مخبر - 1397/08/17 - چرا امام رضا(ع) مانند امام حسین(ع) قیام نکردند؟

چرا امام رضا(ع) مانند امام حسین(ع) قیام نکردند؟
دستگاه حکومت عباسی قصد داشت با دروغ و نیرنگ، این طور به مردم وانمود کند که امام رضا علیه السلام هم به دنیا علاقه پیدا کرده و در عین حال حکومت غاصب آنها را تایید می کند. بر همین اساس بود که و آن حضرت را مجبور به پذیرش ولایتعهدی کردند.
چرا امام رضا(ع) مانند امام حسین(ع) قیام نکردند؟

چرا امام رضا(ع) مانند امام حسین(ع) قیام نکردند؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با وجود آنکه در مورد سیره زندگی امام رضا علیه السلام مطالب بسیاری نقل شده، اما باز هم به نظر می رسد بخشی از ابعاد زندگی و سیره آن حضرت کمتر مورد بررسی قرار گرفته است.

خبرگزاری تسنیم در گفتگویی که با آیت الله فقهی، کارشناس دینی، انجام داده است به بررسی ابعادی از سیره و دوران زندگی امام رضا علیه السلام پرداخته است. آیت الله فقهی در طی این گفتگو یادآوری کرده است که: «دوران زندگی حضرت ثامن الحجج علیه السلام با دوران حکومت سه خلیفه عباسی یعنی هارون الرشید، امین و مأمون عباسی هم زمان بوده و اتفاقات و رویدادهای زندگی ایشان متأثر از سیاست ها و ظلم های این سه خلیفه عباسی بوده است.»

* گفته شده که اوضاع سیاسی در دوران زندگی امام رضا علیه السلام به نحو خاصی بوده که منجر شد به اینکه آن حضرت ولایتعهدی مأمون را قبول کنند. اما آن شرایط به چه صورتی بود که آن حضرت را ناگزیر به پذیرش ولایتعهدی کرد؟ مگر امام رضا علیه السلام نمی توانستند مانند جد بزرگوار خود، حضرت سیدالشهدا امام حسین علیه السلام، دست به شمشیر ببرند؟

باید توجه شود که بخش زیادی از دوران زندگی امام رضا علیه السلام هم زمان با خلافت هارون الرشید لعنه الله علیه بوده و بعد از او خلافت به امین ملعون رسید که حدود پنج سال خلافت کرد. به این ترتیب مأمون عباسی پس از امین به خلافت رسید. بنابراین باید دوران سیاسی زمان امام رضا علیه السلام را بر اساس حکومت این سه شخص بررسی کنیم که هر یک از آن ها به شیوه خودشان حکومت می کردند و ظلمی و تهدیدهایی که نسبت به سادات و شیعیان می شده، بر طبق سیاست های آنها بوده است.

* گاهی هارون عباسی لعنه الله علیه را به عنوان فرعون بنی عباس می نامند. دلیل این نام گذاری چیست؟ و او چگونه با امام رضا علیه السلام برخورد می کرد؟

مشهور است که هارون الرشید ظالم و ستمگری بود که گفته شده وقتی در ایوان قصر خودش می ایستاد، به ابرها می گفت که ای ابرها اگر در بغداد نمی بارید، عیبی ندارد چون هر جا که ببارید جزء دارایی من است. او بسیار طمع دنیا را داشت و برای اینکه از دنیا بهره مند شود مدام در کار عیش و نوش و ظلم و ستم بود. البته محدوده حکومتش هم بسیار گسترده بود و باعث شده بود دنیاپرستی اش تقویت شود.

*دوران امین عباسی هم این گونه بود؟

در دوران امین هم علویان و سادات در مضیقه و سختی بودند و دولت مرکزی آنها را آزار می داد. البته اهل حدیث اقبال بهتری نسبت به امین داشتند. چون برادرش، مأمون، به معتزله گرایش داشت. در این میان در دوران هارون الرشید می دانیم که امام رضا علیه السلام از همان ابتدا امامت خود را آشکار کرده و به طور علنی امام شیعیان بودند. در این مورد از امام رضا علیه السلام پرسیدند که شما نگران نیستید که مبادا هارون الرشید جان شما را به خطر بیندازند و شما را به شهادت برساند؟ آن حضرت فرمودند: «همان طور که رسول خدا صلی الله علیه و آله از ابوسفیان ملعون ترسی نداشتند و می دانستند که او نمی تواند تهدیدی برای جان ایشان باشد، من از هارون الرشید هراسی ندارم.»

* این قضیه به علم لدنی امام اشاره دارد. درست است؟

بله. این علمی است که امام معصوم علیه السلام مردم را در جریان آن می گذارد و یکی از نشانه های امامت است.

بیشتر بخوانید: حجت الاسلام عالی در گفتگو با تسنیم: هجرت امام رضا(ع) زمینه ساز تاثیر آخرالزمانی ایرانی ها شد

* با این وجود و با شناختی که مردم و به خصوص شیعیان نسبت به امام معصوم علیه السلام پیدا کرده بودند، چرا دستگاه حکومت امام رضا علیه السلام را مجبور کرد که وارد حکومت شده و ولایتعهدی را قبول کنند؟ به هر حال شیعیان از روحیات معنوی و علم لدنی آن حضرت خبر داشتند.

درست است اما باید بدانیم که دستگاه حکومت عباسی قصد داشت با دروغ و نیرنگ، این طور به مردم وانمود کند که امام رضا علیه السلام هم به دنیا علاقه پیدا کرده و در عین حال حکومت غاصب آنها را تایید می کند. بر همین اساس بود که ولایتعهدی را به آن حضرت پیشنهاد کرده و ایشان را مجبور به قبول آن کردند. البته از همان زمان این نکته مورد توجه افراد تیزبین بوده که مأمون از این پیشنهاد قصد سوئی داشته و برنامه هایی در این زمینه داشت.

* در مقابل این نظر، در آثار بعضی از نویسندگان آثار تاریخی اشاره شده که مأمون در این باره حسن نیت داشته و حتی عده ای نوشته اند که مأمون در باطن شیعه بود. این نوع نوشته های تاریخی وقتی در مقابل روایت ها قرار می گیرد، نقض می شود. اما چرا نظر غالب این است که مأمون برنامه های سوئی برای امام رضا علیه السلام داشت؟

یکی از دلایلی که بر بدی نیت مأمون دلالت می کند این است که در روز عید فطر مانع از امام رضا علیه السلام شد که نماز را به جا بیاورند. در عین حال از امام رضا علیه السلام نقل شده که «خداوند مأمون را لعنت کند که مانع از جلسات درس من در مرو شد و شیعه را از باب من طرد کرد.» این روایت هم با حسن نیت قابل جمع نیست.

همچنان که در ابتدای زمانی که مأمون امام رضا علیه السلام را به سمت مرو تبعید کرد، به آن حضرت دستور داده بود تا از شهرهای شیعه نشین مانند شهر قم عبور نکنند. به این علت که می ترسید شیعیان با آن حضرت مواجه شوند و دست مأمون و نیرنگ او برای همگان رو شود. از طرف دیگر هم هراس داشت که مبادا فرهنگ شیعی با رودررو شدن شیعیان با اما رضا علیه السلام نشر و گسترش بیشتری پیدا کند. درواقع مأمون از بیداری اسلامی هراس داشت و به همین دلیل بود که به مأموران خود دستور داد امام علیه السلام را از شهرهای شیعه نشین دور کنند.

البته اهل سنت ایران استقبال گسترده ای از امام رضا علیه السلام کردند که نمونه بارز آن در شهر نیشابور اتفاق افتاد که حدیث معتبر و بسیار مهم سلسله الذهب را امام برای مردم خواندند. اما به هر حال نیت مأمون این نبود.

* دستگاه حکومت عباسی برای رسیدن به این هدف چه می کردند؟

آنها از یک طرف تبلیغات داخلی داشتند و از طرف دیگر هم امام رضا علیه السلام را مجبور به پذیرش ولایتعهدی می کردند. به طوری که حتی آن حضرت را تهدید به شهادت کردند. البته در آن شرایط هم باید توجه داشته باشیم که امام رضا علیه السلام ولایتعهدی را با شرط عدم مداخله در امور و تصمیمات مأمون و عدم دخالت در عزل و نصب ها قبول کردند که خود این شرط، نشانه مشخصی بود و پیام بزرگی برای مردم آن زمان و طول تاریخ داشت که ایشان راضی به پذیرش نبودند، بلکه ناچار شدند ولایتعهدی را بپذیرند.

* این کار هم از درایت امام رضا علیه السلام نشاءت می گرفت. اما آیا آن حضرت در زمانی که مأموران مأمون می خواستند ایشان را از مدینه به مرو تبعید کنند، ابا و اکراه خود را از تصمیم حکومت نشان داده بودند؟

بله. مأمون برای اینکه امام رضا علیه السلام به اراده خودشان به سمت مرو بیایند، چندین بار تلاش و اصرار کرد. اما آن حضرت که نیت مأمون را می دانستند، هر بار خودداری می کردند. تا اینکه آن حضرت خود را در خطر مرگ دیدند و متوجه تهدید مأمون شدند. در این مرحله بود که دعا کردند: «اللهم انک قد نهیتنی...» تا آخر دعاى متن که ترجمه آن چنین است: خدایا، تو من را از اینکه خودم را با دست خویش به هلاکت بیندازم، نهى فرموده‏اى. اما او (مأمون) مرا مجبور کرده است به طوری که اگر ولایتعهدى او را نپذیریم در خطر کشته شدن قرار می گیرم. من نیز همان گونه که یوسف و دانیال علیهماالسلام مجبور شدند تا ولایت و حکومت را از ظالم زمان خود قبول کنند، به این کار مجبور شده‏ام. خداوندا حکومتى نیست جز حکومت تو و من ولایتى ندارم جز آنچه از طرف تو به من اعطا شود. مرا در اقامه دین و احیاء سنت پیامبرت محمد صلى الله علیه و آله موفق فرما. زیرا تویى مولى و یاور من و چه خوب مولى و یاورى هستى. باید توجه شود که حتی در این شرایط هم که امام رضا علیه السلام به سمت مرو حرکت کردند، خانواده خود را به عزاداری دعوت کردند تا این پیام را به مردم برسانند که این هجرت، بازگشتی نخواهد داشت و درنهایت به شهادت آن حضرت توسط دستگاه ظالم و غاصب بنی عباس منجر خواهد شد.

* با این توضیحات مدت امامت امام رضا علیه السلام با ظلم و سیاسی دستگاه بنی عباس همراه بوده است.

همین طور است. آن طور که در کتاب عیون اخبار الرضا علیه السلام نوشته شده، روایت شده است که عده‏اى از اهل مدینه می گویند امام رضا علیه السلام در مدینه در سال 153 هجرى و 5 سال بعد از شهادت امام صادق علیه السلام متولد شدند و در طوس در روستایی به نام سناباد از آبادى‏هاى نوقان به شهادت رسیدند. ایشان در خانه حمید بن قحطبه طایى، در قبه‏اى که هارون‏ در آن مدفون بود، در کنار قبر هارون، به سمت قبله دفن شدند. شهادت حضرت در سال 203 هجرى اتفاق افتاد و به این ترتیب، عمر شریف ایشان 49 سال و شش ماه بود. از این مدت، 29 سال و دو ماه را با پدر گرامى‏شان گذراندند و 20 سال و 4 ماه هم بعد از پدرشان که دوران امامت ایشان بود.

امام رضا علیه السلام 29 سال و 2 ماه داشتند که به امامت رسیدند و آغاز امامت ایشان با ادامه حکومت هارون الرشید معاصر بود، پس از هارون، محمد امین پسر زبیده مدت 3 سال و 25 روز حکومت کرد. سپس امین خلع شد و عمویش ابراهیم بن شکله را به مدت 14 روز به جاى او قرار دادند. وقتی امین از حبس آزاد شد و دوباره براى او از مردم بیعت گرفتند، این بار 1 سال و 6 ماه و 23 روز پادشاهى کرد.

بعد از او مأمون 20 سال و 23 روز پادشاهى کرد. در این مدت بود که حضرت رضا علیه السلام را بدون رضایت ایشان و بعد از تهدید آن حضرت به قتل، ولیعهد قرار داد. هرچند که امام رضا علیه السلام با گریه و حزن و اندوه ولایتعهدى را از مأمون‏ با شروطی قبول کردند. مأمون هم از همه مردم- چه خواص و نزدیکان و چه مردم عادى- براى امام رضا علیه السلام بیعت گرفت.

اما به شهادت تاریخ، هر زمانی که از امام رضا علیه السلام فضیلت، کرامت و حسن تدبیری بروز می کرد، حسادت مأمون برانگیخته می شد و موجب می شد که کینه آن حضرت را به دلی بگیرد. تا اینکه درنهایت نتوانست تحمل کند و با حیله و نیرنگ، آن حضرت را مسموم و شهید کرد.

گفتگو از: مریم مرتضوی

انتهای پیام/


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ثامن الحجج   بغداد   حدیث   غاصب   ابوسفیان   امام رضا علیه السلام   امام معصوم   مشهور   خلافت   شیعیان   بنی عباس   کارشناس دینی   سادات   معتزله   خلیفه عباسی   ولایتعهدی   سیره   امام حسین علیه السلام   ایوان   فرهنگی  
اخبار مرتبط
تاسی به سیره فاطمی؛ شاخصه شیعه حقیقی
قم نیوز
گیلان عزادار حضرت صدیقه طاهره/ فاطمیه اول کجا مراسم بریم؟
شبستان
چگونه امام زمان(عج) با نواب خاص در ارتباط بودند؟
اکو فارس
منزلت رفیع بانوی کرامت
ایرنا
درسوگ مهاجر الی الله
ایران آنلاین
چرا حضرت معصومه (س) به مقامات بالا نائل شدند؟
باشگاه خبرنگاران
وظایف مهم امام حسن عسکری(ع) در دوران امامت چه بود؟
باشگاه خبرنگاران
حضرت عبدالعظیم (ع)؛ محدث راستین شیعه
بولتن نیوز
فضیلت و ثواب زیارت حضرت سیدالکریم(ع)
عقیق
شباهت های حضرت سیدالکریم به سید الشهدا (ع)/ عبدالعظیم حسنی چه پیامی را از امام رضا (ع) نقل کرد؟
باشگاه خبرنگاران
شرح مختصری از زندگینامه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)/ فضیلت و ثواب زیارت حضرت سیدالکریم
باشگاه خبرنگاران
انتظار شبانه آیت الله بهجت برای باز شدن حرم عبدالعظیم الحسنی(ع)
قدس آنلاین
زندگینامه عبدالعظیم حسنی معروف به شاه عبدالعظیم
ستاره
امام صادق(ع)؛ پرچمدار اسلام ناب محمدی و تبیین کننده فرهنگ تشیع
مهر نیوز
از وداعی تلخ تا بیعتی شیرین با امام عصر (عج)/فضایل و سیره اخلاقی امام یازدهم
باشگاه خبرنگاران
مهمترین فعالیت فرهنگی امام حسن عسکری (ع)
باشگاه خبرنگاران
از وداعی تلخ تا بیعتی شیرین با امام عصر(عج)/ فضایل و سیره اخلاقی امام یازدهم/ بیانات ارزشمند مرحوم آیت الله بهجت در مورد اباالمهدی(ع) +فیلم و مداحی
جهان نیوز
از وداعی تلخ تا بیعتی شیرین با امام عصر(عج)/ فضایل و سیره اخلاقی امام یازدهم/ بیانات ارزشمند مرحوم آیت الله بهجت در مورد امام حسن عسکری(ع) +فیلم و مداحی
جهان نیوز
بسیاری از عالمان شیعی گمنام مانده اند
قم نیوز
امام رضا(ع) چالش سیاسی را به فرصت فرهنگی تبدیل کرد
قدس آنلاین
خطبه خوانی شب شهادت حضرت امام رضا (ع) در مشهد برگزار شد
سایت جماران
نهضت علمی ثامن الحجج(ع) ارتقابخش بصیرت امت اسلام
قم نیوز
هجرتی که سبب گسترش دین شد/ علت حضور امام رضا(ع) در ایران چه بود؟
روز پلاس
چرا امام رضا (ع) مانند امام حسین (ع) قیام نکردند؟
پارس نیوز
سلسله الذهب امام رضا (ع) یعنی توحید رکن اول شیعه باید باشد
ایکنا
شیعه گری به معنای ایستادگی بر محور امامت و ولایت است
ایرنا
تلاش بی ثمر مأمون برای تضعیف موقعیت امام رضا(ع)
ایسنا
علم الهدی: اثر فتنه از قتل هم بیشتر است / تمام فتنه از بیرون نمی آید؛ از داخل نیز وارد می شود / عده ای می خواهند مردم را به یک ولایت اساطیری ارجاع دهند
انتخاب
محوری ترین بعد شخصیتی امام رضا؛ حفظ دین بر پایه ارزشها
ایکنا
عزت و عظمت جمهوری اسلامی ایران به برکت وجود امام رضا (ع)/ قدرت گرفتن شیعه اولویت اول اوصیای به حق رسول خدا(ص)
راه دانا
اخبار مرتبط
bltقم نیوز : تاسی به سیره فاطمی؛ شاخصه شیعه حقیقی
bltشبستان : گیلان عزادار حضرت صدیقه طاهره/ فاطمیه اول کجا مراسم بریم؟
bltاکو فارس : چگونه امام زمان(عج) با نواب خاص در ارتباط بودند؟
bltایرنا : منزلت رفیع بانوی کرامت
bltایران آنلاین : درسوگ مهاجر الی الله
bltباشگاه خبرنگاران : چرا حضرت معصومه (س) به مقامات بالا نائل شدند؟
bltباشگاه خبرنگاران : وظایف مهم امام حسن عسکری(ع) در دوران امامت چه بود؟
bltبولتن نیوز : حضرت عبدالعظیم (ع)؛ محدث راستین شیعه
bltعقیق : فضیلت و ثواب زیارت حضرت سیدالکریم(ع)
bltباشگاه خبرنگاران : شباهت های حضرت سیدالکریم به سید الشهدا (ع)/ عبدالعظیم حسنی چه پیامی را از امام رضا (ع) نقل کرد؟
bltباشگاه خبرنگاران : شرح مختصری از زندگینامه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)/ فضیلت و ثواب زیارت حضرت سیدالکریم
bltقدس آنلاین : انتظار شبانه آیت الله بهجت برای باز شدن حرم عبدالعظیم الحسنی(ع)
bltستاره : زندگینامه عبدالعظیم حسنی معروف به شاه عبدالعظیم
bltمهر نیوز : امام صادق(ع)؛ پرچمدار اسلام ناب محمدی و تبیین کننده فرهنگ تشیع
bltباشگاه خبرنگاران : از وداعی تلخ تا بیعتی شیرین با امام عصر (عج)/فضایل و سیره اخلاقی امام یازدهم
bltباشگاه خبرنگاران : مهمترین فعالیت فرهنگی امام حسن عسکری (ع)
bltجهان نیوز : از وداعی تلخ تا بیعتی شیرین با امام عصر(عج)/ فضایل و سیره اخلاقی امام یازدهم/ بیانات ارزشمند مرحوم آیت الله بهجت در مورد اباالمهدی(ع) +فیلم و مداحی
bltجهان نیوز : از وداعی تلخ تا بیعتی شیرین با امام عصر(عج)/ فضایل و سیره اخلاقی امام یازدهم/ بیانات ارزشمند مرحوم آیت الله بهجت در مورد امام حسن عسکری(ع) +فیلم و مداحی
bltقم نیوز : بسیاری از عالمان شیعی گمنام مانده اند
bltقدس آنلاین : امام رضا(ع) چالش سیاسی را به فرصت فرهنگی تبدیل کرد
bltسایت جماران : خطبه خوانی شب شهادت حضرت امام رضا (ع) در مشهد برگزار شد
bltقم نیوز : نهضت علمی ثامن الحجج(ع) ارتقابخش بصیرت امت اسلام
bltروز پلاس : هجرتی که سبب گسترش دین شد/ علت حضور امام رضا(ع) در ایران چه بود؟
bltپارس نیوز : چرا امام رضا (ع) مانند امام حسین (ع) قیام نکردند؟
bltایکنا : سلسله الذهب امام رضا (ع) یعنی توحید رکن اول شیعه باید باشد
bltایرنا : شیعه گری به معنای ایستادگی بر محور امامت و ولایت است
bltایسنا : تلاش بی ثمر مأمون برای تضعیف موقعیت امام رضا(ع)
bltانتخاب : علم الهدی: اثر فتنه از قتل هم بیشتر است / تمام فتنه از بیرون نمی آید؛ از داخل نیز وارد می شود / عده ای می خواهند مردم را به یک ولایت اساطیری ارجاع دهند
bltایکنا : محوری ترین بعد شخصیتی امام رضا؛ حفظ دین بر پایه ارزشها
bltراه دانا : عزت و عظمت جمهوری اسلامی ایران به برکت وجود امام رضا (ع)/ قدرت گرفتن شیعه اولویت اول اوصیای به حق رسول خدا(ص)

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.