مخبر - 1397/07/19 - ارزش صادرات تجهیزات پزشکی ایران امسال 10 برابر می شود

ارزش صادرات تجهیزات پزشکی ایران امسال 10 برابر می شود
خبرگزاری آریا - مشهد- ایرنا- مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امسال برنامه ریزی ویژه ای برای صادرات تجهیزات پزشکی انجام شده تا در این حوزه رشد 10 برابری معادل 240 میلیون دلار صادارت از ایران محقق شود.
ارزش صادرات تجهیزات پزشکی ایران امسال 10 برابر می شود

ارزش صادرات تجهيزات پزشکي ايران امسال 10 برابر مي شود خبرگزاري آريا - مشهد- ايرنا- مشاور وزير و مديرکل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: امسال برنامه ريزي ويژه اي براي صادرات تجهيزات پزشکي انجام شده تا در اين حوزه رشد 10 برابري معادل 240 ميليون دلار صادارت از ايران محقق شود.

رضا مسائلي عصر پنجشنبه در مراسم گشايش پانزدهمين نمايشگاه بين المللي تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي و صنايع وابسته حوزه سلامت در محل نمايشگاه بين المللي مشهد افزود: صادرات پارسال ايران در حوزه تجهيزات پزشکي 24 ميليون دلار بود.
وي ادامه داد: وزارت بهداشت به منظور ارتقاي کيفيت توليد و صادرات تجهيزات پزشکي رعايت استانداردهاي اتحاديه اروپا را الزامي کرده است. اين مهم منجر به افزايش صادرات تجهيزات پزشکي ايران به کشورهاي هدف از جمله آسياي ميانه، عراق، افغانستان و کشورهاي حوزه خليج فارس مي شود.
مديرکل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت گفت: شرکتهايي به عنوان پايگاههاي صادراتي طراحي شده اند که اساسا ماموريت آنها رقابت با ساير برندها در کشورهاي منطقه است لذا رشد 10 برابري صادرات تجهيزلت پزشکي ايران امسال با کمک همين شرکتها محقق مي شود.
وي افزود: هم اينک تجهيزات پزشکي به 255 کشور دنيا صادر مي شود و ايران پاويون مستقل در چهار نمايشگاه تراز اول بين المللي و رتبه يک دنيا دارد. حوزه تجهيزات پزشکي در ايران بسيار وسيع است بطوري که دو هزار و 200 شرکت داخلي و شش هزار و 100 نمايندگي شرکتهاي خارجي در اين حوزه فعاليت دارند.
مسائلي ادامه داد: هم اينک شش هزار قلم دارو و 280 هزار قلم کالا در حوزه تجهيزات پزشکي در ايارن توليد مي شود و هزار توليدکننده داخلي، شرکتهاي دانش بنيان و متخصصان جوان و دانشمند کشورمان در اين بخش فعال هستند.
وي گفت: رشد حوزه توليد تجهيزات پزشکي در ايران نسبت به رشد جهاني تقريبا دو برابر و حدود 9.1 درصد است. بر اين اساس حوزه توليد تجهيزات پزشکي با رشد قابل ملاحظه اي در حال پيشرفت است.
مشاور وزير بهداشت افزود: در اين چارچوب با آگاهي و فعاليت تامين کنندگان تجهيزات پزشکي ايران و دانشگاههاي مرتبط با اين حوزه با وجود دشواريهاي کار، به هيچوجه از برنامه سند چشم انداز توسعه 20 ساله کشور عقب نيستيم. تحول بنيادين در نظام رگولاتوري تجهيزات پزشکي ايجاد و اين نظام براساس رگولاتوري تجهيزات پزشکي ايران برنامه ريزي شده بطوري که بسياري از توليدکنندگان تجهيزات پزشکي در ايران تاييديه هاي اتحاديه اروپايي را دارند.
وي ادامه داد: همچنين براي جلوگيري از ايجاد اختلال در توليد تجهيزات پزشکي اخيرا برنامه ريزيهايي صورت گرفت و در اين چارچوب همکاري دانشگاههاي علوم پزشکي هماهنگ شد. بر اين اساس کارشناسان و مديران تجهيزات پزشکي دانشگاهها تامين تجهيزات را رصد و اطلاعات مربوطه را در سامانه مديريت تجهيزات پزشکي کشور ثبت مي کنند.
او گفت: اين اطلاعات پردازش و بر اساس آن تصميم گرفته مي شود که در ارتباط با يک کالا چه اقدامي صورت گيرد تا در تامين تجهيزات پزشکي دچار مشکل نشويم.
مسائلي کمبودها در حوزه تجهيزات پزشکي را شامل سه گروه ذکر و بيان کرد: گروه نخست مربوط به افزايش قيمت مواد اوليه آنها و قرار است با اختصاص ارز دولتي، نرخ اصلاح شود. گروه دوم مربوط به توليدکنندگاني است که در توليد برخي اقلام دچار مشکلند لذا فراخواني در بازار داده مي شود تا توليدکنندگان ديگر در يک فضاي رقابتي بتوانند توليد آن وسيله را برعهده گيرند.
وي افزود: گروه سوم مربوط به تجهيزات پزشکي مي شود که دانشگاه علوم پزشکي براي آن اقدام نکرده اند. در اين خصوص قرار است با محوريت دانشگاههاي قطب در مورد موضوع برنامه ريزي شود.
مديرکل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت گفت: تحريمها خللي در توليد تجهيزات پزشکي ايران ايجاد نمي کند زيرا فضا رقابتي است و اگر کشوري حاضر نباشد با ايران تجارتي داشته باشد ساير رقبا با طيب خاطر وارد اين عرصه مي شوند و جاي آنها را مي گيرند.
پانزدهمين نمايشگاه بين المللي تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي، صنايع وابسته حوزه سلامت(دارويي، آزمايشگاهي، بيمارستاني و توانبخشي) با هدف معرفي توليدکنندگان و تامين کنندگان اين حوزه و محصولات وابسته به پزشکان، بيمارستانها و مراکز درماني در مشهد برپا شده است.
در اين چارچوب 70 واحد توليدي، خدماتي و بازرگاني از استانهاي تهران، خراسان رضوي، خراسان شمالي، اصفهان، سمنان، مازندران، يزد، فارس، گيلان، قزوين، البرز و قم توليدات خود را عرضه کرده اند. همچنين نمايندگيهاي کشورهاي آلمان، ايتاليا، آمريکا، ژاپن، چين، لهستان، اوکراين، پاکستان و تايوان آخرين محصولات خود را در رسته هاي تجهيزات پزشکي و دندانپزشکي و صنايع وابسته حوزه سلامت در اين چارچوب معرض بازديد عموم قرار داده اند.
توليدکنندگان داخلي و نمايندگيهاي خارجي در دو هزار و 500 مترمربع فضاي نمايشگاهي توليدات مربوط به تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي، بيمارستاني، آزمايشگاهي، توانبخشي، بهداشتي و سلامت را به نمايش گذاشته اند.
برگزاري دوره آموزشي نرم افزار مديريت تجهيزات پزشکي و دوره آموزشي مانيتورينگ علائم پزشکي نيز از برنامه هاي جنبي اين نمايشگاه است. نمايشگاه تجهيزات پزشکي مشهد از 19 تا 22 مهر در محل دائمي نمايشگاه بين المللي مشهد داير است.
7489/1858
انتهاي پيام /*
لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.