مخبر - 1398/09/11 - تکیه روحانی به درآمد طرح ابداعی احمدی نژاد

تکیه روحانی به درآمد طرح ابداعی احمدی نژاد
سرجمع این ارقام 302 هزار میلیارد تومان می شود که به نسبت درآمد های هدفمندی در سال 98 رشد 114 درصدی دارد که در نوع خود جالب است و مشخص نیست چرا در سال های گذشته منابع این بخش شفاف تر نشد. مرکز پژوهش های مجلس در این باره معتقد است: در سال 1398 فقط 45 درصد از کل منابع حاصل از اجرای قانون به سازمان ...
تکیه روحانی به درآمد طرح ابداعی احمدی نژاد

جزئیات طرح منابع هدفمندی یارانه ها در لایحه بودجه 99 حکایت از آن دارد که دولت در تلاش است یارانه حامل های انرژی را تاجایی که به نظر کارشناسان و مدیران سازمان برنامه و بودجه کشش دارد، کاهش دهد و این یعنی احتمالا گرانی برخی از حامل هایی که پیش تر شاهد آن در اجرای سهمیه بندی بنزین و افزایش نرخ آن بودیم. به گزارش شرق، البته باید در نظر داشت که دو سوم افزایش ارقام نگاهی به صادرات دارد و بار مالی بر دوش مردم نمی گذارد، اما یک سوم باقی، افزایش قیمت در حامل های انرژی را برای مردم در پی دارد.
براساس اطلاعات موجود، بیشترین سهم از این میزان معطوف به صادرات پنج فراورده نفتی است که قرار است با افزایش دوبرابری، به 82 تا 83 هزار میلیارد تومان برسد. یکی از این حامل های انرژی، بنزین است که با افزایش نرخ آن، براساس برآورد های کارشناسان به صورت خالص، 36 هزار میلیاردتومان در سال برای دولت، عایدی به همراه دارد و مشخص نیست که آیا این رقم برای سهم بنزین در نظر گرفته شده و 30 هزار میلیارد مربوط به صادرات دیگر فراورده هاست یا همان طور که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه وبودجه در رسانه ملی عنوان کرده بود، درآمد حاصل از صادرات بنزین تا سه هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است؟ این شفاف سازی نیازمند اظهارنظر مستقیم و به تفکیک درباره میزان درآمد در نظر گرفته شده برای صادرات این کالای مهم و استراتژیک از سوی مقامات سازمان برنامه و بودجه است.
از سویی درآمد حاصل از فروش داخلی پنج فراورده نفتی نیز 40.5 هزار میلیارد تومان افزایش را نشان می دهد که براساس آنچه نوبخت پیش تر گفته بود، 30 تا 31 هزار میلیارد تومان آن مربوط به افزایش قیمت بنزین و حدود 10 هزار میلیارد تومان نیز احتمالا به افزایش قیمت سایر حامل های انرژی بازمی گردد که آن نیز نیازمند شفاف سازی برای مردمی است که همین اکنون نیز زیر بار تورمی افزایش نرخ بنزین، اعتراضات گسترده ای را در کشور داشته اند.
براساس اطلاعات مربوط به تبصره 14 بودجه (منابع ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی در لایحه بودجه سال آینده)، بیشترین شیب افزایش قیمت، مربوط به محصولات مرتبط با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است و سؤال این است که به جز فراورده های نفتی که امکان صادرات آن به کشور های همسایه وجود دارد، دولت چگونه قصد دارد در زمینه فرضا صادرات گاز که در سال های گذشته بار ها محل مناقشه بوده است، عمل کند و اصولا برنامه های وزارت نفت در این زمینه چیست؟ با نگاهی به آمار های پیشنهادی، گاز، برق و آب نیز با افزایش نرخ مواجه خواهند شد، اما شیب آن ها به نظر می رسد ملایم باشد. بااین حال، حالا که فیش های کاغذی این حامل ها هم حذف شده است، مردم باید به صورت آنلاین، افزایش قیمت این حامل ها را هم از سفره کوچک شده شان بپردازند.
خبرگزاری فارس در این باره گزارش داده است که محمدباقر نوبخت در روز های اخیر افزایش درآمد هدفمند سازی یارانه ها به 302 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال 99 را اعلام کرده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفته حدود 302 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار برای سال آینده پیش بینی شده است که 186 هزار میلیارد تومان آن به صورت نقدی و غیرنقدی میان خانواده ها توزیع می شود.
رشد 114 درصدی درآمد های هدفمندی در لایحه بودجه 99
سرجمع این ارقام 302 هزار میلیارد تومان می شود که به نسبت درآمد های هدفمندی در سال 98 رشد 114 درصدی دارد که در نوع خود جالب است و مشخص نیست چرا در سال های گذشته منابع این بخش شفاف تر نشد. مرکز پژوهش های مجلس در این باره معتقد است: در سال 1398 فقط 45 درصد از کل منابع حاصل از اجرای قانون به سازمان هدفمندسازی یارانه ها اختصاص خواهد یافت.
500 میلیون بشکه نفت خام سالانه هدر می رود
ایراد مهم قانون هدفمند سازی یارانه ها در نظر نگرفتن نقش عرضه انحصاری دولت در مصرف بالای انرژی در کشور بوده است، به گونه ای که قانون هدفمند کردن یارانه ها فقط اشاره مختصری به ضرورت ارتقای راندمان نیروگاه ها و کاهش اتلاف شبکه توزیع داشته، اما توجه جدی به اصلاح تلفات زنجیره عرضه انرژی ندارد. این در حالی است که بخش عمده ای از انرژی کشور در پالایشگاه های نفت و گاز و نیروگاه های برق به هدر می رود. تلفات بخش عرضه انرژی قبل از اینکه به دست مصرف کننده نهایی برسد، تقریبا سالانه معادل 500 میلیون بشکه نفت خام یا روزانه 1.3 میلیون بشکه نفت است. کاهش میزان تلفات در زنجیره تولید تا مصرف انرژی خود می تواند گامی بسیار مهم در راستای عمل کردن یارانه ها باشد که عمده آن نیز در اختیار بخش دولتی است.
نقش خاص سازمان هدفمندی یارانه ها در بودجه سال آتی
صادرات گاز و خوراک و میعانات گازی پتروشیمی ها دو سرفصل جدید از منابع هدفمندی یارانه انرژی بوده که دولت برای سال آینده در نظر گرفته است. براساس این گزارش، سازمان هدفمندسازی یارانه ها از لحاظ توزیع منابع در کشور به عنوان سازمان بودجه ای دوم در کنار سازمان برنامه و بودجه شناخته خواهد شد؛ چراکه درحال حاضر جمع منابع عمومی بودجه 386 هزار میلیارد تومان است و آن چیزی که قرار است سازمان هدفمندسازی یارانه ها در سال 99 اختصاص دهد، 302 هزار میلیارد تومان است.
درآمد حاصل از افزایش منابع هدفمندی یارانه ها در جیب شرکت های دولتی
هادی حق شناس- اقتصاددان در گفتگو با شرق تصریح کرد که با افزایش در آمد حاصل از افزایش نرخ حامل های انرژی به منظور تأمین منابع هدفمندی یارانه ها در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال 1399، با افزایش 114 درصدی منابع سازمان هدفمندی یارانه ها نسبت به آنچه در بودجه سال 1398 در نظر گرفته شده بود، روبه رو هستیم.
بزرگ شدن ارقام در تبصره 14 بودجه، به افزایش هزینه تولید هم بازمی گردد و نمی توان افزایش ارقام را تنها به گرانی متوجه کرد بلکه برعکس شرکت های دولتی یارانه بگیر دولت، با کاهش یارانه مواجه می شوند. با این حال، بخشی از این کاهش یارانه از جیب مردم جبران خواهد شد.
از آن سو، دوسوم منابعی که برای تأمین آن، ارقام هدفمندی بزرگ تر شده و افزایش حدود 161.6 هزار میلیارد تومانی را نشان می دهد، از محل صادرات و افزایش نرخ خوراک و میعانات گازی پتروشیمی هاست. به معنای دیگر، 108.5 هزار میلیارد تومان یعنی دوسوم از این درآمد افزایش یافته، بار مالی برای مردم نخواهد داشت و تنها چیزی در حدود 32 درصد افزایش قیمت حامل های انرژی را در سال آتی تجربه خواهیم کرد.
از طرف دیگر، ازآنجا که این ارقام مربوط به صادرات برخی حامل های انرژی است و نسبت برابری ارزی ایران با ارز جهانی تغییر یافته و با کاهش ارزش پول ملی مواجهیم، ارقام حاصل شده که برمبنای دلار است، درآمد بیشتری را نصیب دولت کرده و رقمی قابل توجه خواهد بود. صادرات فراورده های نفتی عمدتا به مقصد کشور های همسایه است و خریدار دارد و به همین سبب مشکلی در صادرات آن وجود نخواهد داشت، اما درباره صادرات گاز این پرسش ایجاد نمی شود که ایران چگونه در شرایط تحریم به صادرات گاز خواهد پرداخت؟ پاسخ این است که ترکیه گاز ایران را خریداری می کند و صرفا محل درآمد حاصل از صادرات گاز در بودجه به سهم طرح هدفمندی یارانه ها منتقل شده است.
این درآمد ها وارد بودجه عمومی دولت نمی شود و صرف بودجه شرکت های دولتی خواهد شد، زیرا در پیوست بودجه عنوان شده است این منابع عمدتا نصیب شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی، شرکت ملی نفت، شرکت گاز و شرکت صنایع پتروشیمی خواهد شد که البته این بزرگی ارقام نیز مربوط به تورم ایجاد شده است و ماهیت شرکت ها و اندازه آن ها را تغییر نمی دهد.
منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
هدفمندی   مرکز پژوهش های مجلس   درآمد  
اخبار مرتبط
کاهش 34 درصدی درآمد سرانه کشور نسبت به سال 90
بلاغ مازندران
ایرادات شورای نگهبان به بخش های مبهم و ناعادلانه بودجه/ درآمدهای دولت باید واقعی شود
راه دانا
ایرادات شورای نگهبان به بخش های مبهم بودجه
مشرق نیوز
درآمد 1500 میلیاردی گوگل از تبلیغات ایرانی
پول نیوز
اخذ عوارض از خدمات دیجیتالی در کشور
مهر نیوز
پیش بینی درآمد 1 میلیارد یورویی از استخراج رمز ارزها
خبرآنلاین
قاسمی:هر گاه سیاست های مقابله با فساد وارد دستگاه های سیاسی شد،توفیقی نداشتیم
خبرآنلاین
درآمد 55 هزار میلیارد تومانی دولت با اصلاح نرخ حقوق ورودی کالا
ایرنا
منافع تغییر نرخ حقوق ورودی از دلار 4200تومانی به نیمایی
مهر نیوز
افزایش 35هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با تغییر مبنای حقوق ورودی
ایبنا
افزایش 35 هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با اصلاح نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی
مردم نیوز
نظر مرکز پژوهش های مجلس درباره معافیت مالیاتی هنرمندان و سلبریتی ها
خبرگزاری دانشجو
معافیت مالیاتی هنرمندان قابل توجیه نیست
الف
انتشار جزئیات 250 هزار میلیارد تومانی منابع و مصارف هدفمندی
بازار نیوز
ضرورت تغییر در نحوه پرداخت یارانه ها
بهار نیوز
منابع حاصل از حذف یارانه پردرآمدها صرف کمک به مددجویان بهزیستی می شود
قدس آنلاین
14هزار مراجعه برای اعتراض به قطع یارانه/صرفه جویی 8 هزار میلیاردی
ایران خبر
جلسه غیرعلنی مجلس درباره هدفمندی یارانه ها
صدا و سیما
پول نفت باید از بودجه خارج شود/ فضای تنفس بخش خصوصی بسیار کم شده است
خبرگزاری ایلنا
مدیریت مصرف سوخت با جایگزینی بنزین با CNG
افکار نیوز
چه کسانی قطعا پیامک حذف یارانه را دریافت خواهند کرد؟
نصف جهان
معیار حذف یارانه نقدی 200 هزار خانوار اعلام شد+جزئیات نحوه اعتراض
صبا ایران
حساب بانکی کدام دسته از یارانه بگیران چک می شود؟
تیتر20
حساب بانکی معترضان به حذف یارانه، چک خواهد شد
بازار نیوز
حساب بانکی یارانه بگیران چک میشود؟
ناطقان نیوز
حساب بانکی یارانه بگیران چک می شود؟
تابناک
خودداری از تکرار مکررات، مهمترین نقطه قوت لایحه تامین امنیت زنان است/برقراری توازن بین حقوق و تکالیف زن
تسنیم
یارانه نقدی دهک های پردرآمد چگونه قطع شد؟
رهیاب نیوز
هرج و مرج استراماچونی را اذیت می کند
وانا نیوز
فراخوان نصب کارتخوان مالیاتی برای 50 صنف از امروز/ فرار مالیاتی 1000 میلیاردی پزشکان غیردولتی
عصر ایران
رهایی کشور از خام فروشی نفت با اصلاح قواعد توزیع درآمدهای نفتی
شبستان
واگذارکردن تعیین دستمزد به کارفرما،ظلم به طبقه کم درآمد جامعه است/صدهزارتومان حق مسکن برای کارگران به لطیفه شبیه است
قدس آنلاین
اولیایی: هرج و مرج استراماچونی را اذیت می کند/عاقلانه نیست سرمایه گذار پولش را در چاه بریزد
فرتاک نیوز
فراخوان نصب کارتخوان مالیاتی برای 50 صنف از امروز/فرار مالیاتی 1000 میلیاردی پزشکان غیردولتی
فارس
دربی بهتر است همان 50 -50 باشد/ اولیایی: هرج و مرج استراماچونی را اذیت می کند
ورزش 3
ادعای جالب مدیر استقلالی؛ می خواهند از شر استقلال و پرسپولیس راحت شوند!
خبرآنلاین
رهایی کشور از خام فروشی نفت بدون اصلاح قواعد توزیع درآمدهای نفتی امکان پذیر نیست
فارس
موسوی: وزارت بهداشت همکاری لازم را با سازمان امور مالیاتی ندارد
باشگاه خبرنگاران
9 روز تا ساماندهی صف یارانه بگیران
تیک نیوز
نگاهی به اوضاع پیش روی پتروشیمی در ایران
ایران خبر
اخبار مرتبط
bltبلاغ مازندران : کاهش 34 درصدی درآمد سرانه کشور نسبت به سال 90
bltراه دانا : ایرادات شورای نگهبان به بخش های مبهم و ناعادلانه بودجه/ درآمدهای دولت باید واقعی شود
bltمشرق نیوز : ایرادات شورای نگهبان به بخش های مبهم بودجه
bltپول نیوز : درآمد 1500 میلیاردی گوگل از تبلیغات ایرانی
bltمهر نیوز : اخذ عوارض از خدمات دیجیتالی در کشور
bltخبرآنلاین : پیش بینی درآمد 1 میلیارد یورویی از استخراج رمز ارزها
bltخبرآنلاین : قاسمی:هر گاه سیاست های مقابله با فساد وارد دستگاه های سیاسی شد،توفیقی نداشتیم
bltایرنا : درآمد 55 هزار میلیارد تومانی دولت با اصلاح نرخ حقوق ورودی کالا
bltمهر نیوز : منافع تغییر نرخ حقوق ورودی از دلار 4200تومانی به نیمایی
bltایبنا : افزایش 35هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با تغییر مبنای حقوق ورودی
bltمردم نیوز : افزایش 35 هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با اصلاح نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی
bltخبرگزاری دانشجو : نظر مرکز پژوهش های مجلس درباره معافیت مالیاتی هنرمندان و سلبریتی ها
bltالف : معافیت مالیاتی هنرمندان قابل توجیه نیست
bltبازار نیوز : انتشار جزئیات 250 هزار میلیارد تومانی منابع و مصارف هدفمندی
bltبهار نیوز : ضرورت تغییر در نحوه پرداخت یارانه ها
bltقدس آنلاین : منابع حاصل از حذف یارانه پردرآمدها صرف کمک به مددجویان بهزیستی می شود
bltایران خبر : 14هزار مراجعه برای اعتراض به قطع یارانه/صرفه جویی 8 هزار میلیاردی
bltصدا و سیما : جلسه غیرعلنی مجلس درباره هدفمندی یارانه ها
bltخبرگزاری ایلنا : پول نفت باید از بودجه خارج شود/ فضای تنفس بخش خصوصی بسیار کم شده است
bltافکار نیوز : مدیریت مصرف سوخت با جایگزینی بنزین با CNG
bltنصف جهان : چه کسانی قطعا پیامک حذف یارانه را دریافت خواهند کرد؟
bltصبا ایران : معیار حذف یارانه نقدی 200 هزار خانوار اعلام شد+جزئیات نحوه اعتراض
bltتیتر20 : حساب بانکی کدام دسته از یارانه بگیران چک می شود؟
bltبازار نیوز : حساب بانکی معترضان به حذف یارانه، چک خواهد شد
bltناطقان نیوز : حساب بانکی یارانه بگیران چک میشود؟
bltتابناک : حساب بانکی یارانه بگیران چک می شود؟
bltتسنیم : خودداری از تکرار مکررات، مهمترین نقطه قوت لایحه تامین امنیت زنان است/برقراری توازن بین حقوق و تکالیف زن
bltرهیاب نیوز : یارانه نقدی دهک های پردرآمد چگونه قطع شد؟
bltوانا نیوز : هرج و مرج استراماچونی را اذیت می کند
bltعصر ایران : فراخوان نصب کارتخوان مالیاتی برای 50 صنف از امروز/ فرار مالیاتی 1000 میلیاردی پزشکان غیردولتی
bltشبستان : رهایی کشور از خام فروشی نفت با اصلاح قواعد توزیع درآمدهای نفتی
bltقدس آنلاین : واگذارکردن تعیین دستمزد به کارفرما،ظلم به طبقه کم درآمد جامعه است/صدهزارتومان حق مسکن برای کارگران به لطیفه شبیه است
bltفرتاک نیوز : اولیایی: هرج و مرج استراماچونی را اذیت می کند/عاقلانه نیست سرمایه گذار پولش را در چاه بریزد
bltفارس : فراخوان نصب کارتخوان مالیاتی برای 50 صنف از امروز/فرار مالیاتی 1000 میلیاردی پزشکان غیردولتی
bltورزش 3 : دربی بهتر است همان 50 -50 باشد/ اولیایی: هرج و مرج استراماچونی را اذیت می کند
bltخبرآنلاین : ادعای جالب مدیر استقلالی؛ می خواهند از شر استقلال و پرسپولیس راحت شوند!
bltفارس : رهایی کشور از خام فروشی نفت بدون اصلاح قواعد توزیع درآمدهای نفتی امکان پذیر نیست
bltباشگاه خبرنگاران : موسوی: وزارت بهداشت همکاری لازم را با سازمان امور مالیاتی ندارد
bltتیک نیوز : 9 روز تا ساماندهی صف یارانه بگیران
bltایران خبر : نگاهی به اوضاع پیش روی پتروشیمی در ایران
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.