مخبر - 1398/10/23 - 18 ماه برنامه ریزی مخفیانه برای ترور سردار سلیمانی / رئیس CIA به شدت به دنبال انجام این عملیات بود

18 ماه برنامه ریزی مخفیانه برای ترور سردار سلیمانی / رئیس CIA به شدت به دنبال انجام این عملیات بود
رئیس سی آی ای و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا از دو نقطه متفاوت در کشورشان، صحنه های ورود قاسم سلیمانی به بغداد و استقبال ابومهدی المهندس از او و سپس سوار شدن به خودرو را در حالی که سه پهپاد آمریکایی، هر یک مجهز به چهار موشک هل فایر بر فراز موقعیت قرار گرفته بودند، نظاره می کردند. دستور شلیک از مقر ...
18 ماه برنامه ریزی مخفیانه برای ترور سردار سلیمانی / رئیس CIA به شدت به دنبال انجام این عملیات بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نیویورک تایمز نوشت: هواپیما تاخیر داشت و تیم ترور از این بابت نگران شده بود. قرار بود پرواز سردار سلیمانی ساعت 7 نیم به وقت محلی از دمشق به سمت بغداد حرکت کند که خبرچین های فرودگاه دمشق به آمریکایی ها اطلاع دادند پرواز با تاخیر انجام خواهد شد و هدف مورد نظر هنوز دیده نشده است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: درست دقایقی پیش از بسته شدن درب های هواپیما قاسم سلیمانی به همراه دو تن که او را اسکورت می کردند وارد هواپیما شد. هواپیما درست ساعت 12:36 بعد از نیمه شب در فرودگاه بین المللی بغداد به زمین نشست و اولین کسی که از هواپیما پیاده شد ژنرال سلیمانی به همراه همراهانش بود. ابومهدی المهندس با دو خودرو به استقبال سلیمانی آمد و این دو خودرو در نهایت در انتهای جاده فرودگاه هدف قرار گرفتند.

عملیاتی که ژنرال سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف قرار داد، آمریکا را به سمت فاجعه جنگ با ایران سوق داد. داستان این هفت روز تنش و بلاتکلیفی دنیا از یک برنامه ریزی مخفیانه 18 ماهه برای ترور قاسم سلیمانی نشات می گیرد، طرحی که بدون شک به عنوان خطرناک ترین فصل از سه سال ریاست جمهوری ترامپ قابل بررسی است.

بدون ارتباط با مجموعه رویدادهای خشونت بار ماه گذشته از جمله کشته شدن یک پیمانکار 33 ساله آمریکایی در کرکوک که به حمله آمریکا به پایگاه های کتائب حزب الله در عراق در روز 8 دی و قتل دست کم 25 عضو این نیرو انجامید، واشینگتن از یک سال و نیم قبل، طرح ترور قاسم سلیمانی را بررسی می کرد.

بعد از حمله به سفارت آمریکا، نیروهای محافظ سفارت در بغداد دستور داشتند که اگر تظاهرکنندگان عراقی وارد حریم سفارت شدند، شلیک کرده و آن ها را بکشند اما عملاً از گاز اشک آور برای پراکنده کردن شان استفاده شد؛ دونالد ترامپ که در تعطیلات سال نو در اقامتگاه شخصی اش در فلوریدا رویدادها را از تلویزیون می دید، شدیداً خشمگین شد و او را به انتخاب گزینه ترور قاسم سلیمانی کشاند.

در 18 ماه گذشته، کاخ سفید در حال به کارگیری مهره هایی از فرودگاه های دمشق و بغداد، ....و .... برای لو دادن اطلاعات منجر به ترور قاسم سلیمانی بود؛ برخی از عواملی که به کار گرفته شدند، اطلاعاتی را در مورد رفت و آمدهای قاسم سلیمانی لو می دادند.

اطلاعات به دست آمده نشان داد که او با چند شرکت هوایی مختلف پرواز می کند و در قالب موارد، بلیط ش تنها در آخرین لحظات تهیه می شود تا به دشمن برای زدن رد او فرصت کافی ندهد. سلیمانی معمولاً آخرین فردی بود که سوار هواپیما می شد و در صندلی آخرین ردیف می نشست تا با فرود هواپیما زودتر بیرون بیاید.

طرح ترور سلیمانی از زمان حملات ایران علیه نفتکش ها و تأسیسات عربستان به طور جدی تر مطرح شد و از شهریور یا حدودا مهر امسال، بخش هایی از «سنتکام» که از جمله مسئول عملیات بمباران آمریکایی در سوریه و عراق رسما وارد ماجرا شدند.

واشنگتن نگران بود که [ترور] سلیمانی در زمانی که با یک مهره ارشد حزب الله در بازدیدهایش از سوریه همراهی می شود، ممکن بود که این سازمان لبنانی را وارد کارزار نظامی زودهنگام با اسرائیل کند به همین خاطر هم دست به ترور او در لبنان نزد.

از 10 دی واشنگتن یکسری از اهداف را تحت نظر داشت، رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اهداف احتمالی آمریکا را تهیه کرده بود که حمله به ناو فرماندهی ایرانی که در دادن فرمان به ناوچه های سپاه برای حرکات تهاجمی در خلیج فارس سهیم است، در بین این اهداف بود.

در بین مقاماتT جینا هسپل، رئیس سی آی ای، که معتقد بود به حد کافی اطلاعات در مورد طرح حمله به اهداف آمریکایی در دسترس است، برای ترور قاسم سلیمانی علاقه مندی زیادی نشان می داد. با این وجود، در بحث هایی که بعد از ترور قاسم سلیمانی در آمریکا مطرح شده، از این که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در چند نوبت گفت که سلیمانی طرح هایی برای حملات قریب الوقوع داشت، تأکید شده که بهتر بود از این عبارت استفاده نمی شد.

دونالد ترامپ خود روز 20 دی گفت که قاسم سلیمانی در حال طراحی حمله به چهار سفارتخانه آمریکا، شامل سفارت در بغداد بود.

در حالی که اسرائیل از ترور سلیمانی خشنود است، عربستان نگران است که آمریکا بدون در نظر گرفتن عواقب این کار دست به انجام آن زده باشد، هرچند که بعد از دیدار خالد بن سلمان، برادر ولیعهد سعودی، با مقامات کاخ سفید، این نگرانی سعودی ها برطرف شد.

طبق این گزارش، سرانجام زمان انتقام ایران از ترور قاسم سلیمانی، پنج روز پس از مرگ او فرا رسید و مقامات آمریکا در اتاق عملیات کاخ سفید و پنتاگون، صحنه های اصابت موشک های ایرانی به دو پایگاه آمریکایی در عراق را در حالی که نظامیان پیشتر و به سرعت از آن جا تخلیه شده بودند، نظاره می کردند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین اسرائیل روز یکشنبه 22 دی گفت: این کار نباید صورت می گرفت و اسرائیل می بایست خود را از این ماجرا دور نگاه دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در ساعات بامداد پنجشنبه 12 دی یعنی یک روز پیش از ترور سلیمانی در فرودگاه تل آویو پیش از سوار شدن به هواپیما برای سفر رسمی به یونان گفت: منطقه ما شاهد رویدادهای بسیار دراماتیکی است و ما کاملاً از رویکرد آمریکا برای دفاع از خودش، حمایت می کنیم.

در حالی که در آن روز ظاهراً چنین به نظر می رسید که منظور سخنان نتانیاهو، ایستادن اسرائیل در کنار آمریکا در جریان حمله به سفارت این کشور در بغداد بوده، بعداً معلوم شد که بنیامین نتانیاهو تنها رهبری در خارج از آمریکا بود که کاخ سفید او را از ترور قاسم سلیمانی آگاه کرده بود و اشاره او به رویدادهای بسیار دراماتیک در حقیقت آگاهی اش از طرحی بود که ساعاتی بعد قرار است در فرودگاه بغداد عملی شود.

شبکه ان بی سی آمریکا 11 دی گزارش داده بود که پس از آن که خبرچینانی در فرودگاه دمشق گزارش حضور قاسم سلیمانی در فرودگاه و سوار شدن او به هواپیمای ایرباس ای320 شرکت خصوصی سوری را لو دادند، اطلاعات دریافتی از اسرائیل نیز به تأیید این جزئیات کمک کرد.

به گزارش ان بی سی، رئیس سی آی ای و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا از دو نقطه متفاوت در کشورشان، صحنه های ورود قاسم سلیمانی به بغداد و استقبال ابومهدی المهندس از او و سپس سوار شدن به خودرو را در حالی که سه پهپاد آمریکایی، هر یک مجهز به چهار موشک هل فایر بر فراز موقعیت قرار گرفته بودند، نظاره می کردند. دستور شلیک از مقر فرماندهی سنتکام در دوحه، پایتخت قطر، داده شد. هیچ یک از ده فرد سوار شده به دو خودرو زنده نماند.

در این میان، ترور قاسم سلیمانی بخشی از یک برنامه گسترده تر برای ترور فرماندهان سپاه پاسداران و سران نیروهای هم پیمان ایران در منطقه است. به عنوان مثال عبدالرضا شهلایی، مسئول بخش مالی شاخه قدس، که روز پنجشنبه 12 دی هدف حمله پهپادی آمریکا در خاک یمن قرار گرفت، جان سالم بدر برد.

سخنگوی پنتاگون در واکنش به این طرح گفت ما نیز گزارش های حملات در آن روز در یمن را دیدیم، اما اجازه بدید در مورد این مساله در زسانه ها صحبت نکنیم.

آمریکا از مدتی پیش برای دریافت اطلاعاتی که به دستگیری یا کشتن عبدالرضا شهلایی منجر شود، 15 میلیون دلار پاداش نقدی تعیین کرده بود.

در همین زمینه، روزنامه دیلی میل در بریتانیا مدعی شد در حمله عوامل مسلح ناشناس در روز 21 دی به طالب عباس علی الساعدی، یکی از فرماندهان حشدالشعبی در کربلا، او کشته شده هرچند که پلیس کربلا و حشدالشعبی یک روز بعد در بیانیه های جداگانه، کشته شدن فرمانده تیپ کربلای حشدالشعبی را تکذیب کردند.

همچنین به نوشته تایمز اسرائیل، در روز 20 دی، ایران از حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله خواسته تا تدابیر امنیتی را برای مراقبت از جان خودش افزایش دهد.

منبع خبر : انتخاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بغداد   ابومهدی المهندس   وزیر دفاع آمریکا  
اخبار مرتبط
برگزاری مراسم گرامیداشت شهادت سرداران شهید
صدا و سیما
پایان اشغالگری آمریکا در عراق؛یا خروج یا اخراج
العالم
به نتایج مهمی درباره ترور سردار سلیمانی رسیدیم
خبرگزاری دفاع مقدس
بغداد: تحقیق درباره ترور «سردار سلیمانی» از مرزهای عراق رفت
راه دانا
بغداد: به نتایج مهمی درباره ترور سردار سلیمانی رسیدیم
فارس
بغداد: هیچ توافق جدیدی برای ابقای نیروهای آمریکایی وجود ندارد
حزب الله نیوز
گزارش نیویورک تایمز از 18 ماه برنامه ریزی مخفیانه برای ترور سردار سلیمانی! / رئیس CIA به شدت به دنبال انجام این عملیات بود
نامه نیوز
18 ماه برنامه ریزی مخفیانه برای ترور سردار سلیمانی / رئیس CIA به شدت به دنبال انجام این عملیات بود
خبر داغ
احداث بنای یادبود در محل ترور سردار سلیمانی و المهندس در عراق
شبکه الکوثر
بنای یادبود شهید المهندس در نزدیکی فرودگاه بغداد نصب می شود
ایرنا
محکومیت ترور سردار سلیمانی مقابل پارلمان ملبورن + عکس
ایکنا
امام جمعه بغداد: ترامپ ترسوست / عراقی ها هم باید قوی شوند
خبرگزاری دانشجو
برگزاری مجلس یادبود سردار سلیمانی و المهندس در نجف
ایرنا
حضور گسترده مردم عراق در محل شهادت سردار سلیمانی و المهندس در بغداد
ایرنا
پیکر شهید المهندس با شعار مرگ بر آمریکا به خاک سپرده شد
ایرنا
نصب تصاویر شهدای مقاومت مقابل سفارت آمریکا
باشگاه خبرنگاران
فیلم | نصب تصاویر شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس بر ساختمان روبروی سفارت آمریکا در بغداد
خبرآنلاین
خروج کارکنان غول نفتی آمریکایی از شمال عراق
میز نفت
رییس جمهوری پیشین عراق: رفتارهای ترامپ غیر قابل قبول است
ایرنا
رییس جمهوری عراق: رفتارهای ترامپ غیر قابل قبول است
ایرنا
نصب تصاویر شهیدان سلیمانی و ابومهدی مقابل سفارت آمریکا در بغداد
مهر نیوز
میوه های خون سرداران چه زود بار داد
ایرنا
ترور ابومهدی المهندس و سردار سلیمانی مانند لقمه ای در گلوی آمریکا و صهیونیسم گیر خواهد کرد
باشگاه خبرنگاران
درخواست پارلمان عراق برای تغییر نام فرودگاه بین المللی بغداد
خبرآنلاین
یشنهاد فرودگاه بین المللی بغداد به نام «ابو مهدی المهندس»
تین نیوز
بغداد سفیر آمریکا را فراخواند
ایرنا
پیکر سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به ایران انتقال یافت
ایرنا
پیکرهای شهدای مقاومت در نجف تشییع شدند
ایرنا
اختصاصی| تشییع پیکر مطهر سردار شهید قاسم سلیمانی در بغداد+تصاویر
تسنیم
نماینده مرجع عالی دینی عراق به استقبال پیکرهای شهدا رفت
ایرنا
عراق خبر تحقیق از خدمه پرواز سردار سلیمانی را تایید کرد
فرارو
تشییع پیکرشهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در کربلای معلی
راه دانا
جزئیاتی از آخرین لحظات حضور سردار در بغداد
نامه نیوز
رای الیوم: به احتمال زیاد، پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی، در «عراق» خواهد بود
دیده بان ایران
تشییع پیکر شهیدان سپهبد سلیمانی، ابومهدی و همرزمانشان در کربلای معلی/ تشییع کنندگان خواستار اخراج اشغالگران آمریکایی از عراق شدند +عکس و فیلم
مشرق نیوز
تشییع تاریخی و باشکوه پیکر شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در کربلای معلی
فارس
آخرین لحظات زندگی سردار سلیمانی چگونه گدشت؟
مثلث
اسکای نیوز ادعا کرد: عراق در حال تحقیق از خدمه پرواز سردار سلیمانی است
ایران خبر
فریادهای ضداستکباری مردم عراق در تشییع پیکر سردار سلیمانی +فیلم
فارس
بازگشت بالگردهای آمریکایی به آسمان بغداد همزمان با تشییع سردار سلیمانی +عکس
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : برگزاری مراسم گرامیداشت شهادت سرداران شهید
bltالعالم : پایان اشغالگری آمریکا در عراق؛یا خروج یا اخراج
bltخبرگزاری دفاع مقدس : به نتایج مهمی درباره ترور سردار سلیمانی رسیدیم
bltراه دانا : بغداد: تحقیق درباره ترور «سردار سلیمانی» از مرزهای عراق رفت
bltفارس : بغداد: به نتایج مهمی درباره ترور سردار سلیمانی رسیدیم
bltحزب الله نیوز : بغداد: هیچ توافق جدیدی برای ابقای نیروهای آمریکایی وجود ندارد
bltنامه نیوز : گزارش نیویورک تایمز از 18 ماه برنامه ریزی مخفیانه برای ترور سردار سلیمانی! / رئیس CIA به شدت به دنبال انجام این عملیات بود
bltخبر داغ : 18 ماه برنامه ریزی مخفیانه برای ترور سردار سلیمانی / رئیس CIA به شدت به دنبال انجام این عملیات بود
bltشبکه الکوثر : احداث بنای یادبود در محل ترور سردار سلیمانی و المهندس در عراق
bltایرنا : بنای یادبود شهید المهندس در نزدیکی فرودگاه بغداد نصب می شود
bltایکنا : محکومیت ترور سردار سلیمانی مقابل پارلمان ملبورن + عکس
bltخبرگزاری دانشجو : امام جمعه بغداد: ترامپ ترسوست / عراقی ها هم باید قوی شوند
bltایرنا : برگزاری مجلس یادبود سردار سلیمانی و المهندس در نجف
bltایرنا : حضور گسترده مردم عراق در محل شهادت سردار سلیمانی و المهندس در بغداد
bltایرنا : پیکر شهید المهندس با شعار مرگ بر آمریکا به خاک سپرده شد
bltباشگاه خبرنگاران : نصب تصاویر شهدای مقاومت مقابل سفارت آمریکا
bltخبرآنلاین : فیلم | نصب تصاویر شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس بر ساختمان روبروی سفارت آمریکا در بغداد
bltمیز نفت : خروج کارکنان غول نفتی آمریکایی از شمال عراق
bltایرنا : رییس جمهوری پیشین عراق: رفتارهای ترامپ غیر قابل قبول است
bltایرنا : رییس جمهوری عراق: رفتارهای ترامپ غیر قابل قبول است
bltمهر نیوز : نصب تصاویر شهیدان سلیمانی و ابومهدی مقابل سفارت آمریکا در بغداد
bltایرنا : میوه های خون سرداران چه زود بار داد
bltباشگاه خبرنگاران : ترور ابومهدی المهندس و سردار سلیمانی مانند لقمه ای در گلوی آمریکا و صهیونیسم گیر خواهد کرد
bltخبرآنلاین : درخواست پارلمان عراق برای تغییر نام فرودگاه بین المللی بغداد
bltتین نیوز : یشنهاد فرودگاه بین المللی بغداد به نام «ابو مهدی المهندس»
bltایرنا : بغداد سفیر آمریکا را فراخواند
bltایرنا : پیکر سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به ایران انتقال یافت
bltایرنا : پیکرهای شهدای مقاومت در نجف تشییع شدند
bltتسنیم : اختصاصی| تشییع پیکر مطهر سردار شهید قاسم سلیمانی در بغداد+تصاویر
bltایرنا : نماینده مرجع عالی دینی عراق به استقبال پیکرهای شهدا رفت
bltفرارو : عراق خبر تحقیق از خدمه پرواز سردار سلیمانی را تایید کرد
bltراه دانا : تشییع پیکرشهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در کربلای معلی
bltنامه نیوز : جزئیاتی از آخرین لحظات حضور سردار در بغداد
bltدیده بان ایران : رای الیوم: به احتمال زیاد، پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی، در «عراق» خواهد بود
bltمشرق نیوز : تشییع پیکر شهیدان سپهبد سلیمانی، ابومهدی و همرزمانشان در کربلای معلی/ تشییع کنندگان خواستار اخراج اشغالگران آمریکایی از عراق شدند +عکس و فیلم
bltفارس : تشییع تاریخی و باشکوه پیکر شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در کربلای معلی
bltمثلث : آخرین لحظات زندگی سردار سلیمانی چگونه گدشت؟
bltایران خبر : اسکای نیوز ادعا کرد: عراق در حال تحقیق از خدمه پرواز سردار سلیمانی است
bltفارس : فریادهای ضداستکباری مردم عراق در تشییع پیکر سردار سلیمانی +فیلم
bltمشرق نیوز : بازگشت بالگردهای آمریکایی به آسمان بغداد همزمان با تشییع سردار سلیمانی +عکس
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.