مخبر - 1397/08/17 - بورس نفت چگونه میتواند جلوی تحریم ها بایستد

بورس نفت چگونه میتواند جلوی تحریم ها بایستد
رینگ صادراتی انرژی و کاهش اثربخشی آیسا
بورس نفت چگونه میتواند جلوی تحریم ها بایستد

عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی را می توان یکی از رویداد های بااهمیت در عرصه تحولات اخیر بازار انرژی قلمداد کرد. موضوعی که به مناظره ای میان کارشناسان و صاحبنظران این حوزه تبدیل شده است، چرا که برخی معتقدند بورسی شدن نفت علاوه بر سایر مزایای این تصمیم همچون شفافیت قیمت ها، می تواند به مثابه شیوه نوین عرضه و فروش نفت خام، منجر به مقابله با تحریم های نفتی از سوی آمریکا نیز شود. تحریم صنعت نفت و بخش انرژی ذیل تحریم های جامع آمریکا علیه ایران (Iran Sanctions Act) آیسا، قرار دارد. این تحریم ها مستقیما با هدف کاهش صادرات نفت خام ایران، فروش این محصول را مورد هدف قرار داده است؛ بنابراین به نظر می رسد راه اندازی بورس نفت قادر باشد گامی هرچند کوچک در کاهش تاثیرگذاری قانون تحریم های ایالات متحده آمریکا بردارد.
سابقه راه اندازی بورس نفت در دنیا – البته نه به شکل مدرن امروزی آن – به دهه 80 میلادی بازمی گردد. در سال 1983 اولین بورس نفتی دنیا (NYMEX) در ایالات متحده آمریکا شکل گرفت. تا نیمه اول دهه 80 میلادی، معاملات نفت خام براساس قیمت های شناور و عرضه و تقاضای بازار انجام نمی شد، اما رفته رفته بورس نفت به منظور تنظیم بازار شکل امروزی خود را پیدا کرد. بعد از آن بازار های دیگر بین المللی همچون لندن (IPE)، سنگاپور (SGX) و هند (NCDEX) نیز وارد عرصه معاملات نفت و انرژی شدند. سابقه مطالعات و اجرای بورس نفت در ایران پس از انقلاب اسلامی، به سال 1386 و تاسیس بورسی برای معاملات نفتی بازمی گردد که به مثابه فاز اول، عرضه محصولات نفتی و پتروشیمی در آن، آغاز شد. پس از آن در خرداد ماه 1390 با تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار، بورس انرژی به عنوان چهارمین بازار بورس کشور، رسما با عرضه حامل های انرژی و مشتقات نفتی، شروع به کار کرد.
حال، به منظور اجرای بند (ح) ماده 4 برنامه ششم توسعه و همچنین پیادهسازی بند 13 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد تنوع در شیوه های فروش نفت و مشارکت بخش خصوصی، شرکت ملی نفت ایران، ششم آبانماه اقدام به عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی کرد. عامل شتاب دهنده در عملیاتی سازی این تصمیم پس از اعلام عمومی معاون اول ریاست جمهوری، نتایج مطالعات انجام شده روی این پروژه، به مثابه راهی برای مقابله با تحریم های نفتی غرب، در کنار دیگر فواید مثبت آن بود.
با تاسی از شیوه های متنوع فروش نفت خام و با هدف شفاف سازی قیمت ها، عرضه این محصول در بورس انرژی آغاز شد. بسیاری بر این باورند که بورسنفتی اولا با تسهیلگری شرایط فروش اعم از امکان خرید حداقل 35 هزار بشکه، کنشگری بخش خصوصی را افزایش می دهد. همچنین شرکت ملی نفت ایران، با چارچوب بندی روش های قانونی مختلف علاوه بر ضمانت بانکی، تلاش دارد از تکرار هرگونه بدهی های خارجی به این شرکت جلوگیری کند. علاوه بر این، طبق قانون، اسامی خریداران محرمانه بوده و افشا نخواهد شد.
منتقدین این پروژه براین باورند که با توجه به سابقه بورس نفتی کیش، عرضه در بورس انرژی کشور کماکان ابهاماتی تکنیکی وجوددارد. آنان معتقدند باتوجه به دو نرخی بودن ارز در کشور، نحوه محاسبه 80 درصد مبلغ قرارداد که به صورت ارزی است، چگونه خواهد بود؟ همچنین، مدیریت بازار به منظور جلوگیری از بهره رانت جویان از مابه التفاوت قیمت ارز نیز دغدغه دیگر منتقدان است. نکته دیگر که در واقع یکی از مهمترین دلایل ذکرشده پیرامون بورسی شدن نفت خام است، به مقابله با تحریم های نفتی بازمی گردد، چراکه به زعم منتقدین، تحریم ها شامل نفت خام ایران است و نه شرکت ملی نفت ایران. از آنجا که هر نفت خامی دارای شناسامه است، بنابراین محصول ایران قابل شناسایی و ردیابی خواهد بود.
پیرامون انتقادات مذکور لازم به مرور است که طبق اعلام شرکت ملی نفت ایران، نحوه فروش به صورت 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی بر مبنای نرخ تسعیر ارز سامانه سنا و میانگین نهایی محموله محاسبه خواهد شد. همچنین در خصوص تحریم نفت خام، این محصول پس از فروش و انتقال مالکیت به بخش خصوصی، نمونه گیری از آن مطابق روال مالوف، عملی مغایر قوانین بین المللی است؛ بنابراین با این شیوه متنوع فروش و امکان خرید برای انواع متقاضیان و بدون درنظرداشتن محدودیت بزرگی محموله، خریداران، منحصر به مشتریان همیشگی شرکت ملی نفت ایران نبوده و مقاصد نیز (به غیر از رژیم صهیونیستی)، گوناگون و بدون محدودیت خواهد بود. البته با احکام معافیتی جاری هشت کشور از تحریم های مالی به سبب معامله با ایران، این نکته با مانعی مواجه نخواهد بود. به نظر می رسد علیرغم نظر منتقدان این پروژه، عرضه و فروش نفت خام در بورس نه تنها به شفافیت معامله و قیمت ها کمک خواهد کرد بلکه در روند مقابله با تحریم های اعمالی علیه فروش و صادرات نفت خام، مفید عمل خواهد کرد.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
هند   مقام معظم رهبری   سنگاپور   برنامه ششم توسعه   ارز   پتروشیمی   انرژی   نفت ایران   تنظیم بازار   صادراتی   قیمت ها   بشکه نفت   نفت خام   آمریکا   ریاست جمهوری   بخش خصوصی   مدیریت بازار   ضمانت بانکی   نفت و انرژی   شتاب دهنده   مبلغ قرارداد   قیمت دلار   مورد هدف   معاملات نفتی   قانون تحریم   مشتقات نفتی   خریدار خارجی   کاهش صادرات نفت   لندن   بازار   اقتصاد مقاومتى   انقلاب اسلامی   بورس  
اخبار مرتبط
لزوم اتخاذ تدابیر لازم برای کسری بودجه احتمالی ناشی از کاهش صادرات نفت
فارس
عرضه نفت در بورس، راهی برای تامین ارز مورد نیاز دولت
عصر مالی
ادعای نبود ظرفیت لازم برای عرضه طلای سیاه / محموله 3میلیون بشکه ای در انتظار ورود به بورس انرژی
بورس نیوز
عرضه مجدد نفت در بورس در انتظار ابلاغیه وزارت نفت
نبض نفت
تداوم کاهش صادرات نفت ایران با توقف عرضه در بورس/دلخوشی به معافیت های آمریکا خطاست
فصل تجارت
تداوم کاهش صادرات نفت ایران با توقف عرضه در بورس
اکو فارس
دلخوشی به معافیت های آمریکا خطاست
شعار سال
کاهش صادرات نفت ایران با توقف عرضه در بورس
افکار نیوز
تحریم های ضد ایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود
فصل اقتصاد
استراتژی دولت ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود
اقتصاد آنلاین
رینگ صادراتی انرژی و کاهش اثربخشی آیسا
فانوس نیوز
بورس نفت چگونه میتواند جلوی تحریم ها را بگیرد
نبض نفت
6 دلیل ضرورت عدم خام فروشی در دوره تحریم های نفتی
خبرنامه دانشجویان
تاثیر بورس نفتی بر دور زدن تحریم
انصاف نیوز
بورس نفتی و ظرفیت خصوصی ها برای دور زدن تحریم
ایرنا
تداوم عرضه، شرط لازم موفقیت فروش نفت از طریق سازوکار بورس انرژی
قدس آنلاین
ورود نفت کاغذی به بورس و تقویت زیرساخت ها/ عرضه نفت در داخل و رشد دلال بازی
بورس نیوز
فردا؛ نخستین عرضه نفت خام در بورس انرژی/حضور خارجی ها در بورس ایران!
تجارت نیوز
فرصت تاریخی بخش غیردولتی برای ورود به تجارت نفت/ شش نقطه مثبت اطلاعیه بورس انرژی
فصل تجارت
اخبار مرتبط
bltفارس : لزوم اتخاذ تدابیر لازم برای کسری بودجه احتمالی ناشی از کاهش صادرات نفت
bltعصر مالی : عرضه نفت در بورس، راهی برای تامین ارز مورد نیاز دولت
bltبورس نیوز : ادعای نبود ظرفیت لازم برای عرضه طلای سیاه / محموله 3میلیون بشکه ای در انتظار ورود به بورس انرژی
bltنبض نفت : عرضه مجدد نفت در بورس در انتظار ابلاغیه وزارت نفت
bltفصل تجارت : تداوم کاهش صادرات نفت ایران با توقف عرضه در بورس/دلخوشی به معافیت های آمریکا خطاست
bltاکو فارس : تداوم کاهش صادرات نفت ایران با توقف عرضه در بورس
bltشعار سال : دلخوشی به معافیت های آمریکا خطاست
bltافکار نیوز : کاهش صادرات نفت ایران با توقف عرضه در بورس
bltفصل اقتصاد : تحریم های ضد ایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود
bltاقتصاد آنلاین : استراتژی دولت ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود
bltفانوس نیوز : رینگ صادراتی انرژی و کاهش اثربخشی آیسا
bltنبض نفت : بورس نفت چگونه میتواند جلوی تحریم ها را بگیرد
bltخبرنامه دانشجویان : 6 دلیل ضرورت عدم خام فروشی در دوره تحریم های نفتی
bltانصاف نیوز : تاثیر بورس نفتی بر دور زدن تحریم
bltایرنا : بورس نفتی و ظرفیت خصوصی ها برای دور زدن تحریم
bltقدس آنلاین : تداوم عرضه، شرط لازم موفقیت فروش نفت از طریق سازوکار بورس انرژی
bltبورس نیوز : ورود نفت کاغذی به بورس و تقویت زیرساخت ها/ عرضه نفت در داخل و رشد دلال بازی
bltتجارت نیوز : فردا؛ نخستین عرضه نفت خام در بورس انرژی/حضور خارجی ها در بورس ایران!
bltفصل تجارت : فرصت تاریخی بخش غیردولتی برای ورود به تجارت نفت/ شش نقطه مثبت اطلاعیه بورس انرژی

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.