مخبر - 1398/09/12 - تقابل چهار الگو در بورس

تقابل چهار الگو در بورس
شاخص کل بورس تهران روز گذشته پس از پشت سر گذاشتن یک روند رفت و برگشتی نهایتا با ثبت رشد 1524 واحد (معادل 48/ 0 درصد) در عدد 320 هزار و 194 واحد متوقف شد. افزایش چشمگیر ارزش معاملات و عبور دادوستدهای خرد از مرز 2 هزار میلیارد تومان تحت تاثیر تقابل نظرهای متفاوت و بعضا متضاد اهالی بورسی را شاید بتوان ...
تقابل چهار الگو در بورس

بورس تهران روز گذشته را با نوسان زیاد پشت سر گذاشت. شاخص کل بورس اوراق بهادار در یک ساعت ابتدایی رشد بیش از 4200 واحدی را تجربه کرد اما تشدید فشار عرضه ها و فروش های هیجانی در پی برچیده شدن صف های خرید در نمادهای متعدد از صنایع مختلف به اصلاح این نماگر بورسی انجامید، به طوری که در نهایت رشد 1524 واحدی (معادل 48/ 0 درصدی) شاخص کل را شاهد بودیم. این اتفاق درحالی رخ می داد که ارزش معاملات خرد جهش چشمگیری داشت و به بیش از 2000 میلیارد تومان رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد، بازار سهام در روز گذشته رفتاری مشابه یک هفته کاری را در مسیر کم نوسان قبلی تجربه کرد. شاخص کل در ادامه روند رو به رشد روز یکشنبه رشد 4226 واحدی را در یک ساعت نخست به ثبت رساند تا رشد این نماگر اصلی از ابتدای مسیر صعودی 11 روزه به بیش از 20 هزار و 500 واحد (معادل 8/ 6 درصد) برسد. اما عرضه های حقوقی در کنار تقابل نظرات متفاوت و متضاد در میان اهالی بازار سرمایه منجر به تغییر مسیر بازار و شروع اصلاح قیمتی در فضای تالار شیشه ای شد. امری که با حضور سرمایه های جدید و دست به دست شدن سهام با توجه به افزایش فاصله میان قیمت های پایانی و آخرین قیمت معاملاتی و ترغیب معامله گران به حضور در سمت تقاضا، از روند کاهشی بازار در ساعات پایانی کاست و به برقراری یک تعادل نسبی انجامید. ثبت ارزش بالای معاملات خرد روزانه در بورس تهران در روز گذشته و عبور از محدوده 2 هزار میلیارد تومانی خبر از حضور پرقدرت نقدینگی در بازار سهام می دهد. سرمایه هایی که با انگیزه های متفاوت به سمت سهام متمایل شده اند.

خالص تغییر مالکیت بین سهامداران حقیقی و حقوقی نیز حاکی از یک تعادل نسبی است. موضوعی که در روزهای صعودی و پرشتاب بازار سهام عمدتا برتری خرید سرمایه گذاران حقیقی در مقیاس معناداری را نشان می داد، دیروز خالص تغییر مالکیت 6/ 10 میلیارد تومانی سهام از سهامداران حقوقی به حقیقی را به ثبت رساند. در پایان معاملات روزانه از 321 نماد معاملاتی، 145 نماد قیمت پایانی مثبت را به ثبت رساندند و 174 نماد قیمت پایانی منفی داشتند. صف خرید در 40 نماد بورسی به ارزش 85 میلیارد تومان و صف فروش به ارزش 8/ 5 میلیارد تومان در 16 نماد بورسی در زمان به صدا در آمدن سوت پایان رالی معاملاتی روز دوشنبه نشان از کم شدن هیجان منفی و برچیده شدن جو فروش در کلیت بازار سهام داشت. اما آنچه بیش از هرچیز بیشتر به چشم می خورد، ثبت ارزش معاملات بالای بورسی است که حاصل فعالیت چهار گروه از سرمایه گذاران با الگوهای متفاوت در روز گذشته بود.

چهار الگوی سرمایه گذاری بورسی

در بازار سهام و پس از اصلاح شاخص کل از سقف تاریخی، بسیاری از سرمایه های حاضر در تالار شیشه ای تصمیم به نقد کردن سهام خود و خروج از این بازار گرفتند. این روند خروج سرمایه ها از بورس با شدت گیری اصلاح شاخص کل بورس و تعدیل معنادار قیمت سهام شرکت های صنایع و شرکت های کوچک تر، نمود بیشتری داشت. اما پس از رسیدن شاخص کل به محدوده 300 هزار واحدی و پدیدار شدن نشانه های حمایتی تحت شرایط سخت و بروز ریسک های پیرامونی، رفته رفته شاهد بازگشت تدریجی و کم رمق سرمایه ها به بورس بودیم. برای روشن تر شدن بحث می توان سرمایه های حاضر در بورس را در چهار دسته با چهار الگوی سرمایه گذاری تقسیم بندی کرد. گروه اول سرمایه گذاران تازه واردی هستند که بدون اطلاع زیاد از چند و چون سرمایه گذاری در چنین محیطی و صرفا با داغ شدن این حوزه اقدام به خرید سهام می کنند. گروه دوم سرمایه گذارانی هستند که با انگیزه های نوسان گیری از روندهای روزانه در بازار نوسانی اقدام به خرید و فروش های پرشمار با کمترین میزان بازدهی یا تحمل زیان می کنند. گروه سوم مربوط به افرادی ا ست که تحت تاثیر افزایش جریان معاملاتی در گروه ها و نمادهای خاص و با پشتوانه قدرت نقدینگی خرید و فروش های خود را تنظیم می کنند و گروه چهارم شامل سرمایه گذارانی می شود که با ریسک پذیری بسیار پایین سهم های کم ریسک تر را انتخاب و از هرگونه هیجانی دوری می کنند. با توجه به روند بازار سهام در روزهای گذشته نظیر ثبت رشدهای پی درپی در سایه رشد نرخ دلار و چشم انداز تورمی اقتصاد در آینه جهش قیمت بنزین در کنار گمانه زنی های متفاوت درخصوص جزئیات بودجه سال آینده، هر چهار الگوی سرمایه گذاری در روز گذشته فعال شدند. ورود پول های جدید و اخباری مبنی بر شلوغ شدن مجدد کارگزاری ها برای ورود به بورس، خریدهای پی درپی سهامداران حقیقی در سهام پرمعامله روزانه، نوسان های قیمتی روزانه سهام در ابعاد وسیع تر و تکانه های قیمتی مثبت در سهام کم ریسک بورسی طی روزهای گذشته به طور خلاصه تکه های پازل عرضه و تقاضا را در معاملات روزانه و تقابل آنها با یکدیگر را بیش از پیش نشان می دهد.

سبقت شاخص کل از شاخص هم وزن

یکی از نکات با اهمیت درخصوص روند کلی بازار سهام در روز گذشته، رشد بیشتر شاخص کل از شاخص کل هم وزن بود. همان طور که در گزارش های پیشین «دنیای اقتصاد» اشاره شده بود، میل سرمایه گذاران به خرید سهام پرشتاب بورسی در روندهای صعودی که بیش از هرچیز متکی بر جریان قدرتمند نقدینگی ا ست، در صورت تغییر جریان نقدینگی و بازگشت مسیر از روند افزایشی به روند اصلاحی می تواند مسیر پرشتابی را این بار در مسیر نزولی در پی داشته باشد. این میل بیش از هرچیز به تمرکز معامله گران بورسی بر بازدهی و کم رنگ شدن نقش ریسک در معادلات آنها مربوط می شود. امری که می تواند در میان مدت و با آشکار شدن نشانه های اصلاحی و تعدیل قیمت ها به تغییر نگاه و ریزش های زیاد منجر شود. روز گذشته و درحالی که شاخص کل تحت تاثیر اثر مثبت نمادهای بزرگ فلزات اساسی و پتروشیمی رشد 48/ 0 درصدی را به ثبت رساند، شاخص کل هم وزن در اثر نوسان های زیاد و عرضه های معنادار سهام در قیمت های منفی به رغم رشد 3/ 1 درصدی و عبور از سقف تاریخی در نیم ساعت نخست معاملات در مسیر پرقدرت نزولی قرار گرفت و نهایتا رشد 1/ 0 درصدی را به ثبت رساند. فشار فروش در نمادهای صنایع کوچک و متوسط با توجه به رشدهای زیاد قیمت در بازه یک ماهه به هیجان منفی در این نمادها و بازگشت سریع شاخص کل هم وزن منجر شد. لازم به ذکر است رشد بیشتر شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن در معادلات بورسی که می تواند سیگنال تغییر ذائقه سرمایه گذاران به حساب بیاید، از تاریخ 27 آبان بی سابقه بوده است. اما همانطور که در ابتدای گزارش اشاره شد، دست به دست شدن زیاد سهام در روز گذشته با رویکردهای متفاوت سرمایه گذاران در نمادهای کوچک و متوسط نیز مترصد تعیین جهت در روزهای آتی است و باید دید کدام نگاه در ادامه به عنوان نگاه غالب، تاثیرگذار خواهد بود. این موضوع به شدت تحت تاثیر سیاست های دولت درخصوص حذف یا تداوم تزریق ارز 4200 تومانی به واردات کالاهای ضروری اعم از مواد اولیه دارویی ها و نهاده های کشاورزی و دامی در بودجه سال 99 است و فعالان بازار سرمایه منتظر تعیین تکلیف نهایی در گزارش های اولیه بودجه سال آینده هستند.

نوسان های معنادار در بورس

یکی از اتفاق های جالب توجه و خاص در معاملات روز گذشته بورس، نوسان های زیاد قیمت در سهم ها و نمادهای گوناگون بود. هیجان منفی شکل گرفته در میانه های بازار که به عرضه صف های خرید و ریزش های سنگین در برخی نمادها انجامید، نوسان از محدوده سقف روزانه به کف قیمتی را نشان می دهد. از سوی دیگر در برخی از سهم ها روند معکوس از صف فروش به صف خرید را شاهد بودیم. در میان بیش از 320 نماد معامله شده بورسی در روز گذشته، 28 نماد سقف و کف قیمت روزانه را لمس کردند. حضور 10 نماد دارویی در میان این 28 نماد و ثبت ارزش معاملات 328 میلیارد تومانی در این صنعت حاکی از داغ بودن تنور دادوستدهای نمادهای دارویی و بیشترین میزان تقابل خریداران و فروشندگان با رویکردهای متفاوت در این صنعت است. اگر بازه نوسان روزانه قیمت را 5 درصد و بالاتر درنظر بگیریم، 223 نماد بورسی (68 درصد از نمادهای فعال) در این محدوده تغییرات قیمت قرار می گیرند که نشان دهنده میزان تلاطم بورس در معاملات روز گذشته است.

رشد کالایی ها بر مدار دلار

با شروع روند رو به رشد نرخ دلار در بازار آزاد و عبور از سقف چندماهه طی روزهای گذشته، شاهد تقویت تقاضا در بازارها بودیم که برای استناد بیشتر می توان بر تقویت تقاضا و رشد خزنده قیمت ها در بورس کالا تمرکز کرد. در گزارش های قبلی به این نکته اشاره شده بود که رشد قیمت محصولات فولادی، پتروشیمی و فرآورده های نفتی تحت تاثیر برتری تقاضا بر عرضه در بورس کالا میل خریداران و انتظارات تورمی آنها را نشان می دهد که منشا این تحولات نیز در تحولات بنزینی و رشد نرخ دلار است. حال این موضوع می تواند در آینده با وارد شدن متغیرهای بیشتر به تعدیل چشم انداز فعلی بینجامد اما چیزی که درحال حاضر شاهد آن هستیم افزایش محسوس خریداران محصولات کالایی در صنایع مختلف در بورس کالاست. روز گذشته و در ادامه این روند، ورق فولادی که عموما در قیمت های پایه مورد دادوستد قرار می گرفت و کمترین واکنش ها را به تحولات اخیر نشان داده بود، جهش میانگین قیمت پایانی نسبت به قیمت پایه را تجربه کرد.

ورق گرم B فولادمبارکه با تحویل 30 بهمن 98 رشد قیمت 28 درصدی را نسبت به قیمت پایه به ثبت رساند. علاوه بر این، قیمت فروش این محصول به صورت نقدی با تحویل سه شنبه هفته جاری نیز یک روند عجیب داشت و با قیمت بالاتری از قیمت سلف دو ماه آینده به فروش رسید که از نوعی هیجان و رقابت بر سر خرید هرچه سریع تر خبر می دهد و از سوی دیگر نشان از سبقت قیمت نقدی از قیمت آتی (backwardation) خبر می دهد که بیانگر انتظارات افزایشی قیمت در آینده است. ذکر این نکته ضروری است که قیمت این محصول فولادی در روز گذشته که به محدوده 5 هزار تومان نزدیک شد، با قیمت فروش این محصول در ماه های نخست سال فاصله دارد که بیشتر تحت تاثیر ریزش قیمت های منطقه ای فولاد در ماه های گذشته است.

دهمین روز حضور پررنگ حقیقی ها

چنان که در بالا به آن اشاره شد، دیروز معامله گران حقیقی بورس تهران مالکیت سهام را برای دهمین روز متوالی به نام خود تغییر دادند. روز گذشته با وجود غلبه هیجان و شکل گیری موج عرضه از سوی فعالان خرد، حدود 10 میلیارد تومان از کل سهام بورسی از پرتفوی سهامداران حقوقی به سبد سهامداران حقیقی منتقل شد تا به این ترتیب، برآیند 10 روز حضور فعال و موثر سهامداران خرد در سمت خرید، به تغییر مالکیت 760 میلیارد تومانی سهام به نام این گروه از فعالان بازار ختم شود.بخش عمده تحرکات متقاضیان حقیقی طی روز گذشته در غول های گروه فلزات رقم خورد. سهامداران حقیقی دیروز 31 میلیارد تومان از کل سهام فلزات را به مالکیت خود درآوردند. پتروشیمی ها و ساختمانی ها جزو اولویت های بعدی این طیف از سهامداران در یازدهمین رشد متوالی شاخص کل بود. در مجموع، سهامداران حقیقی طی روز گذشته در خرید سهام 16 صنعت بورسی دست بالا را داشتند. ثبت خریدهای سنگین در دو نماد ملی مس ایران و فولادمبارکه اصفهان بیشترین نقش را در پایداری جریان تغییر مالکیت به سمت حقیقی ها داشت. این اتفاق درحالی افتاد که سهام گروه های خودرو و بانک در کانون خروج سهامداران حقیقی قرار گرفتند.

منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
برگشتی   ارزش معاملات   شاخص کل بورس  
اخبار مرتبط
ارزش معاملات بورس تهران از دو هزار میلیارد تومان فراتر رفت؛تقابل چهار الگو
اقتصاد نیوز
بررسی سناریوهای رشد سهام/راهکار رونق پایدار بورس چیست؟
عصر مالی
شاخص بورس در قله 318 هزار واحدی
صدای ایران
بازی ساز اصلی بورس در پاییز
جام نیوز
تقاضا در بورس همچنان بیشتر از عرضه
صبحانه با خبر
شاخص بورس رشد 2200 واحدی را تجربه کرد
خبرآنلاین
رشد 735 واحدی شاخص بورس
آریا
شاخص کل بورس یک رکورد دیگر را به ثبت رساند
برنا نیوز
سهامداران بورس در نیمه نخست امسال چقدر سود کردند؟
ایران جیب
بورس تهران و سود 69 درصدی در 6 ماه
فرارو
بازگشت دوباره شاخص بورس به کانال 300 هزار واحدی
ایران اکونومیست
بازگشت شاخص بورس به کانال 300 هزار واحدی
بانکداری ایرانی
بورس تهران هفته را با رشد آغاز کرد
تیک نیوز
بورس هفته را با رشد آغاز کرد
ایسنا
روایت آماری ریزش 8 هزار واحدی سهام
اقتصاد نیوز
توقف شاخص بورس در کانال 294 هزار واحدی در آخرین هفته تابستان
ایرنا
افت 3800 واحدی شاخص بورس
آریا
عقبگرد دماسنج بازار سرمایه متاثر از رفتار هیجانی و اخبار سیاسی
تابناک
الگویابی آینده بورس تهران
فرارو
شاخص بورس از مرز 305 هزار واحد گذشت
اقتصاد آنلاین ایران
بورس کاهشی شد
ایران اکونومیست
افت 2000 واحدی شاخص بورس
صدا و سیما
کدام صنایع بورسی بیشترین بازدهی را دارند؟
صبحانه با خبر
عقب نشینی بورس
ایران خبر
استمرار ورود نقدینگی به بازار سرمایه
ایبنا
رکوردشکنی جدید بورس تهران
تیتر شهر
صنایع پیشتاز رشد
شعار سال
بورس به کانال 300 هزار واحدی رسید
صدای ایران
رکوردشکنی جدید بورس تهران / ورود به کانال 304 هزاری
خبرگزاری دانشجو
شاخص بورس قله 300 هزار واحدی را فتح کرد
ایسنا
بیش از 35 میلیون سهم در بورس منطقه ای آذربایجان غربی معامله شد
ایرنا
رکوردشکنی جدید بورس تهران/ ورود به کانال 304 هزار واحد
فارس
رشد 9 هزارواحدی شاخص بورس در هفته گذشته
صدای ایران
بورس در هفته ای که گذشت
ایران آنلاین
شاخص بورس به کانال 300 هزار واحد رسید
اقتصاد آنلاین ایران
رشد شاخص بورس به خاطر نفتی ها
عصر ایران
رشد شاخص بورس به مدد نفتی ها
بانکداری ایرانی
یک شنبه 17 شهریور | رشد شاخص بورس به مدد نفتی ها
همشهری آنلاین
ارزش معاملات بورس کرمانشاه به 594 میلیارد ریال رسید
تسنیم
شاخص بورس از 294 هزار واحد هم گذشت
بهار نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصاد نیوز : ارزش معاملات بورس تهران از دو هزار میلیارد تومان فراتر رفت؛تقابل چهار الگو
bltعصر مالی : بررسی سناریوهای رشد سهام/راهکار رونق پایدار بورس چیست؟
bltصدای ایران : شاخص بورس در قله 318 هزار واحدی
bltجام نیوز : بازی ساز اصلی بورس در پاییز
bltصبحانه با خبر : تقاضا در بورس همچنان بیشتر از عرضه
bltخبرآنلاین : شاخص بورس رشد 2200 واحدی را تجربه کرد
bltآریا : رشد 735 واحدی شاخص بورس
bltبرنا نیوز : شاخص کل بورس یک رکورد دیگر را به ثبت رساند
bltایران جیب : سهامداران بورس در نیمه نخست امسال چقدر سود کردند؟
bltفرارو : بورس تهران و سود 69 درصدی در 6 ماه
bltایران اکونومیست : بازگشت دوباره شاخص بورس به کانال 300 هزار واحدی
bltبانکداری ایرانی : بازگشت شاخص بورس به کانال 300 هزار واحدی
bltتیک نیوز : بورس تهران هفته را با رشد آغاز کرد
bltایسنا : بورس هفته را با رشد آغاز کرد
bltاقتصاد نیوز : روایت آماری ریزش 8 هزار واحدی سهام
bltایرنا : توقف شاخص بورس در کانال 294 هزار واحدی در آخرین هفته تابستان
bltآریا : افت 3800 واحدی شاخص بورس
bltتابناک : عقبگرد دماسنج بازار سرمایه متاثر از رفتار هیجانی و اخبار سیاسی
bltفرارو : الگویابی آینده بورس تهران
bltاقتصاد آنلاین ایران : شاخص بورس از مرز 305 هزار واحد گذشت
bltایران اکونومیست : بورس کاهشی شد
bltصدا و سیما : افت 2000 واحدی شاخص بورس
bltصبحانه با خبر : کدام صنایع بورسی بیشترین بازدهی را دارند؟
bltایران خبر : عقب نشینی بورس
bltایبنا : استمرار ورود نقدینگی به بازار سرمایه
bltتیتر شهر : رکوردشکنی جدید بورس تهران
bltشعار سال : صنایع پیشتاز رشد
bltصدای ایران : بورس به کانال 300 هزار واحدی رسید
bltخبرگزاری دانشجو : رکوردشکنی جدید بورس تهران / ورود به کانال 304 هزاری
bltایسنا : شاخص بورس قله 300 هزار واحدی را فتح کرد
bltایرنا : بیش از 35 میلیون سهم در بورس منطقه ای آذربایجان غربی معامله شد
bltفارس : رکوردشکنی جدید بورس تهران/ ورود به کانال 304 هزار واحد
bltصدای ایران : رشد 9 هزارواحدی شاخص بورس در هفته گذشته
bltایران آنلاین : بورس در هفته ای که گذشت
bltاقتصاد آنلاین ایران : شاخص بورس به کانال 300 هزار واحد رسید
bltعصر ایران : رشد شاخص بورس به خاطر نفتی ها
bltبانکداری ایرانی : رشد شاخص بورس به مدد نفتی ها
bltهمشهری آنلاین : یک شنبه 17 شهریور | رشد شاخص بورس به مدد نفتی ها
bltتسنیم : ارزش معاملات بورس کرمانشاه به 594 میلیارد ریال رسید
bltبهار نیوز : شاخص بورس از 294 هزار واحد هم گذشت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.