مخبر - 1398/09/11 - تکیه روحانی به درآمد طرح ابداعی احمدی نژاد

تکیه روحانی به درآمد طرح ابداعی احمدی نژاد
سرجمع این ارقام 302 هزار میلیارد تومان می شود که به نسبت درآمد های هدفمندی در سال 98 رشد 114 درصدی دارد که در نوع خود جالب است و مشخص نیست چرا در سال های گذشته منابع این بخش شفاف تر نشد. مرکز پژوهش های مجلس در این باره معتقد است: در سال 1398 فقط 45 درصد از کل منابع حاصل از اجرای قانون به سازمان ...
تکیه روحانی به درآمد طرح ابداعی احمدی نژاد

جزئیات طرح منابع هدفمندی یارانه ها در لایحه بودجه 99 حکایت از آن دارد که دولت در تلاش است یارانه حامل های انرژی را تاجایی که به نظر کارشناسان و مدیران سازمان برنامه و بودجه کشش دارد، کاهش دهد و این یعنی احتمالا گرانی برخی از حامل هایی که پیش تر شاهد آن در اجرای سهمیه بندی بنزین و افزایش نرخ آن بودیم. به گزارش شرق، البته باید در نظر داشت که دو سوم افزایش ارقام نگاهی به صادرات دارد و بار مالی بر دوش مردم نمی گذارد، اما یک سوم باقی، افزایش قیمت در حامل های انرژی را برای مردم در پی دارد.
براساس اطلاعات موجود، بیشترین سهم از این میزان معطوف به صادرات پنج فراورده نفتی است که قرار است با افزایش دوبرابری، به 82 تا 83 هزار میلیارد تومان برسد. یکی از این حامل های انرژی، بنزین است که با افزایش نرخ آن، براساس برآورد های کارشناسان به صورت خالص، 36 هزار میلیاردتومان در سال برای دولت، عایدی به همراه دارد و مشخص نیست که آیا این رقم برای سهم بنزین در نظر گرفته شده و 30 هزار میلیارد مربوط به صادرات دیگر فراورده هاست یا همان طور که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه وبودجه در رسانه ملی عنوان کرده بود، درآمد حاصل از صادرات بنزین تا سه هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است؟ این شفاف سازی نیازمند اظهارنظر مستقیم و به تفکیک درباره میزان درآمد در نظر گرفته شده برای صادرات این کالای مهم و استراتژیک از سوی مقامات سازمان برنامه و بودجه است.
از سویی درآمد حاصل از فروش داخلی پنج فراورده نفتی نیز 40.5 هزار میلیارد تومان افزایش را نشان می دهد که براساس آنچه نوبخت پیش تر گفته بود، 30 تا 31 هزار میلیارد تومان آن مربوط به افزایش قیمت بنزین و حدود 10 هزار میلیارد تومان نیز احتمالا به افزایش قیمت سایر حامل های انرژی بازمی گردد که آن نیز نیازمند شفاف سازی برای مردمی است که همین اکنون نیز زیر بار تورمی افزایش نرخ بنزین، اعتراضات گسترده ای را در کشور داشته اند.
براساس اطلاعات مربوط به تبصره 14 بودجه (منابع ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی در لایحه بودجه سال آینده)، بیشترین شیب افزایش قیمت، مربوط به محصولات مرتبط با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است و سؤال این است که به جز فراورده های نفتی که امکان صادرات آن به کشور های همسایه وجود دارد، دولت چگونه قصد دارد در زمینه فرضا صادرات گاز که در سال های گذشته بار ها محل مناقشه بوده است، عمل کند و اصولا برنامه های وزارت نفت در این زمینه چیست؟ با نگاهی به آمار های پیشنهادی، گاز، برق و آب نیز با افزایش نرخ مواجه خواهند شد، اما شیب آن ها به نظر می رسد ملایم باشد. بااین حال، حالا که فیش های کاغذی این حامل ها هم حذف شده است، مردم باید به صورت آنلاین، افزایش قیمت این حامل ها را هم از سفره کوچک شده شان بپردازند.
خبرگزاری فارس در این باره گزارش داده است که محمدباقر نوبخت در روز های اخیر افزایش درآمد هدفمند سازی یارانه ها به 302 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال 99 را اعلام کرده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفته حدود 302 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار برای سال آینده پیش بینی شده است که 186 هزار میلیارد تومان آن به صورت نقدی و غیرنقدی میان خانواده ها توزیع می شود.
رشد 114 درصدی درآمد های هدفمندی در لایحه بودجه 99
سرجمع این ارقام 302 هزار میلیارد تومان می شود که به نسبت درآمد های هدفمندی در سال 98 رشد 114 درصدی دارد که در نوع خود جالب است و مشخص نیست چرا در سال های گذشته منابع این بخش شفاف تر نشد. مرکز پژوهش های مجلس در این باره معتقد است: در سال 1398 فقط 45 درصد از کل منابع حاصل از اجرای قانون به سازمان هدفمندسازی یارانه ها اختصاص خواهد یافت.
500 میلیون بشکه نفت خام سالانه هدر می رود
ایراد مهم قانون هدفمند سازی یارانه ها در نظر نگرفتن نقش عرضه انحصاری دولت در مصرف بالای انرژی در کشور بوده است، به گونه ای که قانون هدفمند کردن یارانه ها فقط اشاره مختصری به ضرورت ارتقای راندمان نیروگاه ها و کاهش اتلاف شبکه توزیع داشته، اما توجه جدی به اصلاح تلفات زنجیره عرضه انرژی ندارد. این در حالی است که بخش عمده ای از انرژی کشور در پالایشگاه های نفت و گاز و نیروگاه های برق به هدر می رود. تلفات بخش عرضه انرژی قبل از اینکه به دست مصرف کننده نهایی برسد، تقریبا سالانه معادل 500 میلیون بشکه نفت خام یا روزانه 1.3 میلیون بشکه نفت است. کاهش میزان تلفات در زنجیره تولید تا مصرف انرژی خود می تواند گامی بسیار مهم در راستای عمل کردن یارانه ها باشد که عمده آن نیز در اختیار بخش دولتی است.
نقش خاص سازمان هدفمندی یارانه ها در بودجه سال آتی
صادرات گاز و خوراک و میعانات گازی پتروشیمی ها دو سرفصل جدید از منابع هدفمندی یارانه انرژی بوده که دولت برای سال آینده در نظر گرفته است. براساس این گزارش، سازمان هدفمندسازی یارانه ها از لحاظ توزیع منابع در کشور به عنوان سازمان بودجه ای دوم در کنار سازمان برنامه و بودجه شناخته خواهد شد؛ چراکه درحال حاضر جمع منابع عمومی بودجه 386 هزار میلیارد تومان است و آن چیزی که قرار است سازمان هدفمندسازی یارانه ها در سال 99 اختصاص دهد، 302 هزار میلیارد تومان است.
درآمد حاصل از افزایش منابع هدفمندی یارانه ها در جیب شرکت های دولتی
هادی حق شناس- اقتصاددان در گفتگو با شرق تصریح کرد که با افزایش در آمد حاصل از افزایش نرخ حامل های انرژی به منظور تأمین منابع هدفمندی یارانه ها در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال 1399، با افزایش 114 درصدی منابع سازمان هدفمندی یارانه ها نسبت به آنچه در بودجه سال 1398 در نظر گرفته شده بود، روبه رو هستیم.
بزرگ شدن ارقام در تبصره 14 بودجه، به افزایش هزینه تولید هم بازمی گردد و نمی توان افزایش ارقام را تنها به گرانی متوجه کرد بلکه برعکس شرکت های دولتی یارانه بگیر دولت، با کاهش یارانه مواجه می شوند. با این حال، بخشی از این کاهش یارانه از جیب مردم جبران خواهد شد.
از آن سو، دوسوم منابعی که برای تأمین آن، ارقام هدفمندی بزرگ تر شده و افزایش حدود 161.6 هزار میلیارد تومانی را نشان می دهد، از محل صادرات و افزایش نرخ خوراک و میعانات گازی پتروشیمی هاست. به معنای دیگر، 108.5 هزار میلیارد تومان یعنی دوسوم از این درآمد افزایش یافته، بار مالی برای مردم نخواهد داشت و تنها چیزی در حدود 32 درصد افزایش قیمت حامل های انرژی را در سال آتی تجربه خواهیم کرد.
از طرف دیگر، ازآنجا که این ارقام مربوط به صادرات برخی حامل های انرژی است و نسبت برابری ارزی ایران با ارز جهانی تغییر یافته و با کاهش ارزش پول ملی مواجهیم، ارقام حاصل شده که برمبنای دلار است، درآمد بیشتری را نصیب دولت کرده و رقمی قابل توجه خواهد بود. صادرات فراورده های نفتی عمدتا به مقصد کشور های همسایه است و خریدار دارد و به همین سبب مشکلی در صادرات آن وجود نخواهد داشت، اما درباره صادرات گاز این پرسش ایجاد نمی شود که ایران چگونه در شرایط تحریم به صادرات گاز خواهد پرداخت؟ پاسخ این است که ترکیه گاز ایران را خریداری می کند و صرفا محل درآمد حاصل از صادرات گاز در بودجه به سهم طرح هدفمندی یارانه ها منتقل شده است.
این درآمد ها وارد بودجه عمومی دولت نمی شود و صرف بودجه شرکت های دولتی خواهد شد، زیرا در پیوست بودجه عنوان شده است این منابع عمدتا نصیب شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی، شرکت ملی نفت، شرکت گاز و شرکت صنایع پتروشیمی خواهد شد که البته این بزرگی ارقام نیز مربوط به تورم ایجاد شده است و ماهیت شرکت ها و اندازه آن ها را تغییر نمی دهد.
منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
هدفمندی   مرکز پژوهش های مجلس   درآمد  
اخبار مرتبط
درآمد 250 هزار میلیارد تومانی هدفمندی/ درآمد صادرات فرآورده های نفتی 88 هزار میلیارد شد + جدول
فارس
دلایل محرومیت ایران از درآمد گردشگری
ایرنا
یارانه کم درآمدها را حذف نکنید
مردم سالاری
14هزار مراجعه برای اعتراض به قطع یارانه
شفا آنلاین
صرفه جویی 8 هزار میلیاردی با قطع یارانه ثروتمندان
تابش کوثر
مجلس هفته آتی درباره یارانه ها نشست غیرعلنی دارد
برنا نیوز
اصلاحات ساختاری در نظام یارانه ای
ایران آنلاین
مدیریت مصرف سوخت با جایگزینی بنزین با CNG
فارس
معیار حذف یارانه نقدی 200 هزار خانوار اعلام شد
رهیاب نیوز
معیار حذف یارانه نقدی 200 هزار خانوار اعلام شد+جزئیات نحوه اعتراض
صبح تهران
ناتوانی دولت روحانی دراصلاح ساختاربودجه
خیبر انلاین
اصلاح ساختار بودجه بلاتکلیف است/معضل انحراف60 درصدی یک قانون و دستور روی زمین مانده برای جراحی بودجه
آرا نیوز
اصلاح ساختار بودجه بلاتکلیف است/معضل انحراف 60درصدی یک قانون و دستور روی زمین مانده برای جراحی بودجه
تسنیم
حساب بانکی یارانه بگیران چک می ود؟
افق تازه
ماجرای چک کردن حساب یارانه بگیران حقیقت دارد؟
روز پلاس
حساب بانکی کدام دسته از یارانه بگیران چک می شود؟
روز نو
حساب بانکی یارانه بگیران چک می شود؟
عصر ایران
چرا حذف یارانه نقدی ثروتمندان امری ضروری است؟
سرمد نیوز
واگذارکردن تعیین دستمزد به کارفرما ظلم به طبقه کم درآمد جامعه است
فانوس نیوز
فرار مالیاتی 1000 میلیاردی پزشکان غیردولتی / فراخوان نصب کارتخوان مالیاتی برای 50 صنف از امروز
خبرگزاری دانشجو
اولیایی: حفظ استراماچونی به نفع استقلال است
برترین ها
فراخوان50صنف برای نصب کارتخوان
ناطقان نیوز
ادعای جالب مدیر استقلالی؛ می خواهند از شر استقلال و پرسپولیس راحت شوند!
خبرگزاری دانشجو
رهایی کشور از خام فروشی نفت بدون اصلاح قواعد توزیع درآمدهای نفتی امکان پذیر نیست
شفاف نیوز
فراخوان نصب کارتخوان مالیاتی برای 50 صنف
افکار نیوز
استراماچونی به درد استقلال می خورد
شمانیوز
به هر طریقی می خواهند از شر استقلال و پرسپولیس راحت شوند!
فرتاک ورزشی
عدم رهایی کشور از خام فروشی نفت بدون اصلاح قواعد توزیع درآمدهای نفتی
افکار نیوز
9 روز تا ساماندهی صف یارانه بگیران
تیتر شهر
9 روز تا ساماندهی صف یارانه بگیران/ 4 چالشی که نیازمند تدبیر است
تیتر20
نگاهی به اوضاع پیش روی پتروشیمی در ایران
ایسنا
پیشنهاد جدید برای تامین مالی مسکن کم درآمد ها
فردا نیوز
مخالف وزیر پیشنهادی گردشگری: در آمار باید بگوییم چند درصد از اهداف ما پوشش داده شده است
عصر ایران
عقب ماندن درآمد مردم نسبت به هزینه/ کاهش ارزش پول ملی و هزار مشکل
راه دانا
دلایل شکاف طبقاتی در ایران
مشرق نیوز
چرا شکاف طبقاتی بیشتر شد؟
سرمد نیوز
اقتصاد ایران به روایت پرس تی وی
برنا نیوز
معاملات رسمی املاک از گرانی ها جلوگیری کرد
تیک نیوز
گاف عجیب رئیس نظام پزشکی با شرط گذاشتن برای اجرای قانون!
تابناک
سهم درآمد نفتی از بودجه چقدر شد؟ +جدول
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltفارس : درآمد 250 هزار میلیارد تومانی هدفمندی/ درآمد صادرات فرآورده های نفتی 88 هزار میلیارد شد + جدول
bltایرنا : دلایل محرومیت ایران از درآمد گردشگری
bltمردم سالاری : یارانه کم درآمدها را حذف نکنید
bltشفا آنلاین : 14هزار مراجعه برای اعتراض به قطع یارانه
bltتابش کوثر : صرفه جویی 8 هزار میلیاردی با قطع یارانه ثروتمندان
bltبرنا نیوز : مجلس هفته آتی درباره یارانه ها نشست غیرعلنی دارد
bltایران آنلاین : اصلاحات ساختاری در نظام یارانه ای
bltفارس : مدیریت مصرف سوخت با جایگزینی بنزین با CNG
bltرهیاب نیوز : معیار حذف یارانه نقدی 200 هزار خانوار اعلام شد
bltصبح تهران : معیار حذف یارانه نقدی 200 هزار خانوار اعلام شد+جزئیات نحوه اعتراض
bltخیبر انلاین : ناتوانی دولت روحانی دراصلاح ساختاربودجه
bltآرا نیوز : اصلاح ساختار بودجه بلاتکلیف است/معضل انحراف60 درصدی یک قانون و دستور روی زمین مانده برای جراحی بودجه
bltتسنیم : اصلاح ساختار بودجه بلاتکلیف است/معضل انحراف 60درصدی یک قانون و دستور روی زمین مانده برای جراحی بودجه
bltافق تازه : حساب بانکی یارانه بگیران چک می ود؟
bltروز پلاس : ماجرای چک کردن حساب یارانه بگیران حقیقت دارد؟
bltروز نو : حساب بانکی کدام دسته از یارانه بگیران چک می شود؟
bltعصر ایران : حساب بانکی یارانه بگیران چک می شود؟
bltسرمد نیوز : چرا حذف یارانه نقدی ثروتمندان امری ضروری است؟
bltفانوس نیوز : واگذارکردن تعیین دستمزد به کارفرما ظلم به طبقه کم درآمد جامعه است
bltخبرگزاری دانشجو : فرار مالیاتی 1000 میلیاردی پزشکان غیردولتی / فراخوان نصب کارتخوان مالیاتی برای 50 صنف از امروز
bltبرترین ها : اولیایی: حفظ استراماچونی به نفع استقلال است
bltناطقان نیوز : فراخوان50صنف برای نصب کارتخوان
bltخبرگزاری دانشجو : ادعای جالب مدیر استقلالی؛ می خواهند از شر استقلال و پرسپولیس راحت شوند!
bltشفاف نیوز : رهایی کشور از خام فروشی نفت بدون اصلاح قواعد توزیع درآمدهای نفتی امکان پذیر نیست
bltافکار نیوز : فراخوان نصب کارتخوان مالیاتی برای 50 صنف
bltشمانیوز : استراماچونی به درد استقلال می خورد
bltفرتاک ورزشی : به هر طریقی می خواهند از شر استقلال و پرسپولیس راحت شوند!
bltافکار نیوز : عدم رهایی کشور از خام فروشی نفت بدون اصلاح قواعد توزیع درآمدهای نفتی
bltتیتر شهر : 9 روز تا ساماندهی صف یارانه بگیران
bltتیتر20 : 9 روز تا ساماندهی صف یارانه بگیران/ 4 چالشی که نیازمند تدبیر است
bltایسنا : نگاهی به اوضاع پیش روی پتروشیمی در ایران
bltفردا نیوز : پیشنهاد جدید برای تامین مالی مسکن کم درآمد ها
bltعصر ایران : مخالف وزیر پیشنهادی گردشگری: در آمار باید بگوییم چند درصد از اهداف ما پوشش داده شده است
bltراه دانا : عقب ماندن درآمد مردم نسبت به هزینه/ کاهش ارزش پول ملی و هزار مشکل
bltمشرق نیوز : دلایل شکاف طبقاتی در ایران
bltسرمد نیوز : چرا شکاف طبقاتی بیشتر شد؟
bltبرنا نیوز : اقتصاد ایران به روایت پرس تی وی
bltتیک نیوز : معاملات رسمی املاک از گرانی ها جلوگیری کرد
bltتابناک : گاف عجیب رئیس نظام پزشکی با شرط گذاشتن برای اجرای قانون!
bltمشرق نیوز : سهم درآمد نفتی از بودجه چقدر شد؟ +جدول
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.