مخبر - 1397/08/15 - وساطت4 کشور بزرگ برای مذاکره با آمریکا

وساطت4 کشور بزرگ برای مذاکره با آمریکا
دنياي اقتصاد : از زمان خروج يکجانبه واشنگتن از توافق هسته اي، دونالد ترامپ بارها بر اين مساله تاکيد کرده که «آماده مذاکره با ايران» است؛ بنابراين از زمان خروج آمريکا از برجام گمانه زني هايي در رابطه با احتمال مذاکره تهران-واشنگتن مطرح بود اما اين گمانه زني ها در آستانه نشست مجمع عمومي سازمان ملل که ...
وساطت4 کشور بزرگ برای مذاکره با آمریکا

دنیای اقتصاد : از زمان خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته ای، دونالد ترامپ بارها بر این مساله تاکید کرده که «آماده مذاکره با ایران» است؛ بنابراین از زمان خروج آمریکا از برجام گمانه زنی هایی در رابطه با احتمال مذاکره تهران-واشنگتن مطرح بود اما این گمانه زنی ها در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل که رئیس جمهور ایران نیز در آنجا حضور داشت شدت بیشتری گرفت.
هرچند در نشست سازمان ملل در نیویورک دیداری صورت نگرفت اما به گفته حسن روحانی ظاهرا در آن ایام، رهبران 4 کشور بزرگ واسطه شده بودند که ایشان با رئیس جمهور آمریکا دیدار کند. رئیس جمهور ایران روز گذشته در سخنانی در این رابطه تاکید کرد: «این موضوع نیاز به واسطه و این قدر پیغام ندارد، به تعهدات عمل کنید، با هم صحبت می کنیم.»
روحانی ضمن اشاره به این موضوع که «آمریکایی ها مدام به ما پیغام می دهند که بیایید با هم مذاکره کنیم»، ادامه داد: «مذاکره برای چه چیزی انجام دهیم. شما اول به آن مذاکره ای که انجام دادیم و به نتیجه رسیدیم، احترام بگذارید تا زمینه برای مذاکره بعدی درست شود.»
شرط مذاکرهرئیس جمهور با بیان این موضوع که «ما برای حرف زدن مشکل نداریم»، شروطی را مطرح کرد و ادامه داد: «به شرط اینکه طرف ما، طرفی باشد که برای حرف، قول و عهد خودش ارزش قائل باشد. اگر طرف مقابل برای عهد و پیمانش ارزش قائل باشد حرف زدن مشکلی ندارد. آدم می تواند بنشیند حرف بزند و به نتیجه برسد.»
روحانی با تاکید بر اینکه امروز خوشبختانه در این ماجرا و تخلف اخیر آمریکا، آمریکایی ها از همیشه منزوی تر هستند، گفت: «شما ببینید الان چند کشور از کار آمریکا حمایت می کنند؟ و آنهایی که مخالف هستند، چقدر هستند؟ ما در بخش سیاسی، افکار عمومی و حقوقی، موفقیت های بسیار خوبی به دست آوردیم.»
پیروزی دیپلماسی ایرانرئیس جمهوری در ادامه تاکید کرد: «این کار ساده نیست که آمریکا روی حرفی بایستد و کل اتحادیه اروپا با آن نباشد، این یعنی پیروزی دیپلماسی و پیروزی سیاست خارجی. بعضی ها فکر می کنند در برجام که مذاکره کردیم و به نتیجه رسیدیم این موفقیت بزرگی بود که آمریکایی ها این موفقیت را از بین بردند نه اینگونه نیست. این تفسیر اشتباه است.»
روحانی افزود: «همان موفقیت را امروز حداقل از لحاظ سیاسی داریم. یعنی همان طور که در برجام اکثریت قاطع کشورهای دنیا به جز 2، 3 کشور همه موافق و حامی بودند، امروز هم همه کشورهای دنیا به استثنای چند کشور، در برابر آمریکا قرار دارند و در کنار ایران هستند این موفقیت دیپلماسی ما است.»
رئیس جمهوری که در دیدار معاونان و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی سخنرانی می کرد با اشاره به اینکه «این ما نیستیم که دلمان می خواهد این دوره حکومت آمریکا خیلی کوتاه و کوتاه تر شود» افزود: «متحدان اروپایی خودشان در جلسات به من می گویند که یکی از آرزوهایشان این است.»
ملزومات مذاکرهاز دیگرسو، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز روز گذشته در گفت وگو با یواس ای تودی درباره توافق هسته ای و تصمیم واشنگتن برای خروج از آن و بازگرداندن تحریم ها علیه تهران تاکید کرد که اگرچه اعتماد متقابل برای مذاکره یک ضرورت به شمار نمی آید، احترام متقابل کاملا ضروری است.
به گفته ظریف، دولت ترامپ اصلا اعتقادی به دیپلماسی ندارد و به تحمیل اعتقاد دارد. به گزارش خبرگزاری فارس وی ملزومات موفقیت در هر نوع مذاکراتی را در این مصاحبه برشمرد و گفت: «برای موفقیت در هر مذاکراتی نیازی به اعتماد متقابل نیست چون وقتی که شما در روابط بین الملل با دشمن یا حتی دوستتان سر میز مذاکره می نشینید، نمی توانید که به طرف مقابلتان اعتماد کنید و اگر می توانستید اعتماد کنید که اصلا نیازی به مذاکره نبود. البته که اعتماد متقابل ابزار ضروری برای آغاز مذاکره نیست اما احترام متقابل یک ضرورت است و آغاز احترام متقابل، احترام گذاشتن به خود، احترام گذاشتن به امضا و قول خودتان است.»
وی ادامه داد: «اینکه آمریکا مذاکره کننده ای قابل اعتماد نیست، چالش پیش روی جامعه بین الملل است.» به گزارش «ایسنا» ظریف با اشاره به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت: «ما به یک توافق دست یافتیم که توافقی دو صفحه ای نبود، بلکه سندی 150 صفحه ای است اما آمریکا تصمیم گرفت از آن خارج شود.»
احتمال مذاکره با آمریکارئیس دستگاه دیپلماسی ایران در بخش دیگری از این گفت وگو درباره تعامل مجدد با آمریکا برای یک توافق تسلیحاتی جدید تاکید کرد: «به شرط آنکه زیربناهای کافی برای یک مذاکره ثمربخش وجود داشته باشد.» ظریف تاکید کرد: «من بر این باورم و فکر می کردم که می توانیم یک الگوی جدید بسازیم و گذشته را کنار بگذاریم اما متاسفانه این دولت (آمریکا) ثابت کرد که این غیرممکن است.»
وزیر امورخارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا منتظر پایان فعالیت این دولت می مانید، گفت: «ما منتظر رویکرد جدید هستیم. دولت ترامپ می تواند رویکرد خود را تغییر دهد. ما در سیاست داخلی آمریکا دخالتی نمی کنیم. این آمریکایی ها هستند که تصمیم می گیرند چه کسی را به عنوان رهبرشان انتخاب کنند. ما می خواهیم شاهد رویکردی متفاوت باشیم و اهمیتی نمی دهیم چه کسی پشت این رویکرد قرار دارد.» وی در پاسخ به این سوال که اگر رئیس جمهور دیگری در آمریکا روی کار بیاید آیا ایران مایل به مذاکره است، تاکید کرد: «در صورت وجود رویکردی جدید، بله.»
آمریکا قابل اعتماد نیستروحانی و محمدجواد ظریف [در جریان سفر اوایل مهر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، درباره مذاکره با آمریکا اظهارنظر کردند.]رئیس جمهور ایران در گفت وگو با «کریستین امانپور» مجری شبکه های تلویزیونی CNN و PBS آمریکا در واکنش به توییت ترامپ که نوشته بود «مطمئنم ایشان مردی خیلی دوست داشتنی است» تاکید کرد: «به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است؛ او دو سال پیگیر دیدار است. این ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد.» حسن روحانی در این مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه نظرتان درباره توییت رئیس جمهور آمریکا که گفته به رغم درخواست های متعدد برنامه ای برای دیدار با جنابعالی ندارد و گفته که شاید در آینده چنین چیزی میسر شود و این توییت را با گفتن اینکه شما یک آدم دوست داشتنی هستید تکمیل کرده، چیست و آیا برنامه ای برای دیدار با ترامپ دارید، گفت: «هیچ موقع نه امسال و نه سال گذشته هیچ درخواستی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا نداشتیم.» رئیس جمهور ادامه داد: «البته در سال گذشته و از طرف مقامات آمریکایی 8 بار برای ملاقات درخواست شد و من این ملاقات را مناسب نمی دیدم و همین الان هم این ملاقات را مناسب نمی بینم، چراکه معتقدم ملاقات باید زمانی صورت بگیرد که مفید بوده و به نفع هر دو کشور باشد. اما در شرایط فعلی دیدار و گفت وگو را نه مناسب می دانم و نه مفید.
از خود ایشان باید بپرسید چه کسی درخواست کرده است.» وزیرخارجه ایران نیز در همان مقطع در گفت وگویی با مجله نیویورکر ضمن تاکید بر این موضوع که «ما منتظر دیدن کمی واقع گرایی از سوی آمریکا هستیم»، احتمال گفت وگو با واشنگتن را در صورت فراهم بودن شرایط لازم برای مذاکرات رد نکرد. به گفته رئیس دستگاه دیپلماسی ایران این شرایط عبارت است از قابل اتکا بودن طرف مقابل. او تاکید کرد: «قابل اعتماد بودن متفاوت از اعتماد کردن است. قابل اعتماد بودن به این معناست که وقتی شما سندی را امضا می کنید، به آن متعهد بمانید. پایبندی به توافق ها، مبنای روابط بین المللی است. در غیر این صورت دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود. ما در انتظار درصدی واقع گرایی هستیم.»
بی اعتمادی جهان به آمریکاهمچنین جان کری، وزیر امورخارجه پیشین آمریکا که در مذاکرات هسته ای با ایران به عنوان نماینده آمریکا حضور داشت، در مصاحبه ای که اواسط شهریور ماه با شبکه PBS انجام داد، ضمن انتقاد از سیاست های ترامپ در خروج از توافق هسته ای گفت که این تصمیم موجب شد تا دیگر هیچ یک از رهبران ایران با آمریکا مذاکره نکنند. به گفته جان کری، ترامپ کار را برای هر یک از مقامات ایرانی که بخواهد با آمریکا مذاکره کند، سخت کرد؛ زیرا برخی در ایران بر این باورند که نمی توان به آمریکا اعتماد کرد و نباید با آن مذاکره کرد. وزیر خارجه پیشین آمریکا دررابطه با احتمال اینکه ایران بار دیگر پای میز مذاکره با آمریکا بیاید نیز تاکید کرد: «تا وقتی که من و شما زنده ایم ایرانی ها با چنین رئیس جمهوری (ترامپ) پای میز مذاکره با آمریکا نمی آیند و این مساله به لحاظ سیاسی غیرممکن است.»

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
وزارت امور اقتصادی و دارایی   واشنگتن   آمریکا   دیپلماسی   رییس جمهور آمریکا   محمدجواد ظریف   رئیس جمهور   مجمع عمومی سازمان ملل   مذاکره با آمریکا   میز مذاکره   توافق هسته ای   اعتقادی   اقتصاد   اتحادیه اروپا   حسن روحانی   نیویورک   خروج از برجام   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحدد   سیاست خارجی  
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.