مخبر - 1397/07/18 - ایرادات شورای نگهبان درباره لایحه مناطق آزاد قابل رفع است

ایرادات شورای نگهبان درباره لایحه مناطق آزاد قابل رفع است
خبرگزاری آریا - ایلام - ایرنا - نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رد لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی از سوی شورای نگهبان گفت: ایرادات شورای نگهبان به این لایحه قابل رفع شدن است ضمن اینکه مغایرت های اعلام شده از طرف مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پیش از این اعمال شده ...
ایرادات شورای نگهبان درباره لایحه مناطق آزاد قابل رفع است

ايرادات شوراي نگهبان درباره لايحه مناطق آزاد قابل رفع است خبرگزاري آريا - ايلام - ايرنا - نماينده ايلام در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به رد لايحه ايجاد هشت منطقه آزاد تجاري و مناطق ويژه اقتصادي از سوي شوراي نگهبان گفت: ايرادات شوراي نگهبان به اين لايحه قابل رفع شدن است ضمن اينکه مغايرت هاي اعلام شده از طرف مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز پيش از اين اعمال شده است.

جلال ميرزايي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار کرد: شوراي نگهبان در نشست 11 مهرماه خود لايحه ايجاد هشت منطقه آزاد تجاري و مناطق ويژه اقتصادي در کشور را بررسي و اعلام کرده است الحاقيه نمايندگان به اين لايحه بايد در قالب طرحي جداگانه ارائه مي شد و تصويب آن به اين صورت مغاير با اصل هفتاد و چهارم قانون اساسي است.
وي يادآور شد: در لايحه دولت ايجاد تنها 12 منطقه ويژه اقتصادي در کشور گنجانده شده بود اما در بررسي هاي نمايندگان به حدود 80 منطقه افزايش پيدا کرد که به نظر مي رسد ايراد شوراي نگهبان در خصوص اضافه شدن اين موارد در قالب يک طرح جداگانه است.
عضو کميسيون مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: در خصوص اينکه مجلس تا چه اندازه مي تواند لوايح دولت را تغيير دهد نظر شوراي نگهبان اين است که نمايندگان تنها مي توانند لايحه را رد يا تصويب کنند و تغييرات اعمال شده را بايد در قالب طرح جداگانه ارائه دهند که اين ايراد شوراي نگهبان قابل رفع شدن است و بايد راهکارهاي آن توسط رئيس و هيات رئيسه مجلس اتخاذ شود.
ميرزايي اضافه کرد: از طرف علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي نامه شوراي نگهبان به کميسيون اقتصادي و معاونت قوانين مجلس براي بررسي و اصلاح و رفع ايراد شوراي نگهبان ارجاع شده است و کميسيون با تعامل و همکاري دفتر حقوقي رياست جمهوري به اين مغايرت و ايراد شوراي نگهبان پاسخ مناسبي ارائه مي شود.
**رد لايجه مناطق آزاد از سوي شوراي نگهبان بر اساس نظر مجمع تشخيص نبوده است
نماينده ايلام گفت: رد لايجه ايجاد هشت منطقه آزاد تجاري و مناطق ويژه اقتصادي در کشور از سوي شوراي نگهبان بر اساس نظر مجمع تشخيص مصلحت نبوده است.
ميرزايي با اشاره به اينکه در نامه شوراي نگهبان مغايرت قانوني اعلام شده از سوي مجمع نيز عينا به مجلس ارسال شده است، يادآور شد: به نظر مي رسد با توجه به استناد به نظر مجمع، شوراي نگهبان اين ايرادات را وارد دانسته است.
وي تاکيد کرد: مجمع تشخيص مصلحت نظام اول مهرماه 97 در نامه اي به شوراي نگهبان در ارتباط با مصوبه ايجاد مناطق آزاد و ويژه تجاري اقتصادي در کشور سه مغايرت قانوني را اعلام کرده است که عينا مورد استناد شوراي نگهبان قرار گرفته است.
وي اضافه کرد: اين مغايرت ها شامل مغايرت با بند 17 سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي در خصوص اصلاح نظام درآمدي دولت و افزايش سهم درآمدهاي مالياتي، مغايرت با بند يک جزء دال سياست هاي کلي آمايش سرزمين در خصوص ايجاد امکانات عادلانه، فرصت هاي برابر و رفع تبعيض ناروا در مناطق مختلف کشور و مغايرت با بند 11 سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي مبني بر توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ويژه اقتصادي کشور به منظور انتقال فناوري هاي پيشرفته، گسترش و تسهيل توليد و صادرات کالا و خدمات و تامين نيازهاي ضروري و منابع مالي از خارج کشور است.
**تمامي مغايرت هاي مورد نظر مجمع در زمان بررسي لايحه اعمال شده است
عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: تمامي ايرادات و مغايرت هاي قانوني اعلام شده از طرف مجمع تشخيص مصلحت نظام در بررسي لايحه توسط نمايندگان توسط منتقدان مطرح و مورد نظر قرار گرفته شده است.
ميرزايي با اشاره به ايراد مجمع در خصوص کاهش درآمدهاي مالياتي دولت در صورت ايجاد مناطق آزاد تجاري، افزود: مناطق محرومي مانند ايلام و زابل درآمدي نداشته اند که عايد دولت شود که اکنون بگوييم با ايجاد مناطق آزاد درآمدهاي مالياتي دولت کم مي شود بنابراين مشخص نيست اين ايرادات بر چه اساسي مطرح مي شود.
وي تاکيد کرد: در خصوص مغايرت با سياست هاي کلي آمايش سرزمين نيز بايد توجه شود که نگاه غلطي به آمايش سرزمين وجود دارد زيرا آمايش سرزمين بر اساس مزيت هاي نسبي هر منطقه است و نه بر اساس امکانات عادلانه، ما در مناطق فرصت برابر نداريم که اکنون با ايجاد مناطق آزاد تبعيض اعمال شود.
وي يادآور شد: در خصوص بند 11 مورد نظر مجمع نيز دغدغه مجلس و اصلاحات انجام شده در راستاي توسعه حوزه عمل و جذب تکنولوژي پيشرفته و صادرات کالا و خدمات است و مشخص نيست چگونه دوباره از سوي مجمع مطرح شده است.
نماينده ايلام اظهار کرد: ايرادات مجمع تشخيص مصلحت به مصوبه ايجاد هشت منطقه آزاد تجاري و مناطق ويژه اقتصادي در کشور کلي است و به صورت کامل در لايحه اصلاحي مجلس اعمال شده است بنابراين از طرف کميسيون اقتصادي مجلس پيگيري هاي لازم براي برگزاري جلساتي با اعضاي مجمع در اين خصوص انجام خواهد شد.
به گزارش ايرنا، کليات لايحه ايجاد 8 منطقه آزاد تجاري در کشور هفتم شهريورماه 97 و جزييات آن 11 شهريورماه در مجلس تصويب شد.
براساس تصويب لايحه ايجاد مناطق آزاد تجاري و صنعتي در کميسيون اقتصادي منطقه اينچه برون در استان گلستان، منطقه مهران در ايلام، منطقه اردبيل در استان اردبيل، منطقه سيستان در استان سيستان و بلوچستان، منطقه بانه- مريوان در استان کردستان، منطقه جاک در استان هرمزگان، منطقه بوشهر در استان بوشهر، منطقه قصر شيرين در استان کرمانشاه به عنوان مناطق آزاد جديد اقتصادي جديد تعيين شدند.
اين مصوبه براي تاييد به شوراي نگهبان ارسال شد که مورد موافقت قرار نگرفت.
6032/6119
انتهاي پيام /*
لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.