مخبر - 1398/09/12 - ستارگان مدفون در تخت فولاد| نخستین دانشمندی که در تخت فولاد به خاک سپرده شد

ستارگان مدفون در تخت فولاد| نخستین دانشمندی که در تخت فولاد به خاک سپرده شد
بابا رکن الدین در زمان حیاتش در علم باطنی سرآمد علمای عصر خود بود و در یک کلام پیر معنوی اهل عرفان محسوب می شد؛ او نخستین دانشمند معروفی است که در تخت فولاد دفن شده است.
ستارگان مدفون در تخت فولاد| نخستین دانشمندی که در تخت فولاد به خاک سپرده شد

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، مجموعه بزرگ تاریخی، مذهبی و فرهنگی تخت فولاد مدفن دانشمندان بزرگی است که در عالم اسلام، انقلاب و جامعه ایرانی بسیار اثر گذار بوده اند؛ برخی از این دانشمندان با وجود معروفیت و محبوبیت در عصر خود در زمان ما چندان شناخته شده نیستند و یا آن طور که باید معرفی نشده اند.

خبرگزاری تسنیم در ادامه سلسله گزارش های «ستارگان مدفون در تخت فولاد» در این گزارش به معرفی بابا رکن الدین؛ نخستین دانشمندی که در تخت فولاد به خاک سپرده شد؛ می پردازد.

مسعود بن عبدالله بیضاوی معروف به بابا رکن الدین شیرازی، عالم معروف و عارف بزرگ قرن هشتم هجری قمری است که اصلش از بیضای فارس بود. این عالم بزرگ در عرفان نظری از شیخ کمال الدین عبدالرزاق کاشانی، شیخ داوود قیصری و نعمان خوارزمی بهره گرفت و با سلسله سهروردیه پیوند یافت.

تاریخ دقیق ولادت او معلوم نیست ، ولی مکان تولدش یکی از روستاهای استان فارس بوده است. تاریخ وفات وی بر سنگ نوشته آرامگاهش 769 هجری قمری حک شده است. وی در طریقت به سلسله سهروردیه انتساب داشت. در مذهب بابا رکن الدین اختلاف است، برخی او را شیعه و عده ای دیگر اعتقاد دارند از اهل تسنن است، اما سنگ نوشته اش حاکی از شیعه بودن اوست. چنانکه از احترام و ارادت برخی از علمای بزرگ شیعه مانند شیخ بهایی و مجلسی اول و حاجی کلباسی به وی، می توان بابا رکن الدین را شیعه دانست.

البته مرحوم جابری انصاری دلایلی را بر شیعه بودن بابا رکن الدین ذکر می کند. یکی از این دلایل گنبد دوازده تِرِک آن به نشانه شیعه دوازده امامی است. دومین تحلیل دلایلی است که علمای بزرگ شیعه همچون شیخ بهایی و علامه مجلسی و حاجی کلباسی از این مقبره کردند و بابا رکن الدین را جز شیعیان محسوب می کنند و سومین دلیل عصر تاریخی فوت بابا رکن الدین است که به دوره حکومت آل مظفر در فارس و اصفهان برمی گردد.

او در طول زندگی با نهایت احترام می زیست. بابا رکن الدین از شاگردان عبدالرزاق کاشانی و همچنین داود قیصری بود. یکی از معتقدان بابا رکن الدین، بهاءالدین محمد عاملی، معروف به بهایی دانشمند معاصر صفویه بود. در عصر قاجار نیز بابا رکن الدین مریدان و معتقدان بسیاری داشت، از جمله ملا حسن نایینی که از بزرگان و اقطاب زمان خود بود و در عرفان و تصوف سرآمد بود. بابا رکن الدین از عرفای بزرگی است که در تمام اوقات، جمعی کثیر از معتقدان درمحضر وی تلمذ می کردند.

او در عرفان و سیروسلوک، همانند استاد و مرشدش، کمال الدین عبد الرزاق کاشی با سلسلهٔ معروف سهروردیه پیوند داشت. رساله قلندریه و شرح فصوص الحکم از آثار اوست، این کتاب در اصل تألیف ابن العربی است و بابا رکن الدین شرحی بر آن نوشته است. این شرح با نام نصوص الخصوص فی ترجمه الفصوص معروف است. بابا رکن الدین در سال 769 هجری قمری وفات یافت. بابا رکن الدین نخستین دانشمند معروفی است که در تخت فولاد (در آرامگاه بابا رکن الدین) دفن شده است.

مزار بابا رکن الدین قدیمی ترین قبر یک عالم اسلامی در تخت فولاد

نسب بابا رکن الدین شیرازی به جابربن عبدالله انصاری از صحابه پیامبر اسلام(ص) می رسد، قبر بابا رکن الدین شیرازی قدیمی ترین قبری است که از یک عالم اسلامی در تخت فولاد وجود دارد. بقعه این عارف بزرگ زمان حکومت مغول ساخته و در زمان شاه عباس اول مرمت شد.

تا چندی پس از عهد صفوی قبرستان تخت فولاد را قبرستان بابا رکن الدین هم می گفتند، حتی پل خواجو را که در معبر آن مقبره واقع شده پل بابارکن الدین می نامیدند. بقعه بابارکن الدین یکی از اماکن عبادت و ریاضت مرحوم شیخ حسن علی نخودکی اصفهانی بود. مرحوم حاجی کرباسی نیز به بابا رکن الدین اعتقاد تام داشت و به زیارتش می رفت.

بزرگ دیگری که به زیارت قبر بابا رکن الدین می رفت فقیه عارف آیت الله سیدعبدالکریم رضوی کشمیری بود. مرحوم کشمیری از قبور علماء به قبر استادش مرحوم آیت الله سید علی قاضی در وادی السلام نجف و بابارکن الدین در قبرستان تخت فولاد اصفهان زیاد اهمیت می داد و این دو را ممتاز می شمرد و می فرمود: " بابارکن الدین روح و ریحان است. من هر وقت در زندگی، مشکلی برایم رخ می دهد، یک سوره یاسین را برای بابا رکن الدین مدفون در قبرستان تخت فولاد اصفهان می خوانم، مشکلم حل می شود."

ستارگان مدفون در تخت فولاد| «نشاط و شادابی» خاصیت منبرهای وعظ میرزا محمد بدیع درب امامیستارگان مدفون در تخت فولاد| میرزا رفیعا نایینی مجتهدی توانا و از سرمایه های بزرگ علمی و معنوی عصر بودستارگان مدفون در تخت فولاد| شیخ محمدعلی دزفولی در علم و عمل کم نظیر بود

ویژگی های منحصر به فرد آرامگاه بابا رکن الدین

ساختمان زیبای گنبد بابا رکن الدین، از حیث هندسی و اشراف بر سایر گنبدها، امتیازی خاص دارد و به شکل هرم دوازده تِرِک است. بنای آرامگاه بابا رکن الدین، به صورت فعلی آن، به امر شاه عباس به اتمام رسیده است. نمای خارجی بنا و سر در آن کاشی کاری شده است. قاعده گنبد، مخمس متساوی الاضلاع است و پنج ایوان مشابه بر گرداگرد محوطه زیر گنبد ساخته شده و آرامگاه بابا رکن الدین در داخل یکی از ایوان ها واقع شده است و بر روی سنگ بزرگ مرمری به طول بیش از دو متر و عرض بیش از یک متر قرار دارد.

این ایوان به وسیله نرده ای مشبک و چوبی، از صحن مرکزی مجزا شده و قطعه سنگ مرمر نفیسی به طول 163 و عرض 89 سانتی متر که کتیبه آن معرف شخص متوفی است، به طور عمودی در کنار آن نصب شده است. کتیبه سر در بقعه بابا رکن الدین، به خط ثلث بر زمینه کاشی لاجوردی، به نام شاه عباس و به خط محمد صالح اصفهانی در تاریخ 1039 هجری قمری نوشته شده است.

بابا رکن الدین در علوم باطنی سرآمد بود

بابارکن الدین علاوه بر اینکه بر عرفان و تصوف اشراف کامل داشت در شعر و ادبیات فارسی و ادبیات عرب تخصص خاصی داشت به طوری که در هر دو زبان فارسی و عربی دیوان شعر دارد.

پایه گذار عرفان نظری "ابن عربی" است و بابا رکن الدین عرفان نظری را ادامه داد. اساتید معروف بابارکن الدین کمال الدین عبدالرزاق شیرازی، علامه قیصری و نعمان خوارزمی هستند. به هر حال جایگاه این عارف بزرگ در عرفان نظری و عملی جایگاهی رفیع است. از جهت مسلک عرفانی ، او را از پیروان ابن عربی دانسته اند. مهم ترین اثر تألیف شده وی، "نصوص الخصوص فی ترجمة الفصوص" است ، که شرحی بر فصوص الحکم ابن عربی است .

مسعود بن عبدالله بیضاوی نام اصلی این عارف بزرگ است، دلیل خاصی وجود دارد که لقب "بابا" را به مسعود بن عبدالله بیضاوی داده اند. کسانی که این لقب را می گرفتند در اصفهان چند دسته می شدند، گروهی به علت دستگیری از فقرا به لقب بابا (ارباب فتوت) نائل می شدند. اما بابا رکن الدین به این دلیل لقب "بابا" به او داده شد که ارشاد معنوی اهل طریقت را انجام می داد و در محل آرامگاه فعلی اش با اهل عرفان چله نشینی می کرد.

بابا رکن الدین در زمان حیاتش در علم باطنی سرآمد علمای عصر خود بود و در یک کلام پیر معنوی اهل عرفان محسوب می شد.

مکاشفه شیخ بهایی بر سر مزار بابارکن الدین

کرامات زیادی به بابارکن الدین نسبت داده شده است، شیخ بهایی و محمد تقی مجلسی به کرامات این عارف بزرگ بسیار اعتقاد داشتند. برای مثال شیخ بهایی و محمد تقی مجلسی زمانی که با چند نفر از دیگر صوفیان بر سر مزار بابا رکن الدین رفته بودند ناگهان شیخ بهایی عبای خود را بر سر کشید و به حاضران گفت" آیا شما هم صدایی را که من شنیدم شنیدید"؟ حاضران پاسخ دادند" نشنیدیم". شیخ بهایی گفت" از قبر بابارکن الدین صدایی شنیدم که به من گفت؛ ای شیخ به فکر احوال خویش باش".

از آن روز شیخ بهایی متوجه شد که مرگش نزدیک است و در خانه خود کنج عزلت گزید و به عبادت پرداخت تا اینکه شش ماه بعد از دنیا رفت.

تاکنون کتاب های زیادی در وصف بابا رکن الدین نوشته شده است که معروف ترین این کتاب ها، تاریخ اصفهان اثر مرحوم همایی، رجال و مشاهیر اصفهان از سید علی جناب و اَعلام اصفهان از سید مصلح الدین مهدوی است.

7 آذر ماه سال 746 شمسی برابر با 26 ربیع الاول 769 هجری قمری عارف و عالم بزرگ بابا رکن الدین چشم از دنیا فرو بست و در تکیه «بابا رکن الدین» به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/164/ز

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فولاد   دانشمند   سرآمد  
اخبار مرتبط
ریل قطارهای پرسرعت نیاز حمل و نقل کشور است
شمانیوز
«ضد اخلاق» و «جمهوری» کتاب هایی که ستاره شناس آمریکایی چندبار آن ها را خوانده است
خبرگزاری کتاب ایران
فولاد صفر - پارس جنوبی صفر/ نیمه اول
باشگاه خبرنگاران
هفته 13؛ استقلال و پرسپولیس مقابل مربیان سرخابی
ایران آنلاین
آذری: ویلموتس تا زمانی خوب بود که پرده حیا دریده نشده بود/ تا ریال آخر را از روبین کازان می گیرم
فارس
ذوب فولاد در اصفهان توسط شاگردان منصوریان
مشرق نیوز
هر افتتاحیه، یک ضربه کاری به بدخواهان ما در سراسر دنیا است
ایران آنلاین
مخالفت فولاد با تصمیم عجیب سازمان لیگ
ورزش 3
فولاد ما امروز در رتبه 10 دنیاست
مردم سالاری
در سومین دوره؛ دانشمندان ایرانی و ترکیه ای برنده جایزه مصطفی(ص) شدند
شبکه الکوثر
نکونام و دلجویی از هواداران فولاد
بانک ورزش
کالدرون به پرسپولیسی ها مرخصی داد
روز نو
پیروزی یک نیمه ای پرسپولیس در خانه فولاد
مردم نیوز
آذری: پرسپولیس روی حادثه برنده شد
برترین ها
جدول لیگ؛ فرصت خوبی که فولاد از دست داد
خوزستان اسپرت
یک امتیاز برای نکونام قبل از نبرد با پرسپولیس(عکس)
فرتاک ورزشی
صادرات ماهیانه فولاد به یک میلیون تن رسید
ماین نیوز
بازدهی مناسب فولاد مبارکه برای سهامداران و ذینفعان فولاد
ماین نیوز
موضوع حقوق های غیرمتعارف در آهن و فولاد و ارفع چیست؟
پدال نیوز
تعمیر اساسی و ساخت دو عدد بدنه ی کوره قوس الکتریکی مجتمع فولاد سبا
شمانیوز
آذری: باید قبول کنیم فولاد « متوسط» بسته شده است/ به جای عذرخواهی دست مردم خوزستان را می بوسم
تسنیم
تقابل باانگیزه های لیگ در فولاد آرنا؛/ گزارش زنده؛ فولاد 0 - پیکان 0
ورزش 3
روزهای خاکی اهواز به کمتر از یک چهارم پارسال کاهش یافت
خوزنیوز
بمب ساعتی صندوق های بازنشستگی چه زمانی منفجر می شود؟
سلامت نیوز
پرسپولیسی ها استراماچونی را برکنار می کنند؟
افکار نیوز
کوچ فغانی در سایه بی برنامگی فدراسیون
قدس آنلاین
توصیه های حجت الاسلام مروی به طلبه ها
مردم نیوز
موج سواری نمایندگان در شفافیت آرا
خبرگزاری دانشجو
فصل جدید اجراها با 33 نمایش | مروری بر آثار نمایشی در آغاز فصل پاییز
همشهری آنلاین
زرینچه: گفته بودم باید رحمتی و منتظری را داشته باشیم
سایت جماران
گردان: تساوی مقابل سپاهان عادلانه بود
خوزستان اسپرت
شیراز میزبان فینال حذفی شد/گل ریحان - استقلال تهران و ماشین سازی - پرسپولیس
بانک ورزش
هفته سوم لیگ برتر فوتبال از نگاه آمار
خرداد نیوز
سعید آذری: مقابل آشوبگر ها می ایستم!
بازار نیوز
فتحی: با این سوت های اشتباه داوران، استقلال نابود می شود؛ برای کسب مجوز حرفه ای خواب و خوراک نداشتیم
طرفداری
برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه تربت حیدریه
آریا
صدای خطر بورس به صدا در آمد
جهان نیوز
برنامه کامل لیگ برتر فوتبال/ زمان برگزاری دربی برگشت مشخص شد
فرتاک نیوز
اسماعیلی آماده دومین گل در پست جدید (عکس)
ورزش 3
ویزای کار استراماچونی صادر شد
پارسینه
اخبار مرتبط
bltشمانیوز : ریل قطارهای پرسرعت نیاز حمل و نقل کشور است
bltخبرگزاری کتاب ایران : «ضد اخلاق» و «جمهوری» کتاب هایی که ستاره شناس آمریکایی چندبار آن ها را خوانده است
bltباشگاه خبرنگاران : فولاد صفر - پارس جنوبی صفر/ نیمه اول
bltایران آنلاین : هفته 13؛ استقلال و پرسپولیس مقابل مربیان سرخابی
bltفارس : آذری: ویلموتس تا زمانی خوب بود که پرده حیا دریده نشده بود/ تا ریال آخر را از روبین کازان می گیرم
bltمشرق نیوز : ذوب فولاد در اصفهان توسط شاگردان منصوریان
bltایران آنلاین : هر افتتاحیه، یک ضربه کاری به بدخواهان ما در سراسر دنیا است
bltورزش 3 : مخالفت فولاد با تصمیم عجیب سازمان لیگ
bltمردم سالاری : فولاد ما امروز در رتبه 10 دنیاست
bltشبکه الکوثر : در سومین دوره؛ دانشمندان ایرانی و ترکیه ای برنده جایزه مصطفی(ص) شدند
bltبانک ورزش : نکونام و دلجویی از هواداران فولاد
bltروز نو : کالدرون به پرسپولیسی ها مرخصی داد
bltمردم نیوز : پیروزی یک نیمه ای پرسپولیس در خانه فولاد
bltبرترین ها : آذری: پرسپولیس روی حادثه برنده شد
bltخوزستان اسپرت : جدول لیگ؛ فرصت خوبی که فولاد از دست داد
bltفرتاک ورزشی : یک امتیاز برای نکونام قبل از نبرد با پرسپولیس(عکس)
bltماین نیوز : صادرات ماهیانه فولاد به یک میلیون تن رسید
bltماین نیوز : بازدهی مناسب فولاد مبارکه برای سهامداران و ذینفعان فولاد
bltپدال نیوز : موضوع حقوق های غیرمتعارف در آهن و فولاد و ارفع چیست؟
bltشمانیوز : تعمیر اساسی و ساخت دو عدد بدنه ی کوره قوس الکتریکی مجتمع فولاد سبا
bltتسنیم : آذری: باید قبول کنیم فولاد « متوسط» بسته شده است/ به جای عذرخواهی دست مردم خوزستان را می بوسم
bltورزش 3 : تقابل باانگیزه های لیگ در فولاد آرنا؛/ گزارش زنده؛ فولاد 0 - پیکان 0
bltخوزنیوز : روزهای خاکی اهواز به کمتر از یک چهارم پارسال کاهش یافت
bltسلامت نیوز : بمب ساعتی صندوق های بازنشستگی چه زمانی منفجر می شود؟
bltافکار نیوز : پرسپولیسی ها استراماچونی را برکنار می کنند؟
bltقدس آنلاین : کوچ فغانی در سایه بی برنامگی فدراسیون
bltمردم نیوز : توصیه های حجت الاسلام مروی به طلبه ها
bltخبرگزاری دانشجو : موج سواری نمایندگان در شفافیت آرا
bltهمشهری آنلاین : فصل جدید اجراها با 33 نمایش | مروری بر آثار نمایشی در آغاز فصل پاییز
bltسایت جماران : زرینچه: گفته بودم باید رحمتی و منتظری را داشته باشیم
bltخوزستان اسپرت : گردان: تساوی مقابل سپاهان عادلانه بود
bltبانک ورزش : شیراز میزبان فینال حذفی شد/گل ریحان - استقلال تهران و ماشین سازی - پرسپولیس
bltخرداد نیوز : هفته سوم لیگ برتر فوتبال از نگاه آمار
bltبازار نیوز : سعید آذری: مقابل آشوبگر ها می ایستم!
bltطرفداری : فتحی: با این سوت های اشتباه داوران، استقلال نابود می شود؛ برای کسب مجوز حرفه ای خواب و خوراک نداشتیم
bltآریا : برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه تربت حیدریه
bltجهان نیوز : صدای خطر بورس به صدا در آمد
bltفرتاک نیوز : برنامه کامل لیگ برتر فوتبال/ زمان برگزاری دربی برگشت مشخص شد
bltورزش 3 : اسماعیلی آماده دومین گل در پست جدید (عکس)
bltپارسینه : ویزای کار استراماچونی صادر شد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.