مخبر - 1398/10/23 - 18 ماه برنامه ریزی مخفیانه برای ترور سردار سلیمانی / رئیس CIA به شدت به دنبال انجام این عملیات بود

18 ماه برنامه ریزی مخفیانه برای ترور سردار سلیمانی / رئیس CIA به شدت به دنبال انجام این عملیات بود
رئیس سی آی ای و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا از دو نقطه متفاوت در کشورشان، صحنه های ورود قاسم سلیمانی به بغداد و استقبال ابومهدی المهندس از او و سپس سوار شدن به خودرو را در حالی که سه پهپاد آمریکایی، هر یک مجهز به چهار موشک هل فایر بر فراز موقعیت قرار گرفته بودند، نظاره می کردند. دستور شلیک از مقر ...
18 ماه برنامه ریزی مخفیانه برای ترور سردار سلیمانی / رئیس CIA به شدت به دنبال انجام این عملیات بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نیویورک تایمز نوشت: هواپیما تاخیر داشت و تیم ترور از این بابت نگران شده بود. قرار بود پرواز سردار سلیمانی ساعت 7 نیم به وقت محلی از دمشق به سمت بغداد حرکت کند که خبرچین های فرودگاه دمشق به آمریکایی ها اطلاع دادند پرواز با تاخیر انجام خواهد شد و هدف مورد نظر هنوز دیده نشده است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: درست دقایقی پیش از بسته شدن درب های هواپیما قاسم سلیمانی به همراه دو تن که او را اسکورت می کردند وارد هواپیما شد. هواپیما درست ساعت 12:36 بعد از نیمه شب در فرودگاه بین المللی بغداد به زمین نشست و اولین کسی که از هواپیما پیاده شد ژنرال سلیمانی به همراه همراهانش بود. ابومهدی المهندس با دو خودرو به استقبال سلیمانی آمد و این دو خودرو در نهایت در انتهای جاده فرودگاه هدف قرار گرفتند.

عملیاتی که ژنرال سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف قرار داد، آمریکا را به سمت فاجعه جنگ با ایران سوق داد. داستان این هفت روز تنش و بلاتکلیفی دنیا از یک برنامه ریزی مخفیانه 18 ماهه برای ترور قاسم سلیمانی نشات می گیرد، طرحی که بدون شک به عنوان خطرناک ترین فصل از سه سال ریاست جمهوری ترامپ قابل بررسی است.

بدون ارتباط با مجموعه رویدادهای خشونت بار ماه گذشته از جمله کشته شدن یک پیمانکار 33 ساله آمریکایی در کرکوک که به حمله آمریکا به پایگاه های کتائب حزب الله در عراق در روز 8 دی و قتل دست کم 25 عضو این نیرو انجامید، واشینگتن از یک سال و نیم قبل، طرح ترور قاسم سلیمانی را بررسی می کرد.

بعد از حمله به سفارت آمریکا، نیروهای محافظ سفارت در بغداد دستور داشتند که اگر تظاهرکنندگان عراقی وارد حریم سفارت شدند، شلیک کرده و آن ها را بکشند اما عملاً از گاز اشک آور برای پراکنده کردن شان استفاده شد؛ دونالد ترامپ که در تعطیلات سال نو در اقامتگاه شخصی اش در فلوریدا رویدادها را از تلویزیون می دید، شدیداً خشمگین شد و او را به انتخاب گزینه ترور قاسم سلیمانی کشاند.

در 18 ماه گذشته، کاخ سفید در حال به کارگیری مهره هایی از فرودگاه های دمشق و بغداد، ....و .... برای لو دادن اطلاعات منجر به ترور قاسم سلیمانی بود؛ برخی از عواملی که به کار گرفته شدند، اطلاعاتی را در مورد رفت و آمدهای قاسم سلیمانی لو می دادند.

اطلاعات به دست آمده نشان داد که او با چند شرکت هوایی مختلف پرواز می کند و در قالب موارد، بلیط ش تنها در آخرین لحظات تهیه می شود تا به دشمن برای زدن رد او فرصت کافی ندهد. سلیمانی معمولاً آخرین فردی بود که سوار هواپیما می شد و در صندلی آخرین ردیف می نشست تا با فرود هواپیما زودتر بیرون بیاید.

طرح ترور سلیمانی از زمان حملات ایران علیه نفتکش ها و تأسیسات عربستان به طور جدی تر مطرح شد و از شهریور یا حدودا مهر امسال، بخش هایی از «سنتکام» که از جمله مسئول عملیات بمباران آمریکایی در سوریه و عراق رسما وارد ماجرا شدند.

واشنگتن نگران بود که [ترور] سلیمانی در زمانی که با یک مهره ارشد حزب الله در بازدیدهایش از سوریه همراهی می شود، ممکن بود که این سازمان لبنانی را وارد کارزار نظامی زودهنگام با اسرائیل کند به همین خاطر هم دست به ترور او در لبنان نزد.

از 10 دی واشنگتن یکسری از اهداف را تحت نظر داشت، رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اهداف احتمالی آمریکا را تهیه کرده بود که حمله به ناو فرماندهی ایرانی که در دادن فرمان به ناوچه های سپاه برای حرکات تهاجمی در خلیج فارس سهیم است، در بین این اهداف بود.

در بین مقاماتT جینا هسپل، رئیس سی آی ای، که معتقد بود به حد کافی اطلاعات در مورد طرح حمله به اهداف آمریکایی در دسترس است، برای ترور قاسم سلیمانی علاقه مندی زیادی نشان می داد. با این وجود، در بحث هایی که بعد از ترور قاسم سلیمانی در آمریکا مطرح شده، از این که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در چند نوبت گفت که سلیمانی طرح هایی برای حملات قریب الوقوع داشت، تأکید شده که بهتر بود از این عبارت استفاده نمی شد.

دونالد ترامپ خود روز 20 دی گفت که قاسم سلیمانی در حال طراحی حمله به چهار سفارتخانه آمریکا، شامل سفارت در بغداد بود.

در حالی که اسرائیل از ترور سلیمانی خشنود است، عربستان نگران است که آمریکا بدون در نظر گرفتن عواقب این کار دست به انجام آن زده باشد، هرچند که بعد از دیدار خالد بن سلمان، برادر ولیعهد سعودی، با مقامات کاخ سفید، این نگرانی سعودی ها برطرف شد.

طبق این گزارش، سرانجام زمان انتقام ایران از ترور قاسم سلیمانی، پنج روز پس از مرگ او فرا رسید و مقامات آمریکا در اتاق عملیات کاخ سفید و پنتاگون، صحنه های اصابت موشک های ایرانی به دو پایگاه آمریکایی در عراق را در حالی که نظامیان پیشتر و به سرعت از آن جا تخلیه شده بودند، نظاره می کردند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین اسرائیل روز یکشنبه 22 دی گفت: این کار نباید صورت می گرفت و اسرائیل می بایست خود را از این ماجرا دور نگاه دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در ساعات بامداد پنجشنبه 12 دی یعنی یک روز پیش از ترور سلیمانی در فرودگاه تل آویو پیش از سوار شدن به هواپیما برای سفر رسمی به یونان گفت: منطقه ما شاهد رویدادهای بسیار دراماتیکی است و ما کاملاً از رویکرد آمریکا برای دفاع از خودش، حمایت می کنیم.

در حالی که در آن روز ظاهراً چنین به نظر می رسید که منظور سخنان نتانیاهو، ایستادن اسرائیل در کنار آمریکا در جریان حمله به سفارت این کشور در بغداد بوده، بعداً معلوم شد که بنیامین نتانیاهو تنها رهبری در خارج از آمریکا بود که کاخ سفید او را از ترور قاسم سلیمانی آگاه کرده بود و اشاره او به رویدادهای بسیار دراماتیک در حقیقت آگاهی اش از طرحی بود که ساعاتی بعد قرار است در فرودگاه بغداد عملی شود.

شبکه ان بی سی آمریکا 11 دی گزارش داده بود که پس از آن که خبرچینانی در فرودگاه دمشق گزارش حضور قاسم سلیمانی در فرودگاه و سوار شدن او به هواپیمای ایرباس ای320 شرکت خصوصی سوری را لو دادند، اطلاعات دریافتی از اسرائیل نیز به تأیید این جزئیات کمک کرد.

به گزارش ان بی سی، رئیس سی آی ای و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا از دو نقطه متفاوت در کشورشان، صحنه های ورود قاسم سلیمانی به بغداد و استقبال ابومهدی المهندس از او و سپس سوار شدن به خودرو را در حالی که سه پهپاد آمریکایی، هر یک مجهز به چهار موشک هل فایر بر فراز موقعیت قرار گرفته بودند، نظاره می کردند. دستور شلیک از مقر فرماندهی سنتکام در دوحه، پایتخت قطر، داده شد. هیچ یک از ده فرد سوار شده به دو خودرو زنده نماند.

در این میان، ترور قاسم سلیمانی بخشی از یک برنامه گسترده تر برای ترور فرماندهان سپاه پاسداران و سران نیروهای هم پیمان ایران در منطقه است. به عنوان مثال عبدالرضا شهلایی، مسئول بخش مالی شاخه قدس، که روز پنجشنبه 12 دی هدف حمله پهپادی آمریکا در خاک یمن قرار گرفت، جان سالم بدر برد.

سخنگوی پنتاگون در واکنش به این طرح گفت ما نیز گزارش های حملات در آن روز در یمن را دیدیم، اما اجازه بدید در مورد این مساله در زسانه ها صحبت نکنیم.

آمریکا از مدتی پیش برای دریافت اطلاعاتی که به دستگیری یا کشتن عبدالرضا شهلایی منجر شود، 15 میلیون دلار پاداش نقدی تعیین کرده بود.

در همین زمینه، روزنامه دیلی میل در بریتانیا مدعی شد در حمله عوامل مسلح ناشناس در روز 21 دی به طالب عباس علی الساعدی، یکی از فرماندهان حشدالشعبی در کربلا، او کشته شده هرچند که پلیس کربلا و حشدالشعبی یک روز بعد در بیانیه های جداگانه، کشته شدن فرمانده تیپ کربلای حشدالشعبی را تکذیب کردند.

همچنین به نوشته تایمز اسرائیل، در روز 20 دی، ایران از حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله خواسته تا تدابیر امنیتی را برای مراقبت از جان خودش افزایش دهد.

منبع خبر : انتخاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بغداد   ابومهدی المهندس   وزیر دفاع آمریکا  
اخبار مرتبط
(تصاویر) رونمایی از دیوارنگاره سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در بغداد
فرارو
اعلام موجودیت گروه جدیدی به نام «ثار المهندس» در عراق
تقریب نیوز
قیس الخزعلی: خون شهیدان سلیمانی و المهندس، مقاومت را قویتر کرد
ایرنا
پلاکاردی زیبا به یاد فرماندهان بزرگ جبهه مقاومت در بغداد نصب شد +عکس
شبکه الکوثر
تظاهرات در بغداد علیه رسانه هتاک سعودی
خبرگزاری دفاع مقدس
تظاهرات مقابل دفتر شبکه ام بی سی در بغداد در محکومیت توهین به شهید المهندس
ایسنا
پارلمان عراق خواستار تعطیلی شبکه تلویزیونی سعودی شد
ایرنا
عکس/ بزرگترین دیوارنگاره در فرودگاه بغداد
598
افراشتن پرچم مقاومت در فرودگاه بغداد+عکس
روز پلاس
پرچم نمی افتد
آریا
"پرچم نمی افتد"؛ نصب بزرگترین دیوارنگاره مقاومت روی دیوار فرودگاه بغداد
ایسنا
عکس/ بزرگترین دیوارنگاره در فرودگاه بین المللی بغداد
مشرق نیوز
اخبار تایید نشده از سفر معاون ترامپ و وزیر دفاع آمریکا به عراق
ایرنا
وزیر دفاع آمریکا وارد پایگاه عین الاسد شد
ایرنا
واکنش پنتاگون به حمله موشکی به التاجی: همه گزینه ها روی میز است
عصر ایران
مرثیه شمخانی برای شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس
فردا نیوز
شمخانی در بغداد یاد شهیدان سلیمانی و المهندس را گرامی داشت
خبرگزاری دفاع مقدس
رئیس پنتاگون بار دیگر از ترور سردار شهید سلیمانی دفاع کرد
افکار نیوز
واکنش سازمان اطلاعات عراق به اتهام مشارکت در ترور سردار سلیمانی
نواندیش
اطلاعات عراق هرگونه مشارکت در ترور سردار سلیمانی را تکذیب کرد
عصر ایران
پاسخ نظامی به آمریکا به تعویق نخواهد افتاد
خبرگزاری دفاع مقدس
اذیت و آزار بغداد به دلیل نزدیکی به ایران
شیعه نیوز
آمریکا در حال اذیت و آزار بغداد به دلیل نزدیکی به ایران است
جام نیوز
دیوارنگاره چند صد متری سرداران مقاومت در بغداد
تابش کوثر
فشار آمریکا به ناتو برای اعزام نیروی بیشتر به عراق
ایرنا
درباره اهداف شهدا با کسی تعارف نداریم
پایگاه وارث
برگزاری مراسم باشکوه اربعین شهید سلیمانی و شهدای مقاومت در 15 استان عراق
العالم
عالم برجسته اهل سنت عراق از ایران قدردانی کرد
ایرنا
شمیم عطر شهیدان سلیمانی و المهندس در عراق
ایرنا
فرمانده ارشد عراقی نقش شهیدان سلیمانی و المهندس در پیروزی بر داعش را ستود
ایرنا
نوری المالکی: ملت ایران و عراق در کنار هم بر داعش چیره شدند
ایرنا
سفارت ایران در بغداد تجلی گاه شکوه انقلاب اسلامی
ایرنا
مراسم چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس برگزار شد
قم نیوز
این هفته از بیروت تا بغداد سیلی های محکمی نصیب دولت آمریکا شد/تاکید بر حمایت حزب الله از دولت جدید
تقریب نیوز
آمریکا سیلی های محکمی از عراق و لبنان دریافت کرد
خبرگزاری حوزه
ناگفته هایی از استعداد عجیب سردار سلیمانی در مذاکره/ حاج قاسم چطور پوتین را برای آوردن نیرو به سوریه راضی کرد؟
تیک نیوز
نامگذاری یک مدرسه در بغداد بنام شهید ابومهدی المهندس + تصاویر
العالم
بغداد اعلام کرد: تکمیل تحقیقات مربوط به ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در چند روز آینده
آفتاب
سخنگوی عبدالمهدی: شهادت سردار سلیمانی وابومهدی، خواسته ها برای خروج نیروهای آمریکا را بیشتر کرد
ایسنا
به نتایج مهمی درباره ترور سردار سلیمانی رسیدیم
جامعه مهندسین
اخبار مرتبط
bltفرارو : (تصاویر) رونمایی از دیوارنگاره سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در بغداد
bltتقریب نیوز : اعلام موجودیت گروه جدیدی به نام «ثار المهندس» در عراق
bltایرنا : قیس الخزعلی: خون شهیدان سلیمانی و المهندس، مقاومت را قویتر کرد
bltشبکه الکوثر : پلاکاردی زیبا به یاد فرماندهان بزرگ جبهه مقاومت در بغداد نصب شد +عکس
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تظاهرات در بغداد علیه رسانه هتاک سعودی
bltایسنا : تظاهرات مقابل دفتر شبکه ام بی سی در بغداد در محکومیت توهین به شهید المهندس
bltایرنا : پارلمان عراق خواستار تعطیلی شبکه تلویزیونی سعودی شد
blt598 : عکس/ بزرگترین دیوارنگاره در فرودگاه بغداد
bltروز پلاس : افراشتن پرچم مقاومت در فرودگاه بغداد+عکس
bltآریا : پرچم نمی افتد
bltایسنا : "پرچم نمی افتد"؛ نصب بزرگترین دیوارنگاره مقاومت روی دیوار فرودگاه بغداد
bltمشرق نیوز : عکس/ بزرگترین دیوارنگاره در فرودگاه بین المللی بغداد
bltایرنا : اخبار تایید نشده از سفر معاون ترامپ و وزیر دفاع آمریکا به عراق
bltایرنا : وزیر دفاع آمریکا وارد پایگاه عین الاسد شد
bltعصر ایران : واکنش پنتاگون به حمله موشکی به التاجی: همه گزینه ها روی میز است
bltفردا نیوز : مرثیه شمخانی برای شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس
bltخبرگزاری دفاع مقدس : شمخانی در بغداد یاد شهیدان سلیمانی و المهندس را گرامی داشت
bltافکار نیوز : رئیس پنتاگون بار دیگر از ترور سردار شهید سلیمانی دفاع کرد
bltنواندیش : واکنش سازمان اطلاعات عراق به اتهام مشارکت در ترور سردار سلیمانی
bltعصر ایران : اطلاعات عراق هرگونه مشارکت در ترور سردار سلیمانی را تکذیب کرد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : پاسخ نظامی به آمریکا به تعویق نخواهد افتاد
bltشیعه نیوز : اذیت و آزار بغداد به دلیل نزدیکی به ایران
bltجام نیوز : آمریکا در حال اذیت و آزار بغداد به دلیل نزدیکی به ایران است
bltتابش کوثر : دیوارنگاره چند صد متری سرداران مقاومت در بغداد
bltایرنا : فشار آمریکا به ناتو برای اعزام نیروی بیشتر به عراق
bltپایگاه وارث : درباره اهداف شهدا با کسی تعارف نداریم
bltالعالم : برگزاری مراسم باشکوه اربعین شهید سلیمانی و شهدای مقاومت در 15 استان عراق
bltایرنا : عالم برجسته اهل سنت عراق از ایران قدردانی کرد
bltایرنا : شمیم عطر شهیدان سلیمانی و المهندس در عراق
bltایرنا : فرمانده ارشد عراقی نقش شهیدان سلیمانی و المهندس در پیروزی بر داعش را ستود
bltایرنا : نوری المالکی: ملت ایران و عراق در کنار هم بر داعش چیره شدند
bltایرنا : سفارت ایران در بغداد تجلی گاه شکوه انقلاب اسلامی
bltقم نیوز : مراسم چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس برگزار شد
bltتقریب نیوز : این هفته از بیروت تا بغداد سیلی های محکمی نصیب دولت آمریکا شد/تاکید بر حمایت حزب الله از دولت جدید
bltخبرگزاری حوزه : آمریکا سیلی های محکمی از عراق و لبنان دریافت کرد
bltتیک نیوز : ناگفته هایی از استعداد عجیب سردار سلیمانی در مذاکره/ حاج قاسم چطور پوتین را برای آوردن نیرو به سوریه راضی کرد؟
bltالعالم : نامگذاری یک مدرسه در بغداد بنام شهید ابومهدی المهندس + تصاویر
bltآفتاب : بغداد اعلام کرد: تکمیل تحقیقات مربوط به ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در چند روز آینده
bltایسنا : سخنگوی عبدالمهدی: شهادت سردار سلیمانی وابومهدی، خواسته ها برای خروج نیروهای آمریکا را بیشتر کرد
bltجامعه مهندسین : به نتایج مهمی درباره ترور سردار سلیمانی رسیدیم
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.