مخبر - 1398/09/11 - کاشان| انگیزه ای برای باغداران انار بادرودی نمانده است

کاشان| انگیزه ای برای باغداران انار بادرودی نمانده است
باغداران انار بادرود به دلیل عدم حمایت دولت، هزینه های بالا، نبود سردخانه و غیره انگیزه برای تولید ندارند.
کاشان| انگیزه ای برای باغداران انار بادرودی نمانده است

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نطنز،توسعه گردشگری با درگیر ساختن ابعاد مختلف اجتماعی و اقتصادی و با لحاظ کردن برنامه ریزی صحیح قابل دستیابی است؛ برنامه ریزی که باید متناسب با اهداف توسعه گردشگری و توجه به جاذبه های گردشگری به عنوان منبع مهمی برای جذب گردشگران تلقی شود.

یکی از ظرفیت های جذب گردشگر به هر منطقه توریستی برپایی نمایشگاه ها و جشنواره ها است؛ قابل درک است که برپایی جشنواره ها موجبات پویایی اقتصاد بومی را فراهم ساخته و با کمک به توسعه و رونق صنعت گردشگری و نیز حفظ و ارتقاء سطح اشتغال ملی علاوه بر جذب مستقیم تعداد زیادی گردشگر، منجر به رونق اقتصادی در منطقه می شود.

سیزدهمین دوره از جشنواره انار بادرود در حال برگزار شد که باغداران بادرود نطنز به دلیل مشکلات و عدم حمایت های لازم از سوی دولت انگیزه ای برای تولید این محصول ندارند و بخش عمدهای از سود تولید این محصول نصیب دلالان می شود.

عبدالرضا مهدی بادی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم از نطنز با بیان اینکه جشنواره انار نادری بادرود همه ساله با همکاری ادارات جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و شهرداری و شورای اسلامی شهر بادرود اجرا می شود، اظهار داشت: لازم است تا برگزاری جشنواره عاملی برای توجه بیشتر مسئولان به پتانسیل ها و ظرفیت های بادرود در خصوص توسعه گردشگری شود ما متأسفانه زیرساخت های لازم برای توسعه و جذب و ماندگاری گردشگر در این منطقه ضعیف است.

مهدی بادی توسعه زیرساخت ها را نخستین نکته در خصوص مسئولیت مسئولان در قبال مردم منطقه بادرود دانست و تصریح کرد: شهرستان نطنز به ویژه بخش کویری بادرود به جهت طبیعت بکر و زیبا و وجود دو امامزاده واجب التکریم حضرت آقا علی عباس و شاهزاده محمد(ع) و بناها و آثار تاریخی ارزشمند هر ساله پذیرای بیش از 3.5 میلیون زائر و مسافر از شهرهای دور ونزدیک است اما می طلبد برای توسعه و پیشرفت منطقه اقدامات مناسب تری برای ترغیب و تشویق گردشگران برای اقامت های چند روزه صورت بگیرد.

اصفهان| فصل برداشت انار در شهرستان شهرضا + تصاویرخراسان رضوی|برداشت انار در «شهر انار ایران» + تصاویرخراسان جنوبی| جشن برداشت انار در "فردوس" برگزار شد

وی ضمن تاکید بر تمرکز مسئولان در توسعه زیرساخت های شهرستان نطنز به ویژه شهر بادرود خاطرنشان کرد: مسئولان باید همت خود را بر توسعه زیرساخت ها با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های بومی منطقه قرار دهند.

مدیر جهادکشاورزی نطنز ورود بخش علمی به مقوله برگزاری جشنواره ها را نیاز اساسی در تدوین برنامه تفصیلی جامع در خصوص این جشنواره ها دانست و گفت: باغداری، صنعت توریسم و کشاورزی سه قطب توسعه است که می طلبد بخش خصوصی با راهنمایی علمی مراکز دانشگاهی بر اساس سند جامع توسعه ای که بر مبنای تحقیقات علمی و میدان تدوین شده است، ورود پیدا کنند.

مدیر جهاد کشاورزی نطنز با بیان اینکه اگر برنامه توسعه تفصیلی برای گردشگری منطقه تدوین نشود در آینده مشکلات عدیده ای از جمله مشکلات زیست محیطی گریبان گیر منطقه می شود، خاطرنشان کرد: دولت باید در برگزاری جشنواره های این چنینی کمترین سهم را داشته باشد و به جای آن عرصه را برای ورود بخش خصوصی به این حوزه فراهم سازد.

حسین فخری، رئیس شورای اسلامی شهر بادرود نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم ضمن اشاره به ضعیف بودن زیرساخت ها در شهر بادرود نطنز اظهار داشت: پیشقراول توسعه در بادرود توسعه زیرساخت ها و توجه دولت به این منطقه است.

وی با بیان اینکه متأسفانه آنچه که لیاقت این بخش بوده ادا نشده و این منطقه با حدود 30 هزار نفر جمعیت با مشکلات عدیده ای دست به گریبان است، گفت: یکی از عمده ترین این مشکلات، نبود کارخانجات صنایع تبدیلی است که مشکلات فراوانی را برای باغداران و کشاورزان منطقه به همراه داشته است.

جشنواره انار به صورت شایسته نقش خود را در رفع مشکلات باغداران بادرودی ایفا نکرده است

عباس کربلایی یکی از تولید کنندگان و صادرکنندگان انار بادرود معتقد است که جشنواره انار بادرود آنگونه که باید و شاید نتوانسته است سهم خود را در نیل به توسعه صنعت گردشگری و رفع مشکلات کشاورزان در منطقه ادا کند.

وی اظهار داشت: مردم منطقه بادرود با کمبودهای فراوانی از جمله بیکاری، نبود صنایع تبدیلی و فقدان کسب و کار متناسب با وضعیت منطقه روبه رو هستند و دولت نیز تاکنون برای این موضوع گام های عملی بر نداشته است.

این باغدار بادرودی با تأکید بر اینکه از چنین جشنواره هایی انتظار می رود که با کشاندن مدیران به منطقه منجر به دیدار آنان با کشاورزان و در جریان مشکلات قرار گرفتن آنان شود، افزود: متأسفانه در این جشنواره نه تنها مدیری در جریان مشکلات مردم قرار نمی گیرد بلکه آنان که به جشنواره می ایند عملاً چندان قدرت مانوری در توسعه این منطقه ندارند و برگزاری جشنواره سیزدهم ثابت کرد که این جشنواره نتوانسته است نقش خود را در توسعه منطقه به خوبی ایفا کند.

عدم حمایت دولت از باغداران انار بادرودی

حسین جوزقی، کشاورز بادرودی نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم گفت: دلالان بازار میوه، انار را از کشاورزان به قیمت بسیار ناچیز و پایین می خرند و با قیمت های نجومی در بازار به دست مصرف کننده می رسانند.

وی افزود: کشاورزی که در طول سال با این وضعیت آب و گرمای طاقت فرسای تابستان باید درختان را آبیاری و مراقبت کند، انار را باید به کیلویی دو هزار تومان و حتی خیلی پایین تر به دلال بفروشد، ولی همین دلال همین انار را در بازار با قیمت بالای شش و یا هفت هزار تومان به مصرف کننده می فروشد.

این کشاورز بادرودی گفت: نبود حمایت لازم از جانب دولت، هزینه های بالای کشاورزی و نبود سردخانه برای نگهداری انار، سبب شده کشاورزان انگیزه ای برای پرورش و حتی نگهداری انار نداشته باشند و دلال به راحتی و با قیمت پایین انار را خریداری کند.

جوزقی ضمن انتقاد از عدم صحت حرف مسئولان برگزاری جشنواره انار بادرود گفت: اینکه می گویند با برگزاری این جشنواره مدیران به نزد باغداران می روند و از نزدیک با مشکلات آنان آشنا می شوند، حرف گزافی است.

محمدرضا حیدری دبیر برگزاری سیزدهمین جشنواره انار بادرود نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: متاسفانه عدم برنامه ریزی مسئولان از گذشته تا به حال باعث شده است تا در سطح شهرستان نطنز و بادرود حتی یک واحد صنایع تبدیلی، انبار و یا سردخانه محصولات کشاورزی و باغی وجود نداشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه چه پتانسیل های بومی در منطقه برای ایجاد اشتغال وجود دارد، گفت: توسعه گردشگری واحدهای تولیدی صنعتی و ایجاد صنایع تبدیلی از جمله ظرفیت های شاخص این منطقه برای گسترش اشتغال است.

حیدری افزود : ایجاد صنایع تبدیلی در منطقه علاوه بر ایجاد اشتغال می تواند مانع از خام فروشی محصولات تولیدی باغداران شود و تولید محصولاتی هم چون رب انار، آب انار و لواشک را به فناوری روز تجهیز ساخته و درآمدی پایدار برای مردمان این دیار به همراه آورد.

رحمت معینی، یکی از فعالان فرهنگی بادرود نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه متأسفانه جشنواره آن گونه که از نامش انتظار می رفت پیش نرفت، گفت: پرداختن به موسیقی و سرود و اجرای برنامه های محلی و دائر کردن غرفه هیچ سنخیتی با اهداف جشنواره ندارد از جمله مواردی است که در طی برگزاری جشنواره با آن روبرو شدیم.

به گزارش تسنیم، هرساله با همکاری شهرداری و شورای اسلامی و ادارات جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی نطنز و بادرود در ایام آبان ماه به منظور معرفی جاذبه های گردشگری و محصولات باغی منطقه به ویژه انار نادری بادرود که جزء پنج ارقام معروف انار در کشور است، جشنواره ای با برنامه های مختلف فرهنگی، آداب و رسوم و ایجاد غرفه های فروش محصولات بومی و محلی در بادرود برگزار و راه اندازی می شود.

گزارش از رحمت الله کاملی

انتهای پیام /804/ ع

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
باغدار  
اخبار مرتبط
ثبت نام 4 هزار و 861 نفر برای اعلام خسارت ناشی از سیل امسال در سامانه جهاد کشاورزی استان
آوای رود کوف
آغاز بیمه محصولات پاییزی در فارس
صدا و سیما
مطالبات سررسید شده باغداران دو سال تمدید شود
خبرگزاری خانه ملت
روستای گواز در منطقه ژاورود سروآباد
ایرنا
تولید7.5میلیون تن سیب درختی ومرکبات/دولت برای صادرات بسترسازی کند
مهر نیوز
پرتقال های نارس را چگونه نارنجی می کنند؟
خبرآنلاین
زرشکِ بُرخوار
الف
باغداران مازندرانی دغدغه فروش مرکبات نداشته باشند
صدا و سیما
باغداران کیوی مازندران چوب حراج به محصول خود نزنند
ایرنا
کشاورزان خراسان شمالی در جمع آوری محصولات شتاب کنند
ایرنا
ایجاد تعادل در بازار برنج و مرکبات به کمک عرضه در بورس
تسنیم
باغداری سنتی کارآیی ندارد
ایرنا
عکس/ لذت برداشت خانوادگی انار در روستا
مشرق نیوز
برداشت محصول انار در روستای نوایگان داراب
ایرنا
خسارت 360 میلیارد ریالی بارندگی به باغداران
صدا و سیما
ارائه آموزش های نوین باغداری اولویت جهاد کشاورزی است
ایرنا
پیش بینی درآمد 210 میلیاردی برداشت خرمالو در مازندران
خبرگزاری موج
استفاده از کودهای پتاسی برای مقاومت مزارع در فصل سرما
صدا و سیما
تسهیلات ویژه برای عرضه تک محصولی سیب در میادین میوه و تره بار
مهر نیوز
باغداران قمی در برداشت محصول انار تسریع کنند
ایسنا
نارنگی 60 درصد ارزان شد /پرتقال های موجود در بازار نارس است
ایران آنلاین
پرتقال های نارس با رنگ مصنوعی خود را به بازار رساندند
ایرنا
تهران| زنگ خطر در پایتخت سیب؛ دسترسنج سیب کاران دماوندی قربانی بی تدبیری می شود + فیلم
تسنیم
مگس های چند میلی متری بلای جان باغداران شمالی
تیتر امروز
باغداران با کشت گوجه و زیتون به روز سیاه نشستند/ کشاورزان: محصولات ما را مفت می خرند/ باقی ماندن 21 هزار تن زیتون فارس روی درختان
خبرگزاری ایلنا
معاون استاندار: انگور خراسان شمالی شب چله روانه بازار می شود
ایرنا
راهداری و حمل و نقل جاده ای ضمن آنالیز فعالیت ها، پروانه کسب شرکت های متخلف را لغو کند
آریا
ثبت رکورد تولید 44 تن در هکتار پسته در دامغان
صدا و سیما
قتل مرد کرمانشاهی با ضربه تبر در هاله ای از ابهام
رکنا نت
آغاز برداشت انار ترش از باغات گیلان
خبرگزاری ایلنا
طلاب جهادی اصفهان به کمک کشاورزان و باغداران رفتند+ عکس
خبرگزاری حوزه
جانشین پروری در جهاد کشاورزی مازندران نهادینه شود
آریا
تلف شدن خفاش ها، شمشادهای خزر را نابود کرد
ایرنا
سیب باغداران مشگین شهر روی دست باغداران
ایرنا
میوه ها را به دلار تبدیل کنیم
قدس آنلاین
برداشت خرما از نخلستان های قصرشیرین آغاز شد
ایرنا
دستگاه ضد تگرگ در باغ سیب مرند نصب شد
الف
لاشه یک خرس قهوه ای در منطقه حفاظت شده دنا کشف شد
تسنیم
یاقوت سرخ ساوه پشت دروازه بازارهای اروپایی
ایران آنلاین
هر اناری، انار ساوه نیست
ایسنا
اخبار مرتبط
bltآوای رود کوف : ثبت نام 4 هزار و 861 نفر برای اعلام خسارت ناشی از سیل امسال در سامانه جهاد کشاورزی استان
bltصدا و سیما : آغاز بیمه محصولات پاییزی در فارس
bltخبرگزاری خانه ملت : مطالبات سررسید شده باغداران دو سال تمدید شود
bltایرنا : روستای گواز در منطقه ژاورود سروآباد
bltمهر نیوز : تولید7.5میلیون تن سیب درختی ومرکبات/دولت برای صادرات بسترسازی کند
bltخبرآنلاین : پرتقال های نارس را چگونه نارنجی می کنند؟
bltالف : زرشکِ بُرخوار
bltصدا و سیما : باغداران مازندرانی دغدغه فروش مرکبات نداشته باشند
bltایرنا : باغداران کیوی مازندران چوب حراج به محصول خود نزنند
bltایرنا : کشاورزان خراسان شمالی در جمع آوری محصولات شتاب کنند
bltتسنیم : ایجاد تعادل در بازار برنج و مرکبات به کمک عرضه در بورس
bltایرنا : باغداری سنتی کارآیی ندارد
bltمشرق نیوز : عکس/ لذت برداشت خانوادگی انار در روستا
bltایرنا : برداشت محصول انار در روستای نوایگان داراب
bltصدا و سیما : خسارت 360 میلیارد ریالی بارندگی به باغداران
bltایرنا : ارائه آموزش های نوین باغداری اولویت جهاد کشاورزی است
bltخبرگزاری موج : پیش بینی درآمد 210 میلیاردی برداشت خرمالو در مازندران
bltصدا و سیما : استفاده از کودهای پتاسی برای مقاومت مزارع در فصل سرما
bltمهر نیوز : تسهیلات ویژه برای عرضه تک محصولی سیب در میادین میوه و تره بار
bltایسنا : باغداران قمی در برداشت محصول انار تسریع کنند
bltایران آنلاین : نارنگی 60 درصد ارزان شد /پرتقال های موجود در بازار نارس است
bltایرنا : پرتقال های نارس با رنگ مصنوعی خود را به بازار رساندند
bltتسنیم : تهران| زنگ خطر در پایتخت سیب؛ دسترسنج سیب کاران دماوندی قربانی بی تدبیری می شود + فیلم
bltتیتر امروز : مگس های چند میلی متری بلای جان باغداران شمالی
bltخبرگزاری ایلنا : باغداران با کشت گوجه و زیتون به روز سیاه نشستند/ کشاورزان: محصولات ما را مفت می خرند/ باقی ماندن 21 هزار تن زیتون فارس روی درختان
bltایرنا : معاون استاندار: انگور خراسان شمالی شب چله روانه بازار می شود
bltآریا : راهداری و حمل و نقل جاده ای ضمن آنالیز فعالیت ها، پروانه کسب شرکت های متخلف را لغو کند
bltصدا و سیما : ثبت رکورد تولید 44 تن در هکتار پسته در دامغان
bltرکنا نت : قتل مرد کرمانشاهی با ضربه تبر در هاله ای از ابهام
bltخبرگزاری ایلنا : آغاز برداشت انار ترش از باغات گیلان
bltخبرگزاری حوزه : طلاب جهادی اصفهان به کمک کشاورزان و باغداران رفتند+ عکس
bltآریا : جانشین پروری در جهاد کشاورزی مازندران نهادینه شود
bltایرنا : تلف شدن خفاش ها، شمشادهای خزر را نابود کرد
bltایرنا : سیب باغداران مشگین شهر روی دست باغداران
bltقدس آنلاین : میوه ها را به دلار تبدیل کنیم
bltایرنا : برداشت خرما از نخلستان های قصرشیرین آغاز شد
bltالف : دستگاه ضد تگرگ در باغ سیب مرند نصب شد
bltتسنیم : لاشه یک خرس قهوه ای در منطقه حفاظت شده دنا کشف شد
bltایران آنلاین : یاقوت سرخ ساوه پشت دروازه بازارهای اروپایی
bltایسنا : هر اناری، انار ساوه نیست
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.