مخبر - 1397/07/16 - یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف

یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
خبرگزاری آریا - نیویورک- ایرنا- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی یک هفته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل محکمه ای را در رسانه های بین المللی برپا کرد تا یکجانبه گرایی و اعتماد ناپذیر بودن دولت حاکم آمریکا را بیش از پیش به قضاوت بگذارد.
یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف

يکجانبه گرايي آمريکا در محکمه ظريف خبرگزاري آريا - نيويورک- ايرنا- وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران طي يک هفته در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل محکمه اي را در رسانه هاي بين المللي برپا کرد تا يکجانبه گرايي و اعتماد ناپذير بودن دولت حاکم آمريکا را بيش از پيش به قضاوت بگذارد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، با آغاز شدن زمزمه هاي دوره جديد مجمع عمومي سازمان ملل متحد و همزماني آن با رياست آمريکا بر شوراي امنيت، افکار عمومي داخلي و خارجي مترصد چگونگي حضور هيات ايراني و ترکيب آن شدند.
بسياري از خبرنگاران با مراجعه به دفتر ايرنا در سازمان ملل از اينکه آيا حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري ايران براي حضور در اين مجمع به نيويورک خواهد آمد يا خير، مي پرسيدند و البته به دنبال برنامه هاي هيات ايراني هم بودند تا بتوانند دو سوي جريان واشنگتن-تهران را رصد کنند.
درخواست هاي زيادي براي گفت و گو با رئيس جمهوري و همچنين وزير امور خارجه ايران ارسال شده بود و در اين مجال چند رسانه موفق شدند با دکتر روحاني گفت و گو داشته باشند.
با بازگشت رئيس جمهوري به ايران، رفت و آمدهاي ديپلماتيک رئيس دستگاه ديپلماسي آغاز شد و محمد جواد ظريف دو روز ديدارهاي پياپي و فشرده با همتايان خود داشت و پس از آن به سوالات مکرر رسانه هاي مختلف آمريکايي، اروپايي، آسيايي و خاورميانه اي پاسخ داد.
برجام، گفت وگو با آمريکا، سازوکار ويژه اروپا، مسايل منطقه اي، ادعاهاي نتانياهو، پيمان مودت و راي دادگاه لاهه عليه آمريکا مهم ترين موضوعاتي بود که از ظريف پرسيده شد.
**الجزيره انگليسي
وي در مصاحبه اي با شبکه الجزيره انگليسي درباره گفت و گو با آمريکايي ها اظهار داشت: ما آن قدرها هم مشتاق نيستيم که با او (دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا) ديدار کنيم زيرا آمريکا يک شريک مذاکراتي قابل اعتماد نيست.
وزير امور خارجه با اشاره به خروج آمريکا از پيمان مودت 1955(1334) افزود: آنها هميشه مي گفتند که خواهان يک پيمان با ايران هستند. حالا به تازگي از تنها پيماني که با آمريکا داشتيم خارج شدند و ديوان بين المللي دادگستري عليه آنها راي داد. اين نشان مي دهد که با اين رئيس جمهوري و اين دولت درباره هر چيزي مذاکره کنيد، آنها به آن پايبند نخواهند بود.
ظريف در پاسخ به اين پرسش مجري که آيا حسن روحاني رئيس جمهوري ايران هرگز با دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا طي دو سال آينده ديدار نمي کند، اظهار داشت: در سياست هرگز نگوييد هرگز. اما به نظرم به انجام تغييري جدي در دولت آمريکا نياز است.
وي افزود: از ديدگاه من، گفت و گو مستلزم اعتماد متقابل نيست. گفت و گو معمولا بر مبناي اعتماد متقابل انجام نمي شود اما به احترام متقابل نياز دارد. احترام متقابل اينگونه شروع مي شود که هر يک از طرف ها به خود و امضايش احترام بگذارد. تا زماني که اين را در دولت فعلي آمريکا مشاهده نکنيم، گفت و گو را امري غيرضروري مي کند که به هيچ نتيجه مطلوبي منجر نمي شود.
وزير امور خارجه همچنين با تاکيد بر اينکه «اگر طرف مقابل نشان دهد که قابل اعتماد است، هميشه مي توان به توافق دست يافت» اضافه کرد: بگذاريد به شما و رئيس جمهوري ترامپ بگويم که توافق هسته اي بهترين توافقي است که آمريکا مي تواند به آن دست پيدا کند؛ بهترين توافقي که ايران مي تواند داشته باشد و بهترين توافقي که جامعه جهاني مي تواند به آن دست يابد. به معناي آن نيست که اين توافق همه آن چيزي را که همه ما مي خواهيم، داراست.
**توئيتر
ظريف البته پيش از اين در صفحه توئيتري خود به اظهارات مايکل پمپئو وزير خارجه آمريکا مبني بر خروج از پيمان مودت اينگونه واکنش نشان داد که «آمريکا برجام که توافقي چندجانبه و بخشي از قطعنامه 2231 شوراي امنيت است را نقض و ادعا کرده که به دنبال يک عهدنامه دو جانبه با ايران است.»
وي افزود: امروز هم آمريکا از يک عهدنامه دو جانبه با ايران پس از اين که ديوان بين المللي دادگستري دستور داد به نقض آن عهدنامه - تحريم مردم ايران - خاتمه دهد، خارج شد. رژيم قانون گريز!!
وي که از ديپلماسي عمومي در مصاف با شانتاژهاي رسانه اي عليه جمهوري اسلامي ايران به خوبي استفاده مي کند، در پيام توئيتري ديگري نوشت: «ديوان بين المللي دادگستري دستور داد آمريکا بايد به تعهداتي که با تحريم مجدد مردم ايران پس از خروج از برجام نقض کرده متعهد بماند. يک شکست ديگر براي حکومت معتاد به تحريم آمريکا و پيروزي براي حاکميت قانون».
وي تصريح کرد: «ضروري است جامعه بين المللي با يک جانبه گرايي مخرب آمريکا به صورت دست جمعي مقابله کند».
**سي جي تي ان چين
ديگر رسانه اي که ظريف با آنها به گفت وگو نشست، شبکه تلويزيوني گلوبال چين بود که درباره تهديدهاي رژيم صهيونيستي و آمريکا عليه ايران تاکيد کرد «تهديد، تحريم و فشار هرگز پاسخ نداده است. ايراني ها به تهديد آلرژي دارند بهتر است با آنها با زباني غير از فشار، تهديد و تحريم صحبت شود».
وي در مورد انتقادهاي آمريکا از نفوذ ايران در عراق، گفت: ما داراي روابط خوب و نفوذ در عراق هستيم اما اين به معناي کنترل عراق نيست زيرا آمريکا هم با کشورهاي ديگر رابطه خوبي دارد و اين را نبايد مصداق کنترل ملت هاي آنها از سوي آمريکا دانست.
وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران در بخش ديگري از اين مصاحبه به سوالاتي راجع به مناسبات ايران و چين جواب داد و گفت دو کشور داراي روابط بسيار قوي در عرصه هاي مختلف هستند.
ظريف، چين را شريک شماره يک تجاري ايران دانست و گفت که دو کشور به مناسبات و معاملات اقتصادي و تجاري خود ادامه خواهند داد.
او گفت به رغم تحريم ها و تهديدها، روابط دو کشور ايران و چين در طول سال هاي اخير گسترش چشمگيري داشته و همچنان رو به رشد است.
**بي بي سي انگليسي
محمد جواد ظريف در گفت و گو با بخش انگليسي شبکه بي بي سي هم درباره مذاکره با آمريکا به دونالد ترامپ اطمينان داد که او به توافقي بهتر از توافق هسته اي دست نخواهد يافت.
وي به اقدامات اروپا براي حفظ برجام هم اشاره کرد و گفت: نخست وزير مي و همين طور رئيس جمهوري مکرون و همه سران (کشورهاي) ديگر گفتند که (به توافق هسته اي) متعهد مي مانند و متعهدند که شاهد برخورداري ايران از مزاياي اقتصادي توافق باشند.
وزير امور خارجه افزود: اروپايي ها شايد تعهداتي فراتر از توقعات ديگران متعهد شدند. سپس اين تعهدات سياسي مي بايد به ساز و کار تبديل مي شد و معتقدم که اين ساز و کارها به وجود خواهند آمد.
ظريف ادامه داد: کار بعدي که مهمترين و دشوارترين کار است، اين است که ببينيم اين ساز و کارها عمل مي کنند يا خير. همگي ما اندکي صبورتر خواهيم بود تا ببينيم چه پيش مي آيد که اين بدان معنا نيست که صبر ما هرگز تمام نخواهد شد.
وي در پاسخ به اين سوال بي بي سي که راه خروجي هم وجود دارد؟ شما مي توانيد پيشنهاد رئيس جمهور ترامپ در اجلاس سران با رئيس جمهور روحاني را قبول کنيد؟ گفت: روابط بين المللي در مورد عاشق شدن نيست. روابط بين المللي در مورد احترام به تعهدات است.
وزير امور خارجه ايران افزود: آمريکا توافقي را مذاکره کرد. وقتي رئيس جمهوري ترامپ بر سر کار آمد، انقلابي در آمريکا رخ نداد؛ فقط دولت تغيير کرد. توافق هسته اي هم يک توافق شخصي ميان من و جان کري يا رئيس جمهوري اوباما و رئيس جمهور روحاني نيست. اين يک توافقنامه بين المللي ميان هفت کشور و اتحاديه اروپا است که در يکي از قطعنامه هاي شوراي امنيت گنجانده شده است.
**نشست چندجانبه گرايي و برجام
ظريف علاوه بر پاسخ به سوالات رسانه ها، در نشست چندجانبه گرايي و برجام هم که در سازمان ملل متحد برگزار شد، به پرسش هاي تعدادي از حاضران هم جواب داد و روند استفاده آمريکا از تحريم ها را عاملي براي کاهش استفاده از دلار در تجارت هاي دوجانبه دانست.
وي ادامه داد: اين رفتار آمريکا باعث از دست رفتن قدرت دلار در نظام مالي بين المللي شده است.
وزير امور خارجه ايران با اشاره به فشارهاي متعددي که از آغاز انقلاب اسلامي وارد شده است، افزود: ما از ابتدا اين فشارها را تحمل کرديم اما هيچ گاه تهديد را تحمل نخواهيم کرد و به آن پاسخ منفي مي دهيم.
ظريف ادامه داد: از ابتداي انقلاب تا کنون فشارها هيچ گاه متوقف نشده است و اينکه فشارها ما را به ميز مذاکره کشاند، درست نيست.
وي درباره احتمال ديدار با رئيس جمهوري فعلي آمريکا هم گفت: تنها يک عکس دو نفره نيست، فرصت يک عکس و يک سند دو صفحه اي چيزي نيست که بتواند مشکل را حل کند.
وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران اضافه کرد: ما پيش از اين يک سند 150 صفحه اي داشتيم، حال ممکن است رئيس جمهوري فعلي آمريکا آن را دوست نداشته باشد اما رسيدن به يک سند دو صفحه اي بسيار آسان است.
وي به عادت آمريکا در استفاده از تحريم هم اشاره کرد و گفت: استفاده بيش از حد از قدرت دلار آمريکا باعث کاهش نقش آن در نظام مالي بين الملل شده است.
وزير امور خارجه افزود: آمريکا اکنون کشورها را يکي پس از ديگري تحت فشار قرار مي دهد و آن ها را به سمت استفاده از ارزهاي خود در تجارت دوجانبه مي کشاند، مي بينيد که کشورها براي تجارت دو جانبه ارزهايي غير از دلار را انتخاب مي کنند و اين روند رو به افزايش است.
**نيويورکر
نشريه آمريکايي «نيويورکر» ديگر رسانه اي بود که ظريف براي انتقال پيام خود، براي بخش ديگري از مخاطبان داخل و خارج آمريکا از آن بهره گرفت و در پاسخ به اين سوال که آيا باب ديپلماسي همچنان گشوده است؟ گفت: چشم انداز گفت و گو را مردود نمي دانم منوط به اينکه، شرط لازم قابل اعتماد بودن طرف مقابل، فراهم شود.
وزير امور خارجه با اشاره به فيلم «50 قرار اول» محصول سينماي آمريکا که روايتگر داستان فردي مبتلا به اختلال حافظه است، گفت:ما [برخلاف دنياي سينما] نمي توانيم هر بار از اول شروع کنيم. چنين کاري شدني نيست. روابط بايد بنياد و شالوده مشخصي داشته باشد.
ظريف گفت: گزينه از سرگيري برنامه هسته اي با مقياس بزرگتر و سرعت بيشتر همچنان براي ايران معتبر است.
** فيس د نيشن
ديگر شبکه تلويزيوني که براي گفت و گو با وزير امور خارجه آمريکا به نمايندگي ايران در سازمان ملل آمد، برنامه فيس د نيشن سي بي اس آمريکا بود.
ظريف در پاسخ به مجري اين برنامه که با پوشش اسلامي حضور يافته بود، گزينه از سرگيري وسيعتر و سريعتر برنامه هسته اي را همچنان معتبر دانست و افزود: علت اينکه ايران هنوز به سراغ اين گزينه نرفته اين است که اروپايي ها در حال همکاري با ما بوده اند و تلاش مي کنند که ايران همچنان به منافع اقتصادي مورد توافق برسد.
وي تصريح کرد: ما با اروپايي ها همکاري خواهيم کرد.
وزير امور خارجه ايران به سئوال خبرنگار در مورد اينکه آيا ايران در فعاليت هاي هسته اي از زمان خروج ترامپ تغييري داشته يا نه پاسخ منفي داد و گفت ايران هنوز خارج از چارچوب برجام فعاليتي نداشته است.
ظريف افزود: آمريکا از کشورها مي خواهد که قانون بين الملل را زير پا بگذارند و به کشورها و شرکت ها مي گويد اگر به قانون احترام بگذارند مجازات خواهند شد. اين کار احتمالا بي سابقه است. حتي براي يک زورگو در شهر هم بي سابقه است که به کلانتري شهر برود و بگويد اگر شما مانع دزدي افراد شويد مجازاتتان مي کنم.
**ديدار با جمعي از روزنامه نگاران
از ديگر برنامه هاي وزير امور خارجه در هفته پس از بازگشت رئيس جمهوري به ايران، ديدار با تني چند از روزنامه نگاران آمريکايي اعم از نيويورک تايمز و واشنگتن پست بود.
نيويورک تايمز در خبر مربوط به اين ديدار نوشت: ظريف گفت که تهران به انعقاد توافقي براي فروش نفت به کشورهاي اروپايي به رغم تهديدهاي آمريکا در زمينه تحريم کشورهاي طرف معامله با ايران، نزديک مي شود.
اين روزنامه نتيجه مي گيرد: چنانچه اين توافق به ثمر نشيند، آشکارترين اختلاف بين دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا و متحدان اروپايي اش را که با تصميم وي براي خروج از برجام مخالفت کرده اند، رقم مي خورد.
برخي از اين کشورها در مقابل ترامپ که روز چهارشنبه هفته گذشته رياست نشست شوراي امنيت سازمان ملل با محوريت تسليحات کشتار جمعي را برعهده داشت، ايستادند. اين کشورها مدعي شدند که وي بهترين شانس پيش روي جهان براي بازداشتن ايران از دستيابي به سلاح هسته اي در سال هاي آتي را به هدر داده است.
نيويورک تايمز نوشت: ظريف در جريان يک ساعت گفت و گو با خبرنگاران در مقايسه با ماه هاي اخير، به نظر خوش بين تر مي آمد در اين مورد که مي تواند متحدان سنتي آمريکا را به سوي شکست تلاش هاي ترامپ براي محروم کردن ايران از درآمدهاي (نفتي اش)، سوق دهد.
اين روزنامه آمريکايي مدعي شد که ظريف از شور و اشتياق برخي از متحدان (آمريکا) براي واکنش نشان دادن به آنچه زورگويي واشنگتن براي قطع روابط با ايران به صرف تصميم ترامپ براي خروج از توافق هسته اي مي نامند، بهره برداري مي کند.
**سي ان ان
وزير امور خارجه ايران با فريد زکريا در شبکه خبري سي ان ان هم گفت و گو کرد و با اشاره به بدعهدي دولت ترامپ و خروج از توافقي که کشورش امضا کرده بود، گفت: دولت ترامپ قابل اعتماد نيست و وقتمان را براي مذاکره با آمريکا تلف نمي کنيم.
ظريف به جريان ضد ايراني کاخ سفيد و ارتباط آنها با گروهک هاي تروريستي هم اشاره کرد و با بيان اينکه بولتون مشاور امنيت ملي ترامپ سخنران حقوق بگير و پاي ثابت نشست هاي منافقين است و رودي جولياني وکيل ترامپ نيز امسال در همايش آنان شرکت کرد، اضافه کرد: لذا ما از اين فعاليت ها نتيجه مي گيريم اين دولت (ترامپ) به صورت غيرعادي رفتار مي کند، با تروريست هايي گفت و گو مي کند که تا 2012 در فهرست تروريسم شناسايي شده از سوي آمريکا بوده اند و آنان به ايجاد تهديد عليه شهروندان ايراني ادامه مي دهند.
ظريف همچنين گفت: دوستان و متحدان آنان در مرزها در حال انجام عمليات هستند. نه تنها منافقين بلکه گروه هايي که از سوي عربستان سعودي حمايت مي شوند. در واقع متاسفانه مي بينيم که عربستان سعودي پرداخت حقوق بيشتر به اين گروه ها را مشروط به انجام عمليات کرده است.
**سي بي اس
نخست وزير رژيم صهيونيستي که از فرصت مجمع عمومي سازمان ملل براي ارائه اباطيل خود و تداوم دروغگويي ها استفاده مي کند، واکنش ظريف را در گفت وگو با شبکه سي.بي.اس به همراه داشت.
وزير امور خارجه ايران گفت: او از سال 1992 به ايران اتهام مي زند. او در سال 1992 مي گفت که ما (ايران) تا پنج سال ديگر ساخت يک بمب را به اتمام مي رسانيم. در سال 1996 همچنان مي گفت تا پنج سال ديگر. او حتي در کنگره آمريکا گفت که ايران به ساخت يک بمب اتمي نزديک شده است.
ظريف افزود: اگر او نگران برنامه هسته اي ايران است، بهترين راه براي کسب اطمينان درباره آن، توافقي است که او سعي کرده، آن را تضعيف کند. زيرا برجام اجازه بازرسي هاي سرزده اي را که در دنيا انجام مي شود، به آژانس بين المللي انرژي اتمي مي دهد. ايران بازرسي هاي سرزده را پذيرفت زيرا چيزي براي پنهان کردن نداشت.
وي تاکيد کرد: اتهاماتي که نتانياهو پيشتر مطرح کرده بود، توسط آژانس بين المللي انرژي اتمي بررسي و رد شده است. او صرفا به دنبال ابهام افکني است.
وزير خارجه ايران ادامه داد: به ياد داريد، او چند هفته پيش کنار ديمونا که کارخانه بمب سازي اسرائيل است، ايستاد و ايران را تهديد به نابودي کرد. او حالا مي گويد که ايران آنها را به نابودي تهديد مي کند. اين ها ياوه گويي و پوچ است. او پيشتر در اشتباه بود و در اين مورد نيز اشتباه مي کند.
**المانيتور
ظريف به پرسش هاي تارنماي المانيتور هم پاسخ داد و درباره رفتار کاخ سفيد نشينان گفت «وسواس فکري» دولت «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا در قبال ايران در سراسر منطقه تاثير عکس داشته است.
وي افزود: من فکر مي کنم که مسير سياست آمريکا در سراسر منطقه بسيار متمرکز بر وسواس فکري آنها در قبال ايران است که در لبنان نتيجه عکس داده، در سوريه نتيجه عکس داده و در عراق نتيجه عکس داده است و در ديگر مناطق هم نتيجه عکس خواهد داشت.
وزير امور خارجه ايران درباره سازوکارهاي ويژه اروپا براي تامين منافع اقتصادي ايران در برجام هم اينگونه اظهار نظر کرد: اين (سازوکار) به طور کامل راضي کننده نيست اما مي تواند منافع ملموسي براي ايران داشته باشد. بايد منتظر بمانيم تا ببينيم چه خواهد شد.
ساز و کار ويژه اروپا پس از آن مطرح شد که ظريف و گروه 1+4 در نشستي به رياست فدريکا موگريني هماهنگ کننده سياست خارجي اروپا درباره راه هاي حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به تبادل نظر پرداختند.
اين نشست در محل سازمان ملل متحد و يک روز پيش از سخنراني دونالد ترامپ در مجمع عمومي و دو روز پيش از برگزاري نشست شوراي امنيت به رياست وي که در هياهوي خود مساله اصلي آن را ايران دانسته بود، برگزار شد.
تصميم اتحاديه اروپا و گروه 1+4 به خوبي نشان داد که جهان تصميم گرفته است در هفتاد و سومين مجمع عمومي سازمان ملل متحد در برابر يکجانبه گرايي و ناسيوناليسم ترامپ ايستادگي کند و از هر تلاشي براي مقابله با آن فروگذار نکند.
ظريف هم با بهره گيري از اين فضا، يک هفته در شبکه هاي مختلف خبري حضور يافت و ضمن تشريح ديدگاه ها و مواضع جمهوري اسلامي ايران، دولت ترامپ را غيرقابل اعتماد دانست که تنها به دنبال کارهاي نمايشي هستند.
اروپام**1429**1485
انتهاي پيام /*
لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.