مخبر - 1398/09/12 - سه ماموریت آقای میانجی در تهران

سه ماموریت آقای میانجی در تهران
وزیرخارجه عمان در سفر به تهران با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف دیدار کرد. ابتکار صلح هرمز، مذاکرات صلح یمن و آخرین تحولات برجام سه محور سفر یوسف بن علوی در سفر به تهران است. پیش تر سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه از سفر یک مقام خارجی به ایران خبر داده بود. از این رو این سفر در شرایط کنونی ...
سه ماموریت آقای میانجی در تهران

«یوسف بن علوی» وزیر امورخارجه عمان 30 اردیبهشت ماه به منظور انجام سفری چند ساعته به تهران آمد و با همتای ایرانی خود دیدار و گفت وگو کرد و پنجم مرداد ماه نیز برای دومین بار به تهران سفر و با ظریف دیدار کرد. لذا این سومین سفر بن علوی به تهران ظرف 8 ماه گذشته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، وزرای خارجه ایران و عمان شهریور سال جاری نیز در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با هم دیدار کرده بودند. بن علوی هفته گذشته نیز در سفر به واشنگتن با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده بود.

ابتکار صلح هرمز

به نظر می رسد اصلی ترین محور سفر یوسف بن علوی به تهران جدا از روابط دوجانبه، موضوع ابتکار صلح هرمز است که در یک ماه اخیر به کانون رایزنی ها و گمانه زنی های منطقه ای تبدیل شده است. روزنامه کویتی الجریده پنجم آذر ماه در مطلبی از سفر وزیرخارجه عمان به تهران خبر داد و نوشت: قرار است «یوسف بن علوی» هفته آینده برای ابلاغ موافقت کشورش با طرح صلح هرمز به تهران سفر کند. رئیس جمهوری ایران اخیرا در نامه ای به سران شورای همکاری با ارائه طرح ابتکار صلح هرمز، همسایگان جنوبی را به گفت وگو دعوت کرده است.

به نوشته الجریده، پیام ایران که توسط حسن روحانی امضا شده، به معاون وزیرخارجه کویت تحویل داده شده است. پیش تر خالد الجارالله، معاون وزیرخارجه کویت نیز درباره طرح ابتکاری «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران ناظر بر امنیت خلیج فارس گفت: «کویت این طرح ابتکاری را تحویل گرفته و اکنون درحال بررسی آن هستیم و هر زمان درباره آن تصمیم گیری کنیم به تهران ابلاغ خواهیم کرد.»

همزمان سیدعباس موسوی چهارم آذر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت که سه کشور پاسخ مثبت به نامه رئیس جمهور را به صورت مکتوب دادند و بقیه هم احتمالا درحال بررسی هستند. روز شنبه نیز پایگاه الخلیج الجدید مدعی شد که ریاض با دقت درحال بررسی پیشنهادهای تهران درباره صلح و امنیت در خلیج فارس است و مذاکرات سری بین تهران و ریاض از طریق کویت درحال انجام است.

این تحولات در شرایطی است که نخست وزیر کویت در تازه ترین اظهارنظر درباره ابتکار صلح هرمز تاکید کرد که موفقیت ابتکار صلح ایران، به روابط تهران با کشورهای جهان و فراهم شدن شرایط مناسب بستگی دارد و باید این روابط طبیعی باشد. «صباح الخالد» نخست وزیر کویت روز یکشنبه گفت که اساس طرح صلح هرمز یک مسوولیت منطقه ای است، همچنان که طرح های دیگری اعم از طرح «نگهبان» پیشنهادی آمریکا، طرح اروپا و طرح روسیه در این باره وجود دارد. او افزود: «برای اینکه طرح ایران مقبول واقع شود باید رابطه تهران با کشورهای (جهان) یک رابطه طبیعی باشد و موفقیت طرح ایران نیز به فراهم شدن شرایط مناسب نیاز دارد.»

این درحالی است که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی روز دوشنبه در دیدار با بن علوی با اشاره به تلاش ناکام آمریکا برای ایجاد ائتلاف بین المللی به بهانه برقراری امنیت در خلیج فارس گفت: تنها ائتلاف هایی در منطقه راه گشا، امنیت ساز و پایدار می ماند که بیگانگان در آن نفوذ و دخالتی نداشته باشند. وزیر امورخارجه سلطنت عمان نیز دستیابی به امنیت پایدار در منطقه را نیازمند توافق و تفاهم مجموعه کشورهای منطقه و رفع سوءتفاهم های موجود عنوان کرد و گفت: عمان همواره آمادگی دارد از مجموعه ظرفیت های خود برای رفع تنش های موجود و ایجاد زمینه گفت وگوی سازنده میان کشورهای منطقه بهره بگیرد.

مذاکرات صلح یمن

دومین محور سفر وزیرخارجه عمان به تهران مذاکرات صلح یمن است که گفته می شود یک دور آن در مسقط پایتخت عمان برگزار شده است. مذاکراتی که بعد از توافق استکهلم (دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله در مذاکرات صلحی که 13دسامبر سال گذشته (22آذر 97) در استکهلم پایتخت سوئد انجام شد به توافق هایی درباره استان های ساحلی الحدیده و تعز و تبادل اسرا دست یافتند، اما این توافق ها با توجه به اختلاف های دو طرف بر سر جزئیات آن، اجرا نشده است) متوقف شده و به نظر می رسد با بن بستی که عربستان در یمن با آن مواجه شده، زمینه برای از سرگیری آن مجددا درحال فراهم شدن است. پیش تر خالد بن سلمان جانشین وزیر دفاع عربستان سعودی 22 آبان ماه به عمان سفر کرد. تحلیلگران معتقدند این دیدار به قصد مذاکره با هیات انصارالله یمن صورت گرفته است. خالد بن سلمان در آن زمان حساب توییتری خود نوشت که این سفر به درخواست برادرش «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی، وزیر دفاع صورت گرفته و او طی این سفر، پیام برادرش را به سلطان رسانده است. این تحرکات به خصوص پس از توافق ریاض که 5 نوامبر بین عبد ربه منصور هادی و عیدروس الزبیدی، رئیس شورای انتقالی جنوبی در یمن امضا شد حائز اهمیت است. به نظر می رسد سفر وزیرخارجه عمان به تهران در شرایط کنونی با قصد هماهنگی های بیشتر درباره مذاکرات صلح یمن صورت گرفته است. به خصوص که عمان در تلاش است تا به عنوان طرف میانجی، از نفوذ ایران بر انصارالله استفاده کرده و زمینه را برای موفقیت گفت وگوها تضمین کند. در همین خصوص محمدجواد ظریف در دیدار با یوسف بن علوی با تاکید بر لزوم کاهش تنش ها در منطقه به ویژه در یمن گفت ایران از هر حرکت و ابتکاری که با حسن نیت در راستای کاهش تنش ها در منطقه انجام پذیرد استقبال و به آن کمک خواهد کرد.

برجام

اما سومین محوری که می تواند در سفر بن علوی به تهران مطرح شده باشد، آخرین تحولات برجام به خصوص کاهش تعهدات ایران و متعاقب آن مواضع آمریکا در این خصوص است. در یک هفته اخیر مواضع غربی ها همزمان با بروز تحولات اعتراضی در ایران تندتر شده است. در همین خصوص یوسف بن علوی چهارم آذر ماه سفری به واشنگتن داشت و با «مایک پمپئو» وزیرخارجه آمریکا دیدار کرد. پمپئو ضمن عالی توصیف کردن دیدار با بن علوی، در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «از عمان به دلیل همکاری در موضوعات ضدتروریسم و مشارکت در اتحاد استراتژیک خاورمیانه سپاسگزار هستیم.»

درخصوص اینکه وزیرخارجه عمان در سفر به تهران حامل پیامی از سوی آمریکا هست یا نیست، دکتر طهمورث غلامی پژوهشگر ارشد مسائل آمریکا معتقد است: «با شروع حوادث اخیر در ایران، وزیرخارجه آمریکا مواضع تندی علیه ایران اتخاذ کرد و تحلیل مواضع آنها گویای این واقعیت است که از اعتراضات در ایران و گسترش آن راضی هستند. از طرفی پمپئو چند جلسه با رئیس جمهور آمریکا برگزار کرد که خروجی آن پیام توییتری تند ترامپ بود که جمهوری اسلامی را نظامی بی ثبات و متزلزل تفسیر کرد. پس بسیار بعید به نظر می رسد در چنین شرایطی، آمریکا به ایران پیام مذاکره از طریق وزیرخارجه عمان بفرستد. با توجه به اقدامات درون برجامی ایران، حتی ممکن است وزیرخارجه عمان حامل پیام تهدید آمریکا باشد تا مذاکره و گفت وگو.»

از این رو و با توجه به تحولات اخیر باید منتظر ماند و دید که نتایج سفر یوسف بن علوی به تهران می تواند به خروج از بن بست در این سه محور اشاره شده کمک کند و زمینه را برای کاهش تنش و گفت وگوهای صلح فراهم کند یا خیر!

منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
محمدجواد ظریف   مذاکرات صلح   وزیرخارجه عمان   یوسف بن علوی   وزارت امورخارجه   برجام  
اخبار مرتبط
مسکو: هنوز شانس حفظ برجام وجود دارد
تابناک
کواکبیان: منظور ظریف مذاکره در چارچوب برجام بود نه خارج از آن
ایسنا
بن علوی امروز در تهران با ظریف دیدار می کند
شبستان
دیدار دوباره آقای میانجی با ظریف در تهران
خرداد نیوز
وزیر خارجه عمان امروز با ظریف دیدار می کند
خبرگزاری موج
وزارت خارجه عمان: بن علوی امروز در تهران با ظریف دیدار می کند
ایسنا
ظریف:تروئیکای اروپایی باقی مانده برجام را فروخت
پانا
موضع چین در قبال فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام
مثلث
گفت وگوی تلفنی بن علوی با ظریف
آفتاب
چین: اعضای برجام در مقابل فشارهای بیرونی مقاومت کنند
اقتصاد نیوز
سه ماموریت آقای میانجی در تهران
آفتاب
وزیرخارجه عمان: عربستان و حوثی ها برای گفت وگو جدی هستند
ایرنا
عراقچی: معنی ندارد برجام فقط از طرف ایران اجرا شود
خبرآنلاین
دیدارهای عصر چهارشنبه وزیر امور خارجه
ایرنا
پایان نشست وزرای خارجه ایران و 1+4 با صدور یک بیانیه کوتاه
فرارو
درخواست ژاپن از ایران در رابطه با برجام + جزئیات
نامه نیوز
اختلاف میان کشورهای اروپایی درباره حمله آرامکو
اعتدال
درخواست ژاپن از ایران برای پرهیز از گام های تضعیف کننده برجام
ایسنا
پاسخ توئیتری ظریف به بیانیه سه کشور اروپایی
تین نیوز
عباس موسوی در واکنش به توئیت خبرنگار سی ان ان: ایده های ایران در چارچوب برجام و توافقات است
پانا
رایزنی ظریف با یوسف بن علوی در نیویورک
پانا
ظریف: آمریکا نمی تواند همزمان تروریسم اقتصادی ومذاکره را دنبال کند
تیتر شهر
ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می انجامد
نصف جهان
حمله های ناتمام به مجلس و دولت!
آفتاب
واکنش ظریف به اخراج بولتون توسط ترامپ
خط نیوز
آژانس: ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر است
بولتن نیوز
تداوم جریان سازی های صدا و سیما علیه دولت در مستند داستان اتم
ایرنا
ظریف خطاب به پمپئو: معنی اخاذی دقیقا چیست؟ آیا به معنی پیشنهاد رشوه برای دزدی نفت ایران و تحریم کسانی است که از انجام آن سر باز می زنند؟
انتخاب
انتقاد پمپئو از گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران
تابناک
نگرانی انگلیس از کاهش تعهدات برجامی ایران
نامه نیوز
وزرای خارجه ایران و اندونزی ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را بررسی کردند
فارس
جزئیات نامه ظریف به موگرینی در مورد گام سوم ایران
اقتصاد نیوز
شرط ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی
مثلث
جزئیات برنامه های ظریف در سفر به مسکو
تیتر شهر
ظریف: روسیه و چین شرکای کلیدی ما در حفظ برجام هستند
تیک نیوز
ظریف: گام سوم ما طبق برنامه پیش خواهد رفت؛ آنچه برای ما اهمیت دارد اجرای تعهدات اروپا در برجام است/ دوستان روسیه و چین ما تعهداتشان را در حد امکان عملی کردند/ بحثی که با مکرون داریم درباره نحوه اجرای تعهدات اتحادیه اروپا و جلوگیری از ادامه تنش در اجرای برجام است
انتخاب
ظریف:آنچه برای ما اهمیت دارد اجرای تعهدات اروپا در برجام است
افکار نیوز
ایران ، آماده گام سوم کاهش تعهدات برجامی
اعتدال
سخنگوی وزارت امور خارجه: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
شبکه الکوثر
موسوی: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
ابنا
اخبار مرتبط
bltتابناک : مسکو: هنوز شانس حفظ برجام وجود دارد
bltایسنا : کواکبیان: منظور ظریف مذاکره در چارچوب برجام بود نه خارج از آن
bltشبستان : بن علوی امروز در تهران با ظریف دیدار می کند
bltخرداد نیوز : دیدار دوباره آقای میانجی با ظریف در تهران
bltخبرگزاری موج : وزیر خارجه عمان امروز با ظریف دیدار می کند
bltایسنا : وزارت خارجه عمان: بن علوی امروز در تهران با ظریف دیدار می کند
bltپانا : ظریف:تروئیکای اروپایی باقی مانده برجام را فروخت
bltمثلث : موضع چین در قبال فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام
bltآفتاب : گفت وگوی تلفنی بن علوی با ظریف
bltاقتصاد نیوز : چین: اعضای برجام در مقابل فشارهای بیرونی مقاومت کنند
bltآفتاب : سه ماموریت آقای میانجی در تهران
bltایرنا : وزیرخارجه عمان: عربستان و حوثی ها برای گفت وگو جدی هستند
bltخبرآنلاین : عراقچی: معنی ندارد برجام فقط از طرف ایران اجرا شود
bltایرنا : دیدارهای عصر چهارشنبه وزیر امور خارجه
bltفرارو : پایان نشست وزرای خارجه ایران و 1+4 با صدور یک بیانیه کوتاه
bltنامه نیوز : درخواست ژاپن از ایران در رابطه با برجام + جزئیات
bltاعتدال : اختلاف میان کشورهای اروپایی درباره حمله آرامکو
bltایسنا : درخواست ژاپن از ایران برای پرهیز از گام های تضعیف کننده برجام
bltتین نیوز : پاسخ توئیتری ظریف به بیانیه سه کشور اروپایی
bltپانا : عباس موسوی در واکنش به توئیت خبرنگار سی ان ان: ایده های ایران در چارچوب برجام و توافقات است
bltپانا : رایزنی ظریف با یوسف بن علوی در نیویورک
bltتیتر شهر : ظریف: آمریکا نمی تواند همزمان تروریسم اقتصادی ومذاکره را دنبال کند
bltنصف جهان : ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می انجامد
bltآفتاب : حمله های ناتمام به مجلس و دولت!
bltخط نیوز : واکنش ظریف به اخراج بولتون توسط ترامپ
bltبولتن نیوز : آژانس: ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر است
bltایرنا : تداوم جریان سازی های صدا و سیما علیه دولت در مستند داستان اتم
bltانتخاب : ظریف خطاب به پمپئو: معنی اخاذی دقیقا چیست؟ آیا به معنی پیشنهاد رشوه برای دزدی نفت ایران و تحریم کسانی است که از انجام آن سر باز می زنند؟
bltتابناک : انتقاد پمپئو از گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران
bltنامه نیوز : نگرانی انگلیس از کاهش تعهدات برجامی ایران
bltفارس : وزرای خارجه ایران و اندونزی ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را بررسی کردند
bltاقتصاد نیوز : جزئیات نامه ظریف به موگرینی در مورد گام سوم ایران
bltمثلث : شرط ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی
bltتیتر شهر : جزئیات برنامه های ظریف در سفر به مسکو
bltتیک نیوز : ظریف: روسیه و چین شرکای کلیدی ما در حفظ برجام هستند
bltانتخاب : ظریف: گام سوم ما طبق برنامه پیش خواهد رفت؛ آنچه برای ما اهمیت دارد اجرای تعهدات اروپا در برجام است/ دوستان روسیه و چین ما تعهداتشان را در حد امکان عملی کردند/ بحثی که با مکرون داریم درباره نحوه اجرای تعهدات اتحادیه اروپا و جلوگیری از ادامه تنش در اجرای برجام است
bltافکار نیوز : ظریف:آنچه برای ما اهمیت دارد اجرای تعهدات اروپا در برجام است
bltاعتدال : ایران ، آماده گام سوم کاهش تعهدات برجامی
bltشبکه الکوثر : سخنگوی وزارت امور خارجه: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
bltابنا : موسوی: گام سوم کاهش تعهدات ایران آماده اجراست
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.