مخبر - 1398/09/12 - ستارگان مدفون در تخت فولاد| نخستین دانشمندی که در تخت فولاد به خاک سپرده شد

ستارگان مدفون در تخت فولاد| نخستین دانشمندی که در تخت فولاد به خاک سپرده شد
بابا رکن الدین در زمان حیاتش در علم باطنی سرآمد علمای عصر خود بود و در یک کلام پیر معنوی اهل عرفان محسوب می شد؛ او نخستین دانشمند معروفی است که در تخت فولاد دفن شده است.
ستارگان مدفون در تخت فولاد| نخستین دانشمندی که در تخت فولاد به خاک سپرده شد

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، مجموعه بزرگ تاریخی، مذهبی و فرهنگی تخت فولاد مدفن دانشمندان بزرگی است که در عالم اسلام، انقلاب و جامعه ایرانی بسیار اثر گذار بوده اند؛ برخی از این دانشمندان با وجود معروفیت و محبوبیت در عصر خود در زمان ما چندان شناخته شده نیستند و یا آن طور که باید معرفی نشده اند.

خبرگزاری تسنیم در ادامه سلسله گزارش های «ستارگان مدفون در تخت فولاد» در این گزارش به معرفی بابا رکن الدین؛ نخستین دانشمندی که در تخت فولاد به خاک سپرده شد؛ می پردازد.

مسعود بن عبدالله بیضاوی معروف به بابا رکن الدین شیرازی، عالم معروف و عارف بزرگ قرن هشتم هجری قمری است که اصلش از بیضای فارس بود. این عالم بزرگ در عرفان نظری از شیخ کمال الدین عبدالرزاق کاشانی، شیخ داوود قیصری و نعمان خوارزمی بهره گرفت و با سلسله سهروردیه پیوند یافت.

تاریخ دقیق ولادت او معلوم نیست ، ولی مکان تولدش یکی از روستاهای استان فارس بوده است. تاریخ وفات وی بر سنگ نوشته آرامگاهش 769 هجری قمری حک شده است. وی در طریقت به سلسله سهروردیه انتساب داشت. در مذهب بابا رکن الدین اختلاف است، برخی او را شیعه و عده ای دیگر اعتقاد دارند از اهل تسنن است، اما سنگ نوشته اش حاکی از شیعه بودن اوست. چنانکه از احترام و ارادت برخی از علمای بزرگ شیعه مانند شیخ بهایی و مجلسی اول و حاجی کلباسی به وی، می توان بابا رکن الدین را شیعه دانست.

البته مرحوم جابری انصاری دلایلی را بر شیعه بودن بابا رکن الدین ذکر می کند. یکی از این دلایل گنبد دوازده تِرِک آن به نشانه شیعه دوازده امامی است. دومین تحلیل دلایلی است که علمای بزرگ شیعه همچون شیخ بهایی و علامه مجلسی و حاجی کلباسی از این مقبره کردند و بابا رکن الدین را جز شیعیان محسوب می کنند و سومین دلیل عصر تاریخی فوت بابا رکن الدین است که به دوره حکومت آل مظفر در فارس و اصفهان برمی گردد.

او در طول زندگی با نهایت احترام می زیست. بابا رکن الدین از شاگردان عبدالرزاق کاشانی و همچنین داود قیصری بود. یکی از معتقدان بابا رکن الدین، بهاءالدین محمد عاملی، معروف به بهایی دانشمند معاصر صفویه بود. در عصر قاجار نیز بابا رکن الدین مریدان و معتقدان بسیاری داشت، از جمله ملا حسن نایینی که از بزرگان و اقطاب زمان خود بود و در عرفان و تصوف سرآمد بود. بابا رکن الدین از عرفای بزرگی است که در تمام اوقات، جمعی کثیر از معتقدان درمحضر وی تلمذ می کردند.

او در عرفان و سیروسلوک، همانند استاد و مرشدش، کمال الدین عبد الرزاق کاشی با سلسلهٔ معروف سهروردیه پیوند داشت. رساله قلندریه و شرح فصوص الحکم از آثار اوست، این کتاب در اصل تألیف ابن العربی است و بابا رکن الدین شرحی بر آن نوشته است. این شرح با نام نصوص الخصوص فی ترجمه الفصوص معروف است. بابا رکن الدین در سال 769 هجری قمری وفات یافت. بابا رکن الدین نخستین دانشمند معروفی است که در تخت فولاد (در آرامگاه بابا رکن الدین) دفن شده است.

مزار بابا رکن الدین قدیمی ترین قبر یک عالم اسلامی در تخت فولاد

نسب بابا رکن الدین شیرازی به جابربن عبدالله انصاری از صحابه پیامبر اسلام(ص) می رسد، قبر بابا رکن الدین شیرازی قدیمی ترین قبری است که از یک عالم اسلامی در تخت فولاد وجود دارد. بقعه این عارف بزرگ زمان حکومت مغول ساخته و در زمان شاه عباس اول مرمت شد.

تا چندی پس از عهد صفوی قبرستان تخت فولاد را قبرستان بابا رکن الدین هم می گفتند، حتی پل خواجو را که در معبر آن مقبره واقع شده پل بابارکن الدین می نامیدند. بقعه بابارکن الدین یکی از اماکن عبادت و ریاضت مرحوم شیخ حسن علی نخودکی اصفهانی بود. مرحوم حاجی کرباسی نیز به بابا رکن الدین اعتقاد تام داشت و به زیارتش می رفت.

بزرگ دیگری که به زیارت قبر بابا رکن الدین می رفت فقیه عارف آیت الله سیدعبدالکریم رضوی کشمیری بود. مرحوم کشمیری از قبور علماء به قبر استادش مرحوم آیت الله سید علی قاضی در وادی السلام نجف و بابارکن الدین در قبرستان تخت فولاد اصفهان زیاد اهمیت می داد و این دو را ممتاز می شمرد و می فرمود: " بابارکن الدین روح و ریحان است. من هر وقت در زندگی، مشکلی برایم رخ می دهد، یک سوره یاسین را برای بابا رکن الدین مدفون در قبرستان تخت فولاد اصفهان می خوانم، مشکلم حل می شود."

ستارگان مدفون در تخت فولاد| «نشاط و شادابی» خاصیت منبرهای وعظ میرزا محمد بدیع درب امامیستارگان مدفون در تخت فولاد| میرزا رفیعا نایینی مجتهدی توانا و از سرمایه های بزرگ علمی و معنوی عصر بودستارگان مدفون در تخت فولاد| شیخ محمدعلی دزفولی در علم و عمل کم نظیر بود

ویژگی های منحصر به فرد آرامگاه بابا رکن الدین

ساختمان زیبای گنبد بابا رکن الدین، از حیث هندسی و اشراف بر سایر گنبدها، امتیازی خاص دارد و به شکل هرم دوازده تِرِک است. بنای آرامگاه بابا رکن الدین، به صورت فعلی آن، به امر شاه عباس به اتمام رسیده است. نمای خارجی بنا و سر در آن کاشی کاری شده است. قاعده گنبد، مخمس متساوی الاضلاع است و پنج ایوان مشابه بر گرداگرد محوطه زیر گنبد ساخته شده و آرامگاه بابا رکن الدین در داخل یکی از ایوان ها واقع شده است و بر روی سنگ بزرگ مرمری به طول بیش از دو متر و عرض بیش از یک متر قرار دارد.

این ایوان به وسیله نرده ای مشبک و چوبی، از صحن مرکزی مجزا شده و قطعه سنگ مرمر نفیسی به طول 163 و عرض 89 سانتی متر که کتیبه آن معرف شخص متوفی است، به طور عمودی در کنار آن نصب شده است. کتیبه سر در بقعه بابا رکن الدین، به خط ثلث بر زمینه کاشی لاجوردی، به نام شاه عباس و به خط محمد صالح اصفهانی در تاریخ 1039 هجری قمری نوشته شده است.

بابا رکن الدین در علوم باطنی سرآمد بود

بابارکن الدین علاوه بر اینکه بر عرفان و تصوف اشراف کامل داشت در شعر و ادبیات فارسی و ادبیات عرب تخصص خاصی داشت به طوری که در هر دو زبان فارسی و عربی دیوان شعر دارد.

پایه گذار عرفان نظری "ابن عربی" است و بابا رکن الدین عرفان نظری را ادامه داد. اساتید معروف بابارکن الدین کمال الدین عبدالرزاق شیرازی، علامه قیصری و نعمان خوارزمی هستند. به هر حال جایگاه این عارف بزرگ در عرفان نظری و عملی جایگاهی رفیع است. از جهت مسلک عرفانی ، او را از پیروان ابن عربی دانسته اند. مهم ترین اثر تألیف شده وی، "نصوص الخصوص فی ترجمة الفصوص" است ، که شرحی بر فصوص الحکم ابن عربی است .

مسعود بن عبدالله بیضاوی نام اصلی این عارف بزرگ است، دلیل خاصی وجود دارد که لقب "بابا" را به مسعود بن عبدالله بیضاوی داده اند. کسانی که این لقب را می گرفتند در اصفهان چند دسته می شدند، گروهی به علت دستگیری از فقرا به لقب بابا (ارباب فتوت) نائل می شدند. اما بابا رکن الدین به این دلیل لقب "بابا" به او داده شد که ارشاد معنوی اهل طریقت را انجام می داد و در محل آرامگاه فعلی اش با اهل عرفان چله نشینی می کرد.

بابا رکن الدین در زمان حیاتش در علم باطنی سرآمد علمای عصر خود بود و در یک کلام پیر معنوی اهل عرفان محسوب می شد.

مکاشفه شیخ بهایی بر سر مزار بابارکن الدین

کرامات زیادی به بابارکن الدین نسبت داده شده است، شیخ بهایی و محمد تقی مجلسی به کرامات این عارف بزرگ بسیار اعتقاد داشتند. برای مثال شیخ بهایی و محمد تقی مجلسی زمانی که با چند نفر از دیگر صوفیان بر سر مزار بابا رکن الدین رفته بودند ناگهان شیخ بهایی عبای خود را بر سر کشید و به حاضران گفت" آیا شما هم صدایی را که من شنیدم شنیدید"؟ حاضران پاسخ دادند" نشنیدیم". شیخ بهایی گفت" از قبر بابارکن الدین صدایی شنیدم که به من گفت؛ ای شیخ به فکر احوال خویش باش".

از آن روز شیخ بهایی متوجه شد که مرگش نزدیک است و در خانه خود کنج عزلت گزید و به عبادت پرداخت تا اینکه شش ماه بعد از دنیا رفت.

تاکنون کتاب های زیادی در وصف بابا رکن الدین نوشته شده است که معروف ترین این کتاب ها، تاریخ اصفهان اثر مرحوم همایی، رجال و مشاهیر اصفهان از سید علی جناب و اَعلام اصفهان از سید مصلح الدین مهدوی است.

7 آذر ماه سال 746 شمسی برابر با 26 ربیع الاول 769 هجری قمری عارف و عالم بزرگ بابا رکن الدین چشم از دنیا فرو بست و در تکیه «بابا رکن الدین» به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/164/ز

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فولاد   دانشمند   سرآمد  
اخبار مرتبط
هدف گذاری امسال دستیابی به 10.5 میلیارد دلار صادرات معدنی
پانا
ارتقای رکورد تولید ماهیانه آهن اسفنجی در فولاد سفیددشت
شمانیوز
تایید واکسن کرونای ساخته شده توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص)
ایسکانیوز
فروش شمش فولاد خارج از بورس ممنوع
ایران اکونومیست
چین بر فولاد آمریکا و اروپا عوارض بست
ایرنا
نماینده مجلس: صنعت فولاد از چشم اندازهای جهش تولید در ملایر است
ایرنا
دستیابی به رکورد بی سابقه حفاری در شرکت فولاد سنگ مبارکه
صدا و سیما
2 بازیکن برزیلی فولاد را در فیفا محکوم کردند
تسنیم
دانشمند روس: بروز بیماری کرونا بر اثر اقدام آمریکا یا اشتباه چین ادعای بی اساس است
ایرنا
گرامیداشت روز زن در مجتمع فولاد صنعت بناب
خبرگزاری ایلنا
بازار آهن در شوک افزایش قیمت ها/آهن 25 درصد گران شد
تسنیم
ماهی قرمز هفت سین و ویروس کرونای بدخیم
شوشان
برد فولاد مقابل شهر خودرو به سود مدعیان
مشرق نیوز
پیروزی سخت سپاهان مقابل فولاد با سوپرگل محبی
میزان
بومی سازی صنایع پل عبور از تحریم ها
ایرنا
دانشمند آلمانی به دنبال آزمایش داروی "کرونا ویروس" بر روی حیوانات+عکس
پارسینه
نکونام: با شناخت کامل پاتوسی را خریدیم
بانک ورزش
تخت فولاد
ایرنا
استفاده از پتانسیل های دانشی برای رفع مشکلات صنعت فولاد
مهر نیوز
در لیست فرهاد مجیدی بازیکن خارجی حضور ندارد
برترین ها
رسمی؛ روح الله سیف اللهی، بازیکن سابق فولاد به شهرخودرو پیوست
طرفداری
نکونام: باید از فولاد دفاع کنم و برابر استقلال بازی نمی کنیم
فرتاک ورزشی
رشد تولید فولاد ایران 2 برابر جهان
جوان آنلاین
دانشگر بازی با فولاد را از دست داد
آفتاب
بالانشین های امروز بورس، از صنایع سیمان تا فولاد
اقتصاد نیوز
طرح های فولادی سال 1398 کشور معرفی شدند
شبستان
ترکیب احتمالی تراکتور مقابل فولاد
خبرگزاری ایلنا
سلیمی بازی با فولاد خوزستان را از دست داد
ورزش 3
صندوق ضمانت صادرات، نبود ال سی را برای صادرکنندگان فولاد حل می کند
باشگاه خبرنگاران
دور باطل تصمیمات جزیره ای و عدم توازن زنجیره فولاد
شمانیوز
نکونام: داور پنالتی 200درصدی ما را نگرفت!
سایت جماران
هر افتتاحیه، یک ضربه کاری به بدخواهان ما در سراسر دنیا است
ایران آنلاین
لیگ برتر والیبال | اسامی داوران و ناظران هفته پنجم لیگ برتر اعلام شد
فارس
فولاد ما امروز در رتبه 10 دنیاست
مردم سالاری
برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) معرفی شدند
شبستان
شکایت باشگاه پرسپولیس از نکونام به خاطر اظهاراتش در شبکه ورزش
فارس
یازده هزار دانشمند درباره تبعات تغییرات آب و هوایی هشدار دادند
ایرنا
خدا کند کالدرون ترکیب را تغییر ندهد
مردم نیوز
فولاد - پرسپولیس/ نکونام، کالدرون را هم وارد بحران می کند؟
خوزنیوز
نشست خبری سرمربیان تیم های فولاد و پرسپولیس
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltپانا : هدف گذاری امسال دستیابی به 10.5 میلیارد دلار صادرات معدنی
bltشمانیوز : ارتقای رکورد تولید ماهیانه آهن اسفنجی در فولاد سفیددشت
bltایسکانیوز : تایید واکسن کرونای ساخته شده توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص)
bltایران اکونومیست : فروش شمش فولاد خارج از بورس ممنوع
bltایرنا : چین بر فولاد آمریکا و اروپا عوارض بست
bltایرنا : نماینده مجلس: صنعت فولاد از چشم اندازهای جهش تولید در ملایر است
bltصدا و سیما : دستیابی به رکورد بی سابقه حفاری در شرکت فولاد سنگ مبارکه
bltتسنیم : 2 بازیکن برزیلی فولاد را در فیفا محکوم کردند
bltایرنا : دانشمند روس: بروز بیماری کرونا بر اثر اقدام آمریکا یا اشتباه چین ادعای بی اساس است
bltخبرگزاری ایلنا : گرامیداشت روز زن در مجتمع فولاد صنعت بناب
bltتسنیم : بازار آهن در شوک افزایش قیمت ها/آهن 25 درصد گران شد
bltشوشان : ماهی قرمز هفت سین و ویروس کرونای بدخیم
bltمشرق نیوز : برد فولاد مقابل شهر خودرو به سود مدعیان
bltمیزان : پیروزی سخت سپاهان مقابل فولاد با سوپرگل محبی
bltایرنا : بومی سازی صنایع پل عبور از تحریم ها
bltپارسینه : دانشمند آلمانی به دنبال آزمایش داروی "کرونا ویروس" بر روی حیوانات+عکس
bltبانک ورزش : نکونام: با شناخت کامل پاتوسی را خریدیم
bltایرنا : تخت فولاد
bltمهر نیوز : استفاده از پتانسیل های دانشی برای رفع مشکلات صنعت فولاد
bltبرترین ها : در لیست فرهاد مجیدی بازیکن خارجی حضور ندارد
bltطرفداری : رسمی؛ روح الله سیف اللهی، بازیکن سابق فولاد به شهرخودرو پیوست
bltفرتاک ورزشی : نکونام: باید از فولاد دفاع کنم و برابر استقلال بازی نمی کنیم
bltجوان آنلاین : رشد تولید فولاد ایران 2 برابر جهان
bltآفتاب : دانشگر بازی با فولاد را از دست داد
bltاقتصاد نیوز : بالانشین های امروز بورس، از صنایع سیمان تا فولاد
bltشبستان : طرح های فولادی سال 1398 کشور معرفی شدند
bltخبرگزاری ایلنا : ترکیب احتمالی تراکتور مقابل فولاد
bltورزش 3 : سلیمی بازی با فولاد خوزستان را از دست داد
bltباشگاه خبرنگاران : صندوق ضمانت صادرات، نبود ال سی را برای صادرکنندگان فولاد حل می کند
bltشمانیوز : دور باطل تصمیمات جزیره ای و عدم توازن زنجیره فولاد
bltسایت جماران : نکونام: داور پنالتی 200درصدی ما را نگرفت!
bltایران آنلاین : هر افتتاحیه، یک ضربه کاری به بدخواهان ما در سراسر دنیا است
bltفارس : لیگ برتر والیبال | اسامی داوران و ناظران هفته پنجم لیگ برتر اعلام شد
bltمردم سالاری : فولاد ما امروز در رتبه 10 دنیاست
bltشبستان : برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) معرفی شدند
bltفارس : شکایت باشگاه پرسپولیس از نکونام به خاطر اظهاراتش در شبکه ورزش
bltایرنا : یازده هزار دانشمند درباره تبعات تغییرات آب و هوایی هشدار دادند
bltمردم نیوز : خدا کند کالدرون ترکیب را تغییر ندهد
bltخوزنیوز : فولاد - پرسپولیس/ نکونام، کالدرون را هم وارد بحران می کند؟
bltصدا و سیما : نشست خبری سرمربیان تیم های فولاد و پرسپولیس
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.