مخبر - 1398/09/12 - تقابل چهار الگو در بورس

تقابل چهار الگو در بورس
شاخص کل بورس تهران روز گذشته پس از پشت سر گذاشتن یک روند رفت و برگشتی نهایتا با ثبت رشد 1524 واحد (معادل 48/ 0 درصد) در عدد 320 هزار و 194 واحد متوقف شد. افزایش چشمگیر ارزش معاملات و عبور دادوستدهای خرد از مرز 2 هزار میلیارد تومان تحت تاثیر تقابل نظرهای متفاوت و بعضا متضاد اهالی بورسی را شاید بتوان ...
تقابل چهار الگو در بورس

بورس تهران روز گذشته را با نوسان زیاد پشت سر گذاشت. شاخص کل بورس اوراق بهادار در یک ساعت ابتدایی رشد بیش از 4200 واحدی را تجربه کرد اما تشدید فشار عرضه ها و فروش های هیجانی در پی برچیده شدن صف های خرید در نمادهای متعدد از صنایع مختلف به اصلاح این نماگر بورسی انجامید، به طوری که در نهایت رشد 1524 واحدی (معادل 48/ 0 درصدی) شاخص کل را شاهد بودیم. این اتفاق درحالی رخ می داد که ارزش معاملات خرد جهش چشمگیری داشت و به بیش از 2000 میلیارد تومان رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد، بازار سهام در روز گذشته رفتاری مشابه یک هفته کاری را در مسیر کم نوسان قبلی تجربه کرد. شاخص کل در ادامه روند رو به رشد روز یکشنبه رشد 4226 واحدی را در یک ساعت نخست به ثبت رساند تا رشد این نماگر اصلی از ابتدای مسیر صعودی 11 روزه به بیش از 20 هزار و 500 واحد (معادل 8/ 6 درصد) برسد. اما عرضه های حقوقی در کنار تقابل نظرات متفاوت و متضاد در میان اهالی بازار سرمایه منجر به تغییر مسیر بازار و شروع اصلاح قیمتی در فضای تالار شیشه ای شد. امری که با حضور سرمایه های جدید و دست به دست شدن سهام با توجه به افزایش فاصله میان قیمت های پایانی و آخرین قیمت معاملاتی و ترغیب معامله گران به حضور در سمت تقاضا، از روند کاهشی بازار در ساعات پایانی کاست و به برقراری یک تعادل نسبی انجامید. ثبت ارزش بالای معاملات خرد روزانه در بورس تهران در روز گذشته و عبور از محدوده 2 هزار میلیارد تومانی خبر از حضور پرقدرت نقدینگی در بازار سهام می دهد. سرمایه هایی که با انگیزه های متفاوت به سمت سهام متمایل شده اند.

خالص تغییر مالکیت بین سهامداران حقیقی و حقوقی نیز حاکی از یک تعادل نسبی است. موضوعی که در روزهای صعودی و پرشتاب بازار سهام عمدتا برتری خرید سرمایه گذاران حقیقی در مقیاس معناداری را نشان می داد، دیروز خالص تغییر مالکیت 6/ 10 میلیارد تومانی سهام از سهامداران حقوقی به حقیقی را به ثبت رساند. در پایان معاملات روزانه از 321 نماد معاملاتی، 145 نماد قیمت پایانی مثبت را به ثبت رساندند و 174 نماد قیمت پایانی منفی داشتند. صف خرید در 40 نماد بورسی به ارزش 85 میلیارد تومان و صف فروش به ارزش 8/ 5 میلیارد تومان در 16 نماد بورسی در زمان به صدا در آمدن سوت پایان رالی معاملاتی روز دوشنبه نشان از کم شدن هیجان منفی و برچیده شدن جو فروش در کلیت بازار سهام داشت. اما آنچه بیش از هرچیز بیشتر به چشم می خورد، ثبت ارزش معاملات بالای بورسی است که حاصل فعالیت چهار گروه از سرمایه گذاران با الگوهای متفاوت در روز گذشته بود.

چهار الگوی سرمایه گذاری بورسی

در بازار سهام و پس از اصلاح شاخص کل از سقف تاریخی، بسیاری از سرمایه های حاضر در تالار شیشه ای تصمیم به نقد کردن سهام خود و خروج از این بازار گرفتند. این روند خروج سرمایه ها از بورس با شدت گیری اصلاح شاخص کل بورس و تعدیل معنادار قیمت سهام شرکت های صنایع و شرکت های کوچک تر، نمود بیشتری داشت. اما پس از رسیدن شاخص کل به محدوده 300 هزار واحدی و پدیدار شدن نشانه های حمایتی تحت شرایط سخت و بروز ریسک های پیرامونی، رفته رفته شاهد بازگشت تدریجی و کم رمق سرمایه ها به بورس بودیم. برای روشن تر شدن بحث می توان سرمایه های حاضر در بورس را در چهار دسته با چهار الگوی سرمایه گذاری تقسیم بندی کرد. گروه اول سرمایه گذاران تازه واردی هستند که بدون اطلاع زیاد از چند و چون سرمایه گذاری در چنین محیطی و صرفا با داغ شدن این حوزه اقدام به خرید سهام می کنند. گروه دوم سرمایه گذارانی هستند که با انگیزه های نوسان گیری از روندهای روزانه در بازار نوسانی اقدام به خرید و فروش های پرشمار با کمترین میزان بازدهی یا تحمل زیان می کنند. گروه سوم مربوط به افرادی ا ست که تحت تاثیر افزایش جریان معاملاتی در گروه ها و نمادهای خاص و با پشتوانه قدرت نقدینگی خرید و فروش های خود را تنظیم می کنند و گروه چهارم شامل سرمایه گذارانی می شود که با ریسک پذیری بسیار پایین سهم های کم ریسک تر را انتخاب و از هرگونه هیجانی دوری می کنند. با توجه به روند بازار سهام در روزهای گذشته نظیر ثبت رشدهای پی درپی در سایه رشد نرخ دلار و چشم انداز تورمی اقتصاد در آینه جهش قیمت بنزین در کنار گمانه زنی های متفاوت درخصوص جزئیات بودجه سال آینده، هر چهار الگوی سرمایه گذاری در روز گذشته فعال شدند. ورود پول های جدید و اخباری مبنی بر شلوغ شدن مجدد کارگزاری ها برای ورود به بورس، خریدهای پی درپی سهامداران حقیقی در سهام پرمعامله روزانه، نوسان های قیمتی روزانه سهام در ابعاد وسیع تر و تکانه های قیمتی مثبت در سهام کم ریسک بورسی طی روزهای گذشته به طور خلاصه تکه های پازل عرضه و تقاضا را در معاملات روزانه و تقابل آنها با یکدیگر را بیش از پیش نشان می دهد.

سبقت شاخص کل از شاخص هم وزن

یکی از نکات با اهمیت درخصوص روند کلی بازار سهام در روز گذشته، رشد بیشتر شاخص کل از شاخص کل هم وزن بود. همان طور که در گزارش های پیشین «دنیای اقتصاد» اشاره شده بود، میل سرمایه گذاران به خرید سهام پرشتاب بورسی در روندهای صعودی که بیش از هرچیز متکی بر جریان قدرتمند نقدینگی ا ست، در صورت تغییر جریان نقدینگی و بازگشت مسیر از روند افزایشی به روند اصلاحی می تواند مسیر پرشتابی را این بار در مسیر نزولی در پی داشته باشد. این میل بیش از هرچیز به تمرکز معامله گران بورسی بر بازدهی و کم رنگ شدن نقش ریسک در معادلات آنها مربوط می شود. امری که می تواند در میان مدت و با آشکار شدن نشانه های اصلاحی و تعدیل قیمت ها به تغییر نگاه و ریزش های زیاد منجر شود. روز گذشته و درحالی که شاخص کل تحت تاثیر اثر مثبت نمادهای بزرگ فلزات اساسی و پتروشیمی رشد 48/ 0 درصدی را به ثبت رساند، شاخص کل هم وزن در اثر نوسان های زیاد و عرضه های معنادار سهام در قیمت های منفی به رغم رشد 3/ 1 درصدی و عبور از سقف تاریخی در نیم ساعت نخست معاملات در مسیر پرقدرت نزولی قرار گرفت و نهایتا رشد 1/ 0 درصدی را به ثبت رساند. فشار فروش در نمادهای صنایع کوچک و متوسط با توجه به رشدهای زیاد قیمت در بازه یک ماهه به هیجان منفی در این نمادها و بازگشت سریع شاخص کل هم وزن منجر شد. لازم به ذکر است رشد بیشتر شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن در معادلات بورسی که می تواند سیگنال تغییر ذائقه سرمایه گذاران به حساب بیاید، از تاریخ 27 آبان بی سابقه بوده است. اما همانطور که در ابتدای گزارش اشاره شد، دست به دست شدن زیاد سهام در روز گذشته با رویکردهای متفاوت سرمایه گذاران در نمادهای کوچک و متوسط نیز مترصد تعیین جهت در روزهای آتی است و باید دید کدام نگاه در ادامه به عنوان نگاه غالب، تاثیرگذار خواهد بود. این موضوع به شدت تحت تاثیر سیاست های دولت درخصوص حذف یا تداوم تزریق ارز 4200 تومانی به واردات کالاهای ضروری اعم از مواد اولیه دارویی ها و نهاده های کشاورزی و دامی در بودجه سال 99 است و فعالان بازار سرمایه منتظر تعیین تکلیف نهایی در گزارش های اولیه بودجه سال آینده هستند.

نوسان های معنادار در بورس

یکی از اتفاق های جالب توجه و خاص در معاملات روز گذشته بورس، نوسان های زیاد قیمت در سهم ها و نمادهای گوناگون بود. هیجان منفی شکل گرفته در میانه های بازار که به عرضه صف های خرید و ریزش های سنگین در برخی نمادها انجامید، نوسان از محدوده سقف روزانه به کف قیمتی را نشان می دهد. از سوی دیگر در برخی از سهم ها روند معکوس از صف فروش به صف خرید را شاهد بودیم. در میان بیش از 320 نماد معامله شده بورسی در روز گذشته، 28 نماد سقف و کف قیمت روزانه را لمس کردند. حضور 10 نماد دارویی در میان این 28 نماد و ثبت ارزش معاملات 328 میلیارد تومانی در این صنعت حاکی از داغ بودن تنور دادوستدهای نمادهای دارویی و بیشترین میزان تقابل خریداران و فروشندگان با رویکردهای متفاوت در این صنعت است. اگر بازه نوسان روزانه قیمت را 5 درصد و بالاتر درنظر بگیریم، 223 نماد بورسی (68 درصد از نمادهای فعال) در این محدوده تغییرات قیمت قرار می گیرند که نشان دهنده میزان تلاطم بورس در معاملات روز گذشته است.

رشد کالایی ها بر مدار دلار

با شروع روند رو به رشد نرخ دلار در بازار آزاد و عبور از سقف چندماهه طی روزهای گذشته، شاهد تقویت تقاضا در بازارها بودیم که برای استناد بیشتر می توان بر تقویت تقاضا و رشد خزنده قیمت ها در بورس کالا تمرکز کرد. در گزارش های قبلی به این نکته اشاره شده بود که رشد قیمت محصولات فولادی، پتروشیمی و فرآورده های نفتی تحت تاثیر برتری تقاضا بر عرضه در بورس کالا میل خریداران و انتظارات تورمی آنها را نشان می دهد که منشا این تحولات نیز در تحولات بنزینی و رشد نرخ دلار است. حال این موضوع می تواند در آینده با وارد شدن متغیرهای بیشتر به تعدیل چشم انداز فعلی بینجامد اما چیزی که درحال حاضر شاهد آن هستیم افزایش محسوس خریداران محصولات کالایی در صنایع مختلف در بورس کالاست. روز گذشته و در ادامه این روند، ورق فولادی که عموما در قیمت های پایه مورد دادوستد قرار می گرفت و کمترین واکنش ها را به تحولات اخیر نشان داده بود، جهش میانگین قیمت پایانی نسبت به قیمت پایه را تجربه کرد.

ورق گرم B فولادمبارکه با تحویل 30 بهمن 98 رشد قیمت 28 درصدی را نسبت به قیمت پایه به ثبت رساند. علاوه بر این، قیمت فروش این محصول به صورت نقدی با تحویل سه شنبه هفته جاری نیز یک روند عجیب داشت و با قیمت بالاتری از قیمت سلف دو ماه آینده به فروش رسید که از نوعی هیجان و رقابت بر سر خرید هرچه سریع تر خبر می دهد و از سوی دیگر نشان از سبقت قیمت نقدی از قیمت آتی (backwardation) خبر می دهد که بیانگر انتظارات افزایشی قیمت در آینده است. ذکر این نکته ضروری است که قیمت این محصول فولادی در روز گذشته که به محدوده 5 هزار تومان نزدیک شد، با قیمت فروش این محصول در ماه های نخست سال فاصله دارد که بیشتر تحت تاثیر ریزش قیمت های منطقه ای فولاد در ماه های گذشته است.

دهمین روز حضور پررنگ حقیقی ها

چنان که در بالا به آن اشاره شد، دیروز معامله گران حقیقی بورس تهران مالکیت سهام را برای دهمین روز متوالی به نام خود تغییر دادند. روز گذشته با وجود غلبه هیجان و شکل گیری موج عرضه از سوی فعالان خرد، حدود 10 میلیارد تومان از کل سهام بورسی از پرتفوی سهامداران حقوقی به سبد سهامداران حقیقی منتقل شد تا به این ترتیب، برآیند 10 روز حضور فعال و موثر سهامداران خرد در سمت خرید، به تغییر مالکیت 760 میلیارد تومانی سهام به نام این گروه از فعالان بازار ختم شود.بخش عمده تحرکات متقاضیان حقیقی طی روز گذشته در غول های گروه فلزات رقم خورد. سهامداران حقیقی دیروز 31 میلیارد تومان از کل سهام فلزات را به مالکیت خود درآوردند. پتروشیمی ها و ساختمانی ها جزو اولویت های بعدی این طیف از سهامداران در یازدهمین رشد متوالی شاخص کل بود. در مجموع، سهامداران حقیقی طی روز گذشته در خرید سهام 16 صنعت بورسی دست بالا را داشتند. ثبت خریدهای سنگین در دو نماد ملی مس ایران و فولادمبارکه اصفهان بیشترین نقش را در پایداری جریان تغییر مالکیت به سمت حقیقی ها داشت. این اتفاق درحالی افتاد که سهام گروه های خودرو و بانک در کانون خروج سهامداران حقیقی قرار گرفتند.

منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
برگشتی   ارزش معاملات   شاخص کل بورس  
اخبار مرتبط
رشد 26 هزار واحدی شاخص کل بورس؛ سودای دوباره یک میلیون واحد
مردم نیوز
سکانس اصلاحی بورس تهران / ارزش معاملات خرد رکورد زد
ساعت 24
افت 26 هزار واحدی شاخص بورس/ رکورد حجم و ارزش معاملات شکسته شد
تسنیم
ارزش معاملات خرد بازار سهام از 20 هزار میلیارد تومان فراتر رفت
اقتصاد نیوز
فروردین 99 ماه تاریخی بورس تهران
بهار نیوز
شاخص کل بورس به 545 هزار رسید
اقتصادگردان
عقب گرد شاخص کل بورس به کانال 549 هزار واحدی
تابناک
عقب گرد 18 هزار واحدی شاخص کل بورس در اولین روز هفته
تابناک
رکورد جدید بورس
بازار نیوز
ارزش معاملات بورس تهران از دو هزار میلیارد تومان فراتر رفت؛تقابل چهار الگو
اقتصاد نیوز
گذر حقوقی ها به جاده مخصوص افتاد
بورس نیوز
معاملات بورسی کم شد
صبحانه با خبر
جهش های روزانه سهام روی قله های جدید چگونه رقم خورد؟/بازی ساز اصلی بورس در پاییز
عصر مالی
تقاضا در بورس همچنان بیشتر از عرضه
صبحانه با خبر
بورس تهران در پایان معاملات آخرین روز کاری هفته
ایران جیب
سهم های بنیادی نباید اسیر هیجانات در روزهای منفی شود
بورس نیوز
احتمال ادامه روزهای داغ معاملات بورس/ سهامداران در نیمه نخست امسال چقدر سود کردند؟
صبحانه با خبر
بورس تهران و سود 69 درصدی در 6 ماه
فرارو
کارنامه بازارها در نیم سال اول 98؛ سود69 درصدی بورس تهران در یک نیمه
اقتصاد نیوز
بورس دوباره جان گرفت
صدای ایران
بازگشت دوباره شاخص بورس به کانال 300 هزار واحدی
اخبار بانک
انتظار برای افزایش مجدد عرضه ها و انتشار گزارش عملکرد ماهانه
بورس نیوز
بورس هفته را با رشد آغاز کرد
تحریر نو
روایت آماری ریزش 8 هزار واحدی سهام
اقتصاد نیوز
بورس در آخرین هفته تابستان؛ توقف شاخص در کانال 294 هزار واحدی
ایران آنلاین
جذابیت سرمایه گذاری در بورس برای مازندرانی ها ماندگار شد
ایرنا
ریسک پذیری معامله گران بورس کاهش یافت / افت سراسری قیمت سهام ناشی از چه بود؟
صبحانه با خبر
عقبگرد دماسنج بازار سرمایه متاثر از رفتار هیجانی و اخبار سیاسی
تابناک
پول های تازه بورسی به کدام سمت رفتند؟
تیتر20
کاهش 3800 واحدی شاخص بورس
دنیای اقتصاد
الگویابی آینده بورس تهران
فرارو
بورس 3500 واحد رشد کرد/شاخص از مرز 305 هزار واحد گذشت
تیتر20
افت 2000 واحدی شاخص بورس
صدا و سیما
کدام صنایع بورسی بیشترین بازدهی را دارند؟
صبحانه با خبر
مانع تراشی در مسیر کوچ سرمایه مازندرانی ها به بورس
ایرنا
بازار بورس کاهشی شد
بهار نیوز
بورس کاهشی شد
ایسنا
رکوردشکنی جدید بورس تهران
تیتر شهر
رکوردشکنی جدید بورس تهران / ورود به کانال 304 هزاری
خبرگزاری دانشجو
رشد 9 هزارواحدی شاخص بورس در هفته گذشته
صدای ایران
اخبار مرتبط
bltمردم نیوز : رشد 26 هزار واحدی شاخص کل بورس؛ سودای دوباره یک میلیون واحد
bltساعت 24 : سکانس اصلاحی بورس تهران / ارزش معاملات خرد رکورد زد
bltتسنیم : افت 26 هزار واحدی شاخص بورس/ رکورد حجم و ارزش معاملات شکسته شد
bltاقتصاد نیوز : ارزش معاملات خرد بازار سهام از 20 هزار میلیارد تومان فراتر رفت
bltبهار نیوز : فروردین 99 ماه تاریخی بورس تهران
bltاقتصادگردان : شاخص کل بورس به 545 هزار رسید
bltتابناک : عقب گرد شاخص کل بورس به کانال 549 هزار واحدی
bltتابناک : عقب گرد 18 هزار واحدی شاخص کل بورس در اولین روز هفته
bltبازار نیوز : رکورد جدید بورس
bltاقتصاد نیوز : ارزش معاملات بورس تهران از دو هزار میلیارد تومان فراتر رفت؛تقابل چهار الگو
bltبورس نیوز : گذر حقوقی ها به جاده مخصوص افتاد
bltصبحانه با خبر : معاملات بورسی کم شد
bltعصر مالی : جهش های روزانه سهام روی قله های جدید چگونه رقم خورد؟/بازی ساز اصلی بورس در پاییز
bltصبحانه با خبر : تقاضا در بورس همچنان بیشتر از عرضه
bltایران جیب : بورس تهران در پایان معاملات آخرین روز کاری هفته
bltبورس نیوز : سهم های بنیادی نباید اسیر هیجانات در روزهای منفی شود
bltصبحانه با خبر : احتمال ادامه روزهای داغ معاملات بورس/ سهامداران در نیمه نخست امسال چقدر سود کردند؟
bltفرارو : بورس تهران و سود 69 درصدی در 6 ماه
bltاقتصاد نیوز : کارنامه بازارها در نیم سال اول 98؛ سود69 درصدی بورس تهران در یک نیمه
bltصدای ایران : بورس دوباره جان گرفت
bltاخبار بانک : بازگشت دوباره شاخص بورس به کانال 300 هزار واحدی
bltبورس نیوز : انتظار برای افزایش مجدد عرضه ها و انتشار گزارش عملکرد ماهانه
bltتحریر نو : بورس هفته را با رشد آغاز کرد
bltاقتصاد نیوز : روایت آماری ریزش 8 هزار واحدی سهام
bltایران آنلاین : بورس در آخرین هفته تابستان؛ توقف شاخص در کانال 294 هزار واحدی
bltایرنا : جذابیت سرمایه گذاری در بورس برای مازندرانی ها ماندگار شد
bltصبحانه با خبر : ریسک پذیری معامله گران بورس کاهش یافت / افت سراسری قیمت سهام ناشی از چه بود؟
bltتابناک : عقبگرد دماسنج بازار سرمایه متاثر از رفتار هیجانی و اخبار سیاسی
bltتیتر20 : پول های تازه بورسی به کدام سمت رفتند؟
bltدنیای اقتصاد : کاهش 3800 واحدی شاخص بورس
bltفرارو : الگویابی آینده بورس تهران
bltتیتر20 : بورس 3500 واحد رشد کرد/شاخص از مرز 305 هزار واحد گذشت
bltصدا و سیما : افت 2000 واحدی شاخص بورس
bltصبحانه با خبر : کدام صنایع بورسی بیشترین بازدهی را دارند؟
bltایرنا : مانع تراشی در مسیر کوچ سرمایه مازندرانی ها به بورس
bltبهار نیوز : بازار بورس کاهشی شد
bltایسنا : بورس کاهشی شد
bltتیتر شهر : رکوردشکنی جدید بورس تهران
bltخبرگزاری دانشجو : رکوردشکنی جدید بورس تهران / ورود به کانال 304 هزاری
bltصدای ایران : رشد 9 هزارواحدی شاخص بورس در هفته گذشته
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.