مخبر - 1397/07/03 - عجم: روحانی صداقت ایران را نشان ندهد، بازارها ناامید می شوند

عجم: روحانی صداقت ایران را نشان ندهد، بازارها ناامید می شوند
دکتر «محمد عجم» کارشناس و پژوهش گر مسائل تاریخ بین الملل درباره سفر رئیس جمهور به نیویورک معتقد است که باید از این فرصت به نفع منافع ملی کشور استفاده کرد.
عجم: روحانی صداقت ایران را نشان ندهد، بازارها ناامید می شوند

زهره نوروزپور: رئیس جمهور کشورمان به منظور شرکت در اجلاس سالانه سازمان ملل روز گذشته وارد نیویورک شد. اجلاس این دوره از سال قبل متمایز شده است. دراین باره ناظران تحلیل های بسیار ارائه داده اند و برخی نیز معتقدند که فضای بین الملل تا حدودی به نفع جمهوری اسلامی ایران است، اما دراین باره دکتر محمد عجم، کارشناس و پژوهشگر مسائل بین الملل معتقد است که ایران دو مرتبه از این اجلاس بهره برده است، او در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره اهمیت این سفر و دستاوردهای آن گفت: «در مجمع های عمومی 20 سال اخیر سازمان ملل متحد، روسای جمهوری ایران و تیم مربوطه آنها حضور داشته اند و بطور مشخص در دو اجلاس ایران تاثیر گذاری مثبت قابل توجهی داشته است یکی اجلاسی که محمد خاتمی خواسته بخش بزرگی از افکار عمومی ایران مبنی بر گفتگوی تمدن ها را به جهان ارایه کرد که جامعه بین الملل بیش از حد انتظار از آن استقبال کرد و از ایران چهره ای سازنده ارایه داد. دومی پیشنهادی بود که توسط دکتر روحانی به مجمع عمومی ارایه شد و آن مبارزه با خشونت گرایی و افراط گرایی بود.»

محمد عجم

عجم در ادامه اظهارات خود به کارنامه دیپلماسی دکتر روحانی اشاره کرد و افزود: «واقعیت این است که دولت روحانی در یک سال گذشته دو گل خورده و یک گل زده در کارنامه دیپلماسی و اقتصادی خود دارد . دولت در عدم خروج آمریکا از برجام کوشش جدی موفقی نکرد و دوم اینکه پیش بینی ها و آمادگی های لازم برای مهار تبعات خروج امریکا از خود نشان نداد.

اما یک موفقیت داشت و آن این بود که تندروهای داخلی را متقاعد کرد که خروج کشور از برجام به سود منافع ملی نیست. با توجه به انتظارات داخلی و اقشار مختلف مردم در این شرایط حساس دیپلماسی دولت باید فعال تر از هر زمانی باشد زیرا مجمع عمومی سازمان ملل و ملاقات های جانبی چهره به چهره با رهبران کشور می تواند در میزان و نحوه تحریم ها و فروش نفت تاثیر گذار باشد.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه به تفاوت راهبرد سیاسی ترامپ و اوباما در قبال ایران پرداخت و بیان داشت: «نحوه تعامل دولت اوباما تاثیرات شگرفی بر افکار عمومی ایران گذاشت بطوریکه در داخل نظام و جامعه نخبگان جریان قدرتمندی شکل گرفت که در مزایای عادی سازی روابط با امریکا علنا و بدون واهمه سخن می گفتند چیزی که اصلا تا قبل از دوره اوباما سابقه نداشت.

اما تیم تندرو ترامپ تمام دستاوردهای دوره دولت اوباما را در حوزه عادی سازی روابط ایران بر باد داد و بلافاصله پس از تکیه بر صندلی قدرت چهره خوفناک خود را به قشر تکنوکرات؛ بازرگان؛ دانشجو و دانشمندان ایران نشان داد و تمام ایرانی ها را در فهرست سیاه روادید قرار داد در حالیکه ایرانیان مقیم آمریکا جزو موفق ترین و کارامد ترین اقلیت های داخل آمریکا هستند. با خروج از برجام و تعقیب جدی و فراگیر تحریم ها تمام تلاشها و امید بخش های تکنوکرات و اصلاح طلب ایران برای عادی سازی به حاشیه رفت اکنون با توجه به نوع تعامل متکبرانه؛ غیر صادقانه و ناعادلانه ترامپ با جامعه ایران، رغبت و انگیزه های اندکی برای جریان داخلی ایران برای گام برداری بسوی روابط عادی باقی گذاشته است ولی با این وجود انتظارات شارع و بازار ایران از دولت روحانی بسیار زیاد است و دیپلماسی فعال دولت روحانی اگر ابتکارات جدیدی بروز ندهد و نتواند جامعه بین المللی را متقاعد کند که در صلح دوستی و مبارزه با افراط گرایی صادق است واکنش بازار داخلی و خارجی نا امید کننده خواهد بود.»

این پژوهشگر مسائل بین الملل دربارهء سیاست و راهبردی که ترامپ درباره ایران و پیشنهاد مذاکره با جمهوری اسلامی یادآور شد: «واقعیت این است که ‏هدف تیم ترامپ از طرح مجدد و مکرر مذاکره با عالی ترین مقامات ایران به غیر از مصارف داخلی حزبی این است که با افکار عمومی جامعه ایران نیز بازی کند و ایران را در عرصه بین المللی غیرشفاف و پیچیده و غیر منعطف نشان دهند و همچنین در مقابل ابتکار شکایت ایران در دادگاه لاهه ایران را خلع ید و از ابزار های حقوقی و سیاسی خلع ید کنند، چرا که تقریبا مطمئن هستند رهبری ایران به مذاکره ای که نتیجه اش کنترل سلاح های متعارف و موشکی ایران باشد رضایت نخواهد داد.»

وی در ادامه بیان داشت: «رسانه های صهیونیستی و نئوکان ها و ارتجاع عربی منطقه تا حدود زیادی در ارایه تصویری افراطی و توسعه طلب و جنگ طلب از ایران موفق بوده اند، از سوی دیگر با توجه به رفتارهای زورمدارانه و توهین آمیز ترامپ به جایگاه ملت ایران؛ دکتر روحانی در نیویورک مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش می کشد تا بتوانند به گونه ای هم بر افکار بین المللی و هم داخلی تاثیر بگذارد و امید است صادقانه و شفاف چهره بهتری از ایران ارایه دهد، در غیر این صورت سفر ایشان و تیم همراه دستاوردی همراه نخواهد داشت، با تداوم وضعیت موجود دولت ناچار است برای ابرچالش های متعدد کشور اقدامات جدی را با همکاری سایر قوا دنبال کنند که نتیجه روند مربوطه تضعیف راهکارها و اهداف دمکراتیک و اصلاحی دولت خواهد بود»

دکتر محمد عجم در نهایت به تاریخ روابط کشورها اشاره کرده و گفت تاریخ عبرت آموز است و باید از آن پند بگیریم کما اینکه ایران نیز باید با آمریکا مذاکره کند وی در اینباره گفت: «به هرحال فرصت ها از دست می رودباید کلیشه ها و زنجیرهای کلاسیک خود ساخته را شکست. ایران و عراق دیروز و امروز، ویتنام ؛ چین؛ هند با امریکای دیروز و امروز و... همگی محل درس و تجربه و تن دادن به عقلانیت است. ضربات وارده از سوی امریکا به ایران بالاتر از ضربات وارده به منافع ملی ویتنام، ژاپن و آلمان نبوده و نیست. آنها به جایی رسیده اند که بعضا متحد استراتژیک دیگری شده اند.

ترامپ مغرور ؛ خودشیفته و یا غیرقابل اعتماد، یک واقعیت مسلط بر روابط بین الملل است. باید آزمود و برای صلح و امنیت ملتها حتی با شیطان وارد گفتگو شد، نبایدفرصت گفت وگو را از دست داد چه بسا اگر پارسال پیشقدم شده بودیم امروز ترامپ هنوز در برجام بودو ما چند گام در جهت منافع ملی جلو بودیم. و می توانستیم روایت غالب ایران هراسی را یکبار دیگر در جهان شکست و امید به صلح پایدار در خاورمیانه را تقویت کرد.»

52310


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اوباما   منافع ملی   آمریکا   دیپلماسی   نخبگان   مجمع   نظام جمهوری اسلامی ایران   افراط گرایی   مبارزه با افراط گرایی   عادی سازی روابط   گل زده   رئیس جمهور   مجمع عمومی سازمان ملل   محمد خاتمی   ناظران   روادید   گفتگوی تمدن ها   گل خورده   واکنش بازار   واهمه   اقتصاد   حسن روحانی   نیویورک   خروج از برجام   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحدد  
اخبار مرتبط
وساطت4 کشور بزرگ برای مذاکره با آمریکا
بانکداری ایرانی
موفق در دیپلماسی رسمی و عمومی؛ غفلت از «دیپلماسی خط 2»
شعار سال
یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
آریا
ایران تلاش های ترامپ برای انزوای ایران را خنتی کرد
نسیم
سوغاتی های مهم روحانی از نیویورک/ جهان به «دونالد ترامپ» خندید!
برنا نیوز
مهم ترین دستاورد سفر روحانی به نیویورک از دید نماینده اصلاح طلب مجلس
خرداد نیوز
صادقی: انزوای آمریکا به وضوح در سازمان ملل به نمایش گذاشته شد
وانا نیوز
مهم ترین دستاورد سفر روحانی به آمریکا از نظر محمود صادقی
انصاف نیوز
سخنرانی رئیس جمهور با سند و مدرک
روزنامه آرمان
جلسه شورای امنیت نشان داد که ترامپ تنهاست/ آمریکا دیر یا زود به برجام برمی گردد
ملیت
روحانی: جلسه شورای امنیت نشان داد که ترامپ تنهاست/ آمریکا دیر یا زود به برجام برمی گردد
فرارو
روحانی در نشست خبری: جلسه شورای امنیت نشان داد که ترامپ تنهاست/ آمریکا دیر یا زود به برجام برمی گردد
افکار نیوز
نطق روحانی، شوی ترامپ
ایران اکونومیست
مدعیان حمایت زیرپای روحانی را در آستانه سخنرانی خالی کردند
عصر امروز
نطق روحانی شوی ترامپ!
باشگاه خبرنگاران
روحانی از تریبون سازمان ملل به چه موضوعاتی اشاره کرد؟
9 صبح
روایت روزنامه الیاس حضرتی از نقش دولت در گرانی دلار
صراط
خروج 1/6میلیارد دلار از ایران برای خرید خانه در ترکیه/ تحلیل مشاور روحانی از سخنرانی ترامپ/ تلاش 3 مدیر بازنشسته برای ابقاء/ نقش دولت در گرانی دلار
مشرق نیوز
نگاهی به شش سخنرانی روحانی در آمریکا
انصاف نیوز
مدعیان حمایت زیرپای روحانی را خالی کردند
مشرق نیوز
جزئیات5خبر ویژه امروز چهارشنبه چهارم مهرماه 1397
بلاغ مازندران
سخنرانی رییس جمهوری در سازمان ملل آغاز شد
پارس نیوز
رایزنی ها در نیویورک برای حفظ برجام؛ واکنشی به سیاستهای ترامپ
العالم
بیانیه 1+4 بیان حقانیت ایران در تعهد به برجام است
نسیم
کنعانی مقدم: افکار عمومی با سخنرانی روحانی از تهدیدهای آمریکا علیه ایران مطلع می شود
خرداد نیوز
کنعانی مقدم:افکار عمومی با سخنرانی روحانی از تهدیدهای آمریکا علیه ایران مطلع می شود
خبرآنلاین
تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام
شعار سال
افکار عمومی با سخنرانی رئیس جمهوری در سازمان ملل از تهدیدهای آمریکا بر علیه ایران مطلع می شود/ فرصتی خوب برای دفاع از حقوق ملت ایران
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام/ شکاف نیویورک و اروپایی بیشتر می شود؟
رویداد 24
ترامپ باید به برجام برگردد
دنیای اقتصاد
«روحانی می تواند سازمان ملل را به محلی برای محاکمه ترامپ تبدیل کند»
انصاف نیوز
درایتی: روحانی می تواند سازمان ملل را به محلی برای محاکمه ترامپ تبدیل کند
خبرآنلاین
نگاهی به پنج دوره حضور روحانی در سازمان ملل
جهان نیوز
آقای رئیس جمهور در اجلاس سازمان ملل متحد از مظلومیت مردم ایران دفاع کنید
نسیم
ایران از برتری حقوقی و اخلاقی خود در نیویورک استفاده کند
ایرنا
مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای تبیین مواضع دولت ها
ایرنا
نگاهی به پنج دوره حضور روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل
باشگاه خبرنگاران
گزارشی درباره هزینه ها و همراهان سفرهای رئیسان جمهور ایران
سایت جماران
حضور تاثیرگذار در نیویورک، پایان تشکیکها
مرد سالاری
حضور تاثیرگذار در نیویورک، پایان تشکیک ها
ایرنا
اخبار مرتبط
bltبانکداری ایرانی : وساطت4 کشور بزرگ برای مذاکره با آمریکا
bltشعار سال : موفق در دیپلماسی رسمی و عمومی؛ غفلت از «دیپلماسی خط 2»
bltآریا : یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
bltنسیم : ایران تلاش های ترامپ برای انزوای ایران را خنتی کرد
bltبرنا نیوز : سوغاتی های مهم روحانی از نیویورک/ جهان به «دونالد ترامپ» خندید!
bltخرداد نیوز : مهم ترین دستاورد سفر روحانی به نیویورک از دید نماینده اصلاح طلب مجلس
bltوانا نیوز : صادقی: انزوای آمریکا به وضوح در سازمان ملل به نمایش گذاشته شد
bltانصاف نیوز : مهم ترین دستاورد سفر روحانی به آمریکا از نظر محمود صادقی
bltروزنامه آرمان : سخنرانی رئیس جمهور با سند و مدرک
bltملیت : جلسه شورای امنیت نشان داد که ترامپ تنهاست/ آمریکا دیر یا زود به برجام برمی گردد
bltفرارو : روحانی: جلسه شورای امنیت نشان داد که ترامپ تنهاست/ آمریکا دیر یا زود به برجام برمی گردد
bltافکار نیوز : روحانی در نشست خبری: جلسه شورای امنیت نشان داد که ترامپ تنهاست/ آمریکا دیر یا زود به برجام برمی گردد
bltایران اکونومیست : نطق روحانی، شوی ترامپ
bltعصر امروز : مدعیان حمایت زیرپای روحانی را در آستانه سخنرانی خالی کردند
bltباشگاه خبرنگاران : نطق روحانی شوی ترامپ!
blt9 صبح : روحانی از تریبون سازمان ملل به چه موضوعاتی اشاره کرد؟
bltصراط : روایت روزنامه الیاس حضرتی از نقش دولت در گرانی دلار
bltمشرق نیوز : خروج 1/6میلیارد دلار از ایران برای خرید خانه در ترکیه/ تحلیل مشاور روحانی از سخنرانی ترامپ/ تلاش 3 مدیر بازنشسته برای ابقاء/ نقش دولت در گرانی دلار
bltانصاف نیوز : نگاهی به شش سخنرانی روحانی در آمریکا
bltمشرق نیوز : مدعیان حمایت زیرپای روحانی را خالی کردند
bltبلاغ مازندران : جزئیات5خبر ویژه امروز چهارشنبه چهارم مهرماه 1397
bltپارس نیوز : سخنرانی رییس جمهوری در سازمان ملل آغاز شد
bltالعالم : رایزنی ها در نیویورک برای حفظ برجام؛ واکنشی به سیاستهای ترامپ
bltنسیم : بیانیه 1+4 بیان حقانیت ایران در تعهد به برجام است
bltخرداد نیوز : کنعانی مقدم: افکار عمومی با سخنرانی روحانی از تهدیدهای آمریکا علیه ایران مطلع می شود
bltخبرآنلاین : کنعانی مقدم:افکار عمومی با سخنرانی روحانی از تهدیدهای آمریکا علیه ایران مطلع می شود
bltشعار سال : تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : افکار عمومی با سخنرانی رئیس جمهوری در سازمان ملل از تهدیدهای آمریکا بر علیه ایران مطلع می شود/ فرصتی خوب برای دفاع از حقوق ملت ایران
bltرویداد 24 : تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام/ شکاف نیویورک و اروپایی بیشتر می شود؟
bltدنیای اقتصاد : ترامپ باید به برجام برگردد
bltانصاف نیوز : «روحانی می تواند سازمان ملل را به محلی برای محاکمه ترامپ تبدیل کند»
bltخبرآنلاین : درایتی: روحانی می تواند سازمان ملل را به محلی برای محاکمه ترامپ تبدیل کند
bltجهان نیوز : نگاهی به پنج دوره حضور روحانی در سازمان ملل
bltنسیم : آقای رئیس جمهور در اجلاس سازمان ملل متحد از مظلومیت مردم ایران دفاع کنید
bltایرنا : ایران از برتری حقوقی و اخلاقی خود در نیویورک استفاده کند
bltایرنا : مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای تبیین مواضع دولت ها
bltباشگاه خبرنگاران : نگاهی به پنج دوره حضور روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل
bltسایت جماران : گزارشی درباره هزینه ها و همراهان سفرهای رئیسان جمهور ایران
bltمرد سالاری : حضور تاثیرگذار در نیویورک، پایان تشکیکها
bltایرنا : حضور تاثیرگذار در نیویورک، پایان تشکیک ها
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.