مخبر - 1397/07/14 - مجمع فعالان اقتصادي : فقدان نقطه اتکا نوید رئیسی تلخیص: مجمع فعالان اقتصادی بی تردید، مهم ترین عامل اقتصادی موجد نااطمینانی در اقتصاد ایران، وابستگی اقتصاد ایران به نفت و ...
مجمع فعالان اقتصادي
1397/07/14 - 18:14

فقدان نقطه اتکا
✍️نوید رئیسی
📌 تلخیص: مجمع فعالان اقتصادی
بی تردید، مهم ترین عامل اقتصادی موجد نااطمینانی در اقتصاد ایران، وابستگی اقتصاد ایران به نفت و عدم قطعیت قیمت آن در طی زمان است.وابستگی به درآمدهای نفتی از طریق کانال های جانشینی صنعت، سیاستگذاری ارزی و پولی، بیماری هلندی، رانت جویی، تاثیر بر بهره وری و نیز تغییرپذیری بالا بر بخش حقیقی اقتصاد تاثیر می گذارد.کشورهای در حال توسعه بسیاری با افزایش درآمد حاصل از صادرات منابع طبیعی تلاش کرده اند تا از طریق پرداخت یارانه به صنایع، افزایش تعرفه و جانشینی واردات، مسیر توسعه اقتصادی را در پیش گیرند. مشکل آنجاست که پیگیری این مجموعه سیاست ها با کاهش ناگهانی درآمد منبع طبیعی با دشواری مواجه شده و گاه ناممکن می شود.
دسته دوم عوامل موجد نااطمینانی در اقتصاد ایران و اصولاً هر اقتصاد دولت محور ، نااطمینانی های سیاسی است.نااطمینانی ناشی از تغییرات قوانین و مقررات دولتی، در یک اقتصاد دولت محور با کیفیت سیاستگذاری پایین نظیر ایران یک موضوع جدی است. نااطمینانی نسبت به قوانین و مقررات آتی، انگیزه بنگاه ها را برای سرمایه گذاری کاهش داده و از نوآوری و رشد بهره وری جلوگیری می کند. علاوه بر این کیفیت پایین سیاستگذاری، انگیزه سرمایه گذاران خارجی برای ورود به کشور را کاهش داده و تجارت خارجی را محدود می کند.
یک موضوع کلیدی در زمینه نااطمینانی های سیاسی، میزان باورپذیری سیاستمداران در میان مردم است.رابطه میان باورپذیری سیاستگذار پولی و کارایی سیاست های اتخاذشده در عمل را می توان در حالت کلی به انواع دیگر سیاستگذاری نیز تعمیم داد. چنانچه در شرایط التهاب اقتصادی و نااطمینانی گسترده، سیاستمداران با هدف تزریق آرامش به جامعه و تثبیت شرایط اقتصادی مبادرت به دادن قول های ناممکن کرده و موضع های غیراقتصادی اتخاذ کنند، باورپذیری خویش را از دست می دهند. اعتماد عمومی و باورپذیری همانند سایر انواع سرمایه یک متغیر انباره است که در صورت کاهش به سرعت جایگزین نخواهد شد.
کلیدی ترین عاملی که طی دهه اخیر در بروز نااطمینانی در اقتصاد کشور نقش محوری داشته است، سیاست خارجی بوده است.اصولاً در دنیای امروز جز معدودی از کشورها نظیر کره شمالی، سیاستگذاری اقتصادی در هیچ یک از کشورها در یک محیط ایزوله صورت نمی گیرد. گرچه پیوستگی با اقتصاد جهانی، اقتصاد کشور را به صورت بالقوه در معرض آسیب هایی قرار می دهد اما در نقطه مقابل قادر است کشور را در مقابل رویکردهای یکجانبه آمریکا و تحریم ها بیمه کند. پیگیری ارتباط با اقتصاد جهانی دست کم می تواند هزینه اقتصادی چنین رویکردهایی را برای سایر کشورها افزایش دهد.
در میان مجموعه عوامل موجد نااطمینانی، نااطمینانی نسبت به میزان اثرگذاری تحریم های آمریکا بر اقتصاد ایران نقش غالب دارد.پس از روی کار آمدن ترامپ نااطمینانی نسبت به میزان کارایی برجام افزایش یافت. تا مدتی نیز چنین به نظر می رسید که ترامپ و مشاورانش با دامن زدن به شایعات در مورد ادامه حضور یا خروج آمریکا از برجام، رویکردی را در پیش گرفته اند تا با ایجاد جو نااطمینانی نسبت به آینده، بدون پرداخت هزینه سیاسی خروج از برجام، آن را ناکارآمد سازند. در مقابل، رویکرد مجموعه دولت در این جهت بود تا از طریق امضای قراردادهای بلندمدت و درگیر کردن بنگاه ها و شرکت های بزرگ در اقتصاد ایران بر این نااطمینانی فائق آید. تلاش برای بازگشت هرچه سریع تر به چرخه اقتصاد جهانی و پیوند خوردن شبکه مالی داخلی با شبکه مالی جهانی از طریق پیگیری تصویب قوانینی نظیر FATF را نیز می توان در همین چارچوب تحلیل کرد.
به هر حال قدرت اقتصادی آمریکا و حاکمیت دلار بر بازارهای مالی جهانی موجب شده این کشور از توانایی پیگیری سیاست های کاملاً یکجانبه برخوردار بوده و قادر به اثرگذاری نسبی بر شرایط اقتصادی کشور باشد.چنانچه شیوه عملکرد سیاستمداران این ذهنیت را در آحاد جامعه شکل دهد که سیاستگذاران در بهترین برداشت قادر به اداره مدبرانه کشور نبوده و در بدترین برداشت تابع هدفی متفاوت از رشد و تثبیت اقتصاد کشور دارند، ناامیدی عمومی نسبت به آینده کشور تشدید خواهد داشت. در این چارچوب گرچه سیاستمداران باید تا جای ممکن از گسترده شدن جو ناامیدی و یأس در جامعه در جریان التهابات اقتصادی جلوگیری کنند اما چنانچه در این مسیر بر قول های ناممکن تاکید کنند -همانند شیوه اولیه مواجهه با التهابات بازار ارز- آنچه از دست می رود، باورپذیری سیاستگذاران است. در صورت از دست رفتن باورپذیری و اعتماد عمومی، در شرایط سخت پیش رو و آن زمان که اقتصاد نیازمند تزریق آرامش و اطمینان خاطر از سوی سیاستمداران و سیاستمداران نیازمند همراهی مردم هستند، جامعه به طور کلی فاقد نقطه اتکا خواهد بود/تجارت فردا
به مجمع فعالان اقتصادی بپیوندید

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.