مخبر - 1397/07/18 - «دنیا» زیر آوار ماند

«دنیا» زیر آوار ماند
دنیا ویسی دختربچه هفت ساله سنندجی صبح روز دوشنبه زیر آوار مدرسه ای که در آن می خواند جان سپرد. معلوم نیست چه کسی جنازه او را پیدا کرده و به اطرافیان خبر داده است اما آنچه معلوم است اینکه وقتی بالای سر دنیا رسیدند او کشته شده بود.
«دنیا» زیر آوار ماند

همچنین ابهاماتی درباره نحوه کشته شدن او وجود دارد که «قانون» بعد از دستیابی به مدارک محکم تر آن را منتشر خواهد کرد. این دختربچه هفت ساله 16 روز پس از پا گذاشتن به کلاس درس برای تحصیل علم و دانش بر اثر ریزش دیوار حیاط مدرسه، قربانی رویایی شد که این روزها دانش آموزان یک سوم مدارس کردستان را در معرض خطر و تهدید قرار داده است. می گویند ساختمان این مدرسه فرسوده و غیراستاندارد و ساخت آن به سال 59 بر می گردد و استفاده از آن از روی ناچاری و به دلیل نبود فضای آموزشی بوده است.
محمد سعید کنعانی، مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج در تشریح نحوه وقوع این حادثه گفت: قبل از ظهر روز دوشنبه بر اثر ریزش بخشی از دیوار حیاط آموزشگاه مدرسه روستایی به علت فرسوده بودن بنا، یکی از دانش آموزان پایه اول این آموزشگاه به نام دنیا ویسی مصدوم و سریعا توسط مدیر آموزگار و پدرنامبرده به بیمارستان بعثت سنندج اعزام شد. وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه بر اثر شدت جراحات وارده این دانش آموز در بیمارستان بعثت سنندج فوت کرد گفت: مدیر این دبستان دارای 13 نفر دانش آموز و یک کلاس چندپایه است.
او در ادامه افزود: اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان این حادثه تلخ و فقدان این دانش آموز عزیز را به خانواده محترم وی تسلیت می گوید. طبق اعلام اداره کل آموزش و پرورش کردستان بر اثر ریزش بخشی از دیوار حیاط آموزشگاه روستایی به علت فرسوده بودن بنا، یک دانش آموز پایه اول به نام دنیا ویسی مصدوم و سریعا توسط معلم مدرسه و پدرش به بیمارستان بعثت سنندج منتقل شد ولی او بر اثر جراحات وارده فوت کرد. مدرسه روستای گرماش سال 1359 تاسیس شده و اکنون سی و هشتمین سال بهره برداری خود را سپری می کند.
مسئولان آموزش و پرورش کردستان می گویند جزو مدارس فرسوده است حال به عنوان نگارنده سوال دارم: چرا به زعم اینکه مدرسه فرسوده است و احتمال وقوع یک حادثه در آن می رود نسبت به ایمن سازی آن با اندک هزینه ای اقدام نشده است؟ حادثه به نوعی شبیه حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه انقلاب اسلامی شین آباد در شهرستان پیرانشهر بود اما این بار جان دانش آموزی را گرفت که شاید در آینده با تلاش های خود تبدیل به شخصیتی مهم و تاثیر گذار می شد ولی با یک سهل انگاری، امروز بر دوش خانواده اش به خاک سپره می شود. داده های آماری آموزش و پرورش کردستان حاکی از آن است که در حال حاضر از سه هزار و 800 مدرسه این استان، یک هزار و 73 مدرسه نیازمند تخریب و نوسازی است.
**مشکل مدارس فرسوده را حل کنید
همچنین سید محمد بطحایی؛ وزیر آموزش و پرورش نیز در جمع خبرنگاران درباره حادثه فروریختن ساختمان دیوار یک مدرسه گفت: این اتفاق در یکی از روستاهای سنندج به دلیل ضعف دیوار اتفاق افتاده است و متأسفانه یک دانش آموز فوت کرد که تیمی را برای بررسی این موضوع مأمور کردم.
بطحایی با بیان اینکه این مدرسه جزو مدارس ناایمن است، گفت: تلاش خوبی در سال 97 برای تخریب و بازسازی مدارس فرسوده انجام شده است که از دو محل شامل یکی از محل ارزش افزوده نمایندگان تلاش دارند تا مشکل مدارس فرسوده را حل کنند و از محل برنامه ششم نیز اعتبار پیش بینی بینی شده است البته با افزایش هزینه ها مواجهیم و همچنان آموزش و پرورش نیازهای کمک های بیشتر است. این حادثه فعالان صنفی معلمان را نگران کرده است.
اسکندر لطفی (فعال صنفی معلمان کردستان) با ابراز تاسف شدید از بروز این حادثه می گوید: تا زمانی که محرومیت زدایی از فضاهای آموزشی را با جدیت از فرادستان و مسئولان نخواهیم و مطالبه نکنیم، هر سال باید شاهد تکرار چنین ماجراهای دلخراشی باشیم. به خصوص در استان های محروم، خطر ریزش دیوار مدارس و مرگ معلمان و دانش آموزان بر اثر این دست حوادث، بسیار جدی ست.
این عضو کانون صنفی معلمان مریوان تاکید می کند: شرایط دردناکی مانند مرگ این دختر روستایی ایجاب می کند که ما فعالان صنفی معلمان همصدا و متحد از مسئولان و برنامه ریزان بودجه ای کشور درخواست کنیم که نوسازی مدارس و تخصیص بودجه برای آن را در اولویت قرار دهند.
او به شرایط مدارس استان های کردستان می پردازد: حتی دریک بررسی اجمالی می توان متوجه وضعیت فیزیکی نگران کننده ساختمان های مدارس در استانِ کردستان شد. انبوه فضای آموزشی غیراستاندارد، تخریبی و فرسوده و وجود مدارس خشتی و گلی و کانکسی و مشکل دیگری به نامِ تعدد مدارس دوشیفته، ازجمله مواردی است که بحرانی بودن وضعیت فضاهای آموزشی را فریاد می زند.
وی ادامه می دهد: در غالب مدارس شهری و روستایی، خبری از تجهیز کلاس های درسی به سیستم هوشمند آموزشی نیست و میزان ساخت و سازهای جدید نیز هرگز امیدوارکننده نیست. براساس اظهاراتِ خود مسئولان آموزش و پرورش، سی درصد از مدارس کشور فرسوده هستند و نیاز به بازسازی و یا تخریب دارند. این را معاون وزیر آموزش و پرورش ابتدای مرداد ماه امسال اعلام کرده است.
مهراله رخشانی مهر گفته است؛ از این تعداد مدارس فرسوده کشور، ١٢ درصد تخریبی هستند و ١٨ درصد باید مقاوم سازی شوند. او اعلام کرده در مجموع ١١ استان زیر خط میانگین کشوری از نظر فضای آموزشی هستند.
لطفی نیز این آمار را برای استان محل تدریس خود یعنی کردستان تایید می کند و می گوید: بالغ بر 30 درصد از فضاهای آموزشی کردستان، فاقد آیتم های استاندارد و ایمنی لازم هستند و هر لحظه امکان فرو ریختن ساختمان مدرسه وجود دارد در هر شهرستانی به دفعات شاهد نامه نگاری های مدیران مدارس و مدیران شهرستانی هستیم که نگرانی خود را خصوصا بابت احتمال فررویختن دیوارهای حیاط مدارس ابلاغ کرده اند و هر بار این نامه ها در انبوه مطالبات اولی تر گم می شوند و جوابی درخور نمی یابند. از سویی دیگر مسولان ارشد آموزش و پرورش در استان با این معضل جدی مواجه هستند که چنانچه فعالیت مدارس غیراستاندارد را متوقف کنند، با بحران فضای آموزشی مواجه خواهند شد، بحرانی که با وجود استفاده از مدارس استیجاری و کانکسی همچنان به قوت خود باقی است.
لطفی می افزاید: معضل بحران کمبود فضاهای آموزشی استاندارد استان کردستان نیازمند عزم ملی مسولان است و با اعتبارات رایج به هیچ عنوان امیدی به بهبود شرایط نمی رود؛ باید قبول کنیم اعتبارهای قطره چکانی سازمان نوسازی مدارس به گونه ای است که زمان طولانی ساخت و تحویل هر ساختمان نوساز همزمان می شود با فرسوده تر شدن بافت مدارس قدیمی؛ بنابراین عملا نسبت ساخت ساختمان های جدید و فرسودگی مدارس قدیمی با هم برابری نمی کند.
منبع: روزنامه قانون؛ 1397.7.18
گروه اطلاع رسانی**9370**2002

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آموزش و پرورش   آتش سوزی   ایمن سازی   سنندج   کردستان   محرومیت زدایی   فرسوده   دبستان   وزیر آموزش و پرورش   ارزش افزوده   مدارس فرسوده   نوسازی   فضای آموزشی   فروریختن   قبل از ظهر   جنازه   زیر آوار   آموزش و پرورش استان   مدیر آموزش و پرورش   کلاس   داده های آماری   معرض خطر   جراحات   فعال صنفی   پیران شهر   معلمان   انقلاب اسلامی   حادثه   بیمارستان   دانش آموزی  
اخبار مرتبط
حساب و کتاب دولا پهنای آقای وزیر با دولت برای نوسازی مدارس
تابناک
دانش آموزانی که هنوز در زیرزمین درس می خوانند!
باشگاه خبرنگاران
شبح ترس زیر سقف مدارس فرسوده
سلامت نیوز
دنیا ویسی؛ از شایعه آزار جنسی تا عکسی اشتباه
برترین ها
دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه
نصف جهان
دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار جنسی و عکسی اشتباه
سیمرغ
دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه/ چرا حاشیه های مرگ دنیا اینقدر پراکنده و عجیب شد؟
دیده بان ایران
700 مدرسه در حال تخریب در شهر تهران
ستاره نیوز
سنگر ناامن دانش!
فانوس نیوز
بازی مهناز افشار و خبرنگار اصلاح طلب با آبروی مردم و اعتماد جامعه +عکس
تقریب نیوز
چرا مهناز افشار با آبروی مردم بازی می کند؟ +عکس
جهان نیوز
شایعه سازی به قیمت آبروی یک خانواده !
پارس نیوز
بازی مهناز افشار با آبرو و اعتماد مردم +عکس
سینما پرس
شایعه سازی به قیمت آبروی یک خانواده/پای اطلاع رسانی صحیح می لنگد
مهر نیوز
مدارس خشتی و فرسوده بلای جان آموزش و پرورش/امنیت سرلوحه اردوها
تیتر شهر
شایعات درباره علت فوت دنیا ویسی از کجا شروع شد؟
باشگاه خبرنگاران
ناقوس مرگ برای آینده سازان
سلامت نیوز
آوار سهم دنیا؟ علت مرگ دانش آموز روستای گرماش در دستور کار دستگاه قضا
شبستان
آنچه بر دنیا گذشت
ایرنا
زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن دانش آموزان تحصیل می کنند
سایت جماران
محرویت جان می گیرد
شبستان
تحصیل زیر سقف 32 هزار مدرسه ناایمن
بانکداری ایرانی
تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن/مرگ دانش آموز 7 ساله زیر آوار مدرسه
سلامت نیوز
درپی جان باختن دانش آموز ابتدایی زیرآوار/ تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن
آرا نیوز
تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن
ایران آنلاین
ماجرای فوت کودک سنندجی در تخریب دیوار مدرسه +عکس
اکو فارس
پایان آرزوهای کودکانه دنیا
ایکنا
یادداشت| جان باختن دانش آموز سنندجی بر اثر ریزش دیوار و یک تذکر
تسنیم
دنیای کودکانه "دنیا" زیر آوار
صدا و سیما
دنیا قربانی یک رویا - حسن حسین زاده *
ایرنا
تصویر دانش آموز دبستانی که بر اثر ریزش دیوار مدرسه در گذشت
نیک صالحی
تخریب دیوار مدرسه ای در سنندج جان دختربچه ای را گرفت/ یک سوم مدارس کردستان غیراستاندارد هستند
فارس
تخریب دیوار مدرسه در سنندج جان دختربچه ای را گرفت +عکس
فردا نیوز
لایحه رتبه بندی معلمان تا سه ماه آینده به مجلس می رود/ تعرض به معلمان نابخشودنی است
خرداد نیوز
لایحه رتبه بندی معلمان تا سه ماه آینده به مجلس می رود
نسیم
عکس/آوار مدرسه مرگ می آفریند/اول "حمید کنگوزهی" حالا دختر هفت ساله سنندجی
سلامت نیوز
تصویر دختری که بر اثر ریزش دیوار مدرسه جانش را از دست داد+ جزییات حادثه
سایت جماران
دیوار فرسوده مدرسه، جان کودک اول دبستانی را گرفت
خط نیوز
آوار مدرسه مرگ می آفریند/اول حمید کنگوزهی حالا دختر هفت ساله سنندجی
الف
فوت دنیای اول دبستانی بر اثر ریزش دیوار مدرسه در کردستان
رویداد 24
اخبار مرتبط
bltتابناک : حساب و کتاب دولا پهنای آقای وزیر با دولت برای نوسازی مدارس
bltباشگاه خبرنگاران : دانش آموزانی که هنوز در زیرزمین درس می خوانند!
bltسلامت نیوز : شبح ترس زیر سقف مدارس فرسوده
bltبرترین ها : دنیا ویسی؛ از شایعه آزار جنسی تا عکسی اشتباه
bltنصف جهان : دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه
bltسیمرغ : دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار جنسی و عکسی اشتباه
bltدیده بان ایران : دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه/ چرا حاشیه های مرگ دنیا اینقدر پراکنده و عجیب شد؟
bltستاره نیوز : 700 مدرسه در حال تخریب در شهر تهران
bltفانوس نیوز : سنگر ناامن دانش!
bltتقریب نیوز : بازی مهناز افشار و خبرنگار اصلاح طلب با آبروی مردم و اعتماد جامعه +عکس
bltجهان نیوز : چرا مهناز افشار با آبروی مردم بازی می کند؟ +عکس
bltپارس نیوز : شایعه سازی به قیمت آبروی یک خانواده !
bltسینما پرس : بازی مهناز افشار با آبرو و اعتماد مردم +عکس
bltمهر نیوز : شایعه سازی به قیمت آبروی یک خانواده/پای اطلاع رسانی صحیح می لنگد
bltتیتر شهر : مدارس خشتی و فرسوده بلای جان آموزش و پرورش/امنیت سرلوحه اردوها
bltباشگاه خبرنگاران : شایعات درباره علت فوت دنیا ویسی از کجا شروع شد؟
bltسلامت نیوز : ناقوس مرگ برای آینده سازان
bltشبستان : آوار سهم دنیا؟ علت مرگ دانش آموز روستای گرماش در دستور کار دستگاه قضا
bltایرنا : آنچه بر دنیا گذشت
bltسایت جماران : زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن دانش آموزان تحصیل می کنند
bltشبستان : محرویت جان می گیرد
bltبانکداری ایرانی : تحصیل زیر سقف 32 هزار مدرسه ناایمن
bltسلامت نیوز : تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن/مرگ دانش آموز 7 ساله زیر آوار مدرسه
bltآرا نیوز : درپی جان باختن دانش آموز ابتدایی زیرآوار/ تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن
bltایران آنلاین : تحصیل زیر سقف 32 هزارمدرسه ناایمن
bltاکو فارس : ماجرای فوت کودک سنندجی در تخریب دیوار مدرسه +عکس
bltایکنا : پایان آرزوهای کودکانه دنیا
bltتسنیم : یادداشت| جان باختن دانش آموز سنندجی بر اثر ریزش دیوار و یک تذکر
bltصدا و سیما : دنیای کودکانه "دنیا" زیر آوار
bltایرنا : دنیا قربانی یک رویا - حسن حسین زاده *
bltنیک صالحی : تصویر دانش آموز دبستانی که بر اثر ریزش دیوار مدرسه در گذشت
bltفارس : تخریب دیوار مدرسه ای در سنندج جان دختربچه ای را گرفت/ یک سوم مدارس کردستان غیراستاندارد هستند
bltفردا نیوز : تخریب دیوار مدرسه در سنندج جان دختربچه ای را گرفت +عکس
bltخرداد نیوز : لایحه رتبه بندی معلمان تا سه ماه آینده به مجلس می رود/ تعرض به معلمان نابخشودنی است
bltنسیم : لایحه رتبه بندی معلمان تا سه ماه آینده به مجلس می رود
bltسلامت نیوز : عکس/آوار مدرسه مرگ می آفریند/اول "حمید کنگوزهی" حالا دختر هفت ساله سنندجی
bltسایت جماران : تصویر دختری که بر اثر ریزش دیوار مدرسه جانش را از دست داد+ جزییات حادثه
bltخط نیوز : دیوار فرسوده مدرسه، جان کودک اول دبستانی را گرفت
bltالف : آوار مدرسه مرگ می آفریند/اول حمید کنگوزهی حالا دختر هفت ساله سنندجی
bltرویداد 24 : فوت دنیای اول دبستانی بر اثر ریزش دیوار مدرسه در کردستان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.