مخبر - 1397/08/17 - هنگام سینوزیت، لبنیات ممنوع!

هنگام سینوزیت، لبنیات ممنوع!
با توجه به رسیدن فصل سرما و با شروع بیماری سرماخوردگی افرادی که به سینوزیت مبتلا هستند بیشتر دچار مشکل می شوند البته از دیگر علت های سینوزیت می توان به آلرژی هم اشاره کرد
هنگام سینوزیت، لبنیات ممنوع!

با توجه به رسیدن فصل سرما و با شروع بیماری سرماخوردگی افرادی که به سینوزیت مبتلا هستند بیشتر دچار مشکل می شوند البته از دیگر علت های سینوزیت می توان به آلرژی هم اشاره کرد و حال برای پیشگیری و درمان سینوزیت چه غذاهایی برای آن مفید و چه غذاهایی برای آن ممنوع است که در این مقاله به آن می پردازیم
تغذیه در مبتلایان به سینوزیتبه افرادی که به سینوزیت مزمن مبتلا هستند توصیه می شود که مایعات و مرکبات حاوی ویتامین C، میوه و سبزیجات بیشتری برای مقابله با عفونت های دستگاه تنفسی مصرف کنند.
سینوزیت
سینوزیت ازجمله مشکلاتی است که افراد زیادی از آن رنج می برند. سینوزیت التهاب یا عفونت مجاری سینوسی است که باعث احساس سنگینی و فشار در ناحیه سر می شود. مطالعات نشان داده است که اگرچه نحوه واکنش بدن در افراد مختلف، متفاوت است اما غذاها به طور چشمگیری بر این عارضه تأثیرگذارند.

هنگام ابتلا به سینوزیت توجه به توصیه های پزشکی اهمیت دارد. متعاقب عفونتی که سبب ایجاد سینوزیت شده است بیماری هایی مثل آسم، برونشیت، لارنژیت و ذات الریه نیز ممکن است بروز کند.

علل سینوزیتعفونت که معمولاً با یک سرماخوردگی یا سایر عفونت های مجاری تنفسی فوقانی شروع می شود. این عفونت ممکن است با تهاجم باکتریایی که به طور طبیعی در بینی یا گلو زندگی می کنند، عارضه دار گردد.

تحریک مجاری هوایی بینی در اثر آلرژی، استعمال دخانیات، عطسه شدید با دهان بسته، قرار گرفتن در معرض سرما، شنا کردن (به ویژه پریدن به داخل آب بدون گرفتن بینی) و خستگی از علل آن می باشد.

چه غذاهایی برای رفع سینوزیت مفید است؟گام نخست مصرف غذاهایی است که سیستم ایمنی را تقویت کند. اگر مشکل سینوزیت ناشی از واکنش آلرژیک به غذای خاص است آن غذا باید از رژیم غذایی حذف گردد. این امر با همکاری متخصص آلرژیک و متخصص رژیم درمانی انجام می گیرد.
روی
غذاهای دریایی، گوشت قرمز، نان سبوس دار مثل نان سنگک، انواع مغزها مثل گردو، فندق، بادام و پسته انواع دانه های روغنی مثل آفتابگردان و کنجد منابع خوب روی هستند.

این ماده معدنی برای فعالیت طبیعی و صحیح سیستم ایمنی ضروری است رژیم غذایی غنی از روی به بدن کمک می کند تا با عفونت هایی که سبب سینوزیت می شود به خوبی مبارزه کند.
ویتامینC
توت فرنگی، توت سیاه، پرتقال، نخودفرنگی، فلفل دلمه ای، سیب زمینی، جعفری، شوید و به طور کلی سبزیجات برگ تیره، دارای مقادیر خوب ویتامین C هستند این ویتامین به سلول های دفاعی بدن برای رسیدن و بلوغ کمک می کند و فعالیت آنتی بادی را بهبود می بخشد.
بتاکاروتن
هویج، اسفناج، انواع کلم مثل کلم بروکلی و سایر منابع گیاهی به ویژه انواع گیاهان رنگ سبز و زرد دارای بتاکاروتن هستند، فقدان بتاکاروتن در رژیم غذایی فرد را مستعد به کمبود ویتامین A می کند و سبب تغییر شکل در سلول های مجاری تنفسی می شود و احتمال عفونت را بالا می برد.
ویتامینA
ویتامین A از پیش ساخته شده در لبنیات، زرده تخم مرغ، کره و برخی ماهی های چرب یافت می شود.
کلسیم
دانه سویا، کنجد، آفتابگردان، بادام زمینی دارای کلسیم هستند. این غذاهای غیر لبنی منابع غذایی مهمی برای افراد دچار سینوزیت ناشی از حساسیت به شیر می باشند.

اسیدهای چرب امگا 3
منابع غذایی اسیدهای چرب امگا 3 مثل ماهی کیلکا، قباد، شیر، حلوا و اوزون برون در رفع التهاب ناشی از سینوزیت نقش دارند.

خوردن غذا در فاصله زمانی کمتر از یک ساعت قبل از خواب باعث می شود تا پس از خوابیدن اسید معده به سمت گلو و مجاری بینی بالا بیاید. این ترکیب اسیدی نیز باعث ایجاد التهاب در ناحیه سینوس ها خواهد شد
تأثیر مرکبات بر سینوزیت
به افرادی که به سینوزیت مزمن مبتلا هستند توصیه می شود که مایعات و مرکبات حاوی ویتامین C، میوه و سبزیجات بیشتری برای مقابله با عفونت های دستگاه تنفسی مصرف کنند.

سینوزیت به سه گروه حاد، تحت حاد و مزمن تقسیم می شود، افراد مبتلا به سینوزیت حاد باید از خوردن مواد غذایی تند و حاوی ادویه بپرهیزند. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی سبب بروز سینوزیت در افراد می شود که سرماخوردگی و آنفلوآنزا آن را تشدید می کند.

چنانچه عفونت های ویروسی به طول بیانجامد به عفونت باکتریایی تبدیل می شود و ممکن است فرد را دچار سینوزیت حاد یا مزمن کند.

افراد مبتلا به سینوزیت حاد با درمان طبی 10 تا 14 درصد بهبود می یابند و دوره درمان سینوزیت مزمن طولانی تر است.

این بیماری در افراد دارای آلرژی های فصلی بروز می کند. مواد تحریک آمیز از جمله آلاینده های هوا، وایتکس، جوهر نمک، دود سیگار، عطر، مواد غذایی تند و ادویه دار سبب تشدید این بیماری می شود.

استفاده از اسپری فلفل تند در التهاب سینوس ها
اسپری فلفل به طور متوسط در عرض یک دقیقه و بسیار سریع، تأثیرگذاری خود را روی سینوزیت نشان می دهد.

محققان آمریکایی دریافتند یک اسپری بینی که حاوی مقداری فلفل تند (Capsicum annum) باشد، می تواند التهاب سینوس و یا همان سینوزیت را از بین ببرد.

بر اساس گزارش یونایتد پرس، محققان با مطالعه تأثیر اسپری بینی حاوی فلفل تند روی افراد دریافتند این اسپری می تواند روی التهاب حلق و بینی (رینیتیت) غیر آلرژیک تأثیرگذار باشد. رینیتیت غیرآلرژیک نوعی مشکل تنفسی است که توسط آلرژی و حساسیت ایجاد نمی شود و فقط عوامل محیطی چون آب و هوا، عطر و مواد شیمیایی خانگی مسبب ایجاد آن هستند.
کاهش دردهای سینوزیتی با چند دستور خانگی
شیر و محصولات لبنی
هنگام ابتلا به سینوزیت نباید لبنیات مصرف کرد زیرا شیر و سایر محصولات لبنی تولید مخاط و غلظت آن را افزایش می دهند. به همین دلیل مجراهای باریک سینوس بسته شده و محیط ایده آلی برای تکثیر باکتری ها فراهم می شود.
غذاهای تند
غذاهای تند از عوامل محرک در ابتلا به سینوزیت هستند. اگرچه مکانیزم دقیق این تأثیر مشخص نیست اما گفته می شود بازگشت اسید معده باعث التهاب در ناحیه گلو و بینی شده و این التهاب علت اصلی تورم و گرفتگی مجاری و ابتلا به سینوزیت است.
غذا خوردن قبل از خواب
خوردن غذا در فاصله زمانی کمتر از یک ساعت قبل از خواب باعث می شود تا پس از خوابیدن اسید معده به سمت گلو و مجاری بینی بالا بیاید. این ترکیب اسیدی نیز باعث ایجاد التهاب در ناحیه سینوس ها خواهد شد.
هنگام ابتلا به سینوزیت نباید لبنیات مصرف کرد زیرا شیر و سایر محصولات لبنی تولید مخاط و غلظت آن را افزایش می دهند. به همین دلیل مجراهای باریک سینوس بسته شده و محیط ایده آلی برای تکثیر باکتری ها فراهم می شود
چای و نوشیدنی های داغ
نوشیدن مایعات داغ به تسهیل جریان مخاط کمک می کند و سبب رفع احتقان و فشار در سینوس ها می شود. نوشیدن چای داغ در این روند مؤثر است. زیرا بخور و مصرف مایعات گرم به جدا شدن مخاط کمک می کند. اما باید توجه داشت که از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین و افزودنی هایی که باعث سوزش معده می شوند، خودداری کرد.
نوشیدنی های حاوی کافئین
نوشیدنی های حاوی کافئین باعث کم آب شدن مجاری بینی می شوند. از آنجایی که این نوشیدنی ها اسیدی بوده و باعث سوزش معده می شوند، باعث تحریک و واکنش بدن شده و از این رو نباید آن ها را مورد استفاده قرار داد.
آب
برای کمک به رقیق شدن ترشحات، مصرف مایعات را افزایش دهید. مصرف آب به مقدار زیاد از جمله توصیه هایی است که باید مورد توجه خاص قرار بگیرد. زیرا نوشیدن آب جدا شدن مخاط را آسان می کند. اگرچه مصرف آب میوه مفید است اما باید از مصرف آب میوه های شیرین خودداری کرد زیرا شکر و افزودنی ها باعث ضخیم شدن مخاط می شود.
چند نکته
* یکی از درمان های مؤثر خانگی برای تخفیف و بهبود سینوزیت دوش آب گرم و بخور است.
* مصرف ویتامین C با دوز 100 میلی گرم در روز سیستم دفاعی را تقویت می کند.
* پرهیز از هوای آلوده و سنگین، موثر است چون هوای آلوده فشار سینوس ها را زیاد می کند.
تبیان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیماری   عفونت   پسته   ایمنی   ماده معدنی   اسفناج   تغذیه   مرکبات   ویتامین   کمبود ویتامین   آفتابگردان   میوه و سبزیجات   ونیز   سینوزیت   نان سنگک   گردو   سیب زمینی   رژیم درمانی   توت سیاه   کیلکا   بادام   دستگاه تنفسی   کنجد   بادام زمینی   حلوا   ذات الریه   شنا کردن   برونشیت   باکتریایی   بتاکاروتن   آنتی بادی   زرده تخم مرغ   اسید معده   منابع گیاهی   نان سبوس دار   واکنش آلرژیک   مجاری تنفسی   سینوس   کلم بروکلی   استعمال دخانیات   مبتلایان   نخودفرنگی   پزشکی   مستعد   آلرژی   اوزون   منابع غذایی   امگا 3   بلوغ  
اخبار مرتبط
برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟
ستاره
آشنایی با 11 ویتامین و مواد معدنی ضروری و مورد نیاز بدن
پزشکان بدون مرز
8 غذا که مغز را جوان و سالم نگه می دارد
تیک نیوز
مواد مغذی برای سلامت چشم
ناطقان نیوز
5 خوراکی تضمین کننده سلامت چشم
روز نو
خوراکی هایی برای اصلاح مشکلات چشمی و بهبود سلامت چشم
تیتر شهر
غذا هایی که بدن شما را در مقابل آلودگی ضد ضربه می کند!
باشگاه خبرنگاران
برنامه غذایى براى مبتلایان به آسم
ناطقان نیوز
چگونه با رژیم غذایى بیمارى خود را کنترل کنیم؟
بهداشت نیوز
چگونه با رژیم غذایى بیمارى خود را كنترل كنیم؟+ برنامه غذایى براى مبتلایان به آسم
باشگاه خبرنگاران
این غذاها را باهم بخورید تا خواصی چندبرابر نصیب شما شود
بهداشت نیوز
نکاتی که برای درمان سرماخوردگی لازم است بدانید
پزشکان بدون مرز
مفید ترین خوراکی ها برای درمان سرما خوردگی
اقتصاد نیوز
چگونه در هر دهه از زندگیمان کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کنیم؟
فرتاک نیوز
به اطفال داروهای کدئین دار بدهیم؟
ناطقان نیوز
کلسیم مورد نیاز بدن در دهه های مختلف
پارسینه
محدویت استفاده از داروهای کدئین دار در اطفال
پزشکان بدون مرز
اما و اگرهای استفاده از داروهای کدئین دار در اطفال
ایران اکونومیست
سیر، پیاز، موسیر و قارچ بیشتر مصرف کنید/ سرفه سرماخوردگی به درمان نیازی ندارد
فانوس نیوز
برای جلوگیری از ریزش مو چه باید خورد ؟
بهداشت نیوز
میزان نیاز بدن به «کلسیم» در هر دوره زندگی/ منابع غنی از «کلسیم» را بشناسید
باشگاه خبرنگاران
درمان زگیل تناسلی، تغذیه و سبک زندگی مناسب
نی نی بان
مواد غذایی مفید برای درمان سرماخوردگی
پزشکان بدون مرز
5 مکمل مفید برای روزهای سرد سال
آریا
هنگام سینوزیت، لبنیات ممنوع!
تندرست نیوز
هنگام سینوزیت، خوردن این ماده غذایی ممنوع!
برنا
تأثیر مرکبات بر سینوزیت
پزشکان بدون مرز
آلودگی هوا چه تاثیراتی بر سلامت مردان و زنان دارد؟
پارسینه
فقر کدام ویتامین ها و املاح معدنی در پوست پدیدار می شود؟
باشگاه خبرنگاران
پوست صورت فقر کدام ویتامین ها و املاح معدنی را نشان می دهد؟
بهداشت نیوز
اخبار مرتبط
bltستاره : برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟
bltپزشکان بدون مرز : آشنایی با 11 ویتامین و مواد معدنی ضروری و مورد نیاز بدن
bltتیک نیوز : 8 غذا که مغز را جوان و سالم نگه می دارد
bltناطقان نیوز : مواد مغذی برای سلامت چشم
bltروز نو : 5 خوراکی تضمین کننده سلامت چشم
bltتیتر شهر : خوراکی هایی برای اصلاح مشکلات چشمی و بهبود سلامت چشم
bltباشگاه خبرنگاران : غذا هایی که بدن شما را در مقابل آلودگی ضد ضربه می کند!
bltناطقان نیوز : برنامه غذایى براى مبتلایان به آسم
bltبهداشت نیوز : چگونه با رژیم غذایى بیمارى خود را کنترل کنیم؟
bltباشگاه خبرنگاران : چگونه با رژیم غذایى بیمارى خود را كنترل كنیم؟+ برنامه غذایى براى مبتلایان به آسم
bltبهداشت نیوز : این غذاها را باهم بخورید تا خواصی چندبرابر نصیب شما شود
bltپزشکان بدون مرز : نکاتی که برای درمان سرماخوردگی لازم است بدانید
bltاقتصاد نیوز : مفید ترین خوراکی ها برای درمان سرما خوردگی
bltفرتاک نیوز : چگونه در هر دهه از زندگیمان کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کنیم؟
bltناطقان نیوز : به اطفال داروهای کدئین دار بدهیم؟
bltپارسینه : کلسیم مورد نیاز بدن در دهه های مختلف
bltپزشکان بدون مرز : محدویت استفاده از داروهای کدئین دار در اطفال
bltایران اکونومیست : اما و اگرهای استفاده از داروهای کدئین دار در اطفال
bltفانوس نیوز : سیر، پیاز، موسیر و قارچ بیشتر مصرف کنید/ سرفه سرماخوردگی به درمان نیازی ندارد
bltبهداشت نیوز : برای جلوگیری از ریزش مو چه باید خورد ؟
bltباشگاه خبرنگاران : میزان نیاز بدن به «کلسیم» در هر دوره زندگی/ منابع غنی از «کلسیم» را بشناسید
bltنی نی بان : درمان زگیل تناسلی، تغذیه و سبک زندگی مناسب
bltپزشکان بدون مرز : مواد غذایی مفید برای درمان سرماخوردگی
bltآریا : 5 مکمل مفید برای روزهای سرد سال
bltتندرست نیوز : هنگام سینوزیت، لبنیات ممنوع!
bltبرنا : هنگام سینوزیت، خوردن این ماده غذایی ممنوع!
bltپزشکان بدون مرز : تأثیر مرکبات بر سینوزیت
bltپارسینه : آلودگی هوا چه تاثیراتی بر سلامت مردان و زنان دارد؟
bltباشگاه خبرنگاران : فقر کدام ویتامین ها و املاح معدنی در پوست پدیدار می شود؟
bltبهداشت نیوز : پوست صورت فقر کدام ویتامین ها و املاح معدنی را نشان می دهد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.