مخبر - 1397/07/05 - ترامپ و هیاهویی که آمریکا را تنهاتر ساخت

ترامپ و هیاهویی که آمریکا را تنهاتر ساخت
تهران- ایرنا- جلسه دیروز شورای امنیت سازمان ملل نه تنها امکانی را برای همنوایی بین المللی با ترامپ در دشمنی با ایران مهیا نساخت بلکه بیش از پیش انزوای واشنگتن و شکاف میان آمریکا و دیگر کشورها بر سر توافق هسته ای را به تصویر کشید.
ترامپ و هیاهویی که آمریکا را تنهاتر ساخت

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، روزنامه های امروز پنجشنبه پنجم مهرماه، مهمترین محورهای خبری – تحلیلی خود را بر جلسه دیروز شورای امنیت با عنوان «عدم اشاعه سلاح های کشتار جمعی» متمرکز کردند.
جلسه شورای امنیت به ریاست «دونالد ترامپ» برگزار شد؛ نشستی که منتقدان دولت از آن به عنوان بهانه مخالفت با حضور «حسن روحانی» در مجمع عمومی سازمان ملل استفاده می کردند. این جلسه اما به نشستی برای محکومیت آمریکا و حمایت اعضای شورای امنیت از موضع ایران بدل شد. این گزارش به بررسی این موضوع در روزنامه های امروز پرداخته است.
**ثمره دیپلماسی ایران در نشست شورای امنیت نمود یافت
به نوشته روزنامه «اعتماد»، دیروز در شورای امنیت سازمان ملل آقای ترامپ و خانم هیلی نقشه محکومیت ایران را کشیده بودند و اساس تشکیل جلسه و هدایت آن توسط ترامپ با انگیزه محکوم کردن ایران بود. اما در جلسه شب گذشته شاهد آن بودیم که نتیجه معکوس شد و همه کشورها رفتار و حرکت ایران را در قالب برجام تایید کردند. هرچند که برخی کشورها از جمله رییس جمهور فرانسه، نخست وزیر هلند و نخست وزیر بریتانیا از برخی مواضع ایران انتقاد کردند اما همه آنها در قالب مذاکره با ایران قابل حل است نه با دشمنی و تحریم ایران. این نشان می دهد که ایران توانسته ادبیات روابط بین الملل را تغییر دهد و ادبیات روابط بین الملل را از ادبیات زور و قلدری به سمت ادبیات گفت وگو، منطق و تعامل هدایت کند.
در ادامه می خوانیم: باید به وزارت امورخارجه و شخص آقای دکتر ظریف تبریک گفت. به این دلیل که دیپلماسی و سیاست خارجی کشور، ثمره و میوه خود را در شورای امنیت سازمان ملل نشان داد. نشان داد که اگر ایران بر پایه تصمیم های کارشناسی، حرفه ای و تخصصی عمل کند و برابر با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران سیاست خود را در نظام بین الملل به صورت حرفه ای معرفی کند می تواند فضای جامعه بین المللی را به سمتی سوق دهد که نتیجه آن تایید مواضع و سیاست های ایران باشد.
**شورای امنیت؛ صحنه ای برای محکومیت ترامپ
به نوشته روزنامه «ابتکار»، نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع خلع سلاح های کشتار جمعی برگزار شد، نشستی که علیرغم برنامه های آمریکا برای تحت فشار قرار دادن ایران، به صحنه ای برای محکومیت ترامپ برای خروج از برجام تبدیل شد. با توجه به سخنرانی سایر اعضای شورای امنیت در نشست دیروز، کاملاً مشخص شد که به جز دونالد ترامپ، تمامی کشورها خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام را محکوم و حمایت خود را از تداوم این توافق بین المللی اعلام کردند. هر چند پیش بینی می شد که روسیه، چین، ونزوئلا و بولیوی برجام را نقطه کانونی برای انتقاد از ترامپ قرار دهند، اما در این میان حمایت کشورهای اروپایی و عرب حاضر در جلسه دیروز از توافق هسته ای و تاکید آنها بر پایبندی ایران به تعهدات برجامی، مساله ای بود که باعث شد رئیس ایالات متحده آمریکا بیش از گذشته خود را در صحنه جهانی تنها ببیند.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، با وجودی که ترامپ در سخنانش بر طبل تحریم های سخت علیه ایران می کوبید و سعی داشت کشورهای دیگر را نیز با خود همراه کند اما رئیس جمهور فرانسه برخلاف میل همتای آمریکایی خود با تاکید بر اینکه ایران همچنان پایبند به توافق برجام است، گفت: «همه امضا کنندگان باید تمام مفاد برجام را رعایت کنند.»
به گزارش روزنامه «جهان صنعت»، امانوئل ماکرون در سخنان خود در جلسه شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به مساله ایران اظهار کرد: برجام یک توافق کامل نیست اما توافقی قاطع در این زمینه است . لذا بحران اعتمادی که اکنون به وجود آمده به خاطر تحریم های آمریکاست . اما ایران همچنان پایبند به توافقنامه برجام است و تمام مفاد برجام باید توسط تمام کسانی که آن را امضا کرده اند نه فقط آلمان و بریتانیا و فرانسه رعایت شود . رییس جمهور فرانسه ادامه داد: آنچه رییس جمهور آمریکا مطرح می کند و اهدافی که وجود داشته من هم در این زمینه موافقم هرچند در زمینه برجام با او مخالفت دارم اما معتقدم باید استراتژی درازمدتی را تدوین کنیم .
روزنامه «اطلاعات» با اشاره به اظهارات رییس جمهوری فرانسه، نخست وزیر انگلیس و دیگر رهبران جهان در حمایت از برجام، در تیتر گزارش خود نوشت: ‏شورای امنیت به جلسه محاکمه ترامپ تبدیل شد.
روزنامه «شرق» هم اظهارات «مخالفان علنی ترامپ» در جلسه شورای امنیت را منتشر کرد. در این گزارش به نقل از وزیر خارجه روسیه می خوانیم: اجرا نشدن برجام باعث ایجاد مشکلاتی در امنیت خاورمیانه می شود. به نقل از وزیر خارجه چین آمده است: همه کشورها حق دارند با ایران روابط اقتصادی داشته باشند. از قول نخست وزیر انگلیس هم می خوانیم: ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است.
روزنامه «جوان » هم سخنان رییس جمهور بولیوی در دفاع از ایران را «انقلابی» خواند. به نوشته این روزنامه، «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی، نیز در این نشست با انتقاد از مواضع خصمانه واشنگتن علیه کشورمان گفت: در سال 1953 آمریکا علیه دولتی که سعی داشت نفت را در ایران ملی کند، کودتا کرد. اکنون که ایران دوباره کنترل منابعش را در دست گرفته، آمریکا دوباره فشار های خود را به این کشور آغاز کرده است. آمریکا برای فشار به ایران پشت مسائل دیگر پنهان شده است.
**انزوای ترامپ
بسیاری از روزنامه ها نشست دیشب شورای امنیت را مصداق آبروریزی و شکست ترامپ و انزوای آمریکا ارزیابی کردند. اعتماد نوشت: نشست شب گذشته یک آبروریزی بزرگ برای ترامپ بود. حتی در مجمع عمومی نیز آبروی ترامپ رفت. همه کشورها در شورای امنیت نیز معکوس ترامپ حرف زدند و رییس جمهور ایالات متحده را زیر سوال بردند و این نشان دهنده آن است که ایالات متحده با این شیوه سیاسی در مرحله انزوا و بدفهمی قرار گرفته است
روزنامه «جمهوری اسلامی» هم در گزارش خود با عنوان «شکست و انزوای برجامی ترامپ در جلسه شورای امنیت» آورد: مخالفت کشورهای عضو و غیر عضو در جلسه دیشب شورای امنیت و در پاسخ به سخنان نابخردانه و ضد برجامی ترامپ، شکستی دیگر برای دولت امریکا و موفقیت دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران را رقم زد.
روزنامه «خراسان» هم در گزارش خود با عنوان «انزوا پس از تمسخر جهانی» چنین نگاشت: هرچند مقامات آمریکایی برای جلوگیری از انزوای بیشتر کشورشان موضوع نشست دیشب شورای امنیت را از ایران به منع اشاعه سلاح های کشتارجمعی تغییر دادند، اما باز هم مقامات 12 کشور از 15 کشور عضو شورای امنیت برخلاف نطق دیشب ترامپ در جایگاه رئیس این شورا، از خروج آمریکا از برجام انتقاد کردند تا او پس از تمسخر دو شب پیش در مجمع عمومی سازمان ملل از سوی هیئت های دیپلماتیک، این بار در شورای امنیت نیز منزوی شود.
**عجایب جلسه شورای امنیت
جلسه دیشب شورای امنیت با بدایعی همراه بود که از نظر روزنامه ها دور نماند. در گزارش روزنامه «قانون» می خوانیم: دیروز یکی از جنجالی ترین و در عین حال عجیب ترین جلسات شورای امنیت سازمان ملل برگزار شد؛ سرانجام وعده نیکی هیلی، جمهوریخواه پر حاشیه رنگ و بوی واقعیت به خود گرفت و رییس جمهور آمریکا در یکی از نادرترین موارد ثبت شده، مدیریت جلسه شورای امنیت را بر عهده گرفت. نکته مهم اما این بود که بر خلاف پروتکل های موجود، تیم آمریکایی در اعلام دستور جلسه و صحبت های ترامپ هرگز نامی از ایران نیاورده بودند! این هم یک نوع نقض دموکراسی و قواعد بین المللی دیگر از جانب دولت ترامپ بود که با یک حرکت غیر حرفه ای در واقع از حضور ایران در جلسه جلوگیری کردند.
در ادامه آمده است: بر اساس پروتکل شورای امنیت اگر عضوی از شورا بخواهد درباره یک کشور دیگر صحبت کند باید نماینده آن کشور برای دفاع و ادای توضیحات در جلسه حضور پیدا کند. به هر حال، دنیا به تصمیمات عجیب و پولتیک های غریب دولت ترامپ عادت کرده و این گونه موضواعات دیگر برای جامعه بین الملل پس از گذشت نزدیک به دو سال از سکونت ترامپ در کاخ سفید، عادی شده است.
روزنامه «آرمان» هم در گزارش خود نوشت: جلسه شورای امنیت که آمریکا مدت ها درباره اش صحبت و تبلیغ می کرد که جلسه موفقی به ریاست دونالد ترامپ خواهد بود، بالاخره تشکیل شد. ترامپ به شکلی دستپاچه و خودشیفته جلسه را با نیم ساعت تاخیر بدون هیچ گونه توضیحی شروع کرد که همین مجددا برای رهبران حاضر در جلسه شورای امنیت به نوعی توهین آمیز به حساب آمد.
**دست های پنهان در التهاب بازار سکه و ارز
به رغم واکنش های مثبت بین المللی به سخنان روحانی در مجمع عمومی، دیروز بازار سکه و ارز روز پرالتهابی را پشت سر گذاشت. روزنامه ها به چرایی اسن مساله پرداختند.
روزنامه ابتکار در سرمقاله خود با اشاره به نکات مثبت سخنرانی روحانی در مجمع عمومی و موفقیت او در ایجاد زمینه درک متقابل بین المللی نوشت: سکه، بنا ندارد به روحانی و تیم همراه او روی خوش نشان دهد. نبض اقتصاد کشور و بهای سکه و ارز بی توجه به تلاش های دیپلماتیک ایران و حتی اتحادیه اروپا، همچنان تند می زند. طی دو روز گذشته بهای سکه و ارز برای چندین نوبت متوالی رکورد زدند و این بار خود را نه آرام آرام، بلکه با سرعتی شگفت انگیز، بهت آور و حیران کننده به مرزهای غیر قابل باور نزدیک کردند.
این روزنامه در گزارش خود در مورد نابسامانی بازار ارز نوشت: نابسامانی بازارهای ارز و سکه در حالی ادامه دارد که به نظر می رسد بخشی از علاقه مردم به حضور در بازار، مربوط به اخباری است که از بیرون کشور نشأت می گیرد. سه شنبه شب، پس از سخنرانی رییس جمهور امریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با وجود بسته بودن بازارهای داخلی، برخی سایت ها و صرافی های خارج از کشور، به ویژه در ترکیه، شروع به بالا بردن قیمت ها کردند. به این ترتیب، بازارهای ارز و سکه که پیش تر با تقاضای قابل توجه مواجه بودند، باز هم گرفتار قیمت های عجیب تر شدند.
در ادامه می خوانیم: روز گذشته، حتی پیش از شروع به کار صرافی ها و سکه فروشان در بازار آزاد، حضور دلالان و مردم در بازار آشکار بود. نااطمینانی های اقتصادی ایجاد شده که مردم را با وجود جهش قیمت ها، به خرید بیشتر ترغیب می کند، گویا با جنگ روانی عده ای در خارج از مرزها تکمیل شده است. در این شرایط که بالا رفتن قیمت ها، به جای کاهش تقاضا، سمت تقاضا را سنگین تر می کند، مدیریت بازار توسط بازارساز و مدیریت ذهنیت مردم توسط مسوولان سیاسی و اقتصادی، فوری و ضروری به نظر می رسد.
روزنامه «آفتاب یزد» هم در سرمقاله خود آورد: منصفانه باید گفت که نطق رئیس جمهور حسن روحانی در سازمان ملل خوب بود اما اینکه مفید باشد یا خیر، محل تأمل است. آری؛ اکنون که درحال قلمی کردن این خطوط هستم سکه وارد کانال پنج میلیون شده است و دلار 19 هزار تومان؛ مشخص نیست که تا پایان نگارش این وجیزه وارد کانال بالاتر نشده باشد. فلذا باید سوگمندانه گفت اظهارات رئیس دولت در سازمان ملل، سیاسیون و مقامات و حتی دیپلماتهای خارجی غیرمتخاصم را اغنا نمود اما مردم خودمان را چطور؟ این ابهام را به سادگی در فعل و لسان جامعه می توان فهمید.
«سیدمحمود میرلوحی» فعال سیاسی اصلاح طلب هم در این روزنامه نوشت: امروز کمبود ارز و گرانی دلار فضای روانی جامعه را تحت تاثیر قرار داده و از سویی مخالفان هم در این اوضاع بلبشو و نابهسامان به دنبال تضعیف دولت هستند. حتی پس از اینکه سخنرانی روحانی در اجلاس عمومی سازمان ملل موفقیت آمیز بود و 350 رسانه جهانی عیله ترامپ سرمقاله نوشتند در ایران عده ای در تلاش بودند که سخنرانی رئیس جمهور را در سازمان ملل کمرنگ و حتی بی اثر نشان دهند.
پژوهشم**9275**9279

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ونزوئلا   واشنگتن   آمریکا   روسیه   امانوئل ماکرون   دیپلماسی   خلع سلاح   نشست شورای امنیت   نظام جمهوری اسلامی ایران   رئیس جمهور   مجمع عمومی سازمان ملل   نظام بین الملل   بولیوی   منتقدان دولت   کشور اروپایی   ملل متحد   کشتار جمعی   توافق هسته ای   همتای آمریکایی   نخست وزیر بریتانیا   وزارت امورخارجه   قلدری   کارشناسی حرفه ای   روزنامه   خروج از برجام   دونالد ترامپ   نخست وزیر   سازمان ملل متحدد  
اخبار مرتبط
برجام را به خاطر بسپار...
افکار نیوز
روحانی: برجام پیروزی بزرگ دیپلماسی در دوران معاصر است
روزنامه آرمان
اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کند
پایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور
مقاله روحانی در فایننشال تایمز: وقت آن است که اروپایی ها بسته نهایی خود را ارایه کنند
خبر فوری
روحانی: اروپا، چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارایه و اجرا کنند
قدس آنلاین
روحانی: وقت آن است که اروپا بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا اجرا کند
پانا
خواسته روحانى از 'اروپا، چین و روسیه' در آستانه 13 آبان
نواندیش
تنها با بهره مندی ملت ایران برجام تداوم خواهد داشت
نسیم
اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه کند
صراط
مقاله روحانی در روزنامه فایننشیال تایمز: اروپا، چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کنند
ستاره
روحانی: اروپا برای جبران تحریم های آمریکا اقدام کند
جهان نیوز
یادداشت روحانی در «فایننشال تایمز» درباره ی برجام، تحریم ها و بسته اروپا
انصاف نیوز
مقاله حسن روحانی در فایننشال تایمز: اروپا به همراه چین و روسیه بسته خود را برای جبران تحریم های آمریکا اجرا کنند
دنیای اقتصاد
اتمام حجت روحانی با اروپا
جام نیوز
حسن روحانی: اروپا برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا با ایران همکاری کند
میزان
برجام پیروزی بزرگ دیپلماسی در دوران معاصر است/ همکاری ایران و اروپا، صلح و ثبات جهانی دربرخواهد داشت
خبر داغ
روحانی: اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا اجرا کنند
رویداد 24
یادداشت روحانی برای فایننشنال تایمز درباره برجام
فرارو
اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارائه و اجرا کنند
روز پلاس
روحانی: اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کنند
وانا نیوز
روحانی: وقت ارائه و اجرای بسته اروپا، روسیه و چین برای حفظ برجام است
پانا
روحانی در مقاله ای در روزنامه فایننشیال تایمز: اروپا، چین و روسیه بسته نهایی خود را اجرا کنند
آفتاب
اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارایه و اجرا کنند
خبرگزاری دفاع مقدس
فایننشال تایمز | متن کامل یادداشت حسن روحانی
همشهری آنلاین
روحانی: اروپا برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا با ایران همکاری کند
مشرق نیوز
مقاله روحانی در فایننشیال تایمز: اروپا همراه چین و روسیه به تعهد خود در برجام عمل کند
صدای ایران
وقت آن است که اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارایه و اجرا کنند
تیک نیوز
مقاله دکتر روحانی در فایننشال تایمز: وقت آن است که اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارایه و اجرا کنند
تدبیر و امید
روحانی: اروپا بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کنند
برترین ها
اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کند – خبرگزاری مهر - اخبار ایران و جهان
هفت روز خبر
اخبار مرتبط
bltافکار نیوز : برجام را به خاطر بسپار...
bltروزنامه آرمان : روحانی: برجام پیروزی بزرگ دیپلماسی در دوران معاصر است
bltپایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور : اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کند
bltخبر فوری : مقاله روحانی در فایننشال تایمز: وقت آن است که اروپایی ها بسته نهایی خود را ارایه کنند
bltقدس آنلاین : روحانی: اروپا، چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارایه و اجرا کنند
bltپانا : روحانی: وقت آن است که اروپا بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا اجرا کند
bltنواندیش : خواسته روحانى از 'اروپا، چین و روسیه' در آستانه 13 آبان
bltنسیم : تنها با بهره مندی ملت ایران برجام تداوم خواهد داشت
bltصراط : اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه کند
bltستاره : مقاله روحانی در روزنامه فایننشیال تایمز: اروپا، چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کنند
bltجهان نیوز : روحانی: اروپا برای جبران تحریم های آمریکا اقدام کند
bltانصاف نیوز : یادداشت روحانی در «فایننشال تایمز» درباره ی برجام، تحریم ها و بسته اروپا
bltدنیای اقتصاد : مقاله حسن روحانی در فایننشال تایمز: اروپا به همراه چین و روسیه بسته خود را برای جبران تحریم های آمریکا اجرا کنند
bltجام نیوز : اتمام حجت روحانی با اروپا
bltمیزان : حسن روحانی: اروپا برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا با ایران همکاری کند
bltخبر داغ : برجام پیروزی بزرگ دیپلماسی در دوران معاصر است/ همکاری ایران و اروپا، صلح و ثبات جهانی دربرخواهد داشت
bltرویداد 24 : روحانی: اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا اجرا کنند
bltفرارو : یادداشت روحانی برای فایننشنال تایمز درباره برجام
bltروز پلاس : اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارائه و اجرا کنند
bltوانا نیوز : روحانی: اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کنند
bltپانا : روحانی: وقت ارائه و اجرای بسته اروپا، روسیه و چین برای حفظ برجام است
bltآفتاب : روحانی در مقاله ای در روزنامه فایننشیال تایمز: اروپا، چین و روسیه بسته نهایی خود را اجرا کنند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارایه و اجرا کنند
bltهمشهری آنلاین : فایننشال تایمز | متن کامل یادداشت حسن روحانی
bltمشرق نیوز : روحانی: اروپا برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا با ایران همکاری کند
bltصدای ایران : مقاله روحانی در فایننشیال تایمز: اروپا همراه چین و روسیه به تعهد خود در برجام عمل کند
bltتیک نیوز : وقت آن است که اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارایه و اجرا کنند
bltتدبیر و امید : مقاله دکتر روحانی در فایننشال تایمز: وقت آن است که اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارایه و اجرا کنند
bltبرترین ها : روحانی: اروپا بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کنند
bltهفت روز خبر : اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کند – خبرگزاری مهر - اخبار ایران و جهان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.