مخبر - 1397/07/19 - پیش بینی برداشت بیش از 65 هزار تن انار از باغ های سمنان

پیش بینی برداشت بیش از 65 هزار تن انار از باغ های سمنان
خبرگزاری آریا - سمنان - ایرنا - مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: امسال پیش بینی می شود بیش از 65 هزار تن انار از باغ های استان سمنان برداشت شود.
پیش بینی برداشت بیش از 65 هزار تن انار از باغ های سمنان

پيش بيني برداشت بيش از 65 هزار تن انار از باغ هاي سمنان خبرگزاري آريا - سمنان - ايرنا - مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان گفت: امسال پيش بيني مي شود بيش از 65 هزار تن انار از باغ هاي استان سمنان برداشت شود.

به گزارش ايرنا، مهدي قرائيان عصر پنجشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: اين پيش بيني چشم گير بوده و استان سمنان از استان هاي داراي رتبه در کشور از لحاظ عملکرد محصول انار است.
وي ادامه داد: در اين استان حدود 55 هزار هکتار باغ وجود دارد که از اين ميزان 5 هزار و 263 هکتار آن مربوط به باغ هاي انار است.
وي خاطر نشان کرد: امسال با وجود اثرات سرمازدگي سال هاي گذشته به طور متوسط پيش بيني مي شود از هر هکتار 15 هزار و 390 کيلوگرم محصول انار برداشت شود.
مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان يادآور شد: درخت انار در همه شهرستان هاي استان سمنان قابل کشت بوده و سازگار با اقليم اين منطقه است و با توجه به خشکسالي و کم آبي و طرح اصلاح الگوي کشت توسعه باغ هاي انار در دستور کار است.
وي افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه، افزايش 95 هکتاري وسعت باغ هاي انار در استان سمنان هدفگذاري شده است.
قرائيان تصريح کرد: محصول انار در منطقه هاي سمنان و سرخه، درجزين و مهدي شهر از کيفيت بالاتري برخوردار است اما بيشترين سطح زير کشت انار مربوط به منطقه ايوانکي در شهرستان گرمسار است.
وي ارقام گلوباريک ايوانکي، پوست سفيد و پوست قرمز درجزين و رقم ملس ساوه را از مهم ترين ارقام زير کشت انار استان سمنان عنوان کرد.
وي اظهار داشت: امسال انار رقم واندرفول به عنوان رقم مقاوم به ترکيدگي و آفتاب سوختگي در مناطق گرم براي نخستين بار به صورت الگويي در چند منطقه از استان کشت شده است.
قرائيان توسعه کشت باغ هاي انار به صورت اصولي، اجراي طرح اصلاح و بهسازي به وسعت 240 هکتار و جايگزيني باغ هاي قديمي به وسعت 450 هکتار را از برنامه هاي اولويت دار مديريت باغباني استان سمنان برشمرد.
مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان افزود: حدود 76 هزار اصله نهال انار با نظارت کميته نهال استان در قالب طرح استاندارد سازي نهالستان ها به منظور توليد نهال سالم به صورت يارانه دار در بين باغداران در سال هاي 96 و 97 توزيع شده است.
به گزارش ايرنا، از 198 هزار هکتار وسعت باغ و زمين زراعي در استان سمنان 55 هزار هکتار باغ مثمر است و وسعت باغ هاي انار در اين استان در حدود پنج هزار و 263 هکتار است.
استان سمنان بيش از 40 هزار بهره بردار حوزه جهادکشاورزي دارد.
7342/7408
انتهاي پيام /*
لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.