مخبر - 1397/07/07 - قاچاق کالا، ناهنجاری های اجتماعی و اقتصادی زیانباری به دنبال دارد

قاچاق کالا، ناهنجاری های اجتماعی و اقتصادی زیانباری به دنبال دارد
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری رودبار با بیان اینکه پدیده شوم قاچاق کالا، ناهنجاری های اجتماعی، فرهنگی و بویژه اقتصادی زیانباری دارد، گفت: یکی از راهکارهای موثر در مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تغییر فرهنگ مردم در استفاده از کالاهای داخلی است.
قاچاق کالا، ناهنجاری های اجتماعی و اقتصادی زیانباری به دنبال دارد

به گزارش ایسنا، علی اکبر پورعلی در جلسه کمیسیون فرعی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اظهار کرد: یکی از راهکارهای موثر در مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تغییر فرهنگ مردم در استفاده از کالاهای داخلی با افزایش کیفیت و کاهش قیمت و رقابت پذیری با محصولات مشابه خارجی است.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری رودبار، شرایط و اهمیت خاص شهرستان رودبار را به عنوان پیشانی ورودی استان یادآور شد و افزود: ورود کالا و محصول قاچاق بیش از یک دهه است که به شهرستان رودبار آسیب جدی زده است و آفت مگس زیتون به محصول استراتژیک زیتون این شهرستان خسارت و زیان وارد کرده است.

وی یاد آور شد: ورود کالاهای قاچاق آن چنان نگران کننده و مهم است که در سال1381 رهبر معظم انقلاب باصدور فرمان 8 ماده ای موضوع برخورد با قاچاق کالا را به سران قوای سه گانه ابلاغ فرمودند.

پورعلی گفت: در راستای انسجام بخشی و اجرای فرامین صادره نیز برای نخستین بار قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط مجلس تصویب و جهت اجرا به قوه مجریه ابلاغ و وظایف دستگاه ها مشخص شد.

وی با بیان اینکه پدیده شوم قاچاق کالا، ناهنجاری های اجتماعی، فرهنگی و بویژه اقتصادی زیانباری دارد، افزود: در سال های گذشته این پدیده باعث تغییر ذائقه مصرف خانواده ها، تضعیف تولید داخلی و تعطیلی شرکت ها و واحدهای تولیدی شده است.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری رودبار با اشاره به اهمیت وضعیت اقتصادی کشور و حمایت از محصولات و اشتغال داخلی، اظهار کرد: بیش از یک دهه است که نامگذاری سالها از سوی رهبر معظم انقلاب محور مباحث اقتصادی و اقتصاد مقاومتی بوده است و امسال را نیز حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کرده اند، بنابراین نقشه راه برای همه مشخص است و باید با اتخاذ تدابیر ویژه سه موضوع ضروری را مورد توجه قرار دهیم.

پورعلی تصریح کرد: وابستگی به درآمدهای نفتی، اتکا به کالاهای وارداتی و فرهنگ مصرف گرایی را باید به حداقل ممکن برسانیم.

وی ادامه داد: براساس آخرین گزارش رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور حجم قاچاق در کشور از 25 میلیارد دلار به 12/5 میلیارد دلار کاهش یافته است که این کاهش 50 درصدی و البته بازگشت حدود 21 هزار میلیارد تومان به خزانه قطعا با اقدامات و تلاش های گسترده، موثر و انسجام همه دستگاه های متولی به ویژه دستگاه های انتظامی، قضایی و امنیتی در سطح مبارزه و جلوگیری از عرضه بوده است.

پورعلی با تاکید بر جدیت بیش از پیش مدیران دستگاه های عضو کمیسیون فرعی مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان در انجام اقدامات و حضور موثر و مسئولانه در جلسات، افزود: ما در شرایط حساس و به نوعی جنگ اقتصادی هستیم؛ شرایط شهرستان ما بسیار حساس است، همچنان که یک نمونه از بزرگترین آسیبی که از این ناحیه به شهرستان و به ویژه کشاورزان ما وارد شد ورود و ماندگاری آفت مگس زیتون بود و اکنون باید میلیاردها تومان صرف مبارزه با این آفت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال های گذشته باید در بحث جانمایی عوارضی آزاد راه قزوین - رشت درست عمل می شد تا اکنون با هزینه های سیاسی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی مواجه نمی شدیم.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار گفت: در سطح مبارزه با قدردانی از مجموعه انتظامی، قضایی و امنیتی انتظار داریم همه دستگاه ها حتی در راستای پیشگیری هماهنگی و همکاری کنند تا کمبود نیرو و امکانات در این بخش جبران شود.

پورعلی تاکید کرد: اعضای کمیسیون با برگزاری جلسات کارگروه ها و کمیته های تخصصی و برگزاری گشت های مشترک مستمر و ارائه گزارشات بصورت آماری و تحلیلی، با همکاری دستگاه های فرهنگی در خصوص آموزش و آگاهسازی اقشار مختلف بویژه دانش آموزان و دانشجویان اهتمام ویژه داشته باشند.


انتهای پیام

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.