مخبر - 1398/09/11 - 10 روز سبز در بورس تهران

10 روز سبز در بورس تهران
شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز گذشته چهار کانال دیگر را پشت سر گذاشت تا پس از 10 روز رشد متوالی، در فاصله ای کمتر از 8365 واحد از سقف تاریخی قرار بگیرد.
10 روز سبز در بورس تهران

شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز گذشته چهار کانال دیگر را پشت سر گذاشت تا پس از 10 روز رشد متوالی، در فاصله ای کمتر از 8365 واحد از سقف تاریخی قرار بگیرد. به گزارش دنیای اقتصاد، ارزش معاملات خرد بورس در این جلسه از 1600 میلیارد تومان فراتر رفت تا بار دیگر قدرت نقدینگی در این بازار خودنمایی کند. رشد نرخ ها در بازار های موازی، رونق معاملات در بورس کالا و کاهش نگرانی از متغیر های بودجه ای موثر بر سهام، تقویت تقاضا و سبزپوشی 75 درصد از نماد های این بازار را در پی داشت.
شاخص کل بورس تهران روز گذشته نیز به روند صعودی خود ادامه داد تا دهمین رشد متوالی در کارنامه این بازار ثبت شود. به این ترتیب دیروز نماگر اصلی سهام به رشد 4083 واحدی دست یافت و توانست پس از 7 هفته (30 روز معاملاتی) مجددا به کانال 318 هزار واحدی بازگردد. در این میان علاوه بر قدرت نقدینگی ورودی به معاملات سهام، شکل گیری موج افزایشی قیمت در بازار های موازی اعم از ارز، سکه و بورس کالا و در عین حال کاهش نگرانی از متغیر های بودجه ای موثر بر سهام به تقویت پیوسته تقاضا در بخش وسیعی از صنایع بورسی کمک کرده است.
بیشترین رشد بورس در 6 هفته اخیر
دیروز شاخص کل بورس تهران با افزایش 3/ 1 درصدی به بیشترین رشد از ابتدای آبان ماه دست یافت و فاصله خود از قله تاریخی را به کمتر از 7/ 2 درصد رساند. پیش از این در سی امین روز از مهرماه شاخص کل جهش 2 درصدی را ثبت و سپس در مدار بسته خود نوسانات کم دامنه ای را تجربه کرد تا اینکه در ابتدای این هفته علائمی از تغییر جدی نشان داد و دیروز به صعود قابل ملاحظه 4 کانالی دست یافت. در این میان ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد قابل توجهی را تجربه کرد و از سطوح 1600 میلیارد تومان عبور کرد که از 21 مهر تاکنون تجربه نشده بود. این پایان کار نبود. حجم تقاضا در 100 نماد معاملاتی آنچنان وسیع بود که با پایان ساعات معاملاتی بورس تهران شاهد انتظار نافرجام بیش از 200 میلیارد تومان نقدینگی برای ورود به گردونه معاملات سهام بودیم. هرچند با توجه به کمبود اطلاعات نمی توان تخمین زد که چه میزان از نقدینگی موجود در بازار حاصل ورود پول های تازه و چه میزان از آن به اعتبارات مربوط است. با این حال قدرت نقدینگی مهم ترین عاملی بود که روز گذشته اوج گیری قیمت سهام را به دنبال داشت. علاوه بر این رشد نرخ های در بازار های موازی همچون ارز و سکه، رونق معاملات محصولات صنعتی در بورس کالا و همچنین کاهش نگرانی از متغیر های بودجه ای موثر بر سهام به تقویت تقاضا برای سهام بورسی به ویژه گروه های بزرگ کالایی انجامید.
نگاه فعالان بورسی به نوسان دلار
این روز ها بار دیگر نگاه فعالان بازار به نوسان دلار در بازار آزاد دوخته شده است. جایی که پس از روند کم نوسان دلار تا میانه آبان ماه، بار دیگر شاهد رشد نرخ این ارز به نیمه دوم کانال 12 هزار تومان هستیم. این مهم بار دیگر سبب شکل گیری چشم انداز مثبت درخصوص سودآوری شرکت ها شده است. این درحالی است که همچنان نمی توان اظهارنظر دقیقی درخصوص دلار 12 هزار تومانی و تداوم رشد نرخ آن داشت. واقعیت این است که ثبات دلار در سطوح فعلی و عدم بازگشت به نرخ های پایین تر وابستگی مستقیمی به سیاست های دولت و همچنین ارقام بودجه 99 دارد. در این میان فضای روانی ناشی از ماه پایانی سال میلادی در کنار ناآرامی های هفته های اخیر نیز می تواند در رشد نرخ دلار نقش موثری ایفا کند. با وجود این درحال حاضر آماری از ترازنامه بانک مرکزی و میزان فعلی نقدینگی کشور و تغییرات آن نسبت به گذشته در دسترس نیست و از این رو با توجه به عدم دسترسی به متغیر های اقتصادی نمی توان با اطمینان درخصوص اثر حمایتی عوامل بنیادی از سطوح کنونی دلار اظهارنظری داشت و تنها باید در انتظار انتشار جزئیات بودجه برای سال 99 طی روز های آتی بود.
سیگنال بودجه ای به بازار سهام
سرانجام اولین سناریو ها از بودجه 99 دولت منتشر شد و «دنیای اقتصاد» در تیتر یک روز یکشنبه خود به این موضوع پرداخت. اثرگذاری ارقام بودجه ای بر بازار های مختلف بر کسی پوشیده نیست. در این میان نرخ ارز بودجه از اهمیت بسزایی برای شرکت های بورسی برخوردار است. اخیرا نوبخت خبر داد که به دستور رئیس دولت، اعطای دلار 4200 تومانی برای واردات کالا های اساسی (7 قلم شامل برنج، شکر، روغن خوراکی، نهاده های دامی و دارو) در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت. سرنوشت دلار 4200 تومانی می تواند در سرنوشت سودآوری شرکت های تامین کننده کالای اساسی اثرگذار باشد. علاوه بر شرکت های تولیدکننده کالا های اساسی نرخ ارز بودجه برای ترازنامه بانکی کشور نیز مهم است. اگر بنا باشد که نرخ ارز بودجه بر اساس نرخ نیمایی کنونی اعلام شود به معنی چراغ سبز به تسعیر دارایی ها و بدهی های سیستم بانکی در صورت های مالی براساس نرخ نیمایی است. پیش از این نیز در واقعیت این نرخ مبنای مبادلات بوده، اما در صورت های مالی این نرخ منعکس نشده بود و این موضوع مانع از شناسایی سود برای برخی از بانک ها شد.
در عین حال به نظر می رسد دولت تصمیمی برای تغییر قیمت انرژی برای سال آینده ندارد. هرچند درحال حاضر نمی توان اظهارنظر دقیقی در این خصوص داشت. علاوه بر این تغییر آن چنانی در میزان مالیات مشاهده نمی شود که احتمال افزایش قابل توجه مالیات ناشی از عایدی یا مالیات بر صادرات موادخام را نشان بدهد. این موضوع در کنار نشانه هایی از عدم افزایش قیمت انرژی، روز گذشته استقبال از سهام کالایی را به دنبال داشته است. از این رو ثبات احتمالی سودآوری بورسی ها به عنوان سیگنال مستقیم و همچنین نامشخص بودن رویه تامین بودجه دولت (عامل حمایتی از دلار) سیگنال غیرمستقیم را به رشد بورس ارسال کرده است. جایی که گروه فلزات اساسی بیشترین ارزش دادوستد سهام را به خود اختصاص داد و سهام زیرمجموعه این گروه همچون «فولاد» و «فملی» در صدر نماد های اثرگذار بر رشد شاخص کل ایستادند. به این ترتیب سهام شرکت ملی مس ایران به عنوان سومین شرکت بزرگ بورس تهران پس از نوسان چند هفته ای در محدوده 530 تومان، با جهش قیمتی و شکل گیری صف همراه شد. حضور «فملی» و «فولاد» در صدر فهرست نماد های حامی شاخص کل پس از خواب دو ماهه را باید نتیجه چند عامل مهم دانست: یکی اثرات رشد نرخ های دوگانه ارز (بازار آزاد و نیما) و دیگری رفع موقت نگرانی ها از وضعیت مبهم بازار جهانی. این موضوع خود را به شکل رونق معاملات محصولات صنعتی در بورس کالا نشان داده است. دیروز 3 هزار تن کاتد مس «فملی» با رشد 6/ 1 درصدی قیمت نسبت به هفته قبل همراه و در عین حال از حجم تقاضای قابل قبولی هم برخوردار شد. این قیمت همچنین نسبت به کف شش ماه اخیر افزایش 3/ 4 درصدی را ثبت کرد و به این ترتیب «فملی» را پس از 10 هفته (از آخر شهریور) تا صف خرید پیش برد. تاثیر موج افزایشی «فملی» به دیگر نماد های گروه و خصوصا «فولاد» از نکات جالب توجه معاملات روز گذشته بود. 10 روز سبز در بورس تهران
منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
شاخص کل بورس  
اخبار مرتبط
تاثیر سهام عدالت بر شاخص بورس چیست؟
اقتصاد نیوز
چرا بعضی روز ها بورس می ریزد؟
اقتصاد نیوز
تحلیلی تکنیکال از شاخص بورس؛ ادامه صعود یا عقبگرد؟
اقتصاد نیوز
پیش بینی شاخص دو میلیون واحدی تا پایان امسال
اقتصاد آنلاین ایران
بورس آذربایجان غربی روی خط قرمز
ایرنا
عبور مجدد شاخص کل بورس از مرز یک میلیون واحد
تیتر شهر
خیز دوباره شاخص بورس به کانال یک میلیون واحد
عصر مالی
ویدئو/ شبیه سازی روند شاخص کل بورس در 30 سال گذشته
سایت جماران
شاخص بورس به روند مثبت خود باز می گردد
صبحانه با خبر
توضیحات مدیرعامل بورس پایتخت درباره کاهش 30 هزار واحدی شاخص بورس
اقتصاد نیوز
کاهش 30 هزار واحدی شاخص کل بورس در ابتدای معاملات
ایران جیب
بازار بورس در آخرین روز معاملات هفته سبز پوش شد
باشگاه خبرنگاران
معامله 2415 میلیارد ریال سهام در بورس آذربایجان غربی
ایرنا
جذر و مد شاخص بورس تحت تاثیر بازگشایی نماد سایپا
تسنیم
شروع بی رمق بورس/ شاخص 528 واحد رشد کرد
مهر نیوز
شاخص کل بورس در کانال یک میلیون واحدی تقویت شد
تابناک
تالار حافظ سبزپوش ماند/رشد 21 هزار و 533 واحدی شاخص کل بورس
شبستان
اتاق شیشه ای بورس تهران
ایرنا
شاخص بورس یک میلیون واحدی شد
ساعت 24
شاخص کل بورس (روند هفتگی) - 1399/02/20
دنیای اقتصاد
شاخص بورس در حسرت یک میلیون واحد ماند!
صبحانه با خبر
تداوم رشد شاخص بورس تا 3 ماه آینده
ایران جیب
بازار بورس ریزش خواهد داشت اما نه یک باره
الف
بورس تهران باز هم رکوردشکنی کرد
صبح تهران
شاخص سهام با افزایش 4.5 درصدی رکورد زد
بهار نیوز
شاخص بورس قله 900 هزار واحدی را هم فتح کرد
پارسینه
شاخص بورس در مرز 900 هزار واحدی
رویداد 24
شاخص کل بورس در آستانه 845 هزار / فرابورس در آستانه ورود به کانال 10 هزار
اقتصادگردان
نماگر تالار شیشه ای 820 هزار واحدی شد
ایبنا
عبور شاخص بورس از 800 هزار واحد
میزان
شاخص بورس در کانال 807 هزار واحدی قرار گرفت
ایران اکونومیست
رشد 20 هزار واحدی شاخص کل بورس در 7 اردیبهشت
ایران اکونومیست
روند رو به رشد شاخص بورس و افزایش قیمت سهام شرکت ها
ایران اکونومیست
بی توجهی بورس به اتفاقات تاریخی نفت
آفتاب
نماگر تالار شیشه ای 741000 واحدی شد
ایبنا
بورس 18 هزارواحد رشد کرد/شاخص 708 هزارواحدی شد
مهر نیوز
شاخص بورس وارد کانال 700 هزار واحد شد
دنیای اقتصاد
تمام تخم مرغ های دولت در سبد بورس
بورس نیوز
صعود شاخص بورس
شبکه خبر
جابه جایی یک کانالی شاخص سهام
دنیای اقتصاد
اخبار مرتبط
bltاقتصاد نیوز : تاثیر سهام عدالت بر شاخص بورس چیست؟
bltاقتصاد نیوز : چرا بعضی روز ها بورس می ریزد؟
bltاقتصاد نیوز : تحلیلی تکنیکال از شاخص بورس؛ ادامه صعود یا عقبگرد؟
bltاقتصاد آنلاین ایران : پیش بینی شاخص دو میلیون واحدی تا پایان امسال
bltایرنا : بورس آذربایجان غربی روی خط قرمز
bltتیتر شهر : عبور مجدد شاخص کل بورس از مرز یک میلیون واحد
bltعصر مالی : خیز دوباره شاخص بورس به کانال یک میلیون واحد
bltسایت جماران : ویدئو/ شبیه سازی روند شاخص کل بورس در 30 سال گذشته
bltصبحانه با خبر : شاخص بورس به روند مثبت خود باز می گردد
bltاقتصاد نیوز : توضیحات مدیرعامل بورس پایتخت درباره کاهش 30 هزار واحدی شاخص بورس
bltایران جیب : کاهش 30 هزار واحدی شاخص کل بورس در ابتدای معاملات
bltباشگاه خبرنگاران : بازار بورس در آخرین روز معاملات هفته سبز پوش شد
bltایرنا : معامله 2415 میلیارد ریال سهام در بورس آذربایجان غربی
bltتسنیم : جذر و مد شاخص بورس تحت تاثیر بازگشایی نماد سایپا
bltمهر نیوز : شروع بی رمق بورس/ شاخص 528 واحد رشد کرد
bltتابناک : شاخص کل بورس در کانال یک میلیون واحدی تقویت شد
bltشبستان : تالار حافظ سبزپوش ماند/رشد 21 هزار و 533 واحدی شاخص کل بورس
bltایرنا : اتاق شیشه ای بورس تهران
bltساعت 24 : شاخص بورس یک میلیون واحدی شد
bltدنیای اقتصاد : شاخص کل بورس (روند هفتگی) - 1399/02/20
bltصبحانه با خبر : شاخص بورس در حسرت یک میلیون واحد ماند!
bltایران جیب : تداوم رشد شاخص بورس تا 3 ماه آینده
bltالف : بازار بورس ریزش خواهد داشت اما نه یک باره
bltصبح تهران : بورس تهران باز هم رکوردشکنی کرد
bltبهار نیوز : شاخص سهام با افزایش 4.5 درصدی رکورد زد
bltپارسینه : شاخص بورس قله 900 هزار واحدی را هم فتح کرد
bltرویداد 24 : شاخص بورس در مرز 900 هزار واحدی
bltاقتصادگردان : شاخص کل بورس در آستانه 845 هزار / فرابورس در آستانه ورود به کانال 10 هزار
bltایبنا : نماگر تالار شیشه ای 820 هزار واحدی شد
bltمیزان : عبور شاخص بورس از 800 هزار واحد
bltایران اکونومیست : شاخص بورس در کانال 807 هزار واحدی قرار گرفت
bltایران اکونومیست : رشد 20 هزار واحدی شاخص کل بورس در 7 اردیبهشت
bltایران اکونومیست : روند رو به رشد شاخص بورس و افزایش قیمت سهام شرکت ها
bltآفتاب : بی توجهی بورس به اتفاقات تاریخی نفت
bltایبنا : نماگر تالار شیشه ای 741000 واحدی شد
bltمهر نیوز : بورس 18 هزارواحد رشد کرد/شاخص 708 هزارواحدی شد
bltدنیای اقتصاد : شاخص بورس وارد کانال 700 هزار واحد شد
bltبورس نیوز : تمام تخم مرغ های دولت در سبد بورس
bltشبکه خبر : صعود شاخص بورس
bltدنیای اقتصاد : جابه جایی یک کانالی شاخص سهام
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.