مخبر - 1397/07/19 - روزنامه ها علاوه بر مشکل کاغذ با تأمین مرکب و زینک رو به رو هستند

روزنامه ها علاوه بر مشکل کاغذ با تأمین مرکب و زینک رو به رو هستند
چند روز پیش بود که مصاحبه معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دوباره مسئله کاغذ روزنامه ها و دشواری های مطبوعات را به صدر اخبار کشاند. محمد سلطانی فر در صبحانه کاری با خبرنگاران از تخصیص ارز واردات کاغذ به افراد نااهل در چند ماه قبل خبر داد و گفت: پرونده قضایی دو فردی که 22میلیون یورو ارز ...
روزنامه ها علاوه بر مشکل کاغذ با تأمین مرکب و زینک رو به رو هستند

شعار سال: سلطانی فر پا را از این هم فراتر گذاشت و گفت: «متأسفانه این مشکلات در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. ما مکاتبه کردیم بدون مجوز ما این کاغذها وارد نشود، آقای شریعتمداری نامه نوشت که خودمان داریم وارد می کنیم و مسئولیت با خودمان است و شما دخالت نکنید. این نامه موجود است
مصاحبه معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد البته پاسخ وزارت صنعت، معدن و تجارت را در پی داشت. روابط عمومی این وزارتخانه اطلاعیه ای صادر و تصریح کرد: ادعای تخصیص ارز به افرادی که وجود خارجی ندارند، با توجه به نظارت ها و سازوکار بانکی باورپذیر نیست. وزارت صمت همچنین تأکید کرد که پس از گروه بندی جدید کالایی، طبق ابلاغ وزارت صمت، ثبت سفارش کاغذ پس از تأیید وزیر ارشاد انجام می شود. در این اطلاعیه البته باز هم تأکید شده بود که برخی امور در فرایند ثبت سفارش و واردات کاغذ، همچون سایر کالاها، در حیطه تخصصی وزارت صمت است و این وظایف قابل واگذاری به دیگران نیست.

مشکل فساد از کجا کلید خورد؟
مسئله موسوم به فساد در تخصیص ارز واردات کاغذ مربوط به زمان پیش از این ابلاغیه وزیر صنعت و در مقطعی بود که اعلام شد دولت به همه واردکنندگان ارز 4200تومانی اختصاص می دهد. در آن زمان دو شرکتی که هیچ سابقه ای در بازار کاغذ نداشته و توسط دو جوان تاسیس شده بود، برای واردات کاغذ ثبت سفارش می کنند و پس از تأیید وزارت صمت، مجموعا بیش از 22میلیون یورو ارز می گیرند. دریافتی این دو شرکت، دو برابر مجموع ارز دریافتی 20شرکت دیگر واردکننده کاغذ بوده و این در حالی است که هیچ کس در بازار کاغذ این دو شرکت را نمی شناسد. یکی از شرکت ها 14میلیون یورو و دومی 8.8میلیون یورو ارز گرفته و قرار بوده با این مبالغ بیش از 30هزار تُن کاغذ وارد و در بازار داخلی توزیع شود که این اتفاق هیچ گاه نیفتاد. جالب اینکه این دو شرکت در پرونده های ثبتی درواقع وابسته به هم هستند و در یکی از آنها نفر اول رئیس هیأت مدیره و نفر دوم نایب رئیس بوده و در شرکت دوم برعکس این ماجرا اتفاق افتاده است. همان افرادی که معاون مطبوعاتی وزیر معتقد است وجود خارجی ندارند و مجهول الهویه اند.
محمدعلی وکیلی، نماینده مجلس و مدیرمسئول روزنامه ابتکار درباره آخرین پیگیری های کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص وضعیت دو نفر مجهول الهویه ای که 22میلیون یورو ارز گرفته اند، گفت: این موضوع از اول هم مشکوک و عجیب بود، چراکه ثبت سفارش باید با هویت حقیقی و حقوقی باشد و اصلا راحت نیست؛ ادعای نامفهومی که باعث شد ما 3نفر از وزیران و رئیس بانک مرکزی را به کمیسیون فرهنگی مجلس دعوت کنیم و از آنها توضیح بخواهیم. خلاصه جلسه این بود که قرار شد لیست افرادی که به آنها ارز اختصاص یافته در اختیار کمیسیون فرهنگی قرار گیرد و سپس با گمرک تطابق داده شود و راستی آزمایی ها صورت گیرد اما با تغییر وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی این امر محقق نشد.
او درباره شناسایی دو نفری که گفته می شود ارز برای کاغذ دریافت کرده اند، گفت: در مورد این دو فرد که وزرای اقتصاد و صنعت می گویند ارز به آنها تخصیص شده اما تامین نشده است، باید بگویم که این افراد باید حتما با کمک دستگاه های نظارتی و امنیتی شناسایی شوند چون باید در مورد این موضوع شفاف سازی شود.

چهار موج گرانی کاغذ مطبوعات در یک سال گذشته
موضوع افزایش قیمت کاغذ هم اکنون حدودا یک سال است گریبانگیر فعالان مطبوعاتی و گردانندگان رسانه ها شده است. به طور کلی می توان چهار موج را در این زمینه شناسایی کرد؛ موج اول در آذر سال1396 به وجود آمد که منشأ آن شایعه افزایش تعرفه واردات بود، موج دوم در دی ماه همان سال و متاثر از افزایش قیمت ارز به وجود آمد، موج سوم مربوط به فروردین ماه بود و در رشد مجدد قیمت ارز ریشه داشت و موج چهارم مربوط به مسائلی بود که از فساد در تخصیص ارز کاغذ روزنامه حکایت داشت. اظهارنظر اخیر معاون مطبوعاتی، به نوعی دنباله همان نوع چهارم است که در آن از تخصیص ارز به افراد نااهل و بی نتیجه بودن پیگیری قضایی این فساد سخن گفته شده است.

یک مدل موفق برای تنظیم بازار
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظارت وزارتخانه متبوع خود بر مسئله واردات کاغذ را (پس از گروه بندی جدید کالایی) مدل موفقی می داند. به گفته سلطانی فر، می توان اقدامات معاونت مطبوعاتی -مبتنی بر تعامل با فعالان این بخش- را به موقع و سازنده خواند، چراکه با وجود تورم قابل توجه در بخش های دیگر، قیمت کاغذ، به گفته وی از حدود چهار هزار تومان به پنج هزار تومان رسیده و گرانی 25درصدی را تجربه کرده است که آن هم متناسب با قیمت جهانی کاغذ است. سلطانی فر در توصیف اقدامات معاونت مطبوعاتی برای مدیریت بازار کاغذ روزنامه گفت: «ما کمیته ای متشکل از ناشران، مدیران روزنامه ها، کاغذفروشان، واردکنندگان و همچنین مدیران وزارت ارشاد تشکیل دادیم تا جلوی دخل و تصرف در این عرصه را بگیریم. با هماهنگی وزارت صمت و بانک مرکزی سعی کردیم نحوه واردات و توزیع کاغذ را کنترل کنیم. همزمان با آن به کارخانه چوب و کاغذ مازندران فشار آوردیم تا تولید داخلی افزایش یابد و مشکلاتشان رفع شود. به خواست خدا این اقدامات منجر شد تا کاغذ یکی از معدود کالاهایی باشد که قیمت متعادلی دارد
به گفته کارشناسان و چنان که در اظهارات معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد هم مورد تأکید قرار گرفته، یکی از علل موفقیت نسبی وزارت ارشاد در این بخش، واگذاری امور مربوط به کاغذ به این وزارتخانه است. پیش از این در تعامل وزارت کشاورزی و وزارت صنعت هم شاهد بودیم که همه وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی، با توافق دوجانبه در این وزارت جهادکشاورزی متمرکز شد. این فرایند که موسوم به «قانون انتزاع» است درخصوص وزارت ارشاد هم به ویژه از ابتدای سال1396 در دستور کار قرار گرفت و این وزارتخانه امور مربوط به تنظیم بازار کاغذ شامل واردات، توزیع و قیمت گذاری را به عهده گرفت.

مشکل فقط کاغذ نیست
هم اکنون، اگرچه بازار کاغذ روزنامه براساس اعلام معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در حالت نسبتا متعادلی به سر می برد اما مشکل روزنامه ها صرفا مربوط به کاغذ نیست. فعالان مطبوعاتی مشکلات دیگری نظیر افزایش زیاد قیمت مرکب و محلول های شیمیایی لازم برای استفاده از آن که بعضا تولید داخل نیز هستند را ازجمله مشکلات مهم این روزهای مطبوعات عنوان می کنند. این مشکلات در واقع هزینه تولید روزنامه را بالا برده و این موضوع به چهار شکل تعطیلی روزنامه ها (مثل روزنامه همبستگی یا وقایع اتفاقیه)، کاهش صفحات (مثل همشهری، روزنامه سازندگی، هفت صبح و...)، افزایش قیمت آن (مثل روزنامه کیهان) و یا تعدیل نیرو (چنان که در برخی روزنامه ها اتفاق افتاده است) خود را نشان داده است.
اگرچه در هفته های اخیر و پس از گروه بندی جدید کالایی، نظارت نسبتا قابل قبولی در حوزه تخصیص ارز واردات کاغذ روزنامه وجود دارد، اما وضعیت فعلی کاغذ و نشر روزنامه ها از منظر فعالان مطبوعاتی و مدیران رسانه های چاپی، به چهار دلیل بی توجهی به سایر هزینه های چاپ مثل مرکب، عدم برخورد با فساد واردات کاغذ، وجود نهادهای موازی تصمیم گیر در وزارت صمت و وزارت ارشاد و عدم اجرای کامل قانون انتزاع در حوزه کاغذ مورد نقد است. علاوه بر اینها در روزهای گذشته چالش جدیدی هم به معضلات روزنامه ها اضافه شده که ریشه در اعتصاب کامیون دارها دارد. آنطور که برخی از مدیران مسئول روزنامه ها می گویند اخیرا چند محموله کاغذ با هماهنگی وزارت ارشاد از روسیه خریداری و وارد بندر نوشهر شده اما به علت مشکلات حمل و نقل بارگیری صورت نگرفته و در شرایطی که بسیاری از روزنامه ها درگیر تامین کاغذ روزشان هستند، بار کاغذ در شمال کشور معطل مانده است.

مشکلات کاغذ کمتر شده ولی هنوز وجود دارد
محمدعلی وکیلی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تشکیل کمیته ای متشکل از ناشران، مدیران روزنامه ها و... در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل مشکل کاغذ گفت: به نظرم این کمیته کارایی لازم را دارد و توانسته ثبت سفارش ها را کنترل کند و بازار کاغذ را تا حدودی آرام و دسترسی روزنامه ها به کاغذ را آسان تر کند. وکیلی افزود: البته مشکلات کاغذ کماکان وجود دارد که مهم ترین آن تنوع پایین است ولی در کل مشکلی که دو ماه پیش موجب کمبود شدید کاغذ شده بود را دیگر نداریم.
محمدتقی روغنی ها، مدیرعامل روزنامه ایران نیز درباره آخرین وضعیت کاغذ روزنامه ها گفت: کمیته ای که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد، توانست نظمی را به واردات و فروش کاغذ بدهد و کنترل خوبی را در این حوزه ایجاد کند. وی ادامه داد: در دو ماه اخیر مشکل خرید کاغذ نسبت به قبل بهتر شده و به یک آرامش نسبی رسیده و دیگر مدیران روزنامه ها دغدغه این مورد اساسی و حیاتی را که در ابتدای سال برایشان چالش شده بود، ندارند اما همچنان هزینه زینک، چاپ و مرکب وجود دارد که البته قرار شده مرکب را تامین کنند ولی مسئله زینک برایش تصمیمی گرفته نشده و تاکنون سه برابر افزایش قیمت داشته است. مدیرعامل روزنامه ایران تأکید کرد: این کمیته باید فعالیت خود را ادامه دهد تا زمانی که مطمئن شویم کاغذ قطعا به مصرف کننده واقعی می رسد و در بازار آزاد عرضه نمی شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه هشمهری، تاریخ انتشار 12 مهر97، شماره: 32844محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مطبوعات   ارز   وزیر صنعت   گمرک   نماینده مجلس   یورو   کمیسیون فرهنگی مجلس   وزیر اقتصاد   وزیر ارشاد   محمد سلطانی فر   گروه بندی   وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   وزارت خانه   واردات کاغذ   معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد   واردکنندگان   کالاها   مجهول الهویه   وزارت صنعت معدن   گرانی   معاون مطبوعاتی وزیر   وزرای اقتصاد   واردکننده   زینک   روزنامه   فرهنگی   بازار   بانک مرکزی   شعار سال   صنعت   افزایش قیمت  
اخبار مرتبط
اهمال بانک مرکزی در پرداخت ارز به واردکنندگان کاغذ/ وزیر ارشاد پیگیر ماجرا
نسیم
هزارتوی کمبودکاغذ مطبوعات
همشهری آنلاین
ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند!
شعار سال
پاسخ وزارت صمت به اتهام تخصیص ارز کاغذ به دو نفر که وجود خارجی ندارند
شعار سال
سلطانی فردرخواست واردات کاغذ توسط یک تولیدکننده راتائید کرده بود!
تقریب نیوز
اطلاعیه وزارت صنعت درباره تخصیص ارز به 2 نفر که وجود ندارند!
صدای ایران
وزارت صنعت واکنش نشان داد: طرح اتهام دادن ارز کاغذ به2نفر مجهول باورپذیر نیست
وانا نیوز
واکنش وزارت صنعت به "پرداخت ارز به 2 نفری که وجود خارجی ندارند"
اقتصاد آنلاین ایران
واکنش وزارت صنعت به "وجود نداشتن 2 نفری که ارز کاغذ گرفتند"
دنیای اقتصاد
واکنش وزارت صنعت به تخلفات در واردات کاغذ
الف
قیمت كاغذ نسبت به پاییز سال 96 نزدیك به 4 برابر گران شده است
تیتر امروز
توضیح وزارت صمت درباره ارز اختصاص یافته به کاغذ مطبوعات
فردا نیوز
وزارت صنعت به شائبه ها درباره تخصیص ارز کاغذ مطبوعات پاسخ داد
فرتاک نیوز
ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند!/آقای شریعتمداری نامه نوشت که خودمان داریم وارد می کنیم شما دخالت نکنید
پایتخت ما
وزارت صنعت: تخصیص ارز 4200 تومانی ابلاغیه دولت است
دنیای اقتصاد
واکنش وزارت صمت به اتهام تخصیص ارز کاغذ به دو نفر
سایت جماران
توضیح وزارت صمت درباره ارز اختصاص یافته به کاغذ مطبوعات/تخصیص ارز 4200 تومانی ابلاغیه دولت است
باشگاه خبرنگاران
تخصیص ارز 4200 تومانی ابلاغیه دولت است
ایرنا
پاسخ وزارت صمت به اتهام تخصیص ارز کاغذ به دو نفر
برنا نیوز
واکنش روابط عمومی وزارت صمت به اظهارات معاون وزیرارشاد
فصل تجارت
پرونده تخلف در واردات کاغذ مربوط به 3 ماه پیش است
دنیای اقتصاد
پرونده تخلف در واردات کاغذ مربوط به سه ماه پیش است
خبرآنلاین
ارز کاغذ را 2 نفر گرفتند که وجود نداشتند!
بولتن نیوز
ارز کاغذ را 2 نفر گرفتند که وجود نداشتند
جوان آنلاین
معاون وزیر ارشاد: ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند!
اکو فارس
24 میلیون یورو ارز کاغذ را 2 نفر گرفتند که اصلا وجود نداشتند!
بهار نیوز
معاون وزیر ارشاد: ارز کاغذ را 2 نفر گرفتهاند که اصلا وجود ندارند!
خلیج فارس
معاون وزیر ارشاد: ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند! / با وزارت صنعت مکاتبه کردیم که بدون مجوز ما این کاغذها وارد نشود؛ شریعتمداری نامه نوشت که خودمان داریم وارد می کنیم و شما دخالت نکنید
انتخاب
معاون مطبوعاتی ارشاد: ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند
اقتصاد نیوز
حرفهای عجیب معاون وزیر ارشاد:ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند!
نامه نیوز
ارز کاغذ را 2نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند!
ناطقان نیوز
دریافت 24میلیون یورو برای واردات کاغذ توسط «دو نفر که وجود ندارند»
انصاف نیوز
سلطانی فر: ارز کاغذ را 2 نفر گرفتند که وجود نداشتند
برترین ها
ارز کاغذ را دو نفر گرفتند که وجود نداشتند/ قیمت امروز کاغذ روزنامه متعادل است
رویداد 24
سلطانی فر: ارز کاغذ را دو تفر گرفتند که وجود نداشتند
خرداد نیوز
بحران کاغذ را پشت سر گذاشتیم/ لزوم همکاری بیشتر بانک مرکزی
راه دانا
اخبار مرتبط
bltنسیم : اهمال بانک مرکزی در پرداخت ارز به واردکنندگان کاغذ/ وزیر ارشاد پیگیر ماجرا
bltهمشهری آنلاین : هزارتوی کمبودکاغذ مطبوعات
bltشعار سال : ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند!
bltشعار سال : پاسخ وزارت صمت به اتهام تخصیص ارز کاغذ به دو نفر که وجود خارجی ندارند
bltتقریب نیوز : سلطانی فردرخواست واردات کاغذ توسط یک تولیدکننده راتائید کرده بود!
bltصدای ایران : اطلاعیه وزارت صنعت درباره تخصیص ارز به 2 نفر که وجود ندارند!
bltوانا نیوز : وزارت صنعت واکنش نشان داد: طرح اتهام دادن ارز کاغذ به2نفر مجهول باورپذیر نیست
bltاقتصاد آنلاین ایران : واکنش وزارت صنعت به "پرداخت ارز به 2 نفری که وجود خارجی ندارند"
bltدنیای اقتصاد : واکنش وزارت صنعت به "وجود نداشتن 2 نفری که ارز کاغذ گرفتند"
bltالف : واکنش وزارت صنعت به تخلفات در واردات کاغذ
bltتیتر امروز : قیمت كاغذ نسبت به پاییز سال 96 نزدیك به 4 برابر گران شده است
bltفردا نیوز : توضیح وزارت صمت درباره ارز اختصاص یافته به کاغذ مطبوعات
bltفرتاک نیوز : وزارت صنعت به شائبه ها درباره تخصیص ارز کاغذ مطبوعات پاسخ داد
bltپایتخت ما : ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند!/آقای شریعتمداری نامه نوشت که خودمان داریم وارد می کنیم شما دخالت نکنید
bltدنیای اقتصاد : وزارت صنعت: تخصیص ارز 4200 تومانی ابلاغیه دولت است
bltسایت جماران : واکنش وزارت صمت به اتهام تخصیص ارز کاغذ به دو نفر
bltباشگاه خبرنگاران : توضیح وزارت صمت درباره ارز اختصاص یافته به کاغذ مطبوعات/تخصیص ارز 4200 تومانی ابلاغیه دولت است
bltایرنا : تخصیص ارز 4200 تومانی ابلاغیه دولت است
bltبرنا نیوز : پاسخ وزارت صمت به اتهام تخصیص ارز کاغذ به دو نفر
bltفصل تجارت : واکنش روابط عمومی وزارت صمت به اظهارات معاون وزیرارشاد
bltدنیای اقتصاد : پرونده تخلف در واردات کاغذ مربوط به 3 ماه پیش است
bltخبرآنلاین : پرونده تخلف در واردات کاغذ مربوط به سه ماه پیش است
bltبولتن نیوز : ارز کاغذ را 2 نفر گرفتند که وجود نداشتند!
bltجوان آنلاین : ارز کاغذ را 2 نفر گرفتند که وجود نداشتند
bltاکو فارس : معاون وزیر ارشاد: ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند!
bltبهار نیوز : 24 میلیون یورو ارز کاغذ را 2 نفر گرفتند که اصلا وجود نداشتند!
bltخلیج فارس : معاون وزیر ارشاد: ارز کاغذ را 2 نفر گرفتهاند که اصلا وجود ندارند!
bltانتخاب : معاون وزیر ارشاد: ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند! / با وزارت صنعت مکاتبه کردیم که بدون مجوز ما این کاغذها وارد نشود؛ شریعتمداری نامه نوشت که خودمان داریم وارد می کنیم و شما دخالت نکنید
bltاقتصاد نیوز : معاون مطبوعاتی ارشاد: ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند
bltنامه نیوز : حرفهای عجیب معاون وزیر ارشاد:ارز کاغذ را 2 نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند!
bltناطقان نیوز : ارز کاغذ را 2نفر گرفته اند که اصلا وجود ندارند!
bltانصاف نیوز : دریافت 24میلیون یورو برای واردات کاغذ توسط «دو نفر که وجود ندارند»
bltبرترین ها : سلطانی فر: ارز کاغذ را 2 نفر گرفتند که وجود نداشتند
bltرویداد 24 : ارز کاغذ را دو نفر گرفتند که وجود نداشتند/ قیمت امروز کاغذ روزنامه متعادل است
bltخرداد نیوز : سلطانی فر: ارز کاغذ را دو تفر گرفتند که وجود نداشتند
bltراه دانا : بحران کاغذ را پشت سر گذاشتیم/ لزوم همکاری بیشتر بانک مرکزی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.