مخبر - 1397/08/17 - داستان شب لیله المبیت؛ در آن شب چه گذشت؟

داستان شب لیله المبیت؛ در آن شب چه گذشت؟
لیله المبیت واقعه ای است که می توان آن را از جمله رویدادهای مهم و سرنوشت ساز تاریخ اسلام قلمداد کرد. رویدادی که نقش امام اول شیعیان نیز در آن حائز اهمیت است. آنچه در ادامه خواهید خواند خلاصه داستان لیله المبیت است.
داستان شب لیله المبیت؛ در آن شب چه گذشت؟

لیله المبیت چیست؟


ستاره |
سرویس مذهبی -
لیله المبیت به نخستین شب از ماه ربیع الاول گفته می شود. همان شبی که پیامبر اسلام (ص) شبانه و به طور پنهانی از مکه به سمت مدینه روانه شد و به آن شهر هجرت کرد. شبی که برای مخفی ماندن این قضیه و نجات جان پیامبر، حضرت علی (ع) در بستر ایشان خوابید تا اوضاع عادی جلوه کند.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

تاریخ لیله المبیت این رویداد در سال چهاردهم از بعثت پیامبر رخ داد. هنگامی که افراد سرشناس مکه و سران قبایلی که جزو گردانندگان اصلی این شهر به شمار می رفتند، پس از رایزنی با یکدیگر به این نتیجه رسیدند که محمدبن عبدالله یک تهدید جدی برای منافع آنان است و باید از سر راه برداشته شود. به همین دلیل افرادی را برای قتل آن حضرت مامور کردند. با این حال اوضاع در لیله المبیت آن گونه که سران قبایل سرشناس مکه و اعضای خاندان قریش می خواستند پیش نرفت و به شکل کاملا متفاوتی رقم خورد.


آیه لیله المبیت در کدام سوره است؟ برای برخی ممکن است این سوال مطرح باشد که آیه لیله المبیت در کدام سوره است؟ برخی از مفسران شیعه معتقدند که آیه 207 سوره بقره در تجلیل از فداکاری امام اول شیعیان در واقعه ی لیله المبیت نازل شده است. در این آیه آمده است «وَ مِنَ النَّاسِ مَن يَشْرِى نَفْسَهُ ابْتِغَآءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ رَءُوفُ بِالْعِبَادِ» یعنی «در بین مردم افرادی هستند که جان خود را براى طلب خشنودى خدا مى فروشند و خدا نسبت به (اين) بندگان مهربان است.»

زمینه چینی ها برای قتل پیامبر اسلام در لیله المبیت اندکی پیش از این واقعه و در دارالندوه انجام گرفت. مکانی که میزبان تعداد فراوانی از مخالفان سرسخت پیامبر اسلام بود. البته سران قبایل سرشناس مکه در آن گردهمایی معروف از ابتدا برای قتل پیامبر دور یکدیگر جمع نشدند. اما خروجی جلسه ای که در دارالندوه برگزار شد به اجماع حاضران برای قتل پیامبر اسلام منتهی گردید و حوادث لیله المبیت را رقم زد.

ارتباط لیله المبیت و دارالندوه


ارتباط لیله المبیت و دارالندوه همان گونه که به آن اشاره شد، برنامه ریزی برای قتل پیامبر اسلام در دارالندوه انجام گرفت. دارالندوه مکانی بود شبیه به یک خانه که توسط قصی بن کلاب در مجاورت مسجدالحرام ساخته شد. این خانه محلی برای گردهمایی بزرگان شهر مکه به شمار می رفت. در واقع تنها ریش سفیدان و صاحب منصبان شهر حق ورود به دارالندوه را داشتند. حتی به افراد سرشناسی که سنشان زیر چهل سال بود اجازه ی ورود به این مکان داده نمی شد. قصی بن کلاب جد چهارم پیامبر اسلام است. فردی که توانست به اوضاع مکه سر و سامان دهد و خاندان قریش را به یکی از خانواده های صاحب نفوذ این شهر مهم تبدیل کند.

به هر حال برای تصمیم گیری در مورد چگونگی رفتار با پیامبر اسلام اکثر بزرگان قريش در دارالندوه گرد هم جمع شدند. در این جلسه خاندان هایی نظیر بنى عبد شمس، نوفل، عبدالدار، جمح، سهم، اسد، مخزوم و سایر خاندان های مهم مكه حضور داشتند اما دو خاندان تهام و بنی هاشم به آن دعوت نشده بودند. به این دلیل که این دو خاندان از حامیان اصلی حضرت محمد (ص) در مکه به شمار می رفتند و حضور آنها در این جلسه خوشایند مخالفان پیامبر نبود.

در جلسه ی مذکور پیشنهادهای فراوانی مطرح شد که از میان آنها می توان به حبس یا تبعید پیامبر اسلام اشاره کرد. با این حال این پیشنهادها به دلیل آن که ممکن بود حقانیت بیشتری به پیامبر اسلام بدهد و دست او یا یارانش را برای تبلیغ دین اسلام بازتر بگذراد مورد توافق و تعیید حاضران در جلسه قرار نگرفت. تا آن که ابوجهل پیشنهاد قتل پیامبر را مطرح کرد و زمینه ساز اتفاقات لیله المبیت شد.

ابوجهل پیشنهاد داد که هرکدام ازخاندان های سرشناس قریش جوانی دلیر و دست به شمشیر را معرفی کرده تا این جوانان به اتفاق یکدیگر محمدبن عبدالله را از پا دربیاورند. در آن صورت به دلیل آن که اکثر خاندان های سرشناس قریش در این ماجرا دخیل بودند، خاندان بنی هاشم نمی توانست برای خونخواهی حضرت محمد (ص) به تمام آنها اعلان جنگ دهد. پیشنهاد ابوجهل مورد موافقت حاضران در آن جلسه قرار گرفت و مقرر شد تا شرایط برای قتل رسول اکرم (ص) در لیله المبیت فراهم گردد.

آگاهی پیامبر اسلام از توطئه لیله المبیت


آگاهی پیامبر اسلام از توطئه لیله المبیت پس از پایان یافتن جلسه ا ی که در دارالندوه برگزار شد پیامبر اسلام توسط وحی از تصمیم سران قریش آگاه گردید. شرح این آگاهی در آیه ی 30 از سوره ی انفال آمده است: «وَ إِذْ يَمْكُرُ بِكَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِيُثْبِتُوكَ أَوْ يَقْتُلُوكَ أَوْ يُخْرِجُوكَ وَ يَمْكُرُونَ وَ يَمْكُرُ اللَّهُ وَ اللَّهُ خَيْرُ الْماكِرِينَ» به این معنی که «به یادآور هنگامی که کافران از در مکر وارد شده و تصمیم گرفتند که تو را زندانی کنند یا بکشند یا تبعید نمایند. آنان مکر می ورزند و خدا نیز مکر آنان را خنثی می سازد. به راستی که خداوند از همه چاره جوتر است.»

در لیله المبیت پیش از آن که قاتلان پیامبر به سمت خانه ی او روانه شوند و دستور قتل پیامبر را اجرا کنند، ایشان حضرت علی (ع) را فرا خواند و ماجرا را با او در میان گذاشت. از آنجا که مقرر شده بود پیامبر از مکه به مدینه (که در آن زمان یثرب نامیده می شد) هجرت کند، حضرت علی (ع) در بستر او خوابید تا کسی به نبود پیامبر اسلام در خانه شک نبرد. چرا که در غیر این صورت سران قریش خروجی های شهر مکه را زیر نظر می گرفتند و ممکن بود برنامه ی هجرت پنهانی ایشان به مدینه شکست بخورد.

به این ترتیب پیامبر اسلام پیش از رسیدن قاتلان از خانه خارج شد و مکه را به قصد مدینه ترک کرد. روایت خروج پنهانی حضرت محمد (ص) از شهر مکه بدون آن که ماموران قتل او از جریان با خبر شوند، در قرآن به این ترتیب آمده است: «وَ جَعَلنا من بَینِ اَیدیهِم سدا و من خَلفهُم سدا فَاَغشیناهُم فهم لا یَبصرِون» به این معنی که «و (ما) فرا روی آنها یک سد و پشت سر آنها نیز سدی نهاده و پرده ای بر (چشمان) آنها فرو گسترده ایم. در نتیجه نمی توانند ببینند.»

واقعه لیله المبیت


شرح مکالمه ی پیامبر و پسر عموی او در لیله المبیت و پیش از هجرت به مدینه در کتاب الامالی شیخ طوسی به این ترتیب نقل شده است که رسول اکرم پس از وحی جبرییل حضرت علی را به نزد خود فرا خواند و به او گفت: «مشرکان قصد دارند امشب مرا به قتل برسانند. آیا تو حاضری در جای من بخوابی تا بتوانم به غار ثور نقل مکان کنم؟»

مولای متقیان نیز پاسخ داد: «در صورت انجام این کار آیا شما سالم خواهید ماند یا رسول الله؟» حضرت محمد (ص) نیز فرمود: «بله. طبق فرموده ی خدا سالم خواهم ماند.» پسر عموی پیامبر وقتی این سخن را از زبان او شنید تبسمی کرد و بلافاصله سجده ی شکر به جا آورد. هنگامی که سر از سجده برداشت رو به پیامبر کرد و گفت: «آن چه را که به آن مامور شده اید انجام دهید یا رسول الله که چشم، گوش و قلب من فدای شما باد. مرا به هر آن چه می خواهید فرمان بدهید. چرا که من مانند دستیار شما هستم. در در دستورات خود همان گونه که مقصود اصلی شما است وارد می شوم و موفقیت خود را تنها از ناحیه خدا می دانم.» پس از این گفتگو پیامبر اسلام پسر عموی خود را در آغوش گرفت و هر دو گریستند. سپس از یکدیگر جدا شدند و پیامبر به سمت مدینه حرکت کرد.

آن چه در لیله المبیت گذشت


داستان شب لیله المبیت؛ در آن شب چه گذشت؟ در لیله المبیت ماموران قتل حضرت محمد (ص) از همان ابتدای شب خانه ی او را محاصره کردند و آنجا را زیر نظر گرفتند. البته پیش از رسیدن آنها پیامبر از منزل خارج شده بود. از آنجا که آثار حضور یک مرد در خانه به چشم می خورد هیچ کدام از افراد مهاجم به نبود رسول اکرم در خانه شک نکرد.

در ابتدا قرار بود که حمله ی این افراد به خانه ی پیامبر در ابتدای شب صورت بگیرد. اما ابولهب که مهاجمان را همراهی می کرد و خود یکی از آنها بود پیشنهاد داد که تا صبح صبر کنند. چرا که بر طبق نظر او حمله ی شبانه به منزل پیامبر موجب ترس و وحشت ساکنان خانه می شد و این احتمال وجود داشت که بعدها اعضای خاندان بنی هاشم سایر خاندان های قریش را به بی اخلاقی و شکستن حرمت ساکنان خانه ی فرزند عموی خود متهم کنند.

با فرا رسیدن سحر افراد مهاجم به درون خانه ی پیامبر یورش بردند تا دستور قتل ایشان را اجرا نمایند. گفته می شود که برخی از آنها قصد داشتند حضرت علی (ع) را همان گونه که در زیر پتو از نظر پنهان بود به قتل برسانند. اما در نهایت روانداز از روی ایشان برداشته شد و افراد مهاجم در کمال تعجب مشاهده کردند که به جای محمدبن عبدالله با علی بن ابی طالب رو به رو هستند.

آن چه در لیله المبیت گذشت


از رفتاری که در لیله المبیت با حضرت علی (ع) شد دو روایت عمده وجود دارد. نخست آن که افراد مهاجم پس از مواجه شدن با حقیقت و آگاهی یافتن از این موضوع که پیامبر در خانه نیست به وارسی منزل ایشان پرداخته و از حضرت علی (ع) در مورد محل استقرار او پرس و جو کردند. اما پسر عموی پیامبر از این موضوع اظهار بی اطلاعی نمود. مهاجمان نیز پس از آن که در خانه ی پیامبر چیزی دستگیرشان نشد آنجا را ترک کردند.

در روایت دوم این گونه گفته می شود که افراد مهاجم پس از مواجه شدن با خانه ی خالی پیامبر، حضرت علی را به مسجدالحرام برده و چند ساعتی ایشان را در آنجا حبس کردند. اما این موضوع چندان به درازا نیانجامید و به منظور جلوگیری از تنش بیشتر ایشان آزاد شد. به هر حال پس از شکست خوردن نقشه ی قتل پیامبر سران قریش بلافاصله عده ای را مامور کردند که پیش از دور شدن کامل پیامبر از مکه او را یافته و به شهر باز گردانند. اما این نقشه نیز به سرانجام نرسید و در نهایت حضرت محمد (ص) توانست با موفقیت به مکه مهاجرت کند.

نقش حضرت علی (ع) در لیله المبیت


نقش حضرت علی (ع) در لیله المبیت همان گونه که به آن اشاره شد برخی از مفسران بر این عقیده اند که آیه 207 سوره ی بقره در وصف رویدادهای لیله المبیت و فداکاری حضرت علی (ع) در آن شب بر پیامبر نازل شده است. در همین راستا ابوعلى فضل بن حسن طبرسى که به عنوان مولف تفسير «مجمع البيان فی تفسیر القرآن» شناخته می شود معتقد است که این آيه در همان هنگامی که پیامبر اسلام به سمت مدینه در حرکت بود و در بحبوحه ی هجرت به آن شهر بر ایشان نازل شد.

در تفسير مجمع البيان فی تفسیر القرآن آمده است «هنگامى كه حضرت علی (ع) در بستر پيامبر اسلام خوابيد تا او را از دسيسه ی مشركان برهاند، جبریيل در بالاى سر حضرت علی (ع) و ميكایيل در پايين پاهاي ایشان قرار گرفته بودند و از او محافظت مى کردند.»

همچنین در این تفسیر آمده است که جبریيل حین حفاظت از حضرت علی (ع) مدام به او مى گفت: «آفرين بر تو ای پسر ابی طالب و خوشا به حال افرادى مانند تو كه خداوند متعال در ميان فرشتگان خود به تو مباهات مى كند و به تو مى نازد.»

در همین رابطه در بحارالنوار و به نقل از احیاالعلوم غزالی آمده است که خداوند در شب هجرت پیامبر به مدینه فرشتگان خود جبرییل و میکاییل را مورد خطاب قرار داد و گفت: «اگر من برای يکی از شما مرگ و برای ديگری زندگی را مقرر کنم، کدام يک از شما حاضر است مرگ را بپذيرد و زندگی را به ديگری واگذار کند؟»

نقش علی (ع) در لیله المبیت


پس از مطرح شدن این پرسش هيچ کدام از آن دو فرشته نتوانست مرگ را بپذيرد و در راه ديگری فداکاری کند. از همین رو خداوند به آن دو فرشته گفت: «حال که این گونه است به زمين فرود بیایید تا ببينيد که علی چگونه مرگ را به جان خريده و خود را فدای پيامبر اسلام کرده است. این موضوع را ببینید و جان علی را از شر دشمنان او حفظ کنيد.»

بنابر آن چه که شیخ صدوق در کتاب الخصال خود به آن اشاره کرده است، در شورای شش نفره ای که به وصیت عمربن خطاب برای تعيين خليفه ی پس از او تشکيل شده بود نیز حضرت علی (ع) موضوع لیله المبیت را پیش کشید و خطاب به سایر حاضران شورا گفت: «من شما اعضای این شورا را به خدا سوگند می دهم که آيا جز من کسی بوده است که براي پيامبر در غار حرا غذا ببرد؟ آيا جز من کسي در جای او خوابيده و خود را سپر بلای او کرده است؟» حاضران نیز همگی یک صدا پاسخ دادند: «به والله که کسی جز تو در این راه همت نگمارده است.»

به هر حال در مطلب پیش رو به لیله المبیت که یکی از رویدادهای مهم و سرنوشت ساز تاریخ اسلام است پرداختیم و به اتفاق یکدیگر با این واقعه ی پر حادثه آشنایی بیشتری پیدا کردیم.


محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
مذهبی   سرشناس   امام علی علیه السلام   اجماع   هجرت   مفسران   تبعید   مکه   شیعیان   فداکاری   نازل شده   نجات جان   سرنوشت ساز   داستانی   حادثه   قتل  
اخبار مرتبط
مهمترین اعمال بهار ماه ها
شیعه نیوز
مهمترین اعمال بهار ماه ها/ ماه رخداد واقعه عظیم «لیله المبیت»
شفقنا
فرزندان فرهنگی لیله المبیت/با هجرت تکلیف تمام نمی شود
شبستان
برکات ماه ربیع ‎الاول، اعمال و مناسبت های بهار ماه ها
شبستان
اسلام باید دور محور امامت باشد
ایکنا
برکات و اعمال ماه ربیع الاول
ایسنا
«لیلة المبیت» در کلام رهبر انقلاب| امیرالمؤمنین(ع) زمانی ایثار کرد که بناست حکومت اسلامی شکل بگیرد + فیلم
گیتی آنلاین
بهار ماه ها آغاز شد/ امشب لیلة المبیت است
ایکنا
حلول ماه ربیع الاول مبارک
صدا و سیما
ایثارگری حضرت علی علیه السلام در شب اول ربیع
مردم نیوز
«لیلة المبیت» در کلام رهبر انقلاب
شبکه الکوثر
داستان شب لیله المبیت؛ آن چه در لیله المبیت گذشت؟
پارسینه
روایت ایثارگری امام علی (ع) در شب اول ربیع الاول
فردا نیوز
روایت ایثارگری امام علی(ع) در شب اول ربیع الاول
مشرق نیوز
روایت ایثارگری امام علی (ع) در اولین شب ماه ربیع الاول
خبرگزاری دفاع مقدس
حلول ماه ربیع الاول تهنیت باد
صدا و سیما
«لیلة المبیت» در کلام رهبر انقلاب/ امیرالمؤمنین(ع) زمانی ایثار کرد که بناست حکومت اسلامی شکل بگیرد
مشرق نیوز
«لیلة المبیت» در کلام رهبر انقلاب: امیرالمؤمنین (ع) زمانی ایثار کرد که بناست حکومت اسلامی شکل بگیرد
خبرگزاری دانشجو
روایت ایثار امیرالمومنین(ع) در اولین شب ماه ربیع
جهان نیوز
روایت ایثارگری امام علی(ع) در اولین شب ماه ربیع الاول
تسنیم
حسنی هستم و از حشر چه باکی دارم
صدا و سیما
نگاهی به نمایشگاه شبیه خوانی در گالری سلام
همشهری آنلاین
خون شهدا و اشک چشم مردم ایران راه کربلا را باز کرد
آینده روشن
سفر عشق با پای پیاده برای رسیدن به معشوق
خبرگزاری حوزه
نقد و بررسی فیلم The Message (1976) / رسالت (محمد رسول الله)
باشگاه خبرنگاران
زندگینامه امام سجاد (ع) و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا
ستاره
تفسیر آیه 28 سوره توبه
باشگاه خبرنگاران
انتشار تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «فرنگیس»
مردم نیوز
متن تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب "فرنگیس" منتشر شد
جوان آنلاین
عاشقانه های حزن انگیز در شبیه خوانی های محرم
سایت جماران
مقاتل نویسان و عاشورا
کرب و بلا
اعتراض علمای بزرگ شیعه به تحریف های آشکاری که وارد تاریخ نگاری نهضت کربلا شد
خبرگزاری بسیج
یک پژوهشگر تاریخ عنوان کرد: اعتراض علمای بزرگ شیعه به تحریف های آشکاری که وارد تاریخ نگاری نهضت کربلا شد
تسنیم
«روضةالشهدا»؛ نخستین مقتل به زبان فارسی
ایرنا
اگر زینب(س) نبود..
ایکنا
قم درعاشورای حسینی به سوگ نشست
ایرنا
زندگینامه مختار ثقفی
ستاره
کوفه شیعه پرور چگونه بی وفا شد؟
آنا نیوز
کتابی که به «مقتل الحسین» شهرت دارد
عقیق
تفسیرآیات 61-65 سوره انفال
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltشیعه نیوز : مهمترین اعمال بهار ماه ها
bltشفقنا : مهمترین اعمال بهار ماه ها/ ماه رخداد واقعه عظیم «لیله المبیت»
bltشبستان : فرزندان فرهنگی لیله المبیت/با هجرت تکلیف تمام نمی شود
bltشبستان : برکات ماه ربیع ‎الاول، اعمال و مناسبت های بهار ماه ها
bltایکنا : اسلام باید دور محور امامت باشد
bltایسنا : برکات و اعمال ماه ربیع الاول
bltگیتی آنلاین : «لیلة المبیت» در کلام رهبر انقلاب| امیرالمؤمنین(ع) زمانی ایثار کرد که بناست حکومت اسلامی شکل بگیرد + فیلم
bltایکنا : بهار ماه ها آغاز شد/ امشب لیلة المبیت است
bltصدا و سیما : حلول ماه ربیع الاول مبارک
bltمردم نیوز : ایثارگری حضرت علی علیه السلام در شب اول ربیع
bltشبکه الکوثر : «لیلة المبیت» در کلام رهبر انقلاب
bltپارسینه : داستان شب لیله المبیت؛ آن چه در لیله المبیت گذشت؟
bltفردا نیوز : روایت ایثارگری امام علی (ع) در شب اول ربیع الاول
bltمشرق نیوز : روایت ایثارگری امام علی(ع) در شب اول ربیع الاول
bltخبرگزاری دفاع مقدس : روایت ایثارگری امام علی (ع) در اولین شب ماه ربیع الاول
bltصدا و سیما : حلول ماه ربیع الاول تهنیت باد
bltمشرق نیوز : «لیلة المبیت» در کلام رهبر انقلاب/ امیرالمؤمنین(ع) زمانی ایثار کرد که بناست حکومت اسلامی شکل بگیرد
bltخبرگزاری دانشجو : «لیلة المبیت» در کلام رهبر انقلاب: امیرالمؤمنین (ع) زمانی ایثار کرد که بناست حکومت اسلامی شکل بگیرد
bltجهان نیوز : روایت ایثار امیرالمومنین(ع) در اولین شب ماه ربیع
bltتسنیم : روایت ایثارگری امام علی(ع) در اولین شب ماه ربیع الاول
bltصدا و سیما : حسنی هستم و از حشر چه باکی دارم
bltهمشهری آنلاین : نگاهی به نمایشگاه شبیه خوانی در گالری سلام
bltآینده روشن : خون شهدا و اشک چشم مردم ایران راه کربلا را باز کرد
bltخبرگزاری حوزه : سفر عشق با پای پیاده برای رسیدن به معشوق
bltباشگاه خبرنگاران : نقد و بررسی فیلم The Message (1976) / رسالت (محمد رسول الله)
bltستاره : زندگینامه امام سجاد (ع) و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا
bltباشگاه خبرنگاران : تفسیر آیه 28 سوره توبه
bltمردم نیوز : انتشار تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «فرنگیس»
bltجوان آنلاین : متن تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب "فرنگیس" منتشر شد
bltسایت جماران : عاشقانه های حزن انگیز در شبیه خوانی های محرم
bltکرب و بلا : مقاتل نویسان و عاشورا
bltخبرگزاری بسیج : اعتراض علمای بزرگ شیعه به تحریف های آشکاری که وارد تاریخ نگاری نهضت کربلا شد
bltتسنیم : یک پژوهشگر تاریخ عنوان کرد: اعتراض علمای بزرگ شیعه به تحریف های آشکاری که وارد تاریخ نگاری نهضت کربلا شد
bltایرنا : «روضةالشهدا»؛ نخستین مقتل به زبان فارسی
bltایکنا : اگر زینب(س) نبود..
bltایرنا : قم درعاشورای حسینی به سوگ نشست
bltستاره : زندگینامه مختار ثقفی
bltآنا نیوز : کوفه شیعه پرور چگونه بی وفا شد؟
bltعقیق : کتابی که به «مقتل الحسین» شهرت دارد
bltباشگاه خبرنگاران : تفسیرآیات 61-65 سوره انفال
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.