مخبر - 1398/09/11 - کاشان| انگیزه ای برای باغداران انار بادرودی نمانده است

کاشان| انگیزه ای برای باغداران انار بادرودی نمانده است
باغداران انار بادرود به دلیل عدم حمایت دولت، هزینه های بالا، نبود سردخانه و غیره انگیزه برای تولید ندارند.
کاشان| انگیزه ای برای باغداران انار بادرودی نمانده است

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نطنز،توسعه گردشگری با درگیر ساختن ابعاد مختلف اجتماعی و اقتصادی و با لحاظ کردن برنامه ریزی صحیح قابل دستیابی است؛ برنامه ریزی که باید متناسب با اهداف توسعه گردشگری و توجه به جاذبه های گردشگری به عنوان منبع مهمی برای جذب گردشگران تلقی شود.

یکی از ظرفیت های جذب گردشگر به هر منطقه توریستی برپایی نمایشگاه ها و جشنواره ها است؛ قابل درک است که برپایی جشنواره ها موجبات پویایی اقتصاد بومی را فراهم ساخته و با کمک به توسعه و رونق صنعت گردشگری و نیز حفظ و ارتقاء سطح اشتغال ملی علاوه بر جذب مستقیم تعداد زیادی گردشگر، منجر به رونق اقتصادی در منطقه می شود.

سیزدهمین دوره از جشنواره انار بادرود در حال برگزار شد که باغداران بادرود نطنز به دلیل مشکلات و عدم حمایت های لازم از سوی دولت انگیزه ای برای تولید این محصول ندارند و بخش عمدهای از سود تولید این محصول نصیب دلالان می شود.

عبدالرضا مهدی بادی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم از نطنز با بیان اینکه جشنواره انار نادری بادرود همه ساله با همکاری ادارات جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و شهرداری و شورای اسلامی شهر بادرود اجرا می شود، اظهار داشت: لازم است تا برگزاری جشنواره عاملی برای توجه بیشتر مسئولان به پتانسیل ها و ظرفیت های بادرود در خصوص توسعه گردشگری شود ما متأسفانه زیرساخت های لازم برای توسعه و جذب و ماندگاری گردشگر در این منطقه ضعیف است.

مهدی بادی توسعه زیرساخت ها را نخستین نکته در خصوص مسئولیت مسئولان در قبال مردم منطقه بادرود دانست و تصریح کرد: شهرستان نطنز به ویژه بخش کویری بادرود به جهت طبیعت بکر و زیبا و وجود دو امامزاده واجب التکریم حضرت آقا علی عباس و شاهزاده محمد(ع) و بناها و آثار تاریخی ارزشمند هر ساله پذیرای بیش از 3.5 میلیون زائر و مسافر از شهرهای دور ونزدیک است اما می طلبد برای توسعه و پیشرفت منطقه اقدامات مناسب تری برای ترغیب و تشویق گردشگران برای اقامت های چند روزه صورت بگیرد.

اصفهان| فصل برداشت انار در شهرستان شهرضا + تصاویرخراسان رضوی|برداشت انار در «شهر انار ایران» + تصاویرخراسان جنوبی| جشن برداشت انار در "فردوس" برگزار شد

وی ضمن تاکید بر تمرکز مسئولان در توسعه زیرساخت های شهرستان نطنز به ویژه شهر بادرود خاطرنشان کرد: مسئولان باید همت خود را بر توسعه زیرساخت ها با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های بومی منطقه قرار دهند.

مدیر جهادکشاورزی نطنز ورود بخش علمی به مقوله برگزاری جشنواره ها را نیاز اساسی در تدوین برنامه تفصیلی جامع در خصوص این جشنواره ها دانست و گفت: باغداری، صنعت توریسم و کشاورزی سه قطب توسعه است که می طلبد بخش خصوصی با راهنمایی علمی مراکز دانشگاهی بر اساس سند جامع توسعه ای که بر مبنای تحقیقات علمی و میدان تدوین شده است، ورود پیدا کنند.

مدیر جهاد کشاورزی نطنز با بیان اینکه اگر برنامه توسعه تفصیلی برای گردشگری منطقه تدوین نشود در آینده مشکلات عدیده ای از جمله مشکلات زیست محیطی گریبان گیر منطقه می شود، خاطرنشان کرد: دولت باید در برگزاری جشنواره های این چنینی کمترین سهم را داشته باشد و به جای آن عرصه را برای ورود بخش خصوصی به این حوزه فراهم سازد.

حسین فخری، رئیس شورای اسلامی شهر بادرود نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم ضمن اشاره به ضعیف بودن زیرساخت ها در شهر بادرود نطنز اظهار داشت: پیشقراول توسعه در بادرود توسعه زیرساخت ها و توجه دولت به این منطقه است.

وی با بیان اینکه متأسفانه آنچه که لیاقت این بخش بوده ادا نشده و این منطقه با حدود 30 هزار نفر جمعیت با مشکلات عدیده ای دست به گریبان است، گفت: یکی از عمده ترین این مشکلات، نبود کارخانجات صنایع تبدیلی است که مشکلات فراوانی را برای باغداران و کشاورزان منطقه به همراه داشته است.

جشنواره انار به صورت شایسته نقش خود را در رفع مشکلات باغداران بادرودی ایفا نکرده است

عباس کربلایی یکی از تولید کنندگان و صادرکنندگان انار بادرود معتقد است که جشنواره انار بادرود آنگونه که باید و شاید نتوانسته است سهم خود را در نیل به توسعه صنعت گردشگری و رفع مشکلات کشاورزان در منطقه ادا کند.

وی اظهار داشت: مردم منطقه بادرود با کمبودهای فراوانی از جمله بیکاری، نبود صنایع تبدیلی و فقدان کسب و کار متناسب با وضعیت منطقه روبه رو هستند و دولت نیز تاکنون برای این موضوع گام های عملی بر نداشته است.

این باغدار بادرودی با تأکید بر اینکه از چنین جشنواره هایی انتظار می رود که با کشاندن مدیران به منطقه منجر به دیدار آنان با کشاورزان و در جریان مشکلات قرار گرفتن آنان شود، افزود: متأسفانه در این جشنواره نه تنها مدیری در جریان مشکلات مردم قرار نمی گیرد بلکه آنان که به جشنواره می ایند عملاً چندان قدرت مانوری در توسعه این منطقه ندارند و برگزاری جشنواره سیزدهم ثابت کرد که این جشنواره نتوانسته است نقش خود را در توسعه منطقه به خوبی ایفا کند.

عدم حمایت دولت از باغداران انار بادرودی

حسین جوزقی، کشاورز بادرودی نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم گفت: دلالان بازار میوه، انار را از کشاورزان به قیمت بسیار ناچیز و پایین می خرند و با قیمت های نجومی در بازار به دست مصرف کننده می رسانند.

وی افزود: کشاورزی که در طول سال با این وضعیت آب و گرمای طاقت فرسای تابستان باید درختان را آبیاری و مراقبت کند، انار را باید به کیلویی دو هزار تومان و حتی خیلی پایین تر به دلال بفروشد، ولی همین دلال همین انار را در بازار با قیمت بالای شش و یا هفت هزار تومان به مصرف کننده می فروشد.

این کشاورز بادرودی گفت: نبود حمایت لازم از جانب دولت، هزینه های بالای کشاورزی و نبود سردخانه برای نگهداری انار، سبب شده کشاورزان انگیزه ای برای پرورش و حتی نگهداری انار نداشته باشند و دلال به راحتی و با قیمت پایین انار را خریداری کند.

جوزقی ضمن انتقاد از عدم صحت حرف مسئولان برگزاری جشنواره انار بادرود گفت: اینکه می گویند با برگزاری این جشنواره مدیران به نزد باغداران می روند و از نزدیک با مشکلات آنان آشنا می شوند، حرف گزافی است.

محمدرضا حیدری دبیر برگزاری سیزدهمین جشنواره انار بادرود نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: متاسفانه عدم برنامه ریزی مسئولان از گذشته تا به حال باعث شده است تا در سطح شهرستان نطنز و بادرود حتی یک واحد صنایع تبدیلی، انبار و یا سردخانه محصولات کشاورزی و باغی وجود نداشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه چه پتانسیل های بومی در منطقه برای ایجاد اشتغال وجود دارد، گفت: توسعه گردشگری واحدهای تولیدی صنعتی و ایجاد صنایع تبدیلی از جمله ظرفیت های شاخص این منطقه برای گسترش اشتغال است.

حیدری افزود : ایجاد صنایع تبدیلی در منطقه علاوه بر ایجاد اشتغال می تواند مانع از خام فروشی محصولات تولیدی باغداران شود و تولید محصولاتی هم چون رب انار، آب انار و لواشک را به فناوری روز تجهیز ساخته و درآمدی پایدار برای مردمان این دیار به همراه آورد.

رحمت معینی، یکی از فعالان فرهنگی بادرود نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه متأسفانه جشنواره آن گونه که از نامش انتظار می رفت پیش نرفت، گفت: پرداختن به موسیقی و سرود و اجرای برنامه های محلی و دائر کردن غرفه هیچ سنخیتی با اهداف جشنواره ندارد از جمله مواردی است که در طی برگزاری جشنواره با آن روبرو شدیم.

به گزارش تسنیم، هرساله با همکاری شهرداری و شورای اسلامی و ادارات جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی نطنز و بادرود در ایام آبان ماه به منظور معرفی جاذبه های گردشگری و محصولات باغی منطقه به ویژه انار نادری بادرود که جزء پنج ارقام معروف انار در کشور است، جشنواره ای با برنامه های مختلف فرهنگی، آداب و رسوم و ایجاد غرفه های فروش محصولات بومی و محلی در بادرود برگزار و راه اندازی می شود.

گزارش از رحمت الله کاملی

انتهای پیام /804/ ع

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
باغدار  
اخبار مرتبط
تورم تولیدکننده بخش کشاورزی 33 درصد شد
تسنیم
استفاده نامناسب باغداران از سموم، صادرات کشمش را دچار مشکل کرد
مهر نیوز
کشمش خلیل آباد خراسان رضوی روی دست باغداران ماند
خبرآنلاین
افزایش نرخ تورم تولیدکننده زراعی در سال 98
ایران اکونومیست
نجات مرد 52 ساله از ارتفاعات گچان
برنا نیوز
هشدار به باغداران مازندرانی؛
صدا و سیما
بخش کشاورزی و باغداری کشور ظرفیت صادرات و ارز آوری بالایی در حد صادرات نفت برای کشور دارد
شبستان
طغیان رودخانه دره آبقد چناران
ایسنا
باغداران قزوینی مراقب سرمازدگی باغات باشند
صدا و سیما
باغداران کردستان آماده مقابله با سرمازدگی درختان باشند
ایرنا
تهران تا روز پنج شنبه بارانی است
اقتصاد آنلاین ایران
باغداران برای کاهش خسارت یخبندان، توصیه ها را جدی بگیرند
ایسنا
سرما 140 میلیارد ریال به باغداران مهریز خسارت وارد کرد
ایرنا
باغداران رفسنجان هشدار سرمازدگی درختان را جدی بگیرند
ایرنا
13 میلیون تن محصول باغی در کشور تولید شد
تسنیم
افزایش قیمت میوه در روزهای پایانی سال
اقتصاد آنلاین ایران
زنجبیل به کیلویی 100 هزار تومان رسیده است
ساعت 24
فیلم : همبستگی مردم سمیرم برای مقابله با کرونا
ایرنا
تامین بخشی از لیموی مورد نیاز کشور توسط باغداران جهرم
ایسنا
اختصاص 30 میلیارد تومان تسهیلات به باغداران آسیب دیده از سیل
اقتصادگردان
تصاویر/ باغداران در پی قطع و فروش درختان مثمر
صراط
توصیه های جهاد کشاورزی گلستان به باغداران و کشاورزان
مهر نیوز
خسارت مگس مدیترانه ای به مرکبات ناچیز است/ خطری انسان را تهدید نمی کند
میزان
کشاورزان و باغداران آمریکایی حامی من هستند!
بولتن نیوز
544 تن کود شیمیایی بین چایکار سیاهکلی توزیع می شود
ایرنا
بازارچه محصولات کشاورزی باغ راه های سمنان راه اندازی می شود
ایرنا
حمایت بنیاد برکت از باغداران و کشاورزان گیلانی
ایسکانیوز
باغداران نهال خود را از  نهالستان های معتبر تهیه کنند
صدا و سیما
خرس ها تهدید جدی برای باغداران زنجان نیستند
ایرنا
همه چیز درباره نارنگی کرم دار!
صبحانه با خبر
همه چیز درباره نارنگی کرم دار
ملیت
توصیه های ذخیره سازی پرتقال تامسون
صدا و سیما
باغداران خیّر مهابادی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی سیب اهدا کردند
ایرنا
پرداخت خسارت کشاورزان سمنانی آسیب دیده از سیل تا آخر ماه آتی
مرآت نیوز
رباتی که علف های هرز را با رعد و برق از بین می برد +عکس
مشرق نیوز
آغاز بیمه محصولات پاییزی در فارس
صدا و سیما
روستای گواز در منطقه ژاورود سروآباد
ایرنا
تولید7.5میلیون تن سیب درختی ومرکبات/دولت برای صادرات بسترسازی کند
مهر نیوز
باغداران مازندرانی دغدغه فروش مرکبات نداشته باشند
صدا و سیما
باغ های سیاه ریشه به چه مراقبت هایی در فصل پاییزه نیاز دارند؟
ایرنا
اخبار مرتبط
bltتسنیم : تورم تولیدکننده بخش کشاورزی 33 درصد شد
bltمهر نیوز : استفاده نامناسب باغداران از سموم، صادرات کشمش را دچار مشکل کرد
bltخبرآنلاین : کشمش خلیل آباد خراسان رضوی روی دست باغداران ماند
bltایران اکونومیست : افزایش نرخ تورم تولیدکننده زراعی در سال 98
bltبرنا نیوز : نجات مرد 52 ساله از ارتفاعات گچان
bltصدا و سیما : هشدار به باغداران مازندرانی؛
bltشبستان : بخش کشاورزی و باغداری کشور ظرفیت صادرات و ارز آوری بالایی در حد صادرات نفت برای کشور دارد
bltایسنا : طغیان رودخانه دره آبقد چناران
bltصدا و سیما : باغداران قزوینی مراقب سرمازدگی باغات باشند
bltایرنا : باغداران کردستان آماده مقابله با سرمازدگی درختان باشند
bltاقتصاد آنلاین ایران : تهران تا روز پنج شنبه بارانی است
bltایسنا : باغداران برای کاهش خسارت یخبندان، توصیه ها را جدی بگیرند
bltایرنا : سرما 140 میلیارد ریال به باغداران مهریز خسارت وارد کرد
bltایرنا : باغداران رفسنجان هشدار سرمازدگی درختان را جدی بگیرند
bltتسنیم : 13 میلیون تن محصول باغی در کشور تولید شد
bltاقتصاد آنلاین ایران : افزایش قیمت میوه در روزهای پایانی سال
bltساعت 24 : زنجبیل به کیلویی 100 هزار تومان رسیده است
bltایرنا : فیلم : همبستگی مردم سمیرم برای مقابله با کرونا
bltایسنا : تامین بخشی از لیموی مورد نیاز کشور توسط باغداران جهرم
bltاقتصادگردان : اختصاص 30 میلیارد تومان تسهیلات به باغداران آسیب دیده از سیل
bltصراط : تصاویر/ باغداران در پی قطع و فروش درختان مثمر
bltمهر نیوز : توصیه های جهاد کشاورزی گلستان به باغداران و کشاورزان
bltمیزان : خسارت مگس مدیترانه ای به مرکبات ناچیز است/ خطری انسان را تهدید نمی کند
bltبولتن نیوز : کشاورزان و باغداران آمریکایی حامی من هستند!
bltایرنا : 544 تن کود شیمیایی بین چایکار سیاهکلی توزیع می شود
bltایرنا : بازارچه محصولات کشاورزی باغ راه های سمنان راه اندازی می شود
bltایسکانیوز : حمایت بنیاد برکت از باغداران و کشاورزان گیلانی
bltصدا و سیما : باغداران نهال خود را از  نهالستان های معتبر تهیه کنند
bltایرنا : خرس ها تهدید جدی برای باغداران زنجان نیستند
bltصبحانه با خبر : همه چیز درباره نارنگی کرم دار!
bltملیت : همه چیز درباره نارنگی کرم دار
bltصدا و سیما : توصیه های ذخیره سازی پرتقال تامسون
bltایرنا : باغداران خیّر مهابادی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی سیب اهدا کردند
bltمرآت نیوز : پرداخت خسارت کشاورزان سمنانی آسیب دیده از سیل تا آخر ماه آتی
bltمشرق نیوز : رباتی که علف های هرز را با رعد و برق از بین می برد +عکس
bltصدا و سیما : آغاز بیمه محصولات پاییزی در فارس
bltایرنا : روستای گواز در منطقه ژاورود سروآباد
bltمهر نیوز : تولید7.5میلیون تن سیب درختی ومرکبات/دولت برای صادرات بسترسازی کند
bltصدا و سیما : باغداران مازندرانی دغدغه فروش مرکبات نداشته باشند
bltایرنا : باغ های سیاه ریشه به چه مراقبت هایی در فصل پاییزه نیاز دارند؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.