مخبر - 1398/09/12 - سه ماموریت آقای میانجی در تهران

سه ماموریت آقای میانجی در تهران
وزیرخارجه عمان در سفر به تهران با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف دیدار کرد. ابتکار صلح هرمز، مذاکرات صلح یمن و آخرین تحولات برجام سه محور سفر یوسف بن علوی در سفر به تهران است. پیش تر سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه از سفر یک مقام خارجی به ایران خبر داده بود. از این رو این سفر در شرایط کنونی ...
سه ماموریت آقای میانجی در تهران

«یوسف بن علوی» وزیر امورخارجه عمان 30 اردیبهشت ماه به منظور انجام سفری چند ساعته به تهران آمد و با همتای ایرانی خود دیدار و گفت وگو کرد و پنجم مرداد ماه نیز برای دومین بار به تهران سفر و با ظریف دیدار کرد. لذا این سومین سفر بن علوی به تهران ظرف 8 ماه گذشته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، وزرای خارجه ایران و عمان شهریور سال جاری نیز در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با هم دیدار کرده بودند. بن علوی هفته گذشته نیز در سفر به واشنگتن با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده بود.

ابتکار صلح هرمز

به نظر می رسد اصلی ترین محور سفر یوسف بن علوی به تهران جدا از روابط دوجانبه، موضوع ابتکار صلح هرمز است که در یک ماه اخیر به کانون رایزنی ها و گمانه زنی های منطقه ای تبدیل شده است. روزنامه کویتی الجریده پنجم آذر ماه در مطلبی از سفر وزیرخارجه عمان به تهران خبر داد و نوشت: قرار است «یوسف بن علوی» هفته آینده برای ابلاغ موافقت کشورش با طرح صلح هرمز به تهران سفر کند. رئیس جمهوری ایران اخیرا در نامه ای به سران شورای همکاری با ارائه طرح ابتکار صلح هرمز، همسایگان جنوبی را به گفت وگو دعوت کرده است.

به نوشته الجریده، پیام ایران که توسط حسن روحانی امضا شده، به معاون وزیرخارجه کویت تحویل داده شده است. پیش تر خالد الجارالله، معاون وزیرخارجه کویت نیز درباره طرح ابتکاری «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران ناظر بر امنیت خلیج فارس گفت: «کویت این طرح ابتکاری را تحویل گرفته و اکنون درحال بررسی آن هستیم و هر زمان درباره آن تصمیم گیری کنیم به تهران ابلاغ خواهیم کرد.»

همزمان سیدعباس موسوی چهارم آذر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت که سه کشور پاسخ مثبت به نامه رئیس جمهور را به صورت مکتوب دادند و بقیه هم احتمالا درحال بررسی هستند. روز شنبه نیز پایگاه الخلیج الجدید مدعی شد که ریاض با دقت درحال بررسی پیشنهادهای تهران درباره صلح و امنیت در خلیج فارس است و مذاکرات سری بین تهران و ریاض از طریق کویت درحال انجام است.

این تحولات در شرایطی است که نخست وزیر کویت در تازه ترین اظهارنظر درباره ابتکار صلح هرمز تاکید کرد که موفقیت ابتکار صلح ایران، به روابط تهران با کشورهای جهان و فراهم شدن شرایط مناسب بستگی دارد و باید این روابط طبیعی باشد. «صباح الخالد» نخست وزیر کویت روز یکشنبه گفت که اساس طرح صلح هرمز یک مسوولیت منطقه ای است، همچنان که طرح های دیگری اعم از طرح «نگهبان» پیشنهادی آمریکا، طرح اروپا و طرح روسیه در این باره وجود دارد. او افزود: «برای اینکه طرح ایران مقبول واقع شود باید رابطه تهران با کشورهای (جهان) یک رابطه طبیعی باشد و موفقیت طرح ایران نیز به فراهم شدن شرایط مناسب نیاز دارد.»

این درحالی است که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی روز دوشنبه در دیدار با بن علوی با اشاره به تلاش ناکام آمریکا برای ایجاد ائتلاف بین المللی به بهانه برقراری امنیت در خلیج فارس گفت: تنها ائتلاف هایی در منطقه راه گشا، امنیت ساز و پایدار می ماند که بیگانگان در آن نفوذ و دخالتی نداشته باشند. وزیر امورخارجه سلطنت عمان نیز دستیابی به امنیت پایدار در منطقه را نیازمند توافق و تفاهم مجموعه کشورهای منطقه و رفع سوءتفاهم های موجود عنوان کرد و گفت: عمان همواره آمادگی دارد از مجموعه ظرفیت های خود برای رفع تنش های موجود و ایجاد زمینه گفت وگوی سازنده میان کشورهای منطقه بهره بگیرد.

مذاکرات صلح یمن

دومین محور سفر وزیرخارجه عمان به تهران مذاکرات صلح یمن است که گفته می شود یک دور آن در مسقط پایتخت عمان برگزار شده است. مذاکراتی که بعد از توافق استکهلم (دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله در مذاکرات صلحی که 13دسامبر سال گذشته (22آذر 97) در استکهلم پایتخت سوئد انجام شد به توافق هایی درباره استان های ساحلی الحدیده و تعز و تبادل اسرا دست یافتند، اما این توافق ها با توجه به اختلاف های دو طرف بر سر جزئیات آن، اجرا نشده است) متوقف شده و به نظر می رسد با بن بستی که عربستان در یمن با آن مواجه شده، زمینه برای از سرگیری آن مجددا درحال فراهم شدن است. پیش تر خالد بن سلمان جانشین وزیر دفاع عربستان سعودی 22 آبان ماه به عمان سفر کرد. تحلیلگران معتقدند این دیدار به قصد مذاکره با هیات انصارالله یمن صورت گرفته است. خالد بن سلمان در آن زمان حساب توییتری خود نوشت که این سفر به درخواست برادرش «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی، وزیر دفاع صورت گرفته و او طی این سفر، پیام برادرش را به سلطان رسانده است. این تحرکات به خصوص پس از توافق ریاض که 5 نوامبر بین عبد ربه منصور هادی و عیدروس الزبیدی، رئیس شورای انتقالی جنوبی در یمن امضا شد حائز اهمیت است. به نظر می رسد سفر وزیرخارجه عمان به تهران در شرایط کنونی با قصد هماهنگی های بیشتر درباره مذاکرات صلح یمن صورت گرفته است. به خصوص که عمان در تلاش است تا به عنوان طرف میانجی، از نفوذ ایران بر انصارالله استفاده کرده و زمینه را برای موفقیت گفت وگوها تضمین کند. در همین خصوص محمدجواد ظریف در دیدار با یوسف بن علوی با تاکید بر لزوم کاهش تنش ها در منطقه به ویژه در یمن گفت ایران از هر حرکت و ابتکاری که با حسن نیت در راستای کاهش تنش ها در منطقه انجام پذیرد استقبال و به آن کمک خواهد کرد.

برجام

اما سومین محوری که می تواند در سفر بن علوی به تهران مطرح شده باشد، آخرین تحولات برجام به خصوص کاهش تعهدات ایران و متعاقب آن مواضع آمریکا در این خصوص است. در یک هفته اخیر مواضع غربی ها همزمان با بروز تحولات اعتراضی در ایران تندتر شده است. در همین خصوص یوسف بن علوی چهارم آذر ماه سفری به واشنگتن داشت و با «مایک پمپئو» وزیرخارجه آمریکا دیدار کرد. پمپئو ضمن عالی توصیف کردن دیدار با بن علوی، در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «از عمان به دلیل همکاری در موضوعات ضدتروریسم و مشارکت در اتحاد استراتژیک خاورمیانه سپاسگزار هستیم.»

درخصوص اینکه وزیرخارجه عمان در سفر به تهران حامل پیامی از سوی آمریکا هست یا نیست، دکتر طهمورث غلامی پژوهشگر ارشد مسائل آمریکا معتقد است: «با شروع حوادث اخیر در ایران، وزیرخارجه آمریکا مواضع تندی علیه ایران اتخاذ کرد و تحلیل مواضع آنها گویای این واقعیت است که از اعتراضات در ایران و گسترش آن راضی هستند. از طرفی پمپئو چند جلسه با رئیس جمهور آمریکا برگزار کرد که خروجی آن پیام توییتری تند ترامپ بود که جمهوری اسلامی را نظامی بی ثبات و متزلزل تفسیر کرد. پس بسیار بعید به نظر می رسد در چنین شرایطی، آمریکا به ایران پیام مذاکره از طریق وزیرخارجه عمان بفرستد. با توجه به اقدامات درون برجامی ایران، حتی ممکن است وزیرخارجه عمان حامل پیام تهدید آمریکا باشد تا مذاکره و گفت وگو.»

از این رو و با توجه به تحولات اخیر باید منتظر ماند و دید که نتایج سفر یوسف بن علوی به تهران می تواند به خروج از بن بست در این سه محور اشاره شده کمک کند و زمینه را برای کاهش تنش و گفت وگوهای صلح فراهم کند یا خیر!

منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
محمدجواد ظریف   مذاکرات صلح   وزیرخارجه عمان   یوسف بن علوی   وزارت امورخارجه   برجام  
اخبار مرتبط
عکس/ دیدار وزیرخارجه عمان با روحانی
مشرق نیوز
سه ماموریت آقای میانجی در تهران
آفتاب
دفاع قاطع وزیر خارجه از گام های هسته ای ایران در پایتخت قزاقستان
ایرنا
روایت های برجام گونه ظریف از امضای کری تا تحریف سخنانش در خبرگزاری فارس
فارس
مکرون: امیدوارم تا ساعات آینده اتفاق های خوبی درباره ایران رخ دهد
انتخاب
درخواست ژاپن از ایران در رابطه با برجام + جزئیات
نامه نیوز
هیچ توافق جدیدی پیش از پایبندی به توافق کنونی وجود نخواهد داشت
خبر خودرو
درخواست ژاپن از ایران برای پرهیز از گام های تضعیف کننده برجام
ایسنا
رایزنی ظریف با یوسف بن علوی در نیویورک
شبستان
نشست وزیران خارجه ایران و کشورهای 1+4 در نیویورک/ظریف: پایان دادن به جنگ اقتصادی برای حضور آمریکا در کمیسیون برجام ضروری است
آفتاب
ظریف:آمریکا نمی تواند همزمان تروریسم اقتصادی ومذاکره را دنبال کند
مهر نیوز
ویزای هیات ایرانی آمد/ ظریف به نیویورک می رود
ایران آنلاین
هشدار ظریف درباره اقدام نظامی علیه ایران/ نتیجه شروع جنگ تمام عیار است
صدای ایران
احتمال دیدار وزرای خارجه 1+4 / همیشه ابتکارات بن بست شکن وجود دارد
ساعت 24
تحریم آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
بولتن نیوز
واکنش ظریف به اخراج بولتون توسط ترامپ
فرتاک نیوز
تداوم جریان سازی های صدا و سیما علیه دولت در مستند داستان اتم
ایرنا
سخنگوی وزارت امور خارجه جزئیات نامه ظریف به موگرینی را اعلام کرد
ایرنا
جزئیات برنامه های ظریف در سفر به مسکو
تیتر شهر
دیدگاه های ایران و فرانسه نزدیک شده است
دنیای اقتصاد
عکس/ رایزنی ظریف و لاوروف در مسکو
آفتاب
اروپایی ها هر زمان برجام را اجرا کنند ایران نیز اجرا خواهد کرد
جوان آنلاین
ظریف: روسیه و چین شرکای کلیدی در حفظ برجام هستند
ایران آنلاین
ظریف:گام سوم طبق برنامه پیش خواهد رفت
عصر امروز
ایران ، آماده گام سوم کاهش تعهدات برجامی
اعتدال
سخنگوی وزارت امور خارجه: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
شبکه الکوثر
موسوی: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
ابنا
سخنگوی وزارت خارجه: گام سوم کاهش تعهدات هسته ای ایران آماده اجراست
آفتاب
گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست/شرایط قابل قبول باشد در گام ها تجدیدنظر می شود
روز پلاس
سخنگوی وزارت امور خارجه: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
خرداد نیوز
توضیحات وزارت خارجه درباره سفر ظریف و عراقچی به مسکو و پاریس
اعتدال
امکان تجدیدنظر ایران در گام های اول و دوم کاهش تعهدات برجام
انصاف نیوز
سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد؛ گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
اقتصاد نیوز
سخنگوی وزارت خارجه: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
سایت جماران
گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
ایرنا
ظریف: روسیه همواره در روزهای سخت در کنار ایران بوده است
ایرنا
ظریف: دوستان روس را در جریان آخرین تحولات برجام و گفتگوها در فرانسه قرار می دهم
فارس
توضیحات وزارت خارجه در مورد سفر ظریف و عراقچی به مسکو
فردا نیوز
ظریف راهی مسکو شد
مشرق نیوز
محور مذاکرات فردای ظریف و لاوروف اعلام شد
دنیای اقتصاد
اخبار مرتبط
bltمشرق نیوز : عکس/ دیدار وزیرخارجه عمان با روحانی
bltآفتاب : سه ماموریت آقای میانجی در تهران
bltایرنا : دفاع قاطع وزیر خارجه از گام های هسته ای ایران در پایتخت قزاقستان
bltفارس : روایت های برجام گونه ظریف از امضای کری تا تحریف سخنانش در خبرگزاری فارس
bltانتخاب : مکرون: امیدوارم تا ساعات آینده اتفاق های خوبی درباره ایران رخ دهد
bltنامه نیوز : درخواست ژاپن از ایران در رابطه با برجام + جزئیات
bltخبر خودرو : هیچ توافق جدیدی پیش از پایبندی به توافق کنونی وجود نخواهد داشت
bltایسنا : درخواست ژاپن از ایران برای پرهیز از گام های تضعیف کننده برجام
bltشبستان : رایزنی ظریف با یوسف بن علوی در نیویورک
bltآفتاب : نشست وزیران خارجه ایران و کشورهای 1+4 در نیویورک/ظریف: پایان دادن به جنگ اقتصادی برای حضور آمریکا در کمیسیون برجام ضروری است
bltمهر نیوز : ظریف:آمریکا نمی تواند همزمان تروریسم اقتصادی ومذاکره را دنبال کند
bltایران آنلاین : ویزای هیات ایرانی آمد/ ظریف به نیویورک می رود
bltصدای ایران : هشدار ظریف درباره اقدام نظامی علیه ایران/ نتیجه شروع جنگ تمام عیار است
bltساعت 24 : احتمال دیدار وزرای خارجه 1+4 / همیشه ابتکارات بن بست شکن وجود دارد
bltبولتن نیوز : تحریم آمریکا علیه ایران ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته است
bltفرتاک نیوز : واکنش ظریف به اخراج بولتون توسط ترامپ
bltایرنا : تداوم جریان سازی های صدا و سیما علیه دولت در مستند داستان اتم
bltایرنا : سخنگوی وزارت امور خارجه جزئیات نامه ظریف به موگرینی را اعلام کرد
bltتیتر شهر : جزئیات برنامه های ظریف در سفر به مسکو
bltدنیای اقتصاد : دیدگاه های ایران و فرانسه نزدیک شده است
bltآفتاب : عکس/ رایزنی ظریف و لاوروف در مسکو
bltجوان آنلاین : اروپایی ها هر زمان برجام را اجرا کنند ایران نیز اجرا خواهد کرد
bltایران آنلاین : ظریف: روسیه و چین شرکای کلیدی در حفظ برجام هستند
bltعصر امروز : ظریف:گام سوم طبق برنامه پیش خواهد رفت
bltاعتدال : ایران ، آماده گام سوم کاهش تعهدات برجامی
bltشبکه الکوثر : سخنگوی وزارت امور خارجه: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
bltابنا : موسوی: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
bltآفتاب : سخنگوی وزارت خارجه: گام سوم کاهش تعهدات هسته ای ایران آماده اجراست
bltروز پلاس : گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست/شرایط قابل قبول باشد در گام ها تجدیدنظر می شود
bltخرداد نیوز : سخنگوی وزارت امور خارجه: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
bltاعتدال : توضیحات وزارت خارجه درباره سفر ظریف و عراقچی به مسکو و پاریس
bltانصاف نیوز : امکان تجدیدنظر ایران در گام های اول و دوم کاهش تعهدات برجام
bltاقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد؛ گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
bltسایت جماران : سخنگوی وزارت خارجه: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
bltایرنا : گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
bltایرنا : ظریف: روسیه همواره در روزهای سخت در کنار ایران بوده است
bltفارس : ظریف: دوستان روس را در جریان آخرین تحولات برجام و گفتگوها در فرانسه قرار می دهم
bltفردا نیوز : توضیحات وزارت خارجه در مورد سفر ظریف و عراقچی به مسکو
bltمشرق نیوز : ظریف راهی مسکو شد
bltدنیای اقتصاد : محور مذاکرات فردای ظریف و لاوروف اعلام شد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.