مخبر - 1397/08/01 - نشریه اخبار و تحلیل ها سه شنبه 1 آبان

نشریه اخبار و تحلیل ها سه شنبه 1 آبان
امام خامنه ای (مدظله العالی): یکی از برنامه های دشمن، آرمان زدایی و هویت زدایی است که همه باید مراقب و متوجه این نقطه تهاجم باشند. جوان نخبه ما باید به ایرانی و مسلمان بودن، هویت ملی، آرمان ها و تاریخ بسیار شرافتمندانه خود افتخار کند.(1397/7/25)
نشریه اخبار و تحلیل ها سه شنبه 1 آبان

پایگاه بصیرت نشریه اخبار و تحلیل ها word
نشریه اخبار و تحلیل ها pdf
▼ حرف روزمحکوم به شکست
آمریکا با تصور اینکه پس از برجام در موضوعات گوناگونی با جمهوری اسلامی ایران مذاکره خواهد کرد، به پای میز مذاکره هسته ای با ایران آمد. تصور آمریکایی ها این بود که پس از توافق هسته ای با برجام های دیگر همه مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران را از بین برده و در پی آن ناکارآمدی ایجاد خواهد کرد که در نتیجه ایران را دچار یک فروپاشی از درون می کند. رهبر معظم انقلاب با تشخیص درست، بلافاصله مذاکره با آمریکا را منوط به تحقق تعهدات غرب، به ویژه آمریکایی ها در برجام اعلام کرده و سد محکمی را در مقابل سیاست برجامی آمریکا پی ریزی کردند. سیاستی که موجب شد آمریکا شکل بازی اش را تغییر دهد و ترامپ با هدف شکستن این سد، از برجام خارج شود. سیاست تهاجمی ترامپ پس از خروج از برجام با فشارهای اقتصادی از راه تشدید تحریم ها و با پشتوانه شدید رسانه ای دنبال شد. خروج از برجام و اعلام تحریم های سخت در آبان ماه به واسطه دادن فرصت شش ماهه به رسانه های غربی و منطقه ای بود که بتوانند اوضاع داخلی جمهوری اسلامی ایران را به سمت شرطی سازی ببرند که اگر با آمریکا مذاکره نشود، وضعیت وخیم تری در 13 آبان در انتظار شماست. اعلام آمادگی چندین باره رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران سندی بر این مدعاست. حال ذکر چند نکته در این زمینه ضروری است:
1 ـ هجمه های رسانه ای آمریکا و برخی کشورهای منطقه ای که با هدف ناامیدی مردم از آینده انقلاب اسلامی صورت می گرفت، به گونه ای بود که برخی از جمله منافقین، حاکمان مرتجع عربی و برخی کشورهای اروپایی، منتظر رودررویی مردم با حاکمیت بودند. این در حالی است که مردم کشورمان نشان دادند همواره پشتیبان نظام خواهند بود؛ چرا که انقلاب اسلامی برخاسته از رأی مردم و حاصل خون شهدایی است که مردم تقدیم انقلاب کرده اند.
2ـ رسیدن آبان ماه و تقویت ثبات در اقتصاد کشور نشان داد، سیاست های آمریکا هیچ گونه پشتوانه ای نداشته است و آنها تنها درصدد تأثیرگذاری بر افکار و روان مردم بوده اند.
3 ـ امید است دولت محترم با تدبیر و کار جهادی و انقلابی خود بتواند وضعیت بازار ارز را به گونه ای ساماندهی کند که سبب ثبات داخلی و ناامیدی آمریکایی ها شود و نشان دهد، رفتار آمریکا تأثیر قابل ملاحظه ای را در اقتصاد ایران نخواهد گذاشت.

▼ گزارش روزخودزنی سیاسی!
با فاصله کوتاه از تهدید رئیس جمهور در روزنامه «آرمان» که نوشته بود: «معلوم نیست آقای جهانگیری تا کجا می تواند تحمل کند؛ چرا که تاکنون نسبت به آنچه رخ داده، خیلی صبر کرده است. آقای جهانگیری حرف های ناگفته زیادی دارد که با گفتنش می تواند از حقایقی پرده بردارد، اما چون می داند دولت تضعیف می شود، آنها را به زبان نمی آورد.» اسحاق جهانگیری طی سخنانی اعلام کرد: «در دولت اعتدال آنقدر بی اختیار بوده است که حتی نمی توانسته است منشی خود را عوض کند.» سخنانی که به نظر می رسد در واکنش به افزایش انتقادها به عملکرد دولت دوازدهم و نگرانی اسحاق جهانگیری و اصلاح طلبان درباره آینده سیاسی شان به زبان جاری شده است. موضوعی که پیشتر از این نیز بارها از زبان چهره ها و رسانه های اصلاح طلب، چون صادق زیباکلام و دیگران طرح شده و حتی پیشنهاد استعفا از معاون اولی برای جداکردن حساب اصلاح طلبان از دولت مطرح شده بود! استعفایی که حالا شایعه آن در فضای مجازی در حال بازنشر است! اما در این میان سؤال اینجاست که آیا طرح چنین موضوعات و حتی استعفای آقای جهانگیری مقصود وی و طیف حامی اش را تأمین خواهد کرد؟ در پاسخ به این پرسش بسیاری به انتخابات سال 96 بازگشته و نقش ویژه آقای جهانگیری در شکل گیری دولت و سوق دادن مردم به رأی به دولت اعتدال را یادآوری کرده و با بازخوانی اظهارات، دفاعیه ها و وعده های آقای جهانگیری در آن ایام نوشته اند، افکار عمومی به هیچ عنوان نمی تواند سخنان این روزهای آقای جهانگیری را بپذیرد و به طور قطعی در صحت و صداقت آن تردید خواهد کرد؛ اما به زعم نگارنده، موضوع فراتر از این است و اقدام آقای جهانگیری نوعی خودزنی سیاسی و تخریب شخصیتی خویش به حساب خواهد آمد. اگر جداسازی با هدف انتخابات 1400 باشد که به هیچ عنوان دور از ذهن نیست، به طور قطعی مردم نمی توانند دوباره به اظهارات فردی اعتماد کنند که پنج سال بر کرسی معاون اولی تکیه زده و حتی توان تغییر منشی خود را نداشته، اما در بزنگاه ها آن چنان در مقام دفاع و حمایت دولت برآمده است! چه ضمانی وجود خواهد داشت که در آینده نیز بر اساس قراردادها و توافقات سیاسی و جناحی سخنانی از جنس آنچه پیشتر وی مطرح کرده بود، بر زبان نیاورد و منافع مردم قربانی زدو بندهای سیاسی نشود؟

▼ خبر ویژهپایتخت رسانه ای آل سعود!
روزنامه «گاردین» در گزارشی افشا کرد: پس از مدت ها تلاش برای تسلط یافتن بر رسانه های عربی، به ویژه شبکه تلویزیونی «الجزیره» قطر، عربستان سعودی اکنون وارد مرحله جدیدی از سلطه رسانه ای در خاورمیانه شده که شامل غیر عرب زبانان است. در این راستا، عربستان با روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» قراردادی را برای تولید محصولات خبری امضا کرد. خبرها حاکی از آن است که عربستان سعودی در حال تبدیل کردن لندن به مرکز تبلیغاتی خود علیه ایران است و شبکه فارسی زبان «ایران اینترنشنال» که چندی پیش، از حملات تروریستی در اهواز حمایت کرده بود، در همین راستا و با دلارهای سعودی در حال فعالیت است. منابع آگاه گفته اند، سردبیر سایت فارسی روزنامه «ایندیپندنت» انگلستان ـ که با منابع سعودی راه اندازی می شود ـ همان فردی خواهد بود که برای تلویزیون ایران اینترنشنال کار می کند، تلویزیونی که سعی می کند ارتباطات خود با رژیم سعودی را کتمان کند.
▼ اخبار
1ـ اروپا اگر دیر بجنبد تحقیر خواهد شد
«تیلر کولیس» از کارشناسان مطرح اقتصادی در لوبلاگ نوشت: به تازگی ترامپ بسته ای از تحریم های جدید را علیه صنایع بزرگ و مؤسسات مالی ایران معرفی کرده است. اینها نشان از جنگ اقتصادی بزرگ تری علیه ایران دارد و هدفش این است که هشدار دهد حتی معاملات ‏به ظاهر مشروع با ایران پیامدها و مخاطراتی به دنبال می آورد. اگر اروپا مایل باشد توافق هسته ای را حفظ کند، باید با قدرت و سرعت واکنش نشان دهد. اروپا باید با صدور بیانیه ای در سطوح بالا خط قرمز روشنی برای دولت ترامپ ترسیم کند که عبور از آن پیامد هایی ‏برای آمریکا به دنبال داشته باشد. دولت ترامپ در حال نبرد با ایران است تا زمینه مهاجرت ‏شرکت های سرمایه گذار را از ایران فراهم کند؛ اما یک بیانیه واضح می تواند به ویژه در صورت کوتاه آمدن ترامپ در ‏رعایت خط قرمز اروپا، شرایط را تغییر دهد. ‏اروپا باید برای آمریکا روشن کند که هرگونه تحریم علیه شرکا ی اروپایی عواقب شدیدی برای آمریکا ‏خواهد داشت و اگر در صدور این بیانیه دیر بجنبد، تحقیری تاریخی در انتظارش خواهد بود.

2ـ نمی توانیم نبود نفت ایران را جبران کنیم
خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در گفت وگو با آژانس خبری تاس روسیه، در پاسخ به اینکه آیا جهان خواهد توانست از 100 دلاری شدن مجدد قیمت نفت جلوگیری کند یا خیر، گفت: من نمی توانم به شما تضمین بدهم، چرا که نمی توانم پیش بینی کنم برای دیگر تولیدکنندگان چه اتفاقی خواهد افتاد. اولاً، ما تحریم هایی علیه ایران داریم و هیچ کس نمی داند صادرات ایران چه مقدار خواهد بود و ثانیاً احتمال کاهش تولید در کشورهایی، مانند لیبی، نیجریه، مکزیک و ونزوئلا وجود دارد. وی افزود: ما ظرفیت ذخیره محدودی داریم و در حال حاضر از بخش قابل توجهی از آن استفاده کرده ایم و اگر سه میلیون بشکه نفت از عرضه بازار محو شود، ما نخواهیم توانست این میزان را جبران کنیم. فالح گفت: اگر با اعمال کامل تحریم ها بر ایران و کاهش تولید کشورهای دیگر به طور همزمان مواجه شویم، آنگاه ما تمام ظرفیت ذخیره خود را از دست داده ایم.

3ـ چوب حراج هند به اوراق قرضه آمریکا
هند از ماه مارس تا ماه آگوست 17 میلیارد دلار از اوراق قرضه دولتی وزارت خزانه داری آمریکا تحت تملک خود را به فروش رسانده و به جمع کشورهایی، نظیر چین و روسیه در فروش دارایی های دلاری پیوسته است و در حال دامپینگ اوراق بدهی آمریکا با هدف بهبود اوضاع اقتصادی خود است. بنا به آخرین گزارش وزارت خزانه داری آمریکا، هند در ماه مارس 157 میلیارد دلار اوراق بدهی دولتی آمریکا را در اختیار داشت که این رقم در ماه آگوست به 140 میلیارد دلار کاهش یافته است. یکی از دلایل فروش این اوراق جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش روپیه هند بوده است. کارشناسان معتقدند، هند بخشی از منابع مالی حاصل از فروش اوراق بدهی آمریکا را صرف خرید طلا می کند. گفتنی است، به تازگی روسیه، ترکیه و چین به همراه ژاپن حجم قابل توجهی از اوراق دلاری خود را به بازار عرضه کرده اند.

4ـ ممنوعیت خریدهای غیر ضروری دولتی
به تازگی هیئت وزیران مصوبه ای را به تصویب رسانده که طی آن هزینه کردن منابع مالی دولت و بیت المال در امور غیر ضروری ممنوع شده است. دولت در شش مورد مصرفی مهم تصمیم گرفته است استفاده های غیر ضروری از منابع مالی را حذف کرده یا دست کم به حداقل برساند. یکی از موارد مهم مدنظر دولت ممنوعیت نوسازی تجهیزات و لوازم اداری، اجاره و خرید ساختمان جدید اداری، رفاهی، فرهنگی و ورزشی است. ممنوعیت هزینه های برگزاری هرگونه همایش و گردهمایی، چاپ نشریات غیرمرتبط با وظایف دستگاه های اجرایی و توقف سفرهای خارجی و مأموریت های داخلی از دیگر موارد ابلاغ شده است.
▼ اخبار کوتاه
الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در مجلس و قائم مقام حزب اعتماد ملی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات جهانگیری که گفته بود «تا این لحظه اجازه برکناری منشی خود را هم پیدا نکردم»، گفت: به نظرم آهنگ، آهنگ رفتن آقای جهانگیری است. وی افزود: من مجموع اخبار و تحلیلم این است که ایشان از دولت خواهد رفت. قائم مقام حزب اعتماد ملی در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است نوبخت جایگزین جهانگیری شود یا خیر، گفت: من چنین چیزی نشنیده ام؛ ولی آقای روحانی احتمالاً تصمیم گرفته است دولتش را هماهنگ تر کند.
علی جمالی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نوشته است: «کمتر از دو سال از شروع به کار شورای شهر تهران می گذرد؛ ولی متأسفانه حدود نیمی از این زمان را شهرداری تهران در بلاتکلیفی به سر برده است. این اتفاق در مقایسه با مدیریت با ثبات اصولگرایان در طول 12 سال بر شورا و شهرداری تهران یک نقطه ضعف محسوب می شود.» وی افزوده است: «ساکنان کلانشهر تهران بیش از هر چیز نیازمند خدمات روزمره ای هستند که با تغییرات پیاپی از آنها دریغ شده است.»
اسدالله قره خانی، نماینده مجلس درباره سهمیه بندی سوخت اظهار داشت: در نشست کمیسیون انرژی از مرکز پژوهش ها و انجمن نفت دعوت شد و پس از ارائه نقطه نظرات، قرار شد کمیته ای در کمیسیون انرژی تشکیل شود تا راهکارهای گوناگون بررسی شود. وی تأکید کرد: بنابراین تا زمانی که کمیته نظرات خود را به شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه اعلام نکند سهمیه بندی سوخت اجرایی نمی شود، حتی موضوع دونرخی شدن سوخت پس از اربعین نیز صحت ندارد.
علی ربیعی، وزیر سابق کار و از فعالان اصلاح طلب به تازگی طی اظهاراتی در نشستی درباره آسیب های اجتماعی گفته است: «هر دوره ای آسیب های خاص خود را دارد و امروزه شاهد گذار از جامعه(ای) با ارزش های انقلابی به جامعه ای با ارزش های نسل جدید و علاقه مند به توسعه هستیم.» این سخنان را می توان ادامه تمایل همیشگی اصلاح طلبان برای القای اینکه جامعه ایرانی از فضای انقلابی و ارزش های اصیل خود دور شده، دانست!
به گزارش اسپوتنیک، منابع سعودی از حمله سایبری به سایت نشست داووس صحرا در ریاض، پایتخت عربستان خبر دادند. بر اساس این گزارش، هکرها تصویری قرار دادند که در آن محمدبن سلمان، ولی عهد عربستان در حالی که شمشیر آغشته به خون در دست دارد، در برابر جمال خاشقجی با لباس قرمز رنگ ـ که قربانیان داعش هنگام ذبح شدن بر تن دارند ـ ایستاده است.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   اصلاح طلبان   آمریکا   کشورهای منطقه   نظام جمهوری اسلامی ایران   رییس جمهور آمریکا   نخبه   منشی   رئیس جمهور   سیزده آبان   ناکارآمدی   مذاکره با آمریکا   کشور اروپایی   اسحاق جهانگیرى   منافقین   توافق هسته ای   مسلمان بودن   بازنشر   مذاکره هسته ای   کار جهادی   وضعیت بازار   روزنامه   اقتصاد   امام خامنه ای   انقلاب اسلامی   خروج از برجام   دونالد ترامپ   اقتصاد ایران   فضای مجازی   اقتصاد کشور   دولت دوازدهم  
اخبار مرتبط
نشریه اخبار و تحلیل ها شنبه 17 آذر
بصیرت نیوز
زمستان سرد ترامپ؛ چرا نیازی به مذاکره با آمریکا وجود ندارد؟
دیده بان
برنامه جامع ضد تحریم درباره فروش نفت و مراودات بانکی
صدا و سیما
مردم ایران هدف تحریم هستند
ایرنا
تحریم نفت ایران با مخالفت جهانی مواجه شده است
اقتصاد آنلاین
شینهوا : تحریم نفت ایران با مخالفت جهانی مواجه شده است
سیر نیوز
شینهوا: تحریم نفت ایران با مخالفت جهانی مواجه شده است
خرداد نیوز
پیشرفت های اقتصادی ایران تحریم های آمریکا را خنثی می کند
ایرنا
ادعای یک مقام اماراتی علیه ایران در رابطه با بازگشت تحریم ها
خبرآنلاین
ترامپ آمریکا و لیبرال دمکراسی را بی آبرو کرده است
ایرنا
بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانههای غربی
خلیج فارس
بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانه های غربی
تیک نیوز
بازتاب بیانات امام خامنه ای در رسانه های غربی
آرمان پرس
بازتاب بیانات مقام معظم رهبری در رسانه های غربی
راه دانا
آمریکا محکوم به شکست است
خبرگزاری بسیج
حرف روز/ محکوم به شکست
بصیرت نیوز
آبی از برجام و FATF گرم نمی شود
خبرگزاری بسیج
پایان ماه عسل کارگزاران و اصلاح طلبان
عصر تعادل
معطل برجام و FATF نمانیم/ مشکلات اقتصادی؛محصول ائتلاف های نیم بند
مهر نیوز
دلیل کاهش نقش اقتصادی معاون اول رئیس جمهوری در دولت دوازهم به روایت جهانگیری
پانا
جنگ روانی و مردم - رسول محمدحسنی*
آریا
جنگ روانی و مردم - رسول محمد حسنی*
ایرنا
نوبت جدایی یورو از دلا ر
افکار نیوز
وزرای ارتباطات و اطلاعات «اشاعه سلاح شیمیایی دشمن » را جدی بگیرند!
راه دانا
هیچ قدرتی نمی تواندجمهوری اسلامی را از آرمان هایش جدا سازد
شبستان
ظریف: در صورت ناکارآمدی مکانیسم اروپایی از برجام خارج می شویم
اکو فارس
در صورت ناکارآمدی مکانیسم اروپایی ممکن است از برجام خارج شویم
نوای رودبار
آیا می توان به سرانجام برجام امیدوار بود؟
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltبصیرت نیوز : نشریه اخبار و تحلیل ها شنبه 17 آذر
bltدیده بان : زمستان سرد ترامپ؛ چرا نیازی به مذاکره با آمریکا وجود ندارد؟
bltصدا و سیما : برنامه جامع ضد تحریم درباره فروش نفت و مراودات بانکی
bltایرنا : مردم ایران هدف تحریم هستند
bltاقتصاد آنلاین : تحریم نفت ایران با مخالفت جهانی مواجه شده است
bltسیر نیوز : شینهوا : تحریم نفت ایران با مخالفت جهانی مواجه شده است
bltخرداد نیوز : شینهوا: تحریم نفت ایران با مخالفت جهانی مواجه شده است
bltایرنا : پیشرفت های اقتصادی ایران تحریم های آمریکا را خنثی می کند
bltخبرآنلاین : ادعای یک مقام اماراتی علیه ایران در رابطه با بازگشت تحریم ها
bltایرنا : ترامپ آمریکا و لیبرال دمکراسی را بی آبرو کرده است
bltخلیج فارس : بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانههای غربی
bltتیک نیوز : بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانه های غربی
bltآرمان پرس : بازتاب بیانات امام خامنه ای در رسانه های غربی
bltراه دانا : بازتاب بیانات مقام معظم رهبری در رسانه های غربی
bltخبرگزاری بسیج : آمریکا محکوم به شکست است
bltبصیرت نیوز : حرف روز/ محکوم به شکست
bltخبرگزاری بسیج : آبی از برجام و FATF گرم نمی شود
bltعصر تعادل : پایان ماه عسل کارگزاران و اصلاح طلبان
bltمهر نیوز : معطل برجام و FATF نمانیم/ مشکلات اقتصادی؛محصول ائتلاف های نیم بند
bltپانا : دلیل کاهش نقش اقتصادی معاون اول رئیس جمهوری در دولت دوازهم به روایت جهانگیری
bltآریا : جنگ روانی و مردم - رسول محمدحسنی*
bltایرنا : جنگ روانی و مردم - رسول محمد حسنی*
bltافکار نیوز : نوبت جدایی یورو از دلا ر
bltراه دانا : وزرای ارتباطات و اطلاعات «اشاعه سلاح شیمیایی دشمن » را جدی بگیرند!
bltشبستان : هیچ قدرتی نمی تواندجمهوری اسلامی را از آرمان هایش جدا سازد
bltاکو فارس : ظریف: در صورت ناکارآمدی مکانیسم اروپایی از برجام خارج می شویم
bltنوای رودبار : در صورت ناکارآمدی مکانیسم اروپایی ممکن است از برجام خارج شویم
bltباشگاه خبرنگاران : آیا می توان به سرانجام برجام امیدوار بود؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.