مخبر - 1397/07/17 - فضای مجازی ارزش های حجاب و عفاف را ازبین برده است

فضای مجازی ارزش های حجاب و عفاف را ازبین برده است
بروجرد - ایرنا - فضای مجازی در بسیاری از موارد ارزش های حجاب و عفاف را ازبین برده است و باعث شده که رعایت حیا و عفت عمومی در جامعه کمرنگ شود.
فضای مجازی ارزش های حجاب و عفاف را ازبین برده است

به گزارش ایرنا روزانه هزاران محتوای تصویری، صوتی و نوشتاری در خصوص عفاف و حجاب در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر می شود که هدف اصلی آن، کمرنگ کردن ارزش های اسلامی و رفتارهای سنتی و ریشه دار مسلمانان در موضوع حجاب و عفاف است.
بی حجابی و بد حجابی در جامعه اسلامی ایران، معضلی است که در سال های اخیر با تمرکز دشمنان بر جنگ نرم و تبلیغات گسترده در فضای مجازی، ابعاد بزرگتری به خود گرفته است.
حضور گسترده معاندان اسلام و انقلاب در فضای مجازی، جوسازی و فضاسازی علیه مقوله حجاب، باعث شده تا ذهن کودکان و نوجوانان حاضر در این فضاها، به استدلال های غلط، نسبت به ارزش های اسلامی آلوده شود.
موضوعی که این شبکه گسترده تبلیغاتی به ظرافت بر آن تمرکز کرده، شکستن ارزش و منزلت امربه معروف و نهی از منکر و تعبیر آن به اقدامات قهری و خشونت آمیز علیه آزادی انسان است.
امربه معروف و نهی از منکر، یکی از مهم ترین ارزش های اسلامی است که در سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) جلوه ای خاص داشته و اوج آن را می توان در قیام عاشورا و شهادت سید و سالار شهیدان(ع) به نظاره نشست.
امام حسین(ع) در آن زمان برای قیام در برابر منکر زمان یعنی حکومت یزید، سفر خود را آغاز کرد و ایشان فرمود: من از شهر جدم خارج شدم، برای اینکه به سیره و روش جدم پیامبر(ص) و پدرم علی(ع) عمل کرده و اقامه امربه معروف و نهی ازمنکر کنم.
در فرهنگ عاشورا، حاکمیت ظلم یزیدی، بزرگترین منکر اجتماعی و مبارزه‏ برای حاکم ساختن حق و قطع سلطه ستم، معروفی عظیم محسوب می شود، امربه معروف و نهی ازمنکر، از مهم ترین فلسفه‏ های حماسه خونین کربلا است.
امام حسین (ع) مراتب سه گانه امربه معروف و نهی ازمنکر را به جا آورد و زمانی که ظالمان را اصلاح ناپذیر دانست، دست به قیام زد و جان خود را فدای تحقق این اصل کرد، برپاداشتن نماز در میدان جنگ نیز جلوه خاصی از راه و هدف حضرت سیدالشهدا(ع) بود.
امربه معروف و نهی ازمنکر، در دین اسلام و خصوصا در مکتب شیعه، از اهمیتی خاص برخوردار بوده و از این رو دشمنان اسلام با آگاهی کامل، سعی در کمرنگ کردن این ارزش و تهی کردن اسلام، از این محتوای مهم دارند.
درحقیقت، نبرد اصلی دشمنان اسلام با اسلام، بر سر حجاب نیست؛ بلکه حجاب و فریضه امربه معروف و نهی ازمنکر، درگاهی است برای فتح تمام ارزش های اسلامی و از میان برداشتن تمامی معانی و مفاهیم عمیق اسلام که بر سر راه ظلم و استکبار قرار گرفته است.
بر همین اساس، لازم است که آگاهی های لازم درخصوص ارزش، ماهیت و جایگاه امربه معروف و نهی ازمنکر به جامعه، صورت پذیرد و مردم از خطرات بعدی این هنجارشکنی ها در غالب بدحجابی و سایر امور مشابه، آگاه شوند.
مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد بروجرد گفت: غفلت و نا آگاهی برخی دختران و زنان در انتشار تصاویر خصوصی خود در پروفایل ها و در صفحات اینستاگرام و فیس بوک از یک طرف و کمپین های برنامه ریزی شده ضد حجاب در شبکه های اجتماعی مجازی همچون کمپین آزادی های یواشکی مسیح علی نژاد، روزنامه نگار ایرانی ساکن نیویورک، در مورد انتشار تصاویر هنجارشکنانه بدون حجاب زنان و دختران که در سطح شهر و اماکن عمومی ایران، که اخیراَ با پیوستن 'مردان باحجاب' به آن رنگ و بوی دیگری گرفته، نشان از تهدیدی برنامه ریزی شده علیه حجاب زن مسلمان؛ این بار در فضای مجازی دارد.
جابر چگنی افزود: در این بین تعدادی از زنان و دختران محجبه نیز از مدت ها قبل به گذاشتن تصاویر محجبه خود در پروفایل شخصی­ خود اقدام کردند به زعم این که می توانند با این کار به ترویج حجاب در فضای مجازی و مقابله با این هجمه ها کمک کنند؛ اما غافل از آن که همین اقدام نیز به گونه دیگری تحریف شده و مورد سو استفاده افراد مغرض قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: همواره از حجاب و عفاف در کنار هم یاد می کنیم اما آنچه در عمل بسیاری از افراد به آن توجه می کنند و نسبت به رعایت آن حساسیت دارند اول از همه حجاب است، به نظر می رسد این دو در کنار هم؛ معنی دارند و هیچکدام بدون دیگری کامل نیست.
مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد بروجرد اضافه کرد: در واقع حجاب جنبه و نمود ظاهری عفاف و حیا است که متاسفانه در فضای مجازی به شدت آسیب پذیر شده است، به گونه ای که حتی به اسم حجاب از آن سو استفاده می شود.
چگنی ادامه داد: جلوه هایی از حجاب ظاهر در فضای مجازی ترویج می شود که با اصل عفاف در تعارض است، تصاویر دختران و بانوان محجبه ای که گرچه به ظاهر حد پوشش شرعی را رعایت کرده اند اما جلوه های ظاهریشان را خواسته یا ناخواسته چنان با آب و رنگ دادن به پوشش خود و حتی چهره های آرایش شده یا تصاویر روتوش شده به نمایش می گذارند که از هدف اصلی فرسنگ­ ها فاصله دارد.
وی یادآور شد: بارها و بارها کلیک کردن و زوم کردن روی عکس ها از سوی محرم و نامحرم و گاه از این گروه به آن گروه و از این کانال به آن کانال منتقل شدن عکس ها چیزی است که اغلب بانوان محجبه که چنین تصاویری را در پروفایل خود و یا در صفحات اینستاگرام می گذارند، هرگز به آن رضایت نداشته ­اند.
7190/7273

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.