیمانی
bltفرارو : تعلیق پرواز برخی خطوط هواپیمایی عربی به بغداد
bltافکار نیوز : ابراز ارادت یمنی ها به سردار شهید مقاومت
bltشریان : پایان محدودیت های برجام/ قیامت در برزخ انتقام/ قیام سپاه قدس/ گام اول پایان آمریکا در عراق
bltرویداد 24 : جای سردار سلیمانی لو نرفت، او یک هدف در دسترس بود/ ترامپ چطور تصمیم به ترور فرمانده سپاه قدس گرفت؟
bltپارسینه : عادل عبدالمهدی: حمله هوایی آمریکا نقض حاکمیت عراق است
bltمهر نیوز : واکنش گوترش به شهادت سردار سلیمانی
bltرسانیوز : تاوان خون سلیمانی زوال اسرائیل و خون المهندس، پایان حضور آمریکا در عراق است
bltفارس : العامری خواستار اتحاد گروه های سیاسی عراق برای اخراج آمریکا شد
bltایسنا : فصل جدید سپاه آغاز شد/ شادی لحظه ای آمریکایی ها و صهیونیست ها به عزا تبدیل خواهد شد
bltالف : سردار سرلشکر قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس در عراق به شهادت رسید/ حمله امریکا به کاروان الحشد الشعبی در بغداد
bltجوان آنلاین : زمینه دومین اخراج امریکا
bltصراط : تصاویر/ راهپیمایی ضد آمریکایی در عراق
bltجوان آنلاین : برنامه امریکا برای حمله بعثی-داعشی به عراق
bltهم اندیشی : جزئیات طرح آمریکا برای آغاز جنگی خانمان سوز در عراق
bltایران آنلاین : بارزانی: کمک آمریکا به بغداد و اربیل ضروری است
bltخبرگزاری ایلنا : حمایت آمریکا و جامعه بین الملل از عراق و اقلیم کردستان ضروری است
bltهمشهری آنلاین : فیلم | در خیابان های عراق چه می گذرد؟
bltحزب الله نیوز : نچیروان بارزانی: کُردهای عراق قدردان نیروهای آمریکا هستند!
bltایرنا : معترضان عراقی خواستار پایان دخالت آمریکا در امور کشورشان هستند
bltایرنا : مقایسه امروز ما با کشورهای منطقه نشان از موفقیت های انقلاب اسلامی دارد
bltصدا و سیما : سرنوشت کلیساهای متروکه در آمریکا
bltایرنا : امام خمینی؛ نظریه پرداز و معمار بزرگ نهضت اسلامی
bltصدا و سیما : مشروح گفتگوی دبیرکل حزب الله با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای
bltدیپلماسی ایرانی : طرح صلح حوثی ها و ادعاهای ناروای رسانه های معاند
bltپایگاه وارث : پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین
bltتسنیم : پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین/ هر کاری بدون ایران ابتر است
bltخبرگزاری حوزه : جمهوری اسلامی ایران فصل الخطاب تمام معادلات منطقه ای است
bltفارس : قدرت مقاومت عراق در حال گسترش است/ هر اقدامی در منطقه بدون ایران ابتر است
bltافکار نیوز : نقش نیروهای تابع سپاه قدس در حمله به تاسیسات سعودی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مثلث قدرت در منطقه غرب آسیا و تهدیدات آن برای استکبار
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.