مخبر - 1397/07/25 - حوادث تلخ برای دانش آموزان تنها در یک ماه

حوادث تلخ برای دانش آموزان تنها در یک ماه
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی که 25 روز از مهر می گذرد، تعدد اتفاقات تلخ را در مدارس کشور شاهدیم، حوادثی که نتیجه آن مرگ 4 دانش آموز بود، دو دانش آموز به دلیل فرسودگی مدارس و دو دانش آموز در جریان اردو جان خود را از دست دادند. "دنیا ویسی" کودکی از سنندج در حالی نخستین سال ...
حوادث تلخ برای دانش آموزان تنها در یک ماه

به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی که 25 روز از مهر می گذرد، تعدد اتفاقات تلخ را در مدارس کشور شاهدیم، حوادثی که نتیجه آن مرگ 4 دانش آموز بود، دو دانش آموز به دلیل فرسودگی مدارس و دو دانش آموز در جریان اردو جان خود را از دست دادند.
"دنیا ویسی" کودکی از سنندج در حالی نخستین سال ورود به مدرسه را تجربه می کرد که در همان نخستین ماه از سال تحصیلی، فرسودگی مدرسه جان او را گرفت و دانش آموز دیگر "عُمر قلندر زاده" از شهرستان سیریک استان هرمزگان بود که برخلاف "دنیا" که در ابتدای راه تحصیل بود، آخرین سال حضورش در مدرسه را تجربه می کرد اما سقوط پایه تیر بسکتبال که علت آن فرسودگی بود به او فرصت فارغ التحصیل شدن از مدرسه را نداد.

تمام این حوادث در شرایطی رخ می دهد که مسئولان آموزش و پرورش از ضرورت بازگشت نشاط به مدارس خبر می دهند اما هنگام بروز چنین حوادثی در یک مواجهه منفعلانه در برابر افکار عمومی جامعه خود را ملزم به پاسخگویی نمی بینند, پاسخ به اینکه آیا تحصیل در مدارس امن و فضای آموزشی استاندارد یکی از نخستین شروط تحقق نشاط نیست؟
آیا این مسئولان آموزش و پرورش نیستند که باید بودجه لازم برای حذف مدارس فرسوده را مطالبه کنند و همان اندازه که از بازگشت نشاط به مدارس سخن می گویند یا با تمام توان تیم روابط عمومی برای مقابله با مافیای کنکور به میدان می آیند, همزمان با این مسائل نیم نگاهی هم به مدارس فرسوده داشته باشند.
دانش آموزان زیر سقف های لرزان مدارس فرسوده
مدت هاست که از مسئولان آموزش وپرورش می شنویم، 30 درصد مدارس کشور ایمنی لازم را برای حضور دانش آموزان ندارند اما چون مدارس جایگزین نداریم، ناچاریم به حضور دانش آموزان در این مدارس ادامه دهیم آن هم در شرایطی که آگاهیم استانداردهای ایمنی لازم برای حضور دانش آموزان در مدارس فرسوده تامین نیست.سازمان نوسازی مدارس که مسئولیت حذف مدارس فرسوده و کلاس های درس خشت و گلی را بر عهده دارد، اعتراف می کند که با اعتبارات فعلی تا 10 سال آینده هم توان حذف مدارس فرسوده را ندارد.
مدارس فرسوده و کلاس های درس خشت و گلی جان دانش آموزان و معلمان را تهدید می کند، مسئولان آموزش وپرورش و نمایندگان مجلس از نبود اعتبار برای برچیده شدن ماجرا خبر می دهند؛ در ارتباط با همین موضوع، محمد بیرانوند عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس معتقد است که اعتبار 3 میلیارد دلاری صندوق توسعه ارزی که در برنامه ششم توسعه برای حذف مدارس فرسوده تعیین شده بود هیچگاه محقق نخواهد شد چون این صندوق پولی برای آموزش وپرورش ندارد!
خانواده ها چگونه "بی پولی" را باور کنند؟
حضور در کلاس های درس ایمن از ابتدایی ترین حقوق دانش آموزان است، چگونه می توان خانواده ها و افکار عمومی جامعه را به بهانه نبود پول برای حذف حدود 10 هزار کلاس درس فرسوده و مدارس خشتی و گلی قانع کرد؟ آیا آنها این بهانه را خواهند پذیرفت؟ آیا نمی توان با یک اقدام ضربتی، بودجه ویژه ای را برای حذف فوری مدارس فرسوده اختصاص داد؟

شهرام جمالی کارشناس آموزشی بر این باور است که شرایط نامناسب کاری از جمله شلوغی و فرسودگی کلاس های درس و افت کیفیت تعلیم و تربیت کشور ذینفعان وزارت آموزش وپرورش یعنی معلمان و دانش آموزان را رنج می دهد.
جمالی با توضیح بیشتر درباره افت شاخص های کیفی در مدارس دولتی و تاثیر مستقیم این مقوله بر نحوه کار معلمان می گوید: باید به شرایط سختی کار در مدارس توجه داشت، جمعیت دانش آموزان در کلاس ها به شدت افزایش یافته در این شرایط معلم نمی تواند از دانش آموزان بازخورد لازم را بگیرد. من در هنرستان تدریس می کنم، باید بگویم که عوامل کیفی و موثر در کار را با توجیه صرفه جویی و نداشتن پول حذف کرده اند.
او به مقوله نبود تجهیزات لازم برای تدریس اشاره و عنوان می کند: وسایل کمک آموزشی نقش مهمی در جریان آموزش دارد اما بسیاری از کلاس های درس از این تجهیزات محروم هستند و فقط میز، نیمکت و تخته کلاس درس وجود دارد.
جمالی درادامه صحبت های خود با دفاع از حقوق دانش آموزان و ضرورت تامین شرایط امن برای تحصیل می گوید: در برنامه ششم توسعه تاکید شد که 3 میلیارد دلار از منابع صندوق ذخیره ارزی برای ایمن سازی و بازسازی مدارس تخصیص یابد اما باید توجه داشت که تامین این اعتبار منوط به کسب درآمد از محل فروش نفت است، هم اکنون سال دوم برنامه ششم توسعه است، حداقل توقع این بود با توجه به اینکه برنامه 5 ساله است تا امسال 40 درصد بودجه مربوطه برای حذف مدارس فرسوده تامین مالی می شد.
مدارس فرسوده و رویای آرامش تحصیل
وی بیان می کند: می توانم بپذیرم که برای دولت اولویت پرداخت یارانه مهمتر از حذف مدارس فرسوده است اما چرا به این نکته توجه نمی شود که جان دانش آموزان در این مدارس تهدید می شود، آیا واقعا نمی توان اولویت بندی تخصیص بودجه را حداقل برای چند سال تغییر داد و در یک اقدام ضربتی اعتبار مورد نیاز برای حذف مدارس فرسوده را تامین کرد؟ آیا این کار انقدر دشوار است که مسئولان آن را انجام نمی دهند؟
جمالی به ماجرای پیشنهاد دولت برای تامین اعتبار پاداش پایان خدمت بازنشستگان از محل صندوق توسعه ملی که در لایحه بودجه سال 97 مطرح شده بود، اشاره ای می کند و این گونه توضیح می دهد: مجلس این پیشنهاد دولت را رد کرد چون اعتبارات صندوق توسعه ملی برای زیرساخت های کشور است و دولت این پیشنهاد را داده بود تا اعتبار مورد نیاز برای تامین پاداش پایان خدمت فرهنگیان سریعتر تخصیص یابد اما این سوال مطرح است که چرا دولت و مجلس همین پیشنهاد را برای مدارس فرسوده ارائه نمی دهند آیا حذف مدارس فرسوده و ساخت مدارس جدید برای دانش آموزان جزو زیرساخت های کشور محسوب نمی شود؟
وی ادامه می دهد: مسئولان سازمان نوسازی مدعی هستند که در 6 ماه نخست امسال تمام بودجه آنها که در لایحه بودجه تعیین شده بود، تخصیص یافته است. امسال با توجه به اینکه بودجه سازمان نوسازی کم بود، مجلس از طریق بودجه استانی و سایر سازوکارها آن را افزایش داد، اگر مسئولان سازمان نوسازی مدعی هستند 1350 میلیارد تومان بودجه آنها در 6 ماه نخست سال تامین شده است و به جذب 100 درصدی اعتبار رسیده اند، دیگر نمی توان مرگ یک دانش آموز را به دلیل ریزش دیوار فرسوده مدرسه توجیه کرد. آیا دیوار فرسوده مدرسه روستای "گرماش" جزو شرایط اضطراری نبود؟ پس چرا بودجه ای برای آن اختصاص نیافت؟
این کارشناس آموزشی تاکید می کند: بودجه لازم برای ایمن سازی مدارس یک ضرورت ملی و یکی از اولویت های اصلی و فوری کشور است؛ مدرسه فرسوده در هر لحظه ممکن است فاجعه ای را ایجاد کند.

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
آموزش و پرورش   برنامه ششم توسعه   معلم   سنندج   هرمزگان   نمایندگان مجلس   ایمنی   کمیسیون آموزش   فرسوده   تعلیم و تربیت   بسکتبال   سال تحصیلی   سازمان نوسازی مدارس   مدارس فرسوده   مدارس دولتی   فرسودگی   نشاط   فضای آموزشی   کلاس های درس   مدارس کشور   کودکی   بی پولی   کنکور   کلاس   معلمان و دانش آموزان   لرزان   محمد بیرانوند   آموزش و پرروش   معلمان   حادثه   دانش آموزی  
اخبار مرتبط
آموزش زیر وحشت آوار
سلامت نیوز
حساب و کتاب دولا پهنای آقای وزیر با دولت برای نوسازی مدارس
تابناک
خودنمایی آموزشگاه های کپری در جنوب کشور/ تحصیل هرمزگانی ها با پیوست مدیریت ترس!
هرمز
انبوه سازان تهران وادار به مدرسه سازی شوند/بی اطلاعی خیرین از وضعیت مدارس پایتخت
خبرگزاری خانه ملت
فرسودگی 30 درصد از مدارس کشور
افکار نیوز
دانش آموزانی که قربانی مدارس ناایمن می شوند
میزان
دانش آموزانی که هنوز در زیرزمین درس می خوانند!
نصف جهان
بازسازی مدارس فرسوده کشور به اعتبارات ویژه نیاز دارد
تیتر شهر
بازسازی مدارس فرسوده کشور، نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه است
میزان
شبح ترس زیر سقف مدارس فرسوده
سلامت نیوز
مدارس فرسوده از اولویت های آموزش و پرورش جاماند/ سکوت در برابر کسری بودجه
ستاره نیوز
مدارس فرسوده از اولویت های آموزش وپرورش جاماند
شعار سال
مدارس فرسوده از اولویت های آموزش وپرورش جاماند/ سکوت در برابر کسری بودجه
تسنیم
3 میلیاردی که برای حذف مدارس فرسوده نقد نشد
جهان نیوز
سه میلیارد دلاری که برای حذف مدارس فرسوده نقد نشد
پارس نیوز
30 درصد مدارس کشور فرسوده هستند
اقتصاد نیوز
دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار جنسی و عکسی اشتباه
سیمرغ
دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه
روز نو
دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه/ چرا حاشیه های مرگ دنیا اینقدر پراکنده و عجیب شد؟
دیده بان ایران
حوادث تلخ برای دانش آموزان تنها در یک ماه
خبر فوری
700 مدرسه در حال تخریب در شهر تهران
سلامت نیوز
سنگر ناامن دانش!
فانوس نیوز
با اعتبارات قطره چکانی مدارس فرسوده حذف نخواهند شد
افکار نیوز
ناقوس مرگ برای آینده سازان
سلامت نیوز
درس زیر سایه ترس
شیرازه
این بار وعده جمع آوری مدارس خشتی و گلی تا پایان سال تحصیلی 97
جوان آنلاین
مدارس خشتی و فرسوده بلای جان آموزش و پرورش/امنیت سرلوحه اردوها
مهر نیوز
سهم "بی تفاوتی ها"در مرگ دنیا
تسنیم
زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن دانش آموزان تحصیل می کنند
سایت جماران
تحصیل زیر سقف 32 هزار مدرسه ناایمن
شعار سال
تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن
ایران خبر
تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن/مرگ دانش آموز 7 ساله زیر آوار مدرسه
سلامت نیوز
درپی جان باختن دانش آموز ابتدایی زیرآوار/ تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن
آرا نیوز
مدرسه ناایمن بود/تیمی مامور بررسی مرگ دانش آموز سنندجی شد
ایسکانیوز
توضیحات بطحایی درباره فوت دانش آموز کلاس اولی در مدرسه فرسوده
فرتاک نیوز
تصویر دانش آموز دبستانی که بر اثر ریزش دیوار مدرسه در گذشت
نیک صالحی
واکنش بطحایی درباره فوت دانش آموز کلاس اولی در مدرسه فرسوده
راه دانا
حرف های بطحایی درباره فوت دانش آموز کلاس اولی در مدرسه فرسوده/ مدرسه ناامین بود
خبرگزاری دانشجو
چرا به کیفیت مدارس دولتی توجهی نمی شود؟
جوان آنلاین
واکاوی دلایل بی توجهی به مدارس دولتی/ چرا تبعیض در مدارس؟
نسیم
اخبار مرتبط
bltسلامت نیوز : آموزش زیر وحشت آوار
bltتابناک : حساب و کتاب دولا پهنای آقای وزیر با دولت برای نوسازی مدارس
bltهرمز : خودنمایی آموزشگاه های کپری در جنوب کشور/ تحصیل هرمزگانی ها با پیوست مدیریت ترس!
bltخبرگزاری خانه ملت : انبوه سازان تهران وادار به مدرسه سازی شوند/بی اطلاعی خیرین از وضعیت مدارس پایتخت
bltافکار نیوز : فرسودگی 30 درصد از مدارس کشور
bltمیزان : دانش آموزانی که قربانی مدارس ناایمن می شوند
bltنصف جهان : دانش آموزانی که هنوز در زیرزمین درس می خوانند!
bltتیتر شهر : بازسازی مدارس فرسوده کشور به اعتبارات ویژه نیاز دارد
bltمیزان : بازسازی مدارس فرسوده کشور، نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه است
bltسلامت نیوز : شبح ترس زیر سقف مدارس فرسوده
bltستاره نیوز : مدارس فرسوده از اولویت های آموزش و پرورش جاماند/ سکوت در برابر کسری بودجه
bltشعار سال : مدارس فرسوده از اولویت های آموزش وپرورش جاماند
bltتسنیم : مدارس فرسوده از اولویت های آموزش وپرورش جاماند/ سکوت در برابر کسری بودجه
bltجهان نیوز : 3 میلیاردی که برای حذف مدارس فرسوده نقد نشد
bltپارس نیوز : سه میلیارد دلاری که برای حذف مدارس فرسوده نقد نشد
bltاقتصاد نیوز : 30 درصد مدارس کشور فرسوده هستند
bltسیمرغ : دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار جنسی و عکسی اشتباه
bltروز نو : دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه
bltدیده بان ایران : دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه/ چرا حاشیه های مرگ دنیا اینقدر پراکنده و عجیب شد؟
bltخبر فوری : حوادث تلخ برای دانش آموزان تنها در یک ماه
bltسلامت نیوز : 700 مدرسه در حال تخریب در شهر تهران
bltفانوس نیوز : سنگر ناامن دانش!
bltافکار نیوز : با اعتبارات قطره چکانی مدارس فرسوده حذف نخواهند شد
bltسلامت نیوز : ناقوس مرگ برای آینده سازان
bltشیرازه : درس زیر سایه ترس
bltجوان آنلاین : این بار وعده جمع آوری مدارس خشتی و گلی تا پایان سال تحصیلی 97
bltمهر نیوز : مدارس خشتی و فرسوده بلای جان آموزش و پرورش/امنیت سرلوحه اردوها
bltتسنیم : سهم "بی تفاوتی ها"در مرگ دنیا
bltسایت جماران : زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن دانش آموزان تحصیل می کنند
bltشعار سال : تحصیل زیر سقف 32 هزار مدرسه ناایمن
bltایران خبر : تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن
bltسلامت نیوز : تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن/مرگ دانش آموز 7 ساله زیر آوار مدرسه
bltآرا نیوز : درپی جان باختن دانش آموز ابتدایی زیرآوار/ تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن
bltایسکانیوز : مدرسه ناایمن بود/تیمی مامور بررسی مرگ دانش آموز سنندجی شد
bltفرتاک نیوز : توضیحات بطحایی درباره فوت دانش آموز کلاس اولی در مدرسه فرسوده
bltنیک صالحی : تصویر دانش آموز دبستانی که بر اثر ریزش دیوار مدرسه در گذشت
bltراه دانا : واکنش بطحایی درباره فوت دانش آموز کلاس اولی در مدرسه فرسوده
bltخبرگزاری دانشجو : حرف های بطحایی درباره فوت دانش آموز کلاس اولی در مدرسه فرسوده/ مدرسه ناامین بود
bltجوان آنلاین : چرا به کیفیت مدارس دولتی توجهی نمی شود؟
bltنسیم : واکاوی دلایل بی توجهی به مدارس دولتی/ چرا تبعیض در مدارس؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.