مخبر - 1397/08/13 - آمریکا، در تحریم اقتصادی ایران ناکام ماند

آمریکا، در تحریم اقتصادی ایران ناکام ماند
خبرگزاری آریا - آنکاراـ ایرناـ رسانه های خبری ترکیه بیانات حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع هزاران دانش آموز و دانشجو را به شکل گسترده ای منعکس کرده و به نقل از معظم له، آمریکا را در تحریم اقتصادی فلج کننده علیه ایران ناکام عنوان کردند.
آمریکا، در تحریم اقتصادی ایران ناکام ماند

آمريکا، در تحريم اقتصادي ايران ناکام ماند خبرگزاري آريا - آنکاراـ ايرناـ رسانه هاي خبري ترکيه بيانات حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در جمع هزاران دانش آموز و دانشجو را به شکل گسترده اي منعکس کرده و به نقل از معظم له، آمريکا را در تحريم اقتصادي فلج کننده عليه ايران ناکام عنوان کردند.

به گزارش روز يکشنبه ايرنا، شکست آمريکا در ادعاي به صفر رساندن صادارت نفت ايران هر روز آشکارتر مي شود تا آنجا که جان بولتون مشاور امنيت ملي رييس جمهوري آمريکا و چهره افراطي و وابسته صهيونيست ها به عدم امکان کاهش مورد نظر صادرات نفت ايران اعتراف کرده است.
خبرگزاري بلومبرگ روز گذشته خبر داد که هشت کشور از تحريم هاي نفتي آمريکا عليه ايران که مغاير قوانين تجارت بين المللي است، معاف شده اند که ترکيه نيز از جمله اين کشورهاست.
رسانه هاي خبري ترکيه با انتشار اخبار و گزارش هاي مربوط به معافيت هشت کشور خريدار نفت ايران از تحريم هاي آمريکا، وضعيت پيش را آمده را به معناي شکست آمريکا در به صفر رساندن فروش نفت ايران و شکست تحريم ها عنوان کردند.
در همين راستا، فرمايش ديروز حضرت آيت الله خامنه اي در جمع هزاران دانشجو و دانش آموز عصر ديروز و امروز در صدر اخبار رسانه هاي ترکيه جاي گرفت.
روزنامه خبر ترک با درج عنوان `خامنه اي: آمريکا به سوي فروپاشي مي رود` به فرمايش ديروز رهبري پرداخت و نوشت: به گفته رهبر ايران، تحريم هاي آمريکا همواره در راستاي فلج کردن اقتصاد کشور بوده اما با مقاومت مردم به قدرتمند تر شدت اقتصاد ايران منجر شده است.
روزنامه استار از رسانه هاي نزديک به دولت ترکيه با درج عنوان `تحريم هاي آمريکايي باعث تقويت اقتصاد ايران شد`، نوشت: رهبر ايران تلاش آمريکا براي منزوي کردن ايران را مختص امروز ندانست و تاکيد کرد که واشنگتن با همه گونه ابزار اقتصادي، رسانه اي و نظامي تلاش کرد تا کشور را به عقب برگردانده و شرايطي مانند دوران پهلوي بر ايران حاکم کند اما نتوانست.
استار به نقل از مقام معظم رهبري افزود: هدف آمريکا از جنگ و تحريم اقتصادي در طول 40 سال گذشته فلج کردن و عقب نگه داشتن کشور بود اما در جنگ اقتصادي نيز آنچه اتفاق افتاده، بر خلاف خواست آمريکاست زيرا حرکت به سمت خودکفايي و توليد در داخل، سرعت گرفته و امروز صدها گروه فعال از جوانان خوش فکرِ دانشگاهي مشغول فعاليتها و کارهاي مهمي در کشور هستند.
روزنامه يني آکيت نيز عنوان `آمريکا در حال فروپاشي است` را براي انتشار خبر فرمايش مقام معظم رهبري عليه تحريم هاي آمريکا اختصاص داد و نوشت: رهبر ايران در سخناني قاطع اعلام کرد که ايالات متحده آمريکا در مسير فروپاشي گام بر مي دارد و همه بايد اين را بدانند.
به نوشته اين رسانه، آيت الله خامنه اي با تشريح چگونگي به قهقرا رفتن آمريکا تصريح کرد که اين کشور نسبت به 40 سال قبل ضعيف تر شده است.
از ديگر رسانه هاي ترکيه مي توان به روزنامه آکشام اشاره کرد که با انتخاب تيتر `خامنه اي: آمريکا، فلج اقتصادي ايران را هدفگذاري کرد، اما موفق نشد` به فرمايش ديروز مقام معظم رهبري اشاره کرد و نوشت: آيت الله خامنه اي، آمريکا را بازنده دائمي جنگ با ايران در طول چهل سال اخير معرفي و تاکيد کرد که فشار آمريکايي نه تنها بر اراده کشور افزوده، بلکه قدرت اقتصادي ايران را تقويت کرده است.
پايگاه اينترنتي شبکه ان.تي.وي ترکيه نيز با درج عنوان `تحريم هاي آمريکا خود به خود به اقتصاد ايران کمک کرد` به تشريح سخنان رهبر انقلاب در جمع دانش آموزان و دانشجويان پرداخت و نوشت: رهبر ايران در سخناني، قدرت آمريکا را تضعيف شده خواند و نظر کارشناسان معتبر سياسي و جامعه شناسي را مويد اين امر عنوان کرد.
اين رسانه تلويزيوني ترکيه افزود: رهبر ايران، قدرت ايالات متحده در جنگ نرم را نيز متلاشي شده خواند و تاکيد کرد که آمريکايي ها ديگر نمي توانند به راحتي نظر خود را به ساير کشورها تحميل و يا بقبولانند.
روزنامه سوزجو نيز تيتري تکراري و شبيه شبکه ان.تي.وي را براي انتشار خبر مربوط به بيانات رهبر انقلاب انتخاب کرد و با اشاره اي کوتاه به آن نوشت: رهبر ايران، قدرت آمريکا را رو به افول خواند.
به نوشته اين رسانه، رهبر ايران تسخير سفارت آمريکا را سيلي دانشجويان به آنها تشبيه کرد و تاکيد کرد که امروز ايران، تنها کشوري در جهان است که آمريکا کوچکترين نقش در آن ندارند.
روزنامه گونش با درج عنوان `خامنه اي: تحريم هاي آمريکا همواره شکست خورده است` به انتشار خبر مربوط به بيانات رهبر انقلاب پرداخت و به نقل از ايشان نوشت: هدف اصلي امريکا در چهار دهه اخير، سيطره مجدد بر ايران بود اما با وجود همه تلاشها و توطئه ها، نتوانسته است به اين هدف دست پيدا کند و در جنگ اقتصادي نيز آنچه اتفاق افتاده، بر خلاف خواست آمريکا بوده است.
روزنامه بيرگون تيتر متقاوت `خامنه اي: نتيجه بر خلاف مسير حرکت آمريکا رقم خورد` را براي انعکاس بيانات رهبري انتخاب کرد و نوشت: رهبر ايران همه تلاش هاي آمريکا را در راستاي بازگشت ايران به دوران پهلوي عنوان کرد که تاکنون نتيجه اي جز شکست براي واشنگتن نداشته است.
اين رسانه در ادامه اين خبر به نقل از رهبر معظم انقلاب نوشت: اکنون هم اقتدار معنوي و قدرت نرم آمريکا رو به افول است و هم اقدامات رئيس جمهوري عجيب و غريبِ فعليِ آمريکا، `ليبرال دموکراسي` را نيز که پايه تمدن غرب محسوب مي شود، بي آبرو کرده است.
به گزارش ايرنا، دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريکا 18 ارديبهشت ماه گذشته خروج آمريکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله ديگر کشورهاي امضا کننده اين توافق يعني انگليس، فرانسه، آلمان، چين و روسيه ضمن محکوم کردن خروج اين کشور از اين توافق چندجانبه بين المللي، تاکيد کردند که به برجام پايبند مانده و از تجارت شرکت هايشان با ايران حمايت مي کنند.
ترامپ با حربه تروريسم اقتصادي و تحريم هاي يک جانبه غيرقانوني و فشار به جامعه جهاني به دنبال ايجاد جنگ رواني و القاي انزواي ايران است اما تجربه ماه هاي اخير و همراهي نکردن جهان با آمريکا نشان داد که اين کشور هيچگاه به هدف خود دست نخواهد يافت.
تحريم هايي که آمريکا يک جانبه عليه ملت ايران اعلام مي کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهاني با آنها همراهي نکرده تا جايي که ترامپ مجبور شده است از برخي از آنها عقب نشيني کند و در اين مورد مي توان به اظهارات رئيس جمهوري، وزير امور خارجه و رئيس بانک مرکزي ايران اشاره کرد.
حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرده است هيچ تحريمي نيست که آمريکا بخواهد بعدا انجام دهد، بعضي از افرادي که در آمريکا به دنبال تحريم ايران بودند، بيش فعال بودند؛ بنابراين هيچ چيز جديد براي نوامبر (13 آبان ماه) وجود ندارد که انجام دهد و اين يک موضوع کاملا تبليغي و رواني است.
محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران هم در حاشيه نشست سه جانبه وزراي امورخارجه ايران، ترکيه و جمهوري آذربايجان در استانبول گفت: آمريکايي ها با تحريم هاي غيرقانوني عليه ايران به هدف پيش بيني شده خود نرسيدند.
کارشناسان و ناظران منطقه اي و بين المللي تاکيد دارند که آمريکا هرگز قادر نيست خريد نفت از ايران را با اعمال تحريم ها به صفر برساند و حتي وزير نفت سعودي اعتراف کرده است که عربستان قادر نيست با افزايش صادرات خود مانع افزايش بهاي نفت در بازار جهاني شود.
در راستاي مقابله با تحريم هاي غيرقانوني آمريکا عليه ايران، اتحاديه اروپا ضمن فعال کردن قانون انسداد براي حمايت از فعاليت شرکت هاي خود در ايران، اعلام کرد که سازوکار مالي براي ادامه تجارت شرکت هاي خارجي با ايران و همچينن فروش نفت ايران و امکان مبادله تجاري ايران با جهان ارائه مي کند.
بسياري از ناظران سياسي و تحليلگران اقتصادي بر اين باورند که تحريم نفت ايران در بلندمدت همراه با افزايش بهاي نفت به تضعيف دلار در سطح بين المللي منجر شده و به شکست و عقب نشيني آمريکا مي انجامد، روندي که بخشي از آن در صحبت هاي برخي مقامات آمريکا ديده مي شود.
«جان بولتون» مشاور رئيس جمهوري آمريکا با لحني که حاکي از ناکامي آمريکا در تحريم ايران است، به همراهي نکردن شرکاي تجاري مهم تهران در تحريم هاي يکجانبه کاخ سفيد عليه ايران اعتراف کرد.
وي که سخنانش در موسسه آمريکايي «هميلتون» بيانگر عقب نشيني آمريکا از راهبرد به صفر رساندن صادرات نفت ايران است، براي توجيه اين عقب نشيني و عدم همراهي کشورها گفت که قصد نداريم به دوستان و هم پيمانان خود آسيبي بزنيم.
خاورم/1905**1144
انتهاي پيام /*
لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.