مخبر - 1397/07/18 - زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن دانش آموزان تحصیل می کنند

زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن دانش آموزان تحصیل می کنند
فقط 16 روز توانست پشت میز و نیمکت های مدرسه بنشیند و با همکلاسی هایش کودکی کند. فقط 16 روز طعم پرهیاهوی کلاس درس، مدرسه رفتن و ذوق و شوقش را چشید. از دنیا ویسی می گویم همان دانش آموز کلاس اولی که دیوار مدرسه بر سرش آوار شد و زیر همین دیوار سنگین جان داد. هدی هاشمی خبرنگار
زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن دانش آموزان تحصیل می کنند

به گزارش جی پلاس، خبری که محمدسعید کنعانی، مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 سنندج آن را اعلام کرد و گفت: بر اثر ریزش بخشی از دیوار حیاط آموزشگاه مدرسه روستایی به علت فرسوده بودن بنا، یکی از دانش آموزان پایه اول این آموزشگاه به نام «دنیا ویسی» مصدوم و سریعاً توسط مدیر، آموزگار و پدرنامبرده به بیمارستان بعثت سنندج اعزام شد.متأسفانه بر اثر شدت جراحات وارده این دانش آموز در بیمارستان بعثت سنندج فوت کرد. به گفته او این دبستان دارای 13 نفر دانش آموز و یک کلاس چندپایه است.وقتی این خبر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت خیلی ها دوباره از مدارس فرسوده و تخریبی گفتند که هر سال جان دانش آموزان یا معلمانشان را می گیرد. وزیر آموزش و پرورش نیزدوباره از مدارس فرسوده گفت: متأسفانه در این حادثه یک دانش آموز فوت کرد و اکنون تیمی را برای بررسی این موضوع مأمور کرده ام. این مدرسه جزو مدارس ناایمن است. سید محمد بطحایی با اشاره به این که تلاش خوبی در سال 97 برای تخریب و بازسازی مدارس فرسوده از دو محل صورت گرفته است،افزود: نمایندگان مجلس نیز برای حل مشکل مدارس فرسوده تلاش می کنند. از محل برنامه ششم توسعه نیز اعتباراتی پیش بینی بینی شده است. البته با افزایش هزینه ها روبه روییم و آموزش و پرورش نیازمند کمک های بیشتری است.

30 درصد مدارس فرسوده اند

دیروز پیکر نحیف دنیا را به خاک سپردند و پدر و مادر روستایی و کشاورزش با کودک شان برای همیشه وداع کردند، وداعی تلخ که هرگز این حادثه از یادشان نخواهد رفت. مثل خداحافظی کودک و همسر حمید رضا کنگوزهی همان معلم فداکاری که برای نجات دانش آموزانش و در حادثه ریزش دیوار مدرسه جان داد و یا وداع آخر پدر و مادر فریبا کودک سیستانی که دو سال پیش اوهم مثل دنیا دیوار های مدرسه جانش را گرفت. همین چند ماه پیش بود که وزیر آموزش و پرورش، کف کلاس بی میز و نیمکت مدرسه روستایی محروم در سیستان و بلوچستان نشست، با دانش آموزان عکس یادگاری گرفت و در مصاحبه ای اعلام کرد که تلاش می کند تا چنین فضاهای آموزشی ناایمن و غیراستانداردی در ایران نباشد موضوعی که یکی از دغدغه های جدی معلمان در مدارس کشور هم بوده است. معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس نیز در گفت و گو با «ایران» از آمارهای مدارس فرسوده گفت: بر اساس آمارها 30 درصد مدارس کشور فرسوده و نیازمند مقاوم سازی، تخریب و بازسازی هستند. البته این 30 درصد عدد کمی نیست. بر اساس آمارها 107 هزار فضای آموزشی، پرورشی و ورزشی و 530 هزار کلاس درس در کشور وجود دارد که بر اساس برآوردهایی که انجام داده ایم از این تعداد 32 هزار فضای آموزشی نیازمند مقاوم سازی و تخریب است. همچنین ساختمان های با عمر مفید 30 تا 35 سال و بیشتر، تخریبی شناخته می شود و با توجه به این که زمان تصویب اولین آیین نامه زلزله به سال 1367 برمی گردد، مدارسی که قبل از این تاریخ ساخته شده اند نسبت به زلزله، مقاوم نیستند و باید تخریب یا مقاوم سازی شوند البته معتقدیم با نگهداری مناسب مدارس باید عمر مفید ساختمان های آنها را بالا ببریم. داریوش ورناصری با اشاره به این که بودجه ساخت هر کلاس درس 200 میلیون تومان است اعلام کرد: اعتبار سالانه ما در حدود 2 هزار میلیارد تومان است این درحالیست که اگر بخواهیم به طور ویژه تمام مدارس را بازسازی کنیم مبلع 40 هزار میلیارد تومان بودجه لازم داریم. او سرانه فضای آموزشی استاندارد را حدود 8.4 مترمربع و سرانه متوسط فعلی را نزدیک به 5.2 مترمربع دانست وافزود: 11استان کشور، زیر خط میانگین هستند. از لحاظ پراکندگی سرانه فضای آموزشی در مناطق شهری و روستایی سرانه فضاهای آموزشی شهری 4.96 مترمربع است و از سرانه متوسط کل کشور، کمی پایین تر است و حدود 15 استان کشور زیر خط میانگین فضای آموزشی شهری هستند. سرانه فضای روستایی کشور 5.81 مترمربع است و 10 استان از جمله استان های سیستان و بلوچستان، البرز، آذربایجان غربی، تهران، خراسان رضوی، کرمان، گیلان و گلستان زیر خط میانگین فضای آموزشی روستایی قرار دارند. مسأله دیگر این است که فضاهای آموزشی موجود با سرانه متوسط 5.18 مترمربع، ساختمان های تخریبی و نیازمند بازسازی را نیز شامل می شود که این ساختمان ها بین 30 تا 40 سال سن دارند. ورناصری به کمک های خیرین مدرسه ساز اشاره کرد و اظهار داشت: تا اینجای کار هم خیرین مدرسه ساز به ما کمک کرده اند و ما توانستیم مدرسه سازی کنیم و نیمی از مدرسه سازی های ما با کمک خیرین انجام می شود با این حال، امیدواریم خیرین هر چه بیشتر در امر مدرسه سازی ورود کرده و بستر مناسبی برای آموزش دانش آموزان فراهم کنند.

تا مجازات مقصرین پیگیری خواهیم کرد

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع فوت دانش آموز دختر سنندجی به خاطر ریزش دیوار مدرسه را تا مجازات مقصرین پیگیری خواهیم کرد. به گزارش ایسنا، سیدمهدی فرشادان افزود: آخرین بار در شورای آموزش و پرورش و با حضور مدیران وزارتی درباره وضعیت مدارس فرسوده صحبت کردیم چرا که مدارس فرسوده زیادی در استان کردستان وجود دارد که بارها نسبت به خطرات احتمالی آن هشدار دادیم که در پاسخ موضوع کمبود اعتبارات مطرح می شود در حالی که نمی توان جان دانش آموز را به خاطر کمبود اعتبار به خطر انداخت.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
زلزله   آموزش و پرورش   برنامه ششم توسعه   نگهداری   سنندج   نمایندگان مجلس   فرسوده   دبستان   سیستان و بلوچستان   وزیر آموزش و پرورش   مقاوم سازی   مدارس فرسوده   نوسازی   فضای آموزشی   مدارس کشور   کودکی   فداکاری   مدیر آموزش و پرورش   کلاس   عمر مفید   سید محمد بطحایی   همکلاسی   جراحات   معاون فنی   داریوش ورناصری   معلمان   حادثه   بیمارستان   دانش آموزی  
اخبار مرتبط
گزارشی از وضعیت مدارس فرسوده خراسان رضوی روی گسل /تحصیل زیرسقف های لرزان
راه دانا
همدان| دولت هزینه سفرهای غیرضروری را صرف مدارس فرسوده کند
تسنیم
پشت پرده مرگ فجیع 4 دختر دانش آموز در زاهدان / کوتاهی صورت گرفته است
روز نو
واکنش ها به آتش سوزی مدرسه ای در زاهدان/حذف بخاری از مدارس با اعتبارات کنونی حدود 8 سال طول می کشد
سلامت نیوز
بطحایی: با هرگونه کوتاهی و تقصیر برابر قانون برخورد خواهم کرد
ایران خبر
بچه های مدرسه همچنان می سوزند
ایران اکونومیست
دومینوی آتش سوزی در مدارس و 4 قربانی
اعتدال
بچه هایی که همچنان در مدرسه می سوزند
الف
تاب آوری مدارس همدان در برابر زلزله چه قدر است؟
تسنیم
سقوط پنکه سقفی کلاس روی دانش آموزان
افکار نیوز
سقوط پنکه کلاس روی دانش آموزان
فرارو
سقوط پنکه کلاس روی دانش آموزان/ مصدومیت 2 دانش آموز دختر
ملیت
مشکل فقط فرسودگی مدارس نیست؛ پنکه هم روی دانش آموزان سقوط می کند!
ایسکانیوز
آموزش زیر وحشت آوار
سلامت نیوز
حساب و کتاب دولا پهنای آقای وزیر با دولت برای نوسازی مدارس
تابناک
فرسودگی 30 درصد از مدارس کشور
افکار نیوز
دانش آموزانی که قربانی مدارس ناایمن می شوند
میزان
دانش آموزانی که هنوز در زیرزمین درس می خوانند!
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltراه دانا : گزارشی از وضعیت مدارس فرسوده خراسان رضوی روی گسل /تحصیل زیرسقف های لرزان
bltتسنیم : همدان| دولت هزینه سفرهای غیرضروری را صرف مدارس فرسوده کند
bltروز نو : پشت پرده مرگ فجیع 4 دختر دانش آموز در زاهدان / کوتاهی صورت گرفته است
bltسلامت نیوز : واکنش ها به آتش سوزی مدرسه ای در زاهدان/حذف بخاری از مدارس با اعتبارات کنونی حدود 8 سال طول می کشد
bltایران خبر : بطحایی: با هرگونه کوتاهی و تقصیر برابر قانون برخورد خواهم کرد
bltایران اکونومیست : بچه های مدرسه همچنان می سوزند
bltاعتدال : دومینوی آتش سوزی در مدارس و 4 قربانی
bltالف : بچه هایی که همچنان در مدرسه می سوزند
bltتسنیم : تاب آوری مدارس همدان در برابر زلزله چه قدر است؟
bltافکار نیوز : سقوط پنکه سقفی کلاس روی دانش آموزان
bltفرارو : سقوط پنکه کلاس روی دانش آموزان
bltملیت : سقوط پنکه کلاس روی دانش آموزان/ مصدومیت 2 دانش آموز دختر
bltایسکانیوز : مشکل فقط فرسودگی مدارس نیست؛ پنکه هم روی دانش آموزان سقوط می کند!
bltسلامت نیوز : آموزش زیر وحشت آوار
bltتابناک : حساب و کتاب دولا پهنای آقای وزیر با دولت برای نوسازی مدارس
bltافکار نیوز : فرسودگی 30 درصد از مدارس کشور
bltمیزان : دانش آموزانی که قربانی مدارس ناایمن می شوند
bltباشگاه خبرنگاران : دانش آموزانی که هنوز در زیرزمین درس می خوانند!

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.