مخبر - 1398/10/04 - پروانه سلحشوری: حلقه نزدیکان عارف اجازه نمی دهند واقعیت ها دیده شود

پروانه سلحشوری: حلقه نزدیکان عارف اجازه نمی دهند واقعیت ها دیده شود
پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس به سختی ها و موانعی که یک نماینده اصلاح طلب در پارلمان با آن مواجه است اشاره می کند، او معتقد است تکلیف مجلس به خوبی مشخص است، زیرا برای مجلس تکلیف مشخص می کنند.
پروانه سلحشوری: حلقه نزدیکان عارف اجازه نمی دهند واقعیت ها دیده شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : سلحشوری براین عقیده است که بسیاری از طرح هایی که از سوی اصلاح طلبان ارائه و با مخالفت اصولگرایان و شورای نگهبان مواجه می شود، در مجلس بعدی از سوی همان اصولگرایان مطرح و اتفاقا با آن موافقت هم می شود و این مانع تراشی های صرفا برای نمایندگان جریان اصلاح طلب است.

در ادامه بخشی از این گفتگو را بخوانید:

*خانم سلحشوری بگذارید گفتگو را با موضوع عدم ثبت نام شما شروع کنیم، چه شد که ثبت نام نکردید؟ آیا فکر می کردید رد صلاحیت می شوید و برای همین وارد میدان نشدید یا دلیل دیگری داشت؟

من پوشه مدارکم را آماده کرده بودم و با یکی از همکاران قرار گذاشته بودیم که ساعت 1 ظهر برای ثبت نام در وزارت کشور باشیم. حتی با ماشین از در وزارت کشور هم عبور کردیم، اما هرکاری کردم دلم راضی به ثبت نام نشد و نتوانستم خودم را برای این کار قانع کنم.

خاطرم هست زمانی از طرف مجلس به یک کشور اروپایی رفته بودیم، در پارلمان این کشور که حضور پیدا کردیم طی صحبتی که با نمایندگان داشتیم، می گفتند اینجا ابتدا برای تصمیمات در مجلس، وجدان فردی اولویت و اهمیت دارد و بعد از آن تشکیلات سیاسی. من نیز باید وجدانم را برای ثبت نام راضی می کردم. همه آشنایان و دوستان می گفتند که حتما ثبت نام کنم، زیرا هم شرایط مناسب است و هم جامعه و مجلس به وجود تو نیازمند است.

من از یک طرف به مشکلات ساختاری که برای ثبت نام آوردم باور داشتم و از طرفی دلایل شخصی هم داشتم. موضوعی که در حوزه فردی برایم مهم بود، حرفی بود که خودم عنوان کرده بودم. به نظرم اگر سر حرفم نمی ماندم نمی توانستم صداقت را معنا کنم.

برای من پایبندی اخلاقی مهم است و نمی توانستم با خودم کنار بیایم و بگویم اگر سیاسی است و می شود، حرفم را تغییر بدهم. واقعیت این است که از نمایندگی خسته نشده ام و برخلاف همه مشکلات، چالش و مبارزه را بسیار دوست دارم.

طرح ها از قبل در مجلس دهم تصویب می شود

به دلیل اینکه اعلام کرده بودم در مجلس بعدی حضور پیدا نمی کنم و مجلس قدرتی ندارد، نمی توانستم این را نادیده بگیرم و برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کنم. معتقدم همین طرح هایی که ما به سختی و با هزار و یک مانع سعی کردیم آن ها را تصویب کنیم، اما اجازه ندادند، در مجلس بعدی همین مخالفان به راحتی آن ها را تصویب می کنند. باید بگویم که این ما نیستیم که در مجلس طرح ها را تصویب می کنیم، بلکه طرح ها از قبل تصویب می شوند!

حقیقتا باید بگویم نمایندگان در مجلس آن اراده لازم را ندارند، حتی اگر همه آن 290 نفر نماینده هماهنگی و اراده لازم را داشته باشند، اگر شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام آن نظر و اراده را وتو کند؛ آن تصمیم جمعی هیچ اهمیتی نخواهد داشت. ما از لحاظ قانونگذاری نمی توانیم کاری انجام دهیم، به معنای دیگر موانع زیادی روبرویمان قرار دارد. بعضا حتی در کمیسیون های خودمان هم با مشکل مواجه می شویم.

شاید باورتان نشود، اما جلسه کمیسیون هفته ای 4 ساعت است و بعضا پیش می آید که ما ساعت ها فقط بر سر یک کلمه بحث می کنیم! خب این چه نوع قانون گذاری است؟

*فکر می کنید در مجلس بعدی خلا شما احساس خواهد شد؟

لطف مردم و نزدیکان برای عدم ثبت نامم در انتخابات مجلس، ناشی از محبتی بود که به من داشتند. خلاء حضور من در مجلس آینده حتما پر می شود. مگر پیش از اینکه به مجلس بیایم کسی مرا می شناخت؟ ما در لیست ذخیره بودیم و از ابتدا به ما می گفتند شما ذخیره هستید، اما بالاخره از همین تیم ذخیره برخی افراد آمدند که توانستند اعتماد مردم را جلب کنند.

عملکرد من در مجلس به همین نطق ها ختم نمی شود و فعالیت های زیادی در مجلس انجام دادم و حتی همین شورای نگهبانی که من در بسیاری از مواقع آن ها را نقد می کنم در بسیاری از مواقع همکاری های بسیار خوبی با ما انجام دادند. خصوصا در حوزه قانونگذاری ایراداتی که می گرفتند بسیار دقیق و خوب بود. در کنار همه نقد هایی که به آن ها دارم، اما ایراد های قانونی که می گرفتند در اکثر مواقع دقیق بود.

من از عملکردم در مجلس دفاع می کنم، زیرا اقدامات خوبی انجام دادم، مثلا وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی، یکی از کار هایی بود که من بسیار برای آن تلاش کردم، کاری که 20 سال بی نتیجه مانده بود را در این دوره با همکاری همکاران به سرانجام رساندم، کاری بس بزرگ بود.

در مجلس صدای زنان جامعه بودم

واقعا برای رسیدن به بحث عدالت جنسیتی و تصویب آن نیز تلاش کردم، تلاشی که ابتدا با مخالفت و موانع زیادی روبه رو بود، اما در نهایت با همه سختی ها تصویب شد. جالب این است که حتی اکنون اصولگرایان هم می گویند ما به عدالت جنسیتی معتقد هستیم. همه این اقدامات گام های کوچک و روبه جلویی است که با هزاران سختی و مانع بالاخره برداشته شد. معتقدم ما در مجلس صدای زنان شدیم و در همه کمیسیون ها و نطق و سوالات و تذکراتم برای مسائل زنان بود.

*شما می گویید اقدامات مثبت و رو به جلویی انجام داده اید، از آن سو هم می گویید مجلس توانایی زیادی ندارد، آیا این ها باهم منافاتی ندارد؟
نمی گویم که تکلیف مجلس مشخص نیست، اتفاقا تکلیف مجلس کاملا مشخص است، به معنای دیگر برایش تکلیف مشخص می کنند. معتقدم زمانی که یک نهاد و سازمان بعد سیاسی پیدا نکند، می تواند کار کند. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بعد سیاسی و ایدئولوژیک نداشت. جایی که مجلس با ستون های سیاسی که با فکر آن ها همخوانی نداشته باشد همراه شود؛ آن زمان هرچقدر که فریاد بزنید بازهم صدایتان به جایی نمی رسد. مشکلی که ما داریم مشکل ایدولوژیک است.

خواسته هایم با مجلس و شورای نگهبان محقق نمی شود

مثلا ما زمانی که بحث خروج زنان از کشور را مطرح کردیم یکی از نمایندگان اصولگرا به ما گفت زنان ما اکنون از خانه تا مسجد هم بدون اجازه حق ندارند بروند، بعد شما بحث گذرنامه را مطرح می کنید؟ یا همین ازدواج دختران زیر 13 سال! بسیاری از مشکلات و مسائل ما ناشی از قانون نیست، ناشی از نوع فرهنگ جامعه است. ولی نیاز به قانون برای اصلاح این قبیل فرهنگ ها حتما ضرورت دارد.

واقعیت این است که من دیدم خواسته هایی که دارم نه در مجلس محقق می شود و نه با شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ پس مناسب دیدم فعالیت هایم را در قالب دیگری آغاز کنم و کماکان صدای زنان جامعه ام باشم.

*یعنی خواسته هایتان از طریق مجلس و قدرتی که دارید قابل تحقق نیست، اما با حزب، بنیاد، NGO یا هرکار دیگری انجام شدنی است؟

حرف شما کاملا درست است، اما این بازهم یک پیش فرض است، اینکه من می توانم این کار را انجام دهم در آینده مشخص خواهد شد. مسئله این است که خروج من از مجلس به معنای پایان فعالیت سیاسی و اجتماعی ام نیست. اتفاقا پرتوان تر از قبل ادامه خواهم داد.

*از ادامه راه خسته شده اید؟ آیا می توان گفت که دیگر امیدی به آینده و متعادل شدن شرایط ندارید؟

این را می دانید که اگر من در مجلس می ماندم از منظر سیاسی و امنیتی، امنیت بیشتری داشتم و شرایط بهتری داشتم؟ بسیاری از دوستان به من گفتند که بخاطر امنیت خودت بازهم در مجلس حضور پیدا کن؛ که من حتی این را هم نخواستم. فشار هایی که در این 4 سال روی من بود نه تنها بیرون از مجلس، بلکه حتی از داخل مجلس هم وجود داشت و از درون مجلس هم گاهی اذیت می شدم. من فکر می کنم بهتر هم می توان کار کرد، بالاخره این هم یک امیدی است که دارم.

*در چه شرایطی شما به مجلس برمی گردید؟ چه شرایطی ایجاد یا تغییر کند؟

من چگونه بر سرکار بیاییم زمانی که جوانان هنوز شغلی ندارند؟ چگونه به مجلس بیاییم آنهم زمانی که آقای جنتی با بیش از 90 سال سن، از جوانگرایی و حضور جوانان در مشاغل صحبت می کند؟ این تناقض ها واقعا اذیت کننده است.

معتقدم مردم از شرایط ناراضی هستند، هر زمان که مردم رضایت داشتند شاید برای حضور در مجلس بار دیگر اقدام کنم. من حتی به این هم فکر می کردم که شروطی را تعیین کنم و بگویم اگر این شروط محقق شود، مانند تصویب کودک همسری و … در انتخابات مجلس شرکت می کنم. اما به طور کل باید بگویم اگر زمانی آمد که مردم از شرایط موجود رضایت داشتند، من بازهم به مجلس می آیم.

لاریجانی به عنوان رئیس مجلس هرکاری می تواند انجام دهد

*برگردیم به داخل صحن مجلس، هیات رئیسه و شخص رئیس مجلس چقدر در تصمیمات و لابی ها موثر هستند؟

زمانی که شخص لاریجانی رئیس باشد در تصمیم نمایندگان بسیار تاثیر دارد، حتی زمانی که برای رای دادن اختصاص می دهد هم بسیار مهم است. برخی مواقع ده ثانیه، 20 ثانیه یا بیشتر زمان می دهد. خاطرم هست برای طرح بازنشستگی پیش از موعد حتی 10 ثانیه هم زمان ندادند، زیرا من داشتم با خودشان صحبت می کردم و حتی وقت نکردم به پشت میز بروم و رای بدهم. اما در کل باید بگویم بله ایشان توانایی و قدرتی فراتر از یک نماینده دارند و به عنوان رئیس مجلس می توانند کار هایی را انجام دهند.

کتمان نمی کنم که ایشان فرد بسیار توانمندی است و در مواقع حساس می داند که باید چگونه رفتار کند. مثلا بحث آقازاده ماساژور که پیش آمد، با توجه به اینکه من و آقای لاریجانی تفکرات و عقایدمان بسیار با هم متفاوت است، اما صراحتا از من دفاع کردند، کاری که فراکسیون امید و خصوصا فراکسیون زنان واکنشی نسبت به آن نداشتند و حتی صدایشان درنیامد. واقعیت این است از طرف هر دو فراکسیون از منظر اخلاقی و مسئولیت اجتماعی انتظار ورود و واکنش نسبت به این موضوع را داشتم که محقق نشد بخصوص که تمهمت ها به شأن انسانی من بود، اما گویی انتظار من از فراکسیون ها زیاد بوده است.

*شما اداره و ریاست لاریجانی را قبول دارید، در انتخابات رئیس مجلس شما به چه کسی رای دادید؟

من در تمام رای گیری های ریاست مجلس به آقای عارف رای دادم.

*به نظرتان اقای عارف توانایی آقای لاریجانی در اداره جلسات مجلس را دارد؟

با توجه به برخی پیش فرض ها می توانست این امید باشد.

*چرا به او رای دادید؟ کسی که به او در خصوص سکوتش در مجلس همواره مورد نقد بوده است.

اول باید بگویم صحبت کردن با اداره کردن جلسات متفاوت است، اتفاقا آقای عارف جلسات فراکسیون را به خوبی اداره می کند. در ضمن معاون آقای خاتمی و سر لیست اصلاح طلبان بودند و البته به نظرم اداره کردن صحن هم کار چندان سختی نیست.

حلقه نزدیکان عارف اجازه نمی دهند واقعیت ها دیده شود

*فکر نمی کنید که امیدی های مجلس خطای فاحشی انجام دادند؟ و بهتر بود به جای رقابت بر سر رئیس مجلس که از همان ابتدا می دانستید رای ندارد، رایزنی و لابی خود را برای ریاست کمیسیون ها می گذاشتید؟

من هم به حرف های شما اعتقاد دارم و حتی همین صحبت ها را در ابتدا به عده ای از همکاران که موضوع را بررسی می کردند عنوان کردم. اما نمایندگانی در مجلس هستند که از حلقه نزدیک آقای عارف محسوب می شوند و وقتی حرف می زنیم فکر می کنند که ما شناخت کافی نداریم و در مقابل این موضوع گارد می گرفتند.

ما می توانستیم به جای ریاست عارف، برخی از کمیسیون ها را در اختیار بگیریم یا حتی هیات رئیسه را از نظر تعدادی بیشتر در اختیار داشته باشیم. اما طرز تلقی نزدیکان عارف غالب بود. البته من با دوستانی که خارج از مجلس بودند هم صحبت کردم و نظر آن ها نیز همین بود که عارف حتی برای ریاست هم رای نیاورد، اما این حضور اصلاح طلبان به معنای اعلام وجود آن ها در مجلس است که سایرین وزن مجلس را با توجه به میزان تعداد آرا او تشخیص می دهند.

عارف باید پاسخگوی استراتژی باخت اصلاح طلبان در هئیت رئیسه باشد

البته با وجود نظر دوستانمان در مجلس و همینطور خارج از مجلس ما هم حمایت کردیم. ما نمی توانیم همه مسائل را از دید خودمان نگاه کنیم، شاید این اقدام از دید آقای عارف یک کنش سیاسی بود. عارف و هیات رئیسه بهتر می توانند پاسخگوی این استراتژی باشند. البته تحلیل غلطی هم نبود، زیرا من و برخی از دوستان می دانستیم که چنین اتفاقی رخ می دهد.

وقتی این موضوع مطرح می شد و اگر نقدی بود، دوستان امیدی در مجلس با ما به نحوی رفتار می کردنند، که گویی ما دلسوز نیستیم. عموما در این شرایط ما نیز وقتی این برخورد ها را می دیدیم بحث نمی کردیم و می پذیرفتیم.

*چند فرزند دارید؟ آیا تا به حال برای مسائل جنسی با فرزندانتان صحبت کرده اید؟

من سه فرزند دارم، یک دختر و دو پسر و متاسفانه به دلیل نوع فرهنگ و جامعه، همواره شرم داشتم از این اینکه بخواهم در این خصوص با فرزندانم صحبت کنم.

*زمانی که خود شما نتوانسته اید با فرزندانتان صحبت کنید، چگونه به عنوان نماینده می خواستید به مادران جامعه این را آموزش دهید واز نکات مثبت 2030 دفاع کنید؟

اینکه شما می گویید نکات مثبت ٢٠٣٠ مسئولان فرهنگی این را قبپل ندارند، اما شورای فرهنگی زنان به دلیل ضرورت این موضوع، در حال کار کردن روی آن است. وقتی کودکان دچار آسیب های جنسی می شوند، طبیعتا به دلیل نبود آموزش است. همین شرم و حیایی که ما در فرهنگ و خانواده هایمان از کودکی داشتیم و با آن بزرگ شدیم، باعث شده که به کودکان آموزش ندهیم.

به نظرم آموزش خودمراقبتی باید یک اصل در آموزش و پرورش باشد، شاید اصلا من به عنوان یک مادر هم نتوانم این آموزش ها را به درستی به فرزندم منتقل کنم. اما اگر مشاوران بتوانند خودمراقبتی را به صورت صحیح و اصولی به کودکان یاد دهند، دیگر تا این اندازه کودکان در معرض آسیب و تجاوز جنسی قرار نمی گیرند. بسیاری از خانواده های ما حتی به فکرشان هم نمی رسد که بخواهند در این خصوص صحبت کنند.

البته شخصا نمی پسندم که بخواهیم مطالب دیکته شده از بیرون را در جامعه خودمان پیاده کنیم، زیرا به هرحال هر فرهنگی ساختار و چارچوب خاص خود را دارد. این شرم و حیایی که می گویم بسیاری از هم نسلان من دچارش هستند و ممکن است نسل بعدی این همه شرم را نداشته باشند.

مادران فعلی راحت تر می توانند این مسائل را برای فرزندانشان آموزش دهند و مثلا به دخترانشان یاد بدهند که اگر وارد رابطه شد و یا کسی او را آزار داد چگونه بتواند از خودش و جسمش مراقبت کند. لازم است که آموزش های خودمراقبتی از سنین پایین به فرزندان آموزش داده شود، زیرا بین آموزش خودمراقبتی و جنسی هم تفاوت وجود دارد.

در جامعه ما ناهنجاری غالب است

*به عنوان یک جامعه شناس خوانده، فکر می کنید وضعیت جامعه به سمت بحران و ناهنجاری در حال حرکت است؟

ناهنجاری یعنی هنجاری که من نمی پسندم، به طور مثال حجاب را نمی پسندم، اما تبدیل به یک هنجار در جامعه شده است و زمانی که یک بی حجاب می بینم، می گویم ناهنجاری رخ داده است. جامعه در شرایط «آنامیک» قرار دارد که به آن آشفتگی هم می گویند. ارزش ها تغییر کرده است و موضوعی که شاید برای حکومت ارزش است برای جامعه نیست و بالعکس، همین باعث شده که هیچ ارزشی در جامعه غالب نباشد؛ حتی ناهنجاری غالب نیست بلکه بدون هنجار است.

*یعنی دچار افراط و تفریط شده ایم؟

بله درست است، ما 40 سال است که در کتمان به سر می بریم، 40 سال است که در زیر پوست شهر یک چیز می گذرد، اما مسئولین و رسانه ها چیزدیگری را عنوان می کنند. صدا و سیما را که می بینید آیا انعکاسی از زندگی واقعی مردم است؟ خیر. وقتی مسئولین نمی خواهند تغییرات را بپذیرند و مطابق با آن برنامه ریزی کنند نتیجه همین می شود. همین می شود که 80 درصد معترضین اعتراضات آبان 98 را جوانان شکل می دهند.

*آقای تندگویان اخیرا اعلام کردند که امروزه در خصوص جوانان با دو مشکل ازدواج سفید و مهاجرت علمی؛ ما ما از بحث ارتباط دو جنس مخالف خیلی وقت است که عبور کردیم و به چالشی به ازدواج سفید برخورده ایم!

من از آقای تندگویان متشکرم که بالاخره بحث مهاجرت های علمی را مطرح کرد؛ همین موضوع را آقای ستاری معاون علمی و فناوری تکذیب می کند. مهاجرت جوانان و نخبگان یکی از دغدغه های اصلی من است. فکر کنید تا چه اندازه روی این جوانان سرمایه گذاری می شود و در آخر این جوانان به ناچاری به کشور های دیگر مهاجرت می کنند! واقعا شرایط بسیار بد است و دیگر کسی در کشور نمی ماند.

درباره بحث ازدواج سفید هم باید بگویم در شرایطی که شغل مناسبی وجود ندارد، وضعیت اقتصادی نامناسب است و جوانان ما امکان گرفتن عروسی، جهیزیه، رهن و اجاره خانه را ندارند و از سوی دیگر طلاق های بی رویه که صورت می گیرد، باعث می شود برخی از جوانان به سمت ازدواج سفید روی بیاورند. آمار ها نشان می دهد که 2/3 ازدواج هایی که در شمیرانات استان تهران ثبت شده منجر به طلاق می شود. میانگین این آمار در کل کشور 1/3 است. متاسفانه سن روابط جنسی نیز همانند سن اعتیاد کاهش پیدا کرده است.

*سن روبط جنسی کاهش پیداکرده است، خب تا چه زمانی می توان این موضوعات را کتمان کرد و به آن نپرداخت؟ واقعا چرا آموزش های لازم برای رفتار های پرخطر داده نمی شود؟ آیا فکر نمی کنید که نمایندگان نتوانسته اند به درستی وجه مثبت طرح 2030 را نشان دهند؟

ما هم در تلاشیم تا بتوانیم آموزش های خود مراقبتی را به دختران و پسرانمان آموزش دهیم. من معتقدم کشور ما باید بتواند مصوباتی مانند 2030 را در خصوص آموزش های خودمراقبتی داشته باشد. شورای عالی زنان به جای گارد و مقاومت در قبال این طرح، باید جزئیات این طرح را با فرهنگ کشورمان مطابقت می دادند. متاسفانه هرکسی درباره 2030 صحبت می کند از نظر برخی به شدت خطوط قرمز نظام را زیر پا گذاشته است.

*مواضع شما درباره حجاب نیز جنجال آفرین بود، چرا برخی تا این اندازه به چادر سر کردن شما ایراد می گیرند؟

اعلام شد که من گفته ام بخاطر چادر، گردن و دست درد گرفته ام، درصورتی که هیچگاه من این حرف را نزدم و گفتم گرفتن چادر معمولی باعث تشدید آرتروز گردن و دست من می شود و مشکلی با اینکه دیگر چادر سر نکنم هم ندارم. زمانی که برای سخنرانی ها و جلسات به شهر های مختلف می روم، طیف تندرو همیشه دو سوال از من دارند، یکی بحث شرکت هایم است که می گویند تو شرکت های اقماری بسیاری داری، یکی هم بحث چادر است که می گویند گردنت خوب شد گردن شکسته! درست با همین لفظ.

*دخترتان چادر به سر می کند؟

خیر به هیچ عنوان، پدرش در بچگی بسیار به او می گفت که حجاب چادر را انتخاب کند، البته چند سالی هم چادری بود، اما اکنون پوشش او مثل سایر جوانان جامعه است.

منبع: رویداد 24

منبع خبر : انتخاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
پروانه   نماینده اصلاح طلب   نماینده مردم تهران   پارلمان   پروانه سلحشوری  
اخبار مرتبط
اولویت پارلمان یازدهم باید تقویت سرمایه های اجتماعی و بازگشت جایگاه اصلی مجلس باشد/ اصلاح طلبان با علم به نظارت استصوابی در انتخابت ها شرکت کرده اند
خبرگزاری ایلنا
وکیلی: پروانه سلحشوری بازداشت نشده/ فقط تفهیم اتهام بوده است
فارس
تکذیب بازداشت نماینده اصلاح طلب؛ پروانه سلحشوری تفهیم اتهام شد
دنیای اقتصاد
تکذیب بازداشت نماینده اصلاح طلب؛ پروانه سلحشوری تفهیم اتهام شد/ وکیلی: برای او قرار کفالت صادر شده است
خبرآنلاین
15 کودک پروانه ای به دلیل تحریم های غیرقانونی آمریکا جان خود را از دست دادند
خبرگزاری ایلنا
پروانه سلحشوری: طرح ها در مجلس از قبل تصویب می شوند/ خواسته هایم با مجلس و شورای نگهبان محقق نمی شود/ نمایندگان حلقه نزدیک عارف در مقابل ما گارد می گیرند
تیک نیوز
سلحشوری: طرح ها در مجلس، قبلا تصویب می شود
خبر داغ
پروانه سلحشوری: طرح ها در مجلس از قبل تصویب می شوند/ خواسته هایم با مجلس و شورای نگهبان محقق نمی شود
نواندیش
توییت پروانه سلحشوری درباره مرگ دو نوجوان کولبر/ روزی روایت شب چله داستان پسرک نوجوانی خواهد شد که برای لقمه نانی در سرما جان باخت
شریان
توییت پروانه سلحشوری درباره مرگ دو نوجوان کولبر
اقتصاد نیوز
پروانه سلحشوری: گناه مردم خوزستان چیست؟
رویداد 24
اصلا ح طلبان عامل مشکلات مردمند، اما امروز از جایگاه مدعی سخن می گویند
فارس
توییت پروانه سلحشوری درباره نطق جنجالی امروزش در صحن مجلس
کیوسک تایمز
درگیری در مجلس بر سر آخرین نطق پروانه سلحشوری/ نماینده جبهه پایداری: به جهنم که ثبت نام نکرده
انتخاب
سلحشوری: هنوز در بُهتِ حوادث آبان ماه هستیم
بهار نیوز
(ویدئو) دلایل کاندیدا نشدن پروانه سلحشوری از زبان خودش
فرارو
مراسم روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد
مردم نیوز
اعتراض کاربران به اظهارنظر جنجالی پروانه سلحشوری درباره اغتشاشات اخیر
باشگاه خبرنگاران
لزوم ورود وزارتخانه های بهداشت و ارشاد به موضوع معتادان متجاهر
سلامت نیوز
پاسخ رائفی پور به توییت پروانه سلحشوری درباره اختیارات مجلس
اخرین نیوز
واکنش پروانه سلحشوری به گرانی بنزین: خیلی وقت است که مجلس در راس امور نیست/ مجلس بعدی را تعطیل کنید
تیک نیوز
سران سه قوه در سخنرانی ها علنی علیه همدیگر صحبت نکنند
فارس
گزینه های احتمالی ریاست مرکز پژوهش های مجلس
مردم نیوز
موافقت نمایندگان مجلس با استعفای کاظم جلالی
تسنیم
مجلس با استعفای کاظم جلالی موافقت کرد
فارس
همایش راهکارهای دفاع از حقوق زنان با حضور دکتر پروانه سلحشوری
برنا نیوز
نماینده تهران در مجلس از اعظم طالقانی عیادت کرد
فارس
توصیه توییتری نماینده اصلاح طلب تهران به جناح های سیاسی درباره انتخابات مجلس
آفتاب
پروانه سلحشوری: اصولگراها نشان دادند که چقدر بی اصول هستند!/ در مجلس تهدید کرده اند که اگر رایتان آنچه ما می خواهیم نباشد، تایید صلاحیت نمی شوید
نامه نیوز
نماینده اصلاح طلب: تهدید کرده اند که اگر رایتان آنچه ما می خواهیم نباشد، تایید صلاحیت نمی شوید
اقتصاد نیوز
سلحشوری: اصلاح طلبی نیازمند بازتعریف است
بهار نیوز
لیست 100 نفره آقازاده های بورسی در دست آقای نماینده/ممانعت از حضور کارگران هفت تپه در پارلمان/گلایه از صداوسیما از تریبون مجلس
دنیای اقتصاد
صادقی از توضیحات وزیر علوم قانع شد
فارس
انتقاد از نمایندگان مجلس هم نوایی با اسرائیل و آمریکا است یا توهین به کل نظام؟
حافظ نیوز
شکایت پروانه سلحشوری از 2 نماینده مجلس
صراط
شکایت سلحشوری از زاهدی و موسوی لارگانی
الف
دلایل شکایت پروانه سلحشوری از زاهدی و موسوی لارگانی چیست ؟
ایران آنلاین
شکایت پروانه سلحشوری از دو نماینده نزدیک به پایداری
دنیای اقتصاد
شکایت پروانه سلحشوری از دو نماینده نزدیک به پایداری به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان
خبرآنلاین
شکایت سلحشوری از زاهدی و موسوی
مردم سالاری
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری ایلنا : اولویت پارلمان یازدهم باید تقویت سرمایه های اجتماعی و بازگشت جایگاه اصلی مجلس باشد/ اصلاح طلبان با علم به نظارت استصوابی در انتخابت ها شرکت کرده اند
bltفارس : وکیلی: پروانه سلحشوری بازداشت نشده/ فقط تفهیم اتهام بوده است
bltدنیای اقتصاد : تکذیب بازداشت نماینده اصلاح طلب؛ پروانه سلحشوری تفهیم اتهام شد
bltخبرآنلاین : تکذیب بازداشت نماینده اصلاح طلب؛ پروانه سلحشوری تفهیم اتهام شد/ وکیلی: برای او قرار کفالت صادر شده است
bltخبرگزاری ایلنا : 15 کودک پروانه ای به دلیل تحریم های غیرقانونی آمریکا جان خود را از دست دادند
bltتیک نیوز : پروانه سلحشوری: طرح ها در مجلس از قبل تصویب می شوند/ خواسته هایم با مجلس و شورای نگهبان محقق نمی شود/ نمایندگان حلقه نزدیک عارف در مقابل ما گارد می گیرند
bltخبر داغ : سلحشوری: طرح ها در مجلس، قبلا تصویب می شود
bltنواندیش : پروانه سلحشوری: طرح ها در مجلس از قبل تصویب می شوند/ خواسته هایم با مجلس و شورای نگهبان محقق نمی شود
bltشریان : توییت پروانه سلحشوری درباره مرگ دو نوجوان کولبر/ روزی روایت شب چله داستان پسرک نوجوانی خواهد شد که برای لقمه نانی در سرما جان باخت
bltاقتصاد نیوز : توییت پروانه سلحشوری درباره مرگ دو نوجوان کولبر
bltرویداد 24 : پروانه سلحشوری: گناه مردم خوزستان چیست؟
bltفارس : اصلا ح طلبان عامل مشکلات مردمند، اما امروز از جایگاه مدعی سخن می گویند
bltکیوسک تایمز : توییت پروانه سلحشوری درباره نطق جنجالی امروزش در صحن مجلس
bltانتخاب : درگیری در مجلس بر سر آخرین نطق پروانه سلحشوری/ نماینده جبهه پایداری: به جهنم که ثبت نام نکرده
bltبهار نیوز : سلحشوری: هنوز در بُهتِ حوادث آبان ماه هستیم
bltفرارو : (ویدئو) دلایل کاندیدا نشدن پروانه سلحشوری از زبان خودش
bltمردم نیوز : مراسم روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد
bltباشگاه خبرنگاران : اعتراض کاربران به اظهارنظر جنجالی پروانه سلحشوری درباره اغتشاشات اخیر
bltسلامت نیوز : لزوم ورود وزارتخانه های بهداشت و ارشاد به موضوع معتادان متجاهر
bltاخرین نیوز : پاسخ رائفی پور به توییت پروانه سلحشوری درباره اختیارات مجلس
bltتیک نیوز : واکنش پروانه سلحشوری به گرانی بنزین: خیلی وقت است که مجلس در راس امور نیست/ مجلس بعدی را تعطیل کنید
bltفارس : سران سه قوه در سخنرانی ها علنی علیه همدیگر صحبت نکنند
bltمردم نیوز : گزینه های احتمالی ریاست مرکز پژوهش های مجلس
bltتسنیم : موافقت نمایندگان مجلس با استعفای کاظم جلالی
bltفارس : مجلس با استعفای کاظم جلالی موافقت کرد
bltبرنا نیوز : همایش راهکارهای دفاع از حقوق زنان با حضور دکتر پروانه سلحشوری
bltفارس : نماینده تهران در مجلس از اعظم طالقانی عیادت کرد
bltآفتاب : توصیه توییتری نماینده اصلاح طلب تهران به جناح های سیاسی درباره انتخابات مجلس
bltنامه نیوز : پروانه سلحشوری: اصولگراها نشان دادند که چقدر بی اصول هستند!/ در مجلس تهدید کرده اند که اگر رایتان آنچه ما می خواهیم نباشد، تایید صلاحیت نمی شوید
bltاقتصاد نیوز : نماینده اصلاح طلب: تهدید کرده اند که اگر رایتان آنچه ما می خواهیم نباشد، تایید صلاحیت نمی شوید
bltبهار نیوز : سلحشوری: اصلاح طلبی نیازمند بازتعریف است
bltدنیای اقتصاد : لیست 100 نفره آقازاده های بورسی در دست آقای نماینده/ممانعت از حضور کارگران هفت تپه در پارلمان/گلایه از صداوسیما از تریبون مجلس
bltفارس : صادقی از توضیحات وزیر علوم قانع شد
bltحافظ نیوز : انتقاد از نمایندگان مجلس هم نوایی با اسرائیل و آمریکا است یا توهین به کل نظام؟
bltصراط : شکایت پروانه سلحشوری از 2 نماینده مجلس
bltالف : شکایت سلحشوری از زاهدی و موسوی لارگانی
bltایران آنلاین : دلایل شکایت پروانه سلحشوری از زاهدی و موسوی لارگانی چیست ؟
bltدنیای اقتصاد : شکایت پروانه سلحشوری از دو نماینده نزدیک به پایداری
bltخبرآنلاین : شکایت پروانه سلحشوری از دو نماینده نزدیک به پایداری به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان
bltمردم سالاری : شکایت سلحشوری از زاهدی و موسوی
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.