مخبر - 1397/07/21 - راهکار آرامش ارزی در تنظیم عرضه و تقاضا

راهکار آرامش ارزی در تنظیم عرضه و تقاضا
دکتر علی صالح آبادی معتقد است واقعیات اقتصادی کشور با آنچه در فضای جامعه به واسطه جوسازی های یادشده جریان دارد، متفاوت است و می توان با مدیریت عرضه و تقاضا آرامش را به بازار ارز کشور بازگرداند
راهکار آرامش ارزی در تنظیم عرضه و تقاضا

به گزارش افق تازه به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات، مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: فارغ از اینکه قیمت ارز چه رقمی باشد، نوسانات شدید اقتصادی به دلیل اینکه قدرت پیش بینی را از فعالان اقتصادی می گیرد، به نابسامانی های اقتصادی دامن می زند.
وی با اذعان به اینکه ارز بر بسیاری از مولفه اقتصادی اثر مستقیم می گذارد، گفت: بر این اساس نوسانات شدید نرخ ارز، پدیده مبارکی نیست و باید راهکارهای عملی برای کنترل آن به کار گرفته شود.
دکتر صالح آبادی با اشاره به توانمندی داخلی کشور برای عبور از موانع تحریمی گفت: کشور ما به لحاظ تولید در سطح مطلوب و قابل قبولی قرار دارد و حتی در صورت ایجاد شرایط سخت تحریمی، می توانیم بسیاری از نیاز ضروری خود را تهیه کنیم بنابراین می توان با مدیریت دقیق، واردات کالای لوکس و غیر ضروری را ممنوع کرد چرا که بدون این کالا ها نیز مشکلی متوجه مردم و اقتصاد کشور نخواهد شد.
مدیر عامل بانک توسعه صادرات معتقد است باید به تناسب کاهش عرضه ارز می بایست تقاضا را نیز کم کرد؛ کم کردن تقاضا از طریق مدیریت تخصیص ارز به گروههای کالایی میسر است؛ با اشراف به آمار حجم واردات گروههای مختلف کالایی در سال می توان گروههای کالایی که ممنوعیت واردات آن لطمه ای به بازار نمی زند را مشخص و با حذف آنها از لیست واردات این سیاست را اجرایی کرد. خودروهای لوکس، لوازم خانگی غیر ضروری و کالایی از این قبیل از این جمله هستند و دلیلی ندارد در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم برای تهیه آنها ارز مصرف کرد.
وی در خصوص عدم تمایل تولیدکنندگان و صادرکنندگان به عرضه ارز خود به سامانه نیما و اختلاف قیمت بازار ثانویه و بازار آزاد گفت: زمانیکه اختلاف بین قیمت سامانه نیما و بازار آزاد زیاد می شود به طور طبیعی تقاضا در بازار ثانویه بالا رفته و متقابلا عرضه کاهش می باید، کما اینکه در مقطعی که دلار 4200 تومان بود، با افزایش اختلاف قیمت دلار با بازار آزاد، شاهد افزایش تقاضای انباشته روی دلار 4200 تومنی و همزمان کاهش عرضه آن بودیم.
دکتر صالح آبادی معتقد است که در جریانات اخیر در بازار ارز، برخی از دلال ها از طریق سایتهای مجازی اقدام به قیمت سازی کردند؛ که البته حجم کوچکی هم خرید اتفاق می افتاد اما واقعیت این بود که این حجم از منظر حجم معاملات بسیار ناچیز و در حد صفر بود و حتی اسکناسی که در این چرخه معامله می شد، بیشتر از سه یا چهار درصد نیاز بازار اسکناس نبود و مابقی آن حواله بود چرا که واردات رسمی نیازی به اسکناس ندارد و با حواله ارزی انجام می شود که در حال حاضر برای کالای اساسی و دارو با نرخ 4200 تومان تخصیص پیدا می کند.
وی افزود: اتفاق خوبی که افتاد این است دادستانی به این جریان واکنش نشان داد و اعلام قیمت های لحظه ای ارز را ممنوع و جرم اعلام کرد؛ این تصمیم قیمت سازی صوری و بی پایه و اساس که باعث ایجاد قیمت های کاذب می شد و به هیجانات بازار دامن می زد را متوقف می کند.
دکتر صالح آبادی با تاکید بر ضرورت نظارت دقیق بر واردات و مدیریت آن گفت: در شرایط فعلی موضوع حمایت از کالای ایرانی اهمیتی دوچندان پیدا می کند و برای این منظور باید فرهنگ سازی شود؛ معتقدم با حضور مردم می توان بسیاری از نقشه های دشمن را برای برهم زدن بازار داخلی خنثی کرد؛ تصمیم مردم مبنی بر پرهیز از خرید دلار و استفاده از کالای تولید داخل می تواند بخش عمده ای از هیجان به وجود آمده را مهار کند.
وی خاطر نشان کرد: ما در کشور بیش از نیاز، ارز داریم؛ آنچه مسلم است این است که فروش نفت ایران متوقف نخواهد شد ؛ اخیرا چین اعلام کرد که واردات نفت خود از آمریکا را متوقف کرده، بنابراین می توان با کنترل دقیق تقاضای ارزی و مدیریت آن می توانیم از مشکلات آتی پیرامون کمبود ارز پیشگیری کنیم.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
دادستان   ارز   بانک توسعه صادرات   بازار آزاد   نفت ایران   ممنوعیت واردات   کالای اساسی   حجم معاملات   صادرکنندگان   لوازم خانگی   قیمت بازار   جنگ اقتصادی   مجازی   عرضه و تقاضا   جوسازی   حواله   قیمت دلار   اسکناس   نابسامانی   واردات رسمی   گروههای کالایی   کالای لوکس   دکتر علی صالح آبادی   بازار ارز   چین   اقتصاد   بازار   کالای ایرانی   حمایت از کالای ایرانی   سامانه الکترونیکی نیما   دارو   اقتصاد کشور  
اخبار مرتبط
10 فرمان ارزی برای آرامش بازار
فصل اقتصاد
روزهایی سخت در انتظار اقتصاد ایران؟
ایران جیب
رقبا در کمین بازار عراق و افغانستان/ بازارهای صادراتی که از دست می رود
جوان آنلاین
آیابساط بازار چندنرخی جمع می شود؟
فصل اقتصاد
چرا قیمت کالاها همپای ارز کاهش نمی یابد؟
تجارت نیوز
چرا قیمت کالاها همپای قیمت ارز کاهش نمی یابد؟
صبحانه با خبر
 چرا قیمت کالاها همپای قیمت ارز کاهش نمی یابد؟
خبرآنلاین
«همتی» چوب جادو نداشت/ اتخاذ 4 روش برای بازگرداندن ارز به چرخه اقتصاد / کش و قوس های بانک مرکزی برای تامین ارز دانشجویی
آرا نیوز
گم شدن 15 میلیارد یورو
خرداد نیوز
15 میلیارد یورو گم شد!
عصر بانک
15میلیارد یورو گم شد!
ایستا نیوز
15 میلیارد یورو ارز صادارتی گم شد
بانکداری ایرانی
15 میلیارد یورو گم شد
ایران اکونومیست
دلایل کاهش نرخ دلار در روزهای گذشته
راه دانا
کاهش نرخ دلار در بازار دستوری بوده است؟
هنگام نیوز
کاهش نرخ ارز با دستور صورت نگرفته است
شبکه خبر
آیا بورس ارز جایگزین سامانه نیما می شود؟
تجارت نیوز
وعده امیدوار کننده نماینده سیاست گذار پولی: نرخ نیما و اسکناس یکسان می شود
اقتصاد نیوز
وعده خلا صی از گسل ارزی
اکو فارس
2 تصمیم مهم ارزی بانک مرکزی
باشگاه خبرنگاران
ادامه روند کاهشی نرخ طلا و ارز و دلایل آن، دلار در آستانه كانال 12 هزار تومان
اقتصادگردان
بانک مرکزی باید عوامل بنیادین و موثر بر بازار ارز را شناسایی کند
عصر تبریز
اخبار مرتبط
bltفصل اقتصاد : 10 فرمان ارزی برای آرامش بازار
bltایران جیب : روزهایی سخت در انتظار اقتصاد ایران؟
bltجوان آنلاین : رقبا در کمین بازار عراق و افغانستان/ بازارهای صادراتی که از دست می رود
bltفصل اقتصاد : آیابساط بازار چندنرخی جمع می شود؟
bltتجارت نیوز : چرا قیمت کالاها همپای ارز کاهش نمی یابد؟
bltصبحانه با خبر : چرا قیمت کالاها همپای قیمت ارز کاهش نمی یابد؟
bltخبرآنلاین :  چرا قیمت کالاها همپای قیمت ارز کاهش نمی یابد؟
bltآرا نیوز : «همتی» چوب جادو نداشت/ اتخاذ 4 روش برای بازگرداندن ارز به چرخه اقتصاد / کش و قوس های بانک مرکزی برای تامین ارز دانشجویی
bltخرداد نیوز : گم شدن 15 میلیارد یورو
bltعصر بانک : 15 میلیارد یورو گم شد!
bltایستا نیوز : 15میلیارد یورو گم شد!
bltبانکداری ایرانی : 15 میلیارد یورو ارز صادارتی گم شد
bltایران اکونومیست : 15 میلیارد یورو گم شد
bltراه دانا : دلایل کاهش نرخ دلار در روزهای گذشته
bltهنگام نیوز : کاهش نرخ دلار در بازار دستوری بوده است؟
bltشبکه خبر : کاهش نرخ ارز با دستور صورت نگرفته است
bltتجارت نیوز : آیا بورس ارز جایگزین سامانه نیما می شود؟
bltاقتصاد نیوز : وعده امیدوار کننده نماینده سیاست گذار پولی: نرخ نیما و اسکناس یکسان می شود
bltاکو فارس : وعده خلا صی از گسل ارزی
bltباشگاه خبرنگاران : 2 تصمیم مهم ارزی بانک مرکزی
bltاقتصادگردان : ادامه روند کاهشی نرخ طلا و ارز و دلایل آن، دلار در آستانه كانال 12 هزار تومان
bltعصر تبریز : بانک مرکزی باید عوامل بنیادین و موثر بر بازار ارز را شناسایی کند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.