مخبر - 1397/07/13 - جمعه خبر؛ لاهه آمریکا را منزوی تر کرد، «ضربت محرم» سپاه به تروریست ها

جمعه خبر؛ لاهه آمریکا را منزوی تر کرد، «ضربت محرم» سپاه به تروریست ها
تهران (پانا) - هفته ای که گذشت با پیروزی های بزرگی برای ایران و مردم همراه بود که از جمله آنها می توان به پاسخ مقتدارنه سپاه به تروریست ها، کاهش قیمت ارز، رأی مثبت دادگاه لاهه به نفع ایران و حضور رهبرمعظم انقلاب در جمع پرشور بسیجیان در ورزشگاه یکصد نفره آزادی نام برد.
جمعه خبر؛ لاهه آمریکا را منزوی تر کرد، «ضربت محرم» سپاه به تروریست ها

تحولات سیاسی در کشور به واسطه آنچه در میان احزاب و گروه های مختلف روی می دهد و البته بر اساس آنچه در جهان هر روز شاهد آن هستیم، دستخوش تغییر است. آنچه در طول یک هفته در عرصه سیاست روی می دهد، گاه چنان پرشتاب مسیر را می پیماید که فرصت را برای تأمل و تفکر از اهل فن و مخاطبان اصلی سیاست می گیرد. مرور مهم ترین رویدادهای هفته بهانه ای است تا با نگاهی گذرا به روزهای گذشته بتوانیم برای روزهای پیش رو مهیا شویم.

خبرگزاری پانا با چنین رویکردی گزارشی از ده رویداد مهم سیاسی کشور برای هر هفته در پیش روی مخاطبان قرار خواهد داد.

بر اساس این گزارش، هفته گذشته از 7 تا 14 مهرماه، شاهد اتفاقات و رخدادهای بسیاری در صحنه سیاست کشور بود. که از جمله آنها کاهش نرخ ارز،حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر سرکردگان جنایت تروریستی اهواز در شرق فرات ورای مثبت دادگاه لاهه به نفع ایران بود.

کاهش نرخ ارز پس از سخنان واعظی

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری شنبه شب 7 مهرماه پس از بازگشت حسن روحانی، رئیس جمهوری از نیویورک با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به تشریح این سفر پرداخت و علاوه بر این به برخی سوالات اقتصادی از جمله افزایش نرخ ارز پاسخ داد.

واعظی در این برنامه با بیان اینکه ریشه نوسان های نرخ ارز پیچیده تر از آن است که آن را به مسائل اقتصادی، سیاسی، روانی، داخلی یا خارجی ربط دهیم، اضافه کرد: «دولت هیچ تغییر رویه ای را در سیاست های خود طی چند ماه اخیر نداشته و همان دولتی است که از سال 92 در اقتصاد کشور ثبات ایجاد کرد و تورم را کاهش داده است.»

او همچنین با بیان اینکه چیزی در سیاست های ما اتفاق نیفتاد و آنچه روی داد فشار از خارج بود، اظهار کرد: «باید به سرعت آماده شویم که نسبت به فشارهای بیرونی از جمله سیاسی، تبلیغاتی، جنگ روانی و اقتصادی عکس العمل مناسبی نشان دهیم.»

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: «باید آمادگی کامل را در دولت و بخش های گوناگون برای وضع جدید جنگ اقتصادی ایجاد کنیم و دولت همواره تلاش کرده است این مسائل را حل کند.»

واعظی افزود: «کاستی هایی وجود دارد اما تلاش می کنیم با تغییر سیاست ها فشارهای خارجی را پاسخگو باشیم.»

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان این که در دوران گذار هستیم، گفت: «با ساز و کار های دولت تا دو ماه آینده قیمت ها کاهش می یابد.»

پس از این سخنان واعظی از روز 8 مهرماه بازار شاهد سیر نزولی قیمت ارز، طلا و سکه بود چهار راه استباول شاهد حضور مردم برای فروش ارز های خانگی بود.

واکنش ایران به ادعای تکراری عادل الجبیر بر ضد ایران در مجمع عمومی سازمان ملل

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با رد سخنان عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی در مجمع عمومی سازمان ملل و ادعاهای واهی و تکراری او بر ضد ایران گفت: «بدون تردید عربستان سعودی با نام و نشان ترین حامی تروریسم در جهان است و ریشه و منشاء تروریسمی که امروزه تمام جهان بویژه خاورمیانه را در کام خود کشیده است، جایی جز عربستان سعودی و افکار و اندیشه های افراطی که توسط این رژیم تبلیغ، ترویج و تامین مالی می شود نیست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: «اینکه عادل الجبیر با افتخار حمایت کشورش از استراتژی ترامپ در مقابله با چندجانبه گرایی و تخریب توافقات و قراردادهای بین المللی را اعلام می کند، موضوع عجیبی نیست چرا که کشورش از جمله مهمترین حامیان جریان وابسته به اندیشه های ترامپ در آمریکاست که در کنار و همراه با لابی رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی با صرف میلیون ها بلکه میلیاردها دلار می کوشند سیاست خارجی به حراج گذاشته شده آمریکا را در مسیر جنگ افروزی و بی ثبات سازی دلخواه خویش پیش برند.»

انتصاب رحمانی فضلی به عنوان رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور

حسن روحانی، رئیس جمهوری روز شنبه 7 مهرماه در حکمی عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور را به عنوان «رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» منصوب کرد.

در بخشی از حکم او آمده است: «سیاست گذاری و برنامه ریزی رسانه ای و نظارت بر اجرای آنها برای ایفای نقش فعال و موثر در مواجهه با جنگ روانی و اقتصادی مورد انتظار است.

طبق مصوبه شورای عالی تمامی مسئولان و اعضای قوای سه گانه، ائمه جمعه، کارکنان نهادهای رسمی کشوری و لشگری و کلیه رسانه های کشور موظف به هماهنگی، همکاری و اجرای تصمیمات ابلاغی ستاد می باشند.»

حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر سرکردگان جنایت تروریستی اهواز در شرق فرات

در پی جنایت تروریستی 31 شهریور ماه 1397 اهواز که به شهادت 25 تن و مجروح شدن 69 تن از مردم مظلوم و بی دفاع و نیروهای مدافع میهن اسلامی منجر شد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساعت 2 بامداد روز دوشنبه 9 مهرماه محل استقرار و تجمع تروریست های تکفیری در شرق فرات در کشور سوریه را مورد ضربه موشکی قرار داد.

طی این عملیات که با نام «ضربت محرم» و با رمز «یا حسین( ع)» انجام شد، تعداد 6 فروند موشک بالستیک میان برد از پایگاه های موشکی نیروی هوا فضای سپاه در غرب کشور شلیک و تروریست های مزدور و جنایتکار از فاصله 570 کیلومتری هدف ضربات مهلک و مرگبار قرار گرفتند.

متعاقبا 7 فروند پهپاد رزمی این نیرو مواضع و مقرهای تجمع و پشتیبانی تروریست های مزدور استکبار جهانی را بمباران کردند.

بر اساس اطلاعات و گزارش های دقیق دریافتی، در این عملیات تعدادی از سرکردگان و عناصر موثر جنایت اخیر تروریست ها به هلاکت رسیده و یا مجروح شده اند، همچنین زیرساخت های آمادی و انبار ذخیره مهمات آنان منهدم گردید.

به گفته امیر حاتمی، وزیر دفاع در حاشیه جلسه هیات دولت به پانا طبق آمار اولیه حدود 40 نفر از تروریست ها به هلاکت رسیده اند.

دیدار جمعی از مسئولان و دست اندرکاران حج با رهبر معظم انقلاب

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر روز دوشنبه 9 مهرماه در دیدار جمعی از مسئولان و دست اندرکاران حج، فرمان خداوند متعال برای تجمع مسلمانان در یک زمان و مکان خاص برای انجام فریضه حج را حامل جنبه ها و پیام های سیاسی مهمی همچون «لزوم ارتباط و هم افزایی مسلمانان» و «نشان دادن اقتدار امت اسلامی» دانستند و خاطرنشان کردند: علاوه بر جنبه معنوی حج که بسیار مهم است، باید این حقایق و اهداف اسلامی نیز برجسته و برای آنها برنامه ریزی و اقدام شود.

حضرت آیت الله خامنه ای «ارتباط با آحاد امت اسلامی در حج»، «رساندن پیام انقلاب اسلامی به زائران و زدون شبهات و ابهامات آنها»، «زمینه سازی برای ایجاد یا تقویت ارتباطات جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورهای اسلامی» و «همزیستی برادرانه با فرقه های اسلامی» را از جمله پیام های سیاسی و لازم برای جهان اسلام در ایام حج خواندند و تأکید کردند: «حج باید برای جمهوری اسلامی آبروآفرینی کند، بنابراین نباید جنبه های سیاسی حج فراموش شود و حج ابراهیمی یعنی حجِ پس از انقلاب اسلامی با حجِ قبل از آن و حجِ کشورهایی که بویی از مبانی اسلام و انقلاب اسلامی نبرده اند، متفاوت است.»

ظریف: مذاکره با آمریکا را غیرممکن نمی دانم

محمدجواد ظریف، در گفت وگو با نشریه نیویورکر در پاسخ به سوالی درباره آینده روابط میان تهران و واشنگتن گفت: «ما در دنیای احتمالات زندگی می کنیم بنابراین هیچ چیز غیرممکن نیست اما باید ببینیم چه می شود.»

او ادامه داد: «اول از همه باید بگویم که ما عصبانی نیستیم اگر قرار باشد به راه حلی دست یابیم شما باید بتوانید آن را بر مبنای چیزی که دارید بنا کنید، چرا که همچون فیلم 50 قرار اول شما مجبورید همه چیز را روز بعد از اول آغاز کنید این غیرممکن است.»

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: «شما باید بتوانید یک رابطه ای داشته باشید که براساس یک مبنا ساخته شده است و ما یک سند داریم، توافق هسته ای . این یک سند 150 صفحه ای است نه یک توافق دو صفحه ای.»

اودر پاسخ به این سوال که آیا باب (مذاکرات با آمریکا) هنوز باز است، اظهار کرد: «در صورت فراهم بودن وضع لازم برای مذاکرات من احتمال گفت وگو را رد نمی کنم. این وضع عبارت است از قابل اتکا بودن (طرف مقابل) البته قابل اتکا بودن با اعتماد فرق دارد. قابل اتکا بودن یعنی این که وقتی شما چیزی را (توافق) امضاء می کنید باید به آن پایبند باشید. درغیر این صورت همه چیز فرو می پاشد.»

ظریف تاکید کرد: «ما منتظر دیدن کمی واقع گرایی هستیم.»

رای مثبت دادگاه لاهه به نفع ایران؛ بخشی از تحریم ها باید لغو شود

سرانجام روز چهارشنبه 11 مهرماه دیوان بین المللی دادگستری (دادگاه لاهه) پیش رای خود را درباره درخواست ایران مبنی بر توقف تحریم های آمریکا ضد ایران را اعلام کرد.

بنا به این رای، آمریکا موظف شده است تحریم هایی که براساس دستور 8 می 2018 دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ضد ایران در زمینه واردات کالاهای کشاروزی، بهداشتی، ایمنی هوانوردی و ...وضع شده بود، لغو کند.

نکته جالب توجه آن که رای دادگاه لاهه در این پرونده با اتفاق آرا صادر شد؛ یعنی حتی قاضی آمریکایی عضو دادگاه نیز رای خود را به سود ایران اعلام کرد.

ایران روز دوشنبه 25 تیر طی دادخواستی از دیوان بین المللی دادگستری خواسته بود تا اعلام کند که اقدام های محدود کننده جدید دولت آمریکا علیه ایران که به موجب دستور 8 می 2018 دونالد ترامپ برقرار شده بود مغایر با عهدنامه مودت 1955 میان تهران و واشنگتن است. از آنجا که صدور آرای دیوان ممکن است ماه ها یا حتی سال ها زمان ببرد، ایران از دادگاه لاهه درخواست کرده بود تا با صدور قرار موقتی اعلام کند که آمریکا تحریم ها علیه ایران را متوقف کند.

جلسه قرائت رای دیوان در خصوص درخواست ایران مبنی بر صدور قرار موقتی در کاخ صلح لاهه با حضور قضات دیوان و تیم های حقوقی هر دو طرف برگزار شد.

قضات دادگاه لاهه اعلام کردند که اقدام های محدود کننده آمریکا ضد ایران، حیات و سلامتی مردم ایران را با خطراتی جبران ناپذیر مواجه می کند و باید با صدور رایی در مقابل این اقدامات ایستادگی کرد.

دادگاه لاهه، رکن قضایی سازمان ملل متحد و عام ترین دادگاه جهانی به شمار می آید. دولت ها با عضویت در سازمان ملل متحد می پذیرند که آرای این دادگاه را اجرا کنند. چنانچه دولتی از اجرای آرای دادگاه لاهه سرباز زند، طرف مقابل می تواند برای اجرای این رای به شورای امنیت سازمان ملل متحد مراجعه کند.

ایران از دادگاه لاهه خواسته بود تا دستور 8 می 2018 دونالد ترامپ به طور کامل لغو شود، اما دیوان تنها با بخشی از این درخواست ایران که به ویژه به ملاحظات انسان دوستانه مرتبط است، موافقت کرد.

حسن روحانی،رئیس جمهوری روز چهارشنبه در دیدار با جمعی از اصلاح طلبان گفت: «رای تامینی امروز دیوان بین المللی دادگستری نیز موفقیت حقوقی و سیاسی بزرگ و قابل ملاحظه ای است که اگر چه احتمالا دولت آمریکا از اجرای آن سر باز خواهد زد، اما به هر حال این پیروزی بزرگی برای ملت ایران است که توانسته در یک نهاد بین المللی، آمریکا را محکوم کند. مسائل مختلف بزرگی در عرصه های بین المللی، اقتصادی و سیاسی پیش رو است که فقط با همفکری و یاری همگانی می توانیم از عهده حل و فصل آنها برآییم.»

حضور جهانگیری در جلسه غیرعلنی مجلس در مورد مسائل اقتصادی

بهروز نعمتی، نماینده مردم تهران در مجلس با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیات نشست غیرعلنی روز چهارشنبه مجلس اظهار کرد: «این نشست که با حضور اسحاق جهانگیری برگزار شد، جمع بندی مسائلی که مطرح شد این بود که معاون اول رئیس جمهوری گفت که دولت برای رفع مشکلات کشور و تامین کالاهای اساسی کشور هیچ گونه مشکلی نداشته و این قول را به نمایندگان مجلس و مردم داد که نیازهای اساسی کشور بدون مشکل خاصی تامین شود.»

او ادامه داد: «جهانگیری همچنین درباره تامین و تنظیم برنامه های کالایی کشور گفت که این موضوع در دستور کار اصلی دولت قرار دارد.»

سخنگوی هیات رئیسه مجلس متذکر شد: «صادرات غیرنفتی کشور در شش ماهه نخست سال جاری بیش از 26 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته جهشی مناسب را تجربه کرده است. صادرات نفت نیز به رغم تمام شیطنت های آمریکایی ها از طراز بودجه ای کشور فراتر رفته و برای صادرات نیز با توجه به اینکه ایران مشتریان خاص خود را داراست، مشکل خاصی نخواهیم داشت.»

نعمتی بیان کرد: «آقای جهانگیری همچنین در این نشست گفت که باتوجه به فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر حضور دولت در صف نخست اقدامات و لزوم هماهنگی امور با قوه مجریه، لازم است مجلس شورای اسلامی هماهنگی های بیشتری با دولت داشته باشد.»

نماینده مردم تهران ادامه داد: «بحث کمیته تخصیص ارز هم در این نشست غیرعلنی مطرح شد که آقای جهانگیری با صراحت اعلام کرد که در جلسات این کمیته نیازمندی های گروه های مختلف ارزی پیش بینی و تامین شده است و هیچ گونه بحثی در این باره وجود ندارد و هر زمان که گروه های مختلف نیازمند ارز باشند بعد از بررسی در این کمیته، این مهم در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت.»

دیدار جمعی از فعالان سیاسی اصلاح طلب با رئیس جمهوری

حسن روحانی عصر روز چهارشنبه در دیدار جمعی از فعالان سیاسی اصلاح طلب با قدردانی از حمایت ها و تلاش هایی که فعالان سیاسی اصلاح طلب در قبال دولت های یازدهم و دوازدهم داشتند، گفت: «دوستان اصلاح طلب را همراه دولت های یازدهم و دوازدهم دانسته و می دانم.»

رئیس جمهوری افزود: «علت ورودم به انتخابات سال 92 این بود که باور داشتم باید کشور را از آن وضع و بن بست بوجود آمده نجات داد، چرا که در آن مقطع ایران را به بهانه های واهی نه تنها با آمریکا، بلکه با اروپا و دیگر کشورها و شورای امنیت درگیر کرده بودند.»

او ادامه داد: «اگر پیگیری و تلاش دولت نبود، برجام حتی قبل از خروج آمریکا از این توافق از دست می رفت. نکته مهم دیگر موضع کشور پس از خروج آمریکا از برجام بود که اگر با تدبیر عمل نمیشد، امروز وضع مناسبی نداشتیم و کشورهایی که اکنون مقابل آمریکا ایستاده و با ما همراهی می کنند، در مقابل ما قرار می داشتند. موضع مدبرانه نظام پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، کشور را از یک خطر بزرگ نجات داد.»

روحانی با بیان اینکه بحث ما فراتر از دولت، اصلاح طلبی، اصول گرایی و مباحث مشابه است، تصریح کرد: «امروز در مقطع بسیار حساسی قرار داریم؛ دولت یازدهم و دوازدهم در کنار دستاوردهای بزرگی که داشته، ضعف ها و نقص هایی هم دارد و حتما به کمک و همراهی همگانی نخبگان کشور نیاز دارد. فلسفه برگزاری نشست امروز همین است که دست به دست هم دهیم و از نظرات شما دوستان برای تحقق هدف بلند و بزرگ اعتلای ایران که هدف همه ماست، بهره بگیریم.»

در این دیدار برخی از فعالان سیاسی اصلاح طلب نظرات و دغدغه های خود را بیان کردند.

حضور رهبر معظم انقلاب در ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی

حضرت آیت الله خامنه ای روز پنجشنبه در اجتماع عظیم و پرشکوه بسیجیان در ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی با تأکید بر اینکه جوانان، راه حل مشکلات کشور هستند، به ارائه تحلیلی از شرایط حساس کنونی پرداختند و اظهارکردند: «آمریکایی ها با عربده کشی، بیان سخنان سخیف و تصوراتی واهی درصدد تصویرسازی کاملاً وارونه از قدرت خود و از اوضاع ایران هستند اما مجموعه عظیم جوانان میهن و ملت بزرگ ایران می دانند که باید با ناکام گذاشتن آخرین حربه باقیمانده دشمن یعنی تحریم، سیلی دیگری به آمریکا بزنند که ان شاءالله خواهند زد.»

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: «برخی افراد نِق زن می گویند، از امریکا بدگویی نشود تا با ایران دشمنی نکند در حالی که کینه آنها فقط از شعار مرگ بر آمریکای ملت ایران نیست، بلکه آن ها با اصل اسلام و انقلاب اسلامی مخالفند زیرا از سربلند کردنِ یک قدرت اسلامی بزرگ و انقلابی در منطقه بشدت هراس دارند و بر همین اساس تلاش می کنند تا عناصر قدرت کشور را از بین ببرند.»

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه هدف استکبار، ضربه زدن به عناصر اقتدار ایران اسلامی است، گفتند: «استقرار و ثبات اجتماعی، امنیت و وحدت ملی، پایبندی به اصول و مبانی انقلاب ادامه حرکت پیشرفت رو به توسعه علمی، گسترش و تعمیق فرهنگ انقلابی و اسلامی، پیشرفت دفاعی و موشکی و حضور در منطقه، عناصر اقتدار جمهوری اسلامی است و دشمنان به دنبال ضربه زدن به این عناصر قدرت هستند.»

ایشان «فهم صحیح واقعیت های ایران و جهان و گرفتار نشدن در تصویر سازی های غلط» را یکی دیگر از شروط غلبه بر موانع پیشرفت برشمردند و افزودند: «بدخواهان و کینه توزان ملت ایران، تلاش دارند با استفاده از ابزارهای رسانه ای بویژه رسانه های نوپدید، تصویرسازی غلطی از ایران، منطقه و همچنین از خودشان، انجام دهند و افکار عمومی ایران را از واقعیات منحرف کنند.»


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.